OUWERKERK DUPE VAN REL GAGGENAU VERRICHT WONDER Olymp. Spelen in de knel Sanders ondanks gebrek nachtrust indoortenhistitel Veel herrie op Nederlands kunstrijtoernooi ÜHBI BHB3 MAANDAG 20 JANUARI 1975 (Van onze sportredactie) AMSTERDAM Zo vreugdevol Dianne de Leeuw van het ijs stapte toen ze een meer dan voortreffelijke kür had gebracht, zó teleurge steld was de negentienja rige Rob Ouwerkerk na KNSB's vice-voorzitter Van Laer feliciteert Rob Ou werkerk met wat hij toch bereikte en beloofde hem een deelnemersticket voor de EK in Kopenhagen. zijn kür. Hij verdween direkt in de kleedkamer en wilde in het bijzijn van zijn vader en moeder en ook Tokie Odink het verhaal wel even doen. Maar eerst Tokie Odink de Nederlandse begeleid ster van Dianne de Leeu- w: "Rob is de dupe ge worden van een rel in een landelijk ochtend blad. Joan Haanappel had toegezegd Rob in dit kampioenschap te bege leiden, omdat zijn eigen Nederlandse trainster mevrouw Smit niet in de EDENHAL mag komen". Rob Ouwerkerk gaat zelf verde- r: Joan heeft hier echter vein de directie te horen gekregen dat ze mij niet mag begeleiden. Vrij dag mocht dat nog wel, zaterdag plotseling niet meer. Op de Edenbaan mag maar één man les geven. Dat is Jan Bauer en van hem wil ik geen les hebben. "Zonder Joan Haanappël kon Rob Ouwerkerk geen toppresta tie leveren bij het kürrijden. "Kijk, als je zo'n begeleidster hebt, dan rij je voor iemand. Ook al moet je hier altijd tegen de punten rijden je krijgt toch het gevoel dat je het voor haar doet. Ze heeft een enorme wed strijd-ervaring. Als zo'n vrouw tijdens een kampioenschap met je wil optrekken dan doet je dat wat". Jan Bauer heeft duidelijk als trainer het alleenrecht. Oud kunstrijdster en ijsshow vedette Nel van Dam-Maas, vele jaren trainster op de Hoky en later in Amsterdam. "Ik mag ook niet langs de kant staan. Jan Bauer is de alleenheerser. Ik en Annie Smit zijn hier ook trainster ge weest. Maar hij kreeg het voor elkaar dat wij moesten verdwij nen. "Maar terug naar het Ne derlands Kampioenschap. Rob werd geen kampioen van Neder land omdat hij vrijdag's geval len was bij de verplichte figu ren. Hij kreeg voor zijn kür echter Wel hogere cijfers dan verleden jaar, maar kwam pun ten tekort om zich kampioen van Nederland te kunnen noe men. Zijn gezicht klaarde hele maal op toen de heer Commello namens de KNSB kwam vertel len dat hij toch naar de Europe se kampioenschappen kunstrij den in Kopenhagen mocht Rob Ouwerkerk: "Dan is de vier maanden training in Canada (kosten 6000 gulden, waarvan 2500 van de KNSB) niet voor niets geweest. In Kopenhagen hoop ik het beter te doen. Trou wens in het buitenland is het voor mij fijner rijden. In Neder land moet ik als enige Neder landse deelnemer steeds tegen de punten vechten. In het bui tenland kan ik tegen tegenstan ders rijden. "De plannen van Rob Ouwer kerk: rustig doorgaan en zo'n zes maanden toch weer naar Canada waar hij les krijgt van de moeder van Petra Burka. Vader Ouwerkerk een man die keihard moet werken om de reisjes van zijn zoon te bekosti gen: "Ik hoop dat de KNSB nu eens een behoorlijk bedrag voor Rob zal uittrekken en zo niet dan moet hij naast het trainen in Canada maar weer net als verleden jaar aan een benzine pomp in de buurt van het ijssta dion gaan werken. Voor zijn zakgeld. Want ik kan echt niet meer opbrengen dan ik nu al doe." Dat de kwaliteit van het Neder lands kampioenschap bij de da mes goed was bleek wel uit het feit, dat bijna niemand van de