Uitstel deel III Alcohol uit huisvuil Nederland negeerde Franse waarschuwing over Japanse gijzeling verdeeld verhoging minimumloon [OUTVESTER OMT OM BU [ACHTPARTIJ Ceidoeöomant Politiechefs bepleiten belang minderjarige kentekenbewijs Nieuwe toekomst voor vuilnis X Partij heroïne in sneltrein ontdekt Horeca wil Taptoe in Rotterdam VOLGENS PARIJSE „LE FIGARO" Treinverkeer gestremd KATERDAG 18 JANUARI 1975 LE1DSE COURANT PICIM T DEN HAAG Voor het benutten van huisvuil lijkt een nieuwe toekomst wegge legd. Het concern Gist-Brocades en de Vuilafvoer Maatschappij VAM werken momenteel aan een methode om huisvuil te gebruiken voor de fabricage van alco hol, dat de Gistfabriek dan weer gebruikt om gist mee te maken. Men gebruikt daar nu melasse voor, een afvalprodukt bij de suikerfabricage, dat echter steeds duurder wordt. Uit vuilnis ion heel goed alcohol gemaakt kunnen worden. Directeur dr. D.W. Stolp van de VAM ziet grote toe komstkansen voor dit procédé, „ook voor het maken van alcohol als motorbrand stof, nu olie steeds duurder wordt." De heer Stolp ziet voor de verwerking van het huisvuil goede toekomstmogelijkheden. Allereerst kunnen glas, papier, plastic en metaal er uit gehaald worden en opnieuw worden gebruikt. De helft van het volume, die dan nog overblijft, is een goede voe dingsbodem voor de alcoholfabricage. De met alcohol te maken gist kan ook een ruime afzet vinden in de fabricage van veevoeder. Een andere mogelijkheid in de fabricage van veevoeder. Een andere mo gelijkheid is het verbranden van huisvuil zodat, via droge distillatie, gas ontstaat, waaruit dan weer olie te halen is. Hoewel uit huisvuil niet meer dan één procent van Nederlandse energiebehoefte te halen is, kan dit toch een aanvullende energiebron voor electriciteitscentrales zijn. Een proef van de VAM om bouwmateriaal van huis vuil te maken, heeft volgens dr. Stolp niet veel weerklank gevonden in de bouwwe reld. eU 9 1 (Van onze parlementaire redaktie) tEN HAAG De Sociaal Economische Raad heeft gisteren een :rdeeld advies uitgebracht over een tussentijdse extra verhoging ia het minimum loon. De werkgevers, gesteund door enkele -oonleden, vonden een bijzondere aanpassing niet nodig. De enpverige kroonleden zagen aanleiding voor een verhoging met 1,7 6»rocent, en de vakbeweging wilde twee procent geven. ^Aanleiding voor het advies, uitgelokt door de minister van Sociale g.£aken, was de vertaling van de in 1974 algemeen toegekende minale loonsverhoging van 45 gulden in procenten voor het nimum loon. Over de methode van berekening die verschillende itkomsten geeft bestond reeds verschil van opvatting. De minister ivam op 1,7 procent De werkgevers vonden dat het systeem, 'aarbij om de drie jaar wordt nagegaan of het minimum loon achtergebleven bij de algemene loonontwikkeling het mini- loon wordt elk halfjaar aangepast gevolgd moet worden, ezen ook op de mogelijkheid dat een extra verhoging van inimum loon de werkgelegenheid ongunstig kan beïnvloeden, [oewel het advies van de SER in drie delen uiteenvalt valt is toch tn meerderheid voor een extra verhoging: 14 leden kozen voor procent, 10 voor 1,7 procent en 19 leden wilden geen bijzondere lijsturing. PE (ANP) Tijdens een per- soneelsjacht van de koninklijke houtvesterij in Gortel (gemeen- Epe) is gisteren een 48-jarige loutvester door een schot in t voorhoofd gedood. Het do- lijke schot werd gelost door opperhoutvester van' de londomeinen. Iet ongeluk gebeurde tegen het de jacht die gister- iorgen was begonnen. Tegen