AJbortus-voorste^CV^P^-AjRjR verhoogt politieke spanning [Personeel wil 25 ontslagen collega's niet meer terug CeidócSoivamt WELLICHT NIEUWE REIS VAN KISSINGER NAAR MIDDEN-OOSTEN Invasie van 65-plussers op Walcheren Twee doden en vijf gewonden MAANDAG 20 JANUARI 1975 LEIDSE COURANT MIDDELBURG (ANP) - De hotels en motels op bet Zeeuwse Walcheren maken zich klaar voor een invasie 65-plussers, die 22 maart aanstaande zal losbarsten. Tot nu toe hebben ruim 1000 manne lijke 65-plussers en vrou welijke 60-plussers name lijk gehoor gegeven aan de uitnodiging van de provinciale VVV om In de lente een paar dagen door te brengen aan de kust van Walcheren. Zij kunnen gratis logeren en hoeven alleen voor hun eten te betalen. Dat scheelt de 65-plussers ze ker de helft van de prijs, die zij in het hoogseizoen zouden betalen, aldus de directeur van de Zeeuwse WV. Dit initiatief van de pro vinciale WV is nu voor de derde keer genomen. Vorig jaar maakten enke le honderden 65-plussers gebruik van de regeling, die geldt tot 14 juni. In het najaar kunnen zij ook nog terecht Sinds begin deze week de aanmeldingstermijn voor de 65-plussers werd geo pend is de WV over stroomd met aanvragen, „het lijkt wel een lawine", aldus de heer De Regt „We moeten snel uitzien naar uitbreiding van de hotelaccommodatie". Brok Historie De levensmiddelenfa- brlek van Slmon de Wit, die Is opgegaan In Albert Heyn, is niet meer. Met behulp van springstof, is met het gebouw aan de Slmon de Witstraat-Westzijde In Zaandam, e?n brok kruideniershistorie beëindigd. Op het ter rein zal nu een par keerplaats voor een Zaans warenhuis wor den aangelegd. Hl (Van onze parlementaire redactie) DEIN HAAG - Abortus mag alleen toegepast worden, wanneer de lichamelijke of geestelijke gezondheid van de vrouw in gevaar komt. Behal ve de vrouw zelf en de arts, die haar wil behande len, moet een overleggroep hierover een uitspraak doen. De behandeling mag alleen plaatsvinden in erkende ziekenhuizen of inrichtingen, aldus het initiatief-wetsvoorstel, dat de K.V.P. en de A.R.P. deze week bij de Tweede Kamer zullen indienen. Dit initiatiefvoorstel komt naast dat van de socia listen Lamberts-Roethof, dat reeds in 1970 inge diend is en dat verder gaat, dan het voorstel van de K.V.P. en A.R.P. De P.v.d.A wil het beslissings recht duidelijk alleen bij de vrouw leggen. De initiatiefwet van de K.V.P. en de A.R.P. komt, nadat het reeds onder het kabinet-Biesheuvel inge diende voorstel van de ministers van Agt en Stuyt (toen minister van Volksgezondheid) bij de P.v. d.A., de P.P.R. en D'66 onoverkomelijke bezwaren bleek op te roepen. Daarna kwamen de socialisten Lamberts-Roethof met een eigen voorstel, dat bij zowel de confessionelen als de liberalen verzet opriep. Mr. J. Burger, formateur van het kabinet-den Uyl vond een tussenoplossing, die inhield, dat de Twee de Kamer zou beslissen over voorstellen uit de Kamer zelf. Dit hield in een beslissing tussen het socialistisch initiatief en een nog in te dienen voorstel van de K.V.P. en de A.R.P. Na bijna vijf jaren zal, vermoedelijk over enkele maanden, een beslissing in de Tweede Kamer vallen. Een beslis sing. die politiek gezien tot grote tegenstelling aanleiding kan geven. Het initiatiefvoorstel van de K.V.P. en de A.R.P. heeft veel gelijkenis met het wetsontwerp van Agt-Stuyt uit het kabinet-Biesheuvel. Er is één; belangrijk verschil. Het abortus-team wordt in her laatste voorstel vervangen door een overlegorgaan, dat onder verantwoordelijkheid van het ziekenhuis of de inrichting optreedt Bovendien moeten abor tusklinieken en ziekenhuizen in één organisato risch verband optreden. Politiek zal de kwestie nog moeilijker worden, wanneer de liberalen aan hun bedoelingen vast houden, om eveneens een initiatiefvoorstel bij de Tweede Kamer in te dienen. De V.V.D. staat op het 'standpunt dat de voorstellen van de K.V.P. en de AR.P. te weinig recht doet aan de persoon lijke verantwoordelijkheden van de vrouw. En verder, dat het socialistisch voorstel Lamberts- Roethof te beperkt is en te weinig regelt Voor minister van Agt van Justitie kan het belang rijke debat over de abortuswetgeving