VNL maakte belofte (nog) niet waar Hand balster Helma van der Geest in Haags selectie - team Goede resultaten van Leidse volleybalteams overgangs klasse Rijpwetering; op weg terug ZATERDAG 18 JANUARI 1975 I.F.IDSE COURANT PACIN A 4 Spits Ad Lelieveld: sfeer zoek Van onze sportredactie LEIDEN De manier waarop de beide Leidse afdelingsclubs ZLC en VNL verle den seizoen aan de weg timmerden leek een belofte voor de toekomst. De twee teams promoveerden naar de eerste klasse en inderdaad kan, halverwege het lopende seizoen, van één van hen gezegd worden dat die belofte al voor een groot deel is ingelost. Dat betreft dan ZLC, dat samen met MM O en Alphense Boys de ranglijst aanvoerde. Maar waar is VNL gebleven? Tot afgelopen zondag bungelden de Vliet- bewoners ergens troosteloos in de staart- groep, waarvan zij zich, ten koste van Stompwijkse Boys (1—0) dit weekend enigszins konden losmaken. Maar de ver wachting die verleden jaar gewekt werd, lijkt VNL niet waar te kunnen maken. Ad Lelieveld, onbetwist topscorere van vorig seizoen en ook nu weer in de spits acterend bij VNL is niet van plan om er doekjes om te winden als hij het over de matige klasse ring van zijn ploeg heeft. „Er is nog al wat veranderd bij ons ten opzichte van verleden jaar en bepaald niet ten goede. Wat ik vooral mis is de uitstekende sfeer die er toen onder de jongens heerste en waarvan nu helemaal geen sprake meer is.. We heb ben een nieuwe trainer gekregen, de heer Ouwerkerk, en die hanteert andere maatsta ven als Van dorp, onze oud trainer. Veel meer dan vroeger overheerst nu inzet en wilskracht en een aantal jongens hebben het daar moeilijk mee. Drie van hen Struik, Van Berkel en Van Dorp moesten afhaken en dat gaf weer aanleiding tot scheve gezichten. Persoonlijk vind ik het jammer dat deze jongens niet meer in het eerste staan, want het zijn, vooral technisch gezien, gewaardeerde krachten. Bovendien zijn zij aanvallend ingesteld en hun vervan gers niet. Feitelijk beschikt VNL nu slechts over één aanvaller, dat ben ik dus, en dat is natuurlijk veel te weinig. Vandaar ook dat ik deze competitie pas twee doelpunten heb gemaakt, terwijl ik er verleden seizoen omstreeks deze tijd al zeker acht had inge- knald." Ook voor Ad Lelieveld is er dus niet veel meer aan? „ZO zou je het wel kunnen zeggen, ja. In ieder geval is het beslist minder dan vorig sei zoen. Eigenlijk wel jammer, want het voet bal op zich staat in de eerste klasse op beduidend beter peil dan het niveau van de tweede klasse. Tegen clubs als MMO, Alp hense Boys, Warmunda en ZLC bijvoor beeld is het erg fijn spelen. In de afdeling wordt tegenwoordig stukken beter gevoet bald dan vroeger. Lang niet zo hard meer, integendeel, de techniek gaat meer en meer overheersen. Gezien ons spel van vorig sei zoen hadden wij hoger genoteerd moeten staan dan nu het geval is. Weliswaar is de situatie nog echt niet hopeloos te noemen, maar het had natuurlijk wel wat beter gekund. Nee, ik geloof niet dat er een hoge klassering inzit dit jaar. VNL zal genoegen moeten nemen met een positie in de mid denmoot", concludeert Ad Lelieveld met een ondertoon van teleurstelling in zijn stem. AD VAN KAAM Van onze volleybalmedewerker LEIDEN De Leidse overgangsklassen boeken de laatste tijd uitstekende resultaten. Donar, dat in de vorige wed strijd het sterke Punch 2 tot capitulatie dwong, heeft ook Punch 1 met de neus op de feiten gedrukt. In