Oude Pekela, een dorp dat in opstand kwam Oh pardon, verkeerd verbonden. yU%f* Verouderde telefoonnummers blijven hardnekkig voortleven 91 ©•*2>V (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Mevrouw X heeft pas telefoon en wacht met spanning op het eerste telefoon tje. Dat laat niet lang op zich wachten en het wordt gevolgd door nog veel meer telefoontjes, :r dan mevrouw X verwacht had, maar ook heel anders dan zij had gehoopt. Want door de spoed waarop zij aandrong, na lang en vergeefs wachten, op de aansluiting met de rest van de wereld, had de PTT haar het nummer van een klein doch helaas failliet gegaan bedrijfje toebedacht. Voordat het zaakje op de fles ging waren schuldei sers al twee jaar met uitvlucht- i „aan de lijn" gehouden. Na het faillissement bleek de voor malige zaakvoerder spoorloos en ongrijpbaar en was het tele foonnummer voor de schuldei sers nog de enig overgebleven strohalm. Mevrouw X staat niet alleen. Vooral in districten van druk bezette telefooncentrales is het voor de PTT een hele puzzel om iedere nieuwe abonnee zo snel mogelijk van een nummer te voorzien Bij volle centrales moet uiteraard geput worden uit nummers die geen abonnee meer hebben en dan is er nog een bepaalde reserve voor nood gevallen. Uit gesprekken met PTT en met abonnees die deze vorm van telefoonoverlast ooit hebben meegemaakt, blijkt overigens dat het aantal gevallen zeer ge ring is en dat een belangrijk gedeelte de extra telefoontjes voor lief neemt en blijmoedig het hoe en wat aan de soms niet al te vriendelijke bellers uitlegt. Hoewel men zou verwachten dat de „verkeerd-verbonden-mise- re" voornamelijk komt door failliete of verhuisde bedrijven, andere telefoonnummering, uit verkochte winkels, drooggeleg de café's. of schouwburgen zon der subsidie, ontstaat het pro bleem in het bijzonder door op schrijfboekjes. muren van tele foonhokjes in café's, oude kran ten, oud briefpapier en oude telefoonboeken. De PTT heeft daarom een grondige afkeer van opschrijfboekjes etc., waar in oude telefoonnummers soms hardnekkig blijven voortleven. De PTT is soms genoodzaakt al vrij kort nadat een bepaalde telefoonabonnee heeft opgezegd, dat nummer opnieuw uit te ge ven. Vrij kort staat in dit geval voor circa veertien dagen. Num mers waarvan de PTT weet dat er veel inkomend verkeer op is, worden langer „koud" gezet. De telefoondienst kan uiteraard niet nagaan of er veel inkomen de gesprekken op bepaalde nummers zijn, want de dienst registreert slechts de uitgaande gesprekken, die betaald moeten worden. Wanneer de PTT zelf de num mers wijzigt, gebeurt dat mees tal massaal. Het komt onder meer voor, wanneer nieuwe cen trales gebouwd worden en dis tricten opgedeeld moeten wor- den. Die gevallen worden door de PTT een jaar van te voren aangekondigd. Er komen ver meldingen in de telefoongidsen en perspublikaties en een maand voor de overschakeling worden alle betrokkenen nog eens herinnerd aan de precieze datum. Bovendien komt op de oude nummers een spreekma chine te staan, die meldt hoe de nieuwe nummering in elkaar zit In sommige gevallen kunnen te lefoonnummers met particulie ren of bedrijven „meeverhui zen". Dat kan echter alleen bin nen het district van dezelfde centrale. In de toekomst wil de telefoondienst de telefoonnum mers echter net als de huisnum mers aan de huizen binden. Wie verhuist krijgt volgens die opzet altijd een ander telefoonnum mer. In Amsterdam wordt al grotendeels volgens die methode gewerkt In dat bestand vinden jaarlijks acht- tot negenhonderd wijzigin gen plaats. In het eerste halfjaar van 1974 werden in totaal 250.000 nieuwe aansluitingen ge maakt, waarvan 100.000 wegens verhuizing. Tegenover elke drie Een ander kwaad dat nogal eens tot telefonische overlast leidt, is het verkeerd draaien, meestal slechts één cijfertje ver schil met het goede nummer. Dat ligt soms niet altijd aan de mensen die draaien, maar ook wel eens aan de apparatuur. Tegen de achtergrond van deze gegevens mag niemand ver wachten nooit meer verkeerd