Nieuwe golf werktijdverkortingen kreeften. Klassieke zender (Hilversum 4) in voorbereiding Herziening grondwet goeddeels van baan Ambtenaren 4% meer Scholieren pleegden ruim 100 inbraken yhilips wil 4000 tot 5000 man korter laten werken auwgomkoning rij gelaten oor ontvoerders Rotterdam wil kerncentrale op eiland voor kust SCHOOLHOOFDEN DELFT ZEGGEN VERTROUWEN IN WETHOUDER OP Vrijdag 24 januari 1975, 65e jaargang no. 20025 telefoon 22244 - Giro 103003 - Bank Amro-bank N VLeiden Directeur-hoofdredacteur F. J. Plug mm. Telefgontjes f 3.85 Klachten 'bezorging - telefoon 22244 (18 00 tot 1900 uur) Abonnementen pe DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAIMD Mi. hoofdredacteur J J heilewas - Chef-redacteur J w C. Leune weck f2 69 kwartaal f 34.76. |aar f 135.15 losse nummers 50 cent. Donovan Weinig verandering. Half tot zwaar bewolkt met af en toe buien, waarvan sommige met hagei. Krachtige tot harde, aan de kust tijdelijk stormachti ge wind uit zuidwest tot west. Minimumtemperaturen om streeks 3 graden, maxima circa 6 graden. Morgen zon: 8.31-17.14 Maan: 14.55-6.30 Schev. hoogw.: 0.47-13.13 Laag- w.: 8 43-21.13 yan een onzer verslaggevers) DEN HAAG - De Haagse politie heeft een bende van zeven scholieren aangehouden, die ervan wordt verdacht bij honderd inbraken voor ruim twee ton aan goede ren gestolen te hebben. De aangehouden Jjongens variëren in leeftijd van negen tot viertien jaar. Verder zijn in deze zaak nog ingehouden een 41-jarige moeder van drie van de gearresteerde jongens, omdat lij ervan wordt verdacht als heler van de uitgemaakte goederen te hebben gefun- eerd. Een deel van de buit zou ze hebben oorverkocht aan een 19-jarige jongeman, e ook is gearresteerd. De politie ver acht nog meer arrestaties van scholieren deze zaak. Een brandweer man bij de wrak stukken van de expresstrein Lon den—Glasgow die gisteravond in een noordelijke buitenwijk van Londen in botsing kwam met een trein uit Manches ter en vervolgens uit de rails liep. Daarbij werd een treinbestuurder gedood, terwijl 30 mensen verwon dingen opliepen. Een van de loko- motieven en een rijtuig vielen van een 15 meter hoog talud, de an dere rijtuigen ble ven op de baan hangen. HILVERSUM Minister Van Doorn (CRM) heeft de omroepverenigingen laten weten dat hij eventueel bereid is een nieuwe radiozender toe te staan. Voordat de minister een beslis sing hierover neemt, wil hij de plannen van de omroep weten voor dit Hilversum 4 en wel vóór 1 februari. De programma-commissaris van de NOS-radio zal zijn bestuur vandaag voorstellen deze zen der te bestemmen voor klassieke muziek. Deze klassieke zender zou voorlopig slechts moeten zenden van 7 uur 's morgens tot 5 uur 's middags. De Werkgroep Muziek van de omroep heeft al een schema klaar voor de zender, maar dit schema geldt slechts voor de vijf werkdagen: Twee uur langere werken uit de Barok en het klassieke tijdperk; een uur orkestrale muziek; daarna een uur kamermuziek; een promenade concert van een uur; dan een uur voor de presentatie van nieuw uitgekomen platen; een uur lang muziek uit de 20e eeuw, waarin vooral de Nederlandse scheppingen extra aandacht zullen krijgen en tenslotte een vocaal muziek programma waaronder opera, oratorium liede- Het college van programmaleiders van de om roep wil dit schema als een proef zien. In principe zouden de programmaleiders op deze nieuwe zender 70 tot 80 procent klassieke mu ziek willen uitzenden en twee uur gesproken woord per