Anti-conceptie pil leidt tot vergrijzing westerse wereld Diocesane Pastorale Raad op zoek naar zichzelf en naar de kerk van morgen EUROPESE ENQUETE ONDER JONGEREN OVER TOEKOMST VAN HET GELOOF PAULUS DE BOSKABOUTER EN DE BUITENBORREL SUSKE EN WISKE DE POEZELIGE POES LUCKY LUKE „DE GROOTVORST" KORTE METTEN PAGINA 14 LEIDSE COURANT WOENSDAG 22 JANUARI L-79 Met een bekommerd gezicht stond Paulus een poos na te denken. Hij wist ,best dat hij Eucalypta eigenlijk niet helpen ,mocht; ze had het nergens aan verdiend. Aan de andere kant kon de toestand ook biet blijven zoals hij was: men kon zicht zelfs in een plaatje niet veilig meer voelen. „Oehoeboeroe," zei de boskabouter tenslot te, „mag ik jou wat vragen?" „Hm," deed Oehoeboeroe weer. Toen fluisterde Paulus hem in het oor: „Wil jij die heks voor mij bewaken en voor zorgen dat ze me achterna gaat?" Oehoeboeroe knikte stj wendde zich tot de kug en sprak: „Wil] die heks voor mij bewaken en er vo zorgen dat ze Paulus niet achterna gaai De vergrijzing van de westerse wereld leidt er toe dat er speciale voorzieningen getroffen moeten worden. Een van deze voorzieningen is speciale hotels waar de bejaarden hun vakantie in alle rust kunnen doorbrengen. Bonn Tegen het jaar 2000 zal de westerse wereld voor een zeer groot gedeelte door men sen van middelbare leeftijd en ouder worden bewoond. Er zul len dan meer gepensioneerden dan jonge mensen zijn. Het re volutionaire gistingsproces van de jeugd zal tot het verle den behoren. Muziek, leefwij zen, kunst, politiek zullen da- n worden gedicteerd door de conservatieve smaak van oude ren. Dat zijn de consequenties van de anti-zwangerschapspil, zeggen Duitse sociologen aan het begin van 1975, door de Verenigde Naties verheven tot „Het jaar van de vrouw". Terwijl in Afrika, Azië en de derde wereld in het algemeen- de bevolkingsexplosie onver minderd voortduurt is in de westerse landen, de communis tische wereld en Japan de trend naar vergrijzing van de bevol king al begonnen. Voor de eer ste keer in 130 jaar staat in West-Duitsland het geboortecij fer „rood". Uit officiële cijfers blijkt dat in de laatste drie jaar in de Bondsrepubliek meer mensen zijn overleden dan er geboren werden. In 1973 was het sterftecijfer 11,8 per duizend tegen een geboorte cijfer van 10.3. Prognoses voor 1974 voorspellen een verdere daling van het geboortecijfer met 1,5 procent Als dit proces zich voortzet zal de bevolking van West-Duitsland rond de eeuwwisseling geslon ken zijn van de huidige 62 mil joen tot 57 miljoen. Al tegen 1985 zullen er in de Bondsrepu bliek meergrootvaders zijn dan kleinkinderen en meer gepen sioneerden dan minderjarigen. De Duitsers nemen een belangrij ke plaats in waar het beperking van het kindertal en het tegen gaan van zwangerschap betreft Maar dezelfde ontwikkeling is gaande in zowel Oost-Europa als West-Europa, in het protes tantse Zweden en in het kath olieke Frankrijk, in het commu nistische Oost-Duitsland net zo goed als in het kapitalistische West-Duitsland. De geboorte- en sterftecijfers na deren elkaar momenteel in de Verenigde Staten en de Sovjet- Unie, evenals in Japan en in Zwitserland. Dat betekent een stilstaande en verouderende be volking. Sociologen geloven dat de invloed daarvan op de toe komst van de wereldbevolking en op het uiteindelijke lot van de Westerse beschaving veel be slissender zal zijn dan de atoombom, de energiecrisis of de verovering van de ruimte. Een afnemende bevolking zal een radicale verandering teweeg brengen in de stellingen waar op bijvoorbeeld economen hun plannen voor de toekomst bou wen. In plaats van het huidige