.Warmonder wil met duizend Schoolkinderen en miljoen i tulpen Amerika veroveren Gemeentebestuur Alphen: conclusie van minister Vorrink helemaal fout V.D.KLUGT Laatste broodvisser Stomp wijk overleden DINSDAG 21 JANUARI 1975 I.EIDSE COURANT PACEVA intermeubel Blillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll^ Van een onzer verslaggevers Warmond - De Warmondse bloembollenexporteur C. M. van Trigt wil als het even kan volgend jaar met ongeveer dui zend scholieren van basisscho len uit Nederland en zo'n slor dige miljoen verse tulpen, Amerika gaan veroveren. In 1976, het jaar waarin de Ver enigde Staten precies 200 jaar bestaan, wil Van Trigt met een paar chartervliegtuigen vol Nederlandse jeugd neerstrijken In de States om dan op talloze plaatsen duizenden en nog eens duizenden tulpen te gaan uit delen. En waarom wil 'ie dat gaan doen? Van Trigt: „Ik ben heel wat keren in Amerika geweest en steeds weer merk ik dat de Amerika- Q( nen echt niet zo zijn als zij momenteel op veel lagere scho len uit de verf komen. Vooral de wat jongere leraren („Van mensen boven de 40 jaar heb je geen last. Dat zijn allemaal sentimeritele jongens") hebben er tegenwoordig een handje van om alles wat met Amerika te maken heeft af te kraken. Dat ben ik flink zat aan het worden. Want ik ken Amerika en weet wat voor enorm gastvrij volk het is. Ze mogen dan weliswaar wat .miskleunen hebben gemaakt met die oorlog in Vietnam en nog een paar van die akkefie tjes, maar daar kan je een volk niet op beoordelen. Ik vind dat wij als Nederlanders de plicht [hebben om Amerika in 1976 van hai-te geluk te wensen. En dat kunnen we volgens mij het beste doen met bloemen en on ze jeugd". Kosten Het Amerika-plan van Van Trigt gaat ongeveer vier miljoen kos ten. Tweeënhalf daarvan moe ten worden "uitgetrokken voor de massale overtocht van de schoolkinderen en de rest „voor begeleiding", aldus omschrijft Van Trigt deze onkostenpost De selectie van de schoolkinde ren („alsjeblieft niet allemaal uit de Bollenstreek") is vrij een voudig. De Nederlandse school- :ugd zal gevraagd worden een istel van ongeveer veertig 'oorden te maken over Ameri ka. Uit de stroom inzendingen zal een notaris er duizend trek ken. Die gaan mee. Tenminste als er binnen het jaar op het bankrekeningnummer van de Stichting Een Miljoen Tulpen New York ook de ge plande vier miljoen gulden bin nenkomt. Van Trigt: „Zoals ae actie nu loopt gaat het voortref felijk. Van alle kanten komen er reacties binnen. Gisteren was er zelfs iemand uit Den Helder, die ons duizend gulden stuurde. Ik heb die man direct opgebeld en gevraagd waarom hij zoveel stortte. „Ik heb de oorlog meegemaakt", zei die man me, en nog steeds zie ik die Amerikanen boven ons cir kelen met vliegtuigen vol voed sel. Nu ton ik eindelijk eens wat terugdoen". Het geld stroomt dus binnen. Vol gens de laatste berekeningen van Van Trigt stoomt de stich ting al aardig op naar de halve ton. „Het. zit er dik in dat we de vier miljoen gulden gaan halen", zegt de Warmonder. En zo niet dan gaan we gewoon met minder kinderen. Halen we bijvoorbeeld maar de twee mil joen dan gaan ook maar 500 kinderen mee. Hoe minder geld, hoe minder kinderen". Commercie „Ik kan natuurlijk ook contact opnemen met organisaties als KLM, AKZO. Philips en Shell Nederland. Die lieden zijn zon der meer bereid met een half miljoen op tafel te komen, maar van mij hoeft dat niet. De commercie wil ik zover moge lijk van me vandaan houden. Ik laat liever Jan uit Groningen of Piet uit Drenthe met een knaak tegelijk betalen. Dan kunnen die ten minste ook zeggen dat ze bijgedragen hebben aan het cadeau voor Amerika. Ze heb ben al tegen me gezegd dat ik een paar grote jongens met klinkende namen in een