Geen kans voor gekozen kabinetsformateur KRUISINGA WIL WIEBELTAK TERUG KLM riskeert boete Amerika Koop en draag uw valhelm nog vandaag! VEEL BELANGSTELLING VOOR R.K. KERK BIJ GODSDIENSTIGE INTELLIGENTIA SOVJET-UNIE Koolmonoxide eist vijf levens Nog maar 10 dagen en u moet uw valhelm dragen... Auteur Lewitin-Krasnow: KORTE METTEN DINSDAG 21 JANUARI 1975 LEIDSE COURAN picini van onze parlementaire redactie) )en Haag De Tweede Kamer laat weinig ,eel van de plannen van het kabinet- den jyl om de grondwet te herzien. Dat stond anmiddga reeds vast, toen de kamer een legin maakte met de debatten over de 'Nota jrondwetsherziening' van de regering. De elangrijkste voorstellen, het kiezen van de abinets formateur gekoppeld aan de invoe ring van een beperkt districtenstelsel en rechtstreekse verkiezing van de Eerste Ka- ner, zullen het niet halen, n een eerdere fase van de behandeling van Ie nota, gedurende drie vergaderingen van Ie commissie Grondwetszaken, werd reeds luidelijk dat noch de KVP, ARP en CHU ioch de WD veel zien in het kiezen van Ie kabinetsformateur. De KVP-er P. van der tanden diende zelfs een motie in waarin de egering wordt gevraagd dit plan te laten varen. Deze motie zal aan het eind van de vanmiddag begonnen plenaire vergadering Estemming komen. Eenzelfde lot zijn de rstellen tot invoering van het districten- sel beschoren, omdat de regering ver- i moedelijk niet bereid is dit plan los te koppelen van de gekozen kabinetsforma teur. Bovendien zou het progressieve blok (PvdA, PPR en D'66) een dergelijke ontkop- pleing niet wensen, waardoor dit al bij voorbaat kansloos is. Het ziet er voorts naar uit dat het kabinet het plan om de Eerste Kamer rechtstreeks Tweede kamer in meerderheid tegen wijziging grondwet te laten verkiezen wel kan afschrijven. De WD was er al tegen en de kans is zeer groot dat nu ook de KVP, ARP en CHU zich daartegen zullen keren. Met steun an enkele kleine partijen, SGP, GPV, Boerenpartij en RKPN zal ook dit plan wel verdwijnen. Bovendien is ook de CPN geen warm voor stander hiervan, evenmin trouwens van de andere voorstellen, zoals de gekozen kabi netsformateur en het districtenstelsel. De progressieven willen de Eerste Kamer af schaffen, zodat niet is te verwachten dat ze voor rechtstreekse verkiezing warm kunnen lopen. Zijn deze regeringsplannen in eerste lezing al vrijwel kansloos, in de tweede lezing, na ontbinding van beide kamers der Staten Generaal, als een meerderheid van twee derden vereist is, zullen ze zeker stranden. Minister de Gaay Fortman van Binnenland se Zaken, die enkele maanden geleden al liet doorschemeren niet al te treurig te zijn, als de Tweede Kamer andere ideeen heeft over de grondswetsherziening dan het kabinet, heeft tijdens de commissievergaderingen van november en december op lakonieke wijze de regeringsplannen verdedigd. Van hem zal zeker geen heilig vuur verwacht worden. Hij gaat er van uit dat de regering een nota gebracht heeft waarin de punten, die in de kamer controversieel liggen bijeen zijn gebracht. Laat de kamer nu vervolgens maar beslissen. 111111111111 Van onze parlementaire redac tie) TRECHT Dr. Kruisinga, fractievoorzitter van de CHU in de Tweede Kamer, meent dat een gerichte invoering van wiebeltax moet worden overwogen. Hij zei dit gisteren Ujdens een bijeenkomst van Trouwenorganisaties van KVP, ARP en CHU. Senaat V.S. Miderzoekt CIA en FBI [ASHINGTON (AP) De frac- de Democraten in de Amerikaanse senaat heeft gis teren besloten een speciale commissie in het leven te roe pen die een onderzoek moet instellen naar de activiteiten de CIA en de FBI. i fractie legde geen beperkin- lan de samenstelling de leden over aan de •actieleiders van de Democra- i de Republikeinen in de ienaat. Voor het najaar zou de haar verslag moeten Uitbrengen. De senaat moet de instelling van de commissie nog bekrachtigen, maar de Demo craten hebben een meerderheid in de senaat zodat de bekrachti ging wel vast staat er dient zo spoedig mogelijk een belastingverlaging te komen, zoals de CHU die in een