Het gaat om menselijk leven Wet discrimineert alle bejaarden Amsterdam goedkoopste stad Europa Man beslecht ruzie om lotto-prijs met moord op vrouw INITIATIEFWET K.V.P.-A.R.: Golda Meir „man van het jaar Gezondheidsraad geeft advies aca-punctuur Voorzitter Neveh in jaarrede: Nog peren genoeg VRIJDAG 24 JANUARI 1975 LEIDSE COURANT PAGINA 10 Deze week hebben K.V.P. en A.R.P. hun „initiatiefwetsontwerp afbreking zwanger schap" aan het parle ment aangeboden. Daar mee hebben ze hun be lofte, gedaan bij de for matie van het kabinet Den Uyl-Van Agt, inge lost. Die belofte moest destijds worden gedaan, omdat de bij de kabinetsformatie betrokken partijen geen akkoord konden bereiken over het reeds door de regering-Biesheuvel inge diende wetsontwerp. De linkse regeringspartners, PvdA, D'66 en PPR, vereenzelvigden zich met het ook al ingediende ini tiatief-wetsontwerp van de Pv- dA-leden Lamberts en Roe thof, terwijl KVP en ARP toen vasthielden aan een parlemen taire behandeling van het re geringsontwerp. Om de vor ming van het kabinet niet in de weg te staan, werd daarom afgesproken, dat KVP en ARP met een eigen initiatief-wets ontwerp zouden komen, dat tegelijk met het ontwerp Lam berts- Roethof behandeld zou kunnen worden. KVP en ARP hebben niet zon der meer het toenmalige wets ontwerp van de regering-Bies heuvel willen overnemen, om dat daaraan een aantal bezwa ren kleefde. Zou het gehand haafd zijn, dan zouden ook KVP en ARP er wijzigingen in willen aanbrengen. De hoofd bezwaren waren, dat dit rege ringsontwerp op de voorgrond stelde de toenemende be schermwaardigheid van het menselijk leven in ontwikke ling. Anders gezegd: de vrucht waarvan de vrouw zwanger is zou in het eerste stadium, bij voorbeeld tot drie maanden,- minder beschermwaardig zijn dan een vrucht welke ouder is dan drie maanden. Dat vinden wij onjuist Elke fase is even belangrijk. Het gaat - in welk stadium dan ook - om menselijk leven. Bij af breken van de zwangerschap gaat het altijd om doden van menselijk leven. Dus om een zeer ernstige zaak. Een ander bezwaar tegen het regeringsontwerp was, dat de verantwoordingsplicht van de, arts te weinig accent heeft ge kregen. Zo bleek de arts, die een onverantwoorde abortus had gepleegd, volgens het re geringsontwerp eerst een waarschuwing te krijgen alvo rens hij veroordeeld zou kun nen worden. Wij vonden dat een vreemde gang van zaken, omdat je ie mand die een ernstig misdrijf begaat niet eerst kunt waar schuwen en bij herhaling pas gaat straffen. Grote bezwaren Ook tegen het initiatiefwets ontwerp van de linkse partijen hebben de christendemocrati sche partijen grote bezwaren. In dit ontwerp wordt volstaan met het schrappen van de strafbepaling tegen de arts, die aborteert, terwijl naar on ze overtuiging abortus een in greep tegen het leven is, waar voor ook een arts zich tegen over de gemeenschap (via de strafrechter) moet verantwoor den, indien hij zonder redelij ke noodzaak het leven van de vrucht beëindigt. We hebben vooral ook be zwaar tegen de in de toelich ting bij dit linkse wetsontwerp vermelde stelling, dat bij het ongewenst zijn van het gebo ren kind abortus in vroegtijdig stadium geboden zal zijn. Wij vinden dat het simpele feit van ongewenst zijn van het onge boren kind nimmer reden mag zijn om het leven ervan te beëindigen. Als we het stand punt huldigen, dat iemand, die zichzelf het leven wil bene men, tegen zichzelf beschermd dient te worden, dan is het duidelijk, dat wij niet aan de moeder, noch aan de vader, noch aan wie dan ook het recht kunnen geven voor het kind - ook als het nog niet geboren is - te kiezen voor het leven of niet-leven, met een beroep op het toekomstig on