comité van aanbeveling moet zetten, maar daar voel ik geen barst voor. Die miljoenen komen toch wel binnen". Van Trigt ziet volgend jaar de speciale Nederlandse tulpen- luchtvloot al richting Amerika vliegen, in de kielzog gevolgd door drommen vaderlandse jeugd, net van de kleuterschool, nog fris van geest en ontvanke lijk voor „al dat schoons in Amerika". „Het mooiste is natuurlijk de jeugd van 6, 7 en 8 jaar, mij mert de bloembollenexporteur. Die zijn het minst verpest. Die hebben nog geen vooroordeel. We zullen die jongens eens even laten zien wat er in Amerika te beleven valt. Het programma zit al helemaal in mijn hoofd. We gaan naar het graf van Kennedy, naar het Witte Huis, Central Park en natuurlijk la ten we de jongelui kennis ma ken met New York. Dan kun nen ze met eigen ogen zien wat voor fijn land Amerika in feite „Als de miljoen tulpen volgend jaar richting Amerika vliegen zou dat ook een enorm stuk propaganda betekenen voor dit typisch Bollenstreek-product. Immers, de bolbloem blijkt in veel landen grif van de hand te gaan, behalve in Amerika". Dus kan er wel wat aan de Ameri kaanse weg getimmerd worden. „Maar daar doe ik het beslist niet voor", zegt de bloembolle nexporteur. Die gedachte is geen moment bij me opgeko men. Je moet de trip naar Ame rika zien als een verjaardagsvi site. Dan neem je toch ook al tijd een bloemetje mee?" Rijnsburg beleefde gisteravond alvast een voorproefje van de viering van het 1000-jarig bestaan. Tijdens de jaarvergade ring van de plaatselijke Oranjevereniging gisteravond werd er een show weggege ven van ouderwetse klederdrachten. Naar voorzitter C. de Mooy meedeelde is de Oranjevereniging in overleg met de NCRV om de kleding te lenen, die is gebruikt in de televisie-serie Dynastie der Kleine Luyden. Deze zou dan gebruikt kunnen worden bij de komende festiviteiten in Rijnsburg. Tijdens de vergadering van gis teravond werd het hele programma voor het komende jaar doorgenomen. In het bestuur werd gekozen de heer J. T. Loe rakker. Hij is de opvolger van de heer J. de Mare. Leiderdorp: wel toestemming, geen collecte (Van onze correspondenten) WASSENAAR Het gemeentebestuur van Wasse naar heeft gisteren besloten alsnog de goedkeu ring in te trekken voor de Portugalcollecte zater dag aanstaande. Burgemeester Staab verklaarde zich gisteravond in de gemeenteraad tegen dit besluit tot intrekking en kondigde aan h^t ter vernietiging door de Kroon te zullen voordragen. Hij acht het besluit namelijk in strijd met de beginselen van behoorlijk bestuur. Dat houdt overigens in, dat de collecte a.s. zaterdag nor maal voortgang zal kunnen vinden, omdat niet te verwachten is, dat de Kroon voor die tijd een uitspraak zal doen over het al of niet vernietigen van het besluit Tijdens de raadsvergadering van gisteravond dien de mr. A. van Vuure namens de fractie van WD, CCP en Partij Wassenaar een motie in, waarin de burgemeester werd verzocht terug te komen op zijn actie. De motie werd gesteund door de meerderheid van de raad (16 van de 21 leden). De burgemeester legde de motie naast zich neer. Hij zal de tekst van de motie wel Wassenaar: geen toestemming, wel collecte voegen dij zijn verzoek om vernietiging. B. en w. van LEIDERDORP hebben wél toestem ming verleend voor het hoeden van de collecte, die ten goede zal komen van de Portugese socialistische partij van Mario Soares. Toch zal in Leiderdorp niet voor deze actie worden gecol lecteerd. Dat komt, omdat reeds eerder aan het Leger des Heils toestemming werd verleend om zaterdag a.s. in Leiderdorp te collecteren. Door de organisatoren is tot dusver een vergunning gevraagd om op een andere dag te collecteren.' Overleg met het Leger des Heils, waarbij deze organisatie werd verzocht haar