verbonden te zullen zijn. Wie de ergernis of overlast te groot wordt zal volgens de PTT bij haar veel begrip vinden. „Waar mogelijk krijgt iemand met veel telefoonoverlast een ander num mer", aldus de PTT. bij de mensen. Als er bij ons maar half iets kan, gebeurt het. Maar ik voel me een aanjager- in-vaste-dienst voor heel Oost- Groningen, wiens loonzakje in Oude Pekela ligt. Heel Oost- Groningen moet omhoog gesto ten worden. En Oude Pekela zal daarbij niet tot de achterhoede behoren. Het kan bij ons niet het paradijs zijn als het om ons heen een hel is. Dat betekent niet groeien om de groei. Maar wel werk voor de eigen bevol king. En die misselijke drainage intellect afstoppen. Maar we zover zijn, betekent dat voor Oude Pekela al een lichte groei. Wat nieuwe werkgelegen heid betreft, denken we aan de voedings en genotmiddelenin dustrie. en lichte metaalnijver heid. Geen dependances van grote ondernemingen. maar kleine, zelfstandige bedrijven. We hebben daar 12 hectare in dustrieterrein voor beschik baar". Sake van der Ploeg raakt in ir en vlam wanneer hij over „zijn" gemeente Oude Pekela' praat. „Ik ben er dolgelukkig zegt hij over het burge meesterschap. „Wat dat betreft had ik het tien jaar eerder moe ten doen". Trots laat hij zien wat het Oude Pekela-achter-de- vaart is. „Als je over vijf jaar terugkomt staat er veel meer", /.egt hij wanneer hij het par keerterrein voor het gemeente huis oprijdt Dan gaat hij de toegangsdeur binnen. „Haol vaort tnn mit vaste haand", staat er boven. Aan Sake van der Ploeg zal het met liggen. KLAAS GOINGA •UDE PEKELA - Een dorp in >ost-Groningen, dat als een ang lint uitgestrekt ligt langs iet Pekeler Hoofddiep. Een dik- :e 8.000 mensen. Mensen van iet ruwe-bolsterslag. Voor het aerendeel links, stug, niet ge- nakkelijk te benaderen. Ruim ier jaar geleden barstte de ■om. Oost-Groningen luidde de ioodklok. Oude Pekela was het centrum van grimmige acties in Ie strokarton. Vierkante kop- ien legden, aangevoerd door 'ré Meis, in het rokerige zaaltje an hotel Sasker aan het stin- ende Diep, hun eisen op tafel: ■etere arbeidsvoorwaarden, na- enante beloningen, geen slui- ing van bedrijven zonder ver engende werkgelegenheid. Oude Pekela anno 1974. Nog iteeds dat lange lint. Ook nog iteeds de actiecomités. Maar er •ordt niet meer gepraat "met et mes op tafel". Er zijn steun- naatregelen aangekondigd. In 'ekela kwam een schooladvies dienst, de Stichting Opbouw am het maatschappelijk werk ver, extra leerkrachten voor le scholen. En bij voortduring vordt geprobeefd de eenzijdige ferkgelegenheidsstructuur te loorbreken. Met het imago 'lastig te zijn" als een molen- deen om je nek, is dan niet remakkelijk. Er is veel gebeurd ier jaar geleden.... Je metaalkleurige Opel Admi- •al met zijn rode bekleding lijkt rat te pompeus voor de nauwe straatjes van Oude Pekela. Sake der Ploeg (54) grijnst breed, wanneer hij een voorbijganger 'Ze kennen de auto van de bur gemeester allemaal. Kijk, hier comt straks het winkelcentrum. Een vloeroppervlak van 5.400 m2M, dóór willen we 28 huizen ■ouwen. Moeten we straks over ■raten met de provincie want .ie wil er maar 24. En dan het )iep. Moeten we opknappen, lost 35 miljoen. Nee. Niet dem- ■en. Ben je gek? Als we dempen :rijgen we niet een mooi Peke- a. Met die 35 miljoen kunnen /e de hele zaak opknappen. Wanneer dat klaar moet zijn? In 77 wanneer ook de persleiding iaar de Wadden klaar is. Dan het Diep weer schoon. Kun- ien we er een viswedstrijd voor ■ejaarden en kinderen in hou- len. Na 100 jaar vuil water ;omt er nu 100 jaar schoon /ater." lake van der Ploeg en Oude 'ekela. Een klein jaar is hij er ■urgemeester, een rooie burge- neester. "Toen ik aan de com munistische wethouder werd oorgesteld, zei ik: Weet dat je en communist bent. En weet je /at die man zei? „Ik ben eerst en Pekelder en óók commu- list". "Een constructieve man, ie wethouder", gaat Van der 'loeg verder. "De menden? 'rachtige mensen. Van 't zelfde lag als er in de Friese Wouden wonen. Die zijn ook jltijd ge- oeioneerd. Die acties? 