Raad van Kerken wil maatregelen verkeer Demonstratiezaal te klein op het Hoogoventoernooi Vaticaan kampt met financiële zorgen Pfrommer ontkende kritiek van KNSB Iet begin van een zesdaagse ransol t niet Triomf Hübner Goede generale voor Duyvestein ELK MENSENLEVEN TELT" Kardinaal: polarisatie in Europa neemt toe [DAG 24 JANUARI 1975 LEIDSE COURANT PAGINA 13 19 De bedreven renner Duyndam hielp Van Hanegem zijn plankenkoorts op het ovaal af en daardoor leg de Feyenoorder de kans een achtervolging op icied Piet Keizer in te zetten. WIJK AAN ZEE De tweede helft van het Hoogoven schaaktoernooi is pittig begon nen. Ofschoon er in de groot- m«stergroep in eerste sitting niet minder dan zes remises vielen te noteren, genoot het opnieuw zeer talrijke publiek met volle teugen. De demon stratiezaal loopt dagelijks zo vol, dat de organisatoren zich wel voor de noodzaak zien ge plaatst de volgende keer naar andere mogelijkheden om te Voor koploper Lajos Portisch be loofde het een moeilijke dag te worden: Met zwart tegen de Amerikaan Browne, de win naar van vorig jaar, is geen sinecure. Browne haalde inder daad de onderste steen boven. Hij had enig ruimtelijk over wicht en poogde daarmee tot een aanval te komen. Portisch bewaakte evenwel alle inval spoorten en tot slot bleef er een pot-remise toreneindspel over. ieassisteerd door Prins Carnaval schoot burgemeester Andre van der Louw eravond de zesdaagse .van Rotterdam van start. De vele renners wachten op beslissende moment. 23-1- AFP De Neder- e basketbalkampioen isol RZ heeft in de kwartfi- groep B. van het toernooi ie Europa Cup voor lands- ipioenen in Berck verloren de plaatselijke vereniging: B. De Rotterdammers krij- toch twee winstpunten, om- het eerste duel winnend afgelsloten: 9484. De stand in Berck was 49-49. duel werd bijgewoond door toeschouwers. Toen waren de volle vijf uur verstreken. Ook F urm an en Ree speelden "de klok rond", met wit aan de leiding. Zwart echter, met een pluspion, counterde redelijk, zodat het geen verbazing wekte dat het punt uiteindelijk werd gedeeld. Het was Furmans achtste remise in successie. GROOTMEESTERGROEP 8e RONDE Kavalek (Ame)Gligoric (Jsl) 1/2—1/2. F urm au (Rus)—Ree (Ned) 1/2—1/2. Hübner (WDl)Lange weg (Ned) 1-0. Kuijpers (Ned)-GeUer (Rus) 1/2-1/2. Popov (Buig)—Hort (Tsj) 0-1. Donner (Ned)—Timman (Ned) 1/2—1/2. Browne (Ame)Portisch (Hong) 1/2—1/2. Sosonko (Ned)S- mejkal (Tsj) 1/2-1/2. 7e RONDE Hort (Tsj)—Kuijpers (Ned) 10. Smej- kal (Tsj>—Browne (Ame) I—0. STAND 1: Portisch 61/2. 2: Smejkal 6. 3/4: Kavalek. Hort 51/2. 5: Sosonko 5. 6/7: Browne.Timman 4 1/2. 8/10: Gli goric, Furman, Hübner 4. 11/12: Don ner, Geiler 3 1/2. 13: Langeweg 2 1/2. 14/15: Popov, Ree 2. 16: Kuijpers. 4 Pg8—f6 2. Pbl—c3 e" d7—dS 4 d2—<M Lf8-b4 5. 1 4 Pc3: 8 b3. LaS 9 La3 c Lb4xc3t 10. Db3xc 6 8. LgSxffi Dd8xf6 9. »2-«3 8e RONDE Timman (Ned)Bukic (Jsl) 1/2—1/2. Vadasz (Hon)—Martz (Ame) 0—1. Sz- napik (Polen)—Sigurjonsson (LIsi) 1—0. Weinstein (Ame)— Dieks (Ned) 0—1. Portisch (Hon)— Ligterink (Ned) afgebr. Ek (Zwe)—Enklaar (Ned) 0-1. STAND 1; Dvoreckl 6 1/2. 2: Schmidt 5 1/2. 3: Ciocaltea 5. 4: Ligterink 4 1/2 1 afgebr. 5/6: Dieks, Sigurjonsson 4 1/2 7/9: Bukic, Vadasz. Sznapik 4. 10: Portisch 3 1/2 1 afgebr. 11/13: Enklaar, Boehm, Martz 3 1/2. 14: Weinstein 3. 15: Ek 2. DAMESGROEP 4c RONDE Podrajanskaya (Isr)Ivanka (Hon) 0—1. Vree ken (Ned)—Teodorescu (Roem) 1/2—1/2. Veroczy (Hon)—Ei- mert (WDl) 1-0. Pihajlic (Jsl)—Belle (Ned) 10. Gaprindasjvili (Rus>—v.d. Giessen (Ned) 1-0. v.d. Mije (Ned)— Georgieve (Bulg) 0—1. STAND 1/2: Gaprindasjvili, Ivanka 4. 