logelijk meer rijksdiensten laar noorden van ons land -5torm velt iNWB-bord Raad hoger personeel vierde vakcentrale Israël is bereid in Sinaï verder terug te trekken Kanaaltunnel komt er niet Portugal m Uyl beloofde 5000 arbeidsplaatsen vol te maken Ieer erookt Op Cyprus dode bij betogingen Geld- regen Merkwinkel li in mibiose ZUID-HOLLAND Sekióe @ou/ta/nt iRapenburg 2, Leiden, postbus 11. telefoon 22244 Giro 103003 - "Sank Amrobank NV. Leiden Directeur-hoofdredarieur F J Pluq Adj hoofdredacteur J J Hallewas Chef redacteur J W C Leune Wtenties (excl' B.T.W f 0.42 per mm. Telefoontjes f 3.85 Klachten bezorging telefoon 22244 (18 00 tot 19 00 uui) Abonnementen per week f 2 69 kwartaal f 34.76 |aar f 135.15 losse nummers 50 cent Zaterdag 18 januari 1975, 65e jaargang no. 20020 Andrews Vanavond Ned. II om 20.21 uur Julie Andrews tn de musical ..Thorough modern Millie". Ned. I om 22.05 Farce Majeure Zondag Ned. I om 19.05 uur McCloud. Om 21.35 uur de poli tieke zanger Degenhardt. Ned. II om 21.15 uur The Lovers. Wissel valig. Van het zuidwesten uit toene mende bewolking gevolgd door regen. Vrij krachtige tot harde, aan de kust mogelijk enige tijd stormachtige wind uit zuid tot zuidwest. Max. temp. circa 8 graden. Morgen zon op: 8.38 on der. 17.04. Schev. hoogw.; 6.57 en 19.15 laagw. 2.42 en 15.01. I0DE EN GEWONDE an een onze verslaggevers) rRECHT— Een dode, een gewonde, drie automobilisten die et de schik vrij kwamen, drie totaal vernielde auto's en een rkeerschaos die uren duurde. Dat alles veroorzaakt doordat n rukwind gistermiddag even na half twee een verkeerspor- al met AMVB-riehtingborden, dat even buiten het verkcers- ein Oudenrijn de rijksweg 2 over vele tientallen meters •erspant, deed afknappen »t gevaarte kwam terecht op drie auto's De bestuurder van n van de auto's de heer F. Haasink uit Zandvoort werd zo nstig gewond dat hij in de loop van de middag in een ikenhuis overleed. De bestuurder van de tweede auto, de •jarige J. Kleijn, uit Tiel, liep snijwonden aan het hoofd op enkele inwendige kneuzingen, de bestuurder van de derde to. de 54-jarig J. van der Stuik uit Utrecht, kon ongedeerd I zijn vernielde auto kruipen. ;t portaal valt onder de verantwoordelijkheid van Rijkwater- latdie de stellage als tijdelijke oplossing had geplaatst. De restanten van de enorme richtingaanduider op rijksweg 2. WASHINGTON (AP) Israël heeft via de Ameri kaanse minister van Buitenlandse Zaken, Henry Kissinger, aangeboden zich in de Sinaï ca. 50 km terug te trekken als Egypte daar concessies op het politieke vlak, zoals een begin van aanvaar ding van de joodse staat, tegenover stelt. Minister Kissinger heeft bovendien een uitnodiging voor een bezoek aan Israël aanvaard. Het bezoek is bedoeld om toe te werken naar een nieuwe interim-regeling met Egypte. De Israëlische minister van Buitenlandse Zaken Allon, zei, nadat hij drie dagen besprekingen had gevoerd met Kissinger en president Ford van de VS, dat Egypte wellicht bereid is te gaan onder handelen over de nieuwe regeling. In de tussentijd heeft koning Feisal van Saoedi- Arabië een bezoek gebracht aan president Assad van Syrië. Aan het eind van dit bezoek werd een communi qué uitgegeven, waarin werd gepleit voor een Verenigd Arabisch front noodzakelijk voor de bevrijding van alle door Israël bezette gebieden. De twee staatshoofden waren het erover eens dat de troepenscheidingsakkoorden in de Sinaï slechts een eerste stap betekenen en dat de Arabische wereld niet zal rusten voordat Israël zich volledig heeft teruggetrokken. i onzer verslaggevers) HAAG De regering zoekt naar mogelijk- om behalve de overplaatsing van de Cen- Directie PTT naar noord-Nederland ook diensten naar deze regio te spreiden, „„r zouden de noordelijke provincies toch 00 arbeidsplaatsen krijgen, die hen met de ling van de PTT waren toegezegd. In de eerste fase van de plannen zullen slechts 3000 PTT'ers bij de spreiding betrokken zijn. De deputatie uit de noordelijke provincies, die gisteren bij staatssecretaris Polak hun opwachting maakte, kreeg te horen, dat het oorspronkelijk toegezegde aantal arbeidsplaatsen van 5000 door de spreiding van de Centrale Directie van de PTT is teruggebracht tot de helft omdat de spreiding thans op basis van vri""iilirrhpid zal worden uitge voerd. Volgens de oorspronkelijke plannen zou Groningen 4000 arbeidsplaatsen krijgen, Leeuwar den 1000 en Emmen