Naar nieuwe cyclus van zonneactiviteit DE ESCORT IS DOOD LEVE DE NIEUWE ESCORT Nieuwe sportwagen Triumph JWEGWIJS onder redaktie van Nelleke de Boorder NIEUWE BAAS BIJ VOLKSWAGEN STAAT VOOR ENORME TAAK HUIS-OP-WIELEN VAN FORD HET AARDIGE VAN DE WETENSCHAP De nieuwe president-directeur van VW heet Toni Schmiicker. 10 februari begint hij aan de gigantische taak om Volkswa gen in deze voor autofabrikan ten zo moeilijke tijd uit de nes ten te helpen en draaiende te houden. Toni Schmiicker, 54, gehuwd, twee kinderen, is met het „auto vak" vertrouwd. Na de middel bare school voltooide hij een commerciële opleiding bij de Ford-fabriek in Keulen. Na de oorlog trad hij weer in dienst Van dit concern. Na een gedegen opleiding op de afdeling inkoop, financiën en export werd hij in 1950 benoemd tot afdelings hoofd en in 1956 tot leider van de totale afdeling inkoop. In 1961 werd Schmiicker opgeno men in de raad van bestuur van het Ford-concern. Hij had toen de leiding over inkoop en be heer van de materialen. Na zes jaar werd hij benoemd tot ver koopdirecteur van het concern. Op 1 maart 1968 vertrok Sch miicker naar het Rheinstahl- concern, waar hij binnen het bestuur verantwoordelijk was voor de afzet. De raad van com missarissen benoemde hem op 2 augustus 1968 tot voorzitter van de raad van bestuur. Met ingang van 1 oktober 1974 werd hij - naast zijn functie bij Rheinstahl - opgenomen in het bestuur van August Thyssen-Hiitte AG. De kampeerauto wint aarzelend terrein in Nederland. De enige rem op grotere populariteit ervan is de extra belasting die de fiscus heft waardoor de prijs absurd hoog wordt. Toch raken meer en meer vakantiegangers overtuigd van het nut van het huiSop-wielen.' Ford haakte daarop in met de Travelhome, een kampeerwagen, gebouwd op het lange wielbasis Transit 130 chassis en cabine. De Travelhome heeft aparte zitruimte, slaapkamers en keuken met tal van comfort, dat men thuis ook vindt, zoals koelkast, douche, wc-doorspocling, koud en warm water, enzovoorts. Centrale ver warming, volledige isolatie en dubbele beglazing zijn extra. PRAATPALENPRAAT In de loop van dit jaar zal de PTT zover zijn dat de automobilisten op vrijwel alle autosnelwegen door middel van praatpalen in contact kunnen komen met een Wegenwachtstation. Dan staan deze communicatiemiddelen namelijk in totaal langs ongeveer 1500 kilometer weg. Dit jaar komt er ruim 400 kilometer aan „bepaalde" weg bij. Het praatpalenplan 1975 omvat onder meer de wegen Schiphol—Leid- schendam en Schiphol—Wassenaar (de twee autosnelwegen tussen Amsterdam en Den Haag), Schiphol—Haarlem—Alkmaar, Schipho l—Amsterdam—Koog aan de Zaan en Sloterdijk—Haarlem, alsme de de wegen Hilversum—Utrecht (praatpalen in dienst in april). Weert—Geleen—Simpelveld (februari) en Geleen—Maastricht—Eya- den (mei). De Escort 1600 Sport. geven ze 6,5 cm. knieruimte ach terin meer. En dat is heel wat De instrumenten zijn goed ge plaatst. Als enige min-punt zou kunnen worden aangevoerd dat bij het goedkoopste basismodel de dagteller ontbreekt Zuinig is de Escort gebleven. Het brandstofverbruik wisselt natuurlijk naargelang "van de rijtechniek van de bestuurder en de omstandigheden waaron der moet worden gereden, maar het benzineverbruik bedraagt ongeveer 8 liter per 100 km voor de 1100 cc modellen en iets bo ven de negen liter per 100 km voor de overige modellen. Zelfs de 1600 cc sport die redelijk hoge prestaties kan leveren en tot een topsnelheid komt van meer dan 160 km per uur blijft beneden de negen liter per 100 km onder normale rij omstan digheden, volgens de fabrikant. Remmen en vering verdienen