3/4: Vree- ken, Veroczy 3. 5/6 Pihajlic, Georgic- va 2. 7/9: v.d. Mije, v.d. Giessen, Teodorescu 1 1/2. 10: Eimert 1. 11: Belle 1/2. 12: Podrajanskaya 0. na 11. Tel, met 11c4 te vervolgen, ol op 11. e3. met 11 0-0 te reageren; 12 Le2 Pc6 en zwart heeft ongeveer geUjh spel 11. Dc3xc5 Lc8e6. Indien 11. Lf5 12. e3 Tc8 13. DdS: kan I2T2—e3 Pb8^d7 "'3 DcsLbS Aldus behoudt wit de controle over de vel den van de witte kleur, mogelijk was 00I1 13. Dc2 Tac8 14 Dbl, doch dan kan zwart door 14 Tfe8 15 Ld3 L«4 16 Le2 Lf5 en daama Tc2 enig tegenspel ere*ren 13 Df6—g6. Anders komt wit door 14. Ld3. geheel tot bevrijding. 14 g2-g3 Tf8c8 15. Lfl—g2 Op 15. Le2. volgt 15 Lh3 met tegenspel tegen 15 Ld3 ligt 15 Oh5 klaar, b.v 16. Le2 Lg4 17 Pd2 Tc2 (18. Dd7; Le2 er 16 Dc6e2 22. Pf3-e5 Tc4 Zwart geeft het op. (op it 24. Lcfl DEN HAAG Duyvestein Win tersport heeft de twee eerste punten voor de Nederlandse competitie binnen. Van het nog ongeslagen Smoke Eaters (winst op Nationale Nederlan den en ORWO) werd met 7-6 gisteravond op de HOKY ge wonnen. Zaterdag zal echter eerst blijken of de overwinning van de Hagenaars niet voor niets is geweest. In LUIK moet dan gewonnen worden van CPL LUIK. Bij verlies is de grote inspanning van gisteravond voor niets ge weest. Bij winst kan de inspan ning ook nog voor niets zijn geweest want Smoke Eaters heeft nog twee wedstrijden, voor de boeg, tegen CPL Luik en Brussel. Ja, dat zijn de knotsgekke dingen van compe titieleider Joop van Rijswijk van de Nederlandse ijshockey- bond. Dat neemt niet weg dat Duyvestein Wintersport en Smoke Eaters gisteravond voor leuke ijshockey borgstonden. Duyvestein zonder de Nederland se/Canadees Lesly Tanzer (reeds naar huis), zonder Dave Bell (moeilijkheden met coach Randell maar die zijn gister avond reeds opgelost zodat hij zaterdag tegen CPL Luik van de partij is). Ook zonder de geblesseerde Jan van der Heiden en met Brian Randell niet op het ijs maar achter de bank. Twee spelers zijn bijna de gehele wedstrijd niet van het ijs geweest. De achterspelers John Klein Swor- nink en Ron Gerk bezaten ijze ren longen. In de voorhoede waren Palmacino en Paulson de uitblinkers en bleef aanvoer der Harry Turk onder de mat In de slotfase liep het even uit de hand en moest scheidsrech ter Toemen vijf minuten straf fen uitdelen aan de spelers An ton, Thiessen en zelfs een van tien minuten aan Vosatko. Voor Duyvestein vielen Gerk (5) en John Klein Swomink (5) in de straffen. Het duurde tot de elf de minuut dat Grocco Smoke Eaters aan de leiding hielp en veertig seconden voor de eerste, pauze maakte Jim Paulsen met een prachtig afstandschot ge lijk 1-1. Binnen vier minuten in de tweede periode stond Duy vestein Wintersport op een voorsprong van 4-1 door drie doelpunten van de gisteravond haast ongrijpbare Tony Palma cino. In de vijftiende minuut kwamen de Hagenaars zelfs op 5-1 uit een prachtige combinatie tussen Palmacino-Turk en Paulsen. Thiessen maakte 5-2 en even voor het verstrijken van de tweede periode kwam na een solo van Jim Paulsen de stand op 6-2. In de laatste periode was Smoke Eaters sterker Clark 6-3, Paul sen 7-3 en daarna Frenken, Clark en anderhalve minuut voor het eind Frenken 7-6. Daar bleef het echter bij. Vol goede hoop maakt Duyvestein Winter sport zich klaar voor de ont moeting met CPL Luik. ARTHUR VAN RIJSWIJK De Noor Sten Stensen (voorgrond) knapt een uiltje, terwijl de andere op Schiphol aangekomen deelnemers aan de EK schaatsen in Heerenveen vermoeid om zich heen