Meer dan helft 'Eigen Huis'- kopers was doorstromer Jubilerende politiekapel bracht oprichter hulde lLaatste van 408 woningen deze week opgeleverd Garage Poot PAGINA 3 |S I- Si an een onzer verslaggevers JDEN Een keer in de week lepeteren. Hard werken van ze len tot negen. En dan direct: aan en naar huis, of de lienst in. Geen pilsje, geen klet- braatjes, want je komt tenslot- e voor de muziek. Zo heeft het .«ids Politie Muziek Gezel- jstfhap zijn artistiek toch heel •OJanvaardbare peil bereikt en 'jjjehandhaafd. ^•Heren bestond de vereniging ip de kop af 55 jaar en die fiijlpaal werd gevierd met een Krukbezochte) receptie in de jelenkazerne en een serenade in de heer Post, de oude heer post mag je wel zeggen, die een van de oprichters van het L.P.- M.G. is, in het bejaardentehuis Rijn en Vliet verblijft en de leeftijd heeft van 99 jaar. Wat er dan wel allemaal veran derd is in de afgelopen decen nia vragen we maar liever aan. adjudant Klingeier (64) die in 1938, zoals hij zelf vertelt mede op grond van zijn muzikale ca paciteiten, tot de gelederen van de Leidse politie is toegelaten. „Niet zo heel veel", is de strek king van zijn relaas. „De mu ziek is natuurlijk anders gewor den. Gecompliceerder. Vroeger speelden we fanfare. Nu zijn we een brass-band. Vroeger de den de bugels - ik heb tot voor kort zelf bugel gespeeld - vroe ger deden die laten we zeggen de melodie-partij en de rest bij werk, wat er niet zo verschrik kelijk op aan kwam. Vandaag de dag moet iedereen goed zijn, is de ketting zo sterk als de zwakste schakel is. En we zijn in de loop der jaren gepromo veerd naar hogere afdelingen. Toen ik kwam in '38 speelden we in de eerste afdeling. Daar onder heb je nog een tweede en een derde afdeling en daarbo ven een afdeling uitmuntend. Op vrijdag nog wel: 31 januari in een ere-afdeling en eert vaande- de Stadsgehoorzaal, voor poli- lafdeling. De laatste jaren spe- tie-mensen, hun aanhang en do len we in de vaandelafdeling. nateurs. Van 's avonds acht tot En wat ook veranderd is, is de vier uur in de morgen. financiële kracht van de vereni ging. Door de alsmaar stijgende prijzen kunnen we ons steeds minder permitteren. Vroeger, als we naar een concours moes ten, kregen we een rijksdaalder mee voor verteringen. En we konden voor de jaarlijkse poli- tie-bals de grootste acteurs aan trekken. Dit jaar voor het eerst kunnen we ons zelfs niet meer veroorloven twee bals te hou den. Op dinsdag is er dit jaar geen bal", aldus adjudant Klin gelen De heer Post luisterde met een scherp oor naar de muzikale prestaties van het Leids Politie Muziekgezelschap. „Fantastisch", zei hij na afloop. [ADVERTENTIE VERLOVINGSRINGEN De ruimste keuze. De beste merken. Blijvende service. Gratis graveren. Desgewenst handgravure. De KONING der VERLOVINGSRINGEN Uw Juwelier v. d. Water Haarlemmerstraat 181 Van een onzer verslaggevers Leiden Deze week, 16 maanden na het slaan van de eerste paal is in de Merenwijk de laatste woning opgeleverd van de Stichting Eigen Huis. Daarmee is door een club niet-winstnemende ama- teur-projectonwikkelaars een nieuwbouw-wijkje tot stand ge bracht dat voor de midden-inkomers bereikbaar bleek. Een leuk wijkje met speelse zowel als speel-straatjes, met bewoners die waarschijnlijk door hun sterk overeenkomstige achtergronden makkelijk met elkaar in contact komen, met althans voor de talrijke kinderen erg aantrekkelijke modderpartijen en naar voor de toekomst mag worden verwacht een hoop groen. teambtenaar in Wassenaar, zij die in dit wijkje zijn komen ■küKEN, EIKEN. ESSEN. SYLVAKET 20 SOORTEN EN PATRONEN DELFTGebr. Prins Bouwstoffenhandel B.V. rdamseweg 150, tel. 015 - 56 931® Onze 900 m2 showroom staat voor u open. Hoofdstraat 104-106 te Valkenburg (ZH). 