collecte naar een andere dag te verschuiven, heeft geen resultaat opgeleverd. In VOORSCHOTEN en LEIDSCHENDAM hebben confessionele en liberalen raadsleden de resp. colleges van b. en w. gevraagd waarom wél toestemming is verleend voor de collecte. In Leidschendam verdedigde burgemeester Kolf schoten het standpunt van het college met op te merken dat grond wet en politieverordening een collecte-verbod zouden hebben verhinderd. Van onze correspondent Stompwijk De laatste brood visser van Stompwijk, de vrij gezel Willem van Veen, is overleden. Van Veen, een boom van een kerel, was met zijn platte polderboot een ver trouwd beeld in het waterrij ke gebied van Stompwijk. Het beroep visser in zoet water is - reeds lang niet lonend meer. De liefde voor het vak hield Willem van Veep echter op het water. Hij beoefende zijn stiel met zorg: fuiken zetten en lichten, de zegen door de vaart halen, schakelen, netten boeten, paling roken. De jeugd van Stompwijk keek daarbij soms aandachtig toe. Met visser Van Veen is uit Stompwijk naast een goed en alom bekend mens ook een oud ambachtelijk bedrijf ver- dwenep, hetgeen in het dorp wordt betreurd. ADVERTENTIEJ h KATWIJK. 20 jan. Gi s AI 5 60-8 50. All 2 Cl 6 00-7.30; CII 3.90—5.70. Andijvie AI 5 60-8 50. AH 2.69-7.80. BI 8 50-12.50; ,08; Gladiolen Ardent 0.371. J8 J2 000 kg. IeKijnsburg 20/1. Bloemen Amaryllis Gem. p.ijs 0.273, Aantal aangevoerd P234; An- EAm 0 228, 60b0; Anthurium 1.289. 401; jwe Druifjes 0.836. 890; Calla 1.000. 75; Chrys Tros N.C? 1.817, 33: Chrys Tros Jr. C 3.223. 2390; Euphorbia 0 467. 1950; Forsy. thia 0 585. 500; Freesia 1.774. 1530. Gerbera 0940. 10. Glad. ColviUc 0.110. 320; Hyacint hen 1.369. 3124. Hyacinth, mei bol 0.401. 14952. Iris 1.486. 1911; Lelie kelk 0 412. 100; Narcis Kds 0 898. 21240; Narcis Carlton K 0.757. 78307; Orchideeën 0.660. 1052. Roren pootbl 0 848. 1360r Rozen kleinbl. 0.348. 1480; Snijgroen 0.910. 640; Tulpen 1 795. 183683, Brilliant Star 1.281. 1420; Tulpen 2e soort 1.011. 2511. Narcis 2e soort 0 536. 358. Div snijbloemen 0.862. 370; Div. Snij- bloemen 0 588. 990; Anemonen imp 0 735, 7769; Anjers Am. Imp 0.341. 19000; Gladio len Imp 0.210. 520. Leeuwebekken Imp. 0 580, 50; Orchideeën Imp. 0 126. 10900; Rozen gr bl. Imp 0.655. 2900; Rozen klbl. Imp. 0.314, 1260; Narcis kou gr Imp. 0.741. 1540; Div. snijbl. Imp. 0.946, 12708; Div. Van onze correspondent ALPHEN AAN DEN RIJN Als antwoord op een brief van mi nister Vorrink (Volksgezond heid en milieuhygiëne) waarin zij de gemeente Alphen aan den Rijn vraagt om eerst geluidsme tingen te verrichten alvorens met de reconstructie van de Prins Bernhardlaan te begin nen, heeft het gemeentebestuur van Alphen de minister een rapport gestuurd over de ge luidshinder bij de Prins Bern hardlaan en de Dr. Albert Sch- weitzerbrug. Herin wordt bestreden dat de grenswaarde van de geluidshin der (volgens de I.S.O. normen 65 decibel) sterk overschreden wordt, zoals de minister in haar brief stelde. Blijkens de cijfers uit het rap port, dat is samengesteld door het bureau Verkeer en Openba re Werken, zal de norm aan de zijde van de Pieter Floriszstraat overschreden worden met 4,2 decibel en aan de zijde van de Witte de Withstraat met 3,3 de cibel. Het geluidsdrukniveau wordt verminderd na de re- constrcutie, voor de Pieter Flo riszstraat met 1,6 db en voor de bebouwing aan de Witte d e Withstraat met 0,7 db. De door het TNO en bewoners van de Pieter Floriszstraat en Witte de Withstraat uitgevoerde metingen van het piekniveau zijn niet in strijd met de hier voor berekende geluidsdrukni- veau's. Maar deze piekniveau's van 72 tot 82 decibel mogen niet gebruikt worden voor vergelij king met de gestelde I.S.O.