eigen hüis werden de Delftse studen naar een gevoelige nederlaag gespeeld. LUSV, dat vorige keer in een twee uur durend titanengevecht Zovoc versloeg, verdiende drie punten door een eenvoudige overwinning op Goudse Verz 3. Leski/W incasseerde door een 3-2 overwinning op AV 40 2 twee puntjes, die het zo ontzettend nodig heeft om uit de degradatiezorgen te komen. Donar heeft ondanks het gemis van de door een blessure uitgeschakelde spelverdeler Rolf Groen binnen een uur afgerekend met Punch 1, dat een abominabel partijtje volleybal ten beste gaf. De Leidenaren kwamen in de twee eerste sets nog tot hun normale spelpeil, getuige de setstan den 7-15 en 6-15. In de derde set lieten zij zich echter verleiden tot matiger verrichtingen. Desondanks had Punch weinig verweer op Donars aanvallen en ging met 11-15 roemloos ten onder. LUSV kwam tegen het op de op één na laatste plaats van de ranglijst vertoevende Goudse Verz 3 ook met een 3-0 overwinning uit de bus. Zonder het te weten hielp het daarmee ook Leski/W van de gehate laatste plaats af. Leski begon het nieuwe jaar namelijk uitstekend door AV 40 2 met een 3-2 nederlaag te confronteren. Hierdoor werd het punt achterstand op Goudse Verz 3 omgebogen naar een punt voorsprong. De setstanden 15-7, 15-8, 13-15, 11-15 en 15-3 laten zien, dat het zelfs niet veel gescheeld heeft, of AV 40 was naar een 3-0 verlies gespeeld. In de promotieklasse dames toonde Leski/W, dat het ook met streekgenoten weinig consideratie heeft. Gemini K 2 werd onder groot machtsvertoon in eigen huis naar een snelle 0-3 gedirigeerd via 6-15, 10-15 en 7-15. In de eerste klasse heren bewees Groen SC opnieuw zijn absolute superioriteit. Les ki/W 2, dat met 11 uit 10 toch op een mooie zesde plaats stond, kon ondanks versterking in de persoon van de na een langdurige rugblessure teruggekeerde Frank van Bunnik weinig inbrengen tegen het geweld van Groen SC. De Leidse ploeg sloeg met weinig inspanning de setstanden 15-5, 15-9 en 15-7 bij elkaar. Groen SC 2 bleek, gehandicapt als het was door de afwezigheid van Ger Renes en Pau Lut, niet opgewasen tegen een fel op winst spelend WVC, dat samen met zijn tegenstander op de derde plaats stond. De Warmonders behaalden een 1-3 overwinning. Enige verbazing wekte alom de prestatie van Salvo. Dit team, dat met één punt helemaal onderaan stond, wist namelijk Orion, naaste belager van koploper Groen SC een gelijkspel af te dwingen. In de eerste klasse dames sloegen de meisjes van Groen SC 3 hun grote slag. In de partij van de 'waarheid tegen koploopster DAC wisten zij door hun routine het spel van de Alphense meisjes zodanig te ontregelen, dat er achtereen volgens 15-4, 15-13 en 15-10 op het scorebord verschenen. Door deze overwinning legde Groen SC beslag op een met DAC gedeelte eerste plaats. In Aarlanderveen traden de dames van Aarlanderveen aan tegen LUSV 5. Nadat ze op overtuigende wijze de eerste twee sets hadden gewonnen met 15-6 en 15-7, kwamen de Leidse studentes terug tot 12-12. Op het beslissende moment wist Aarlanderveen echter toch door te drukken en finishte op 15-12. Een archieffoto van een ontmoeting tus sen Rijpwetering en Altior. Zondag staat deze onvervalste streekderby weer op het programma. Dan krijgt de ploeg van Freek Filippo de gelegenheid het gat met de ploeg uit Langeraar te dichten. Van onze sportredactie RIJPWETERING Het gaat weer iets beter met Rijpwete ring. De 