27 en medisch analyste i etage achter op de op je verplicht bent in geval verkoop je huis Lammenschansweg. "Mijn va- "door hem zijn we met Eigen Huis in contact gebracht. Het was zo voor elkaar. We zijn heeft' naar de stichting toegestapt, n werden op de reserve-lijst gezet UOOrStroming omdat alle woningen in princi- pe al verdeeld waren, maar kre. De doorstrommg dre is teweeg gen drie weken later toch ons huis omdat iemand anders bij nader inzien besloot van de koop af te zien". Weelde aan ruimte "We zijn verschrikkelijk blij na tuurlijk. Als je van een etage komt wordt je hier geconfron teerd met een weelde aan ruim te. Financieel is het voor ons geen probleem. Bij de 80 mille aanvankelijk zouden gebracht door de 408 "eerste" eigenaren van de Eigen Huizen is alvast niet gering geweest Volgens cijfers van het Stich tingsbestuur heeft 65% van alle kopers een huurwoning achter gelaten met een huurniveau van over het algemeen 150 tot 250 per maand. "Waarbij men moet bedenken", zo tekent de stichting daarbij aan, "dat één verhuizing zes zeven opvol gende verhuizingen tot gevolg heeft." moeten betalen, is weliswaar 9e gemiddelde koper was, even- nog 10 mille extra gekomen, ^ns volgens opgave van de maar daar hadden we eigenlijk Stichting ongeveer 30 jaar oud wel op gerekend. Alles gaat om- en bad een gezin van 3,5 perso- hoog, ook je salaris. Nee wij n_en: Z1jn ^nito- 1011011:160 was zitten nu zonder belasting -af- circa 25.000 per jaar. trek op maandelijkse lasten van 9e bestuursleden van Eigen Huis rond de ƒ500. En dót is heel ^1° pok nagegaan in hoeverre goed te doen. Of we ooit nog weer eens verhuizen? Dat denk ik wel ja. Over een aantal ja ren, als je kinderen hebt, ga je misschien toch wel weer uitkij ken naar iets met nog wat meer zij, dankzij het feit dat ze niet op winst uit waren, werkelijk goedkoper hebben kunnen bou wen. Daarbij zijn zij tot de conclusie gekomen dat de 408 woningen die zij uit de grond hebben gestampt bij realisering door een commerciële projec tontwikkelaar 15 tot 20 duur der zouden zijn geweest: In plaats van de gemiddeld 90.000 die de Stichting bere kend heeft, zou een winstne- mende project-ontwikkelaar op gemiddeld 108.000 zijn uitge komen". Verder, zo wordt ge steld, heeft al dan niet winstne- men ook grote invloed op het percentage premie-woningen dat kan worden gerealiseerd "De stichting heeft 408 wonin gen gebouwd waarvan 370 in de premie-sector en 38 in de vrije sector. Een winstnemende pro ject-ontwikkelaar zou bij reali sering van 408 woningen niet meer dan 150 huizen in de pre miesector hebben kunnen bou wen en de overige 258 in de vrije sector. Dat betekent dat het vereist inkomen voor stich ting-woningen voor 370 kopers op de 20 tot 25 mille ligt en voor 38 kopers op de 25 tot 30 mille. Bij realisering door een com merciële project-ontwikkelaar zou het vereist minimum -inko men voor 150 kopers op de 25 tot 30 mille liggen en maar liefst voor 258 kopers op de 40 mille". Conclusie van de Stichting: "het percentage doorstromers zou in plaats van de huidige 65% slechts 10 kunnen uitmaken". Bochten Iemand die geen doorstromer is in die zin dat hij in Leiden een goedkope woning achterliet, zijn de bewoners van het huis dat het allereerst werd opgele verd, het echtpaar Renzen. Zij lieten een flat in Leidschendam achter en hebben zich naar de heer Renzen vertelt "in allerlei bochten moeten wringen" om door de stichting geaccepteerd te worden. Want aan geen van de twee voorwaarden die aan toelating werden gesteld, volde den ze: niet alleen woonden ze niet in Leiden, ook voldeden ze niet aan de eis van "economi sche gebondenheid" aan de ge meente. Een pré was wel dat de heer Renzen (30) zich door zijn terza ke kundigheid in bouwaangele- genheden in de stichting ver dienstelijk kon maken. Hij is als wetenschappelijk medewer ker verbonden