belangrijke gevolgen hebben. Hij zal zeker weigeren zijn hand tekening te zetten onder het socialistisch voorstel en hij zal veel moeite hebben met een eventueel liberaal voorstel (al was het alleen al uit politieke overwegingen). De minister zal echter ook beden kingen hebben tegen het feit, dat in het voorstel van de K.V.P. en de AR.P. geen termijn van drie maanden bij de toepassing van de abortus opgeno- Bedrijf proberen kapot te maken (Van een onzer verslaggevers) BERGEN OP ZOOM Het nage noeg voltallige personeel, 70 man, van het transportbedrijf -Meeus te Bergen op Zoom heeft gisteren unaniem beslo ten er bij de directie op aan te dringen de 25 ontslagen werknemers niet meer in dienst te nemen. De 25 waren, zoals gemeld, vorige week ont slagen omdat zij in staking wa ren gegaan uit protest tegen een afvloeiingsregeling voor 7 werknemers wegens reorgani satie. De staking werd later ook door de rechter als on rechtmatig bestempeld. Leraarspost prof. Heertje blijft onbezet DELFT (ANP) De Hoge- schoolraad van de technische hogeschool Delft heeft vrijdag besloten de hoogleraarspost ge schiedenis der techniek niet te laten bezetten. Het college van bestuur van de technische hoge school had de Amsterdamse hoogleraar prei. Heertje voor deze post voorgedragen. Tijdens de hogeschoolraadver gadering vrijdagmiddag heeft de personeelsvertegenwoordi ging in de raad „Democratisch Beleid", in een motie van het college van bestuur gevraagd zich alsnog te beraden over de voordracht van prof. Heertje. Men vond dat prof. Heertje on democratische opvattingen heeft over het universiteitsbe- heer. Ook was men van mening dat Heertje als econoom niet de juiste man was om deze stof te doceren. Toen het college van bestuur weigerde gehoor te ge ven aan deze motie besloot de hogeschoolraad de hoogleraar spost voorlopig niet te laten be zetten. In een verklaring die na afloop van een vergadering werd uit gegeven zegt het personeel, dat de ontslagenen „op alle mogelij ke manieren hebben getracht de werkwilligen te intimideren, het werken onmogelijk te ma ken en het bedrijf kapot te maken." Er werd een commis sie van goede diensten inge steld, die samen met de directie de voorgenomen reorganisatie van het bedrijf gaat bekijken. Aan de vergadering van gister middag ging een stille rondrit met vrachtwagens door het Meeus-personeel door Bergen op Zoom vooraf. Directeur Meeus zei, zeer onder de indruk te zijn van deze spontane actie. De tocht van de werkwilligen was een reactie op de protestmars die zaterdag door een steunco mité voor de ontslagen chauf feurs was georganiseerd. Hie raan nemen leden van plaatse lijke politieke partijen (PvdA, CPN. PSP en PPR) vakbonden deel. Trein wordt weer duurder DEN HAAG (ANP) Ook dit jaar moet rekening worden ge houden met de noodzaak tot verhoging van de NS-tarieven. Hoeveel kan pas in de loop van het jaar worden vastgesteld. Dit heeft het ministerie van verkeer en waterstaat meege deeld. Minister Westerterp (Verkeer en Waterstaat) heeft de bijdrage die de Nederlandse Spoorwegen in 1975 zullen ontvangen in de kosten van het personenvervoer, vastgesteld op ruim 540 mil joen. De jaarlijkse rijksbijdrage is een compensatie voor de las ten van het instandhouden van het binnenlandse personenver voer. Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll De Braziliaanse vrouw van Enge- lands grootste treinrover Ronald Biggs is gisteren in Londen aange komen met haar vijf maanden ou de zoon Michael. Raimunda Nasci- mento de Castro die arriveerde vanuit Rio de Ja neiro. werd enke le uren lang ste vig aan de tand gevoeld, waarbij een aantal foto's dat ze bij zich had veel belangstel ling van de Britse politie kreeg. Ro nald Biggs die tot dertig jaar is ver oordeeld voor zijn aandeel In de gro te treinroof in 1963, is In Brazilië gebleven. Brazilië heeft zijn uitlever ing geweigerd. Duitser door huisgenoot doodgestoken AMSTERDAM (ANP) - Zondag avond is de 35-jarige in Am sterdam woonachtige West duitser W. R. Wehling door een bij hem inwonende Amerikaan, doodgestoken. Het drama speelde zich af in de woning van de Duitser in de Conrad- straat De twee met elkaar be