Bloemenuitvoer steeds belangrijker £eidóe<Bou/ia/rit Legerraad IRA schort beslissing over bestand op Bollen drie weken vroeger dan normaal Haig door hond in opspraak gebracht VERVOERSBONDEN ZETTEN WERKGEVERS ONDER DRUK Geen beslag op apparatuur abortuskliniek Thomassen „verkoopt" Rotterdam DINSDAG 21 JANUARI 1975 LEIDSE COURANT PAGINA 9 DUBLIN (UPI) De le- gerraad van het verbo den Ierse republikeinse leger (IRA) heeft een be slissing over een moge lijk nieuw bestand in Noord-Ierland opge schort, in afwachting van verdere besprekin gen met Britse rege ringsfunctionarissen. Dit is gisteren uit de omge ving van de raad in Du blin vernomen. Gisteren hield de zeven leden tellende raad op een geheime plaats zijn tweede vergadering in 12 uur tijd om het resul taat te bespreken van het overleg dat zijn afge vaardigden zondag had den gevoerd met Britse vertegenwoordigers. Naar verluidt waren le den van de raad onte vreden over bepaalde punten. Daarom wilden zij eerst nadere ophelde ring hebben. Donderdag eindigde het kerstbe stand dat op 22 decem ber was ingegaan. De IRA wilde toen niet van verlenging weten, omdat de Britse regering te weinig aan haar eisen tegemoet zou zijn geko men. De stemverhou ding was toen vier tegen drie stemmen in de le gerraad. De stemming zou nog steeds ongeveer zo verdeeld zijn. De ar restatie in Dublin afge lopen week van twee IRA-leiders zou de weg hebben geëffend voor een hervatting van het bestand, zo werd in kringen van de legerr- raad van de IRA verno- (Van e r verslaggevers) LISSE De bloembollen zijn dit jaar twee tot drie weken vroeger dan normaal, en een of twee weken eerder dan het ook al vroege voorjaar van 1974. Ondanks dat er nu in stadstuinen al bolgewassen hun kop boven de grond steken, betekenen de tot nu toe zachte weken van januari niet dat we al over een paar dagen van bloeiende bollenvelden kunnen genieten; ook niet als de eerste vorstaanvallen van deze week kunnen worden afgeslagen. Dit zegt ir. G. M. van der Valk van het laboratorium voor Bloembollenonderzoek in Lisse. Stadstuintjes zijn bevoor recht omdat ze vaak op het zuiden liggen en zowel zonne warmte als eigen warmte uitstralen. In het open veld moeten de „beroepsbollen" het wat langzamer aan doen. Op dit moment staat er in de bollenstreek nog niet meer te bloeien dan wat veldjes narcissen. Hun vroege opkomst moeten ze, nu het vannacht en de vorige nacht iets gevroren heeft, bekopen met verkleuring van het blad door het smelten van ijskristallen. Van schade is volgens ir. Van der Valk echter geen sprake. Het bovengrondse gewas kan ook een vorst van vijf tot acht graden tijdens een korte periode nog wel hebben, maar veel kwetsbaarder is de bol onder de grond. De kwekers zorgen er echter voor dat de grond goed nat blijft: de bevroren' grond beschermt de bollen goed tegen nog lagere temperatu ren. Als er maar genoeg water in de grond zit kunnen de bollenvelden een vrij lange vorstperiode weerstaan. Aanzien lijke schade ontstaat pas als het weken lang erg koud blijft, terwijl er geen sneeuw valt. „Elk voorjaar is riskant," zegt de heer Van der Valk, „en elke week wordt het nu wat griezeliger." Afgezien van de risico's is een vroeg bloeiseizoen echter gunstig voor de tulpen. Voor de produktie van de bollen, die na de bloei op gang kómt, heeft de tulp tot half juni de tijd. Hoe eerder de bloei begint, hoe langer de produktieperiode kan duren en hoe groter de produktie kan zijn. Tunnel bouw Het Britse Lager-, huis heeft zich gis teravond met 294 tegen 218 stemmen akkoord verklaard met het besluit van de Britse regering om van de bouw van een Kanaaltun nel naar Frankrijk om economische redenen af te zien. Hier zijn de mensen nog in de Kanaal tunnel aan het werk, enige minu ten voordat de mi nister van Milieu Anthony Crosland bekend maakte dat het werk voorlopig gestopt moest wor den. Aardbeving