kijken. (Van onze sportredactie) SCHIPHOL De schrik was groot. En de kritiek niet mals na de strijd om de nationale schaatstitel in Assen. De prestaties van met name de kernploegleden waren allerminst geruststel lend voor de toekomst van het schaatsen. Dat idee zorgde toch voor enige deining en vooral binnen de landelijke technische commissie blikte men elkaar vragend in de ogen. Met een duidelijke boodschap van uit die TC zette Pfrommer en zijn kornuiten de tenten op in Davos waar de ploeg gisteren van terugkeerde. „We hebben er hard aan gewerkt" bekende de coach. De schaatssport lijkt op een dood spoor te zitten tot ergernis van die technische commissie, die naar men zegt Leen Pfrom mer na afloop van de NK nog eens extra tc spreken heeft gevraagd. Pfrommer ontkent dat: „Daar weet ik niets van. Het is in ieder geval niet waar. We hebben het programma door zitten praten. De jongens werken er hard voor. Kijk bijvoorbeeld naar Peter van de Kamp.". Twijfels En juist over die mentale instelling bestaan twijfels binnen de landelijke technische commissie, die minder gunstiger verhalen van trainingskampen ter ore is gekomen. Pfrommer: „Dat heb ik wel eens meer gehoord. Ze hebben me vroeger ook eens gevraagd over Jan Bazen. Daarvan werd gezegd dat hij liep te schreeuwen op straat en dat hij op een verkeersbord had geslagen. Maar dat is de jeugd. Dat is toch geen misdraging". Overigens maakt de nationale coach zich niet druk om de kritiek die op onder andere zijn hoofd is neergedaald. „Kijk", zegt hij. „Ik ben er niet afhankelijk van. Ik doe mijn werk met de grootst mogelijke inspanning en zo goed mogelijk. Dat is bij voorbeeld met eredivisietrainers anders. Ik hoef er niet van te leven, maar misschien is die negatieve kritiek een prikkel voor de jongens. Schenk is in 1963 ook weggeschreven, maar reken maar dat ik ze niet gespaard heb. Er is met volle inzet getraind". HEERENVEEN Voorverkoop liep prima (Van onze sportredactie) HEERENVEEN Er zijn in middels zesduizend kaarten verkocht Dat is, volgens de organisatoren van de EK, wer kend met een begroting van 85 mille, verrassend veel. Om uit de kosten te zijn moeten er bijna achtduizend toeschou wers aanwezig zijn. Voor hét andere schaatstoer nooi, de WK in Bislet (Oslo) zijn minder optimische ver wachtingen. Omdat er geen ijs ligt wordt Valle Hovin al als uitwijkhaven in gereedheid ge bracht. Een oase van rust was gisteren nog het ijsstadion van Heerenveen. Hans van Helden maakt er heerlijk gebruik van Vanaf vandaag zal het beeld anders worden.' de bancirkel van „dat het th niet anders kan" te door- tken heeft de sectie voor dale vragen van de Raad d Kerken regering, parle- it en betrokken instellin- in een „verkeersmanifest" fraagd om geëigende maat- telen voor het verkeer en mentaliteitsvorming. Al: de feiten onder ogen zien B00 doden en 70.000 gewon- per jaar - dan realiseren ons, dat het zo niet verder b, aldus het manifest, het manifest wordt een tot aantal suggesties gedaan verbetering van de veilig- 1 Enkele daarvan zijn: d elk vervoermiddel zijn ei- baan, geef voorrang aan verbetering van het openbaar vervoer, handhaaf voorlopig de huidige maximumsnelhe den, zorg voor scherper en veelvuldiger toezicht op ver keersgedrag, schenk in de rij opleiding aandacht aan het bijbrengen van kennis en in zicht in het gedrag van men sen in het verkeer en aan ethi sche aspecten, houd rekening met kinderen, bejaarden en in validen bij vormgeving van woonstraten en het plaatsen van scholen, versterk de rela tie tussen politie en