Oegstgeest op de bres groen voorziening voor Valkenburgse familie maakt furore met Zuidamerikaanse kelk bloemen Blokkade tegen sluipverkeer door Leidschendam Jongerensoos ,De Fuik' gaat het maken ONGERUSTHEID OVER POLDER CONCENTRATIE IN RIJNLAND PAGINA 4 I.F.I DSP COURANT VRIJDAG 24 JANUARI 1975P pï Van een onzer medewerkers Valkenburg De Valkenburgers Hannes, Jaap, Hans en Marinus v.d. Mey, firmanten van Johan v.d. Mey en Zn., weten van wanten. Destijds teelden deze bloemkwekers het sortiment dat in Rijnsburg en verre omgeving gebruikelijk was. Op een goede dag besloten ze echter Hippeastrums, in de volksmond Amarylissen, in hun teelt programma te gaan opne men. Ze startten heel bescheiden. Maar nu hebben ze duizenden vierkante meters van deze oorspronke lijk uit Zuid-Amerika afkomstige oranje-rode kelk- bloemen. Binnenkort zal het glasareaal, dat nu 17.000 m2 beslaat, uitgebreid worden tot 21.000 m2. Een zee van kelkbloemen, zoals maar op weinig plaatsen in Nederland voorkomt. De bloemenzee vraagt wel speciale aandacht. Zo houdt dit bolgewas erg van krachtvoer en de mestleveran- cier heeft aan de Valkenburgse kwekers dan ook een goede klant. Er gaan jaarlijks vijf kruiwagens rotte mest op de roe. De heer V.d. Mey sr.: De oude agrariërs wisten er van mee te praten toen ze zeiden: Wie niet mest, mist dubbel". De Valkenburgse klei pleegt aan de stugge kant te zijn Niet ideaal voor de kuituur van Hippeastrums. Daarom heeft de fa. v.d. Mey de grond wat meer handelbaar gemaakt door er royaal beukenbladgrond in te brengen. Jaar-in, jaar-uit Hippeastrums in dezelfde grond telen gaat wel goed, mits men regelmatig de grond stoomt. Natuurlijk heeft men daar aan de Valkenburgse Achterweg zelf een installatie voor. De ketel van de centrale verwarming die met aardgas wordt gestookt, levert de benodigde warmte. De succesvolle Valkenburgse kwekers hebben op hun bedrijf ook een reeks cellen gebouwd om de bollen zelf te kunnen repareren of liever gezegd: te pro grammeren. In totaal kan men 20.000 draadbakken met bollen tegelijk in de cellen kwijt Men heeft een speciale preparatie-methode uitgekiend Straks heeft de fa. V.d. Mey dus 21.000 m2 Hippea- waardoor blad en stengel tegelijk verschijnen. Men strum Tangerine in cultuur, maar de kans is niet zou kunnen zeggen dat dit voor de snijbloemencul- uitgesloten dat er in de toekomst langzaam maar tuur van weinig of geen betekenis is. Tóch wel; het zeker een wijziging en verruiming in het sortiment is namelijk beter voor de groei van de bol en dat 231 Plaats vinden. Men is in Valkenburg namelijk laat deze Valkenburgers bepaald niet onverschillig. n,iver doende deze bloem als vader en moeder te De heer Van der Mey en zijn zoon JaaD in de Amarylissenkwekerij. Het snijden van de bloem is van weinig of geen invloed op de groei van de bol en daarom kan de Valkenburgse kwekerij jaarlijks een fors aantal le verbare bollen op de markt brengen. Via vaste afnemers in het buitenland worden ze vrijwel alle maal naar de USA geëxporteerd. georuiKen dij kruisingen. Men gaat op zoek naar andere kleuren met als eis weliswaar dat deze wel de zelfde, of nog betere, eigenschappen moeten heb ben als de oranje-rode Hippeastrum. Anders hoeft het niet. De Valkenburgers hebben zichzelf hiermee wel voor een moeilijke opgave geplaatst. Maar wie heeft ge zien met hoeveel vakmanschap en voortvarenheid ze in een betrekkelijk klein aantal jaren een kerngezon de Hippeastrum-cultuur hebben opgebouwd niet in het minst dank zij een zorgvuldige selectie die twijfelt er niet aan of ook dat gestelde ideaal zal straks worden verwezenlijkt. Jubilerende St. Bavo open voor publiek Van onze correspondent Noordwijkerhout