Raad Leiderdorp stelt voorwaarden aan gebruik nieuw kerkgebouw in Voorhof Provinciebetuttel ons minder «fels Leerlingen slaan eerste paal Leiderdorp verdeeld over actie Stop Kalkar JMtmm Burgemeester Kolfschoten van Leidschendam: PAGINA 4 LEIDSE COURANT DINSDAG 21 JANUARI Van onze correspondent Leiderdorp - De parochie De Menswording moet nadrukkelijk worden vastgelegd op het multie-functionele gebruik van het nieuwe kerkgebouw dat in De Voorhof zal worden gebouwd. Alleen op die voorwaarde wilde de raad gisteravond tijdens zijn vergadering het voorstel van B. en W. over te gaan tot een grondruil met de parochie, goedkeuren. Met het door het college voorgestelde onder zoek van net Economisch-Technologisch In stituut ETI naar gegadigden voor de kleine warenhuizen die in De Winkelhof moeten komen, kon de raad haast niets anders doen dan er zijn goedkeuring aan verlenen. Een dezer dagen is het rapport van het ET namelijk al te verwachten. De ontwikkelin- van de Winkelhof is nu, zo deelde wethouder J. Reugenbrink (PCG) de raad mee, "in een stroomversnelling gekomen. Vandaar onze haast met het ETI-onderzoek". De raad koos met algemene stemmen gister avond mevrouw H. M. Mollee Van der Velden tot nieuw lid van college van bijstand. Zij volgt in die commissie het oud-raadslid C. Boot op. Deze heeft, na een zittingsperiode van tien jaar in dit college, om persoonlijke redenen bedankt deel te nemen aan de sollici tatie-procedure voor een nieuwe periode in het college van bijstand. Voor de raad over de opvolging van Boot stemde sprak burge meester M. A. van der Have, naar later bleek namens de hele raad, zijn grote erkentelijk heid uit voor hetgeen Boot in de afgelopen tien jaar in het college. "De gemeente is hem veel dank verschuldigd", zo benadrukte Pv- dA-raadslid A. P. van Diggele de woorden van de voorzitter. Grondruil De parochie De Menswording krijgt van de gemeente voor haar nieuwe kerkgebouw 1.000 m2 dure grond in ruil voor de in haar bezit zijnde 2.000 m2 (goedkopere) grond aan de Gaarmeesterstraat. De gemeente betaalt dan bovendien nog de op de grondstransactie rustende btw. De gemeente stelt daarbij wel als voorwaarde dat het nieuwe gebouw in het Voorhof een multi-functioneel gebruik zal kennen. Met name Riet Uhlenbeck (D'66) wilde deze eis vastgelegd zien aangezien haar was gebleken dat de parochie zich niet aan haar afspraken, voor wat dit betreft, houdt. De Stichting Peuterspeelzalen zou tot dusver al ruimte geweigerd zijn in het nog te bouwen gebouw. De opzet van het gebouw, één grote ruimte, slechts door schuifwanden in kleinere eenhe den te verdelen, zou, zo deelde wethouder E. Drenth van ruimtelijke ordening mee: „Het gebouw minder geschikt maken voor een consequent doorgevoerd multi-functioneel ge bruik. De gebruikers zullen wel rekening moeten kunnen houden met de beperkingen van het gebouw", aldus de wethouder". Een mondelinge overeenkomst met de parochie, later schriftelijk bevestigd, achtte de raad tenslotte voldoende om het multi-functioneel gebruik voor later vast te leggen. Waarmee de grondruil ook de goedkeuring van de raad kreeg. Winkelhof Er begint nu duidelijk schot te komen in de ontwikkeling van de Winkelhof. Deze mede deling deed de wethouder voor midden standsaangelegenheden, J. Reugenbrink (PCG) bij de behandeling van het voorstel van B. en W. het ETI een aanvullend onder zoek te laten verrichten naar mogelijke gega digden voor de eerder door het ETI voorziene kleine warenhuizen in de Winkelhof. Vorig jaar bracht het ETI rapport uit aan de raad van haar onderzoek naar de gewenste om vang van het Winkelhof. Daarbij bleek dat er in het winkelcentrum plaats zou zijn voor een zelfbedieningwarenhuis van