Buurten bij buurman Brit (Wie Porouglj of lunsington PORTOBELLO RD. 1U11. 1MJIJIIMLI—a—WJMlflLWllLKl^!BBg—M^M—BMi^lHWMMLUllWL IJM1MW1IIIIU1I1IHIJM—HIMMILWg—I—Ml Londen, de Swinging City of Europe, heeft alles mee voor een snelle uit vlucht tussen de winterse bedrijven door. Nergens in Europa vindt u zo veel verrukkelijke café's (4000 stuks, drink eens uit), zoveel stijlvolle thea ters, zoveel restaurants als rond Pic cadilly Circus. Vlieg er eens uit of vaar er eens heen, want een bezoek aan buurman Brit is dubbel en dwars de moeite van de oversteek waard. Hieronder enkele reissuggesties: Britain Piccadilly Tours biedt aan: Individuele shopping-tour per vlieg tuig, 3 dagen vanaf 197 gulden (met BAD vanaf Zestienhoven); Bobby Trips, 2 dagen vanaf 199 gul den (met BCAL, KLM en British Air ways vanaf Schiphol en Zestienhoven) Schotse Tour, 4 dagen vanaf 304 gul den (met BCAL, inclusief vele extra's. Vanaf Schiphol en Zestienhoven). Ook worden verzorgde groepsreizen met Nederlandse reisleiding georgani seerd: Londen in 5 dagen, per touringcar vanaf 355 gulden, per vliegtuig en touringcar vanaf 455 gulden. Reser veringen bij Astrea Reizen, Postbus 990 in Rotterdam, telefoon 010-130090. De Maatschappij Zeeland organiseert 5-daagse shopping-tours naar Londen vanaf 171 gulden, 4-daagse snipper- trips naar Londen vanaf 142 gulden en „Go-as-you-please"-reizen met ei gen auto vanaf 173 gulden. Boekingen bij Maatschappij Zeeland, postbus 2 Hoek van Holland, telefoon 01747- 2441. Tip: als u naar Londen gaat maak dan gebruik van de „go-as-you-plea- se"-kaart, die u voor 4 19,20) of 7 dagen 25,10) recht geven ongelimi teerd te reizen op alle rode bussen en jn de ondergrondse van Londen. Dan is er ook nog de Countdown-Lon- den-Cash-Card, die recht geeft op aantrekkelijke kortingen in winkels, warenhuizen, restaurants, clubs en theaters. Alle inlichtingen over bliksemtrips naar Londen kunt u krijgen bij de British Tourist Authority, Leidseplein 5 in Amsterdam, telefoon 020- 234004/239701. De Cockney-uitvoering van Aznavour ver koopt op straat goud en zilver per grauwe puntzak. Petticoat Lane in de Bo rough of Stepney is zes dagen per week een smal le straat, die een aangrij pende verrotting uit zweet. Dan hebben de Gerschons en de Levi's, de Cohens en de Fren- kels, die zich hier met hun mottige handel in uitgewoonde kraakpan den verschanst hebben, het rijk alleen. Ze eten de matses in eigen beheer en sorteren alvast de jaeger onderbroeken en t fletse kamizolen voor de koop jesjagers, die na de sab bat met duizenden naar him wijk komen. Want Petticoat Lane op zondag is andere koek. Als overal in de miljoe nenstad Londen de stilte is neergedaald en alleen nog de kerkklokken het voor het zeggen hebben is Petticoat Lane de enige trekpleister, die nog rest voor Britten en buitenlan ders. Daarom zijn ze wel gedwongen om uit te wij ken naar dit kostbare kwartier, waar de zondag geheiligd wordt met kre ten van straatventers en standwerkers. De stads- sleuf is dan opeens veran derd in een heksenketel, die overloopt van de meest bizarre en waarde loze voorwerpen. Hier koop je voor een prik dat overhemd met weeffouten en een kindermatras met de kringen van de vorige gebruiker nog in de tijk. Je laat je willoos meevoe ren in die zwetende slurf van duwende, graaiende, bekvechtende en etende mensen. Je wordt getrapt en trapt blijmoedig terug, want op deze weinige vierkante meters geldt al leen het recht van de sterkste. En als je even kans ziet om in de luwte te geraken luister je ademloos naqr de Cockney-uitvoering van Aznavour, die in een eindeloze monoloog zijn hangers, kruisen, oorrin gen en armbanden slijt Hij pakt ze met handen vol tegelijk uit een kar tonnen doos en gooit ze in een grauwe puntzak. „En geland gaat toch naar de haaien", schreeuwt hij, „en ik heb er ook al geen