bezoekers vroegtijdig naar huis ging. Het programma duurde van half acht tot half een. Dian ne de Leeuw bracht een erg sterke kür. Haar geheel ver nieuwde "show" heeft veel meer inhoud dan haar kür van verle den jaar en bovendien komt ze bij haar sprongen veel hoger van de vloer af dan in andere jaren. Dianne heeft duidelijk weer aan kracht gewonnen en i Gratie en ^charme straalde Dianne de Leeuw uit tijdens haar voortreffelijke kür. wellicht ligt de Europese Titel in Kopenhagen op haar te wach ten. Van de jury kreeg de Ne derlandse Amerikaanse de cij fers: 5,9—5, 9—5, 8—5, 9—5, 8—5, 8 en 5,9. Dianne de Leeuw deed bijna alle sprongen voortreffelijk. Bij het inspringen kwam ze alleen, eenmaal te val. Ze lachte erom. Trouwens het lachen op de schaats heeft men de Neder landse kampioene het afgelopen jaar ook duidelijk aangeleerd. Kwam er in het verleden nooit een glimlachje over het gezicht, nu is de lach bijna niet van haar gezicht te krijgen. Maar spraak zaam is Dianne de Leeuw nog steeds niet. Ze vertelt tevreden te zijn en plakt er gelijk aan vast dat ze hoopt op de Europe se Kampioenschappen nog beter voor de dag te komen. Dianne de Leeuw gaat niet als enige Nederlandse dame naar de Eu ropese die van 28 januari tot 1 februari in Kopen hagen wordt gehouden. Ook de zusjes Anne Marie Verlaan (tweede) en Sof- hie (derde) mogen van de bond naast Rob Ouwerkerk deelne men. De zusjes Verlaan vochten het harst om de tweede plaats. Sophie, verleden jaar tweede reed een minder goede verplich te kür en moest de tweede plaats aan haar zuster Anne Marie laten. Maar moeder Ver laan altijd in de buurt van haar vier kunstrijdochters wist te vertellen: "Ik heb veel wedstrijd den in het buitenland gezien, ook de laatste Duitse kampioen schappen, maar ik durf gerust te zeggen dat we hier in Neder land op de goede weg zijn. Ons peil is veel hoger dan in Duits land". Achter de zusjes Verlaan kwam op de vierde plaats heel knap de vijftienjarige Haagse Ilona Blokpoel die met haar kür opklom van de zesde naar de vierde plaats. Voor het "kürrij den stond de tienjarige Herma van der Horst nog op de vierde plaats. Maar ze moest begrijpe lijk deze plaats prijsgeven, om dat haar kür de kracht miste voor deze senioren klasse. Dian ne de Leeuw zegevierde met een puntentotaal van 269, daarach ter kwamen 2. Anne Marie Ver laan 240.38 punten, 3. Sophie Verlaan 235.64, door een beter plaatscijfer op de vierde plaats Ilona Bolkpoel met 211,85 (plaatscijfer 31), 5. Bibiana Pruyn 222.91 plaatscijfer 32), 6. Herma van der Horst met 194.09 punten. ARTHUR VAN RIJSWIJK h'fiiliilMl I MIJDRECHT Ondanks het feit dat zijn nachtrust van zaterdag op zondag tot een minimum was gereduceerd is Louk Sanders er gistermiddag in geslaagd de tweede uitgave van het indoorten- niscircuit op zijn naam te brengen. Sanders moest als één van de kanshebbers zaterdagavond niet ver van het middernachtelijke uur nog in actie komen voor een partij van het in Mijdrecht gespeelde toernooi. Het gevolg was dat Sanders 's nachts pas om half drie zijn bed zag, waarna hij de volgende morgen opnieuw matineus moest aantreden. Deze voor een goede voorberei ding weinig gunstige gang van zaken weerhield Louk Sanders, de huidige buitenkampioen, er niet van toch betrekkelijk een voudig door te stoten naar de finale. Daarin trof hij Fred Hemmes, vorige week in Har derwijk winnaar van het eerste toernooi van het circuit. Hem mes, die volgens velen al gerui me tijd over Zijn top heen is slaagt