samenle ving en breidt het verkeerson- derwijs op de basisschool uit Het manifest merkt op, dat vele organisaties werken aan een betere mentaliteit op de weg en een andere verkeers- structuur. De vraag dringt zich echter op of we de auto als een soort „heilige koe" spa ren en ons, daarvan uitgaande, proberen wat in te dekken te gen de kwade gevolgen. Moet er niet fundamenteler en radi caler worden doorgestoten naar de kern van de proble matiek? Over de kerken zegt het mani fest, dat zij bij uitstek organen zijn die moeten opkomen voor het respect en de unieke waar de van het mensenleven. Elk mensenleven telt De kerken dienen voortdurend te werken aan mentaliteitsverandering terwille van een menswaardi ge en rechtvaardige samenle ving. Er dient een andere levensstijl te worden ontwikkeld, waarin het „menselijk zijn - het voor elkaar bestaan" belangrijker wordt dan „het hebben van dingen". Opgekomen moet worden voor de zwakken en kwetsbaren in de verkeerssa- menleving, onderling dient het verantwoordelijkheidsbesef te worden bevorderd en aange spoord moet worden tot activi teit voor het veiliger maken van eigen omgeving. De kerken, aldus het manifest, kunnen niet lijdzaam blijven toezien, dat het levensontwerp en levensgeluk van mensen met één slag door het moderne verkeer worden vernietigd." Er is in Europa een toenemen de polarisatie tussen gods dienstige overtuigingen, le vensrichtingen en politieke keuzen. Het gebrek aan res pect voor de opvattingen en de gevoelens van de ander betekent een enorme belem mering van de onderlinge sa menwerking. Religieuze over tuigingen hebben christenen vaker verdeeld dan verza meld. Kardinaal Alfrink zei dit deze week te Luik tijdens een oecu menische ontmoeting in het kader van „de grote conferen ties van Luik". De kardinaal, die sprak over „christenen van Europa, makers van eenheid", signaleerde naast de toene mende polarisatie als voor naamste obstakels de blokvor ming, de sociale onrechtvaar digheid en de uiteenlopende opvattingen over de derde we reld. Vanuit het evangelie gaf hij enkele wegen aan om de huidige situatie te veranderen. Volgens de kardinaal verdeelt een kunstmatige scheiding ons continent in twee blokken. Vrees en dreiging en het den ken in termen van macht en invloed houden deze verdeeld heid in stand. Maatschappijvi sie en levenshouding zijn vaak ontaard in ideologie. Aan bei de kanten van het ijzeren gor dijn aldus de kardinaal wordt veel menselijks opgeof ferd en verdrongen. Onze kijk op veiligheid en de fensie werkt het wantrouwen tussen beide blokken in de hand. Als voorzitter van de vredesbeweging Pax Christi zei hij de ervaring te hebben dat men vaak niet de moed heeft zich tegen dit wantrou wen te verzetten. Hij betwijfel de in hoge mate of onze bewa pening werkelijk onze veilig heid dient en of onze geweldi ge investeringen op dit punt in Europa een klimaat van vrede bevorderen. Kerk en wereld (orte netten de gereformeerde kerken bben ruim honderdduizend ^gangers hun handteke- 1 gezet onder de verkla- t waarin zesentachtig pro- Btnte Nederlanders uiting 'en aan hun zorgen over de (komst van Israël. De pre- van de generale synode, A. Kruyswijk heeft de mi nister-president en de voorzit ters van de Eerste en Tweede Kamer schriftelijk op de hoogte gesteld over de onge rustheid in de gereformeerde kerken over de gevaren die het joodse volk in Israël be dreigen. Dit in de verwach ting dat de regering daar re kening mee zal houden in haar buitenlands beleid. Een predikant van een evange lische gemeente in Braunsch weig. Rudolf Schubach (43) heeft zijn ambt neergelegd en verklaard te zullen overgaan naar de rooms-katholieke kerk. Verwacht wordt, dat hij na een voorbereidingsperiode in het bisdom Regensburg tot priester zal worden gewijd. Schubach, die voor zijn besluit geen reden heeft opgegeven, heeft zich herhaaldelijk ge keerd tegen de plannen tot het toelaten van vrouwen tot het ambt van predikant. Vorig jaar gingen drie Westduitse predikanten over naar de r.k.