tekort aan woningen en scholen zal er een overschot zijn. Er zullen minder energie en voed sel nodig zijn. Er zullen minder werkende mensen zijn om dege nen die te oud zijn om te wer ken te onderhouden. Verzeke ringsexperts hebben berekend dat de premies voor de sociale verzekeringen met vijftig pro cent omhoog zullen moeten. Gevolgen De eerste gevolgen van de daling van het aantal geboorten zijn in West-Duitsland reeds waar neembaar. In de laatste jaren zijn tal van kraamklinieken ge sloten. Vorig jaar werden slechts 258.000 kinderwagens en wandelwagens verkocht, veer- Terwijl in de ontwikkelingslanden de bevolkingsexplosie onverminderd voortduurt is in de westerse wereld de vergrijzing al begonnen. tig procent minder dan een jaar geleden. Veel vroedvrouwen hebben geen dagtaak meer. Het is ironisch dat sommigen den herschoold als adviseuse voor geboortebeperking. Be drijven die zich hebben gespe cialiseerd in het maken kinderkleding zien hun omzet gestaag dalen. Een fabrikant van babyvoeding, die zich ge confronteerd ziet met een da lende verkoop merkte grimmig op: „We zullen ze moeten dwin gen babyvoeding te eten tot ze een jaar of drie zijn". Rudolf Stumpf, voorzitter van de bond van speelgoedwinkeliers klaagde: „In 1972 werden 50.000 kinderen minder geboren en in 1973 60.000. We komen nu op slag 110.000 nieuwe klanten te kort". Enkele jaren geleden hielden ou ders op straat nog betogingen voor meer kleuterscholen. Mo menteel is dit vraagstuk niet meer acuut In Oost-Duitsland heeft één op de vijf inwoners ouderdpmspensioen, terwijl 83 procent van de vrouwen een werkkring heeft. Tot dusver lijken de geïndustriali seerde landen in oost en west zich nog niet veel zorgen te maken over de daling van het geboorten-aantal, behalve Roe menië, dat de anti-zwanger schapspil en abortus heeft ver boden. In West-Duitsland is onlangs ech ter gebleken dat er wel metho den te vinden zijn om het ge- boortecijver omhoog te jagen als dat nodig mocht blijken. Tijdens de oliecrisis van de vo rige winter stelden sommige landen een zondagrijverbod voor auto's in. Het kan toeval zijn, maar precies negen maan den later vertoonde bijvoor beeld in West-Duitsland de cur ve van de geboortenstatistiek een opmerkelijke stijging, die inmiddels weer is verdwenen. lame [to,ddtisdêmenkluwerke- ^nmd(gesproken!l]i]kddtrijin I Ik zéde nodiie voorbedde operdzdl heldingen treffen om Md)kunnen op {roei thuis zdnqlessen te Jkzdl de wereld ddn 'Jiddr voeten lejgen!) De vraag „waar zitten we als Diocesane Pastorale Raad Rotterdam en waar moeten we heen?" heeft de leden van deze raad intens bezig gehou den tijdens een besloten, in formele contactdag in de stu dentensociëteit Alcuin te Delft. Aan de vraag werd onder grond gegeven door twee wer kers „uit het veld", afkomstig uit twee in aard en opbouw geheel verschillende paro chies. De heer H. v. d. Hoogen sprak over de St.-Franciscus- parochie te Oudewater, van oudsher een echte platteland sparochie, die voor de ene helft uit welgestelde agrariërs en voor de andere helft uit arbeiders bestaat. Veel van de vroegere grote glorie is verdwenen maar veel is ook gebleven. Het kerkbe zoek is redelijk, de kerkbijdra gen zijn gunstig, vernieuwin gen worden goed geaccep teerd. De experimentele jonge renvieringen genieten een gro te belangstelling, de overige vieringen worden goed geac cepteerd. De experimentele jongerenvieringen genieten een grote belangstelling, de overige vieringen worden re delijk bezocht. De opbrengsten voor missie en ontwikkelings werk zijn goéd. Het parochie bestuur „nieuwe stijl" bemoeit zich niet met financiën, maar behandelt onderwerpen als oe cumene, huisbezoek en vierin gen. Pastor M. Oostdam van de St.