motie in de Tweede Kamer heeft be pleit", zei dr. Kruisinga. „De belastingdruk in ons land is volgens hem uiterst hoog. De Nederlandse bedrijven staan te genover het buitenland in een onmogelijke positie. Het voort bestaan van vele bedrijven is in Zowel de inkomstenbelasting als de vennootschapsbelasting moet volgens dr. Kruisinga worden verlaagd. „Het kabinet dient de werkgele genheid in de dienstensector te stimuleren. Maatregelen als de bouwstop voor ziekenhuizen tdienen met spoed te verdwij nen", aldus het kamerlid. P. A. Kooyman overleden DEN HAAG Op 83-jarige leef tijd is het afgelopen weekeinde de heer P. A. Kooijman overle den. Hij was vooral bekend ge worden door zijn protestactie in 1921 tegen de arrestatie van dienstweigeraar Groenendaal. Met drie geestverwanten pleeg de hij toen een bomaanslag op de woning van een lid van de krijgsraad. Hij werd hiarvöor veroordeeld tot zes jaar gevan genisstraf. Hij behoorde, mede onder invloed van Herman Gor ter tot de radencomrrtunisten en antimilitaristen. tweeëntwintig uur lang was de drie jaar oude Susan Jones zoek nadat zij uit haar ouderlijke woning in Wales was weggelopen. Toen zij werd gevonden op vijf kilometer van de woning was ze stijf bevroren. Wonder boven wonder heeft het peutertje het hachelij ke avontuur overleefd. Door de hoge temperatuur in de afgelo pen weken is er in de lagere gebieden in Oostenrijk geen kruimel sneeuw meer te vinden. Het Patscherkofelparkoers in de buurt van Innsbruck, waar dit weekeinde een belangrijke skiwedstrijd gehouderfmoet worden, bevindt zich in zo'n sneeuwloos gebied. Vandaar dat de organisatoren van de wedstrijd koortsachtig bezig zijn sneeuw aan te voeren naar de skihelling. Geiser in douchecel werkte niet goed ROTTERDAM (ANP) In een woning in Rotterdam-Zuid zijn een echtpaar en twee kinderen van 5 en 3 jaar door koolmono xidevergiftiging om het leven gekomen. Gistermiddag werd de Rotterdamse politie met het drama geconfronteerd, nadat twee collega's van de man de politie hadden gewaarschuwd. Vermoedelijk was het gezin Oossanen zondagmorgen al overleden. De vergiftiging zou zijn veroor zaakt door een defecte gasgei- ser in de douchecel. Aangeno men wordt, dat mevrouw Oos sanen zondagmorgen bij het douchen als gevolg van de niet goed werkende geiser buiten bewustzijn is geraakt. De man heeft daarna geprobeerd om zijn vrouw te helpen, maar is ook onwel geworden. De licha men van de man en vrouw werden in de douchecel gevon den. De twee kinderen stierven in hun bedjes. Ze zijn vermoe delijk gestikt doordat de lucht verzadigd raakte van water damp ais gevolg van het stromende hete water. In Roermond is dit weekeinde een 27-jarige man vermoedelijk door koolmonoxidevergiftiging om het leven gekomen in de badcel van een woning. Ook hier functioneerde de geiser niet goed. IADVERTENTIE Schiphol (ANP) In afwachting van de derde ronde In de be sprekingen met de Amerikaan se luchtvaartautoriteiten over inkrimping van de activiteiten op de Transatlantische route naar de Verenigde Staten, is de KLM niet ingegaan op de Ame rikaanse eis tot overlegging van de dienstregeling voor 20 januari. Daarmee riskeert de maatschappij, dat de Ameri kaanse rechter haar een boete van maximaal 1000 dollar per dag kan gaan opleggen. De CAB (Amerikaanse Rijk sluchtvaartdienst) had de KLM begin van dit jaar geschreven, dat zo'n boete kan worden op gelegd. Daarbij werd de eis ge steld, dat de dienstregeling voor 20 januari moest worden over legd. Intussen heeft de KLM in een antwoord aan de CAB ver klaard, dat de consequenties van het indienen „niet louter een procedurele zaak is, maar een wezenlijke, omdat de bewe gingsvrijheid van de KLM er door kan worden beperkt". Bo vendien is de KLM van oordeel dat het Amerikaanse aandrin gen in strijd is met de afspraak destijds door minister Van der Stoel gemaakt met minister Kissinger, dat er geen eenzijdi ge maatregelen tegen de KLM zouden worden ondernomen al vorens de derde ronde der be sprekingen achter de rug zou zijn. Naar gemeld begint die