in Himalaja: 36 doden NEW DELHI (UPI) De aard beving, die zondag het Himala- jagebied in het noorden van In dia heeft getroffen, heeft naar schatting aan 36 mensen het leven gekost. Honderden huizen werden verwoest, zo heeft een regeringsfunctionaris maandag bekendgemaakt. (Van een onzer verslagge vers) DEN HAAG In 1974 heeft Nederland voor 2255,8 miljoen gulden aan bloemen uitgevoerd. Dat betekent, aldus voor zitter J. Hylkema van het Produktschap voor Sier gewassen, dat er weer een groei zit in die ex port. Van 1972 op 1973 was de groei teruggelo pen van 15,8 naar 11,4 procent, maar in het af gelopen jaar is dat per centage weer gekomen op 13,7 ten opzichte van het voorgaande jaar. De waarde van de siergewasse- nexport steeg van 1326 miljoen in 1973 tot 1507 miljoen gulden in 1974. De snijbloemen- en pot- plantenuitvoer nam 26 procent toe, van 749 naar 852 miljoen. De boomkwekerij zag haar ex portwaarde teruggaan met 0,2 procent naar 148 miljoen gul den. De oppervlakte snijbloe men zal minder snel blijven toe nemen dan in vorige jaren: een soort verzadiging. Bij de pot planten daarentegen is een flin ke uitbreiding te verwachten vooral de potplanten „uit oma's tijd" krijgen weer alle aandacht De bollenexport steeg naar ge wicht met 3,2 procent tot 117 miljoen kilo, maar daalde naar waarde met 3,3 procent tot 416 miljoen gulden. In de bollenteelt vermindert het aantal bedrijven, aldus de heer Hylkema, en er is sprake van schaalvergroting terwijl het assortiment daalt De struktuurlijke problemen in de bollensektor zullen volgens hem grote aandacht moeten krijgen. Verloofden Ignazio Collica (L), 86) en zijn ver loofde Vita Pellerri- to. 82, zitten in de keuken van hun tij delijke huis. nadat ze gisteren uit hun huis in Terrasini, bij Palermo, verjaagd waren. Ze waren hun huis ontvlucht om aan de druk, die hun familieleden uitoefenden, te ont snappen. Deze pro beerden hen ervan te overtuigen dat hun trouwplannen onzin waren. Demonstreren tegen werkloosheid DE GROTEDEMONSTRATIEVE bijeenkomst die de vakcentrales willen beleggen is een van de belangrijkste agendapunten voor februari. Bij het N.K.V. gaat daaraan vijf dagen eerder op 11 februari nog een buitengewoon landelijk congres vooraf, waar naar we aannemen ook niet over de benauwende ontwikkeling van de werkgelegenheid zal worden gezwegen. De ongerustheid van de vakbeweging is niet alleen begrijpelijk, maar ook noodzakelijk. Wanneer de minister-president van een progressief kabinet al zegt blij te zullen zijn als het aantal werklozen tot 200.000 beperkt kan worden, is er sprake van een schrikbarende ontwikkeling in de werkgelegenheid. We kunnen ons troosten met het feit dat in andere landen, democratische zowel als andersoortige, de percentages nog hoger zijn, maar dit is dan toch zelfbedrog. EEN VAN DE VOORNAAMSTE bedoelingen van de demonstratie ve bijeenkomst in februari zal zijn druk uit te oefenen op het kabinet om meer te doen voor het behouden en opvoeren van de werkgelegenheid. De vakcentrales speculeren erop dat het kabinet vóór 22 februari met een nieuwe nota komt. Maar de vakbeweging zit zelf ook niet stil; getuige bijvoorbeeld het NKV-plan om oudere werknemers op 62-jarige leeftijd met pensioen te laten gaan, zodat hun plaats dan ingenomen kan worden door jongeren, die nu werkloos zijn. Een plan waaraan aandacht besteed moet worden. DE VAKBEWEGING zal nog meer moeten doen. Bijvoorbeeld meewerken tot nieuw overleg met de werkgevers aan de top van het bedrijfsleven in Stichting van de Arbeid en daarna in de S.E.R. om middelen te vinden die vanuit een andere hoek de werkgelegen heid bevorderen; desnoods de loonsverhogingen beperken tot prijs compensaties onder garantie dat de extra-winst van het bedrijfsle ven aan de hele gemeenschap ten goede komt Kappers gaan eliteclubje vormen Utrecht Het al vier jaar be staande „Halrstylersgllde", dat zijn ledental heeft zien teruglo pen van 200 naar 100, denkt een nieuwe vorm gevonden te heb ben om het lidmaatschap wat aantrekkelijker te maken, ken tot 800 heren- Even&ls de keurslagers en de meskappers warme bakkers wil het gilde een soort eliteclub worden. Voor de gewone „knipkappers" is er dan ook geen plaats. Men wil het aantal leden beper- .200 da- i totaal 9.000 kappers die Nederland telt Het inschrijfgeld van 2.000 zal daartoe mogelijk wel bijdragen. Het gilde wil in coöp eratief verband reclame maken en inkopen doen en vaktechni sche en commerciële cursussen organiseren. Het front van een depressie bij Schotland passeerde ons in de afgelopen nacht en bracht en kele millimeters regen, het meest aan de Waddenkust. De opklaringen in de avond in het oosten en die in de ochtend in het westen van het land waren niet langdurig genoeg om de temperaturen tot onder het vriespunt te laten dalen. Een randstoring van de depressie volgde het front op de voet en bereikte ons vandaag vergezeld van buien. Ondertussen koerste een volgende depressie langs de zuidpunt van Groenland in de richting van LJsland. Het fron tensysteem ervan liep met grote snelheid over de oceaan. Het zal ons in de loop van morgen bereiken zodat er na een helde re nacht morgen weer regen te verwachten valt Vooruitzichten voor donderdag. Eerst opklaringen en in de nacht kans op lichte vorst La ter plaatselijk regen en enige stijging van temperatuur Munten clandestien geslagen KARLSRUHE (AFP) Aan het eind van de vorige week zijn, naar thans vernomen is, in Karlsruhe de onder-directeur van de staatsmunt en een van zijn medewerkers aangehou den. Zij worden ervan beschul digd, tenminste vanaf 1972 munten te hebben laten slaan, buiten medeweten van rege ringsautoriteiten. Illegaal aangemunt zouden zijn stukken van 50 pfenning uit 1950, van 5 mark uit 1960 en 2-pfennig-stukkcn uit 1967. Voordat deze illegale aanmunterij bekend werd, waren sommige clandestien aangemunte stuk ken door muntkundigen ge schat op een waarde van zelfs 900 mark. WASHINGTON (REUTER) De opper- Amerikaanse Huis v; bevelhebber van de NAVO-strijdkrach- maandag verklaard, ten in Europa, generaal Alexander Haig, heeft een auto van de legerstaf laten gebruiken om zijn hond van het vliegveld i Afgevaardigden, „Het komt niet te pas dat een hond op kosten van de belastingbetaler in een limousine van het leger wordt rondge- van Frankfort te laten ophalen, zo heeft sleept", aldus Aspin. Hij stelde dat gene- t a j ,.—i. ..j het raaj stafchef van het Witte Huis Les Aspin, democratisch lid is geweest, een militaire chauffeur op dracht had gegeven speciaal naar Frank fort te rijden om daar zijn hond op te halen en naar Stuttgart te brengen waar Haig onlangs het opperbevel van de Amerikaanse strijdkrachten in Europa op zich nam. De hond was per vliegtuig uit Amerika gekomen. Het pentagon heeft de bewering ongegrond genoema. Generaal Haigs hond, werd op 30 oktober per gewoon lijnvliegtuig op kosten van de opperbevelhebber naar Frankfort ge bracht Daar stond een officier klaar voor de overbrenging per militaire auto naar Stuttgart De officier had zijn diensten vrijwillig aangeboden. SENATOR STELT VRAGEN OVER WACHTLIJST GEVANGENISSEN DEN HAAG (ANP) Mr. F. H. Piket lid van de CHU-fractie in de Eerste Kamer, wil van de staatssecretaris van Justitie weten of de berichten in de pers waarin staat dat er nog 4600 personen hun straf moeten uitzitten, waar zijn. Hij heeft de staatssecretaris verzocht hem een opgave te verstrek ken van de duur van de tijdelijke straffen en te vermelden of deze straffen korter zijn dan 6, 9, 12 en 15 maanden. „Is het waar", aldus Mr. Piket, „dat het parket zes maanden nodig heeft om een vonnis te verwerken, voordat het bij het penitentiair centrum komt?" Ook wil hij weten of het aantrekken van 500 man personeel in het