Nog167 dagen... Auto kan strijd met openbaar vervoer aan Waterverbruik nam niet toe KVP voert opnieuw pleidooi voor invoering kiesdrempel Maak Kanaaltunnel Europees project Angst voor te groot autopark onnodig Haig betaalt luxe rit hondje EUROPESE ACTIE TEGEN VOGELMOORD IN ITALIË Amsterdamse witkar gaat eind '75 rijden KLM-stewardessen in nieuw uniform WOENSDAG 22 JANUARI 1975 LEIDSE COURANT PAGINA 7 (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM „Alle voorstan ders van het openbaar vervoer ten spijt, de auto wint het nog steeds van trein, bus en taxi. En ook met de voorspellingen van asfaltvlak- tes, luchtverontreiniging en mi lieubederf in de toekomst zal het nog wel meevallen." Aldus de heer A. Meijer, voorzitter van de afde ling fabrikanten en importeurs van personenautomobielen van de RAI. Moeten er wel zo nodig maatregelen bestu deerd worden om de groei van het autopark negatief te beïnvloeden? Volgens de heer Meijer komen dit soort studieopdrachten' voort uit de angst voor een te groot auto park in 1990 of 2000. Maar voor die angst ijkt geen reden meer. Die angst hangt na- nelijk nauw samen met de bevolkingsont wikkeling. De tweede nota over de ruimtelij ke ordening in Nederland, in 1966 versche nen, ging uit van 21 miljoen inwoners in 2000. Een in 1972 verschenen rapport rekent met 17,9 miljoen en komt dan bij een auto dichtheid van 1:2,4 op een autopark van 7,5 miljoen in 2000. Maar inmiddels is duidelijk geworden dat deze cijfers veel te hoog zijn. Het CBS kwam in 1973 met een nieuwe voorspelling van tussen de 15 en 16 miljoen in 2000. De daling van het geboortecijfer zet echter door en sommige deskundigen ver wachten nog lagere cijfers. De heer Meijer meent dat deze verwachtin gen wel degelijk van wezenlijk belang zullen zijn voor de toekomst van de auto in Neder land. Wanneer de bevolking niet veel verder meer zal groeien zullen de veranderingen in de ruimtelijke structuur die thans voor 13,5 miljoen mensen in hoofdzaak vastligt, zeer groot zijn. Die structuur is gedecentraliseerd zodat de auto alleen al vanwege het ontbre ken van alternatieven het gezinsvervoermid del is. En wanneer de bevolkingsgroei be perkt blijft kan die auto ook die functie zonder onoplosbare problemen blijven ver vullen. Bij een bevolking van 16 miljoen in 2000, die nadien stationair blijft zijn er bij een autodichtheid van 1:3 ruim 5 miljoen auto's. Bij 1:2,5 bijna 6,5 miljoen. Wanneer er niet meer dan 15 miljoen mensen komen groeit het autopark tot 5, respectievelijk 6 miljoen. Dit zijn getallen die te overzien zijn en waarvoor voorzieningen getroffen kun nen worden, zei hij. Deze verwachtingen zijn echter nog te wei nig gemeengoed bij de regering, bij het parlement en bij de uitvoerende ambtena ren, vindt de heer Meijer. De gehele „kreto logie" van de afgelopen jaren, juist over asfaltluchtverontreiniging en milieubederf berusten op angst voor ontwikkelingen die er niet behoeven te komen. „Het openbaar vervoer versus auto blijft het eeuwige strijdpunt. Het is echter een misver stand te menen dat een trein, tram of bus beter bezet zou zijn dan een personenauto. Dat geldt wel in het spitsuur, maar niet over de gehele dag gemeten. Volgens het CBS is de gemiddelde bezetting van een auto 1,75 personen, dat is 39 procent. Voor de trein is dit cijfer eveneens 39 procent, zoals blijkt uit het jaarverslag over 1973 van de Neder landse Spoorwegen. Voor de streekbus is het 33 proeent en voor de stadsbus nog lager, namelijk 24 