Terroristen vertrokken na aanslag Orly: gijzelaars vrij we maken het goed met'n bloemetje Tweeling thuis in de Kuip ABORTUS ALLEEN BIJ LICHAMELIJKE OF GEESTELIJKE NOOD ONBEKENDE BESTEMMING Anesthesist klaagt 2 chirurgen aan Aanslagen op hotels in Londen NS-lokettiste voorkwam ontvoering Geheim overleg LondenIRA Maandag 20 januari 1975, 65e jaargang no. 20021 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Kort Rapenburg 2, Leiden, postbus 11. telefoon 22244 - Giro 103003 - Bank Amro-bank NV. Leiden Directeur-hoofdredacteur F. J. Plug Adj hoofdredacteur J J HallewasChef-redacteur J W C. Leune. Advertenties (excl. B.T.W.) ƒ0.42 per mm. Telefpontjes f 3.85 - Klachten bezorging telefoon 22244 (18 00 tot 19 00 uur) Abonnementen per week f 2.69 kwartaal f 34.76jaar f 135.15 losse nummers 50 cent.^ Jeugd Ned. I om 21.00 uur drieluik van vragen rond de jeugd van tegen woordig. Om 20.21 uur Kojak; 21.50 uur mini-voetbal Ned. II om 20.21 uur Alles of niets; 21.20 uur. FBI. Enkele buien Vannacht regen, morgen over dag nu en dan buien, waarvan sommige met hagel, afgewisseld door enkele opklaringen. Matige tot krachtige, aan de kust harde zuidwestelijke wind. Minimum temperaturen omstreeks 4 gra den, maxima morgen rond 7 graden. Morgen zon: 8.3617.07. Maan: 11.35—2.14. Schev. hoogw.: 8.2620.56. Laagw.: 4.03—16.39. (Van onze sportredactie) Rotterdam Willy en René v.d. Kerkhof zijn bezig aan hun vijfde seizoen in de eredivisie. De Hel- mondse tweelingbroers behoren tot de weinige voet ballers die in het Feyenoordstadion nog nimmer werden geconfronteerd met een nederlaag. Met FC Twente werd in de Kuip een keer gelijk gespeeld (1-1, seizoen '70-'71), twee keer gewonnen (1-0 in '71-'72, 3-1 in '72-'73), en met PSV werd een gelijk spel (vorig seizoen 1-1), en een overwinning (giste ren) behaald. In de Kuip voelen de 23-jarige broers v.d. Kerkhof, Pleun Strik en Willy v.d. zich trouwens toch uitstekend thuis, want ze hiel pen er vorig jaar ook mee Ajax in de halve-bekerfi- nale te elimineren en vervolgens de eindstrijd tegen NAC te winnen. Zie verder sporttribune Voorstel KVP en ARP (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG. De vrouw, die abortus wil laten toepassen en de arts, die haar hiermee wil helpen, zullen eerst een overleg-groep moeten raadplegen. In deze overleg-groep moet min stens één arts zitting hebben. Dit is de kern van het initiatiefvoorstel over de abortus, dat de KV.P. en de A.R.P. nog deze week bij de Tweede kamer zullen indienen. Voorts behelst het initiatiefvoorstel het volgen de; abortus mag alleen toegepast worden in erken de ziekenhuizen of inrichting, abortus is slechts toegestaan wanneer de licha melijke of geestelijke gezondheid van de vrouw in gevaar komt, een abortusteam moet onder verantwoordelijk heid van een ziekenhuis gevormd worden, bij een afwijzend advies van het abortus-team mag de zwangerschapsonderbreking niet plaatsvinden. Zie verder pagina 5 Libië laat Fokker vrij SCHIPHOL Na een on derzoek dat 4 dagen in be slag heeft genomen, heb ben de Libische autoritei ten vanmorgen de Fokker VFW-614 laten vertrekken, die vorige week met een Duitse bemanning werd vastgehouden op verden king van spionage. Het betreft hier een proto type, vervaardigd door de Duits-Nederlandse VFW- Fokker-combinatie. Het maakte vorige week proef- vluchten op woestijnbancn. In de neus van het toestel was een filmcamera ge monteerd, voor het maken van opnamen tijdens starts en landingen, een methode die bij proefvluchten van alle nieuwe toestellen wordt toegepast. Brandweerlieden dragen het jongetje weg dat vanmorgen met zijn moeder door de terroristen werd vrijgelaten. Gewapende politiemannen houden de wacht achter de doorzeefde glazen ramen van het stationsgebouw. Van onze correspondent PARIJS Even voor tien uur vanmorgen zijn van de Parijse luchthaven Orly de drie terroristen .ver trokken die gisteren na