derde ronde volgende week maandag. Dan komt een Amerikaanse de legatie naar Den Haag om met vertegenwoordigers van de Rijksluchtvaartdienst en van de KLM opnieuw de kwestie onder de loep te nemen. De eerste besprekingen tussen Amerikaanse en Belgische luchtvaartautoriteiten om de vervoerscapaciteit van de Belgi sche maatschappij Sabena te rug te brengen, is op niets uit gelopen. Het overleg over de capaciteitsvermindering tussen België en Amerika wordt op 18 februari in Washington voortge zet ABN beroofd van half miljoen BUSSUM (ANP) Het afgelopen weekeinde hebben inbreken kans gezien binnen te drinen in het hoofdkantoor van de Alge mene Bank Nederland in Bus- sura. Met een diamantboor en branden forceerden xij de hoofdkluis in de kelder. Ver moed wordt dat de gehele In houd aan waardepapieren en bankbiljetten ter waarde van meer dan 5 ton is ontvreemd. De inbrekers Lieten in de keiden van de bank een grote ravage achter. Het inbrekerswerktuig, ter waarde van tienduizenden guldens lieten zij liggen. De alarminstallatie is niet overge gaan. De kraak werd gisteren door het personeel ontdekt. De Bussumsc politie kreeg voor het verdere onderzoek de hulp van de landelijke criminele re cherche informatiedienst Miljoenenhulp Nederland voor Egypte DEN HAAG (ANP) Nederland zal dit Jaar vijftien miljoen gulden aan Egypte betalen als ontwikkelingshulp. Van dit be drag wordt vier miljoen gulden geschonken, terwijl de overige elf miljoen worden geleend. Een Nederlandse missie was daartoe de afgelopen week in Egypte. In de nabije toekomst zal een tweede missie naar Cai ro reizen om te praten ovei specifieke ontwikkelingsprojec ten. De 15 miljoen voor Egypte zijn onderdeel van een vierjaren- programma. Actiegroep tegen fonds Kalkarheffing UTRECHT (ANP) De „Stroom- groep Stop Kalkar" heeft be zwaren tegen het plan van mi nister Lubbers voor het instel len van een speciaal fonds voor de weigeraars van de drie pro cent kalkarheffing. Het instel len van deze regeling blijft een „vestzak-broekzak" politiek, omdat de minister daarmee geen stappen doet om de bouw van de snelle kweekreactor in Kalkar werkelijk te stoppen, hetgeen dc enige bedoeling is van de weigeraars, aldus de stroom groep. Geen symptonen Lassa-koorts bij Nederlanders UTRECHT (ANP) D- dertl.n Nederlanders die nu al ander halve week onder strenge me dische controle staan in ver band met de mogelijkheid dat zij zijn besmet met de Afri kaanse Lassa-koorts, hebben tot dusver geen enkele symp toom van deze ziekte vertoond. De dertien zaten in een vliegtuig dat 10 januari uit Nigeria kwam en waarvan een van de passagiers, een Britse arts, twee dagen later vermoedelijk aan lassa-koorts is overleden. Hoewel de kans, dat de dertien Nederlanders met het Lassa-vi- rus zijn besmet uiterst gering is, worden ze voor alle zeker heid toch zeventien dagen lang iedere dag door een arts onder- Jachtopziener schoot hond neer MAASTRICHT (ANP) Het een 68-jarige jachtopziener uit Meerssen een doorn in het oog, dat zich op „zijn" jachttereln bij Maastricht steeds twee hon den ophielden. Bijna een jaar geleden schoot hij een van hen een lichtbruine fox dood, hoewel het dier afkwam op het fluiten van zijn bans. „De hond was dus niet zonder toezicht en de jachtopziener kende de eigenaar", was giste ren het commentaar hierop van de officier van Justitie bij de rechtbank in Maastricht, waar de verdachte jachtopziener zich moest verantwoorden voor zijn daad. „Voor het wederrechtelijk execu teren van een hondje" eiste de officier een boete van 500 gul den. Tsjoe-en-Lai voorspelt wereldoorlog PEKING (Reuter) De Chinese premier Tsjoe en-Lal heeft voorspeld, dat de rivaliteit tuv aen Amerika en Rusland zal leiden tot een derde wereldoor log. „De Verenigde Staten en de Sowjet Unie xljn de grootste internationale onderdrukkers en uitbuiters vaa deze tijd", aldus de Chinese premier. Tsjoe- en Lai noemde de huidige internationale situatie „een gro te wanorde". Hij verwachtte, dat het ideologische geschil met de Sowjet Unie niet zou worden