NVV wil herziening vakantie toeslagen OVERGAVE TERRORISTEN IN IRAK Onjuiste beslissing abortus strafbaar het kan vriezen of dooien „ER BLIJFT TE WEINIG OVER" Bonden zijn bereid tot overleg met werkgevers Spelen in Canada nieuwe staking in gevaar Ceidóc (Bowta/nt Dinsdag 21 januari 1975, 65e jaargang no. 20022 (ort Rapenburg 2, Leiden, postbus 11. telefoon 22244 - Giro 103003 - BankAmro-bank N V Leiden idvertenties (excl. B.T.W f 0.42 per mm. Telefpontjes f3.85 Klachten bezorging telefoon 2^244 (18 00 t< DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND F. J Plug - Adj. hoofdredacteur J J Hallewas Chef-redacteur J. W C Leune ementen per week f2.69 kwartaal f 34.76. jaar 135.15 losse nummers 50 cent. J Periander Ned. I om 22.00 uur tv-spel Pe riander van W. F. Hermans. Ned. II om 20.21 uur „Herkent u deze tijd?" Af en toe buien Nu en dan buien, waarvan som mige met hagel, afgewisseld door enkele opklaringen. Matige tot krachtige, aan de kust nu en dan harde wind uit zuid tot zuidwest Maximumtemperaturen veer 7 graden. Morgen zon: 8.35-17.09 Schev. hoogw. 9.3222.41 Maan: 12.08—3.24 Laagw.: 5.08-17.40. DEN HAAG (ANP) De industriebond NW vindt dat er van de vakantietoeslag te weinig overblijft. De bond wil daarin voor 1975 veran dering door van de overheid te vragen van de vakantietoeslagen (die in mei en juni plegen te worden uitbetaald) geen premie in te houden voor AOW en AWW. Voor werknemers die minder dan ƒ31.750 veraienen en die niet de maximum AOW-premie betalen, zou dit zo'n elf procent meer aan vakantietoeslag (en dus inkomen) beteke nen, aldus de bond. Voor degenen die ƒ31.750 of meer verdienen, zou de overheid middelen moeten vinden om ook hen van zo'n lastenverlaging te laten profiteren. „Uiteraard gaat dat geld kosten, misschien wel meer dan een miljard. Maar dat bedrag zou de overheid als een extra-injectie voor de Nederlandse koopkracht moeten zien: een maatregel die onze economie best kan gebruiken, eri waarvoor middelen gevonden moeten kunnen worden", aldus de industriebond. „Zij werkt ook mee aan de nivellering van de inkomens". Volgens de bond verdwijnt thans ongeveer 60% van de vakantietoeslag naar de belasting en de sociale verzekering. Nazi's herdenken jodenmoord FRANKFURT (AFP) In Frankfurt hebben Nazi's gisteren de 33-ste verjaardag herdacht van de conferentie van Wann- see waarop werd besloten tot de „endlösung der Judenfrage" (het massale ter dood brengen van de joden). De voornaamste spreker was de advocaat Manfred Roder. De politie maakte tenslotte een eihde aan de herdenking, waartegen in de buurt al was betoogd door anti-fascisten. Zeppelin 3» 73-jarige heer 'rijger uit Dort- lund werkt mo- nenteel aan een igen-ontwerp fcppelin. De ge fusioneerde Kfü- jer bouwt reeds sinds maart "73 un zijn kreatie, •elke 12 m lang ie met een diame- van 2.10 m. De» zomer hoopt fle heer Krüger let 19 kg wegen met helium gevulde gevaarte de lucht in te krij- gen. ®!eer geharrewar ond Jan Fransz AMSTERDAM Jan Fransz is teleurgesteld. Alhoewel FC Am sterdam het contract met de 37-jarige ausputzer zal verbre ken is er voor hem weinig re den tot vreugde, nu blijkt dat Haarlem gezien de betere resul taten van de laatste weken, nog maar weinig lust heeft hem te contracteren. Jan Fransz: „Ik wilde alleen maar ontbinding van mijn contract zodat ik naar Haarlem zou kunnen. Als dat niet doorgaat is de rest ook niet nodig". Bij de zwijnen af mmk aam pe r\ Een zeug uit Hengelo hoeft 'n record gevestigd We praten wel eens over ••bij de konijnen af" i - Twee van d gijzelaars van Orly komen thuis bij van de verschrikkingen van hun avontuur: links Abbé Vadess Gonet en rechts in bed zijn bejaarde nicht Madeleine Gur. PARIJS (AP-Reutcr-UPI) Drie Arabische terro risten hebben zich vanmorgen vroeg, na een zwerftocht over het Midden-Oosten op de luchtha ven van Bagdad (Irak) overgegeven. Het drietal was gisteren met een Boeing 707 van de Air France en met een vrijwillige bemanning van het Parijse vliegveld Orly vertrokken. Het vliegtuig was hun ter beschikking gesteld in ruil voor de vrijlating van