0-1 overwinning bij Foreholte bracht de ploeg van trainer Freek Filippo weer wat dichter bij de plaats, die aan het eind van het vorig seizoen werd inge nomen. Tweede werden de Rippers toen.Leken .Leken de stap naar de derde klasse te kunnen maken, maar misten in de halve promotiecompeti tie de boot op een haar. Zon dag zal Rijpwetering in de derby tegen Altior moeten bewijzen, dat de moeilijke pe riode in de geschiedenisboe ken kan worden bijgeschre- Secretaris Van der Berg over die eerste wedstrijden van de ze competitie: „We hebben een hele tijd gesukkeld met blessures. En dat is nu voor een groot deel over. Alleen heeft Schrijvers nu een knie blessure. En wat ook een stuk scheelt is dat we weer kunnen beschikken over Hans van Rijswijk. Hij speelt nu weer een wedstrijd of twee, drie mee en dat is duidelijk te merken. Hij heeft daarvoor niet meegespeeld in verband met zijn studie. En nu blijkt wel, dat we hem niet konden Het zijn dus blessures geweest, die de matige start van Rijp wetering hebben veroorzaakt en niet de teleurstelling van het missen van de promotie. Van der Berg: „Nee, dat zeker niet. Het elftal heeft de teleur stelling goed opgevangen. Nu hebben we na die extra wed strijden niet meer gespeeld en dat scheelt natuurlijk ook. Als je na een bepaalde teleurstel ling direkt weer aan de gang moet.dan komt er wellicht een terugslag. Nu zat er geruime tijd tussen. De verstandhou ding binnen het team heeft er niet onder te lijden gehad"! Daarmee heeft Rijpwetering overigens nooit last, want spe lers lopen nu eenmaal niet weg. Freek Filippo, de oude- UVS'er, die al aan zijn vierde seizoen bezig is bij de ploeg, kan over hetzelfde elftal be schikken als vorig jaar. Van der Berg: „Het is merkwaar dig, maar weglopen gebeurt bij ons nooit. Behalve dat Rijpwetering een gezellige club is, is het ook een dorps- ploeg. Kiijk in Leiden lopen de spelers veel gemakkelijker over naar een andere club. Dat is hier niet zo". Behalve blessures is er nog een orzaak aan te wijzen voor een mogelijk vormverlies. De trai ningsaccommodatie. Van der Berg daarover: „Wij zijn bezig met een nieuw veld. Er wordt aangewerkt en ho pelijk is het klaar als de nieu we competitie begint. Maar om dat te kunnen realiseren, moesten wij van ons trai ningsveld af, omdat op die plaats een half verhard veld komt. We trainen daarom nu tijdelijk op een stuk weil)and weiland enige drainage. Ba loefeningen zijn daar nauwe lijks mogelijk. Daarom zijn we met die voortdurende re gen uitgeweken naar de vei linghal in Roelofarendsveen. Bepaald geen ideale situatie om te trainen. Ook het half- verharde veld dat we krijgen is dat niet, maar het kan niet anders. Als je op zandgrond zit gaat het wel, maar hier op die veengrond kan het water niet weg, als je een grasveld voor de trainingen zou gebrui- Maar hoe dan ook, Rijpwetering gaat er op vooruit. En hoe aardig zou het niet zijn, als het spel gelijke tred kon hou den? JAN VAN DER NAT MAT KEEREWEER: ,,Dit jaar moet het echt kunnen" Van onze sportredactie LEIDEN Mat Keereweer, trainer van Sleutels en ex- doelman van Roodenburg is geen man van „grote" woor den. Van nature is hij nogal terughoudend en bepaald niet dol op knallers van uit spraken. In de tijd dat hij naam maakte bij zijn vroe gere vereniging al niet en nu, als trainer van dc Leidse afdelingsclub Sleu- tesl huldigt hij het principe van de „voorzichtigheid" nog