't Is ge beurd. En laten we er met z'n allen lering uit trekken, zodat Sake van der ploeg voelt zich één met de Pekelders Op 17 april 1973 veroverde Sake van der Ploeg plotseling de voorpagina's van de Neder landse kranten door ontslag te nemen als voorzitter van de Algemene Voedingsbond van het NVV: op de achtergrond speelde een cao-conflict, waarbij Van der Ploeg een staking van de hand wees om dat de verschillen tussen werkgevers en bonden zo klein waren. Hij ventileerde deze mening voor de tv-came- ra's en het gevolg was een paleisrevolutie in de bond en het ontslag van zijn voorzit ter. Bekend werd daarbij dat het al lang niet meer boterde tussen de wat gematigde Van der Ploeg en de naar radicale oplossingen strevende jongere bestuursleden. Sake van der Ploeg verwierf zich in het be gin van de jaren '50 bekend heid toen hij als actieleider optrad bij de staking rond de zuivelfabriek „De Ommenlan- den", die veertien maanden zou duren. Inzet van het con flict was de erkenning van de vakbeweging. Van der Ploeg was toen voorzitter van de ANAB, die destijds wel „de bond van Sake" werd ge noemd. Verder had hij zitting in de Eerste en Tweede Ka mer voor de Partij van de Arbeid. Na zijn ontslagname, bij de AVB volgde een perio de van werkloosheid, die ne gen maanden duurde. („Ik snap niet hoe hij er door geko men is" vertelt zijn vrouw Klaasje). En daarna zijn be noeming tot burgemeester van de Oost-Groningse ge meente Oude Pekela, een vroeger veendorp. Na een klein jaar deze functie te beb- ben vervuld voelt hij zich een met de Pekelders (naam voor een inwoner van Oude Peke la). Ook zijn vrouw voelt zich er uitstekend thuis. Een van de (sterke) strokartonbedrijven in Oude Pekela, „De Kroon". Veel kartonfabrie ken moesten echter in de loop der jaren verdwijnen, omdat zij niet zelfstandig konden voortbestaan. we over 10 jaar kunnen zeggen "Het kon gebeuren omdat een jarenlange achterstelling niet op tijd werd opgeheven". Het posi tieve van Fré Meis is geweest dat de aandacht op dit gebied .gevestigd is. Bij allerlei instan ties. Het negatieve is de wijze waarop die acties soms zijn ge voerd. Het positieve is geble ven". Sake van der Ploeg zegt zijn nieuwe baan "geweldig" te vinden. In dat kleine jaar dat hij er nu is, is hij er in geslaagd contact met de mensen te krij gen. Ze steken de hand op als hij voorbij rijdt en zeggen "hoi" als hij uitstapt. "Ze hebben 'm echt wel eerst uitgeprobeerd toen "ie er pas was", zeggen de ambtenaren op het gemeente huis, waar Van der Ploeg een vleugel aan wil hebben. "Maar hij had heel gauw door wat 'ie wel en wat 'ie niet moest doen. Hij heeft zich niet voor allerlei karretjes laten spannen". Maar er zijn ook anderen. Mensen wier bijstandsuitkering nauwlet tend werd bekeken. Tot drie keer toe zeilde een baksteen door de ruiten van de ambtswo ning, waar Sake van der Ploeg en zijn vrouw Klaasje wonen. "Er "er zijn. zoals overal, wat onmaatschappelijke kerels hier", zeggen ze berustend, "en er is nogal wat drankmisbruik. Dan worden de mensen gauw agressief, gaan ze verhaal ha len". Als aangesloten geheelont houder meesmuilt Van der Ploeg wat over die incidenten, die hem niet uit zijn evenwicht hebben gebracht. Zijn vrouw Burgemeester Sake van der Ploeg in „zijn" gemeen te pratend met de mensen. In het Pekelder Weekblad vult hij wekelijks 't Houkje, waarin hij uitleg geeft over wat het gemeentebestuur met de gemeenschapsgel den doet. trouwens evenmin, '"t Was een vreselijke rommel met al die glassplinters", zegt ze. "De men sen hier uiten zich verbaal moei lijk", gaat haar man verder. "Vaak wordt het dan een vorm van radicalisme". Het radicalisme van de Oost groninger wordt zichtbaar in zijn verleden, waarin niet veel alaats is voor een nostalgisch :erugkijken. In Oude Pekela werd turf gestoken. De afgegra ven grond werd bebouwd met aardappelen, die grotendeels naar de fabriek gingen. Al spoe dig ontstonden de eerste kleine aardappelmeelfabrieken die over het algemeen geen lang leven beschoren