kader van het nieuwe dienstenschema, met werktijdverkorting, vakatures en het rusttijdenbesluit slechts een reële uitbreiding van 40 man betekent Zo ja, dan zouden er meer dan 500 nieuwe functionarissen moeten worden aangetrokken, aldus Mr. Piket. Rockefeller: geen bewijs tegen CIA WASHINGTON (AFP) - Vice- president Nelson Rockefeller van de Verenigde Staten, voor zitter van de rijkscommissie van onderzoek naar de activiteit van de centrale inlichtingendienst CIA, heeft maandag verklaard dat het onderzoek tot nu toe niet heeft aangetoond dat de CIA op grote schaal in het binnenland een terrein waar zij niet mag komen heeft gespioneerd. „Wij hebben deze indruk uit be studering in grote lijnen van het CIA-dossier", aldus Rockefeller. „Wij buigen ons nu over de details". President Maka- rios van Cyprus is gisteren in Nicosia de straat op gegaan toen anti-Britse en anti-Amerikaanse demonstraties uit de hand dreigden te lopen. De presi dent reed in een konvooi auto's met loeiende sirenes, nadat demonstran ten een politiekor- don in de buurt van het Amerikaanse voorlichtingscen trum hadden door broken. SPANJE Man gedood die pamfletten uitdeelde MADRID (UPD - Na zes dagen van arbeidsonrust in Noord- Spanje is gisteren de eerste do de gevallen toen de politie in een buitenwijk van Bilbao een man doodschoot die „ondermij nende" pamfletten verspreidde. Volgens berichten van Spaanse persbureaus werd Victor Ma nuel Perez door een politieman in burger gedood toen hij met een ander werd betrapt op het verspreiden van pamfletten waarin er bij de arbeiders op werd aangedrongen de staking in Pamplona te steunen. In conflict ontslagen chauffeurs (Van een onzer verslaggevers) Bergen op Zoom De vervoersbonden van NVV, NKV en CNV, die in het conflict met het internationaal transportbedrijf Meeus Bergen op Zoom door toedoen van de rechter en onder druk van de meerderheid v*n het overige personeel hun gezicht dreigden te verliezen, proberen nu de strijd In hun voordeel te beslissen door alle werk gevers in het wegtransport onder druk te zetten. In een telegram aan de NOB-wegtransport (werkgevers) verlangen zij, dat deze organi satie alles in het werk zal stellen om de ontslagen bij het bedrijf ongedaan te maken. „Dit is voorwaarde voor het herstel van het vertrouwen in de waarde van een met de NOB afgesloten c.a.o.", aldus de drie ver voersbonden. (Vandaag zou het c.a.o.-over- leg worden voortgezet). Zoals bekend heeft de directie van Meeus laten weten niet van plan te zijn de 25 ontslagen chauffeurs weer in dienst te men. De ontslagen chauffeurs waren deelne mers aan een staking vorige week bij Meeus, die inmiddels door de rechter als onrecht matig is bestempeld. Het overige personeel wenst de ontslagen collega's evenmin terug, vanwege „hun intimiderend optreden en hun pogingen om het bedrijf kapot te maken." Nieuw Na zeven jaar hoge ogen te heb- i1 ben gegooid met de Escort, komt Ford nu met een nieuwe serie van dit model op de markt de nieuwe modellen wordt zuinigheid en luxe gekombineerd met technische ver beteringen. De foto toont oen wagen uit de 1300- serie die vanaf 13 februari ook op de personenauto Rai in Amsterdam te zien is. (Van een onzer verlaggevers) HEEMSTEDE De rechter-commissaris in Haarlem mr. Matt hi js- se, zal geen gebruik maken van zijn bevoegdheid (hem verleend door het gerechtshof in Amsterdam) om de medische apparatuur van de abortuskliniek Bloemenhove in Heemstede in beslag te laten nemen. De hoofd-officier van justitie te Haarlem, mr. Andrea, had hem daarom verzocht en zal nu weer tegen deze afwijzing in beroep gaan. Het is de zoveelste stap in het juridische gevecht dat is ontstaan, nadat minister Van Agt van Justitie in oktober j.l. aan de Kamer mededeelde, dat hij zo spoedig mogelijk een rechterlijke uitspraak wenste over de vraag of dc* in Bloemenhove verrichte abortussen