tien mensen die zij op Orly hadden gegijzeld, na een mislukte aanslag op een Israëlisch vliegtuig. Aan het drama, dat zich in de toiletruimte van de aankomsthal afspeel de, was een vuurgevecht voorafgegaan. De regeringen van Koeweit, Egypte. Saoedi-Arabië en Libanon weigerden gisteren de terroristen te laten landen. Het toestel landde tenslotte gister middag in Bagdad, dank zij een list van de gezagvoerder: hij meldde zich namelijk als een Frans vrachtvliegtuig en kreeg toestemming het toestel aan de grond te zetten. Na getankt te hebben, kreeg de gezagvoerder opdracht te ver trekken. Later landde het toestel opnieuw in Bag dad, waar de drie zich aan de Iraakse autoriteiten overgaven. Een Arabische organisatie, die zich „Arabische revolutionairen" noemt heeft de verantwoordelijk heid voor het gebeurde aanvaard. In een brief aan secretaris-generaal Waldheim van de VN heeft Israël de PLO (Palestijnse bevrij- Italiaanse anti-terroristen f op het vliegveld in Rome, terwijl de gekaapte Boeing over Italiaans grondgebied vliegt. dingsorganisatie), die bij monde van Jassir Arafat aanslag en gijzeling veroordeeld heeft, „schijnhei lig" genoemd, door het te doen voorkomen alsof zij niets met de aanslag op Orly te maken heeft gehad. „De PLO is er verantwoordelijk voor, .omdat zij de overkoepelende organisatie voor alle Arabische terreurbewegingen is en doorgaat met het preken en organiseren van moorden en ge welddaden tegen onschuldige burgers", aldus Is raël. Op de vlucht Een Cambodjaan- familie vlucht voor het oorlogs geweld met op zelfgemaakte brancard een ge wond familielid. De recente ge- vechten die op nieuwjaarsdag be- gonnen, hebben duizenden bur- gers uit hun hui- zen verdreven. UTRECHT (ANP) De verbondsraden van NKV en NVV hebben zich gisteravond bereid ver klaard om „met inachtneming van eerder door de vakcentrales gekozen beleidsuitgangspunten" in de Stichting van de Arbeid met de werkgevers te bezien of er een basis kan worden gevonden voor overleg tussen de centrale organisaties van werkgevers en werknemers over werkgelegen heidsproblemen. De werkgeversorganisatie VNO had verzocht op korte termijn tot een dergelijk overleg te komen. Het CNV heeft zich daar al eerder mee akkoord verklaard. Er is geen aanleiding, aldus de bonden, om het overleg te heropenen over zaken waarop het Cen traal Akkoord '75 is afgesprongen. Ook zal niet worden vooruitgelopen op het arbeidsvoorwaar denbeleid 1976. Montreal - De bouw van de accommodaties voor de Olympische Spelen in het Canadese Montreal wordt opnieuw met een staking bedreigd. De reden van dit nieuwe conflict is dat de werkgevers niet bereid zouden zijn de afgedwongen tegemoetkoming in de stijgende kosten van levensonderhoud (85 dollarcent per uur) te betalen. Deze eventuele stagnatie kan verstrekkende konsekwenties hebben aangezien de bouw van de Olympische projecten al ver achter op het schema ligt. De Canadese Olympische Vereniging heeft het organiserend comité inmiddels laten weten dat het per 15 februari moetbeslissen of de Spelen wel dan niet in Montreal gehouden kunnen worden. Duyndam in conflict DEN HAAG Leo Duyndam zal niet meer uitkomen voor de wielerprofploeg Al saver. Als re den voor het ontslag wordt door manager Ton Vissers ge geven dat Duyndam ondanks eerder gemaakte afspraken toch zal uitkomen in de Zes daagse van Rotterdam. Oostduitse zwom Elbe over HANNOVER (AP) De West- Duitse grenspolitie heeft be kendgemaakt dat een 24-jarige Oost-Duitse arbeider naar het westen kon vluchten door Neder-Saksen de ijskoude Elbe over te zwemmen. Hij was be houden aangekomen. Op Oost-Duits gebied had hij aan de aandacht van de communis tische grenswacht kunnen ont snappen dank zij de dichte mist. De 62-jarige blin de Engelse me vrouw Mary Da- vies omhelst haar blinde-geleide- hond Ruby nadat hij haar van de verdrinkingsdood gered heeft. Me vrouw Davies viel in het koude wa ter van de haven ven Torquay, toen zij van de kade stapte, terwijl ze dacht dat het het einde van het trot toir was. De twee jaar oude Labra dor sprong haar achterna, en bleef om