dankuwel SCHOONMAKEN RIJN ZAAK VAN LEVEN OF DOOD Voorlichting griep is misleidend Israël bouwt enorme verdedigingslinie Muis verhindert vertrek vliegtuig mtncia luit twee ledrijven Misbruik briefpapier De Eendracht! Grote helm voor grote hoofden Rechtspositie pleegouders wordt verbeterd DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND F. J. Plug - Adj hoofdredacteur J J. Hallewas Chef-redacteur J. W C Leune per week f 2.69 kwartaal f 34.76jaar f 135,15 losse i Zaterdag 25 januari 1975. 65e jaargang no. 20026 Portugal Vandaag Van 14 45 uur af programma's gewijd aan Portugal met o.m. Benfica—Feyenoord. teams van 1963 rechtstreeks op Ned I. om 0.211 Ned. II om 20.20 uur de BB-kwis. Om 22.45 uur Wereld in oorlog Zondag Ned 1 om 20.05 uur Centraal Station. Om 21.10 uur Durma- Ned. II om 21.15 uur The lovers. Tijdelijk regen Zwaar bewolkt met tijdelijk re gen. Krachtige tot harde zuid westelijke wind. Max. temp. om streeks 7 graden. Zondag: zon: 08 30—17.16. maan 16.1407.16 Hoogwater Schevcningen 1.48- 14 09. laagwater 9.48—22.12. De vroegere opperbevelhebber van de Amerikaanse strijdkrachten in Vietnam, generaal Westmoreland, verlaat hier in gezelschap van ■ouw (links) een ziekenhuis in Palm Springs, waar hij na een hartaanval was opgenomen. Voor verder herstel is hij nu opgeno- i het Walter Reed Hospitaal in Washington. Brussel (ANP) Een muis is er in geslaagd een Boeing 737 van 52 ton op de Brusselse luchthaven aan de grond te houden. Het toestel -stond klaar om naar Zürich te ver trekken toen de bemanning de Bang dat de muis naar de echter niet vangen. De passa- passagiersruimte zou ontsnap- giers was in die tussentijd ver- pen en daar voor paniek zou zocht even geduld te hebben zorgen bij de vrouwelijke pas- met instappen. sagiers zetten de gezagvoerder Toen de jacht op de muis op houdshangaar. Of men 1 cn zijn bemanning de jacht op een mislukking uitliep werd er' beestje al gevangen heeft gemaakt. Die vertrok drie kwartier later met de 20 passa giers. De Boeing met de muis teruggesleept naar de onder- muis ontdekte in de cockpit, het diertje in. De muis liet zich een andere Boeing vliegklaar nog niet bekend. Parijs-Tel Aviv (AP-UPI) Israël bouwt in snel tempo een omvang rijke verdedigingslinie en versterkingen in de Sinai-woestijn tussen het Suez-kanaal en de strategische Mitla- en Gidi-passen. In het kader van de vredespogingen van Henry Kissinger wil Egypte dat Israël deze passen opgeeft in een tweede fase van een troepenscheiding. Israël heeft echter laten weten hiertoe slechts bereid te zijn in het kader van een echte vredesregeling. Wat het oprichten van de verdedigingslinie voor consequenties zal hebben voor Kissingers bemiddelingspogingen is niet te overzien. De Amerikaanse bewindsman gaat begin februari weer naar het Midden Oosten. In eenvraaggesprek voor de Franse televisie, verklaarde president Sadat van Egypte gisteren, dat Egypte en Syrië op dit moment "absoluut geen plannen maken voor een aanval op Israël". Sadat voegde er wel aan toe, dat hij onmiddellijk tot actie zou overgaan als Israël Syrië zou aanvallen. Hij vergeleek de situatie in het Midden Oosten met een tijdbom die elk moment kan ontploffen. Israël moet zich volgens hem eerst terugtrekken op de drie fronten (Sinai, Golanheuvels, westelijke Jordaan-oever). "Pas na zulk vredesgebaar kan de bom gedemonteerd worden". Sadat, die volgende week een staatsbezoek aan Frankrijk brengt, zei zeer geïnteresseerd te zijn in wapenaankopen in Frankrijk, met name vliegtuigen en electronische apparaturen. Hij