Allerlei(ds) Krakers willen dat gemeente huis voor hen gaat kopen Weerstand raad tegen C valt wel mee Voorstel raadslid: avondwinkels in Leiden Verboom: harde lijn tegen huizenkrakers OENSDAG 22 JANUARI 1975 LEIDSE COURANT PAGINA 3 Zo gaat volgens de plannen van C A de gevelwand de Breestraat eruit zien op de plaats van de oorgenomen nieuwe vestiging. Van een onzer verslaggevers meiden - De kans dat de C A - nieuwbouw aan de Breestraat er wèl komt is bij de huidige stand van zaken groter dan dat "de plannen van het grootwinkelbedrijf niet doorgaan, ie conclusie mag worden getrokken uit de discussies over het C A -project die gisteravond zijn gevoerd in een gemeenschappelijke vergadering van de gemeenteraadscom missies voor economische zaken en ruimtelijke ordening. Gevraagd naar hun mening over definitieve aanwijzing van het gebouw van de Raad van Arbeid (Breestraat 127-129) als monument, verklaarde de meerderheid van de aanwezige raadsleden daar tegen te zijn. Een meerderheid die nog kan groeien omdat enkele stadsvertegenwoordigers die hun stem voorbehielden wel duidelijk de neiging vertoonden tot dezelf de uitspraak te komen. Een definitief standpunt zal de gemeenteraad innemen in zijn vergadering van naar ver wachting 3 februari. Minister )at standpunt is voor het al dan niet doorgaan van de C A-nieuwbouw van erg groot belang, maar overigens niet doorslaggevend. Want de beslissing wordt genomen door de minister van CRM. Die bepaalt of het gebouw van de Raad van Arbeid wordt overgebracht van de ontwerp-monumen- tenlijst naar de definitieve lijst dan wel van de ontwerplijst wordt geschrapt. De bevoegdheid van het gemeentebestuur gaat niet verder dan „de mogelijkheid om de minister in overweging te geven het gebouw van de ontwerplijst te verwijderen". Laat men niets van zich horen dat heeft dat waarschijnlijk tot gevolg dat het pand op de difinitieve lijst wordt geplaatst. Tekent men wel protest aan, dan kan de minister dat gewoon naast zich neerleggen, wat volgens wethouder Waal in monumenten-kwesties als deze niet zelden gebeurt. Niettemin acht hij het waarschijnlijk dat de minister in dit geval erg veel gewicht zal toekennen aan de mening van de plaatselij ke overheid omdat Leiden nu wel heeft duidelijk gemaakt dat hij het probleem grondig "heeft bestudeerd en de uiteind elijke afloop van essentieel belang acht. Plaatst de minister het Hof van Holland, zoals het gebouw van de Raad van Arbeid heet, ondanks eventuele Leidse bezwaren toch op de definitieve monumenten-lijst, dan kan C A daartegen in beroep gaan bij de Kroon. Maar met die procedure zijn vaak jaren gemoeid en het grootwinkelbedrijf heeft laten weten dat de zaak in dat geval een zo slepend karakter krijgt dat uitvoering van het bouwplan onmogelijk wordt, egistratie van het Hof van Holland als monument is niet de enige bedreiging voor de nieuwbouwplannen van C A. Voor realisering hiervan heeft zij immers ook de grond nodig van de achterzijde van het Gulden Vlies (Breestraat 125), van het voormalige modehuis Mack (Breestraat 131-133), van het pand Ketelboetersteeg 3 en van het Koetshuis (Lange- brug 48). Van deze panden hebben het Gulden Vlies en het daarbij behorende Koetshuis ook de status van monument. Een sloopvergunning hiervoor is door C A bij de minister van CRM aangevraagd en ook hierop kan uiteraard afwij zend worden beschikt Niet doorslaggevend Tenslotte is de beslissing van de gemeenteraad in de Raad van Arbeidkwestie ook daarom niet doorslaggevend, omdat de gemeente altijd nog kan weigeren een bouwvergunning