gelukkig leven van het „niet gewenste kind". Ook spreek ik de opvatting tegen als zou de staat het stel len van een indicatie tot abor tus provocatus uitsluitend aan het inzicht van de artsen mo gen overlaten, temeer daar het hier om méér gaat dan een zuiver medische aangelegen heid. Toch kennen ook wij in ons initiatiefwetsontwerp omstan digheden, waarbij abortus provocatus niet strafbaar is. We moeten ons als mede-wet gever realiseren, dat zulke straf-uitsluitingsgronden (of: rechtvaardigingsgronden) aan vaardbaar kunnen zijn. Het uitgangspunt van ons initiatief is dan ook: nee, tegen abortus, tenzij er bijzondere omstan digheden zijn, die de ingreep rechtvaardigen. Dit hebben we omschreven als volgt: als er een ernstige bedreiging is voor de geestelijke of lichamelijke gezondheid van de vrouw en deze bedreiging slechts door afbreking van de zwanger schap kan worden voorkomen. Door: dr. Th. E. E. van Schaik K.V.P.-Tweede Kamerlid, met het A.R./Tweede Kamerlid mej. J. van Leeuwen in diener van het initia tiefwetsontwerp „Af breking zwangerschap" Ik zou dat de algemene norm stelling willen noemen, waar aan de arts zich moet houden en waaraan de rechter moet toetsen. Dit betekent niet - en helaas is dat de afgelopen da gen dikwijls zo uitgelegd - dat de arts voortdurend met straf vervolging wordt bedreigd, of dat de rechter voortdurend op de stoel van de arts gaat zit ten. Integendeel. De strafbepa ling is door ons zó geformu leerd, dat abortus strafrechte lijk verboden is, maar dat de arts terzake niet vervolgd wordt, indien hij redelijker wijs tot de konklusie kon ko men, dat de gezondheid van de vrouw geestelijk of lichamelijk werd bedreigd. Dit betekent, dat slechts de onredelijke arts, die niet redelijk gehandeld heeft, het gevaar loopt met de strafrechter in aanraking te komen. Overleggroep Om de arts bij zijn oordeels vorming te helpen (het is im mers de arts, die uiteindelijk beslist en de verantwoording neemt) hebben wij in ons ini tiatief een overleggroep inge steld. De overleggroep heeft ook tot taak de vrouw - als zij dit wenst - van advies te die nen om van haar kant tot een verantwoord besluit te kunnen komen. De overleggroep kan voorts - bij welke beslissing dan ook - de weg naar een goede hulpverlening wijzen. Zijn we nu in strijd met uit spraken van de bisschoppen en de Congregatie voor het Geloof in Rome? Wij vinden van niet. De kerkelijke leiders hebben zich in hun publikaties gewend tot de gelovigen van hun kerk. De gelovige, die vrij willig lid is van die kerk, dient het kerkelijk gezag te volgen, ongeacht of de wetgever, ge zien de pluriformiteit van onze samenleving, wellicht wat meer ruimte laat. Als bijvoor beeld bij een bedreiging van de gezondheid van de vrouw de geloofsovertuiging van de katholiek (wat ook mijn over tuiging is) abortus afwijst, dan immers dwingt de wet niet toch abortus te laten plegen. Inzoverre de kerkelijke leiding zich ook tot de wetgever heeft gewend met de opdracht, dat aan legalisering van abortus door deze wetgever niet mag worden meegewerkt, hebben we daaraan uit onszelf reeds gevolg gegeven: we hebben de 'norm en het verbod volledig overeind gehouden. We aan vaarden slechts strafuitslui ting in noodsituaties, welke op andere wijze niet kunnen wor den opgelost Politie zag machinepistool over het hoofd (Van onze correspondent Frans Wennekes) Bonn De 33-Jarige Theo Gehl uit Mainz heeft zijn 31-jarige vrouw Carmen dood geschoten, omdat zij hem niets wilde ge ven in de hoofdprijs, die zij in de lotto had gewonnen. Mevrouw Gehl had deze prijs van ongeveer 330.000 gulden reeds in december gewonnen, maar als gevolg van de slechte ver standhouding in dit huwelijk