tot 28 procent. Dat van het openbaar vervoer nuttiger gebruik gemaakt zou worden dan van de personenauto is dus niet juist. Dat is alleen waar in het spitsuur waarin het openbaar vervoer zijn taak niet aan kan. Alleen dan zitten treinen, trams en bussen overvol met houders van abonne menten die nog zwaarder gesubsidieerd wor den dan de incidentele gebruikers, 939 mil joen alleen al voor de dekking van de verliezen in 1975 betekent dat iedere Neder lander 70 gulden moet bijpassen, aldus de heer Meijer. Manden vol post stro men binnen bij het uni versiteitsbureau in Dort mund, waar aspirant studenten worden gere gistreerd in het kader van de ook daar inge stelde Numerus Fixus voor de studierichtin gen. STUTTGART (UPI) Generaal Alexander Haig, opperbevel hebber van de NAVO-strijdkrachten in Europa, zal de Ameri kaanse regering de kosten terugbetalen van de rit die zijn hond Duncan op 30 oktober in een Sedan van het Amerikaan se leger van het vliegveld van Frankfort naar het Amerikaan se hoofdkwartier in Stuttgart heeft gemaakt. De kosten van deze rit over 160 km bedroegen ongeveer 47 dollar. Hsfig, aldus een woordvoerder van het Amerikaanse opperbevel in Stuttgart, heeft de reis over de Atlantische oceaan van zijn hond in een lijnvliegtuig betaald daar het leger geen huisdieren wil vervoeren op kosten van de regering. Storingsvrije autoradio van Philips EINDHOVEN (ANP) Philips zal op de komende Personenau- lo-RAI in Amsterdam (13 tot tn met 23 februari) als eerste fabrikant ter wereld een sto ringsvrije FM-autoradio intro duceren. Het interessante is niet alleen de zogenaamde sto-. ringsonderdrukker, maar daar naast valt de vinding op door zijn geringe afmetingen. Iet autoradionieuws van Philips valt samen met de sterke groei, die de laatste jaren valt waar te nemen op de markt van auto radio's en cassette-apparatuur. Volgens de meest recente cij fers hebben nu ruim twee mil joen Nederlandse automobilis ten een autoradio (ruim een miljoen beschikken over FM- ontvangst en circa 350.000 heb ben cassettes). Hasj smokkel Nederlanders in Algerije DEN HAAG In december zijn In Algerije wegens hasj-smok- kel dertig personen uit West- Europa, onder wie acht Neder landers gearresteerd. In totaal werd bij de dertig mensen 2000 kilo hasj gevonden, dit heeft de woordvoerder van het ministe rie van Buitenlandse zaken gis teren meegedeeld. Onder de Nederlanders bevinden- zich twee vrouwen. De gearres teerden zijn vanuit andere Noordafrikaanse landen Alge rije binnengekomen. Vermoed wordt dat de Algerijnse autori teiten, nu de smokkel vanaf het Europese vasteland via de Mid dellandse Zee steeds moeilijker is geworden, hun controle op wat er vanuit de buurlanden binnenkomt aanzienlijk hebben verscherpt. in het Volkenkundig Museum ii Tilburg wordt van 25 januari tot 1 mei een tentoonstelling gehouden die als onderwerp beeft de betekenis van magie bij de negervolken in Afrika, de Galerie-bibliotheek, Luifel- baan 1 Wassenaar, exposeren van 25 januari tot 13 februari Netty Michels en Iby de Vries Horvath. Gerard Cox en Frans Halsema brengen op zaterdag 8 februari hun show „Wat je zegt dat ben je zelf" in de Kleine Schouw burg te Rijswijk. (ANP) Voor het eerst sinds de tweede werel doorlog is het gebruik van lei dingwater in Nederland niet toegenomen. In het afgelopen jaar leverden de waterleiding bedrijven 1 miljard kubieke meter, waarvan 945 kubieke meter drinkwater. Dit is dezelf de hoeveelheid als in 1973. De gemiddelde stijging