voor de nieuwbouw af te geven op grond van de overweging dat de uitvoering in strijd is met welstands- (schoonheids) Niettemin stelde het gemeenteraadslid Beijen, die tegen de nieuwbouwplannen is, gisteravond ter vergadering: „Als C A deze hindernis heeft genomen, heeft het grootwinkelbe drijf op ondergeschikte punten na, verder vrij spel". Hij zei verder erg teleurgesteld te zijn in wethouder Waal omdat deze de plannen wèl steunt. „In juli van het vorig jaar, toen de linkse fracties bijeenkwamen", aldus Beijen (PPR/P- SP/D'66), „was wethouder Waal, toen nog raadslid heb er mee eens dat in ieder geval de geval van de Raad van Arbeid in tact moest blijven, terwijl hij nu vindt dat het hele gebouw tegen de grond mag". Verweer van Waal: „het is technisch niet mogelijk de gevel te handhaven". Alternatieven Verschillende raadsleden die sloop van Hof van Holland overigens allemaal wel in meerdere of mindere mate betreu ren, kwamen met alternatieven voor een nieuwe vestiging van C A. De directie-adviseur van C A, mr. A. G. Rootinck, wees ze om uiteenlopende redenen alle van de hand en zei dat C A het terrein dat wordt begrensd door de Breestraat, de Ketelboetersteeg en de Langebrug als enige mogelijkheid ziet. Bouw van een nieuw modemagazijn aan de Morssingel en op de Garenmarkt wees hij van de hand op grond van een-te grote loopafstand tot Breestraat en Haarlemmerstraat. Daarbij legde hij er de nadruk op dat met een vestiging op deze plaatsen ook Leiden zelf niet gediend zou zijn omdat dan het winkelgebied al te zeer wordt versnipperd. „De drie trekkers in de binnenstad zijn de Hema, V en D en C en A", aldus de heer Rootinck. „Om het winkelgebied aantrekkelijk te houden moeten die drie bij elkaar blijven". Een gecombineerde vestiging in de brandweerkazerne en in het voormalige Mac-gebouw zag de C A-topadviseur niet zitten om dezelfde reden als waarom C A uit zijn huidige vestiging aan Breestraat en Lammer markt weg wal: de ruimtes zijn zo ongelukkig ten opzichte van elkaar gelegen, dat een aantrekkelijke bedrijfsvoering ernstige wordt bemoeilijkt. Verkoopargument Overigens bracht de heer Rootick tot uiting dat hij tot elke prijs in goed overleg met de gemeente tot een voor beide partijen aanvaardbare oplossing wil komen: „Ik wil niet zeggen, als we onze zin niet krijgen, gaan we uit Leiden weg. Het is niet onze methode om met dreigementen een zaak rond te krijgen. We willen qoüte que qoüte in Leiden een oplossing vinden". Als wat misschien wel een verkoopar gument mag worden genoemd voerde hij aan dat bij uitvoe ring van de C A-plannen weliswaar het Koetshuis en het Hof van Holland het loodje leggen, maar dat in ieder geval de in standhouding van het Gulden Vlies voor tientallen jaren is gewaarborgd. „Alleen het achterste deel gaat eraf. Voor het overige laten we het volkomen in tact en richten het in als bijruimten voor ons filiaal". Overigens zei wethouder Waal wel dat de gevel van het nieuwe kledingmagazijn zoals dat de C A-directie op dit moment voor ogen staat naar zijn mening enige verbetering behoeft. Verschillende commissieleden dachten daar net zo over. C A-top-adviseur Rootinck deed daar niet moeilijk over en verklaarde dat aan deze wensen kan worden tegemoetgekomen. Hij zei voorts dat. Indien alle vergunnin gen van nu af vlot loskomen, voorjaar 1977 met de sloop en vervolgens met de bouw kan worden begonnen. Willem Scheer Van een onzer verslaggevers LEIDEN Wethoude- Van Aken (Economische Zaken) zal de mogelijkheid onderzoeken om in Leiden vergunningen te ver strekken