r vier 's-middags be sloot men een bosje met lage sparren leeg te drijven. Toen alle posten ingenomen waren werd een hoornsignaal gegeven. Vrijwel direct daarop kwam een wild zwijn uit de bosjes te voor schijn. De opperhoutvester rea geerde als eerste en hief zijn geweer op. Tijdens deze hande ling raakte de trekker verward in een knoop van zijn jas waar door het fatale schot afging. DUSSELDORP (AP) De Westduitse douane heeft giste ren in de sneltrein Amsterdam-Keulen een partij heroine ontdekt ter waarde van 61.000 dollar. De heroine was verbor gen in het plafond van een toilet. Het was voor de tweede keer binnen een week dat er her oine werd aangetrof fen in een uit Neder land afkomstige trein. Maandag vond een schoonmaakster in een handdoeke nautomaat twee en veloppen, waarin heroine zat voor een waarde van 4000 dol lar. In beide gevallen konden de smokke- meer soft- en hard- laars niet worden ge- drugs te worden ge pakt. smokkeld. De contro- Ook via de grens van le is dan ook aanzien- Limburg met Duits- lijk verscherpt bij de land blijken er de grensovergangen op laatste dagen steeds de autosnelwegen. REUZEPUDDING IN LONDEN De grootste pudding aller tijden werd gisteren opge diend tijdens een banket van Engelse pudding-fabrikanten in Londen. Vier personen waren nodig om de kolos naar binnen te dragen. buitenwegen, de autoloze zonda gen en het verminderd autoge bruik van een aantal automobi listen. Het aantal verkeersslachtoffers bij voetgangers onder de tien jaar is volgens de vereniging in 1973 voor het eerst belangrijk gedaald. Van 180 in '72 naar 123. Het aantal gewonde voetgangers onder de tien jaar liep in 1973 terug van 2854 tot 2571. Illllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllll UNDER VOETGAN GERS iGEDOOD IN IVERKEER TJJ DEN HAAG (ANP) Het aan- tal voetgangersl dat in 1973 is ,0, omgekomen in het verkeer, is s ten opzichte van 1972 teruggelo pen van 588 tot 504. Dit heeft .de Nederlandse Vereniging voor Bescherming van Voetgangers gisteren meegedeeld. Deze te rugloop van 14 procent is vol gens de vereniging te danken aan de instelling van de maxi mumsnelheid van 80 kilometer het eind van 1973 op de llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Bandinelli (AP) Ranuccio Bianchi Bandinelli, een van de bekendste archeologen ter we reld, is gisteren op 75-jarige leeftijd in een kliniek in Rome aan een leverkwaal overleden. Bianchi Bandinelli was lid van de Sowjetrussische academie van wetenschappen en heeft en kele jaren aan de universiteit van Groningen gedoceerd. COMMISSARIS GEÏNSTALLEERD In Middelburg is gisteren dr. C. Boertien, de nieuwe commissaris voor de Koningin in Zeeland, géinstalleerd. Hij kreeg uit handen van de waarnemend commissaris Kaland (links) de voorzittershamer aangereikt. Uitspraak rechtbank „Staking Meeus onrechtmatig" BERGEN OP ZOOM De sta king bij het transportbedrijf Meeus in Bergen op Zoom is vanmiddag beëindigd. Over het lot van de 32 chauffeurs die op staande voet zijn ontslagen, zal maandag worden beslist. De president van de rechtbank in Breda heeft gisteren tijdens een kort geding de staking on rechtmatig verklaard. Hij was van mening dat aan de staking te weinig overleg was voorafge gaan en dat de argumenten voor de staking niet voldoende zijn meegedeeld. De eis van de direktie van Meeus om stakingen in de ko mende maanden te verbieden, werd door de rechtbank afgewe zen, omdat er zich «misschien omstandigheden zouden voor doen die een staking zouden wettigen. De rechter