vriende mannen kregen ruzie omdat Wehling bij een andere vriend wilde intrekken waar door de Amerikaan op straat zou komen te staan. De ruzie liep zo hoog op dat de Ameri kaan een broodmes greep en de Duitser een groot aantal steken toebracht. Coalitie in Portugal aangevallen LISSABON (Reuter) - De Portu gese communistische partijlei der Alvaro Cunhal heeft dit weekeinde een felle aanval ge daan op zijn coalitiepartners in de regering. De verdeeldheid die is ontstaan over een offi cieel vakbondsbeleid lijkt daar mee nog groter te zijn gewor den. Toekomst van het kabinet NEDERLANDSE GEDACHTEN het AR-weekblad dat we al eerder een modelpartijblad noemden maakt deze week de indruk de hoogste anti-revolutionaire politici de bestaansk&nsen van het kabinet-Den Uyl te laten wegen. Het zijn minister Boersma en fractieleider mr. Aantjes die de weegschaal hanteren. Hun beider conclusie is, dat 1975 een heel moeilijk jaar dreigt te worden, maar dat alles eraan gelegen is een politieke crisis te vermijden. Minister Boersma verheelt niet dat de spanning toeneemt; de wrijving tussen de verschillende fracties welke het kabinet heten te steunen, hebben eind 1974 een bedenkelijke graad bereikt N-A.V.O.-politiek en arbortuswet kunnen de spanning nog meer opvoeren; dat doen ook opmerkingen als André van der Louw onlangs over een nieuw „Volksfront" maakte, hoewel Boersma zelf zo'n opmerking met een pond zout neemt Waarom bang voor een politieke crisis? Minister Boersma vreest, dat de nu door sociaal-economische problemen toch al weinig rooskleurige toestand in Nederland, dan echt rampzalig worden zal. Mr AANTJES, DIE VEEL DICHTER bij de politieke controverse in en tussen partijen staat waarschuwt op nog klemmender manier. Hij ziet grote gevaren in de manier waarop de Partij van de Arbeid (al dan niet zelf onder druk) reageert op de zinnig kritische manier, waarop de christen-democratische regeringspartijen sommige voor stellen en maatregelen van het kabinet proberen te verbeteren. Het „onaanvaardbaar" bij amendementen op de huurwet-Gruyters noemt hij als voorbeeld van een misplaatste prestige-politiek. Overigens erkent Aantjes dat het toen nog om een niet-zwaarwichti- ge kwestie ging. Reden waarom de A.R.-fractie bakzeil heeft gehaald. Maar wat zal er gebeuren, als het kabinet-Den Uyl ook bij zeer belangrijke zaken als de N.AV.O. en de abortuswet gedwongen wordt onder het juk van de linkervleugel in de Partij van de Arbeid door te gaan? Mr. Aantjes is terecht bezorgd. WANT ANDER DAN MENIGEEN in zijn eigen partij of de K.V.P. en zeker in de C.RU. ziet hij geen goed alternatief. In het overnemen van regeringsverantwoordelijkheid door het C.DA. binnen een andere combinatie, al dan niet na nieuwe verkiezingen, gelooft hij niet en een links of centrum-minderheidskabinet zal zeker minder bereiken terzake van een politiek zoals het C.DA. de juiste vindt Mr. Aantjes ziet maar één therapie: de linkse partijen moeten zich los maken van de waan, dat hün oplossing per definitie de enige of de beste is. Dat vinden we ook; maar zelfs als Den Uyl en Van Thijn het willen, zien we zonder een crisis die therapie niet lukken. DE BILT In de afgelopen nacht kwamen flinke opklarin gen voor. De temperaturen daalden daarbij tot vlak bij het vriespunt maar van de Neder landse waarnemingsstations meldde alleen Ramspol een temperatuur van min 1 graad, Luchih de overigen waren boven nul. Wel kwam vlak aan de grond viimm vorst voor. Op de Oceaan ten noordwesten van Schotland lag Athene vanmorgen een diepe depressie. Barct-i. Het bijbehorende frontensys- teem bevond zich over de Bru.