Strengere bepalingen t oor campings BOLLENSTREEK Laatste vijf jaar talloze bedrijven dicht WACHT MET SPANNING OP RESULTATEN STRUCTUURONDERZOEK Raadslid Pauli (VVD) wil bezittingen van Warmond verkopen Vader Stolwijk en zijn 9 zonen tegen Samen Sterk Lustrumfeest Cleyn Duin slapjes ingezet ATERDAG 18 JANUARI 1975 LEIDSE COURANT PAGINA 5 een onzer verslaggevers) ARMOND De duplieken op algemene beschouwingen voor de begroting van War mond hebben aanmerkelijk ge duurd, dan werd verwacht. Pas kwart voor twaalf liet bur gemeester De Vreeze voor de laatste maal de hamer vallen, nadat hij in sneltreinvaart de resterende punten van de agen da had afgehandeld, de redevoeringen van de diver- raadsleden kwamen voor een groot deel dezelfde punten naar voren als tijdens de eerste ron de. De Schiphollijn (Heems kerk), Liduina (Tulp en Tim merman) en de accommodaties (Timmerman). Over het bejaardenhuis St. Lidui na zei de heer Tulp (CDA) on der meer, dat een dergelijk be jaardenhuis een groot goed is voor een gemeente en dat het hard is mensen, die hun hele leven in Warmond hebben ge woond en een familiebinding hebben, in een bejaardencen trum onder te brengen buiten ~-bet dorp. Hij sprak verder de wens uit, dat „Den Haag" van de voorlopige beschikking voor St. Liduina zo spoedig moege lijk een definitieve zal maken. Het mocht gisteren dan een bloedserieuze zaak zijn daar in Warmond, er werd zo nu en dan hartelijk gelachen. Dat be trof dan opmerkingen over de tuin van de ambtswoning en vooral de kwestie van het hon dentoilet. Ook de dubbelzinnige opmerkingen van de heer Heemskerk (Prog. Warmond) in zake de Schiphollijn zorgden voor de nodige hilariteit. Hij zei daarover onder meer, dat de PW-fractie uitziet naar een nota over de voor- en nadelen van de Schiphollijn en liever nog naar een, waarin de vraag wordt gesteld of deze spoor wegverbinding überhaupt no dig is. Op zijn vraag hoe het gaat met eventuele schade aan beplanting bij de aanleg van de lijn, zei burgemeester De Vree- ze, dat dat een moeilijke zaak is, omdat hierbij niet de provin cie, maar het rijk betrokken is. Ook kwam Heemskerk terug op de vaartuigenbelasting. Zou sa menwerking met andere water sportgemeenten een invoering van een dergelijke belasting niet bespoedigen? zo vroeg hij zich af. Burgemeester De Vree- ze zei daarop, dat er in het verleden al aan is gedacht, maar dat er vooralsnog zelfs nog geen juridische basis voor een vaartuigenbelasting is ge vonden. WD'er Pauli bewoog zich gister avond vooral op het financiëe terrein. Over de zaak van de milieurechercheur vroeg hij of Warmond een bijdrage van 15.000 gulden wel kon missen. Verder wil hij het huizenbezit van de gemeente drastisch gaan beperken, omdat het een onren dabele zaak is. Pauli: „Als er iemand komt, die een pand wil kopen, zeg ik doen". Wethouder Van der Kroft waarschuwde echter tegen een dergelijk be leid en wees op de voegere verkoop van de Kagerplassen, die nu veel geld voor Warmond zouden hebben opgeleverd. De heer Pauli zei, dat hij de begro ting wel zou goedkeuren, keu ren, maar dat hij graag voor volgend jaar een aantal herzie ningen zou zien. Dat betrof dan de gemeentelijke bezittingen, gelden voor functionarissen zonder vastgesteld doel, oplei- dingskosten en subsidies/contri buties. Nadat burgemeester De Vreeze al een aantal malen ongeduldig op zijn horloge had zitten kijken, werd de begroting met algeme ne stemmen aangenomen en kreeg de heer Timmerman nog de belofte, dat er over de ac commodaties een informeel be raad zal volgen. Van een onzer verslaggevers IBMOND - Al sinds geruime tijd kampt de gemeente Warmond met problemen rond het afgeven van vergunningen voor stacara vans. Her en der in de gemeente worden de caravans bij boeren het groene gebied gezet. Daar worden dan min of meer villekeurig voorlopige vergunningen voor verleend. Bij de cam ping-exploitanten zowel als bij de gemeente ontstond er onbeha- er