in de afge lopen twintig jaar bedroeg 5.3. procent per jaar. De Vereniging van Exploitanten van Waterleidingbedrijven VE- WIN vermoedt, dat dit gelijk blijvende gebruik een gevolg van de natte zomer van het afgelopen jaar en de recessie in de economie. Door het uitblij ven van de zomerzon werd er minder gesproeid om de bloe metjes en planten nat te hou den. Ook de auto's zullen min der wasbeurten gekregen heb ben en zelfs het douchen was niet zo nodig, omdat de kinde ren niet veel buiten konden spe len. De industrie zal als gevolg van de oplopende prijzen voor water en een geringere produc tie niet zoveel water hebben afgenomen als normaal het ge val zou zijn geweest. Een van de slachtoffers van de brand in de Canadese nachtclub. Dertien doden bij wraakactie in nachtclub MONTREAL (AP) Bij een brand in een nacht- oostelijke stadsgedeelte van Montreal. De 13 lijken club in Montreal zijn gisteren tien mannen en werden door de politie gevonden, temidden van drie vrouwen om het leven gekomen. De politie kratten met flessen drank, in een kleine opsla- meent met vrij grote stelligheid, dat hiermee een gruimte die afgesloten wa^Geen der lijken ver vete in de onderwereld is beslecht en dat de toonde schotwonden. Tegen de deur van het maga- brand is aangestoken. zijn stond een zware juke box die de uitgang van De brand woedde in de Gargantua club in het buiten blokkeerde. ZANDVOORT (ANP) De com missie voor milieubeheer en volksgezondheid van het Euro pees parlement heeft een ont- werp-resolutie opgesteld ter bestrijding van de „de massale slachting van trekvogels in Ita lië". De resolutie die midden volgende maand in behande ling wordt genomen bevat de aanbevelingen de vogelbe scherming binnen de EEG de nodige voorrang te geven bo ven minder dringende maatre gelen ter bescherming van het milieu. In de resolutie wordt ook een stelsel van regelingen voorge steld waardoor een algemeen' verbod van het vangen van vo gels met netten, een beperking van de jacht op trekvogels met andere middelen en het verbod van invoer van dode of levende zang- en trekvogels binnen de EEG wordt bepleit. Tevens wenst men de instelling van vogelreservaten waar de jacht verboden is. De resolutie is een gevolg van de actie „Redt de trekvogels" van, de stichting Mondiaal Alterna tief uit Zandvoort Volgens schattingen van deze stichting vangen de Italianen jaarlijks 250 miljoen trekvogels, die alle worden geconsumeerd. en dan betreedt deze automobilist zijn Bretonse bungalow welke hem en zijn gezin 3 weken zal toebe horen en heeft hij nog maar een zorg: Waar haal ik het lekkerste stokbrood? Als u over 167 dagen in plezierige oorden wil vertoeven, moet u nu toch echt wel gaan bekijken wat zo de mogelijkheden zijn. Bij Amro Reizen bijvoorbeeld. Daar kunt u alle vakantiekanten op. "n Vliegreis of cruise met Neckermann, 'n autocartrip met Europa Express, 'n Rijncruise met Holland River Line, 'n droombungalow van Rent-a-home.de Amro reisadviseurs geven u graag alle inlichtingen. De uitgebreide folders liggenvooru klaar bij de Amro Banken met het Amro Reizen vignet. AMSTERDAM (ANP) De Coöperatieve Vereniging Wit kar in Amsterdam wil eind dit Jaar, begin volgend jaar, begin nen met het feitelijk gebruik van de Witkar in de binnen stad. Dan moeten er vijftien stations klaar staan voor 105 Witkarren, te berijden door le den van de Vereniging. Voorlo pig is het tarief gesteld op 10 cent per minuut. Bovendien be taalt de gebruiker een minima le contributie van