haar man hiervan niets verteld. Toen Theo Gehl door een vriend van de familie hierover "geinfor- meerd werd, verlangde hij van zijn echtgenote een deel van het bedrag om, zoals hij zei, dit in zijn slecht lopende zaak te ste ken. Als antwoord hierop dien de zijn vrouw echter de schei ding in. Een afschuwelijke scëne speelde zich af toen het echtpaar afge lopen maandag voor een ver zoeningspoging bij de kanton rechter moest verschijnen. In de gang van het gerechtsge bouw in Mainz zei Carmen Gehl haar man, dat zij hem 50.000 mark wilde geven wan neer hij in de scheiding zou toestemmen. Theo Gehl weigerde hiermee ak koord te gaan en eiste de helft van het vermogen, omdat het echtpaar in gemeenschap van goederen getrouwd was. Het ge sprek ontaardde in een felle Tel Aviv - Israels voormalige premier mevrouw Golda Meir is bij een onderzoek van een instituut voor de publieke opinie In Tel Aviv gekozen tot de "Man van het jaar". Van de ondervraagden sprak 18,8 procent zich uit voor de 76-jarige Golda (door de overleden Israëlische leider David Ben-Goe- rion eens "de enige man in zijn kabinet" genoemd). Haar opvolger als minister-president, Yitzhak Rabin, kon 14 procent van de stemmen op zich verenigen en kwam op de tweede plaats. De vroegere nationale held en oud-minister van Defensie Mosje Dajan kreeg slechts 3,7 procent. Op de gelijktijdig gestelde vraag wie de "internationale man van het jaar" is antwoordde 32 procent de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Henry Kissinger. Na hem volgden ex-president Richard Nixon, de huidige president, Gerald Ford, en senator Henry Jackson. ruzie, waarvan talrijke omstan ders getuigen werden. Op het hoogtepunt van de twist- schreeuwde Theo Gehl: „Ik maak jullie allemaal van kant". Aangezien mevrouw Gehl dit dreigement ernstig nam, v. schuwde zij de politie, die in de woning van het echtpaar twee revolvers en twee geweren in beslag nam. Waarschijnlijk had het hierop volgende bloedige drama voorkomen kunnen den, wanneer de politie het huis beter doorzocht had. Het achtjarige dochtertje van het echtpaar ontdekte dat haar der zijn vrouw en schoonmoe der had vermoord. In de wo ning van het gezin Gehl vond de politie de twee lijken, die door zeventien kogels door boord waren. Toen zij verder zocht, vond zij op de eerste verdieping het stoffe lijk overschot van de man, die zichzelf van het leven beroofd had. Naast hem lag het machi nepistool uit de Tweede werel doorlog, dat de politie over het hoofd had gezien. Swiebertje neemt afscheid in Theater-Circusshow Swiebertje neemt afscheid op dinsdag 4 en woensdag 5 fe bruari in het Nederlands Con gresgebouw te Den Haag in een Internationale Theater-Circus show gepresenteerd door Dick Binnendijks Theater-produc- De gevierde televisie-komiek zal dan optreden als Opperspreek- stalmeester met een gedresseer de koe en o.a. in de grote clownsgroep. Hij is tijdens de hele show in de piste aanwezig om „het hooggeëerd publiek een geweldig feest te bezorgen". Deze internationale show bevat attracties uit de meest bekende circussen zoals Knie, Krone, Althoff, Billy Smart en Saras- sani. Spi j kenisserbrug in slechte staat Rotterdam (ANP) - De Spijkenis- serbrug over de Oude Maas, een vitale verbinding tussen het eiland Voorne-Puttcn en het vaste land van Zuid-Hol land, verkeert in een zo slechte staat, dat er op korte termijn maatregelen moeten worden genomen. Dit is de mening van het dagelijks bestuur van het openbaar lichaam Rijnmond. Het bestuur vindt dat er in het geval van een calamiteit on middellijk een tijdelijke oever verbinding moet kunnen wor den aangelegd. Bij de minister van Verkeer en Waterstaat heeft men hier