deze gang van zaken. De exploitanten vonden dat zij weinig zekerheid hadden, wanneer ze telkens een voorlopige vergunning moeten aanvragen. De gemeente meende dat het landelijk gebied ontsierd werd. in de toekomst verandering in komen. Op 5 februari krijgt de raad het plan „Noord-Oost" voor de kiezen. Hierin zijn stringen tere regels opgesteld ten aanzien van het houden en plaatsen van caravans. Het plan geldt voor het groene gebied van Warmond tussen het Oosteinde ^n de Leede en het Warmonds gebied aan de andere zijde van de Kaag. Aanvankelijk hebben we gepro- JJaventieS beerd de camping-exploitanten J rond de tafel te krijgen om te per camping werd een deel uitge komen tot een herverdeling van te grond", zegt burgemeester Vreeze. „We wilden de jond opkopen en opnieuw ver ken in stukken van tien hecta- n" Dit plan van de gemeente ituitte op grote tegenstand bij de dertien exploitanten, waar- er sommigen toch maar stukje grond hebbeYi van ongeveer een hectare. het plan van herverdeling niet doorging, heeft de gemeen te de exploitanten gevraagd, volgens door de gemeente opge stelde regels, hun camping te reorganiseren. Tot nu toe heeft op het gemeentehuis bijna alle reorganisatie-plannen bin- „Ze moeten nog nauwkeu rig getoetst worden, maar ik verwacht dat op grond van de plannen, elke exploitant een de- tsitieve vergunning kan krij- Goenvoorzieningen ;en die in het plan Noor- aap de campingexploitan- worden gesteld, liegen er om. Per caravan moet op de campings een ruimte van tweehonderdvijftig en voor gro- ravans van driehonderd vierkante meter worden vrijge laten. Dit betekent niet dat al die vrijgelaten grond rond de an moet komen. Een deel ervan zal terug te vinden zijn bijvoorbeeld een speelter- reintje en in het groen dat her der op de camping moet worden geplant. het hele gebied zullen groen voorzieningen worden aange bracht. Deze bestaan uit hoge bomen, die ervoor zorgen dat de caravans vooral vanaf de en De Kaag nauwelijks zichtbaar zijn. Voorts dient de camping voorzien te worden vijftig meter groen per ca ravan. Dit groen werdt ver deeld in hoge struiken en bo men rond een groepje caravans lagere heggen rond iedere caravan afzonderlijk. Leidse agenda itoo^Suiionsplein, start tv Is Lyceum - Toncclvoorsl - Bandavond Fra cusband; aanvang 20 uur. K-nlinu Speeltuin Zu.derkwartier - Bijeen- tel. 20552, Beker van 11 30-14 uur en d< n 19-21 uur nischc Hulpdienst: tel. 2 Leidde bioscopen Vnjdag- aat 39. tel, 33210 ..Marieke V. 16 jaar Dagelijks: I m Actie tegen eucharistieavond- maalsviering in Van een onzer verslaggevers Oegstgeest Via een open brief die alle rooms-kath- oliekcn van Oegstgeest deze week in de bus hebben ge kregen, heeft het Rooms Katholiek Nederlands Cen trum „Pro fide et Ecclesia"' erop gewezen dat de eucha- ristie-avondmaalsviering die morgen in de plaatselij ke St. Willibrordkerk wordt gehouden volgens hem „vol strekt ongeoorloofd is". De eucharistie-avondmaalsvie- ring gaat uit van de St. Willi- brordparochie, de gerefor meerde kerk en de hervorm de gemeente. In de brief van „Pro Fide et Ecclesia" zijn citaten opge nomen van kardinaal Wille- brands, de bisschoppen van Nederland en bisschop Si- monis van Rotterdam, waar in er o.m. op wordt gewezen, dat men moet instemmen met het geloof van de kath olieke kerk ten aanzien van de eucharistie wil men aan de H. Communie deelnemen. Mede op grond van dit laat ste meent „Pro Fide et Ec clesia" dat de eucharistie- avondmaalsviering niet geoorloofd is voor Rooms- Katholieken. Buslijn 50 tijdelijk verlegd Van een onzer verslaggevers WARMOND In verband met de rioleringswerkzaam heden op de Herenweg is de gehele Dorpsstraat afgeslo ten voor "verkeer uit de rich ting Leiden. Met ingang maandag 20 januari is de busroute van lijn 50 van de NZH alleen mogelijk in de richting Leiden. De gevolgde route is: Heren weg, Beatrixlaan, Burg Ke telaarstraat, Dorpsstraat, Meerrustlaan en