twintig gul den en 25 gulden voor een sleu tel. De Vereniging Witkar, groot 2500 leden, acht vijftien stations en honderd wagentjes het mini mum om te kunnen onderzoe-, ken of het door Luud Schim- melpenninck geintroduceerde systeem aan een behoefte beantwoordt en rendeert. Schimmelpenninck, nu direc teur van de Vereniging, heeft zich in beginsel een nader doel voor ogen gesteld. Op 21 maart, het begin van de lente en de verjaardag van de milieuvrien delijke Witkar, wil hij de eerste vijf stations open hebben met tenminste tien autootjes. Optreden tegen Zuidmolukse gevechtsgroepen den HAAgTANP) De VVD- Tweede-Kamerleden Keja Geeurtsen hebben minister Van Agt van Justitie schrifte lijk gevraagd op te treden te gen wat zij noemen Zuidmo lukse gevechtsgroepen. ZIJ me nen, dat deze groepen de wet op de weercorpsen en de wa penwet overtreden. Volgens de kamerleden worden jonge Zuidmolukkers, onder leiding van de heer Tamaela, streng militair geoefend in het hanteren van wapens en ir exerceren. De jongelui, aldus de vragenstellers zijn militair geschoeid, gekleed in militaire camouflagepakken en getooid met militaire baretten. Zij zijn voorts zichtbaar gewapend met steekmessen. De kamerleden hebben de be- windsmand er op gewezen dat blijkens openbare uitlatingen van de deelnemers aan de oefe ningen er onder meer sprake is van het formeren van een lijf wacht. (Van parlementaire redac tie) DEN HAAG - De KVP heeft gisteren bij de debatten over de voorstellen tot herziening van de grondwet opnieuw ge pleit voor invoering van een kiesdrempel. Dat betekent, dat wil een partij tot het parle ment worden toegelaten, zij een aantal malen het aantal uitgebrachte stemmen gedeeld door het aantal beschikbare kamerzetels, zal moeten halen. Volgens de KVP-woordvoerder P. van der Sanden is dat een beter stelsel om tot wering van de kleine partijen te komen dat het beperkte districtenstelsel, dat de progressieven gekoppeld willen zien aan de gekozen ka binetsformateur. Het socialistische Tweede Kamer lid drs. H. Franssen heeft giste ren voor afschaffing van de Eerste Kamer en voor uitbrei ding van het aantal Tweede Kamerleden tot 225 gepleit. De Tweede Kamer telt nu 150 leden. De heer Franssen zou dit getal met 75 vergroten, precies het aantal politici dat nu in de Eerste Kamer zit. De 75 extra leden voor de Tweede Kamer zouden zich meer in het spe ciaal kunnen bezig houden met internationale kwesties. Voor de afschaffing van de Eer ste Kamer is vooralsnog geen meerderheid te vinden. WD en KVP, ARP en CHU, zijn er tegen. Zij steunen zelfs een mo tie van de ARP-er De Kwaad- steniet, om de bevoegdheden van de Eerste Kamer uit te breiden. Zij willen niets weten van regeringsplannen om de Eerste Kamer het recht van enquete en interpellatie te ont- iiimiiiiiiiiiminiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiniiiiiimiiiiiiE Luchtvaart eiste 1535 mensenlevens GENEVE (AFP) In 1974 zijn bij 17 vliegtuigongelukken in de hele wereld 1535 mensen om het leven gekomen, aldus het luchtvaarttijdschrift „Intera- via" dat in Genèvc is gepubli ceerd. Volgens de statistieken van de internationale organisatie voor de burgerluchtvaart (ICAO). kwamen in 1973 1.000 mensen bij ongelukken in de luchtvaart om het leven. MR. C. BERKHOUWER: Straatsburg (ANP) „Waarom de voorzitter van het Europese maken we van de aanleg van parlement mr. C. Berkhouwer de tunnel onder het Kanaal gisteren in Straatsburg bij de tussen Engeland en Frankrijk opening van de