Allerlei(ds) yieterswijk strijdbaar in kwestie C A ïRaad akkoord imet financieel kader c begroting '75 Warmonder mocht schoenen niet verkopen Brief b. en w. aan De Eendracht wekt woede op van PSP „Werkloosheids uitkering in tijdsduur verlengen" PAGINA 3 i onzer verslaggevers 127—129, waar de Raad van Arbeid is gevestigd. Het Komitee Pieters- en heeft het Komitee de Leidse gemeenteraad aangekondigd in een brief waarin het zijn ver ontrusting uitspreekt over de mogelijke vestiging van een nieuw C en A-filiaal op het [ademiewijk zal tot bij de beroep gaan tegen (ntuele schrapping van de ihumentenlijst van het ge- aan de Breestraat terrein tussen de Breestraat, de Ketelboetersteeg en de Lange- brug. Als de raad de minister van CRM adviseert het pand van de Raad van Arbeid van de ontwerp-lijst van monumen ten te schrappen heeft dat waarschijnlijk tot gevolg dat het gebouw inderdaad van de lijst wordt afgevoerd. En dat betekent weer dat C en A zijn nieuwbouwplannen waarschijn lijk zal kunnen uitvoeren. Van daar dat men er bij de raad op aandringt om het voorstel van b. en w. om het advies tot schrapping inderdaad uit te brengen, niet te aanvaarden. Volgens het komitee heeft C en A nooit getracht in de binnen stad een ander terrein te vinden waar de bouw van een nieuw filiaal minder nadelige conse quenties heeft dan op het nu door het grootwinkelbedrijf ge wenste. De briefschrijvers drukken de raad op het hart zich goed te realiseren welke gevolgen nieuwbouw zou heb ben voor de verkeersintensiteit in de binnenstad, de verkeers veiligheid en de parkeer-dicht- heid. immuun Confessionelen en liberalen - stemmen tegen v« a Van een onzer verslaggevers ,EIDEN De Leidse' gemeenteraad heeft gisteravond het ■j financieel kader vastgesteld voor de begroting 1975. Vrijwel I geheel in de vorm zoals dat door b. en w. was voorgesteld. De PvdA, de combinatie PPR/PSP/D'66 en de CPN stemmen tv vóór; de liberalen en confessionelen tegen. De stemmenver- ra! houding was 20—16. 'fjleen van de veranderingen die CDA en WD in het Leidse 2) inkomsten- en uitga venplan'wilden aanbrengen vonden in im linkse kring steun. Althans op één na: het voorstel van de so WD en het CDA om niet over te gaan tot zoals het college voorstond verhoging van de inkomsten met 50.000 uit een verzwaring van de personele belasting, kwam er wél door. De combinatie van de linkse drie steunde leze wijziging omdat zij het feit dat deze belasting niet naar draagkracht kan worden gqheven, onaanvaardbaar acht it bracht het aantal vóór-stemmen op 19. Zoals eerder door de PvdA en de linkse combinatie afgesproken werd deze vermindering van de inkomsten vervolgens gecompenseerd door aan de uitgaven-kant van de begroting de (stel-)post „gevolgen reorganisatie ambtelijk apparaat" van 500.000 te verlagen tot 450.000. PPR/PSP/D'66 dienden een amen dement van deze strekking in; dat werd derhalve gesteund door de PvdA en dus aangenomen. Liberalen en confessione len stemden hier tegen, confessionelen wilden voor de reorganisatie 200.000 reser- eren omdat zij, gezien de grote weerstanden die in het oif ambtenaren-apparaat bestaan tegen de voorgenomen veran- *2 deringen, deze behoedzaam en geleidelijk willen doorvoeren en daarvoor een bedrag van twee ton toereikend achten. ■I)t De WD meent dat de aversie van de ambtenaren tegen reorganisatie zo groot is dat voor de uitvoering daarvan in ieder geval in 1975 in het geheel geen geld hoeft te worden gereserveerd. pekeerd PvdA-raadsleden Peeters en Woelders die in een eerder I stadium hadden laten weten een post van vijf ton eveneens te hoog te vinden en daabdoor de aanwezigheid van een raadsmeerderheid vóór het college-voorstel in gevaar brach- ten, zeiden