een strafbaar feit opleveren. In Bloemenhove worden o.a. zwanger schappen van meer dan 12 weken onderbroken. Volgens de rechter-commissaris staat nog geenszins vast, dat er een strafbaar feit is gepleegd. Rekening moet worden gehouden met de zijns inziens geenszins uitgesloten mogelijkheid dat hier krachtens medische indicatie, dus traffeloos. is gehandeld. Inbeslagneming van de apparatuur zou het ook onmogelijk maken zwangerschappen beneden de 12 weken te onderbreken, alsmede zwangerschappen boven de 12 weken op juiste medische indicatie, aldus de rechter-commissaris. Voor hem een niet aanvaardbare situatie. Moeilijkheden bij Philips-cao Eindhoven Bij Philips drei gen vanwege de c.a.o.-onderhan- delingen moeilijkheden. De vak bonden hebben zich gisteren na melijk zeer teleurgesteld uitgela ten over tegenvoorstellen, die Philips gisteren gedaan heeft Deze voorstellen komen neer op een meerjarig contract tot 1 april 1977 met een collectieve salarisverhoging per 1 januari 1975 en per 1 april 1976. Verder een nieuwe salarislijn op 1 ja nuari 1976, 1977 en 1978 en een prijscompensatie en verbetering van de vakantietoeslag in 1976. De ondenftming heeft de voor stellen over adviesbevoegdhe den voor de vakbonden over de reorganisatie, inkrimping en uit breiding bij buitenlandse vesti gingen afgewezen. Philips wees ook het voorstel af tot verlaging van de pensioengerechtigde leeftijd tot 84 jaar per 1 januari 1975 Wel wil het concern enige werktijd verkorting van 63- en 64-jarigen Vijf leden van Griekse junta in arrest ATHENE (Reuter) Tegen vijf leidende figuren van de Griekse junta, onder wie ex-president George Papadopoulos. zijn ar restatiebevelen uitgevaardigd op beschuldiging van hoogver raad en het aanzetten tot op stand naar aanleiding van de staatsgreep van april 1967. Ze deden dit tegenover de rech ter van onderzoek George Vol- tis, die naar het eiland Kea was gegaan, waarheen zij waren ver bannen als een potentieel ge vaar voor de ODenbaie veilig heid. Voltis keerde zondag in Athene terug en samen met aan klager Koutsakos besloot hij de mannen in arrest te nemen in afwachting van' hun berechting. Ze zullen daarvoor nog maan dag wórden overgebracht van Kea naar de Korydallos-gevan- genis nabij Athene. Sex bij jeugd minder taboe HILVERSUM Thans hebben tweemaal zoveel jongens en meisjes tussen de 16 en 20 jaar als T,es jaar geleden wel eens geslachts gemeenschap gehad. Dit blijkt uit een onderzoek dat het bureau Intomart heeft uitgevoerd In op- dracht van de afdeling do cumentaires van de NCRV- -televisie. Bij de enquête die het weekblad Margriet in 1968 heeft ingesteld, zeiden 24 pet van de jongens en 19 pet van de meisjes wel een» geslachtsgemeenschap heb ben gehad. Uit het onder zoek van de NCRV blijkt dat die cijfers thans zijn opgelopen tot 38 pet voor jongens en 42 pet. voor meisjes. —Voorts blijkt dat in veel mindere mate belang wordt gehecht aan de maagdelijk heid van het meisje. Vond in 1968, 28 pet. van de jon gens en 58 pet van de meis jes het maagd zijn van het meisje voor het trouwen belangrijk, thans geldt dat nog slechts voor 11 pet. van de jongens en 23 pet. van de meisjes. Deze en enkele andere resultaten van de enquête wordenmaandag- avond besproken in het NCRV-televisicprogramma „Die jeugd van tegenwoor dig". ROTTERDAM (ANP) Oud- burgemeester Thomassen van Rotterdam gaat de Stichting Ha- venbelangen in de Maasstad hel pen het commercieel klimaat in de Rotterdamse haven te verbe teren. De heer Thomassen zal op verzoek van de stichting, zo werd gisteren bekend gemaakt, in het buitenland voorlichting geven over de Rotterdamse ha ven. zakelijke contacten leggen en reizen van Rotterdamse dele- gaties voorbereiden. De verbin tenis tussen de oud-burgemees ter en dc stichting is voorlopig aangegaan voor één jaar.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 9