een mislukte aanslag op een Boeing-747 van El Altien. mensen hadden gegijzeld. Het toestel vertrok met onbekende bestemming. Het heeft voor zes uur brandstof aan boord. De aanslag van gisteren volgde minder dan een week na de bazooka-beschieting, waarbij in plaats van een El Al-toestel een Joegoslavische DC-9 werd geraakt. Even voor 17.00 uur gistermiddag zag een van de 800 politiemannen die Orly bewaken een man op een van de openbare terrassen die een karabijn met kijker op een El Al-toestel richtte. De politieman schoot onmiddellijk, zonder echter de terrorist te raken. Er ontstond een vuurgevecht, waarbij twee andere terro risten granaten wierpen tussen het politiecordon dat het toestel omringde. Daarbij werden ongeveer 20 mensen gewond. Een politieman verkeert in levensge- ,vaar. De terroristen vluchttten vervolgens naar de toiletten op de eerste etage van het stationsgebouw en namen 'daarbij tien mensen in gijzeling. Later schoven ze een bericht onder de deur door naar buiten, waarop stond dat zij tot het „commando Mohammed Boudia" 'behoren (dezelfde groep die de mislukte bazooka-aan slag voor zich opeiste) en waarbij zij een toestel naar een land in het Midden-Oosten eisten. Boudie was een Algerijn die In 1973 tijdens een aanslag om het Jeven kwam. Terwijl de Franse minister van binnenlandse zaken Poniatowski met de terroristen in onderhandeling ging, bereidde de politie een aanval voor met gas. Er werden verscheidene ambulances in gereedheid gehouden. Met een geïmproviseerde periscoop werd een poging gedaan in het toilet te kijken, maar de terroristen schoten de periscoop onmiddellijk stuk. Vanmorgen leek het erop dat het gijzelingsdrama zijn ontknoping naderde. Als gevolg van onderhandelin gen door de Egyptische ambassadeur werden een Franse vrouw en haar kind vrijgelaten. Zij waren in de war, maar ongedeerd. Er werd bovendien een Boeing van AIR France in gereedheid gebracht om de commando's het land uit te brengen. Van een bestemming was toen nog niets bekend. De terroris ten worden geconfronteerd met een veroordclng van de aanslag door de Palestijnse bevrijdingsorganisatie, die de aanslag „misdadig" heeft genoemd. VOETBAL P.S.V. heeft een grieperig Feyenoord van zich af we ten te schudden. Ajax kwam door een zege op N.A.C. weer dichterbij de koplopers... ...maar F.C. Twente sneu velde tegen hekkesluiter Haarlem. F.C. Den Haag bracht z'n, gemiddelde op één door Excelsior met 0-1 naar huis te sturen. Grootscheeps gevecht - Onge veer zevenhonderd schreeuwen de motorrijders en automobilis ten hebben zaterdagavond de oproerpolitie bij de Japanse stad Foejisawa aangevallen met benzinebommen, stenen en hou ten zwaarden. Daarbij raakte en politie-agent gewond en werden zestien patrouille-auto's in brand gestoken of beschadigd. Er zijn 22 leden van de bende gearresteerd. Zaterdagmiddag is Eric Krans (51), hoofd van de afde ling lichte muziek van AVRO-radio, bij een verkeersongeval op de Melis Stoke- laan in Den Haag om het leven gekomen. Volgens de Haagse politie reed hij met hoge snelheid, raakte in een slip en botste tegen een lichtmast. Zijn passagiere, de 26-jarige A.C. O'Breen kwam even eens om het leven. Eric Krans was in 1946 oprichter van het jazz-orkest „The Dixieland Pipers". Zij waren twee van de veertien personen die dit weekeinde het le ven verloren in het verkeer. UTRECHT (ANP) Dankzij de oplettend heid van een lokettiste van de NS heeft de spoorwegrecherche zaterdag de ontvoering van de tweejarige Veronica Fcy-Domingues door haar Portugese vader kunnen verijde len. Toen twee buitenlanders met een kle*in meis- TANKER STUURLOOS VOOR KUST AUSTRALIË PERTH - De 92.000 ton me tende Nederlandse super tanker „Esso Den Haag" drijft zonder roer rond ter hoogte van de zuidwest kust van Australië, maar het schip zou naar ver wachting in de loop van vandaag op sleeptouw ge nomen worden. De tanker, was met een