was. Vaak wa ren het coöperaties van arme boeren, die geen enkele finan ciële buffer hadden. Anders ging het met de strokar ton, waarvoor de grondstof uit het Oldambt werd aangevoerd. Overal werden bedrijven ge sticht. en langzamerhand be paalden ze het gezicht van de Oost groningse veenstreek. Maar ook hier ontbrak het nodi ge inzicht. Kleine bedrijven modderden voort zonder de mo gelijkheden tot fusionering vol doende onder ogen te kijken. De arbeiders werden onderbetaald onder het motto dat anders niet concurrerend kon worden ge werkt. Zo steeg de spanning on der de werkende bevolking van Oost-Groningen, die weinig of geen uitzicht had op een beter bestaan, maar integendeel, met handen en voeten gebonden wis aan de strokarton. "Er heeft hier veel armoede geheerst", zegt Van der Ploeg wat gelaten. In 1927 en 1932 werd er gestaakt in Oude Pekela. Maar nadat de staking was opgeheven veran derde er weinig en bleven de lonen achter. Zo bleef het gisten onder de bevolking, die zich ten achter gesteld voelde bij andere gebieden in Nederland. "En er was maar weinig voor nodig om de vlam in de pan te doen slaan", zegt van der Ploeg. "Dat gebeurde dan vier jaar geleden. Het was een ontlading van aller lei opgekropte en onder de op pervlakte gebleven spannin gen". De communisten roerden zich vooral bij de recente uitbarsting van onlustgevoelens. Bij de ge meenteraadsverkiezingen wer den de acties van Fré Meis c.s. gehonoreerd. In Oude Pekela kwamen zes communisten in de raad, terwijl de vanouds groot- s,te fractie, de PvdA het met vier moest stellen en daarvoor een restzetel nodig had. (De situatie is nu weer precies andersom). Op het wekelijkse spreekuur van de burgemeester en van de wethouders komen twintig, der tig mensen. Ze schieten hem aan over de meest uiteenlopen de problemen. De meeste heb ben echter betrekking op de rio lering, die nog niet in het hele dorp is aangelegd. "Burgemees ter, de keutels drijven de straat over", was eens de kreet waar mee een Pekelder zijn nood klaagde bij Van der Ploeg, vervuiling, het is een woord dat met de beeldvorming van Oude Pekela verweven lijkt te zijn. Strokartonfabrieken lozen hun afval rechtstreekt op het kanaal dat het dorp door midden deelt. "Dat vuile water hebben we op gelost", zegt Van der Ploeg ver beten. "Dus daar hoeven we ook niet meer over te zeuren. In 1977 ligt er een pijpleiding naar de Wadden en daar stroomt al het vuile water dan doorheen. Trou wens, merk je wel dat het al veel minder stinkt dan vroeger? Onze bedrijven produceren ech ter even veel vuil als alle inwo ners van Nederland. En met in gang van 1 januari van het vol gend jaar wordt de milieuhef fing geheven, zeven gulden per inwonerequivalent". Kan een bedrijfstak als de stro karton dat dragen? "Nee, dat kan ze niet Er moet steun komen. En er komt steun. Van economische zaken in Den Haag, en via het voorzichtig hanteren van de heffingshef boom. Op welke manier? 'tTja, dat is nou een van de kleine geheimpjes van het vak dat ik op dit ogenblik aan het leren ben. Eefi burgemeester van Ou de Pekela moet het bij de weg verdienen en niet vanachter zijn bureau. Trouwens, een echte burgemeester word ik natuur lijk nooit". Zijn de faciliteiten voor een ge meente als Oude Pekela dan voldoende? "We zijn een artikel- 12-gemecnte. Dat wil zeggen dat we op financieel gebied van Ge deputeerde Staten vooraf toe stemming moeten hebben om iets te doen. Dat houdt in dat B. en W. overal voor op sjouw moet maar het is niet zo dat we er aanwijsbaar nadcol van heb ben. Alles wat er moest gebeu ren is gelukt". Maar kunt u eventueel facilitei ten bieden, bijvoorbeeld ten aanzien van industrievestiging, als pakweg Kampen? „Als die ondernemer in twijfel zou staan waar hij zich moet vestigen of in Oude Pekela of in Kampen, dan komt hij in Oude Pekela. En zo is het ook Een foto, die herinnert aan de turftijd van Oude Pekela. Vroeger liep voor het huizenrijtje een vaart, waardoor de turfschepen voeren.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 11