voor het openen van avondwinkels. Dat heeft hij gisteravond het Pv- dA-raadslid Woelders beloofd gemeenteraadscommissie voor economische aangelegenheden. Een avondwinkel is een zaak waar men in de avonduren zijn inkopen kan doen. Bijvoorbeeld in Amsterdam zijn er een aan tal gevestigd. De hoofdstad kent ook nacht- en zondagwin kels. i de Het ontbreken van avondwinkels in een stad als Leiden met 100.000 inwoners werd door de heer Woelders gekarakteriseerd als „een belachelijke zaak". „Als het zeven uur is en je denkt, „god, ik heb nog dit of dat nodig, dan moet je ergens heen kunnen", zo vond hij. Naar het oordeel van wethou der Van Aken is het creëren avondwinkels in deze ge- kwestie werd door Woelders meente op dit moment wettelijk niet mogelijk en komt in die situatie geen verandering wan neer de nieuwe wet op de win kelsluiting van kracht wordt Maar hij zei te zullen nagaan of op een of anderemanier „ontheffing kan worden verkre- aangekaart bij de behandeling van een voorstel tot uitgifte van grond op het 5-Meiplein voor de bouw van dagwinkels. De com missie stemde daarmee in maar vond wel dat er op de grond ook inderdaad winkels moeten komen en geen kantoren. Het CDA-raadslid Stroink kondigde aan in de gemeenteraad tegen het voorstel te zullen stemmen als dit niet uitdrukkelijk in het uiteindelijke besluit wordt ge stipuleerd. De overige commis sie-leden gaven de voorkeur aan de formulering „voorkeur voor dagwinkels en banken." WILLEM SCHEER iiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiil WETHOUDER VERBOOM: ONZIN ^Wethouder Verboom: „Die krakers maken er een rotzooi van" Leiden - "Ik zie in het algemeen geen enkele reden om soepel op te treden tegen huizenkrakers. En wel omdat ze beslag leggen op de schaarse woonruimte". Met deze woorden benadrukte wethouder Verboom (huisves ting) gisteravond nog eens de harde lijn die dit college wil volgen tegen huizenkrakers. Hij deed dit tijdens de vergadering van de adviescommissie inzake het huisvestingsvraagstuk. Ver boom is van mening dat kra kers van zgn. wisselwoningen er zonder meer uit moeten wor den gezet, ongeacht hun sociale omstandigheden. Ook vindt hij het uit den boze krakers een woonvergunning voor het ge kraakte pand te geven, zodat ze in de gelegenheid zouden wor den gesteld voor enige tijd te blijven zitten. In dit verband vroeg het WD- raadslid Langerak zich af waarom men de huizenkrakers in de Hugo de Grootstraat on gemoeid laat. Hij beweerde zelfs, dat de gemeente hier wel degelijk een woonvergunning heeft verleend. Op de opmer king van wethouder Verboom, dat hij dat dan maar eens hard moest maken in plaats van al leen op geruchten af te gaan, deed de heer Langerak de toe zegging hem de adressen te doen toekomen. "Mocht dit op waarheid berusten zal de dienst huisvesting zeker bij mij op het matje worden geroepen", aldus de wethouder, die verder nog mededeelde dat inmiddels in drie gevallen tot uitzetting van krakers is overgegaan. Naar aanleiding van het door hem gevoerde overleg met staatssekretaris Schaefer van Volkshuisvesting deed Ver boom de commissie voorstellen toekomen omtrent aanpassing van de woonruimtebeschikking 1974. Deze aanpassing is nood zakelijk geworden door een wij ziging van de woonruimte wet. Deze behelzen onder meer het stellen van de zgn. huurprijs- grens op 375,- en de koop prijsgrens op 120.000,-, waar boven de gemeente geen in vloed op de toewijzing kan uit oefenen. In zijn onderhoud had Verboom er bij de staatssecre taris op aangedrongen deze be dragen te verhogen, maar deze