alle lof. De MacPherson-stangen aan de voorkant zijn nu voor zien van een stabilisatorstang met een grotere diameter "en van sneller werkende stootrubbers. Aan de achterzijde is de auto voorzien van een speciale korte stang om het zwaaien van de carrosserie in de bochten te mi- niseren en van verticale telesco- pische schokdempers. Bredere veerbladen maakten het moge lijk van drie bladen in plaats van vier gebruik te maken bij gelijke belasting, waardoor de wrijving tussen de veerbladen wordt verminderd en de bestu ring verbeterd. De Escort is vanaf 12 februari te verkrijgen als Escort 1100 in een basismodel voor 9309 gul- cfen. Het L-model gaat 9809 gul den kosten en het GL-model 10.440 gulden. In de 1300-serie zijn al meer mogelijkheden. Na melijk het basismodel voor 9935 gulden, het L-type voor 10.434 gulden, het GL-type voor 10.945, de Sport voor 11.699 gulden en de luxueuse Ghia voor 12.627 gulden. De 1600-serie kent slechts twee modellen, de Sport van 12.018 gulden en de Ghia van 12.946 gulden. Als station wagen is de Escort leverbaar als 1100 basismodel en L-model, respectievelijk voor 10.301 en 10.800 gulden en als 1300 basis en L-model voor respectievelijk 10.927 en 11.426 gulden. Interieur van de Escort Base. TR 7 gaat Triumphs nieuwste tweezits-sportwagen heten. Een zeer moderne, wigvormige automobiel met een lage motorkaplijn, opklapbare koplampen en een sterk hellende voorruit. Totaal anders dan we van Triumph gewend waren. Krachtbron is de 2-liter-m<K tor uit de Dolomite, zij het dan iets aangepast. De prestaties van de TR 7 liggen op hetzelfde niveau als die van de TR 6, maar de motor is 20 procent kleiner. De maximumsnelheid bedraagt 172 km per uur en de acceleratie van 0 tot 100 km/uur vindt plaats in 11,8 seconden. Het duurt nog wel even voor hij in Nederland verkrijgbaar is. De gehele produktie voor het eerste jaar zal uit auto's met links stuur bestaan, die naar de USA en Canada zullen worden verscheept. Dit betekent dan de TR 7 het eerste jaar nergens anders ter wereld, ook niet in Engeland, verkrijgbaar zal zijn. Dat is een door Ben Apeldoorn van de volkssterrewacht Simon Stevin in Hoeven vervaardigde fotomontage van de planetoide Eros. Eros is een enorm rotsblok, dat enige weken geleden de aarde tot een afstand van 22,5 miljoen kilometer is naderde. Dat lijkt veel, maar naar astronomi sche begrippen is dat zo ongeveer ..rakelingsOp deze fotomontage is niet sprake van de echte Eros. maar hij ziet er in werkelijkheid precies zo uit. Een nieuwe cyclus van zonneactiviteit is net begon nen of gaat weldra een aanvang nemen. Hieronder verstaan wij het optreden van zonnevlekken op het lichaam van onze zon, teweeg gebracht door allerlei opborrelende verschijnselen uit de diepere delen. Het laatste minimum van zonnewerkzaamheid is in 1964 geweest. Aangezien een zonnecyclus gemiddeld elf jaar duurt, zou het volgende minimum in 1975 verwacht kunnen worden. Zeker is dat de zonnevlekkenbedrijvigheid in 1974 nog zo groot was dat met een langere duur van de huidige cyclus gerekend moet worden en het mini mum niet voor 1976 zich zal aandienen. Tot deze conclusie droegen het tot nu toe kleine aantal zonne- vlekkenloze dagen bij en de diverse met het blote oog zichtbare zonnevlekken. Verscheidene jaren voor het einde van een cyclus en meestal al meer dan een jaar voor het minimum, verschijnen de eerste zonne vlekken van de nieuwe cyclus. Zo'n vlek verscheen op 15 november 1974 op het noordwestelijke kwa drant van de zonneschijf op 37 gr. breedte. Ze was de volgende dag nog net te zien ofschoon ze al 73 gr. van de centrale