bekeerd te zijn en steunden het nu ook. van WD-zijde geopperde suggestie dat zij voor de druk i van de rest van de PvdA-fractie zwichtten, werd door hen de hand gewezen. „Ik sta niet onder druk", aldus Peeters. „maar ik ben gedeeltelijk door de verklaringen van wethouder Van Dam overtuigd en ik wil voorkomen dat bepaalde ontwikkelingen onmogelijk worden". De PPR/P- SP/D'66-fractieleider Du Gardijn die een reorganisatie voor staat, welke naar haar aard afwijkt van de PvdA-plannen, I en die aanvankelijk eveneens het idee koesterde om van de 500.000 één of meer tonnen af te knabbelen, verklaarde zijn gewijzigde opvatting met de woorden: „Ik sluit me voor groot deel aan bij wat Peeters en Woelders hebben gezegd, Daarbij komt, hoe je het doet, je hebt toch wat geld nodig." Pomona angrijkste amendement dat wel werd aanvaard (dat dat gebeuren stond al vast) was het amendement volgens hetwelk op de lijst van investeringen 100.000 gulden wordt uitgetrokken voor noodherstel aan het Pomona sportcom plex. Dat betekent voor Leiden in 1975 een uitgave van 10.000. WD en CDA stemden tegen omdat dit naar hun oordeel „lapwerk" is. Repliek van indiener Dqijvestein (Pv-' rij dA): „Het gaat erom dat we ons verzekeren van ruimte op Pomona voor het geval de velden in het Morskwartier niet j op tijd klaar komen." Verder ging de raad unaniem akkoord met amendementen die voorzien in meer subsidie aan bejaardensociëteiten 4.650), aan de Raad voor Milieubeheer 2.900), aan oudercommis sies in het buitengewoon onderwijs 4.700), voor het onder wijs aan kinderen van buitenlandse werknemers 17.500) en voor het verversen van zand in zandbakken van kleuter scholen 13.600). Na toezeggingen van wethouder Tesselaar dat hij een verbetering van het toezicht bij speeltuinen zal realiseren en dat hij herstel van sanitair in het Kreatief Sentrum zal mogelijk maken, trok de communist Hoeven een amendement in waarin voor deze doeleinden een gespe cificeerd bedrag werd gevraagd. Bij de verklaring van Tesselaar dat de beschikbare financiële ruimte de door Hoeven voorgestelde verhoging van de subsidie op personeelslasten van het jeugd-, buurt-, en clubhuiswerk tot 50% niet mogelijk maakte, legde de commu nist zich neer. Belastingen omhoog Het nu door een meerderheid in de raad aanvaarde financieel kader houdt onder meer in dat de gemeentelijke inkomsten uit de straatbelasting zowel als die uit de rioolbelasting met 100.000 extra worden verhoogd. Dat wil zeggen buiten de trendmatige verhoging om. Ook de hondenbelasting gaat wat omhoog. De uiteindelijke, tot in details uitgewerkte begroting wordt de gemeenteraad over een aantal weken ter goedkeuring aange boden. Veel problemen kan dat niet meer opleveren. Wethou der Van Dam (financiën) heeft de verwachting uitgesproken dat het definitieve begrotingsvoorstel de raad als hamerstuk zal passeren. Nationaal Jeugd Orkest in Hartebrugkerk Zaterdag geeft het Nationaal Jeugd Orkest van Jeugd en Muziek een concert in de Hartebrugkerk in Leiden. Uitgevoerd wordt „Decoration Day" van Ives, de ouverture Nabuccovan Verdi, het trompetconcert van Haydn en de 5e symfonie van Sjostako- witsj. Het concert staat onder leiding van Heinz Friesen. Solist is Ad van Zon, lid van het Nationaal Jeugd Orkest. Het Nationaal Jeugd Orkest werd in 1957 opgericht door de toenmali ge Jeugd en Muziek-directeur, de componist Max Vredenburg. Sindsdien zijn talloz concerten gegeven, zowel in binnen- als buitenland. Het Nationaal Jeugd Orkest speelde onder meer Oslo, Kopenhagen. Warschau. Milaan, Wenen. Brussel, Londen Edinburg. Düsseldorf en Lausanne. Het bestaat voor de helft ui muziekstudenten en voor het andere deel uit gevorderde amateurs voor wie dit