zin meer in. Het kan mij niet schelen en daar mo gen jullie van profiteren. Pak maar mee. Ik hoef er geen pennie aan te verdie1- nen. Geef maar twee pond voor die hele han del. En dan doe ik er ook nog deze kapitale hanger bij. Buckingham-Palace heeft me de kop gek ge zeurd voor zo'n zelfde hanger, maar ik heb ge zegd: „Sorry majesteit, die is voor het volk". Hij veegt het speeksel van zijn onderlip en zegt: „Jullie boffen, dat ik van daag de grote malloot ben. Ik heb gisteravond te veel gezopen, omdat mijn vrouw was weggelopen. En nou kan ik niet meer tellen en rekenen. Voor twee pond neem je die hefe zak maar mee. Als je hem morgen aan een ju welier in Oxford Street verkoopt kun je van de opbrengst royaal een landhuis kopen. Met een mooie meid erbij. En als ze je mochten vragen, hoe je aan al dat geld geko men bent zeg je maar: „Van die gek in Petticoat Lane. Die leip, die de waarde van goud en zil ver niet kent. Goed, als jullie me nog niet vertrouwen, doe ik er ook dit zwaar verzilverde kruis bij. En deze slaven- armband. Mensen, maak me nou asjeblieft los, want Engeland gaat toch naar de haaien. Als jullie nou allemaal zo'n zak pakken en het verder aan niemand vertellen, ga ik naar de kroeg om mijn geld te verzuipen. Meer kun je er in dit rot land toch niet mee doen. Vooruit nou meisjes. Ver ras jezelf maar lekker. Als je man je niet ver went, zul je het toch echt zelf moeten doen. Hang die hele handel maar rus tig voor twee pond aan je mooie lijf". Op de puntzak in zijn hand zit ondertussen al een glimmende kop, alsof er voorgebakken frieten in zitten. „Twee pondjes", schreeuwt hij weer, „ja, daar gaan we". Hij is opeens omringd door be gerig uitgestoken vingers, waartussen de lappen van de Engelse Bank steken. Vanaf dat moment is het voor Aznavour nog slechts een kwestie van opscheppen en uitdelen. De mensen om zijn kraam hebben weliswaar de ze kerheid, dat ze het schip in gaan en een zak vol prulwerk krijgen, dat nog geen kwartje waard is. Maar de profetische In Petticoat Lane mag de koopjesjager du wend en bekvechtend zijn eigen kastanjes uit het vuur halen. woorden hebben hun uit werking niet gemist en hen blind van begeerte gemaakt In een kraam verderop is een minimumlijder bezig zijn honderdste glazen vis uit te pakken. Als je ze op de kop houdt begint het in hun buik verschrikke lijk te sneeuwen. „Dat is geweldig voor op de schoorsteen", roept hij, „daar steek je gegaran deerd je hele familie de ogen mee uit. Want zo'n fraaie vis vind je nergens in het hele koninkrijk. En je geeft me er niet eens vijf pond voor. En ook geen vier. Geef maar drie pond. Of maak er eigen lijk maar twee van. Hier, voor één pond mag je hem hebben. En dan hoop ik van ganser harte, dat je thuis in de graten stikt". Na dit aanmoedigend ver koopgesprek ziet hij in derdaad kans een visje weg te moffelen in de ar- twee huisvrou- die lacherig,hebben geluisterd. Ze lopen er mee weg alsof ze de hoofdprijs op de wind- hondenrennen hebben ge- Zalig de schoor stenen, die vanaf vandaag deze zoetwater-misbaksels mogen torsen. Bij een kraam met krom getrokken grammofoon platen staat een man, die een bord torst met de tekst „JEZUS REDT U". Hij zit al urep muurvast, want het bord is te groot om er in de menigte mee te kunnen manoeuvreren. Dat is Petticoat Lane op een druilerige zondagoch tend in januari: een pak met twee broeken voor zes tientjes, kastanjes uit het vuur, een kleine jo- denman, die klaagt over de kwaliteit van de onder broek, die hij vier maan den geleden gekocht heeft. Na vier keer dragen vielen er al vuistgrote ga ten in het kruis. Achter hem meldt een stuk karton op een ruit, dat tandarts Levison er vandaag geen trek in heeft. Geen nood overi gens, want zijn buurman, die mierzoet gebak ver koopt, is wel op zijn post. Petticoat Lane: een uit stalkast vol rotzooi. Maar