Nadat vanaf woensdag tot en met vandaag het personeel en de bewoners van Psychiatrisch Centrum St. Bavo het 60-jarig jubileum uit bundig hebben gevierd, zijn morgen en overmorgen de in woners van Noordwijkerhout aan de beurt. Morgenmiddag is er een groot kinderfeest. Van 14.00 tot 17.00 uur kunnen ver klede kinderen hun hart opha len in de knutselhoek, zij kun nen doorlopend flipperen, sjoe len, dwalen in het doolhof, bal len gooien of filmkijken. Ver der kan er gesmuld worden in de pannenkoeken-stand en op beperkte schaal kunnen zij zelfs hun eigen brood bakken. De grotere kinderen kunnen bij goed weer ook een verkeer- sproef afleggen. Zondag houdt St. Bavo open dag. Van 14.00 tot 18.00 uur is iede reen in de gelegenheid een kijk je te nemen op het terrein. In de toneelzaal wordt koffie aan geboden en kan men vragen stellen aan deskundigen. Begeleidend zullen er dia's wor den vertoond. Wie belangstel ling heeft kan worden rondge leid langs de verschillende af delingen, zoals röntgenkamer, polikliniek, bewegingstherapie, keuken, bakkerij, slagerij enz. Ook kan men de prachtige her tenkamp bezoeken of rondwan delen in de fraaie Engelse tuin. Een prachtig initiatief van de ju bilerende St. Bavo want vele Noordwijkerhouters hebben er geen idee van wat er zo vlak naast hun deur gebeurt. Toch is het terrein van St. Bavo geen taboe voor hen. De directie liet vorige week de slagboom aan de ingang van het terrein ver wijderen, omdat zij van mening was dat deze de inwoners van Noordwijkerhout ervan zou weerhouden zo af en toe eens een wandeling over het terrein te maken. DORPSRAAD STOMPWIJK IN HET SLOP Van onze correspondent Stompwijk De dorpsraad van Stompwijk zit in het slop. De laatste keer dat de raad bijeenkwam ligt al weer ruim een maand ach ter ons en niets wijst erop dat op korte termijn een nieuwe vergadering zal worden uitgeschreven. Bij zonder teleurstellend Want juist de winter lijkt het aan gewezen seizoen voor ge- dachtenwisselingen over het wel en wee van het Stompwijkse gemeenschap je. Gevolg van de passivi teit van de dorpsraad is dat de Stompwijkers zich er he lemaal niet bij betrokken voelen. Dat heeft weer tot gevolg dat de raadsleden twijfelen aan de zin van vergaderingen, waarmee dan de cirkel gesloten is. Wie moet nu verantwoorde lijk worden gesteld voor de ze trieste gang van zaken? In de eerste plaats natuur lijk de Stompwijkers en hun dorpsraad zelf. Maar daar naast gaat ook het gemeen tebestuur van Leidschen- dam niet vrij uit. Deze be- stuurderen immers waren voordat de dorpsraad was gekozen er enorm op ge brand uit hun midden een voorzitter en een secretaris voor de raad te leveren. Stompwijk heeft daarin toe gestemd in de verwachting dat deze heren zich ook met hart en ziel voor hun taak zouden inzetten. Maar dat blijkt niet het geval te zijn. De voozitter, de secretaris en het Leidschendamse ge meentebestuur laten het aandragen van agenda-pun ten waarover zou moeten worden vergaderd helemaal over aan de Stompwijkers. Als Stompwijk zwijgt, zwij gen zij ook. Daarmee schie ten ze tekort in de verant woordelijkheid die ze op zich hebben genomen door in de raad de voorzitters- en secretaris-functie op zich te nemen. De consequenties die vervulling van deze po sities met zich meebrengen worden niet aanvaard. De impasse waarin de dorps raad nu verkeert zou moge lijk kunnen worden door broken door vast vergader data aan te wijzen; om de twee, de drie of de vier we ken. En als eerste agenda punt van de eerste vergade ring zou dan kunnen worden opgenomen: die visie die het Leidschendamse gemeente bestuur op Stompwijk heeft. Op dit moment heeft het er alle schijn van dat die visie niet bestaat