enkele honderden. De delegatie uit het noorden heeft van de staatsse cretaris geëist het ontbrekende aantal op te vullen door ook andere diensten te verplaatsen. Volgens een woordvoerder van de delegatie zou de staats secretaris dit hebben toegezegd. Volgens een gedeputeerde uit Groningen was het een klein lichtpuntje, dat in elk geval de top van de Centrale Directie der PTT naar het noorden gaat. „Wie dicht bij het vuur zit, warmt zich het best, en daarom zouden weieens meer PTT-em- ploye's dan nu gedacht wordt, kunnen besluiten mee te gaan naar het noorden", aldus de gedepu- Jane Fonda in Delft De Amerikaanse filmactrlce Jane 1 Fonda was gister middag te gast in de TH In Delft. Zij hield een persconferentie waarop zij de Amorikaanso Viet- nampolitlok van uit haar zienswij ze belichtte. ININGEN (ANP) Neder- heeft in het afgelopen jaar procent meer sigaretten ge- t dan het jaar daarvoor. De rsigaret won daarbij op- ler terrein: in '73 be- d 49 procent van de ver uit filtersigaretten, in het lopen jaar was dit percen- opgelopen tot 51 procent, tttaal zijn in 1974 22,4 mil- stuks sigaretten verkocht, [roei in de sigarettenafzet is Ier gestegen DAN IN DE DRAFGAANDE JAREN, ens de Groningse Kamer Koophandel is de vermin- Ie groei vooral veroorzaakt het achterblijven van de sverkopcn aan West-Duits- de prijsverhoging met ent per pakje in augustus, afzet van shagtabqk steeg procent. Pijptabak en mtabak 8 procent minder imbia (ANP) De vroegere anse dictator Gustavo is Pinilla is gisteren aan een aanval overleden in zijn ten zuidoosten van de dstad Bogota. Hij was 75 Generaal Rojas greep in de macht in Columbia na militaire revolte. 1ISTCHURCH - Tijdens'de (nationale tenniskampioen- ippen van Neiuw-Zeeland n Christchurch heeft Australische Evonne Goelan- de kwartfinales van het ies-enkelspel verrassend ver- i de Engelse Lesley rles. De setstanden waren: 1-6. NICOSIA (AP) Bij gewelddadige anti- Britse betogingen op Cyprus zijn gisteren een Grieks-Cyprioot gedood en 20 mede-de monstranten en 11 Britse militairen ge- De demonstratie was gericht tegen het Brit se besluit om de circa 10.000 Turks-Cyprioti sche vluchtelingen naar Turkije te evacue ren, van waaruit ze vrijwel zeker naar het door Turkije bezette deel van het eiland zullen terugkeren. Op verschillende punten van het eiland ont stonden er ongeregeldheden. De dode viel bij de ingang van de Britse vliegbasis. De man kwam terecht onder de wielen van een pantserwagen, die zich een weg door de menigte trachtte te banen. De studentendemonstraties op Cyprus. Londen (Reuter-AFP) De meer dan 170 jaar oude droom van de bouw van een tunnel tussen het Europese vasteland en Engeland wordt waarschijnlijk nooit werkelijkheid, liet Britse commerciële televisiestation ITV meldde gisteren dat de regering in Londen deze week besloten heeft het Brits-Franse project voor een dergelijke tunnel op te geven. Eenzelfde geluid werd ook in politieke kringen in Londen vernomen. Maandag zal de Britse minister voor Mulieuzaken, in het Lagerhuis een verklaring afleggen over het besluit van zijn regering. Na jarenlang wikken en wegen was in februari 1974 met voorberei- dende boorwerkzaamheden voor de tunnel begonnen. Een definitie ve beslissing over de verwezenlijking had Londen echter nog niet genomen. Volgens het laatste voorstel zou het Britse financiële aandeel bijna 9 miljard gulden belopen. Zowel de Franse als de Britse regering heeft tot nu toe ongeveer 80 miljoen gulden gestoken in het opstellen van de plannen en het voorbereiden van de werkzaamheden. In politieke kringen wordt een woedende reactie van Frankrijk en een verslechtering van de betrekkingen tussen Londen en Parijs verwacht. STOCKHOLM Een stomverbaasd publiek op het centraal station van Storkholm werd gisteren bedolven onder het „slijk der aarde" door de 23-Jari ge dichter Bruno Oijcr. Oijer protesteerde tegen het „establishment der ga ren" en strooide 4000 Kro nen 2500) in bankbiljet ten en munten uit over de hoofden van de mensen. Het geld had hij kortgele den onverwacht ontvangen van een uitgever uit het zo verguisde establishment. De in allerijl toesnellende politieagenten wisten niet wat ze moesten doen, ter wijl het dankbare publiek „meer, meer" schreeuwde. onze radio- en tv-redactie) »um Het actiecomité „Wij iwen eisen" zal maandag in zendtijd van Symbiose (22.50 ir) op Ned. I haar oproep nnen plaatsen