doelde daarmee op de moeizame onder handelingen om te komen tot een CAO. Geen antwoord ROTTERDAM (ANP) De plaatselijke afdelingen van de Horecaf en Horeca Rotterdam willen de Taptoe van Delft voortaan in hun stad hebben. De beide organisaties menen, dat de Taptoe bij uitstek een evenement is dat kan bijdragen tot een verlevendiging van het stadsleven en tot bevordering van toeristische activiteiten. De Taptoe zou volgens de orga nisaties van economische bete kenis voor de stad zijn en vooral de middenstand een welkome financiële injectie toedienen. De opmerking is opvallend, omdat de Taptoe juist uit Delft is ver dwenen op aandrang van de middenstand. DEN HAAG (ANP) De hoofdcommissarissen van Amsterdam, Rotterdam, Utrecht en Den Haag hebben staatssecretaris Glastra van Loon van Justitie een brief gestuurd om het belang van weggelopen minderjarigen te bepleiten. Tevens breken de commissarissen een lans voor de alter natieve hulpverlening aan minderjarigen en noe men het „bevreemdend" dat de minister van justitie bij diverse instanties adviezen heeft inge wonnen over hulpverlening aan weggelopen min derjarigen, maar daarbij de afdelingen Kinderpo litie en de alternatieve hulpverlening heeft over geslagen. Bij de hulpverlening aan weggelopen minderjari gen moet het belang van de minderjarige centraal staan. Het weglopen van de minderjarige geeft hem recht op aandacht en hulp, aldus de hoofd commissarissen onder wie commissaris Peyster van Den Haag in het ongevraagde advies. Voor de oplossing van de problemen is het nodig „vanuit de minderjarige te denken", met conse quenties voor de bestaande situatie en omgeving. Weglopen kan alleen door middel van hulpverle ning worden opgelost De commissarissen noemen daarbij maatregelen van de kinderbescherming „vaak slechts een formele en geen materiële oplos sing". Men meent ook, dat minderjarigen recht moeten hebben op beroep bij een nog in te stellen college, die elk concreet geval apart kan toetsen. De hoofdcommissarissen bepleiten de instelling van een dergelijk toetsingscollege in elk arrondisse ment (Van onze correspondent Jan Drummen) Parijs - In een uitvoerig artikel waarin het Parijse blad Le figaro gisteren de achter gronden van de gijzelingsaffai re van Den Haag van septem ber 1974 zegt te onthullen wordt verklaard dat de Neder landse autoriteiten een waar schuwing van de Franse poli tie in de wind hebben gesla gen. Na de arrestatie van Yutaka Furuya, wiens uitlevering de Japanse terroristen van de Franse ambassade in Den Haag afdwongen, heeft de Franse politie vier andere Ja panners leden van het Rode Leger aangehouden. Hun ver klaringen leidden ertoe dat men er achter kwam dat de organisatie een aantal opera ties in West-Europa voorbe reidde, terwijl de gearresteer den bekend maakten dat zij in Nederland over een geheime wapenopslagplaats beschikten. Hoewel de Franse politie de Nederlandse autoriteiten daar van op de hoogte stelde, aldus Le Figaro, sloegen de Neder landers deze waarschuwing in de wind. De autoriteiten in Den Haag antwoordden, dat het hier ongetwijfeld om een interpretatie fout ging en dat de wapens in kwestie zich moesten bevinden in het Ne derlandse paviljoen van de Ci- té Universitaire in Parijs. De gebeurtenissen te Den Haag bewezen minder dan twee maanden later het tegen deel, aldus het blad, dat voort gaat met te verklaren dat de Fransen de Nederlanders al in augustus van de mogelijkheid van terroristen-operaties op hun grondgebied gewezen hadden. Le Figaro haalt ten