verklaarde dat Israël en Syrië alle wapens hebben vervangen die in de oktoberoor- log van 1973 verloren gingen. "Ik heb nog niets gekregen en toch ,ben ik heel ontspannen", verklaarde hij tegenover de reporter. Sadat die desgevraagd verklaarde niet te weten waarom de Sowjet Unie wel wapens heeft geleverd aan Syrië en niet aan Egypte, zei dat er tussen de Sowjet Uni£ en Egypte geen conflict bestond, maar slechts een misverstand. Hij verklaarde tqnslotte nog, na de komende presidentsverkiezingen in 1977 te zullen aftreden. 'RAATSBURG (ANP) In de raadgeven- vergadering van de Raad van Europa Straatsburg heeft het KVP-Tweede Ka- :rlid P. Cornelissen gisteren met klem ngedrongen op de conventie van de Raad Europa voor de bescherming van do latioualt.- waterwegen. Het schoonxna- dë Rijn momenteel de smeerpijp Europa is voor Nederland een zaak of dood, aldus het Kamerlid. Hij wees erop, dat de toestand van de Rijn meer dan zorgwekkend is voor Nederland. Per dag stroomt er 30.000 ton chloor of wel 1.500 vrachtwagens met een capaciteit van 20 ton naar de Noordzee, daarbij nóg eens 30.000 kilo zink en 5.000 kilo lood. De heer Cornelissen stelde, dat de Raad van Europa ih 1972 overeen kwam, dat Fran krijk per 1 januari 1975 het zout uit de' Elzasser mijnen zou gaan opslaan. Deze datum is al overschreden en niemand kan zeggen wanneer er dan wel met die opslag wordt begonnen. Volgens het Kamerlid is niet alleen Frankrijk er schuldig aan dat de ontwcrp-conventie nog niet is getekend; ook de Westduitse regering zou zich verzetten, omdat zij moeilijkheden vreest voor de eigen industrie door via de conventie af te dwin gen maatregelen. IVan een onzcr verslaggevers) EN HAAG Een intern on- trzoek bij N. V. verenigde be- ijven Nutricia (hoofdbedrijf >2termeer) heeft tot de con- geleid, dat 'voor de ont- Miingsmogelijkheden van de tdrijven een zekere herstruc- rtring van activiteiten een solute voorwaarde is. Het tl er thans naar uit, dat bij bedrijven iri Hien (90 man) Klundert (30 man) de pro- iktie geleidelijk moet worden enninderd en geconcentreerd andere vestigingsplaatsen, te stroom ontslagen en aanvra- werktijdverkorting lijft aanhouden. Sinds gisteren jn de volgende aanvragen voor orter werken ingediend: bij hilips voor 1100 van de 1350 erknemers van Elcoma- en udiovestiging in Heerlen-Heer; pianofabriek Rippen in Ede )f 125 van de 150 werkne- rs; stallenbouw Cehave te leghel voor alle 16 werkne- Thomas Regout voor 200 an de 500 werknemers (metaal- rod); Pelgrim in Gaanderen oor 300 van de 400 werknemers a verwarmingsappara- lur). te metaalwarenfabriek Huls- Alkmaar heeft aan 76 ün ontslag aangezegd, de oekfabriek Bussink in Deven- aan 26 man en Wacon-beton Meppel aan de helft van de Iw werknemers. )mbudsman voor dachten over «verheid Van onze parlementaire redaktie) >LN HAAG Een ombuds- i gaat in de nabije toekomst thten van burgers over het btreden van de overheid (ge- te, provincie, rijk) behan- L In het wetsontwerp, narover het kabinet gisteren Wreenstemming bereikte, heet ombudsman officieel com- saris van onderzoek, mier Den Uyl zei na de mi- iiterraad; vergadering, dat de "nbudsman die een bureau Den Haag krijgt vermoede- k vanaf 1 januari 1976 met n aktiviteiten zal beginnen. Volgens het wetsontwerp, dat naar de Raad van State gaat '•or advies, zal de ombudsman l»or de Kroon worden benoemd voordracht door de Tweede tamer. Minimumloon voor militair t parlementaire redac tie) (Van c DEN HAAG Het kabinet heeft gisteren besloten de wed de voor dienstplichtige militai