bijgelegd en beklemtoonde de noodzakelijke politieke eenheid van Europa. De premier zei dit tijdens een rede ter afsluiting van het Nationale Volkscongres in China. In haar totaliteit is de Sovjet-jeugd ongelovig, maar op de intelligente en onafhankelijke jonge ren oefent de godsdienst een sterke aantrek kingskracht uit. Dat is te verklaren uit dc diepe ontgoocheling, die de materialistische levensbe schouwing en de praktische uitwerking daarvan heeft opgeroepen. Dit is de mening van de bekende schrijver Anatolij Lewitin-Krasnow, die in september toe stemming kreeg de Sovjet-Unie te verlaten. In een interview met het Duitse katholieke persbu reau K.N.A. zei hij, dat er bij de godsdienstige intelligentia in de Sovjet-Unie een grote belang stelling voor de katholieke kerk valt te bespeu ren. De jongeren, voorzover zij religieus zijn, staan achter de besluiten van het tweede Vati caans concilie, waarover zij niet slecht zijn inge licht. Grote hoogachting heeft men voor de per soon van paus Joannes. Voor de hervormingen van paus Paulus toont men begrip. Echter niet voor wat Lewitin-Krasnow de oppor tunistische politiek van het Vaticaan noemde, tegenover een regime, dat de godsdienst bestrijdt en de rechten van de mens schendt, zoals bij voorbeeld het Sovjet-regime. Deze politiek wordt temeer als onbegrijpelijk gezien, omdat in Rus land de katholieke kerk wordt beschouwd als de verdedigster van het christendom. De rijken ontmaskeren en de arbeiders verdedigen is één ding, maar tirannie bagatelliseren is iets anders, zei Lewitin, die deze politiek niet vooruitstrevend Het patriarchaat van Moskou staat momenteel ten opzichte van de katholieke kerk in een verhouding van „vriendelijke neutraliteit", wel willend, maar alles vermijdend wat op bereid heid tot vereniging zou kunnen duiden. Hierbij moet men bovendien in het oog houden, dat het patriarchaat wat betreft zijn kerkelijke politiek zeer onzelfstandig is. In de loop van de laatste kwart eeuw, zo zei Lewitin, zijn we getuige geweest van een .warrig verloop in de verhouding van het patriarchaat tot het Vati caan. Die liep van een grove verloochening van de katholieke kerk, die met het fascisme gelijkge schakeld werd, tot zeer vriendschappelijke rela ties. Volgens Lewitin moeten die veranderingen uit sluitend worden toegeschreven aan de omstan digheden. Als de politieke situatie zich wijzigt zal ook de verhouding van het patriarchaat tot de katholieke kerk weer veranderen. En wel in de richting waarheen de Kremlinwind waait. Metropoliet Nikodim, die onlangs tot exarch (plaatsvervanger) voor West-Europa is benoemd, werd door Lewitin-Krasnow de belangrijkste per soonlijkheid in de Russisch-orthodoxe kerk van het ogenblik genoemd. Zijn levensloop is interes sant: in 1929 werd Nikodim (eigenlijke naam Boris Georgiewitsj Rotow) geboren atè zoon van een vrij belangrijke partijfunctionaris in de pro vincie. die gehuwd was met de dochter van een priester. In 1945, op zestienjarige leeftijd al, werd Boris Rotow opgenomen in de geestelijkheid, tot ontsteltenis van zijn ouders overigens. Onder aartsbisschop Dimitn maakte hij een schitterende carrière. Op zijn dertigste jaar was hij al bisschop en hoofd van de afdeling buiten landse zaken van de Russische kerk. Volgens Lewitin, die hem al vele jaren persoon lijk kent is Nikodim een zeer getalenteerd man. Hij denkt realistisch en beschikt over buitenge wone diplomatieke en bestuurlijke gaven. Hij zou als minister van buitenlandse zaken een goed figuur slaan. Hij is een zeer charmant causeur. Lewitin ontkende, dat Nikodim een beginselloze carrièremaker zou zijn, zoals men wel van hem zegt. Op zijn manier is hij iemand met een overtuiging. Hij behoort tot de aanhangers van het cesaropapisme, dat een binding van de kerk met de staat als noodzakelijk ziet, een stroming, waartegen ook vroeger al gevochten is, maar die geleid heeft tot de volledige ondergeschiktheid van de kerk aan de czaristische staat Nikodim. zo zou men kunnen zeggen, is ook cesaropapist, in die zin, dat