haar heen zwemmen totdat een redder ver scheen met een touw. Proces Augustin HANNOVER (AFP) Uit krin gen van de rechtbank in Osna- brück is vernomen dat het pro ces tegen Ronald Augustin, die verdacht wordt lid te zijn van de Baader-Meinhoforganisatie, waarschijnlijk op 18 februari begint. Augustin bevindt zich sinds mei 1974 in verzekerde bewaring in een gevangenis in Hannover. Hij voert een hongerstaking sinds ruim vier maanden en wordt kunstmatig gevoed. Staking Italië - Italië ligt ko mende donderdag minstens een halve dag plat; in Rome zal de voor die dag aangekondigde na tionale staking een volle dag duren. Deze staking werd al we ken terug vastgesteld, als een massaal protest tegen de zeer hoog geworden kosten van le vensonderhoud. Krantenstaking - In de Britse dagbladwereld is gisteren de ar- beidsrust - althans tijdelijk - weergekeerd, nadat de uitgevers hadden besloten geen gevolg te geven aan hun dreigement om 7.000 tvoografen te ontslaan. Gronings protest tegen spreiding rijksdiensten GRONINGEN (ANP) - „De rege ring dient onverwijld de aan gekondigde plannen tot sprei ding van rijksdiensten binnen de gestelde termijn uit te voe- it is de inhoud van de motie die de gemeenteraad van Gronin gen gisteravond heeft aangeno men naar aanleiding van hel kabinetsbesluit slechts 3000 in plaats van 5300 arbeidsplaatsen van de Centrale Directie va PTT naar het noorden ov< plaatsen. De motie werd ingediend door PvdA-fractievoorzitter drs Y. Gietema en kreeg de steun van alle raadsleden met uitzonder ing van die van de CPN. De CPN staat niet achter de voor gestelde spreidingen van rijks diensten. Al eerder zond een commissie uit de provinciale staten van Gro ningen een protest naar het ka- Zeug wierp 34 biggen (Van een onzer verslagge- vers% HENGELO Boer A. Bij en in Hengelo mag zich sinds zondag de eigenaar noemen van de meest pro- duktieve zeug van Neder land. Het varken schonk toen het leven aan niet minder dan vierendertig biggen! De verbaasde reactie van het varkensstamboek in Zwolle: „Ongelofelijk. Voor zover ons bekend is dat nog nooit voorgekomen. Een worp van 13 is al aan de hoge kant, er zijn er ook van 20 voorgekomen, maar boven de 30 nog niet". Om dat een varken nu eenmaal niet op het voeren van zo veel kroost is berekend, moest de heer Bijen de helft van de biggen uitbe steden aan twee andere drachtige zeugen. Voorstel K.V.P. en A.R.P. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - De arts, die tegen het advies van de door de K.V.P. en AJLP. voorgestelde overleg-groep toch tot abortus besluit, loopt de kans zich voor de rechter te moeten verantwoorden. Dit staat in het initiatiefvoorstel van de twee confessionele partijen over de abortus. Dat is een wezenlijke verandering ten opzichte van het wetsontwerp van de ministers Van Agt en Stuyt, die meen den, dat de arts eerst een waarschuwing moet krijgen. Het initiatiefvoorstel van de K.V.P. en A.R.P., dat zoals wij gisteren hebben bericht, zo spoedig mogelijk ingediend zal worden, is vandaag in de Tweede Kamerfracties van beide partijen voor een definitieve vormgeving besproken. Gister avond werden deze fracties het reeds eens over de hoofdlij- In een eerste commentaar op het voorstel van de K.V.P. en A.R.P. heeft het socialistisch Tweede Kamerlid dr. A. J. Roethof (mede-indiener van het P.v.d.A.-initiatiefvoorstel over de abortus) er zijn twijfel over uitgesproken, of het nieuwe voorstel zal bijdragen tot de duidelijkheid. De twee kamerleden van de P.P.R. dr. B. de Gaay Fortman (fractievoorzitter) en D. Coppes zijn door het partijbestuur van de P.P.R. ernstig vermaand, omdat zij, zich in het openbaar tegen legalisering van abortus uitgesproken heb ben. Op hun beurt hebben de kamerleden hun partijbestuur ervan beschuldigd de partij-eenheid geforceerd te willen opleggen. U kunt het duidelijk aflezen van deze fraai gestyteerde thermometer, gemaakt van weerbestendig kunststofmate riaal. U krijgt deze ..blijkmaker" kado als dank voor het opgeven van één nieuwe kwartaalabonnee.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 1