meridiaan was verwijderd, en dus tamelijk vlakbij de zonnerand lag. Vermoedelijk was ze op 17 november er nog doch kon toen niet meer worden waargenomen, omdat de vlek inmiddels de zonnewand had bereikt. In het huidige cyclusverloop blijkt er sprake te zijn van een faseverschuiving, omdat de noordelijke activiteit aan de zuideluhke voorafging. Het was dan ook niet verrassend dat het begin van de nieuwe cyclus op het noordelijke zonne- halfrond plaats had. Schoolresultaten Enige jaren geleden hebben de Amerikaanse psycho logen Rosenthal en Jacobson beweerd dat de presta ties van leerlingen door de verwachtingen worden beïnvloed, die de leraar of onderwijzer over het kind heeft. Burgleigh Seaver heeft aan de hand van een geschikt en statistisch onderzoek zonder enig experi ment het „bewijs" geleverd. Hij ging uit van de veronderstelling, dat een leraar die een kind les heeft gegeven, later van broers en zusters van dat kind eenzelfde resultaat verwacht. Hij uiulcituclil daaiioe ue sciiouiiesunaieu van paren broers en zusters die ten dele door dezelfde, ten dele door verschillende leraren werden onderricht. Voorz over de leerlingen dezelfde onderwijskracht hadden gehad, vertoonde zich een hoge mate van overeen stemming van de resultaten. Broers of zusters van leerlingen die het op school goed hadden gedaan, verwierven bij de leraar meest goede cijfers terwijl broers en zusters van leerlingen, die het slecht had den gedaan slechte cijfers op hun rapporten kregen. In geval de broers en zusters op school onderwezen werden door verschillende leraren, constateerde hij in de beoordeling meer verschil en variatie. Volgens Sealers s is dit effect in de beoordeling en waarde ring van de betrokken leerlingen opvallend. Dit zou kunnen betekenen, dat niet alleen het beeld dat de leraar zich van een lerling maakt, door zijn vooraf gaande verwachting wordt beïnvloed, maar ook de feitelijke prestatie van de leerling, m.a.w.: de ver wachting van de leraar brengt hem tot een bepaalde houding, die gedragsreacties van de leerlingen ontke tent en zo od diens kunnen inwerkt Plantenleven Het kan wel vreemd toegaan in het leven van planten. Planten kunnen namelijk hun eigen celwanden (opge bouwd uit cellulose en suikers; als voedingsstof ge bruiken. Het vallen van de bladeren is wel het mooiste voorbeeld hiervan. De fase wordt ingeleid door enzymen (eiwitachtige verbindingen). Men heeft dit bestudeerd bij de sierwinde. De veroudering resp. verwelking wordt hierdoor gekarakteriseerd dat de suikers in de celwanden (deze bepalen tot op zekere hoogte de eigenschappen der cellen) worden opgelost en in opgeloste toestand terug getransporteerd naar het lichaam van de plant. Dit betekent dat de plant zo nieuwe energie wordt toegevoerd uit eigen bron. Men heeft dit zelfde verschijnsel ook bij de tabaks plant bestudeerd en daarbij bevonden dat de verou dering nauw gekoppeld is aan de opmerkelijke ver dwijning van celwandsuikers. Heel interessant is in dit verband de schimmelinfectie. Ook hier wordt de celwand van het gastheerorganisme opgelost door de ziekmakende schimmel en wel door soortgelijke uitge scheiden enzymen. De onderzoekingen duren yoort We zitten weer bijna op het peil van voor de oliecrisis wat de autoschades betreft In de tweede helft van het vorig jaar vooral is het aantal fors geste gen. 6 Volvo vermindert dit jaar de produktie met zes procent. Renault gaat zijn prijzen op de Engelse markt verhogen. Hier niet. Fiat heeft zijn omzet in 1974 flink verhoogd. Maar de fabriek zit met 340.000 onverkochte au to's. 70.000 werknemers moeten nu korter gaan werken. O General Motors wil in Ameri ka verschillende modellen in prijs verlagen. 