wilde voor Leiden geen uitzon dering op de landelijk geldende regeling maken. Daarom dient de woonruimtebeschikking van Leiden nu in deze zin te worden aangepast. Tegelijkertijd zal, omdat boven deze grenzen geen woonvergunning meer zal hoe ven worden aangevraagd een meldingsplicht worden inge voerd voor leegkomende koop- en huurwoningen, om zo vol doende op de hoogte te blijven van de beschikbare hoeveelheid woonruimte. Deze meldings plicht zal gaan gelden voor alle categorieën en worden gekop peld aan een strafsanctie ten hoogste twee maanden hechtenis of een geldboete 300,- bij overtreding. Van een onzer verslaggevers LEIDEN Negen jongeren, die vorig jaar augustus een pand aan de Hooigracht kraakten, dreigden een dezer dagen door de gemeente, de eigenaresse van het pand, weer op straat te worden gezet. De jongeren, die een leefgemeenschap vormen, zijn nu van mening dat de gemeente eerst voor vervangende woonruimte moet zorgen. Een voorstel dat de krakers enige tijd geleden aan wethouder Verboom (volkshuisvesting) voorlegden, om voor hen een huis aan het Plantsoen te kopen (een pand dat al geruime tijd te koop werd aangeboden), is door het college van de hand gewezen. „Dit nadat de wethouder", aldus een verklaring van de krakers, „ons weken llang aan het lijntje heeft gehouden ei ons had verteld dat deze mogelijkheid grote kans van slagen had.' Op een voorstel van de wethouder om te verhuizen naar een viertal flats van de Stichting Huisvesting Werkende Jongeren in het Morskwartier wensen de jongeren niet in te gaan. Voor het pand aan de Hooigracht is door de gemeente in principe een verkoop-overeenkomst ge sloten met de Stichting Migran tencentra, die het gebouw wil bestemmen voor onderdak aan gastarbeiders. Een en ander is de krakers in augustus al mee gedeeld. „Het wachten nu is alleen nog op goedkeuring door Den Haag. Die goedkeuring had eigenlijk vorige week al op het stadhuis binnen moeten zijn", aldus wethouder Ver boom. De krakers, die zich inmiddels hebben verenigd in een stich ting zijn flink boos op de wet houder. Zij hebben een advo caat in de arm genomen. „Ver boom is hier maandag nog ge weest. AI zijn vriendelijkheid was opeens weg. Hij krabbelde duidelijk terug. Hij vond het hier maar een troep. Wat wil je als je elk moment van de dag op straat kan worden gezet, dan ga je de boel niet nog eens een keer lopen opknappen voor niks. In een flat willen we niet. Daar kan je nooit voortzetten wat we hier hebben. Van de veertien bewoners die er eerst waren zijn er al vijf weggegaan. Die zorgen voortaan voor zich zelf. Het is allemaal zo onze ker", aldus Warner, een van de krakers. Wethouder Verboom vertelt, dat het college het onzin vindt om voor de krakers een pand te kopen. „Waarom zij wel en een ander niet. Waar trek je de grens. Bovendien is het een leefgemeenschap, die misschien maar een kort leven heeft. Er zitten voor ons te veel risico's aan. Die flats in de Mors kun nen ze krijgen. Die staan toch leeg. Ik ben er inderdaad pas weer geweest, maar ze hebben er zo'n rotzooi van gemaakt. Ze praten als kinderen, zonder lo gica. Ik kan er verder weinig aan doen. Ze zullen er als de vergunning binnen is, uit moe ten." De krakers zijn niet van plan het daarbij te laten. Met het juri disch advies van de advocaat achter zich. zullen ze proberen de zaak zolang mogelijk te rek ken. „De gemeente moet voor onze woonruimte zorgen", al dus de jongeren. Ton van Brussel Leegstand Merenwijk wellicht in februari opgeheven Van een onzer verslaggevers LEIDEN Volgens de heer Dek