dag. (Van een onzer verslaggevers) IN HAAG - Een nieuwe golf van aanvra- werktijdverkorting en van enkele inderend ontslagen toont, dat er nog geen nde is gekomen aan de slechter wordende erkgelegenheidssituatie in Nederland. Uit- hieter is momenteel het Philips-concern. elf vestigingen overweegt men werk- {dverkorting aan te vragen en ook voor een ntal andere vestigingen zijn maatregelen op iets langere termijn niet uitgesloten. De vakbonden vrezen, dat Philips in de komende weken voor 4000 tot 5000 werknemers werk tijdverkorting zal aanvragen. De problemen bij Philips zijn veroorzaakt door hoog oplopende voorraden, vooral in de bouwelementengroep en bij leveranciers van onderdelen. Het betreft een atelier van ge luidsapparatuur in Eindhoven, Johan de Witt in Dordrecht en Gorkum, Elcoma in Roer mond, Sittard en Heerlen, en vestigingen in Weert, Terneuzen, Groningen, Drachten en Hoogeveen. Thomassen en Drijver-Verblifa in Deventer heeft gisteren voor 900 werknemers een werk tijdverkorting van één dag aangevraagd. De maatregel geldt voor zes weken. Vorig jaar al werd de produktie teruggeschroefd en werd het contract met een aantal gastarbeiders niet verlengd. In Ochten (G) zal de baksteenfabriek Van Hesteren en Janssens met ingang van maan dag voor maximaal zes maanden dicht gaan. Het veertig man tellende personeel zal deels op non-actief gesteld worden en deels in andere vestigingen kunnen werken. Kort gele den nog werd een aantal Turken aangewor- Het bedrijf Simmons Precision (sanitaire ma terialen) heeft gisteren 152 man ontslag aange zegd van de vestigingen in Brummcn en Arnhem. In het bedrijf gold al werktijdver korting van 373 personeelsleden. Lovable Ne derland (lingerie) heeft ontslag aangevraagd voor 22 werkneemsters in Zutphen. Aanleidin- g: de sterk verminderde vraag naar bh's. Abortuswet KVP-AR thans ingediend (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De Tweede Ka merfracties van de KVP en de AR hebben gisteren hun initia tiefwetsontwerp „Afbreking Zwangerschap" bij de Tweede Kamer ingediend. Ondertekenaar namens de AR- fractie is mejuffrouw J. van Leeuwen en namens de KVP- fractie dr. Th. E. E. van Schaik. Het ontwerp wordt genoemd naar beide ondertekenaren van Leeuwen-Van Schaik. Een beschouwing van de hand van dr. Th. van Schaik over zijn wetsontwerp vindt men op pagi na 10 HLAAN, (Rtr). In een van de noordelijke buitenwijken van Kilaan is gisteravond de Italiaanse snoepfabrikant Egidio Perfet- de „kauwgomkoning van Italië, vrij gelaten. Hij was op 13 ri in de buurt van zijn huis ontvoerd. Er zou voor hem een togeld van twee miljard lire (7,5 miljoen gulden) zijn betaald. j werd gisteravond aan handen en voeten gebonden uit een auto ?zeL Perfetti wist zich vrij te maken en belde vervolgens de politie H>. Hij was er slecht aan toe. Kort voor zijn ontvoering had hij li nieroperatie ondergaan. h Italië zijn nog negen personen in handen van ontvoerders. Onder de 5-jarige Pietro Garis uit Turijn, die gisteren werd •d en voor wiens vrijlating een losgeld van 5 miljard lire 17.5 miljoen gulden) is geeist. Op Sicilië is gistermorgen de 10-jarige Luciano Previtari ontvoerd. Een losgeld is nog niet Kunstvoorwerp Henk Jurriaans wordt niet door iedereen gewaar deerd. Zo niet. dan zal Henk wel niet de foige geëxposeerde man blijven,, oiaar komen er meer. IRA besluit tot een nieuwe wapenstilstand Terwijl het personeel van het luxueuze Europa Hotel in Belfast de ravage opruimt na een bo mexplosie