Herenweg. De haltes Warmundastraat en de Baan komen tijdelijk te vervallen. Er zullen haltes op de Beatrixlaan, de Burg. Ketelaarstraat en de Dorps straat worden geplaatst. In de richting Sassenheim is de route van lijn 50: Rijns- burgerweg, Leidsestraatweg, Geverstraat, Rijnzichtweg, Rijksweg, afrit Sassenheim, Warmonderdam. De haltes Warmonderweg, Marelaan, Abtspoelweg, Pres. Kenne- dylaan. Warmond station, Sweilandstraat, Baan, War mundastraat, Overbos, Was- beeklaan en Viaduct komen te vervallen. Er zal een tijde lijke halte worden geplaatst aan de Leidsebuurt/Rijn- zichtweg bij de bestaande halte van de lijnen 31, 40. 41 en 43. Passagiers uit Leiden met bestemming Warmond moeten overstappen aan de halte Warmonderdam op een bus richting Leiden. Passagiers uit Oegstgeest en Warmond moeten eerst de bus richting Leiden ne en overstappen bij de halte Lijsterstraat. In de avond- spits van 15.30-18.30 zal van af Leiden station tot de Sweilandstraat een half-i spendeldienst rijden om het ongerief voor de Warmon- ders te beperken. geen caravans worden geplaat st. Er mag een woning van de exploitant staan („niet zijn tweede woning"), er moeten voldoende sanitaire verzienin- gen worden gemaakt. Tevens is er ruimte voor een eventueel aan te leggen haventje. Het plan „Noord-oost" stuitte aanvankelijk op tegenstand de exploitanten. Zij zouden door de strenge bepalingen het aan te leggen groen minder caravans kunnen plaatsen. Vooral <le exploitanten die te gen het bos van Krantz aanzit ten, werden ernstig benadeeld omdat het Hollands Landschap had bedongen dat er een singel van vijfentwintig n moest worden aangelegd tussen het bos en de campings. „Hier hebben we uiteindelijk vijftien meter van af kunnen krijgen, aldus burgemeester De Vreeze. Bovendien zien de exploitanten op tegen het maken van ei aansluiting op het hoofdriool. Met het bestemmen van de grond voor recreatieve doeleinden, krijgen de landbouwers in gebied minder armslag: zij gen niet meer uitbreiden, tenzij zij ook een camping inrichten en hun vee of bollen var land halen. Unicum „Met dit plan hebben we een unicum voor Nederland", aldus burgemeester de Vreeze. „Er zijn wel wat regels door de Planologische dienst van de provincie opgesteld en ook door verschillende andere instanties, maar zoals hier alle plaatsen van caravans bij bestemming geregeld zijn, dat heeft geen enkele gemeente". DAMVERENIGING SRMEN STERK. VQDR TEGEN Aan de TH-Delft zijn geslaagd v< Propaedeutisch ex. scheikundig genieur: mej. L A. Correia, Bruns- sum, G.M. Bol. Rijswijk. A.S. Alphen a.d. Rijn, J.W. Buys, Voor schoten, A.J. v. Dop, Lisse, A den Graaf, Rotterdam, B. ter F Den Haag, G. de Jong. H.I. Ambacht, J.C. de Jong, Reeuwijk, T A. Jozias- se. Oost Souburg, H. Junier. Den Haag, S. Kapteyn, Alphen a.d Rijn. M. Knoot, Delft. W.F.M. van der Laan. Vogelenzang. J.P.A. Noten boom, Delft, R. Paulüssen. Schie dam, M. Provoost. Oost Souburg, A. de Ronde. Bruinisse, W A. Sanders. IJmuiden, E. Stuy, Rotterdam. A.H.A.P. Veer, Dodewaard, J. van de Velden, Utrecht, H.J.C. Verwater, Rotterdam, M.H. Vreugdcnhil, Maas dijk. R W. Wulkan, Krimpen a.d. IJs- sel, E.M. van Wijk, Zoetermeer. Van onze correspondent HAZERSWOUDE Dammen is bij de familie Stolwijk van de Hazerswoudse Burgemeester Wamaarkade een geliefde denksport. Zó populair zelfs dat vader A. M. (bij velen beter bekend als „ome Toon") Stolwijk en de meeste van zijn negen zonen actief lid zijn bij de plaatselijke damvereniging Samen Sterk, waarvan het standaardteam onlangs het kam pioenschap van de Leidse Districts Dam Bond behaalde. Goed, Piet Fase lanceerde een maand of wat geleden in „Stultus Ponus", het clubblad van Samen Sterk, het idee, dat het er nu maar eens van moest komen: een damwedstrijd tussen vader Stolwijk en zijn negen zonen en een tiental van Samen Sterk. En vrijdagavond kwam het er dan echt van, daar in het damhuis van Samen Sterk aan de Hazers woudse