-Jansparochie te Hoogvliet, een parochie midden in het industriegebied van Rotter dam, kon niet op een lang verleden terugzien. Zijn ge meenschap dateert van 1959 en is gegroeid in een wijk in opbouw zeventig procent flat gebouwen), waarvan de bewo ners buiten de wijk werken in continudienst met alle nare ge volgen van dien. De bevolking bestaat voorna melijk uit jonge mensen tus sen de vijfentwintig en veertig jaar en hun kinderen van ze ven tot vijftien jaar. De groep van zestien tot vijfentwintig en die van de bejaarden ontbre ken vrijwel geheel. Aangetrok ken door de industrie komt men overal vandaan... en gaat men weer. Het verhuispercen- tage ligt hoog: om de vijf jaar is er een geheel nieuwe bevol king. Dit bevordert de een- zaamheid en remt de groei tot een echte gemeenschap. De in dustrie heeft grote gevolgen voor de wijze van leven. De ongeregelde diensten versto ren het gezinsleven; in het werk bevordert het niet be trokken zijn bij het eindpro- dukt de apathie. De parochie is indertijd ge start met een beginkapitaal van vijfhonderd gulden. Van de totale bevolking is twintig procent katholiek. Zestig pro cent hiervan heeft „geen inte resse". Van de overige veertig procent gaat de helft wel eens Men deelt het kerkgebouw met de hervormden en werkt in kleine groepjes, die niet theo retiseren maar alleen bepraten wat is gebeurd en wat heel concreet nog moet gebeuren. Om de contacten te onderhou den worden met succes instui ven en feestavonden georgani seerd. De pastor kent iedereen en hij is het centrale punt in het geheel. Al met al is het werk niet eenvoudig, maar waar de groepen bezig zijn, gebeuren leuke dingen. Steeds is men op zoek naar nieuwe vormen, aangepast aan de si- Beide inleiders verbonden aan hun verhaal enkele vragen waarmee de leden van de Dio cesane Pastorale Raad zich le vendig hebben bezig gehou den. Uit de analyse van beide situaties kwam een aantal punten op tafel, waaruit later weer enkele algemene conclu sies werden getrokken. Deze waren: 1. de D.P.R. moet zich meer baseren op 'plaatse lijke informatie: 2. De kerk heeft de jongeren niets te zeg gen, omdat ze de jongeren niet begrijpt en op de haar eigen manier aanspreekt en tege moet treedt; 3. De parochies moeten elkaar meer steunen zonder de centralefhet bisdom) in te schakelen en 4. De D.P.R. moet zich vooral bezighouden met uitwisseling tussen de pa rochies en andere gemeen schappen. Dat vraagt de durf om de algemene formulering los te laten en tevreden te zijn met het toevallige. Een inspirerend betoog kwam des middags nog van bedrijf- saalmoezenier pater H. Collig- non s.j., die onder meer aan-, spoorde om naar nieuwe structuren te zoeken, dienst baar en overal anders: in Ou dewater weer anders dan in Hoogvliet. Begonnen moet worden met minimale struc tuurvormen, bijvoorbeeld werkgroepjes, die een gemeen schap vormen. Daarin ga je iets erkennen van wat twee duizend jaar geleden ook al naar voren kwam. Zeer' beslist stelde hij, dat ie dere gedoopte heel serieus moet worden genomen: samen op weg met conservatieven, progressieven en onkerkelij- ken. Binnen het beraad van de Diocesane Pastorale Raad kan aldus de kerk reëel naar voren komen. Kerk en wereld De bisschop van Rotterdam heeft eervol ontslag verleend aan pastoor C. P. van Dam van de parochie H. Johannes de Doper te Boskoop en hem benoemd tot pastoor in de H. Nicolaasparochie te Nieuw- veen. In verband hiermee ont ving dr. J. v.d. Bosch eervol ontslag als deservitor in de parochie H. Nicolaas te