in de hal. heeft de IRA bekend laten maken dat volgen de week opnieuw een wapenstil stand in acht zal worden geno men. De leiding van de IRA heeft hiertoe woensdag besloten. Nog deze week zou opdracht worden gegeven alle geweldpleging te beëindigen. Het kerstbestand was op 16 januari niet langer verlengd. Gisteren kwam het nog tot een bomexplosie in Londen in een pompstation van de ge meentelijke waterleiding. Maar gisteren werd ook IRA-leider Joe Cahill om medische redenen uit een gevangenis in Dublin ontsla- ROTTERDAM (ANP) De gemeenteraad van Rotterdam heeft gisteravond in een motie het college van B en VV gevraagd met het Rijk besprekingen te voeren over de vestiging van een kernenergie-centrale op een eiland vóór de kust. Onder geen beding mag er een kerncentrale op de Maasvlakte worden ge bouwd. Voorts mag in het Rotterdamse havengebied niet meer energie worden opgewekt dan nu volgens plan is vastgesteld. De extra benodigde hoeveelheid elektrische energie moet via het landelijk koppelnet van buiten dit gebied worden geïmporteerd. De raad onderstreepte via een vijftal moties de nationale betekenis van het Rijnmondgebied voor de Nederlandse economie. Mede terwille van de werkgelegenheid moet de industrie draaiende worden gehouden. Maar daar is energie voor nodig en liefst schone energie, zoals aardgas, redeneerden de raadsleden. Het al sterk belaste milieu mag niet zwaarder worden belast door energiecentra les. Door bovengenoemde maatregelen kan dit worden voorkomen. „Eigen Huis": Gemeente Leiden behandelt ons onfatsoenlijk" Van e r verslaggevers Leiden De Stichting „Eigen Huis" en de gemeente kunnen het niet eens worden over de vraag wie de kosten moet beta len van het herstraten van het projekt van „Eigen Huis" in het noordelijk deel van de Meren- wijk. Deze kosten belopen acht ton. Stichtingsvoorzitter I Ren- zen verwacht dat alleen uit spraak van de rechter aan on enigheid een einde kan maken. „In 1973 bood de gemeente de grond bouwrijp aan vuui een bedrag van 7.2 miljoen en niet-bouwrijp voor een bedrag van 4.2 miljoen. De stichting kocht toen de grond niet-bou- wrijp, omdat ze verwachtte het bouwrijp maken te kunnen uit voeren voor minder dan het verschil in de koopprijs 2.6 miljoen. Die verwachting is uit gekomen. De gemeente eist nu echter dat de openbare weg herstraat aan haar wordt opge leverd. In het bedrag van 7.2 miljoen van destijds was echter de herstrating niet inbegrepen" aldus stichtingsvoorzitter Ren- zen, die de houding van de gemeente als „onfatsoenlijk" kwalificeert. Zie verder pag. 3. De gemeente wil zich op de situa tie nader bezinnen en wilde vanmorgen nog geen taar geven Van onze pari. red.) DEN HAAG De belangrijkste plannen van de regering tot herziening van de grondwet zijn van de baan. Dat is het gevolg van het afwijzen door de meerderheid van de Tweede Kamer, onder aan voering van de confessionele partijen KVP, ARP en CHU, van deze voorstellen. In een eerder stadium was reeds duidelijk gewor den dat deze partijen, daarbij gesteund door WD, DS'70 en de rechtse splinterpartijen, alsmede de CPN, niets moesten hebben van: de gekozen kabi netsformateur; koppeling van de gekozen kabi netsformateur aan de invoering van een beperkt districtenstelsel; rechtstreekse verkiezing van dé Eerste Kamer en beknotting van de rechten van dat politieke lichaam. De definitieve beslissing valt volgende weck dins dag. als de Kamer gaat stemmen over de motie van de KVP-er Van der