maximaal 2.300 m2 en twee supermarkten van elk 1.200 m2. Projectontwikkelaar Matser bleef echter, ook na dit rapport, van mening dat er in De Winkelhof een zelfbedieningwarenhuis moet komen van minstens 5.500 m2. Alleen dan zal het volgens Matser mogelijk zijn gegadigden te krijgen voor een zelfbedieningwarenhuis. B. en W. zijn daarentegen van mening dat er ook voor het kleinere warenhuis gegadig den mening Om die menig bevestigd te zien heeft B. en W. het ETI opdracht gegeven hiernaar een onderzoek in te stellen. Een dezer wordt het rapport van dit onderzoek al op het gemeentehuis verwacht. "We had den haast met dit onderzoek. Daarom hebben we het ETI er al enige tijd geleden opdracht voor gegeven", aldus Reugebrink. Hij wilde verder geen mededelingen doen over de stand van zaken. Wel wilde hij nog kwijt dat de resultaten van het onderzoek, waarvoor de raad het krediet van 8.000. zonder hoofdelij ke stemming goedkeurde, niet als een botte bijl in de onderhandelingen met Matser zul len worden gebruikt Bingo-avond Kanmefaaten Van onze correspondent Noordwijkerhout - Als voorlo per op het komende karna- valsgebeuren organiseert de Noordwijkerhoutse carna valsvereniging "De Kanine- faaten" donderdag een grote bingo-avond in hotel Van der Geest Als hoofdprijs is ditmaal te winnen een Moulinex braad- bak- en grilloven. Boven dien kan naast planten, fles sen wijn en een exclusief diner, een reis voor twee personen naar het grote kar- navalsfeest in het Duitse plaatsje Schmidt in de wacht worden gesleept. Aan vang 20.30 uur. Jubilaris bij de BAVO Van onze correspondent NOORDWIJKERHOUT - In het psychiatrisch centrum St. Bavo in Noordwijker hout is de heer J. W. J. ter Veen gehuldigd omdat hij een kwart eeuw in dienst is van het centrum, tijdens de receptie in de grote toneelzaal schetsten diverse sprekers de jubilaris als een man die kan relativeren tus sen de progressieve vernieu wers en de conventionele voorstanders. Van de moge lijkheid tot feliciteren werd door de Noordwijkerhoutse bevolking druk gebruik maakt. Oecumene in Wassenaar Van een onzer verslaggevers WASSENAAR - In het Je- roenhuis wordt donderdag 23 januari een oecumenische bijeenkomst gehouden. Dr. Albert van den Heuvel zal spreken over "De zin van de oecumene". De bijeenkomst begint om acht uur en is toegankelijk voor alle leden van de plaatselijke kerken. Aanbesteding reconstructie Lange Kerkdam Van onze correspondent Wassenaar - De reconstruc tie van de Lange Kerkdam tussen de Prinsenweg en de Rijksstraatweg, waartoe de gemeenteraad enige tijd ge leden heeft besloten, zal op vrijdag 31 januari in het openbaar worden aanbe steed. Het werk omvat onder meer het vernieuwen van onge veer 800 meter hoofdriole ring, het maken van onge veer 6500 m2 bestratingen en van ongeveer faltwerken. Nieuwe openbare kleuterschool Voorhout gaat binnenkort open Van onze correspondente Voorhout - Binnenkort gaat in Voorhout de nieuwe openbare kleuterschool van start met als hoofdleidster mevr. Straathof-Roozen uit Bennebroek. Aanmelding van kleuters kan a.s. vrijdag tussen 10.00 en 12.00 uur geschieden op het gemeentehuis. De kleuters moeten wel nu of binnen kort de 4-jarige leeftijd heb ben bereikt Van onze correspondent Wassenaar - De heer G. W. Har- develd Kleuver, personeelschef van de Haagse Duinwaterlei ding, zal vanavond in Astra in de Langstraat een causerie hou den over "Waterbelangen". Daarbij zal hij enkele kleuren films vertonen. ALKEMADE In eendrachtige samenwerking hebben scholenpakket in wijk „De Gogh". Eerder werd al de leerlingen van de Gerardusschool gisteren de eerste paal eerste paal geslagen voor de geïntegreerde openbare geslagen voor de nieuwbouw van de Gerardusschool