«- Noordzee en Engeland en trok langzaam naar het oosten. Dit Haliinl systeem zal ons land in een Jnn«br langzaam tempo passeren, Ll°^^ waarbij we in de loop van de Locarr dag weer enkele opklaringen kunnen verwachten. Maar er Madri< kunnen toch ook nog enkele Maiagi buien optreden. M*nct Vooruitzichten voor woensdag: Nice Enige regen spoedig gevolgd door flinke opklaringen. Weinig Rom verandering in temperatuur. |S|da Weersvooruitzichten in cijfers: w^iw Voor Woensdag: Aantal uren Zuncr zon: 2 tot 8, Min. temp. om- streeks 2 graden; Max. temp.: i omstreeks 8 graden; Kans op New y een droge periode van minstens Tüm»V 12 uur: 95 procent; Kans op een geheel droog etmaal: 60 pro cent Verkeerd inhalen: DEN HAAG Op de E-8 onder de gemeente Ambt-Delden zijn zaterdag bij een verkeersonge val twee mensen om het leven gekomen en werden er vijf ge wond, van wie drie zwaar. De bestuurder van een personenau to wilde Inhalen, schrok van een tegemoetkomende vracht wagen, remde en kwam dwars op de weg te staan. De vracht- Gauw beter worden geeft meer sterkte met 'n bloemetje van Fleurop. Nieuwe stroom vluchtelingen in Z-Vietnam SAIGON (REUTER) - De bevol- king van de stad Tay Ninh op 100 kilometer ten noordwesten van Saigon trekt weg omdat de communisten de stad onder r nemen. Tay Ninh, dat een bevolking van bijna 30.000 zielen heeft, ligt 24 kilometer van de Cambod jaanse grens en het opperbevel in Saigon is van mening dat de stad een nieuw belangrijk doel wit van de communisten is na hun verovering van Phuoc Binh, ;n provinciehoofdstad, eerder i januari. JERUZALEM (AP-Reuter) De Israëlische regering heeft bekend ggemaakt de Ameri kaanse minister van buitenlandse zaken Henry Kissinger te hebben uitgenodigd voor een bezoek aan Jeruzalem. Hieruit valt af te leiden dat Kissinger wellicht van plan is om een begin te maken met een nieuwe ronde van zijn „pendel-diplomatie" om Egypte en Israël nader tot elkaar te brengen. Koning Feisal van Saoedi-Arabië zal binnen kort Egyptische, Syrische, Jordaanse en Pa lestijnse leiders op een topconferentie in Riad, de hoofdstad va Saoedie-Arabie ont vangen. Naar verwachting zal er een bijeen komst van ministers van buitenlandse zaken in de Syrische hoofdstad Damascus aan vooraf gaan. Koning Feisal kwam gisteren in Assoean, Opper-Egypte, aan voor besprekingen met president Sadat over de toestand in het midden-Oosten en de interarabische betrek kingen. De monarch werd op het vliegveld van Assoean door de Egyptische president en duizenden Egyptenaren begroet. Feisal kwam uit Jordanië, waar hij o.a. met koning Hoessein besprekingen voerde tij dens een bezoek van drie dagen. Enkele dagen voor Feisals aankomst in Amman kreeg Jordanië 51 miljoen dollar van Saoedi- Arabië, als onderdeel van de toegezegde hulp aan Egypte. Syrië, Jordanië en de Palestijnse bevrijdingsbeweging. Saoedie-Arabiëzal Jordanië nog 47 miljoen dollar geven om te voorzien in Jordanie's „dringende behoeften", 'voor zijn komst in Jordanië had Feisal een bezoek van vier dagen aan Syrië gebracht, waar hij 350 miljoen dollar, deels als gift en deels als krediet, ter beschikking stelde. In het week einde kreeg de Palestijnse bevrijdingsbewe ging acht- en-een-half miljoen dollar, die Jasser Arafat in Beiroet in de vorm van een cheque in ontvangst mocht nemen. wagen botste erop en kantelde op twee wagens die er achter reden. Hierin vielen de twee doden. Het waren de 27-jarige Duitser Siegfried Koschke en de 23-jari- ge student J. Rouweler uit Goor. In Boxmeer reed zaterdag een personenauto in op een trein, doordat de bestuurder de knip perlichten negeerde. Twee inzit tenden kwamen daarbij om het leven. Twee anderen raakten zwaar gewond. In Aalten botste een bestelauto tegen een scharende tankwagen. Hierbij verloren de twee inzit tenden van de bestelauto, een echtpaar, het leven. Vrijdag kreeg de Limburgse zanger Hein Simons (Heintje) in Aken een ongeluk. Hij reed te gen een brandweerauto die met grote spoed naar een bluskar- wei onderweg was. De auto werd totaal vernield. Heintje en de andere inzittenden konden echter ongedeerd het wrak ver laten. Verder kwamen nog tien men sen in het verkeer om het leven, waaronder de 7-jarige Arjan Dekker uit Berkel-Rodennjs en de 9-jarige Adric Ncdercnt uit Boskoop. F risdrankindustrie wil minimumprij? DEN HAAG (ANP) De Neder, landse frisdrankenindustrie heeft het ministerie van Econo mische Zaken om toestemming gevraagd voor het instellen van een minimum-prijs. In deze in dustrie - ca. 7000 werknemers - heerst een moordende concur rentie ten gevolge van overcapa citeit, zo hebben de fabrikanten minister Lubbers meegedeeld.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 5