- kerk. Ook zij waren tegen toe lating van de vrouw tot het De congregatie van de paters van de onbevlekte ontvange nis heeft de Boliviaanse rege ring gedreigd zich uit Bolivia terug te trekken als het regi me van president Banzer niet ophoudt de priesters van de congregatie te intimideren en lastig te vallen. Zij verwijt bovendien de regering on christelijk optreden en be tuigt steun aan de vijfduizend stakers van de tinmijnen ten zuiden van La Paz, die protes teren tegen de arrestatie van vakbondsleiders. In Londen hebben vertegen woordigers van joden- en christendom gemeenschappe lijk overleg gevoerd over dé joods-christelijke betrekkin gen. Het was de zesde bijeen komst van deze aard, geza menlijk georganiseerd door de Wereldraad van Kerken en de internationale joodse commis sie voor intergodsdienstige be trekkingen. In de delegatie van de wereldraad waren ook christen-arabieren opgeno- De H. Stoel ziet zich geplaatst voor een ernstige economi sche crisis die zal verplichten tot ontslag van employes van de curie, zo heeft kardinaal- staatssecretaris Jean Villot bekendgemaakt in een brief die in alle afdelingen van het Vaticaan is aangeplakt. In het document wordt ont huld dat de begroting voor 1975 is verworpen. Dit gebeur de na de laatste bijeenkomst, op 14 januari, van de „minis terraad" van het Vaticaan, die gewijd was aan de financiële problemen van de H. Stoel. Het is voor het eerst dat de 349 burgers en de ca. 3.000 employés van de Romeinse cu rie zo volledig op de hoogte zijn gesteld van de economi sche situatie van het Vaticaan. „De Heilige vader", zo schrijft kardinaal Villot, „besloot de vergoedingen volgens de glij dende loonschaal per 1 januari met ruim 75 gulden te verho gen. Deze verhoging is een zware belasting die de finan ciële mogelijkheden te boven gaat Zich geplaatst ziende voor een ernstig te kkort heeft de bevoegde commissie van kardinalen de voorgestelde be groting niet kunnen goedkeu ren. Herziening van de begro ting om de uitgaven te vermin deren is dus noodzakelijk", al dus de kardinaal. Het staatssecretariaat heeft twee verioberingsmaatregelen bekendgemaakt: een zorgvul dig onderzoek van elke parti culiere begrotingspost te neinde uitgaven die niet strikt noodzakelijk zijn, tc vermijden en de vermindering van de arbeidsposten, die gepaard zal gaan met een herverdeling van het personeel. De kardinaal onderstreepte dat de personeelskosten de be langrijkste oorzaak van het te-, kort zijn. Deze kosten zouden volgens deskundigen 3.3 mil joen gulden per maand bedra gen. De paus heeft nu een kleine commissie benoemd die een uitvoerig onderzoek zal in stellen naar de situatie van de employes van de curie. Prof. Alessandrlni, woordvoer der van het Vaticaan, bevestig de onlangs dat het Vaticaan financiële verliezen leed door het bankroet van de bank „Unione" (behorend tot de Ita liaanse bankiersgroep Michele Sindona). Hij zei toen echter dat de verliezen beperkt ble ven, daar het Vaticaan voor minder dan tien procent deel nam in het aandelenkapitaal. 1

Leidse Courant | 1975 | | pagina 13