slotte een anekdote aan met betrekking tot Yutaka Furuya (alias Yos- niaki Yamada): toen de Franse politieinspecteur hem op Schiphol de 300.000 dollar, die het commando geèist had, ter hand stelde, begon deze de biljetten stuk voor stuk te in specteren. Commissaris Dicret stelde hem toen in het Frans dat de Japanner voorgaf niet te verstaan, de vraag: „Heb je er verstand van?" Waarop de zogenaamd niet Fransspreken de Japanner onmiddellijk en in uitstekend Frans en zelfs met gebruik van een volkse uitdrukking antwoordde: „re ken maar, ik ben een specia list". Weeroverzicht Weersvooruitzichten in cijfers. Voor zondag: aantal uren zon: 0 tot 4 Min. temp.: omstreeks 5 graden. Max. temp: omstreeks 8 graden. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 70 procent Kans op een geheel droog et maal: 40 procent Voor maandag: Aantal uren zon: 0 tot 4 Min. Min.temp: omstreeks 3 graden. Max. temp: Omstreeks 7 graden. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 90 procent Kans op een geheel droog et maal: 60 procent APELDOORN (ANP) Het treinverkeer tussen Apeldoorn en Deventer werd gisteren van half drie tot zeven uur gestremd. Dit werd veroorzaakt doordat een kraanwagen de bovenleiding bij een overweg in Apeldoorn kapot had getrokken. DE HAUSSE IN HET STELLEN VAN SCHRIFTELIJKE vragen aan de regering door Kamerleden heeft mede tot gevolg, dat op vele vragen ministers en staatssecretarissen in feite geen antwoord geven. Er zijn vragen welke geen beter lot verdienen; er zijn echter ook vragen die zin hebben, al was het maar om het parlement een tijdiger inzicht te geven in de richting waarin door bewindslie den gedacht wordt. Zo heeft Kamerlid Van der Sanden op 25 juni enkele vragen gesteld over de bedoelingen van C R M. met een vierde radiozender in Nederland. Na de gebruikelijke uitstel-procedure antwoordt minis ter Van Doorn half januari; maar het antwoord ontwijkt inzoverre de bedoeling van de vraagsteller, dat de minister nog niets heeft mee te delen over de bestemming van deze vierde radiozender. Bevestigd nieuws is wel dat omstreeks 1 mei a.s. een technische maatregel geëffectueerd kan worden dank zij welke het program van Hilversum-drie het hele etmaal via één zender kan lopen. De ruimte in de ether welke dan door ontkoppeling van zenders in de ether vrij komt, schijnt nog een kwestie te zijn van een conclaaf waarbij dc minister als Paus en zijn adviseurs en de N.O.S. als kardinalen fungeren. De rest van Nederland is belangstellend beminde gelovige; het parlement inclusief. Voorlopig moet die gelovige tevreden zijn met een antwoord dat geen antwoord is. Europese verkiezingen EEN LEUK SUCCES voor onze landgenoot. Kamerlid Schclto Patijn. is het, dat het Europese parlement deze week grotendeels zijn rapport over rechtstreekse Europese verkiezingen aangenomen heeft. Werken de regeringen van de negen E.E.G.-landen mee, dan kunnen de Europese burgers over een jaar of wat mee beslissen over de samenstelling van het orgaan dat als een boven-nationale volksvertegenwoordiging fungeert. Op zichzelf betekent dit overigens nog niet veel, als er geen schot komt in twee ontwikkelingen: ten eerste meer macht van het Europese parlement ten opzichte van Brussel en nationale regerin gen; ten tweede meer interesse bij de gewone burger voor de Europese integratie. Worden op die punten tussen nu en vijf jaar geen belangrijke vorderingen gemaakt, dan zou het succes van mr. Patijn en zijn medestrijders wel eens een Pyrrhus-overwinning kunnen blijken. DE