lading olie uit het Midden- Oosten op weg naar Port Stan vac in het zuiden van Australië. Na ontslag uit ziekenhuis (van onze correspondent) SOEST De anesthesist van het Soester ziekenhuis Zonnegloren, de Tjechische arts M. Zvonar, tot 1973 lektor in Leiden, heeft bij de inspectie van de volksgezondheid een klacht ingediend tegen twee chirurgen uit dat ziekenhuis omdat zij door onzorgvul dig werken de dood van twee patiënten zouden hebben veroor zaakt. Bij de officier van justitie in Utrecht werd even formeel aangifte gedaan. Het ziekenhuisbestuur heeft de anesthesist de toegang tot het ziekenhuis ontzegd, waarop dr. Zvonar weer een kort geding tegen het bestuur aanspande dat is aangevraagd voor 29 februari. Dr. Zvonar kwam in '74 in dienst van Zonnegloren. De chirurgen waren het met zijn optreden niet eens en kwamen bij het bestuur aan met het bezwaar, dat het optreden van dr. Zvonar niet in het patiëntenbelang was. Het bestuur zegde daarna het contract op. LONDEN (AP) - In Londen zijn vijf personen schieten bij Carlton Towers begon toen een joodse gisteravond gewond geraakt toen vanuit een passé- bruilofsreceptie ten einde liep en er nog 125 gasten rende auto met machinegeweren werd geschoten waren. In de glazen wand van het restaurant op op het Portman hotel aan Portman Square en op de benedenverdieping zaten ongeveer vijftien ko- het hotel Carlton Towers. gelgaten. Het joodse feestje in het Portman hotel In beide hotels werden joodse feestjes gevierd toen werd voortgezet nadat de gemoederen waren ge- de aanslagen werden gepleegd, zo is gemeld. Het kalmeerd. je in Utrecht kaartjes kochten voor de trein naar Rotterdam, herinnerde zij zich in een krant te hebben gelezen over de ontvoering van een kind uit een restaurant in Amster dam en waarschuwde de recherche. Deze hield het gezelschap in de trein aan. De 22-jarige Portugees Antonio dos Santos Domingues, vader van het meisje maar niet getrouwd met haar moeder Tineke Fey, had het kind willen ontvoeren, omdat hij meent er evenveel recht op te hebben als de moe-, der. Hij wilde naar Rotterdam om er van' vrienden geld te lenen voor de reis naar Portugal. Illllllll (Van onze correspondent Roger Simons) Londen Twee afgevaardigden van de Britse regering hebben gisteren op een geheime plaats buiten Belfast over leg gepleegd met twee vertegenwoordigers van de voorlopi ge Sinn Fein, de politieke vleugel van de voorlopige IRA. Ofschoon de minister van Noord-Ierland, Merlyn Rees, gisteravond zei dat geen enkele belofte gedaan en geen overeenkomst afgesloten was, werd algemeen gehoopt, dat het contact zou leiden tot een nieuwe IRA-beslissing inzekc een nieuw bestand. Noordierse geestelijke leiders, die betrokken waren in de onderhandelingen van december over het oorspronkelijke kerstbestand dat denderdag afliep, zijn ditmaal actief betrok ken in pogingen om de broze vrede te redden. Zij worden gesteund door katholieke politici, onder wie Gerry Fitt, die gisteren in Belfast de leiding had van de grote vredesdemon stratie. Aan het gesprek met de regeringsambtenaren werd niet deelgenomen door Rory O'Brady, de leider van de voorlopige Sinn Fein. Minister Rees zei gisteravond, dat zijn ambtenaren de politiek van Londen hadden toegelicht, waarna door de Sinn Fein-afbevaardigden het politieke standpunt van de voorlopige IRA uiteen gezet werd. In Beltast hebben meer dan 10 000 mensen deelgenomen aan een vredesmars, die bedoeld was als protest tegen het besluit van de IRA het kerstbestand op te zeggen. Of liever gezegd: met een fraai, geurig boeket Roemen van een Fleurop-bloemist dat wij u toesturen alsdank voor de moeite voor het aanbrengen van een nieuw kwartaal - abonnement. Een echte 'blijmaker'. nietwaar! 'TEER m.i.v.als nieuw kwartaalabonnee van de Leidse Courant naamT1 adres: woonplaats: stuur als dank voor de moeite een boeket bloemen naar:

Leidse Courant | 1975 | | pagina 1