steeds. Toch is zijn kijk op de toekomst van zijn hui dige vereniging een optimis tische. „Ja. Het moet dit jaar maar eens gebeuren; we moeten die afdeling uit. En de mogelijkheden daar voor lijken groter dan ooit tevoren." Zo op het eerste gezicht lijkt Mat Keereweer zijn princi pes van „het kan vriezen en het kan dooien" dus thuis gelaten te hebben. Maar zijn uitspraken over de kansen van Sleutels zijn dan ook gestoeld op feiten. „Alle fac toren om een belangrijke rol in de top te spelen zijn mo menteel aanwezig. De wil om iets te bereiken is er en er wordt, in heel de vereni ging, keihard gewerkt om dat doel na te streven. Als die wil er is betekent dat natuurlijk nog niet dat we er zijn", erkent Mat Keereweer zelf. „Maar ook de capacitei ten en de instelling van de jongens wekken verwachtin- gen. Neem nu die gedwon gen periode van stilstand. Niet één sloeg de tweeweke lijkse trainingen over en dat zegt toch wel iets bij een afdelingsclub. Het bestuur doet er r van alles aan om de sfeer nog beter te maken dan die al is en ook dat laatste gegeven is natuurlijk van het hoogste belang. Ik geloof dat zoiets toch zijn vruchten moet afwerpen." Verleden seizoen speelde Sleu tels een belangrijke rol in de Eerste klasse, maar moest, met het eind in zicht, op het laatste moment afhaken. Mat Keereweer weet dat aan de onervarenheid van de meeste spelers. „Maar ook wat dat dat betreft is er een en ander veranderd" zegt hij nu. „De jongens zijn gewend geraakt aan mijn training en opvattingen; nemen nu snel ler dan voorheen het geval was iets aan en zijn beter op elkaar ingespeeld. De rol van favoriet drukt nu min der zwaar, al sta ik er nog steeds van te kijken hoe fa natiek de meeste ploegen juist tegen ons tekeer gaan. Misschien omdat ze weten, dat wij goed voetbal probe ren te spelen. Wellicht om dat we bovenaan staan. In ieder geval is het zo, maar we houden er zelf dan ook rekening mee.' Mat Keereweer is van mening dat de lange rustperiode be paald niet ten goede is gekp- men aan het spel van zijn pupillen. „Nee. natuurlijk niet, want de feeling met de bal raak je zodoende wel kwijt. Conditioneel zijn we 1 er beslist niet op achteruit gegaan. Daar zorg ik wel voor", verzekert hij grim- mig. Zaterdag speelt Sleutels tegen MVKV, één der zwaksten uit de Afdeling. „Toch een ploeg om rekening mee te houden", meent Keereweer. i „Ten eerste is het bijzonder 1 gevaarlijk om wie dan ook te onderschatten en ten tweede spelen die lui een partij voetbal waar wij niet zo van houden. Veel harde trappen en bijzonder stug in de verdediging. Toch zullen we aanvallend spelen, want we voetballen thuis en daar mag je geen enkel punt laten schieten. Wil je tenminste kampioen worden. En dat „laatste", verzekert hij, „is zeer zeker het geval. Het zou een teleurstelling zijn als het niet zou lukken. Ja, ik denk wel dat ik dé conclusie zou trekken." Van onze handbalmedewerker Oud Ade Enige jaren geleden is de technische commissie van het Nederlands Handbal Verbond, onder leiding van de toenma lige bondscoach Mraz, begonnen aan een nieuwe selectieproce dure. Hierbij ging Mraz er vanuit dat zelfs in de laagste afdelingsklassen talentvolle jonge spelers en speelsters rondlo pen die via de nieuwe selectieprocedure de kans moeten krijgen door te dringen tot de nationale elitegroep. Per afdeling selec teert de technische commissie uit alle verenigingen, waarna een bondsoefenmeester