er toch elk jaar weer in zich binnen opvallend sterk te manifesteren. Dat deed hij ook in Mijdrecht In de halve finale rekende hij af met Niek Fleury, die behoorlijk op dreef was. „Ik speelde bepaald niet slecht", al dus Fleury. „Zeker beter dan vorige week. Maar Fred was gewoon sterker." Hemmes illustreerde dat met de cijfers 57, 62, 64. De inspanning die de zege op Fleury Hemmes kennelijk toch had gekost had zijn weerslag op het optreden van de nog heer sende indoorkampioen. Louk Sanders kon de duur van de finale beperken tot twee sets 63, 63. In de halve eindstrijd had Sanders Klaas Visscher te ruggewezen. Jan Hordijk kon zijn lage plaatsing op de sei zoenranglijst van de bond als gevolg van zijn weigering condi- tietesten te laten afnemen, niet aanvechten. Hij reikte niet eens tot de halve finales. Het hoger genoteerde indoorcir- cuit is voor de vaderlandse top- spelers niet alleen van belang in verband met plaatsing voor de nationale indoorkampioen schappen die volgende maand worden gehouden. De resulta ten tellen eveneens mee voor een plaats in het binnenkort in Rotterdam te houden prof-toer nooi van WCT. In tegenstelling tot vorig jaar zal er geen kwalificatietoernooi van tevoren worden gehouden. Men heeft besloten de drie hoogst geklasseerden na afloop van het wintercircuit automa tisch in te schrijven. Er is zelfs kans dat een vierde Nederland se speler, afgezien van Okker zal optreden, maar dat is afhan kelijk van het feit of de grillige Ilie Nastase alsnog besluit deel uit te maken van World Cham pionship Tennis en het Bill Riordancircuit, waarin onze landgenoot Rolf Thung overi gens acteert, links zal laten lig gen. Dat houdt tevens in dat de vorig jaar zo verrassend sterk spelende Thung deze keer in Rotterdam zal ontbreken. In Mijdrecht vond een reprise plaats in het damesenkelspel. Daarin hadden zich voor de fi nale geplaatst Elly Appel en Ada Bakker. Evenals vorige week toonde Elly Appel zich de sterkste. Met de setstanden 62, 63 veroverde zij haar tweede titel. Opnieuw was het opmerkelijk dat de jonge garde het groten deels liet afweten in Mijdrecht. Zowel bij de dames als de heren werd de dienst weer uitgemaakt door de gevestigde orde. Slechts Jaap Panman vestigde de aan dacht op zich door in de tweede ronde Marian Laudin tever slaan. Klaas Visscher, die vorige week nog de finale bereikte in Har derwijk medé dankzij een gun stige loting, zou met een enige goede wil tot de jongere garde kunnen worden gerekend, hoe wel hij inmiddels ook al weer in de twintig is. het de fraaie, maar wel erg provinciaal liggen de Mijdrecht kwam Visscher af gelopen weekeinde verdienste lijk tot de halve finale. FRANK WERKMAN Uitslagen damesenkelspel halve fina les: Elly Appel—Judith Salome 62, 61; Ada BakkerNora Lauteslager 6—0, 6—2; finale: Appel—Bakker. 6^2, 63. HÉREN halve Hemmes- Fleury 5—7, 6—2, 6—4; Sanders—Vis scher 60, 61; finale: Sanders Hemmes 6—3, 63. Louk Sanders had in de finale weinig moeite met Fred Hemmes. (Van onze volleybalme dewerker) Tilburg „We zijn er bijna, maar nog niet he lemaal", zongen zater dagmiddag duizend opge togen Tilburgse suppor ters in de beslissende vijfde set van het duel Robot/VCTGaggenau. Hun favorieten leidden met 121 en wat zou er burgse verdediging. Robot kreeg bij 1210 nog tweemaal de opslag terug maar daar had Gaggenau weinig moeilijkheden nog fout kunnen gaan? Maar, zoals het versje zegt, Robot was er nog niet helemaal en zoals even later tot verbijste ring van het