0 Ford ook. De kopers van de kleine modellen krijgen tot 500 dollar korting. Chrysler heeft trouwens ook aangekondigd kortingen te wil len geven aan de kopers. Tot 400 dollar. O Auto's zullen hier echter veel duurder worden op korte ter mijn. Dat is de verwachting van de RAI. 0 Des "te gunstiger is het be richt, dat dé Mazda's in Neder land gemiddeld slechts 1,3 pro cent duurder zijn geworden. Daartegenover staat, dat Ameri can Motors zijn prijzen met liefst 24 procent verhoogd heeft, Scaldia met 12 procent, Zastava 750 met 9,5 procent en Lada met 6 procent 0 De komende week zal de Fiat Mirafiori 131 op de Nederlandse markt komen. De prijzen varie ren van 10.990 tot 14.340 gulden. 0 Ford gaat eenderde minder uitgeven aan de racesport. 0 En de president met de auto- naam wil benzinedistributie. Wat de auto-industrie met de presidentennaam hem niet in dank afneemt. O De twee Mini's 850 en 1000, zijn nu van motoren voorzien die hun dorst lessen met norma le in plaats van superbenzine. 0 Het is een kwalijke zaak, maar bijna de helft van de weg gebruikers ziet niet goed, vol gens Veilig Verkeer Nederland. Ziet u misschien een bezoekje aan de oogarts ook wel zitten? 0 Ter herinnering 1: Deel III van het kentekenbewijs hoeft nog niet op 1 februari. Mag wel. Heeft u die witte kaart al inge stuurd? Toch maar doen, al is het in Veendam nog zo'n drukte. Ze zitten erop te wachten. 0 De olielanden verdienen in vijf jaar 500 miljard gulden door de prijsverhoging van de aardolie. Als het zo doorgaat wordt Nederland vanzelf auto vrij. 0 Dat wordt het Binnenhof ook. De volksvertegenwoordigers zullen in de toekomst wel vijf, minuten moeten lopen om in de Kamer te komen. 0 Ford Europa werkt aan een mini. Over twee jaar komt hij op de markt onder de naam Bobcat 0 Ter herinnering 2: De Perso nenauto RAI is van 13 tot en met 23 februari. 0 In Engeland mag nu 112 km per uur op de autosnelwegen worden gereden, 96 km op auto wegen en 80 km op andere we gen buiten de bebouwde kom. Triumph TR 7, de nieuwe tweezits-sportwagen. Het dashboard van de Escort GL. 5tyeven jaar lang heeft Ford met fce Escort hoge ogen gegooid. Veer dan twee miljoen werden i'r gemaakt en in de automo °{ielsport werd deze kleine Ford begrip. Maar de smaak van publiek werd anders, men dlde meer luxe dan de wel f i rat Spartaanse Escort kon bie- hl Rfcet resultaat is een nieuwe serie waarin zuinigheid en werden met verbeteringen. Dat bij een nieuwe elegantere waarbij het glasop- met 23 procent werd vergroot. Door een betere toe passing van geluiddempende materialen, bovendien^.verande- ringen in ophanging van motor en transmissie is de „gehorig heid" verbeterd. Bovendien is de Escort nu verkrijgbaar met een automatische versnellings bak. De nieuwe Escort is in zoverre een oude auto in een nieuw jasje dat de motor dezelfde is gebleven, zo ook de versnel lingsbak. Ford heeft de succes formule niet losgelaten. Wel zijn de 1100 en 1300 nu aangevuld met de 1600 cc versie, de motor die in de oude Escort Mexico zoveel triomfen in wedstrijden behaalde. Eén sportmodel en een superluxemodel, de Ghia, zijn er nu mee uitgerust. Maar dat „nieuwe jasje" is dan wel een compleet maatkostuum ge- worden, "perfect afgewerkt en van modieuze snit. In feite is de Escort niets groter geworden. Iets breder en hoger, wel. Toch geeft het interieur een veel ruimtelijkere indruk. Daar aan werken mee de nieuwe, goedgevormde stoelen, die een echte, stevig steunende, zit ge ven. Door die gewijzigde vorm

Leidse Courant | 1975 | | pagina 11