en dat ook maar de geringste interesse voor het wel en wee van Stomp wijk ten enene male ont breekt. W. LEIDSCHENDAM - "Er komt een blokkade dat kunnen we nu al zeggen. We willen vrijwilligers hebben voor de nodige veiligheidsmaatregelen, geen ellenlange d -cussies vanavond, er moet niet langer gepraat worden maar gel ndeld". Dit zei discussieleider T. C. M. v.d. Meer van de aktiegroep "Stop sluipverkeer in Leidschendam" gisteravond in de aula aan de Weidestraat tot een honderdtal bewoners van bedreigde straten. De aanwezigen gingen akkoord met een concept-brief aan burge meester en wethouders van Leidschendam die, indien de nodige handtekeningen zijn verkregen, door het comité zal worden aangeboden. In de brief wordt gewezen op de 15.000 auto's die per etmaal het centrum van Leidschendam passeren en een onhoudbare situatie veroorzaken "zonder dat door de verantwoordelijke overheid met name de regering en het provinciaal bestuur voldoende maatregelen worden getroffen om t de inwoners van Zoetermeer mogelijk te maken hun nieuwe woonplaats te verlaten en/of te bereiken". De getergde bewoners beschouwen overigens de provincie als de voornaamste schuldige van de moeilijkheden. Dit bleek uit de spandoeken waarmee de de wanden van de aula waren bedekt. "Heeft u het in de gaten, dé boosdoener is Gedeputeerde Staten". "B. en W. mogen we mee naar de staten over rijksweg 14 praten" en "Wilsveen - levensgevaarlijk" waren drie van een tiental teksten. Ine correspondent OEGSTGEEST „In het kader "van de aanleg van hockeyvelden en tennisbanen aan de Hofbrouckerlaan waarmede medio 1974 werd aangevangen, kon op de daarvoor bestemde terreinen de boom- en ruige heesterbeplanting voor het merendeel niet worden gehandhaafd". Een simpele mededeling van gemeentewege, die onder de Oegstgees- tenaren nogal wat heeft losgemaakt. Men verwijt de gemeente te rigoureus met. het natuurschoon te zijn omgesprongen. Dit alles ligt het gemeentebestuur (en de plantsoenendienst) een beetje zwaar op de maag. „Inderdaad, we hebben het terrein aan de Hofbrouckerlaan fors aan moeten grijpen, maar de wijze waarop de nieuwe groenvoorziening zal worden uitgevoerd overtreft het voorgaande. We hebben ons wel degelijk afgevraagd wat i de bestaande groenvoorziening moest gaan gebeuren alvorens met de werkzaamheden werd begonnen. Aan de noord-oostzijde het tennispark kon veel van het loofhout gespaard worden en c langs de rand van de waterpartij aan de Hofbrouckerlaan kon de beplanting ten dele worden behouden ofschoon de ter plaatse aanwezige, door ziekte aangetaste, wilgen moesten worden geveld", y0' zo luidt het verweer. k j n ja In de planning was tevens voor zien in het zoveel mogelijk kun nen behouden van bomen door overplanting. Boomdeskundi gen zagen een dergelijke in greep voor de els, eik, lijster bes, berk, etc. echter niet zitten, zodat de gemeente zich er node bij moest neerleggen. Men moet volstaan met het overplanten van jonge bomen, maar ook dan moet het zéér zorgvuldig gebeuren. Voor wat betreft de nieuwe beplanting gaat men uit van een ruig en hoogop- groeiend bosplantsoen, afgewis seld met lagere soorten waar aantal bomen geplant wordea Langs de tennisbanen komen twee rijen hoogopgroeiende haagbeuken.In het talud langs de waterpartij aan de Laan van Alkemade komen bomen, heer J. A. Dobbelaar, adj. di recteur van gemeentewerken ziet het hélemaal zitten, hij weet uit zijn achttienjarige ervaring welk een grote zorg Oegstgeest aan het natuur schoon schenkt. „Het sportvel dencomplex aan de Hofbrouc kerlaan wordt in dit opzicht uniek, want wij gaan met uiter ste zorg te werk' Janus de Vries legt spuit neer De vrijwillige brandweer van