- norm, aldus het rapport, waar in vermeld wordt dat het actie comité hierdoor verkeerde con clusies heeft getrokken. Factoren die van invloed zijn op de cijfers: O De wijziging van verkeersdruk te. Door de bouw van de Dr. Albert Schweitzerbrug zal het doorgaande personen en vrach tautoverkeer dat van de Hoorn binnenkomt met bestemming van onder meer de Herenweg en Burg. Bruins Slotsingel, de Prins Bernhardlaan ontlasten. Ook het forenzenverkeer Rid- derveld-de Hoorn zal gebruik maken van de nieuwe brug en dus ook de Prins Bernhardlaan ontlasten. Echter door de gewij zigde route woon-werkverkeer tussen Ridderveld en Alphen- Centrum zal er een verkeerstoe name zijn, terwijl dit ook voor het overige verkeer, zoals zake lijk, recreatie, bezoek aan fami lie enz., geldt. Geluidshinder Prins Bernhardlaan: O Wijziging dwarsprofiel en wegverharding. De Prins Bern hardlaan wordt als een twee- ba a ns weg met 2x2 rijstroken uitgevoerd. De twee rijbanen worden ieder 7 meter, dan volgt een groenvoorziening van 1,50 Alphen aan den Rijn. Het de bewoners (en minister meter, met aan de zijde van de Pieter Floriszstraat een fiet spad van 2,45 meter. De ruimte tussen fietspad en de flat wordt 4 meter, (was 6 meter). Aan de andere kant van de rijbr- komt 1,90 meter groenvoc gemeentebestuur verwacht dat de geluidshinder van het Vorrink) vrezen. Wijziging snelheid wegverkeer. Door de „grocne-golf" regeling wordt een gelijkmatig verkeers beeld verkregen en wordt de snelheid aan banden gelegd. De ning, een parallelweg van 5 me- i ter, terwijl de afstand van deze weg en de huizen aan de Witte de Withstraat eveneens 4 meter is. De weg wordt uitgevoerd in een goede asfaltverharding met een toplaag fijn asfalt. steld worden op 45 km per uur en voor bromfietsen op 30 km. Door toepassing van deze rege ling wordt voorkomen dat het verkeer bij kruispunten steeds moet stoppen of optrekken, waardoor meer geluidshinder zou ontstaan. In de begeleidende brief van B. en W. uan minister Vorrink wordt ook verwezen naar het reeds eerder gepubliceerde rap port van openbare werken, waaruit blijkt dat het verkeer op de in en uitvalswegen onge veer 40% van het personenaut overkeer en 50% van hel vrachtverkeer als zuiver door gaand verkeer kan worden be schouwd. Het Alphense college veronder stelt, dat de minister op grond van onjuiste gegevens een foute kwalificatie van het wegdek heeft gekregen. Ter illustratie van de huidige toestand van het wegdek biedt het college de mi nister een briefwisseling in rap- portvorm aan, tussen de direc teur van openbare werken en ir. G. J. Kleinhoonte van Os van de Technisch Physiche Dienst van het TNO. Hierin wordt het tegendeel van de be wering van de minister aange toond. Het is het Alphense col lege onduidelijk waarom de mi nister de invloed ontkent van de plaatsing van een „groene golf" geschakelde verkeerslich tinstallatie. Het gemeentebestuur schrijft verder het te betreuren dat op grond van te summiere gege vens, de minister \ot een onjuis te conclusie met betrekking tot de geluidsbelasting is gekomen. „Naar ons inzicht zou het nuttig zijn geweest, indien u zich deze aanvullende informatie had verschaft, alvorens tot open baarmaking van die conclusie over te gaan. Dit te meer omdat er nu een rechtsgeding aanhan gig is", zo staat in de brief. Het gemeentebestuur schrijft ten slotte het van grote aarde te achten om binnenkort met een delegatie toelichting aan de mi nister te geven „gezien het méér dan locale belang dat in het geding is". Een afschrift van deze brief met de rapporten is ter kennisneming verzonden aan de voorzitter van de Twee de Kamer, minister Westerterp van verkeer en waterstaat en aan het college van Gedepu teerde Staten van Zuid-Hol- Veilingen

Leidse Courant | 1975 | | pagina 5