Dorpsstraat. Mevrouw A. M. Stolwijk-Boere, de echtgenote van A. M. en de moeder van Piet, Herman, Cees, Ton, Aad, Hans, Paul, Jos en Richard, deed de eerste zet in deze wedstrijd. En het is een logische zaak dat er van een zeer sportief denkgebeuren sprake was, daar in Hazers- woude. Want je „slacht" je eigen makkers op het damveld toch maar niet onsportief af. als je weet dat vader A. M. Stolwijk jarenlang bestuurslid was van de club (en nog steeds actief speler) en dat zijn zoon Ton tegenwoordig secretaris is van datzelfde Samen Sterk. Anderzijds wilde Samen Sterk er ook geen inmaakpotje van maken cn kwam dan ook niet met het sterkste team achter de tafels, maar bestreed de Stolwijken met een combinatie van spelers van de diverse teams. Eerste narcissen aangevoerd Van onze correspondent Roelofarendsveen Donderdag zijn op de bloemenveiling E. M. M. te Roelofarendsveen de eer ste narcissen van buiten aange voerd. Volgens de veilingdirec tie is het nog nooit eerder voor gekomen dat narcissen zo vroeg in het jaar werden aangevoerd. Roelofarendsveen Ruim 200 jongens en meisjes uit Roelofa rendsveen en De Kwakel heb ben gisteravond in de veilinghai aan de Sotaweg deelgenomen aan een sport- en spelavond georganiseerd door de Vrije Jeugd Recreatie. De wisselbe ker bleef in de Veen. Deze werd in ontvangst genomen door Prins Roelof de 2e van de VJR- jeugd. Aarlandcrveen - Mevr. Hooger- vorst-de Jong de Jong is gister avond gekozen in het bestuur van de LTV afd. Aarlandcr veen. Ze is de opvolgster van mevr. J. Helling-Smoorenburg. Stompwijk Morgenmiddag van 2 tot 4 uur is er in het Dorps huis van Stompwijk een z, spellenmiddag voor de jeugd. Van onze correspondent Katwijk Dewijkvereniging Cleyn Duin vierde gisteravond in de zaal van de sporthal haar eerste lustrum. „Laten we maar aannemen dat de besten gekomen zijn", zo opende vice-voorzitter De Best de jaarvergadering voorafgaande aan de lustrumviering. Slechts ruim een dozijn van de 1600 leden, die dit wijkorgaan telt, was aanwezig. Ontstaan uit een idee van het interkerkelijk comitó heeft de wijkvereniging zich in de afgelopen vijf jaar snel ontwikkeld tot een bloeiend orgaan binnen de wijk Cleyn Duin. De grote wens van do vereniging voor de nabije toekomst is een wijkgebouw. Twee van de vier wijkverenigingen in Katwijk beschikken al over een eigen accommodatie. „De wijken Molcnblok en Cleyn Duin zijn eigenlijk maar misdeel de kinderen", aldus de viee-voorzitter. Wachtend op de feestvierders belichtte hij een succesvol jaar vol met drukbezochte evenementen en positieve contacten met de gemeente. „Hopelijk kunnen wc de zesde jaarvergadering in ons eigen wijkgebouw houden". Zo besloot de vice-voorzitter zijn jaarrede tijdens deze bedroevend slecht bezochte eerste lustrumavond. BOLLENSTREEK - Hoe zal de toekomst voor de bloembollenkwekers er uit gaan zien? De laat ste vijf jaar zijn al enkele duizenden bedrijven afgevloeid omdat ze de strijd niet meer konden volhouden. De zwaarste klappen vielen uite raard in de groep van de kleine kwekers, die geen mogelijkheden zagen om de mechanisatie ver door te voeren. Maar ook grote bedrijven kwamen in de puree omdat de opbrengsten van de bollen gelijk bleven en zelfs nog wat terug liepen, terwijl de kostenspiraal als een komeet omhoog schoot. De kwekers gingen in de fout omdat ze, in de race naar schaalvergroting, te veel gingen produceren. In 1974 resulteerde dat tot een inëénklappen van de markt. Intussen is het structuuronderzoek in het bloem bollenvak bijna een jaar op gang. De volgende maand wordt een tweede deel van dit onderzoek afgesloten en daarmee is men in een beslissende fase beland. In veel werkgroepen zijn de afgelo pen maanden tal van plannen en alternatieven doorgelicht en voor 1 maart a.s. zullen die studies worden afgerond. Dan zal men dus in grove lijnen al kunnen aangeven in welke koers het bloembollenvak zal moeten varen om weer