aan de projec tontwikkelingsmaatschappij Eurowoningen. Zelf een Euro woning betrekken kwam hem en zijn vrouw niet zo aantrek kelijk voor vanwege de prijs zowel als de kwaliteit van de huizen die deze maatschappij bouwt. Spoedig nadat hem een Eigen Huis was toegewezen is hij zich intensief gaan be moeien met de sithcting en sinds enige tijd bekleedt hij de functie van voorzitter, als op volger van de chef stadsontwik keling van de gemeente Leiden, t de heer Logtenberg. Het huis V°or de eersle keer de ramen van het echtpaar Renzen laPPen van het eiSen huis- Me" 111.000, het duurste uit het hele project) is ingericht als een klein paleisje, een plaatje uit Avenue en ze voelen zich er dan ook uitermate senang. Contacten Hebben ze in die bijna anderhalf jaar dat ze er wonen ook veel contacten gelegd met andere wijkbewoners? De heer Renzen, in zijn functie van voorzitter wel natuurlijk. Zijn vrouw veel minder "Ik heb gestudeerd, een baby ge kregen en eigenlijk vrij terug getrokken geleefd. Maar ik ge loof niet dat ik representatief ben. Als ik zo om me heen kijk heb ik de indruk dat de mensen heel gauw en heel gemakkelijk vriendschap sluiten. Er is veel dat hen aan elkaar bindt ze hebben hetzelfde inkomen, on geveer gelijke leeftijd, jonge kinderen en problemen met het onderbrengen van hun kinde ren op scholen". Zijn de Renzens in die anderhalf jaar wijkbewoners tegen geko men die spijt hebben van hun aankoop of teleurgesteld zijn? "Geen enkele. In totaal acht be woners hebben hun woning in middels weer aan de stichting terugverkocht. Vanwege prive- omstandigheden als scheiding, overplaatsing door hun werkge ver enzovoort Er zijn natuur lijk ook wel een hoop klachten geuit over kleinigheden, maar mensen die echt teleurgesteld zijn, nee". De heer en mevrouw Renzen zien ook zichzelf nog niet zo gauw verhuizen: „Uit drang mis schien om weer eens aan iets anders te beginnen. Maar niet om bijvoorbeeld een nog rui mer huis te betrekken. De ruimte die je hier hebt, vind je voor een vergelijkbare prijs nergens. In dit huis hebben we niet alleen meer dan voldoende ruimte om te wonen; we heb ben er nog een kantoor en een werkkamer in ingericht ook". Op de trappen van het Leids stadhuis vormden leden van de zwem- en waterpolovereniging De Zijl/LGB gister middag een erehaag voor Leo Onderwater en Ria Koolhaas nadat dezen elkaar het ja-woord hadden gegeven. Leo Onderwater speelt in het 1e polo-team van de Leidse hoofdklasser en Ria Koolhaas in het 1e damesteam. plaatje. Hier een inkijkje bij de familie In Leiden en omgeving: Van een onzer verslaggevers Leiden Morgen trekken in Nederland honderden sym pathisanten van de Portuge se socialistische partij van Mario Soa res de straat op om geld bijeen te brengen .ter ondersteuning van de verkiezingscampagnes van de socialisten. Het initiatief daartoe komt van de P.v.- d.A. en de V.A.R.A. Een Waar wel en waar geen Portugal-collecte groot aantal gemeenten heb ben zich echter niet met de collecte akkoord verklaard en gaven geen toestemming. Gebruikte argumenten va rieerden van „de actie draagt een té politiek karak ter" en „het algemeen be lang is er niet mee gediend" tot „er wordt al zoveel gecol lecteerd". In Leiden en omgeving gaven dertien gemeenten geen toe stemming voor de collecte. Wel gecollecteerd wordt er morgen in: Leiden, Nieuw koop-Noorden, Zevenhoven, Alphen, Boskoop, Bodegra ven, Woubrugge, Hoogmade, Rijnsburg, Katwijk en Was senaar. De gemeenten Lei- muiden, Rijnsaterwoude, Ter Aar, Koudekerk, Nieuw- veen, Alkemade, Lisse, Noordwijkerhout-De Zilk, Voorhout, Noordwijk, Val kenburg, Zoeterwoude, Stompwijk en Oegstgeest weigerden een collecte. De gemeente Leiderdorp gaf in principe toestemming, maar er was een collectever gunning verleend aan het Leger des Heils, en twee col