Lis- serbroek zal voortaan zonder Janus de Vries moeten spuiten. De heer de Vries die het corps 26 jaar heeft gediend waarvan vele jaren als post-commandant heeft gisteren in de Meerkoet in Lisserbroek afscheid genomen. Uit erkentelijkheid voor het ve le werk dat hij als brandweer man hèeft verricht speldde wet houder Houtsma van Hoofd dorp hem daarbij de "Ere-speld van de Haarlemmermeer" op de revers. Een bijzonder hoge onderschei ding die slechts zeer zelden wordt gegeven. De heer De Vries is de derde burger van de Haarlemmer meer die deze eer te beurt valt. De feestelijkhe bijeenkomst in de Meerkoet werd opgeluisterd door een grote schare van hoge en lage autoriteiten uit het brandweeiwezen. Op de foto: de scheidende post-commandant en' zijn mannen. Voetbal ster trouwt handballer Gisteren trad de 20-jarige Wies van Zeist in het huwelijk met de 24-jarige Karei Heemskerk. Een sportief huwe lijk. Wies voet balt al sinds de oprichting in het damesvoet bal van WSB en is bovendien leidster van de welpen. Karei speelt, eveneens sinds de oprich ting van het he renhandbal, we kelijks een par tijtje bij Northa. Van onze correspondent hier naar toi OEGSTGEEST De jongerenso- groter", ciëteit „De Fuik", onderge bracht in het Jeugdhuis „Ta- De aktiviteiten op de donderdag- berna" verheugt zioh grote belangstelling. Jeugd werkleider Bert Rigtering: „De eerste week dat wij draaiden ontvingen wij reeds 250 jonge ren en deze week is de komst avond zullen nog verder uit groeien. „Het zullen speciale ge- spreksavonden worden waar voor wij iedere maand een pro gramma samenstellen", voegt Bert er aan toe. beduidend Vorige week werd er gestart met de vertoning van een discussie film en gisteravond was er veel stof tot praten over het onder werp „Mozambique". In samen werking met de Wereldwinkel richtte de NOVIB middels een lezing en een film de schijnwer per op dit Afrikaanse land. Vol gende weck wordt in „De Fuik" de vraag behandeld: „Ben jij gek of ben ik gek?". Het zal daarbij gaan over de psychisch gestoorde medemens in onze samenleving. Wordt hij geac cepteerd en geholpen en hoe? EN: Wat kunnen wij er zelf aan doen. Donderdagavond a.s. aanvang 20.00 uur. Van onze correspondent Zoeterwoude De ongerustheid in de agrarische wereld over de plannen tot polderconcentratie in Rijnland kwam gisteravond duidelijk naar voren bij de discussie die volgde op de voortreffelij ke inleiding welke de heer J. M. Wesselingh hield op de jaarverga dering van de plaatselijke L.T.B. De bezwaren spitsen zich toe op het bestuurlijke en financiële vlak. Er zal een veel grotere afstand komen tussen bestuurder en bestuurde, waardoor waar schijnlijk kleine problemen onvoldoende aandacht zullen krijgen. Dat alles komt des te harder aan omdat de polder de oudste, meest, democratische bestuurlijke eenheid is. Toch zal er schaal vergroting moeten komen, omdat de polders zich onder de gegeven tijdsomstandigheden moeilijk kunnen handhaven. Enkele slechte ervaringen bij polderconcentraties elders hebben er wel toe geleid dat men in Rijnland een andere weg wil volgen. Dat de kosten voor de ingelanden hoger zullen worden was voor een ieder duidelijk. Over de omvang van de concentraties is nog niets te zeggen, reden waarom men er in agrarische kringen goed aan doet tot overleg te komen en hierover voorstellen ter tafel gaat brengen, zo werd gesteld. Belanghebbenden uit Hazerswoude, die als gast aanwezig waren, konden mededelen dat er initiatieven worden ontwikkeld om op korte termijn een bijeenkomst te beleggen waarop alle polders uit district 4 twee bestuursleden kunnen afvaardigen. Daarbij zal ook de aanwijzing van de voorgeschreven vier vertrou wensmannen