legioen zou blijken zelfs helemaal niet. Gaggenau verricht- dit te namelijk het „onmoge- Robotfzakte steeds verder terug en na amper twintig minuten was de set afgelopen: 12—15 en daardoor had Gaggenau voor de Robot teruggewezen. lijke" en boog de hope- Na het eerste fluitsignaal JVIONTREAL Het einde van de sta king van de betonijzervlechters, die vo rige week na 54 dagen werd afgekon digd, heeft lang niet alle problemen rond het Olympische bouwprogramma in Montreal weggenomen. Waarnemers menen, dat de tegemoetkoming in de stijgende kosten van levensonderhoud van 85 dollarcent per uur, die de vak bond van metaalarbeiders voor de ko mende twee jaar heeft bedongen, zeer waarschijnlijk zal leiden tot looneisen van andere vakbonden. Ook zonder dat is het allengs wel duidelijk dat het programma van zelffinanciering, waar mee burgemeester Jean Drapeau de or ganisatie van de spelen van 1976 naar Montreal haalde, geen schijn van een kans heeft. Het tekort wordt geschat op minstens een half miljard gulden. Morgen reizen Drapeau en de vertegenwoordigers van het organisatiecomité (COJO) naar Quebee-Ci- ty om de provinciale overheid uiteen te zetten hoe het komt dat de kosten voor de Spelen meer dan verdubbeld zijn en wat men daar aan denkt te doen. Volgens een rapport dat vorige maand ver scheen, zal de organisatie 653 miljoen dollar ver gen, 343 miljoen dollar meer dan oorspronkelijk was geraamd. Geruchten doen de ronde dat de provinciale overheid, die ten koste van alles wil voorkomen dat Montreal de organisatie moet te ruggeven (hetgeen een slag in het gezicht van Frans Canada zou betekenen), een kleine honderd Srsjgj' miljoen dollar wil bijdragen. De federale regering - zal zich afzijdig houden. Premier Trudeau neemt een hard standpunt in: „Montreal heeft de zelffi- nanciering beloofd, Quebec heeft de garantie daar van overgenomen. Alleen op deze voorwaarden heeft Canada zich kandidaaat gesteld voor de organisatie van de Spelen". Het organisatiecomité heeft een plan ontworpen voor inkrimping van de bouwkosten van het Olym pisch complex rond het stadion in Montreal en het bijbehorende zwembad. Het plan gaat ervan uit dat het nieuwe complex wordt gebouwd op de funderingen van het huidige stadion, dat plaats biedt aan 77.000 mensen. Dat zou ongeveer 180 miljoen dollar (450 miljoen gulden) besparen. Jean Drapeau is met dat plan gekomen. Overigens gaat het met de inkomsten al evenmin naar wens. Austin Page, die verantwoordelijk is voor de uitgifte van de Olympische munten, heeft verklaard dat de derde serie is gereduceerd van negen tot vijf miljoen stuks. „De toenemende inflatie in landen als Japan en de Verenigde Staten geeft ons daar minder kansen om te verko pen". In Canada zelf, maar ook in West-Europa is de afzet van de Olympische munten vooralsnog bevredigend. Met de verkoop van de munten van de eerste en een gedeelte van de tweede serie, is 29 miljoen dollar winst gemaakt op een bruto-ver- koop van 89 miljoen dollar. De gereduceerde derde serie Olympische munten met een nominale waarde van vijf en tien dollar zullen pas op de markt kunnen worden gebracht als de staking van het personeel van de Canadese munt voorbij Een opname van een van de Olympische bouwwerken in Montreal, toen het werk stil lag. De staking is sinds vorige week ten einde. Een probleem minder voor de organisatoren. loos lijkende achterstand nog om in een setwinst van 1512! „Er is een wonder gebeurd" zou een verheugde coach Kees van Zweeden na afloop