met klem op aangedrongen. Volgens Rijnmond zijn grote delen van het remmingswerk van de Spij- kenisserbrug verdwenen als ge volg van een viertal aanvarin gen in de tweede helft van vo rig jaar. Hierdoor zou nu een van de pijlers vrijwel onbe schermd staan. DEN HAAG (ANP) Amsterdam is voor toeristen en andere reizigers de goedkoopste stad van Europa. Dit is de uitkomst van een vergelijking van de kosten van levensonderhoud in dertig landen, die de Financial Times heeft gemaakt op basis van gegevens van zijn buitenlandse correspondenten. Volgens de index, die de Financial Times heeft samengesteld, is Amsterdam, op Hong-Kong, Instanboel en Belgrado na, zelfs de goedkoopste van de veel bezochte steden in de hele wereld. Amsterdam is elf procent goedkoper dan Londen. De Europese stad, die na Londen als de goedkoopste is te beschouwen, Athene, is altijd nog 20 pet duurder dan de Nederlandse hoofdstad. Rome is bijna dertig procent duurder en Brussel bijna vijftig procent. Ook Bonn is vijftig procent duurder en Parijs is bijna tweemaal zo duur voor de toerist. Deze vergelijking is gemaakt op basis van de kosten van maaltijden, vijf hotelovernachtingen, drie avondjes uit, het huren van een auto gedurende een week, 90 liter benzine, twee flessen whisky en 100 sigaretten. Levensmiddelen zijn overigens in Amsterdam niet het goedkoopst: er zijn Europese steden, waar men goedkoper terecht kan, bijvoor beeld Parijs en Londen, waar het voedsel een paar procenten minder kost. Met name in de Scandinavische landen moet men echter veel meer uitgeven voor zijn voedsel, in Kopenhagen bijvoorbeeld 75 procent meer. Goedkoper dan in welk land dan ook is in Nederland de whisky. Deze drank is in Amsterdam zelfs nog vijf procent goedkoper dan in Londen» (Van onze parlementaire redactie) Den Haag Staatssecretaris Hendriks (volksgezondheid) zal aan de gezondheidsraad een advies vragen over de mogelij ke toepassing van acu-punc- tuur, de oude Chinese verdo vingsmethode, bij operaties. Dit deelde de staatssecretaris gisteren in de Tweede Kamer mee in antwoord op vragen van drs. Beekmans (D'66) Beekmans zei dat er in ons land een verheugende en groeiende belangstelling voor de acu punctuur bestaat De officiële adviesorganen geven echter meer blijk van vooroordelen dan van kennis van zaken. Vol gens Beekmans dient de snel om zich heen grijpende kwak zalverij op dit gebied te worden bestreden. De staatssecretaris deed als enige concrete mededeling dat hij wel eens advies wil vragen. Verder zei hij dat er in ons land heel weinig over de Chinese verdo vingsmethode bekende is. „In beginsel sta ik sympathiek te genover het geven van meer bekendheid, maar ik heb ook mijn reserves" aldus de staats secretaris. Bij het Academisch Ziekenhuis ir Leiden is een werkgroep pijn bestrijding werkzaam, die ook de acu-punctuur bestudeert De staatssecretaris vond het v barig om nu al te overleggen over een universitaire leerstoel in deze verdovingsmethode. In de delta van de Po-rivier in Italië worden proeven genomen met een rubber „dam". In lege toestand ligt de „dam" op de rivierbedding; is er hoogwater, dan wordt de „dam" gevuld met dat water en vormt een ondoordringbare barrière. Als de proef slaagt, dan worden soortgelijke „dam men" geplaatst bij Venetië om ervoor te zorgen dat de lagere stadsdelen niet onder lopen bij hoqe waterstanden. UTRECHT (ANP) „Tienduizenden ouderen worden louter omwille van hun leeftijd gediscrimineerd in hun vrije keuze van woon- en leefvormen als gevolg van de Wet op de Bejaardenoorden. Sinds de wijzi ging van de wet in '72 hebben de bejaarden alleen nog de keus tussen zelfstandig wonen of opgenomen worden in een