II. basis- en kleuterschool. De bedoeling is dat er ook nog Men hoopt nog voor het nieuwe schooljaar de bouw een Christelijk Nationale school bijkomt, maar daarvoor gereed te hebben. is de vergunning nog niet binnen. Met deze laatste Deze zesklassige school is een onderdeel van het totale school hoopt men in 1976 te kunnen beginnen. Van onze correspondent LEIDERDORP „De progressie ve fracties hebben gelijk. Als we nu besluiten het onderwerp van de agenda af te voeren maken we goed duidelijk dat we niet bereid zijn een stand punt in deze zaak in te nemen". Dit deelde PCG-wethouder J. Dat gebeurde precies veertig mi nuten nadat de raad begonnen was met de behandeling van hef voorstel van b en w met betrekking tot een binnengeko men verzoek van de Landelijke Stroomgroep Stop Kalkar. Al ettelijke minuten voordat ge noemde wethouder het woord nam, had de WD een motie van orde ingediend om het hele omstreden punt van de agenda af te voeren. Deze motie kwam uiteindelijk na ruim één uur vol felle, en bepaald niet bij iedere fractie op niveau staan de, discussies in stemming. WD, KVP en PCG steunden de motie. PvdA, D'66 en wet houder Reugenbrink stemden tegen. Het ging bij de behandeling van dit agendapunt om de vraag of het gemeentebestuur bereid was adhesie te. betuigen aan een eerder besluit van het be stuur van Haarlem regering en parlement kennis te geven van zijn verontrusting met betrek king tot de bouw van een zoge naamde snelle kweekreactor in het Duitse Kalkar. Daarnaast vroeg Haarlem of Lei derdorp, de brief werd medio 1974 verzonden, bereid was te bevorderen dat er een alterna tief fonds werd ingesteld waar in principiële weigeraars de Kalkar-heffing hun geld konden storten. Dit laatste punt is inmiddels al door het recente besluit van minister Lubbers achterhaald. Hij heeft voor de weigeraars een apart fonds in het leven geroepen. Van o e correspondent LEIDSCHENDAM - Burge meester E. J. M Kolfschoten heeft gisteravond in de Nieuw jaarsrede kritiek uitgeoefend op de overmatige centralisatie en betutteling van het plaatse lijk bestuur door de provincie. Hij vroeg zich af of de aktie van leden van Gedeputeerde Staten om het aantal Zuidhol landse gedeputeerden van6 op 8 te brengen wel de juiste weg is, "gaat zich hier en nu de strijd ontwikkelen tussen de 3e en 4e bestuurslaag of om ver sterking van de ongewenste 4e laag", voegde hij er aan toe. Na de opmerking "Provincie, be tuttel ons minder" zei de heer Kolfschoten: "Ook in de ge meente zitten mensen met een bestuurlijk eergevoel die er voor de aan hun zorgen toever trouwde burgers iets van willen maken en het in eigen kring fijn willen houden. Het is echt niet nodig dat men denkt dat er alleen bij de provincie goed kan worden bestuurd". Als voorbeelden noemde burge meester Kolfschoten het her haaldelijk verdagen van ter goedkeuring Ingezonden raads besluiten. Een zee van tijd, zorg en ergernis zou de 151 Zuidhol landse gemeenten bespaard kunnen worden als meer ver trouwen werd gegeven aan "de bekwame en integere gemeente bestuurders, ik bedoel dus de raden". Een ander voorbeeld zou het ruimtelijk beleid zijn waarbij, vooral In cfë voorberëF- dende fase van bestemmings plannen de gemeenten wat meer vrijheid zou moeten wor den gelaten omdat ter plaatse de plannen nauwgezet in over leg met de burgerij en volgens de nieuwste opvattingen wor den bekeken. "Een minder stringente provinciale opstel ling zou voor de plaatselijke gemeenschappen meer be vruchtend en creatief werken dan het huidige toeredeneren en toeplannen naar provinciale uitgangspunten en normen, welke bij voorbaat onaantast baar lijken", aldus de burge meester. Het resultaat zou zijn dat veel meer plannen vroeger