verklaren. scheidsrechter De Jager (die bij een autobotsing betrokken raak te en daardoor vijftien minuten te laat moest laten beginnen) ontspon zich een gelijkopgaande strijd; waarvan niemand kon zeggen wie uiteindelijk de winst punten zou gaan pakken. Gagg- genau startte via 15il goed, maar had in de tweede set niet voldoende verweer tegen de burcht elkaar na afloop sprake- harde gevarieerde aanval van loos aan, want hoe was het in Robot. Een smash van Groen hemelsnaam mogeüjk. tegen het blok betekende 15—5 Robot startte in die beslissende voor de thuisclub. Gaggenau vijfde set furieus en ondanks herstelde zich met 15—10 goed het feit dat Gaggenau nog voor maar opnieuw kwam Robot met 01 had gezorgd, was het bin- duidelijke cijfers (156) in sets nen vier minuten 81 voor de gelijk. Dat Gaggenau daarna de thuisclub. Robot had in die fase vijfde set na grote achterstand geen enkele moeite met de ont- toch wist te winnen was voor redderde Voorburgse verdedi- Kees van Zweeden niet eens zo ging en bovendien haalden de vreemd. „Ze kunnen terugvech- Brabanders in hun verdediging ten na een achterstand. Eerder „alles". Bij 81 werd er voor de dit seizoen gebeurde dat tegen laatste maal van speelhelft ge- Interlance en Goudse Verzeke- wisseld en dat gaf Gaggenau ringen ook." volgens speler Peter Kool „pre- Ook Wim Keyzer had nog moge- cies even de rust die we op dat lijkheden gezien: „Wij hebben moment nodig hadden." Robot de mentaliteit om terug te vech- ging aanvankelijk nog door en ten. Overigens overkomt dit Ro- daar kon een time-out van een bot wel vaker. Ze liggen een wanhopige Van Zweden niets straatlengte voor en zakken dan aan veranderen. Bij 11—1 ge- toch nog weg. Daar hebben wij beurde er echter iets heel be- vanmiddag van geprofiteerd." langrijks. Bij Robot moest Jan Gaggenau, als underdog aan de Klijsen, een van de beste spe- competitie begonnen, ligt nu Iers, met kuitkramp naar de vier punten op de concurrentie kant en even later kreeg Thieu voor en krijgt nu de favorieten- de Jager met hetzelfde euvel tè rol opgedrongen. Frank van kampen. Hij bleef binnen de Overeem hierover: „Wij hebben lijnen maar zijn teamgenoten ons inderdaad nooit favoriet ge- waren zo onverstandig juist voeld. Gaggenau is een ploeg hem met set-ups aan te spelen zonder sterren die wel hard wil en hij miste op dat moment de knokken. Op dit moment heb- nodige springkracht. ben we de wind een beetje mee. Gaggenau kwam wat terug en jk ben alleen bang dat we dat noopte coach Partouns van straks een of andere wedstrijd Robot al bij 125 een time-out tegen een laag geplaatste club te nemen. Vanaf dat moment zullen verliezen." waren echter de rollen in het Waarschijnlijk heeft de onbe- veld volledig omgedraaid. Nu vangenheid Gaggenau tegen Ro- lukte bij Gaggenau verdedigend bot de punten opgeleverd. Ver- alles (vooral Wim Keyzer rea- liezen zou niet als iets vreselijks geerde een paar maal zeer snel) ervaren zijn. Dit in tegenstelling en aanvallend schitterde opeens tot Robot, dat dit seizoen beslist John Groen. Deze speler was landskampioen had willen wor- met felle rugpijn aan het duel den. De teleurstelling kwam wel begonnen en daardoor was hij het beste tot uiting in de enorme beneden zijn normale niveau ge- dreun waarmede de kleedka- bleven. In de slotfase leek hij merdeur achter de Tilburgers geen pijn te voelen, want zijn werd dichtgesmeten...4 smashes „sneden" door de Til- GERRIT VANÏJER WERF HM HHH

Leidse Courant | 1975 | | pagina 16