hij kerk onder worpen wil zien aan de Sovjet-sWat. Hierdoor verliezen zijn belangrijke capaciteiten hun waar de en wordt hij in de praktijk tot een onderdani ge uitvoerder van alle regeringsinstructies en een vooraanstaand ambtenaar in geestelijk gewaad van de Sovjetregering. Daarom zijn er rond zijn persoon ook nooit verschillen van mening. Aldus Lewitin-Krasnow. Kerk en wereld Paus Paulus zal zaterdagmid dag de basiliek van Sint Pau- lus-buiten-de-muren bezoeken. Hij zal daar de plechtigheden leiden ter afsluiting van de wereldgebedsweek voor de eenheid van de christenen, die deze week wordt gehouden. De gereformeerde kerken van nv Nederland zullen zich op zon dag 17 maart bezinnen op de christelijke levensstijl. De be doeling is een bijbelse bezin ning op de manier van leven in deze tijd van overconsump tie enerzijds en van uitputting van grondstoffen en honger anderzijds. Het moderamen heeft alle gereformeerde ker keraden verzocht deze bezin ning te maken tot thema van 4e kerkdienst op 17 maart. De kerkleden zullen dan onder meer een folder ontvangen met een oproep tot bezinning. De boeddhistische lama Gyal- wa Karmapa heeft met zijn gevolg van vijf personenen een bezoek gebracht aan paus Paulus. Gyalwa Karmapa is het hoofd van een van de vier lama-bewegingen van Tibet. De paus wees bij de onmoe- ting op het respect, dat de katholieke kerk heeft getoond tijdens het tweede Vaticaans concilie voor het boeddhisme in zijn verschillende In dit verband wees hij op dc grote bijdrage, die het boed dhisme levert aan de geeste lijke verrijking van de mens. Verwijzend naar het Heilig Jaar zei de paus: „Tenslotte zijn wij allen pelgrims op reis naar het absolute en eeuwige, Pater Willem Goossens, de vroegere algemeen overste van de missionarissen van Scheut, maakt momenteel een uitge breide reis door tal van Afri kaanse landen in opdracht van zijn congregatie. Het is zijn taak om nieuwe werkterreinen te vinden voor de missionaris sen van zijn congregatie Aan leiding hiertoe is het dringen de verzoek van tal van Afri kaanse bisschoppen tijdens de jongste bisschoppensynode van september 1974 om mis sionarissen voor hun bisdom men beschikbaar te stellen. „Het evangelie kan nooit doel treffend worden verkondigd als men niet de mensen kent, tot wie de verkondiging is ge richt" De Braziliaanse aarts bisschop van Giana, mgr. Fer nando Gomes dos Santos zei dit bij de aankondiging van jen godsdienstsociologisch on derzoek, dat de komende twee jaar in zijn bisdom wordt ge houden. Volgens de aartsbis schop moet de nadruk van het onderzoek komen te liggen op mensen, die dagelijks gebukt gaan onder geweld en onrecht vaardigheid „Met deze men sen kun je", aldus de aartsbis schop, „niet over het evangelie praten als je niet eerst wat doet aan hun deprimerende toestand". „Confrontatie" belegde ontmoetingsdag Het rk.-maandblad „Confron tatie" heeft zijn tienjarig be staan gevierd met een ont moetingsdag voor degenen, die met de beweging achter dit tijdschrift sympathiseren. Rond 250 sympathisanten kwamen bijeen in Krasnm- polsky te Amsterdam. De bijeenkomst was door het blad, dat tien jaar lang strijd heeft gevoerd tegen vele ver- nieuwingstendenzen in de katholieke kerk van Neder land en daardoor herhaalde malen met bischoppen en ver nieuwingsgezinde groepen in conflict is geweest, uitdrukke lijk bedoeld als een ontmoe ting van gelijkgezinden zonder protest, zonder discussie en zonder sprekers. De ontmoeting werd besloten met het zeggen van de onge veer drieduizend woorden tel lende geloofsbelijdenis, zoals paus Paulus die op 30 jum 1968 heeft geformuleerd. Vol gens „Confrontatie" was dit waarschijnlijk de eerste keer. dat deze geloofsbelijdenis in Nederland werd uitgesproken. Dekén Joosten van het even eens behoudsgezinde blad „Waarheid en leven", sprak de geloofsbelijdenis uit, telkens door de aanwezigen bevestig- d met een gezamenlijk uitge sproken .Ik geloof'. De plechti ge geloofsbelijdenis duurde ongeveer één uur.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 7