ker, chef van het bureau huis vesting van de gemeente Lei den, zal wellicht eind februari de leegstand in de maisonnettes in de Merenwijk zijn opgehe ven. Onder de 365 woningen die in deze wijk als zg. leegstand complex zijn aangewezen val len 300 maisonnettes, waarvan er inmiddels 222 zijn bewoond. „Na een oproep hebben er 15 mensen gereageerd en met de 60 belangstellenden die we al hadden, zijn we een heel eind op weg," aldus de heer Dekker, „temeer nu de gemeenteraad kort geleden het vereiste van een bepaalde gezinsgrootte om voor deze woningen in aanmer king te komen heeft laten val len." Ruim 2000 woningzoekenden Van een onzer verslaggevers LEIDEN Op 1 januari jl. telde de gemeente Leiden 2011 inge schreven woningzoekenden, waarvan 1138 zg. „urgente ge vallen". Van deze 2011 zijn er 1677 ingezetenen van de ge meente Leiden en komen 334 van buiten de stad. Deze cijfers zijn gisteravond meegedeeld door het gemeentelijk bureau voor huisvesting aan de leden van de adviescommissie inzake het huisvestingsvraagstuk van de gemeenteraad. Onder redactie van Jantje van Leyde, tel. 071-22244 tst.17. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllfillllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllll Vrouwengilde bij politie Leden van het Katholiek Vrouwengilde zijn gistermorgen op excursie geweest bij de Leidse politie. Hoofdinspecteur Oudman, hoofd van de afdeling voorlichting, leidde de dames rond. De dames toonden o.m. veel interesse voor de wagens, waarmee de politie surveilleert (zie foto). Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll toneeluitvoering is er bal onder leiding van Evert Castelein met medewerking van het dansor- kest The Mellow Tones onder leiding van A. Roodnat. Chili Vanavond wordt er in studenten sociëteit Agustinus, Rapenburg 24, een film vertoond over Chili met als titel "Als het volk ont waakt". De film is gemaakt ten tijde van de laatste maanden van de regering-Allende, behandelt de ontstaansgeschiedens van de so cialistische staat, vlak voordat de junta de macht overnam. Er zal een toelichting worden gegeven door de heer J. van Kaldcnhoven, die destijds in Chili vertoefde. Tevens zal informatie worden ge geven over de demonstratie in Den Haag 1 februari aanstaande. Deze demonstratie betoogt voor de vrijlating van de politieke ge vangenen in Chili. De filmvoor stelling vanavond begint om 20.00 Vastena vond viering Voor de leden van het Neder lands Katholiek Ondernemers Verbond afd. Leiden is er maandag 3 februari een vasten avondviering in het Sint Anto- nius Clubhuis aan de Mare. To neelgroep Elckereick uit Sas- senheim speelt een blijspel in drie bedrijven door Gerard van Dijk. Het stuk heet "De avond van de zevende juli". Na de Volkenkunde De aanvangstijden van het jeugd programma op woensdagmid dag in het Rijksmuseum voor Volkenkunde zijn gewijzigd. Voortaan is er op woensdag middag drie keer een program ma voor de jeugd in de leeftijd van 8 tot 12 jaar: 13.45. 14.45 en 15.45 uur. Gedurende de hele middag worden er films ge draaid en tussen de films door zijn er rondleidingen. De toe gangsprijs bedraagt 50 cent. Volgende week woensdagmid dag staat Nieuw-Guinea in het middelpunt van de belangstel ling. Er wordt een film ver toond over "Matjemosh, de houtsnijder". Na de film kun nen de kinderen tekeningen maken. Politie-voetbal Voetbalteams van politiekorpsen uit heel Nederland komen vrij dag naar de Groenoordhal voor de strijd om de nationale titel. De organisatie is in handen van Morgen om twee uur voor leden van de Ned. Ver. Van