gezamenlijke geen Europees project, vroeg bijeenkomst van de raadgeven- De nieuwe KLM-unjformen. Van links naar rechts het uniform, de cabinekleding, de winterdracht en het zomer- uniform. SCHIPHOL (ANP) Het geüniformeerde vrouwelijke personeel van de KLM krijgt per 1 april een nieuw uniform ter vervanging van de vier verschillende ontwerpen, die de afgelopen vier Jaar zijn gedragen. Met inspraak van vertegenwoordigsters door het vrouwelijk perso neel zelf gekozen en in nauwe samenwerking met de vaste uniformcommissie van de KLM waren door couturier Wim van Hoek zes ontwerpen vervaardigd, waaruit met algemeen stemmen tenslotte het beste werd geselecteerd. In tegenstelling tot vroeger zal het grondpersoneel nu precies hetzelfde uniform gaan dragen als de stewardessen in de vliegtuigen. Voor vele meisjes zal het een opluchting betekenen, dat de lichtblauwe kousen geen onder deel meer vormen van het uniform-pakket Op de kleur daarvan was bij het vorige kostuum veel kritiek los gebarsten. Het nieuwe uniform bestaat uit een mantel (met uitritsbare voering), een jasje met een zomerrok en een winterrok, een blouse met wolken- en vogelmotief, een serveerschortje (alleen voor de stewar dessen), een pantalon (speciaal voor grondpersoneel), een baret, een sjaal, een slip-over.(spencer), een ceintuur, een handtas een bij het uniform passend paar schoenen, die speciaal getest zijn door TNO in Delft. Overheersend bij het hele uniform is het KLM-blauw. de vergadering van de Raad van Europa en het Europese Parlement. Hij noemde het recente (Britse) besluit om het werk aan de tunnel onder het Kanaal stil te zetten een tegenslag op de weg naar de Europese eenwording. „Ik ben altijd van mening ge weest dat deze zaak niet alleen Engeland en Frankrijk aan gaat, maar alle landen van onze gemeenschap en speciaal die landen die zijn gelegen aan het Kanaal of in de nabijheid daar van." Voorzitter Berkhouwer herhaalde een eerder plan van hem: „Als er technische en financiële pro blemen bestaan rond de aanleg van de tunnel waarom maken wij daarvan dan geen gezamen lijke Europese onderneming? Allerlei vormen zijn denkbaar, een daarvan zou een Europees consortium kunnen zijn dat kleine volksaandelen uitgeeft, verkrijgbaar voor al die 250 miljoen mensen die leven en werken in de Europese gemeen schap. VVD interpelleert over werkloosheid (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Oppositieleider Wiegel (VVD) zal vermoedelijk volgende week de minister-pre sident Den Uyl in de Tweede Karacr interpelleren over de bestrijding van de werkloos heid. De liberale fractieleider heeft gisteren in de Tweede Kamer de interpellatie aange vraagd. De heer Wiegel noemt het aantal werklozen van december (190.000) „ronduit verschrikke lijk". Hij acht dit cijfer temeer onverantwodrd hoog omdat het kabinet zou streven naar ver mindering van de werkloosheid tot onder de 100 000 man. Vol gens Wiegel kijkt het kabinet maar lijdzaam toe en wordt er te weinig gedaan aan een wer kelijke bestrijding van de werk loosheid. Vandaag beslist de Tweede Kamer over het ver zoek tot interpellatie van de heer Wiegel. Sopraan Meta Bourgonjen en pia niste Ro van Hessen verzorgen op zondagochtend 2 februari het koffieconcert op Steenvoor de te Rijswijk met hun pro gramma „Honneur aux Da mes". Dr. Michel Philibert spreekt op dinsdag 28 januari in Diligcntia voor leden van de Allicance Francaise over „La Maison de. la Culture de Grenoble".

Leidse Courant | 1975 | | pagina 7