BEVOEGDHEDEN VAN het Europees parlement is een puur-po- litieke on bovendien ingewikkelde kwestie; van alle lidstaten geldt dat ze bij herhaling handelen als de pot welke de ketel verwijt dat hij zwart ziet. Frankrijk en Engeland heten vaak de zondebok te zijn, maar andere lidstaten Nederland niet uitzonderd staan ook bij herhaling voor nationale belangen op de bres, zelfs als het ten koste van de integratie gaat. Het betrokken raken van de burgers bij de Europese politiek is niet een puur politieke kwestie; maar ze is misschien nog moeilij ker Belangrijk zal zijn dat die burgers ervan overtuigd raken dat het niet alleen om een kwestie van Kamerleden en politici gaat, maar om hun aller toekomst. Daarom bij voorkeur zo weinig mogelijk nationale parlementariërs naar het Europees parlement. Wanneer niet alles op alles gezet wordt, ontaardt de 1ste rechtstreek se Europese verkiezingsstrijd in een zaak voor politici en niet voor de burgers. Dc invoering van deel III van het kentekenbewijs wordt uitgesteld tot na 1 februari. De nieuwe datum, waarop deel III achter de voorruit van de auto moet zitten, wordt nog nader bekend gemaakt. Een kort uitstel is nodig door achterstand bij dc Rijksdienst voor het Wegverkeer. Wanneer hoeft u niets te doen: 1. Als u uw nieuwe deel III al hebt. 2. Als u een correcte accept-giro betaald hebt. 3. Als u een accept-giro met onjuiste gegevens, gecorrigeerd hebt inge stuurd. 4. Als u al een witte aan- meldingskaart hebt ingestuurd. In dc laatste twee gevallen krijgt u vanzelf de correcte accept-giro in huis. Als u zich dan houdt aan dc daarop vermelde bctalingsdatum, krijgt u zeker op tijd uw nieuwe deel III. Wanneer moet u vóór 1 februari iets doen: 1Als u nog gcén accept giro hebt ontvangen en nog géén witte aan- meldingskaart hebt ingestuurd, moet u vóór 1 februari die witte aanmcldingskaart op het postkantoor halen, invullen en opsturen. 2. Als u een accept-giro hebt met onjuiste gegevens, moet u die vóór 1 februari gecorri geerd insturen. 3. Als u een correcte accept-giro hebt, moet u die vóór 1 februari betaald hebben. Wat geen zin heeft: Het heeft geen zin dubbele informjtic te verstrekken. Als we al een gecorrigeerde accept-giro van u hebben, kan een witte aanmcldingskaart alleen maar extra werk en verwarring geven. Als we al zo'n witte kaart hebben, heeft een tweede geen zin. Het kan dan gebeuren dat u méér dan één accept-girokaart ontvangt. In zo'n geval betaalt u dc eerst ontvangen accept-giro en vernietigt u de volgende. Telefoneren of corres ponderen heeft ook geen zin. Als u uw auto verkoopt: Kentekenbewijzen waarbij nog geen deel III is verstrekt, kunnen na 1 februari gewoon op dc postkantoren worden overgeschreven. Als u deel III al hebt, zal dit bij verkoop (met de kopie deel III) overgedragen moeten worden aan de nieuwe eigenaar. U krijgt dan weliswaar - tot dc datum van invoering - nog geen vrijwaringsbewi)S, maar u hebt wél al dc verplich ting er op toe te zien dat de overschrijving correct geschiedt. Deel III moet in géén geval bij de Rijksdienst voor het Wegverkeer worden ingeleverd; men heeft dan geen recht op restitutie van de f 17,50. Bovendien wordt de nieuwe eigenaar gedupeerd. Plak deel III tegen uw voorruit! Plak deel III zodra u het ontvangt alvast tegen uw voorruit. Midden hoven of middenonder, rechtsboven of rechts onder. Dan kan het niet wegraken. Bewaar uw kopie deel lil zorgvuldig thuis. Publikatie van het Ministerie van Verkeer en Waterstaat

Leidse Courant | 1975 | | pagina 7