gereed komen en veel minder mankracht en tijd van de pro vincie gevergd worden, wat de, ontwikkeling van de bouwakti- viteiten en daarmee de werkge legenheid ten goede zou komen. Wat dit laatste betreft wees bur gemeester Kolfschoten op de geplande spreiding van rijks diensten waarbij hij meedeelde dat Leidschendam 9.300 ar beidsplaatsen telt, waarvan 72% in de dienstensector. Hiervan zijn 1386 arbeidsplaatsen bij de verschillende PTT-diensten. Hij meende dat bij het spreidings- beleid veel wijsheid zal worden gevraagd van alle betrokken partijen waarbij ook hoorde dat de regering wacht op de door twee commissies uit te brengen adviezen op het ver- vlechtingsonderzoek over de bindingen tussen de PTT en de overige werkgelegenheid in de Haagse agglomeratie. Oneens Burgemeester Kolfschoten zei het "fundamenteel oneens" te zijn met de Haagse hoofdcommissa ris van politie dr. Peijster die gezegd heeft meer dan ooit overtuigd te zijn van de beteke nis van één groot landelijk poli tiekorps. De heer Kolfschoten vervolgde: Wij hebben geen e kele behoefte aan een soort "Staatspolizei", wel aan soort politie, dus geen afzonder lijke rijks- en gemeentepolitie maar wel in een gedecentrali seerde gezagsverhouding. Wel zullen er voor verschillende specialiteiten als drugteam, ker nen tegen gijzeling en kaping, landelijke voorzieningen moe ten worden getroffen. Politiek café in Leiderdorp Van onze correspondente LEIDERDORP - De huidige werkloosheidsproblematiek in Nederland zal het centrale onderwerp zijn in het politie ke café dat donderdag 23 ja nuari zal worden gehouden bij Wik van de Wijngaard in de Hoofdstraat in Leider dorp. Rond 20.30 uur zal de Utrechtse Gedeputeerde RobSteenuch een inleiding houden over dit onderwerp. Steenuch, lid van de PSP, beschikt over een grote kennis en ervaring op het terrein van de werkloos heid en de werkeloosheidsbe- strijding. Gevaarlijke bocht uit Voorhouterweg Van onze correspondente Rijnsburg De gevaarlijke bocht in de Voorhouterweg gaat waarschijnlijk verdwij nen nu de 4 eigenaren bij de bocht te kennen hebben ge geven wel grond aan de ge meente te willen verkopen. Het gaat in totaal om 250 m2 dat 3750 moet opbrengen. B en w hebben de raad voor gesteld met de aankoop ak koord te gaan. Speelwerktuigen verhuizen Van onze correspondent Rijnsburg De speelwerktui gen waarvoor de raad een krediet had verleend, komen niet op de voor hun aanvan kelijk bestemde plaats. De werktuigen zouden komen aan de Petr. van Saxen- straat/Evertsenstraat, maar de bevolking van deze stra ten vroeg ze niet te plaatsen, daar het het grasveld zou ontsieren. De gemeente zoekt nu een an dere plaats. Voorrangskruisingen in Rijnsburg Van onze correspondent Rijnsburg B en w hebben de raad voorgesteld een aan tal gevaarlijke kruisingen aan de Langevaart/Kanaal- straat aan te wijzen als voor rangskruisingen. Het gaat om de kruisingen Spinozalaan/Langevaart, Dubbele Buurt/Langevaart/- Katwijkerweg, Tulpenstraa- t/Katwijkerweg en Katwij- kerweg/Kanaalstraat. Kindercarnaval in Voorhout Van onze correspondente Voorhout Het bestuur van de Voorhoutse carnavalsver eniging "De Bokken" over weegt om tijdens de carna valsmiddagen de ouders met hun kinderen feest te laten vieren in alle Voorhoutse ca- fé's. Deze suggestie werd gedaan tij dens de kortgeleden gehouden algemene donateursvereni ging van "De Bokken". Tij dens die bijeenkomst bleek dat de kosten van de verschil lende carnavalsfestiviteiten dit jaar maar'liefst 16.000 bedragen. Deze kosten zullen door allerlei acties weer moe ten worden goedgemaakt. Nieuw gebouw voor ehrist. I kleuterschool in Warmond Van een onzer verslaggevt WARMOND De Christ, kleuterschool krijgt een n gebouw. Aan de