ren in één keer te verhogen tot het peil van het minimum jeugdloon. De wedde-verhoging wordt met terugwerkende kracht per 1 ja nuari *75 ingevoerd. De maatre gel houdt in dat elke dienst plichtige soldaat een wedde krijgt van bruto 737,- tegen over 657,- op dit moment. Dat betekent een nettobedrag van 670,-. UTRECHT (ANP) De hoofdredacteur van "Medisch Con tact", de arts F. Bol, heeft kritiek geuit op de voorlichting rond de griep. Zijn kritiek betreft met name berichten vanuit Genève over een griepepidemie in West-Europa. De naam die daarbij werd gebruikt, (Nieuwzeelandse stam in plaats van Port Chalmersstam, een stam die in het normale influenzavac- cin is verwerkt) was volgens de heer Bol misleidend. Misleidend noemt hij ook de informatie, dat het vaccin na 12 dagen bescherming biedt en dat er landelijk gezien voldoen de voorraad was. "Gevolg: een ruin op huisartsen en apothe kers en plaatselijke tekorten aan vaccin", aldus de heer Bol. Hij vindt het onjuist om bij een influenzavaccinatie over bescherming te spreken. Vaccinatie tegen polio geeft inderdaad bescherming tegen deze ziekte, maar inenting tegen influenza heeft hoogstens 50 tot 60 procent minder griep tot gevolg. De heer Bol vermoe dt, dat griep nog altijd "voorpaginanieuws" is omdat men bij "griepepidemie" nog steeds denkt aan de beruchte Spaanse griep. "Dat is jammer", zegt hij. "want griep is een onschuldige ziekte. Een verloop als toen komt nu niet meer voor. Er is geen medische indicatie voor vaccinatie tegen griep van gezonde mensen, dit in tegenstelling tot vrijwel alle andere vaccinaties". De griep zou in Nederland zijn hoogtepunt hebben bereikt In de Verenigde Staten en in Scandinavië, neemt hij nog toe, maar is op de terugtocht in Spanje, Frankrijk en Hongarije, zo heeft de wereldgezondheidsorganisatie in Genève bekendge maakt. Overigens heeft de helft van de patiënten niet echt griep, aldus de organisatie, maar een griepachtige virusinfectie. In Berlijn heefl de Wostduitso minister van Landbouw een zuiveltentoon- stelling geo pend. Wie niet ontbraken: de Nederlandse kaasmeisjes. De heer W. van' Ee uit Papendrecht heeft bij minister Westerterp zijn beklag gedaan dat hij - evenals verscheidene andere Nederlan ders door een te fors uitgevallen hoofd geen passende bromfiets helm kon krijgen. Dank zij een uit Italië geïmporteerd" maatje 64" is hij van alle kopzorg verlost, op één na: de goedkeuring van de rijksdienst voor het wegverkeer. (Van een onzer verslaggevers) DELFT TNO-Delft heeft gisteren de eerste bromfietshel men in extra grote maten aangeboden gekregen, om ze te testen voor de vereiste goedkeuring van de Rijksdienst van het Wegverkeer. De heer W. van Ee uit Tapendrecht, die twee weken geleden als eerste Nederland met een wat fors uitge vallen hoofd minister Westerterp van Verkeer en Waterstaat attent heeft gemaakt op de speciale kopzorgen van hem en zijn lotgenoten, heeft de eerste grote helm al op gehad. Maat 64, en hij paste. Desondanks zullen Nederlanders met grote hoofdmaten hun speciale helmen nog niet kunnen dragen, wanneer volgende week vrijdag de verplichting daartoe voor bromfietsers ingaat. Half februari denkt de importeur van deze Italiaanse DiWS- helm de firma Rons in Amstelveen, de keuring en de daarop volgende papieren rompslomp achter de rug te hebben en de helmen in de maten 64 en 65 bij de handel te hebben afgeleverd. Hij mikt op een produktie van duizend stuks, omdat bij een kleiner aantal de keuringskosten (ongeveer drieduizend gulden) de prijs per helm te veel