verzorgingstehuis. Daarom moeten er „Schakelhuizen" komen die het gat tussen zelfstandig wonen en het verzorgingstehuis opheffen". Deze kritiek werd gisteren geuit door de voorzitter van de Ne derlandse Vereniging van Be jaardenoorden (Neveb), de heer W. Schreuder, tijdens zijn jaar- rede ter gelegenheid van het eerste lustrum van de Neveb. Volgens de voorzitter kunnen bejaarden in gewone pensions en kosthuizen niet meer terecht, omdat die dan in de zin van de wet als verzorgingstehuis moe ten functioneren. „In de gewo ne pensions moeten oudere gas ten vaak een verklaring teke nen, dat ze het pension bij 65 jaar zullen verlaten. - Dat moe ten de pensionhouders doen omdat ze niet onder de wet willen vallen, wat gebeurt als in het pension vijf of meer bejaar den worden gehuisvest. Een oplossing zag de voorzitter in de inrichting van „schakel huizen" die volledig vallen on der de Wet op de Bejaarde noorden. In die „schakelhui zen", geschikt voor tien tot veertig personen, moeten de be jaarden zelf hun leefregels kun nen bepalen, ongehuwd kunnen samenwonen en dieren kunnen houden. Den Haag (ANP) - De Nederland se markt is nog steeds ruim voorzien van peren van oogst 1974. De perenoogst was bij ons - geheel anders dan elders in West-Europa - meer dan dubbel zo groot als het voor gaande jaar, zodat er nu in de koelhuizen nog zeer omvangrij ke voorraden zijn. De afzet ondervindt nu steun van het zachte weer, strenge kou bevordert de perenverkoop meestal niet. Er is export naar veel West-Europese landen. In de tweede week van januari was de totale perenuitvoer 1.340 ton, waarvan 656 ton naar En geland en 426 ton naar West- Duitsland. Drie jaar geëist voor dodelijke messteken ROTTERDAM (ANP) - Drie Jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest is gistermiddag geëist tegen een 20-jarige Suri namer die in oktober van het vorige jaar een rijksgenoot had doodgestoken. De Officier van Justitie had bij zijn eis rekening gehouden met verzachtende omstandigheden. Zo zou het slachtoffer zich op "bijzonder gemene" wijze ge dragen hebben jegens de ver dachte door hem te treiteren, belachelijk te maken en zelfs te verminken aan het gelaat. De verminking was eerder vorig jaar gebeurd tijdens een ruzie over een speelschuld tussen de verdachte en het slachtoffer. Om zich te wreken voor de lidtekens op zijn gelaat, stak de verdachte in oktober het slach toffer neer. De verdediger vroeg om een zo kort mogelijke vrijheidsstraf liefst in een inrichting waar de verdachte in staat zou worden gesteld een inmiddels aange vangen cursus boekhouden af te maken. Soldaat ging met vrachtwagen op stap ARNHEM (ANP) Een 21- jarige soldaat uit Amster dam speelde het klaar om in Duitsland clandestien een bijna vierhonderd kilo meter lange tocht met een militaire vrachtwagen te maken heen en terug naar de legerplaats Seedorf vla Hamburg Luencnburg en Rotenburg en dat ten ge rieve van een aantal colle ga's met wie hij de bloeme tjes buiten had gezet in een bar in Seedorf. Eerst was er een militaire ziekenauto weggenomen maar daarmee konden niet alle feestgangers worden vervoerd. Daarop werd de heel wat grotere vrachtauto gepakt De aan het rijk toe gebrachte schade in de vorm van verstookte brandstof werd op rond 350.