Nieuwvcen. De ministerraad heeft zijn goedkeuring verleend aan het ontwerp koninklijk besluit, waarin graden en getuigschrif ten van drie instellingen van protestants-christelijk weten schappelijk theologisch onder wijs gelijk worden gesteld met de rijksuniversiteiten en rijks hogescholen. Het gaat hier om de instellingen gevestigd te Kampen en de christelijke ge reformeerde theologische ho geschool in Apeldoorn. De zestiende Duitse evangeli sche "Kirchentag" van 11 tot 15 juni in Frankfurt zal ge heel in het teken van de oecu mene staan. Bij de openings diensten in veertien kerken in Frankfurt zullen ook vooraan staande vertegenwoordigers van de katholieke kerk pre ken. De voorbereiding berust bij oecumenische projectgroe pen in vele gemeenten en pa rachics. Onder meer is voor zien in een discussie tussen de theologen Hans Küng en Heinz Zahrnt over "mogelijk heden van de Godservaring in onze tijd". Er komt een "markt van de mogelijkhe den", waaraan meer dan hon derd groepen met een stand zullen deelnemen. De apostolische nuntius voor speciale missies, aartsbisschop Luigi Poggi heeft in Roemenië gesprekken gevoerd met de re gering in Boekarest. Poggi wil voorts zich in Roemenië op de hoogte stellen over de toestand van de kerk in het land en de mogelijkheid nieuwe bisschop pen te benoemen. Zijn reis moet volgens het Vaticaan worden gezien in het kader van de dialoog, die de Heilige Stoel al geruime tijd voert met Oosteuropese landen. Het secretariaat van de r.k. kerkprovincie van Nederland werkt op het ogenblik een plan uit voor een uitvoerige enquête onder de jongeren over de toekomst van het ge loof. Deze enquête, die in de komende maanden gehouden moet worden, maakt deel uit van een onderzoek onder de jongeren van Europa, voorbe reid door het secretariaat voor de niet-gelovigen in Ro me onder leiding van kardi naal Koenig van Wenen. Het sekretariaat voor de niet- 'gelovigen heeft voor het on derzoek de medewerking inge roepen van alle landelijke Eu ropese bisschoppenconferen ties, In een toelichting op zijn verzoek wijst het secretariaat erop, dat veel jongeren in Eu ropa tussen achttien en dertig jaar op deze groep richt zich het onderzoek niets met geloof of godsdienst van doen willen hebben. Dit geldt ook voor veel jongeren, die uit godsdienstige gezinnen komen. inderwerpen, waarover de jongeren zullen worden onder vraagd, zullen onder meer zijn hun taalgebruik en communi catievormen, deze tijd en de toekomst, normen en waarden, geld en bezit, werk en werk omstandigheden, milieu, en politieke actie. Het is de be doeling, dat de enquête i komende drie maanden wordt doorgevoerd en daarna geeva- Voor 1 juli dienen de resulta ten ervan in het bezit te zijn van het secretariaat voor de niet-gelovigen in Rome. Het se cretariaat wil uit deze studie de inspiratie putten om era te kunnen werken, dat in 1 jaar 2000 "het christelijke loof een nieuwe jeugd beleeft". Het besluit van het secreta riaat voor de niet-gelovigei om zijn activiteiten ii vooral te richten op de jong» ren van Europa, is ingegevc door de bisschoppensynodi van september 1974 en met|^ name door de opmerkingen, die aartsbisschop Etchegaray M van Marseille, voorzitter vein de Europese bisschoppencon ferentie, over de Europese jon geren heeft gemaakt Deze wees de bisschoppensy node op het feit, dat in hei jaar 2000 tweederde van de mensheid uit jongeren zal be staan. De radicale manier, waarop de jongeren alles be strijden en met name het ge loof problematisch stellen, dwingt "ons onze luiheid af te schudden en de routine-wegen te verlaten".

Leidse Courant | 1975 | | pagina 14