orkest een unieke gelegenheid is, symfonische ervarinf op te doen. De ca. 90 leden van het Nationaal Jeugd Orkest komer vanuit het gehele land enkele weekends en tijdens de vakantie: bijeen voor de repetities en concerten. Voor de Leidse kantonrechter Van onze rechtbankverslaggever Leiden - Schoenenhandelaar De V. uit Warmond maakt er een gewoonte van naast de gebrui kelijke verkoop in zijn War monder winkel nog eens her en der in den lande zijn schoenen en aanverwante artikelen aan de man te brengen. Enige tijd geleden deed hij dit ook in het Hervormd Centrum „De Rank" in Heiloo, zeer tot ongenoegen van de plaatselijke midden stand die er dan ook geen gras over liet groeien: tegen De V. werd proces-verbaal opge maakt wegens overtreding van de Algemene Politieverorde ning van de gemeente Heiloo. De V. stond gisteren voor de Leidse kantonrechter terecht. Verdachte had zijn advokaat, mr. Van der Valk uit Zaandam meegenomen, dank zij wiens hulp hij in de gemeente Koog aan de Zaan al eens een succes je had geboekt: daar moest hij zich verantwoorden voor zijn verkoop in strijd met de markt- verordening terwijl men in voornoemde plaats in het ge heel geen markt kent. Hier kreeg hij tot twee keer toe ont slag van alle rechtsvervolging, eeii uitspraak, die ook deze keer bij monde van zijn advo kaat werd gevraagd. Mr. V. d. Valk voerde aan, dat de dagvaarding nietig moest worden verklaard, omdat deze niet zou voldoen aan de vereis ten die gesteld worden in art. 261 van het wetboek van Straf vordering. Een van deze vereis ten voor een geldige dagvaar ding is namelijk, dat een ieder voldoende duidelijk moest zijn om welke overtreding het gaat. Volgens mr. Van der Valk stond in de dagvaarding nauw keurig omschreven, wat ver dachte allemaal had gedaan. maar werd even nauwkeurig in het midden gelaten, wat hij had MISdaan. „Er komt geen straf baar feit in de dagvaarding tot uitdrukking en daarom verzoek ik U mijn cliënt te ontslaan van alle rechtsvervolging", aldus mr. Van der Valk. Voor het geval de kantonrechter het niet met hem eens zou zijn had de advokaat subsidiair nog eens een ontslag van alle rechtsvervolging gevraagd, maar nu op andere gronden. Hij voerde aan, dat de proble matiek van de détailhandel uit puttend door de hogere over heid is geregeld en dat het niet de taak is van de gemeente Heiloo om hier nog eens nadere regels over op te stellen. „Ten zij het natuurlijk om de open bare orde of goede zeden gaat, maar overtreding hiervan kunt U mijn cliënt niet verwijten", aldus de advokaat. Verdachte had een speciale ontheffing van het ministerie van Ekonomi- sche Zaken, en hoefde zich daarom niet te storen aan de APV van Heiloo, zo vond zijn advokaat. Officier van justitie, mevrouw mr. Van Schaik, was het niet met de advokaat eens. Ze vond voldoende in de dagvaarding de omschrijving van het strafbaar feit tot uitrukking komen en zag ook niet in waarom ver dachte zich met zijn ontheffing niets zou behoeven aan te trek ken van de APV. Kantonrechter Van Dijke doet volgende week uitspraak, om dat hij voor deze gelegenheid werd verzocht schriftelijk von nis te wijzen. Daarmee zou ver dachte dan naar B en W van Heiloo kunnen stappen om het nog eens te proberen. CPN ook bevreemd (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN De PSP is er „hoogst verontwaardigd" over dat b. en w. zich hebben durven mengen in het conflict tussen staatssecretaris Marcel van Dam en bewoners van vooroor logse huizen van woningbouwvereniging De Eendracht De partij vindt dat het college in de brief die het naar aanleiding van het conflict aan de bewoners heeft geschre ven, zijn bevoegdheden te buiten is gegaan. Geëist wordt daarom door de pacifistisch