aan de orde komen. Enkele opmerkingen uit de discussie: „Men grijpt weer een groep zelfstandigen, die zo maar wat van bovenaf krijgen opgelegd, waar blijft de inspraak?" „Een aanloop van de overheid om een vinger in de pap te krijgen bij de landbouwgronden", „Is het nu opeens zo slecht gesteld in Rijnland". Er was ook veel wrevel over de onlangs verspreide circulaire inzake het minder eten van vlees. Deze werd zeer aanvechtbaar en ongenuanceerd genoemd. Er zal een gedegen weerwoord komen, aldus werd besloten onder leiding van de heer H. J. v. Nierop, die bij de aanvang van de vergadering met 25 van de 33 stemmen tot voorzitter werd gekozen. dit voor het uitzicht een vereis- Ook wethouder Gmehch Mey. i» i= Enerzijds verfraaiing, an- lin6h <CRM en sportzaken) is ia hoge mate enthousiast. „Met recht kan straks worden ge sproken van een sport-PARK", zo meent hij. Er komen 6 hoc keyvelden en een half verhard veld met parkeerterrein kleed-clubgebouw. De hoge zanidam welke thans is opge worpen gaat weer verdwijen. Het zand is bestemd voor schraling" van de nieuwe vel den. De drie hockeyvelden langs de Laan van Alkemade vormen 't hoofdterrein. Als het gras is ingezaaid en de grond 1 tot rust is gekomen zal men l overgaan tot ingebruikneming daarvan. Dat vergt geruime f tijd, men denkt aan september ,1 1976. Het midden van het com- 1 plex wordt gevormd door een twaalftal tennisbanen inclusief kleed-clubgebouw, een kinder speelplaats, oefenkooi en ber- 1 ging. De tennisvereniging heeft 1 de ballotage afgeschaft. „Wij streven naar een ledental van zo'n 1000 1200 en het is de bedoeling dat de tennisvereni ging selfsupporting wordt", al dus de heer Gmelich Meylingh. In de zomermaanden wil men de banen ook openhouden voor badgasten uit Katwijk en Noordwijk. Het totale complex kost 11/2 miljoen waarbij nog ruim 4 1/2 ton moet worden opgeteld voor het clubgebouw annex kleedruimte van LHMC. Men streeft er naar de tennis banen in april/mei te openen. Tijdens de bespreking van de plannen, gisteravond in het Oegstgeester gemeentehuis, noemde burgemeester Van Ey- singa het natuurtuinexperiment in het Rosarium „geen misluk king". „Er is wel oppositie maar ook veel waardering. Het zal nog zo'n jaar of vier vergen aleer alles volledig tot zijn recht komt". De heer Dobbelaar ging voorts nog uitvoerig in op de aanleg van de ecologische tuin aan de Admiraal de Ruyterlaan en langs de vleugel van de Aert van Nesflat. Nog dit jaar zal men daar overgaan tot aan plant van wilde flora. De plant soendienst zal echter de hele tuin danig onder controle hou den zodat er sprake zal zijn van een evenwichtige groei. „Wij willen fouten die elders ge maakt zijn vermijden", aldus de heer Dobbelaar, die nóg een plan ontvouwde: aanleg van een parkje aan de Aert van Neslaan, compleet met banken. Oegstgeest wil met recht een „tuindorp" zijn! Antoon Koch Van Galen Last nieuw raadslid Voorschoten VOORSCHOTEN In verband met bedanken van het V.V.D.- raadslid Henk Woerdman per 31 januari heeft de voorzitter van het centraal stembureau benoemd verklaard Drs. A_ J. van Galen Last tot lid van de Voorschotense gemeenteraad. Drs. Van Galen Last is o.a. voorzitter van het Voorschoten se Nut tot 't Algemeen. Ongewenste huurder De Voorschotense gemeenteraad krijgt van het college van b. en w. het verzoek om de brief geschreven door de heren J. Meijer en E. J. Carabain na mens een deel van de Prins Mauritslaan inzake toewijzing van de woning Prins Maurit slaan 8 aan de heer J. van Lierop ter afdoening in handen van b. en w. te stellen. De burgemeester heeft inmiddels de woning toegewezen aan het gezin Van Lierop.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 4