Sanden, waarin die geko zen kabinetsformateur wordt afgewezen. Deze mo tie zal het halen met steun van de confessionelen, de WD, DS'70 en de splinters. Aanvaarding van deze motie houdt tevens in, dat de koppeling aan het beperkte districtenstelsel zal zijn verworpen. Indiening van een voorstel om alleen tot invoering van een beperkt districtenstelsel te komen, wordt niet overwogen, hoewel de KVP daar niet bij voorbaat afwijzend tegenover staat, kan nu al gezegd worden dat de progressieve drie (PvdA, PPR en D'66) zo'n voorstel niet zullen steunen. Rechtstreekse verkiezing van de eerste Kamer zal, evenals de beknotting van de rechten van de senaat, door de Kamer worden afgewezen, en verwacht wordt dat ook op dit punt geen wetsont werpen van de regering zullen volgen. Premier Den Uyl is uitermate teleurgesteld dat de Tweede Kamer de voorstellen van zijn kabinet heeft platgewalst. De premier kondigde aan de regering alle middelen zal beproeven om de kiezer een meer rechtstreekse invloed te geven op de regeringsvorming. DELFT De gezamenlijke hoofdenberaden van de katholieke en protestants-christelijke scholen voor basis- en buitengewoon on derwijs in Delft hebben hun vertrouwen in wethouder voor onderwijs, G. Castelijn, opgezegd. „Hij identificeert zich teveel met een bepaalde minderheidsgroepe ring. binnen het Delftse onderwijs, terwijl hij de belangen dient te behartigen van het openbaar én bijzonder onderwijs in het geheel", aldus de schoolhoofden, die 25 scholen in Delft vertegen woordigen. De heer Castelijn zou door zijn beleid de belangen van het bijzonder onderwijs schaden, zo staat in een brief aan het college i B. i W. minminiiuiinniinninnDiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiinini Italiaanse zege in Monte Carlo MONTE CARLO De Italianen Sandro Munari en Mario Man- nuccl hebben gisterochtend met een Lancia Stratos de 43e Rallyc van Monte Carlo gewon nen. Dit duo had ook in 1972 de overwinning behaald. Aan de finish hadden de Italianen 3 minuten en 47 seconden sprong op de Fiat Abarth 124 van de Fin Mikkola. (Van onze parlementaire redaktie) DEN HAAG De rijksambtenaren krijgen vier procent meer salaris. Dat is vanmorgen afgesproken tussen minister De Gaay Fortman (Binnenlandse Zaken) en de bonden van overheidsperso neel. De 4 %-verhoging is opgebouwd uit een prijscompensatie van 3,25 met een minimum van 43,33 per maand en een voorschot op de te verwachten loonontwikkeling in het bedrijfsleven van 0,75 plus een bedrag van 10,- per maand. In maart zal nader worden bekeken hoe de feitelijke ontwikkeling in de relevante bedrijfstakken is geweest. Voorts werd overeenstemming bereikt over de verhoging van het minimum aantal vakantiedagen tot 20 per jaar. In verband met de algemene salarisverhoging per 1 januari 1975 zullen voor gepensioneerden overeenkomstige maatregelen worden getroffen. Bij de uitbetaling van de ambtenarensalarissen over de maand februari zal de verhoging sedert 1 januari van dit jaar worden verwerkt. Het overleg over de overige door de centrales aanhangig gemaakte punten, zoals de positie van de oudere werknemers, zal worden voortgezet. maar voor alle sterrenbeelden hebben wij een astrologisch paspoort beschikbaar. Een rijk geïllustreerd book waarin u alles over uw sterrenbeeld kunt lezen, Goot ons uw sterrenbeeld én de opgavo van een nieuw kwartaalabonne ment op onze krant, en per omgaande ontvangt u het 'paspoort'.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 1