- begroot. Van de krijgsraad in Arnhem waarvoor de soldaat te recht stond kreeg hij 250,- boete. De auditeur had hem twee weken in de cel willen hebben. Randkrant Verzoek \A t De consul van Koeweit, zekèf Mahmiud Salim Rabani, volgens persberichten vriendelijk doch dringend ij roep gedaan op alle verbolgt Nederlanders die zich namej Nederland willen verontsch| digen voor een zekere cart) valshit, zijn consulaat niet li ger op te bellen. Conclusie Nederlanders Verbolgen Nederlander: J die Vader Abraham ni jaar met die wansmakelijl racistische hit was gekonu had ik het natuurlijk een ze geslaagde mop gevonden. Verbolgen Nederlander: ,J> die meneer Rabani zegt dat steeds maar wordt gebt door mensen die namens 1\ derland hun excuses aanb den, dan wordt je toch verb gen". Heilige Jaar Ook daar.... De voornaamste vrijetijdsl ty steding van de Fransen b e staat uit het uitgezakt naar i televisie kijken. Een op de di r neemt dan ook nooit een bot je ter hand, aldus een enquete t het wekelijkse nieuwsmaga et ne Le Point Niet minder dfy\\ 87,4% der Fransen beschou\ ra televisiekijken als hun tijdi fr venste vrijetijdsactiviteit. R ei lemaal onder aan de lijst v< ev vrijetijdsbesteding staan b w zoeken aan de opera, het b^c let, pop- en jazzconcerten politieke vergaderingen. Fransen worden enigszins gL, red door het feit dat de hel van de Franse gezinnen et kunstwerk in huis heeft zijnt - naar de definitie van L Point - een origineel schilder f een poster of een reprodukh Vrouwen De negen vrouwelijke led< van Provinciale Staten van l recht bleken deze week in ai staten over de manier waart een groot deel van hun manj lijke collega-Statenleden zit uitlaat over het jaar van vrouw. Dit vrouwelijk tijdsg wricht zo lieten de dames dens het vragen-halfuurtje w ten, wordt regelmatig m bruikt voor het maken „Onze mannelijke collega zijn van aimabele vaders broeders veranderd in flauv, moppentappers", aldus genstelster Sprij, "en dat tel wijl we de stukken lezen, woordje doen en ons mannetj staan. Met lede ogen zien wi aan hoe de mannen hun waar digheid te grabbel gooien". Dt „Statenvrouwen" vroegen Ge deputeerde Staten een gedepu teerde speciaal met vrouwen zaken te belasten. Met namt dacht men daarbij aan de hee: Letschert, die, zoals me Sprij zei "bereid is de vroui als mens te zien, zonder o; haar vormen te letten". Commissaris der koninginj mr. P. J. Verdam, tot het man nelijk geslacht behorend, ant woordde het met de vrouwen oneens te zijn over het gehalte van de door zijn seksegenoten gemaakte opmerkingen. „11 heb ook wel eens een paar goeie moppen gehoord", hij. Ook repliceerde hij dat niet alleen Letschert („die niet alleen van Trijntje houdt") maar ook de andere gedepu teerden dolgraag vrouwenza ken in hun portefeuille zouden willen stoppen. En daarmee was, zoals de commissaris zei „het vrouwen halfuurtje weer voorbij. Symbolen De Amerikaanse filmacteur Burt Reynolds staat als eerste op de lijst van tien mannelijke sexsymbolen die is gepubli ceerd door „Man Watchers In corporated" in San Diego, Ca lif ornië. Reynolds is munner één door zijn "dierlijke i trekkingskracht, mannelijk- heidl gevoel voor humor en fraaiheid van top tot teen", zei Suzy Mallery, presidente van de organisatie die is voort ge komen uit de "American Se ciëty of Girl Watchers". Ac teur Alan Alda uit de televisie senv "M.A.S.H." is tweede voor zijn "koele natuurlijkheid en subtiele sensitiviteit als ac teur". Acteur Jack Nicholson staat derde voor zijn "moorde naars blik en cobra-ogen". Op de lijst komen verder tenniskampioen John New- combe, acteur Cleavon Littlev acteur Robert Redford, voet balprof Larry Csonka, acteuTi Al Pacino, cowboy Casey Tibbs en tennisprofessional Bobby Riggs. Winnaar Rey nolds is helemaal bloot te zien. geweest op een uitvouwblad in "Playgirl". Suggestie Koning Feisal van Saoedi-Ara- bië heeft tijdens zijn reis langs een aantal landen als een ma gische filantroop honderden miljoenen guldens wegge schonken. Kan Max v.d. Stoel die man ook niet eens uitnodi gen om bij ons naar de bollen velden te komen kijken

Leidse Courant | 1975 | | pagina 10