gemeente onlangs de goedgekeurde ningen overhandigd. Tevt gevraagd geld beschikbai stellen voor de nieuwbouw De kleuterschool huist mome in een sterk verouderd geb tje naast "1 Trefpunt" en ii zaaltje van het hervormd enigingsgebouw. De nieuwe school, die ontwj werd door het bouwkundtj viesbureau Beumer uit mond, krijgt twee werklol en één speellokaal. Het gel komt te liggen achter '"t punt". Met de hervormde 1 voogdij is o vereens temmin reikt over een grondruil,» door de voogdij de beschik krijgt over de oude kle school met bijbehorende gi Tevens wil het bestuur va: school met de Bijbel trac de uitbreiding van de t school met een lokaal en gemeenschapsruimte te rej ren. Ook heeft het bestuu gemeente verzocht geld schikbaar te stellen voort ratie van het dak van dt staande basisschool. ANWB zorgde y vakantie-stemmii in Noordwijkerhi Noordwijkerhout In de van gebr. Brama te Noor kerhout zat de vakanties ming er gisteravond ond de regen al goed in. De Al vertoonde dia's en films, voorlichting over het werk bond en beantwoordde vragen op technisch en to tisch gebied. Na de dia-serie over de vele gelijkheden die de ANWB! om haar leden behulpzau zijn bij alles wat met reias auto's te maken heeft, vcj een interessante film over te water raken van auto) vele belangstellenden va? teravond zullen in een dei) geval niet zo snel in jt raken. In de pauze werde vragen gesteld, routeki gekocht en nieuwe leden schreven. De technisch gëinteressee kwamen volop aan hun tré bij de film over de techno ring van de ANWB terwij besluit een film werd verta over de bekendste vakanlii den van Europa. Na alle zonovergoten strai meren en bergen, was hel paald een koude douche de meeste bezoekers om dii de kraag gedoken in de mende regen huiswaarts te LTB Zoeterwoud kiest nieuwe voorzitter Van onze correspondent ZOETERWOUDE De a/del van de L.T.B. gaat in zijn ja vergadering van a.s. dondert! in het Don Boscohuis eenni we voorzitter kiezen. Daarni wordt voorzien in een langdi ge vacature ontstaan na aftreden van (wethouder) P Jong. Kandidaten zijn de h< H. J. v. NieropenH. v.d.Ki welke beide reeds deel uil ken van het bestuur. Oven) tobt ook het N.K.V.^.met levensgroot bestuurders] bleem, want men is er steeds niet in geslaagd op gers te vinden voor de afgi den voorzitter G. v. Velzèo secretaris C. Rotteveel. D« ken worden nu behartigd i de zwaar belaste penningrc ter G. P. v. Bemmelen. Del J. M. L. Wesselingh, secrel van diverse polders zal op jaarvergadering de L.T.B een uiteenzetting geven ove plannen tot "Polderconcen tie" welke momenteel zo in middelpunt van de belang ling staan bij de agrariërs Hondentrofee naa Ringenaldus (Van onze correspondent) NOORDWIJK De Nederlai Spaniel Club hield zaterdi de duinen van het Amsterd Waterleidingbedrijf in hetl geveld een veldwedstrijd als inzet de „Kogge Wan preis". Het was de eerste r dat dit evenement in No wijk werd georganiseerd. De heer Kloosterman, die v jaar te Haamstede beslag k op de trofee (een op een* stuk staand hert), moest! zaterdag afstaan aan de 1 Ringenaldus met Redlei Cheltenham die als beste' geklasseerd. Behalve de wi prijs behaalde hij ook de. Ossewa"-beker. Eveneens een Engelse Sprir was Mathon Miss Bosbury de heer Kwint, die op de W de plaats kwam. Derde werf Engelse Springer Woodcod Cheltenham van mevr. Auto se, vierde Tommy van del Kloosterman en vijfde „Sar van de Duinen-en Kruidt* van de heer Boers. Warmond In 't Trefpunt W vanavond om acht uur een tieprogramma georgani» rond de „Oude Toren". een diavertoning en er wof een tweetal films gedraaid' over de verplaatsing van molen uit Haarlem naar mond en een monumenten! van de A.N.W.B.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 4