lectes op één dag was weer in strijd met de reglementen. Deze week in de Leidse bioscopen Van een onzer verslaggevers Leiden Er zijn nog al wat films geprolongeerd deze week in de Leidse biosco pen. In Trianon „Spys", in Lido „The man with the gol den gun", in Studio .Marie ke van Nieumweghen, in Lu xor „China-town" en in Rex draait gewoontegetrouw een sexfilm, „Gabriella", Nieuw in Leiden is „Amarcord" van Fellini, een film die in het Camara-theater aan de Hogewoerd draait Hieron der de visie op deze film van onze recensent Otto Milo. Nieuwe jeugd herinneringen van Fellini In „Amarcord" wat zoveel be tekent als „Ik herinner me" gaat Federico Fellini voort op de weg, die hij eigenlijk aj met zijn „8 1/2" insloeg en in zijn film „Roma" wel bijzonder duidelijk werd: de autobiografische. Haalde de regisseur in „Roma" herin neringen op uit zijn eerste kennismaking als jongeman met de eeuwige stad, in „Amacord" gaat hij nog een stapje verder terug naar zijn jongelingsjaren in Ri mini. De jaren dertig in een provin cieplaatsje, dat met de komst van het voorjaar op leeft. Met zijn luxueus Grand Hotel dat eigenlijk al leen in de zomer te exploite ren is en op de verbeelding van de eenvoudige inwoners werkt Maar vooral werd Fellini gegrepen door het le ven in het stadje zelf, door de onvervulde jongensdro men die hij daar had en door zijn directe omgeving, die hij vrij karikaturaal maar toch niet zonder een zekere wee moed neerzet. „Amarcord" is op en top een rigisseursfilm. Wat Fellini met vaak wanstaltige type tjes - waar haalt hij ze toch altijd vandaan - weet te be reiken is vaak adembene mend van sfeer en meedo genloos obstervatietalent Óp zijn bonte palet heeft hij allereerst de school. In korte flitsen zet hij de leerkrach ten en de balorige leerlingen neer. Lang staat hij stil bij huiselijke anecdotes en de eerste confrontatie met het opkomend fascisme. Daar doorheen loopt de heimelij ke verering van de hoofdfi guur Titta (Bruno Zanin) voor de veel oudere voyante Grandisca (Magali Noel), die onbereikbaar voor hem is in tegenstelling tot de wel zeer weelderig gebouwde sigaret- tenverkoopster. Poëtisch Poëtische beelden, zoals het uitvaren naar Italië's trots, het luxe-passagiersschip Rex, worden afgewisseld door meer boertige scènes - meer poep- en pieslol dan we van Fellini gewend zijn, maar dat zal wel aan Titta's leeftijd liggen - en wrange jeugdherinneringen als het dagje uit met „oom Theo", die even verlof krijgt uit het gesticht en dan prompt luid jammerend om een vrouw in een boom klimt en er niet meer uit wil, totdat een piep klein nonnetje het hem be veelt. Uren vliegen om Twee uur lang - de oorspron kelijke versie was langer - houdt Fellini ons met flitsen uit zij herinnering bezig. Twee uren, die mede dank zij het prachtige camera werk van Guiseppe Rotunno omvliegen De film eindigt met de dood van Titta's moeder, een kijvend wijfje met een gduden hart, en het huwelijk van Gradisca met een der carabinieri. Dan is er eigenlijk niets meer dat deze Titta aan Rimini bindt en zou „Roma" kun nen beginnen. Ondanks kluchtige effecten is „Amar cord" eigenlijk een film voor melancholie geworden. Vol verlangen, naar die goede oude tijd, die Federico Felli ni zeker niet zonder kritiek en een zekere zelfspot in een meeslepend ritme neerzet Vertekend, zeer zeker, maar dan steeds met zoveel duide lijk herkenbare menselijke trekjes, dat men eerder van een wat kleurrijke weergave kan spreken, dan van karikatuur van Italiaans burgerbestaan uit de jaren dertig. MILO Valkenburg (ZH), Hoofdstraat 104-106. Tel. 01718-16947 Lelden (filiaal), Lammenschansweg 132. Tel. 071 - 66907 Mini - Austin - Morris - MG - L©» 1 Triumph - Rover - Jaguar - L-¥^4 Land-Rover - Range Rover.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 3