Huisvrou wen in de kantine van Clos en Leembruggen, Langegracht 812, ingang straatje er achter, 's Avonds om acht uur in het dienstencentrum Tuinstadwijk, Staalwijkgcbouw, Herenstraat. Op donderdag 30 januari om kwart over twee in het Leidse Volkshuis, Apothekersdijk 33. De week daarna op donderdag 6 februari om acht uur iri het Vijf Hovenhuis aan de Hoflaan 169, op 13 februari om half drie op de Paulus Mavo aan de Suri- namestraat 1, op 14 en 15 fe bruari in het Rijnlands Lyceum aan de Apollolaan. Op 13 fe bruari ook nog 's avonds in 't Breehuys, om acht uur (Bree straat 19). Op 20 februari voor leden van het Katholiek Vrou wengilde in de Zuiderkerk om acht uur. Op zaterdag 22 fe bruari tenslotte een open voor stelling om half negen in het Lak-Theater. Van vermissing is echter geen sprake. Aan de Lijsterstraat is een groene bestelwagen, merk Mercedes met het kenteken D.J.-26—15 gestolen. De waarde van de au to bedraagt negenduizend gul den. Wandelen de Leidse Politie Sportvereni ging. Het toernooi begint om half tien en tegen half lijf is de prijsuitreiking. Legermuseum Het WD-Tweede Kamerlid mr. F. Portheine wil dat op de rijks begroting voor 1976 gelden wor den gereserveerd voor de res tauratie van het Pesthuys, het achterste gedeelte van het le germuseum Generaal Hoef er. Hij heeft daarop aangedrongen in een schrijven aan de minis ters van erm en defensie. Het Pesthuys is enige tijd geleden gesloten in verband met gevaar voor instorting. Mr. Portheine, een Leidenaar, wil van de mi nisters weten of het waar is dat er onduidelijkheid bestaat over de kwestie op welke begroting de kosten van de restauratie moeten worden gezet: die van defensie of die van crm. Trijntje Comelis Zoals bekend trekt Projekt 75 met het succesvolle spel Trijn tje Cornelis de wijk in. Wat ons betreft mag niemand dit spel missen, vandaar even wat speeldata. Ravage Een complete ravage werd afgelo pen maandag aangetroffen in de kantine van Fasson uan de Lammenschansweg. Inbrekers hadden een ruit ingegooid, di verse potten slasaus over de grond uitgesmeerd en een wis selautomaat en een geldkistje opengebroken. Een bidrag van zevenhonderd gulden wordt vermist Een zelfde beeld kregen de eerste bezoekers van de kantine van het tenniscomplex aan de Haar lemmerweg voorgeschoteld. Ook hier werden verschillende vernielingen asngebracht en meubilair naar buiten gesleept Via de Wandelkring Leiden en Omstreken kan men op 10 en 11 mei deelnemen aan een wandel tocht in Bern en op 24 en 25 mei in Diekirch. Belangstellenden kunnen contact opnemen met de heer W. Breedvelt, Hackfortstraut 140 in Den Haag. Grof vuil De grof vuil wagen van de ge meentelijke reinigingsdienst komt morgen langs de volgende straten in Leiden: Rijnsburger- weg, Tcrweepark, Boerhaave laan, Mariënpoelitraat Kage- straat, Zweüandlaan, v. Swie- tenstr., Faljeriestr., Houtlaan, A. Duycklaan, v. Beuningvn- laan, v. Slingelandtlaan, J. de Wittstraat, J. v. Oldebameveld- straat Fagelstraat. Leden- berchstraat Hogerbeetsstraat, Warmonderweg, Nachtegaal laan, Mezenstraat Vinken- straat. Lijsterstraat Roodborst- straat Merelstraat Wassenaar- seweg. Leeuwerikstraat, Sta tionsweg, Paviljoenshof, Sta tionsplein, Morssingel, Pest huislaan, Piet Paaltjenspad, Morsweg (van Morspoort tot Lage Morsweg), Paid Kruger- straat. Pres. Steynstraat, Trans vaal kade en hof Joubcrtstraat Wolmarantstraat, v.d. Tas- straat, Lopsenstraat Rijnzicht- straat de Wettstraat, Reitz- straat de la Reystraat Preto- riusstraat.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 3