voor vrijwilli- •s om de handtekeningenac- ten behoeve van de legalise- g van abortus te steunen, leeft de NOS meegedeeld. In programma zal gebruik Jen gemaakt van een deel het filmmateriaal dat aan- nkelijk woensdag jongstleden 'het NOS-programma ..werk- 'nkel" zou worden uitgezon- i. maar dat men ongeschikt thtte. (Van onze parlementaire redactie) UTRECHT De vorig jaar opgerichte Raad van Overleg voor Middelbaar en Ho ger Personeel een bundeling van beamb- tenorganisaties met in totaal 130.000 leden wordt nu reeds door de buitenwereld aanvaard als een niet meer in het sociaal- economisch overleg weg te cijferen groot heid en door velen gezien als een vierde vakcentrale. Niettemin wordt deze nieuwe organisatie nog steeds niet in de centrale overlegorga nen opgenomen. Drs. H. van der Schalie, voorzitter van de raad, zei vanmiddag tij dens het eerste congres van zijn federatie dan ook, dat het verwerven van een vol waardige plaats in het sociaal-economisch overleg tot de belangrijkste taken voor 1975 behoort. De heer Van der Schalie stelde, dat de Raad van Overleg volledig representatief is. repre sentatiever nog dan de huidige, zogenaamd erkende vakcentrales. Hij verweet die cen trales, dat deze de raad weren uit vrees voor de doorbreking van een tientallen jaren kunstmatig in stand gehouden monopolie. De regering staat achter de bestaande vak centrales en daarvan heeft de raad dus ook niet veel te verwachten volgens de heer Van der Schalie. Hij verweet de vakcentrales, dat zij zich niet veel aantrekken van de belangen van het middelbaar en hoger personeel. Eind 1975 Europa in één telefoonboek BRUSSEL (ANP) In de loop van de tweede helft van dit jaar zal, in vijf ta len (Nederlands, Duits, En gels, Frans en Italiaans) de eerste telefoongids van de gemeenschappelijke markt verschijnen. Dit standaard werk is het initiatief van de de Luxemburgse maat schappij „Sodemac", die er de medewerking voor heeft gekregen van een groep vooraanstaande Europese banken (in Nederland de Algemene Bank Nederland N.V.). In de gids zullen al lerlei bedrijven, van groot tot klein, worden opgeno- LISSABON (AP) De crisis in de Portugese politiek heeft zich gisteren toegespitst toen de militairen te kennen hebben gegeven dat de strijdkrachten ook na de verkiezingen in maart een vinger in de pap zullen houden. Bovendien heeft de leider van de Democratische Volkspartij PPD, Francisco sa Caneiro, de waarschuwing uitgesproken tegen de dreiging van een nieuwe dictatuur en daarbij laten doorschemeren dat het gevaar kwam van communistische zijde. De PPD is de grootste gematigde groepering in de Portugese politiek. Hij wees op het wet voorstel van de communisten om te komen tot één vakbond onder communistische leiding, waarvoor men door pressie achter de schermen al steun heeft verworven van een deel van de strijdkrachten. Sa Caneiro noemde dit voorstel .ongrond wettelijk" en zei dat het vrijheid van keus onmogelijk maakt. Bijstand voor werkloze schoolverlaters (Van onze parlementaire redak- tie) Den Haag De regering heeft beslist, dat 16-jarige schoolver laters. die niet terstond werk kunnen vinden, alsnog in aan merking komen voor een uitke ring krachtens de algemene bij standswet. Deze jongeren worden nog tot het gezin gerekend, maar het gezinsinkomen vermindert door de uitkering van enkele in plaats van dubbele kinderbij slag en door het feit dat voor deze categorie een afzonderlijke ziektekostenverzekering moet worden afgesloten. Naar schatting gaat het op dit moment om 1000 jeugdige werk lozen. voor wie de bijstand na aftrek van de gemiddelde kin derbijslag op ongeveer 30 gul den per week zal komen. Uitkering slachtoffers nazidom BONN (AP) De Westduitse regering heeft gisteren bekend gemaakt een plan te hebben opgesteld waarbij aan noodlij dende joden en andere, ook bui tenlandse, slachtoffers van het nazidom een totaal bedrag zal worden uitgekeerd van 600 mil joen mark. Deze betaling wil zij doen aan mensen die niet eerder van Bonn een vergoeding hebben Een 'blijmaker' waarmee u letterlijk al uw voorraadpotjes overzichtelijk kunt etiketteren, is dit handige mini-lettertan- getje Het opgeven van een nieuw kwartaalabonnement is alle moeite die u er voor moet doen OTEER mi vals nieuw kwartaalabonnee var^ de Leidse Courant woonplaats stuur als dank voor de moeite een mini-lettertang tape

Leidse Courant | 1975 | | pagina 1