desondanks een voettocht waard. Je begint bij de eerste kraam en laat je daarna als kruiend ijs de straat induwen. En mocht je na afloop ontdekken dat je vier knopen van je jas mist dan kun je ze altijd nog volgende week bij Isi- door Cohen terug kopen. Voor een civiele prijs. Want Cohen heeft het best met zijn klanten Portobello Road in de Royal Borough of Ken sington neemt elke zater dag een ferme duik in het rariteitenkabinet van grootmoeder. Daar vindt de liefhebber van antiek en krakemikkerige kitsch dan alles, wat de jaren twintig en dertig aan af val hebben overgelaten. Zoek maar uit: bontjas sen met de vliegende mot erin, licht aangevreten kleden en beddespreien, klokken met en zonder uurwerk, de todden van tante Truus en de tinnen soldaten, waarmee een houwdegen rond de eeuwwisseling de slag bij Waterloo overspeelde. Ze liggen er te kust en te keur in de druilerige mot regen. Naast de oude koffergrammofoon met de hoorn des overvloeds, waaruit de koopman des gewenst de jankende hon- destem van Bing Crosby laat komen. Of heeft u wellicht uw zinnen gezet op het fraaie hobbelpaard, dat wit uit geslagen op het dak van een geparkeerde wagen staat? Ook dat kan soepel geregeld worden, want op Voor de kenners hebben de handelaren hun pakhuizen vol superkitsch leeggehoosd." spiegel verkopen, waarin gegarandeerd sinds portobello Road de klant de gehele zaterdag koning. Voor hem hebben de handelaren hun pak huizen vol superkitsch leeggehoosd: de Jugend stil schilderijen vol blote vrouwen met ballondijen, de licht gezouten zeege zichten en lekke oliekan- De man met de flambard zou u graag een spiegel verkopen, waarin gega randeerd sinds 1924 het weer zit. En voor de echte kenner heeft hij een naai machine achter de hand, die in 1910 gebouwd is en van pure rottigheid alleen nog maar zigzag-steken kan maken. Voor vijftig gulden kun je hem op je bult nemen. Je kunt het zo gek niet bedenken of het is op Portobello Road te koop: van wormstekige biljart ballen tot originele kwis pedoors, van twijfelaars tot melkbussen. De sfeer is wat minder chaotisch dan op Petti coat Lane, maar de kitsch is er niet minder om. En voor de dorstigen staan de bruine pubs uit nodigend open. Schuif zwijgend aan de tap en het brakke bier staat al voor u. De man naast u is zojuist de gelukkige ei genaar geworden van een porseleinen steek met fri vole bloemmotieven. Het gevaarte heeft hij vóór zich op de toonbank gezet en tussen twee slokken door kijkt hij er verzaligd naar. Hoe gelukkig waren de tijden, toen de door trekker nog niet was uit gevonden. Na lang dubben besluit ik een verchroomde gram mofoon te kopen met bij behorende slinger en ze ventig toerenplaat van Duke Ellington. Ik zet mijn aanwinst op een muurtje, waarop reeds een ernstige man met een banjo heeft plaats geno men. Hij heeft zichzelf verrast met een papieren neus van dertig centime ter lengte en een peen- kleurig pruikje van plas tic. Vóór hem op straat heeft hij een hoge hoed gezet, waarin voorbijgan gers hun bijdragen kun nen deponeren. Als hij net begonnen is aan een hartverscheuren de vertolking van één van George Formby's succes nummers heb ik mijn grammofoon opgewonden en waait uit de hoorn het nasale geluid van een zan ger, die last heeft van neuspoliepen. De man slaat nog enkele verdrieti ge akkoorden uit zijn ban jo, kijkt dan hoofdschud dend in mijn richting en legt zijn instrument op het muurtje. Vervolgens zet hij zijn neusje en het pruikje af. Zonder die at tributen lijkt hij opeens een vermoeide koorzan ger, die even uitblaast na een gezongen uitvaart- Even later sloft hij weg tussen de marktkramer Er is veel leed in Londer. Voor de dorstigen staan op Portobello Road de bruine pubs uitnodigend open. Schuif aan en zet uw tanden in het brakke bier.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 16