winstgevend te worden. In de derde en laatste fase van het struktuuronderzoek zal men zich nl. in hoofdzaak bezig houden met de concrete uitwerking van de beleidslijnen. Welke conclusie ook uit de bus komt, het staat vast dat er harde maatregelen genomen zullen moeten worden. Een daarvan zal zijn het (ver moedelijke) advies dat het geen zin heeft zwakke bedrijven met veel kunst- en nog meer vliegwerk in het leven te houden. Bepaalde maatregelen, zo meent men, moeten alleen dienen om acute noden op te heffen. Men mag er bijvoorbeeld aan twijfelen of het huidige surplussysteem wel kan worden ingepast in de toekomstvisie. Momenteel wordt door de bollbnkwekers jaarlijks een bepaald percentage van de totaalverkoop gestort in het surplusfonds en daarmee worden de onverkoopbare bollen betaald. In het bloembollenvak is een vrij grote stroming mensen van mening dat de inname- prijzen te hoog zijn. Men biedt daardoor onder meer landbouwers gelegenheid tulpen te telen omdat deze altijd kunnen terugvallen op dit "spaarpotje" als hun bollen niet kunnen worden verkocht. Het gevolg hiervan is dat goed geleide bloembollenbedrijven, die zelf weinig of nooit een beroep op het surplusfonds moeten doen, nu al jaren achtereen opdraaien voor de fouten van anderen. Het bloembollenvak heeft tot nu toe geweigerd te leren van cijfers uit het verleden. Die wijzen o.m. uit dat de kans op misoogsten dank zij alle mogelijke gewasbeschermende middelen de laat ste jaren steeds kleiner wordt. De cijfers wijzen ook uit dat er geen grote groei van de export verwacht mag worden op korte termijn. Openbreken van nieuwe markten van broeiershan- del naar de droogverkoop zijn processen die tijd vragen. Het staat vast dat de droogverkoop - de de verkoop van bloembollen aan particulie ren voor tuinbouwbeplanting e.d. - nog flink zal kunnen groeien maar nogmaals; dat vraagt tijd. Aan de andere kant lijkt het wel zeker dat de verkoop van bloembollen aan buitenlandse bloemkwekers, die de bollen dan weer in hun kassen planten om er bloemen van te kweken, een minder grote plaats zal gaan krijgen. De Rijnsburgse bloemengroothandelaren zorgen er wel voor dat er een kant-en-klaar produkt kers vers op de buitenlandse markt komt. In die concurrentieslag krijgt de buitenlandse broeier geen schijn van kans. In het buitenland krijgen de bollenexporteurs steeds meer te maken met een concentratie van de vraag en het ligt in de lijn der verwachtingen dat de kwekers in het binnenland hier straks ook veel mee te maken zullen krijgen. Op het tuinbouwcongres, dit jaar in Wagenmgen gehou den, voorspelde de voorzitter van het Produkt- schap voor Siergewassen, de heer H.J. Hylkema, dat de bloembollenexport straks zal worden beheersd door eten honderdtal bedrijven. Daarom wordt nu gesteld dat ook kwekers het aanbod zullen moeten bundelen om zo sterk te kunnen staan tegenover concentraties van de vraag. De gedachten gaan dan ook nu al uit naar het afsluiten van meerjarige contracten, waar binnen de kwekerij zich verplicht bepaalde aan tallen te leveren voor een vaste prijs, waarbij de af nemer sconcentratie natuurlijk een afname plicht heeft Bij dit bloembollengebeuren-der-toekomst zullen de veilingen - de de HoBaUo en HBG te Lisse rn "West-Friesland" te Bovenkarspel- een rol kunnen spelen. Het spel wordt straks wellicht nog vermakkelijkt omdat de HGB en "West- Friesland" bijna zeker een fusie sullen aangaan. Als de veilingen straks hun partij volop willen meeblazen, dan zullen ook zij van koers moeten veranderen. Er zullen in het rapport dat bij het afronden van de tweede fase van het struktuuronderzoek zal verschijnen, vermoedelijk nog wel meer opzien barende dingen aan het licht komen. Bijvoor beeld over de struktuur van de vakorganisaties en wat daar allemaal aan zal moeten verande ren. De gehele bollenwereld kijkt nu met meer n normale belangstelling uit naar dat rapport

Leidse Courant | 1975 | | pagina 5