zouden doen stijgen. De firma Rons is overigens van plan de Nederlanders met een groot hoofd wat dat betreft enigszins tegemoet te komen, zodat de prijs voor de grote helm tussen de vijftig en zestig gulden zal komen te liggen. Van een onzer verslaggevers LEIDEN Volgens het bestuur van de Leidse woningbouwvereniging „De Een dracht" hebben oud-bestuursleden misbruik gemaakt van briefpapier van de vereniging.' De oud-bestuursleden zouden leden van de vereniging brieven hebben gestuurd met on juiste informatie over de schorsing van een ledenraad. Het bestuur van De Eendracht vermoedt dat de gewezen bestuursleden bij hun aftreden niet al het briefpapier hebben overgedragen aan het nieuwe bestuur. De aanleiding tot de moeilijkheden binnen „De Eendracht" is de aanstaande huurver- hoging. Deze week heeft het bestuur beslo- ten maatregelen te nemen tegen huurders, ji die ondanks een schriftelijke waarschuwing jï van burgemeester en wethouders van Lei-1 den, blijven weigeren de door het ministerie r van volkshuisvesting en ruimtelijke orde- ning voorgeschreven huurprijs te betalen. Geldboete in plaats van celstraf (Van tie) parlementaire redak- DEN HAAG Het kabinet wil de korte vrijheidsstraffen ver vangen door geldboeten. Om dit te bereiken is een wetsont werp opgesteld dat de uitvoe ring van de geldboetestraf zo heeft gewijzigd dat deze straf veelvuldiger kan worden toege past. De betaling van geldboeten kan volgens dit ontwerp, waarover het kabinet gisteren overeen stemming bereikte, in termijnen geschieden. Aan de toepassing van de vervangende hechtenis zijn beperkingen gesteld. Ook maakt het wetsontwerp verhaal zonder dwangbevel mogelijk op tegoeden van bank- en giroreke- ninen van de veroordeelde. Tot dusver was deze vorm van ver haal alleen mogelijk op het loon van de gevonniste. DEN HAAG (ANP) De rechtspositie van pleegouders wordt verbeterd. Daartoe is een wetsontwerp voorbereid, dat gisteren de goedkeuring kreeg van de ministerraad en waarover thans advies gevraagd zal worden aan de Raad van State alvorens het bij de Tweede Kamer wordt ingediend. Premier Den Uyl maakte op zijn wekelijkse persconferentie enkele bijzonderheden van het wetsontwerp bekend. In de plaats van de eis bij adoptie, dat de vader en de moeder van een te adopteren kind beiden meerderjarig zijn. komt de voorwaarde, dat de moeder van het kind, als ze nog minderjarig is, minstens zestien jaar oud is, de eis van de meerderjarigheid van de vader komt te vervallen. Op het ogenblik is voor adoptie nodig dat beide echtgenoten gezamenlijk het te adopteren kind tenminste een jaar hebben verzorgd en opgevoed. Het wetsontwerp wil adoptie mogelijk maken ook als een der echtgenoten binnen dat jaar is overleden. De rechtspositie van de pleegouders wordt in een aantal opzichten verbeterd. Zo kunnen volgens het wetsontwerp de pleegouders als ze het kind tenminste een jaar in hun gezin hebben verzorgd en opgevoed, zich verzetten tegen een terughalen van het kind door de eigen ouders of de voogd, waarbij er een mogelijkheid is de zaak aan de kinderrechter voor te leggen. Bonn (AP) Het West-Duitse pen van de strijdkrachten, «no- parlemcnt heeft gisteren een menteel 495.000, in verloop van wetsontwerp aangenomen twee of drie jaar met 6 percent waarbij het aantal manschap- zal worden ingekrompen. Deze 'zelfdenkende', matstalen 4-kleurenballpoint Is eon van de 'blijkmakers' waaruit u een keuze kunt maken als dank voor het opgeven van een nieuw abonnement op onza krant. We horen van ul

Leidse Courant | 1975 | | pagina 1