socialisten dat b. en w. deze brief terugnemen. In het schrijven, dat enige dagen geleden is verstuurd dringt het college er bij de bewoners van vooroorlogse woningen van De Eendracht op aan zich toch vooral neer te leggen bij de door staatssecretaris Van Dam per 1 januari *75 aan hun opgelegde huurverhogingen. De brief is geschreven naar aanleiding van het optreden van twee actiegroepen die de bewoners voorhouden dat ze de huurverhoging niet moeten accepteren. Het college wijst er in de brief op dat Van Dam verstrekkende tegenmaatregelen kan treffen en dat weige ring van de huurverhoging uitvoering van de renovatieplan nen in gevaar kan brengen. De PSP erkent dat afwijzing van de verhoging voor de bewoners risico's met zich mee brengt maar vindt dat deze zelf, zonder inmenging van het college, moeten beslissen of die risico's al dan met aanvaard baar zijn. De staatssecretaris heeft de hoogte van de in het geding zijnde huren vastgesteld op grond van de resultaten van een onderzoek naar de toestand van een groot aantal vooroorlog se woningcomplexen in Leiden. Hij heeft bepaald dat met ingang van 1 januari in de huursom wordt verdisconteerd de 6% huurverhoging van 1 oktober 1972 en de 6% huurver hoging van 1 april 1973. Dat betekent dat de huurharmonisa- tie-regeling niet van toepassing is verklaard. Ook het gemeenteraadslid Hoeven (CPN) heeft inmiddels zijn bevreemding uitgesproken over het optreden van b. en w. Ilij vindt dat het huidige college een ander standpunt inneemt dan het vorige in januari 1974 deed en hij wil weten waarom b. en w. van nu, zich bij het standpunt van de staatssecretaris hebben neergelegd. Hoeven vraagt het college om de staatssecretaris voor te houden dat hij „gehoor moet geven aan zijn geuite stelling dat huurverho gingen achterwege dienen te blijven als plannen tot renova tie in een vergevorderd stadium zijn gekomen, zoals in de Kooi het geval is". Gemeenteraad Leiden: (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN De gemeente Leiden zal er bij de regering op aandringen om de tijdsduur waarvoor de WW- en WWV-rege- lingen van kracht zijn drastisch te verlengen. Tot het uitoefenen van deze aandrang heeft de gemeenteraad gisteravond unaniem besloten. Over de /raag of ook moet worden verzocht om verhoging van de u keringen kon men het niet eens worden. Evenmin als over de kwestie of alsnog moet worden gevraagd om een extra uitkering ineens aan groeperingen die het financieel moeilijk hebben en niet in het arbeidsproces zijn opgenomen. Na een verbazend chao tisch debat hierover werd besloten deze vraagstukken in commissieverband nader te bezien. Onder redactie van Jantje van Leyde, tel. 071-22244 tst.17. Gladde banden „Dat jullie promotie willen ma ken vind ik best, maar dan moet het niet ten koste van mij gaan". Dit waren de woorden van de 75-jarige ex-automon teur van D. uit Noordwijker- hout, die aldaar aan de Gooweg was aangehouden en een bon had gekregen wegens rijden met gladde banden. Gisteren stond hij voor de kantonrechter en hij had als bewijs van zijn onschuld de Telegraaf van eni ge maanden geleden meegeno men, waarin zou moeten staan dat de eisen voor het profilage van de banden inmiddels waren verzacht. En zo begon de kan tonrechter tijdens de zitting de krant te lezen. Hoe hij ook zocht, het genoemde bericht kon hij te midden van de ver krachtingen en auto-ongeluk ken niet vindden: verdachte bleek de verkeerde krant te hebben meegebracht. Verdach te bleef echter volhouden dat zijn banden volkomen in orde waren en dat terwijl het proces verbaal melding maakte van ..tot op de draad versleten ban den", die om zijn zeven jaar oude voertuigje hadden gele gen. Van D. twijfelde echter