na een paar trainingen een groep samenstelt welke als afdelingsteam deelneemt aan een competitie met andere afdelingsteams. Tcampioenschap van de regio moet dit alles uiteinde lijk leiden tot een kampioen schap van Nederland. Uite raard worden deze wedstrij-, den met meer dan gewone belangstelling gadegeslagen door de huidige bondscoach Henneberg. Voor de afdeling Den Haag, waartoe ook het rayon Leiden behoort, wordt de training en coaching ver zorgt door bondsoefenmeester Herman Hoops uit Voorscho- strijden gespeeld, o.m. tegen een Northa-MMO-combinatie en tegen hoofdklasser Idem/- Hellas. De studente aan de Academie voor Lichamelijke Opvoeding uit Oud Ade sloeg in deze wedstrijden bepaald geen slecht figuur tussen da mes uit de hoofdklasse en lan delijke eerste klasse. N ij zoch ten haar op in de veilinghal te Roelofarendsveen waar zij met haar ploeg Jong Ade traint. Zij vertelt ons haar ervaringen. In deze selectiegroep is gekozen „Ik had eerst niet gedacht dat Helma v.d. Geest als enige uit ik zou worden gekozen voor het rayon Leiden. Het team het Haags selectieteam. Enke- heeft reeds enkele oefenwed- le topspeelsters van bijv. Ide m/Hellas waren echter niet op de uitnodiging ingegaan. Na een paar trainingen voel ik me al aardig thuis. Je gaat elkaar beter leren kennen en in de wedstrijden beter aan voelen. De trainingen zijn ge richter als voor je eigen ver eniging. In een paar trainin gen moet het team een een heid gaan worden. Er wordt dan ook van uitgegaan dat de basistechniek aanwezig is. Het is best een goed team, er wordt sneller gespeeld als in de afdelingsklasse. Het tempo is hoger maar met de hard heid valt het best mee. In mijn eigen team krijg ik vaak een persoonlijke bewaking en dat gaat ook niet altijd zacht zinnig. Daar heb ik in het selectteam geen last van." Helma v.d. Geest blijft een speelster van Jong Ade in hart en nieren. Pratend over haar aandeel in een topforma- tie op hoger niveau dwaalt zij automatisch weer af naar haar eigen vereniging. Van 25 januari tot 3 februari moet zij voor de Academie in Oosten rijk deelnemen aan een ski- cursus waardoor zij tweemaal verstek moet laten gaan voor haar eigen ploeg. Jong Ade heeft nog volop kampioens kansen en daarom wil zij lie ver geen wedstrijd missen. Een duidelijk bewijs dat een speelster van topklasse ook op afdelingsniveau volop sportgenoegen beleefd aan haar wedstrijden. Voor het Haagse team hoeft zij geen wedstrijden te missen. Op vrijdag 17 januari wordt in de Noordwijkerhoutse Pen ningshal de laatste oefenwed strijd gespeeld tegen Bax/Fo- reholte waarna op 22 januari de eerste competitiewedstrijd tegen het Rotterdams selectie- De oefenwedstrijd begint om 20.00 uur. De andere afdeling- Helma van der Geest tij dens de training in de Veense veilinghal. steams waartegen moet wor den gespeeld zijn Zeeland en West Noord-Brabant. Hopen- lijk gooit het Haagse team hoge ogen en zien we Helma nog eens de allerhoogste top bereiken. Het zou een gewel dige propaganda zijn voor de handbalsport in het rayon Leiden en in het bijzonder voor Jong Ade. Maar vooral gunnen wij de sportieve Oud Adese topschutster de eer die haar toekomt. PROGRAMMA VOOR A S. ZONDAG: I—Fortune 1 (Wassenaar; Ree. Af«U'"4 1 W° 1600 VerboïCh Heren^Afd. le kl. 15.50 uur HMSH I—Sa- AftLZekl.; 15 20 uur Wcstlandia 2-MSV Afd. 2e kl. B: 13.30 uur Northa 1—CWP 1

Leidse Courant | 1975 | | pagina 4