aan de deskundigheid van de verbalisanten. „Ik zei al tegen ze: jullie hebben zeker een spoedkursus gevolgd. Maar dan heb je erg weinig opgestoken. Hoewel kantonrechter en offi cier eigenlijk de noodzaak van het ter zitting bestuderen van de in beslaggenomen banden niet inzagen, waren ze toch be reid na herhaaldelijk aandrin gen van de heer Van D. aan zijn verzoek te voldoen. En zo krijgt de zaak 17 februari zijn vervolg met het gedrieën bestu deren van de banden. Wie het wil mag komen kijken. De burgemeester zei dat nog niet was besloten tot openbaarma king van het rapport dat de onafhankelijke onderzoekscom missie hierover heeft uitge bracht. De gemeenteraadscom missie voor algemene en be stuurlijke aangelegenheden zal binnenkort op de hoogte wor den gesteld van de besluiten die b. en w. hebben genomen ten aanzien van de te volgen proce- Docos Daey Ouwens 3. en w. zouden zich, volgens een mededeling van burgemeester Vis gisteravond tijdens de ge meenteraadsvergadering ge daan, vanmorgen nader bera den op de procedure die zij willen volgen in de affaire rond Onze sportredactie kreeg het af gelopen weekeinde het bericht door, dat de uitwedstrijd van DOCOS tegen Voorburg was afgelast Vandaar geen verslag in de sporttribune van giste ren. De wedstrijd blijkt echter toch gespeeld en wel met een niet zo gunstig resultaat voor Docos. Er werd met 10 verlo ren. Het enige doelpunt werd 10 minuten voor tijd gescoord Getuigen gevraagd Een 75-jarige Lcfcse fietser heeft afgelopen zondag na een bot sing met een auto een hersen schudding en een hoofdwond opgelopen. De man reed op de Zijlsingel in de richting van de Herensingel toen hij werd inge haald door een automobilist De auto botste daarbij tegen de fiets, waardoor de fietser zijn evenwicht verloor. De automo bilist reed na het ongeval door en is vermoedelijk door een andere, nog onbekende auto ge volgd. De automobilist die de achtervolging inzette, alsmede een ieder die getuige is geweest wordt verzocht zich bij de afde ling verkeer van het politiebu reau te melden. Schuytlaan ontdekte zaterdag nacht dat zijn personenauto met een afbijtmiddel was be werkt De schade aan de lak bedroeg duizend gulden. Aan de Zijlsingel is het afgelopen weekeinde een groene personen auto, merk Simca 1301, met het kenteken 3382N.M., gesto- Burgerlijke stand Grof vuil tlcrg m L Ur.iv Clanua Rabecca d v L. Cuijt en E J M. Tukker. Johannes Corne lls Albartus John z v J Schrljar an M C. van der Pluym. Jordlnus Crrardus Alber- tus kv T Jonkari en C van der Linden. Liesbeih Camilla d v W Varwtjmeren en A. R Kroon. DorolMe Beatnjt d v. A. T. van Ooaterom en CAJ Groen Vermeulen g»b d Oosten; J. F. Lens g-b J», J Van Krill.n. gril I. E J A Schep grb S n Afbijt H. C Gromm* gob. 12 Een bewoner van de Comelis tradia; J. Krikken De grot vuilwagen van de ge meentelijke reinigingsdienst komt morgen langs de volgende straten in Leiden: Ter Haarkade, Boshui- zerlaan, Boshuizerkade, 5 Mei- laan en plein, Bevrijdingsplein, G. van der Veenstraat Titus Brands- malaan, Montgomerystraat, Joh. Poststraat, Walraven van Hal straat. Wiardi Bcckmanstraut, van der Helmlaan. Ar ent B runs straat. Lieven de Keystraat, Zo- cherstraat, van Banchcmhof, de Bazelstraat, Jac. Romanstraat, Jan Keldermansstraat, Ving- boenshof, Jacob van Campen- laan, Voorschoterweg, Stalpaert- hof, van 's-Gravensandestraat, Bcrlagestraat Veilingkade, Lammenschansweg, (van Veilingkade tot Lammen- schansplein, Zoeterwoudseweg, Melocnstraat, Appelstraat, Toma- tenstraat, Duivenstraat, Kersen- straat, Carbutreweg. Planteyn- straat. Kanaal weg (van Lamme- brug tot spoorlijn). Vlietweg, Vrouwenweg, Cronestcin (woon schepen).

Leidse Courant | 1975 | | pagina 3