Joop van Daele: "PSV is heus niet alleen Edström René v.d. Kerkhof: "Dat gefluit van duizenden gaat je door merg en been" VAN DER KROFT KAN KRITIEK AAN „Als je daar bang voor bent kan je x nooit jezelf zijn" ZATERDAG 18 JANUARI 1975 LEIDSE COURANT PAGINA li imiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii A iiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiimiiiiiiiiii uiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiuniiiiiiiiiiiiiiiiiimimiiiiiu iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiimmiiiimiiiniiiiitmi! iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiimmiiimiiii iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii ROTTERDAM - Dagen na de nederlaag tegen Roda JC is Joop van Daele nog aan het analyseren. Hij moet toegeven dat Feyenoord sneller in de narigheid komt als de tegenpartij er fors tegenaan gaat. FC Den Haag, Sparta, Roda JC, allemaal ploegen die het veld betraden met de intentie het nog altijd als groot en ongenaakbaar bekend staande Feye noord een beentje te lichten. Dat lukte dan ook. Joop van Daele kan het maar moeilijk bevatten. "Voor mij is dat een van die onverklaarbare dingen in het voetbalspel. Vier wedstrijden loopt het bij ons. We spelen redelijk voetbal. Dan tegen Roda. De zaak wordt daar achter stevig aangepakt en sommige jongens kunnen daar niet tegen. Onze kracht in de laatste wedstrijden was juist het maken van doelpunten." En dan komt PSV, ook een "jaagploeg". Voor Joop van Daele geen vraag wat er moet ge beuren. "Winnen natuurlijk. Daar zullen we alles aan moeten doen. Aan een gelijkspel hebben ze niet zo veel. Boven dien zijn we pas op de helft van het seizoen." Joop van Daele, de speler bij Feyenoord met wie - op Lex Schoenmaker na - het meest is gesold, speelde volgens trainer Wiel Coerver eenuitstekende wedstrijd tegen Roda. Van Daele aanvaardt die mededeling in dank. Hij komt toch weer terug op "die ploegen die er tegenaan gaan. We krijgen wat riante mogelijkhe den om te scoren maar het gebeurt niet. Het blijft 0-0 en het loopt niet. Als er bij ons iets stokt, loopt het helemaal niet meer. En we waren juist zo lekker op weg. Zeker, bij sommige spelers leefde dat we er al waren. Daarom lag er een bepaalde matheid over de ploeg. Toen zijn we tegen Roda op 0-0 gaan spelen en gingen het schip in". De nederlaag zit kennelijk diep veran kerd in het denken van Joop van Daele. Feyenoord heeft het trouwens in de eer ste helft van dit seizoen bepaald niet zo gemakkelijk gehad als het soms mag lijken. "Neem van mij aan dat niet één tegenstander gemakkelijk is. We hebben dit seizoen ook nog eens vrij weinig goede thuiswedstrijden gespeeld, op FC Twente en de tweede helft tegen Wage- ningen na." In uitwedstrijden verloor Feyenoord o.a. van PSV in het begin van deze competitie. Van Daele bestrijdt dat het een rechtmatige nederlaag was. "Het jaar daarvoor verloren we met 2-0 voor de beker van PSV en wonnen we met dezelfde cijfers in de competitie. Toen hadden we het veel lastiger dan bij die 3-2 in Eindhoven. De doelpunten kwa men op ongelukkige momenten. Bij het eerste speelden we op buitenspel en bleef er een van ons hangen. Het tweede doel punt was zuiver buitenspel en het derde ontstond door een onnodige strafschop, die ik veroorzaakte." Ook lastig Het was de wedstrijd waarin Edström alle drie doelpunten voor PSV maakte. Roda JC bezit ook zo'n type speler, Nan- ninga. Van Daele: "Was geen probleem. Op het middenveld kon hij met zijn hoofd wel eens wat doen maar in het strafschopgebied heeft hij geen bal kun nen koppen. Edström is iets anders. Hij wijkt naar links uit. Ik zal dan ook niet op hem spelen. Wel zodra hij voor het doel komt. Dan moeten Van Hanegem, Treytel of ik ingrijpen. Als Edström speelt. Gebeurt dat niet, vanwege die neusbreuk, dan ben je een gevaar kwijt. Het is natuurlijke dom om PSV te identi ficeren met Edström. Die twee snelle v.d. Kerkhofs zijn ook lastig te bespelen." Enerzijds houdt de nederlaag in Kerkra- de Van Daele, en zijn ploeggenoten, nog bezig, anderzijds is de aandacht sterk gericht op PSV dat voor een uitverkocht stadion - afgelopen dinsdag waren er nog slechts enige staanplaatsen - zal aantre den. In de catacomben van het bolwerk van Feyenoord is diepgaand gesproken over het feit dat het moeilijker is gewor den de wedstrijd naar de hand te zetten. Er is een tijd geweest dat Feyenoord, ook tegen lastig optredende opponenten, zon der meer bepaalde hoe gespeeld zou wor den. Dat gebeurt momenteel tegen ploe gen die de nodige schuchterheid aan de dag leggen, zoals in het recente verleden Telstar en FC Twente. Een "kijkwedstrijd" moet Feyenoord- PSV in elk geval worden. Van Daele, zich ontpoppend als een filosoof: "Er wordt altijd gewezen op het sterk taktische spel van Nederland en zijn ploegen. Duits land, Engeland, België zijn daarin minder sterk maar er komen wel meer toeschou wers. Daar wordt meer op karakter ge speeld. Manchester United in de Engelse tweede divisie met gemiddeld 45.000 toe schouwers is toch ongelooflijk. Laat Ne derland dan qua taktiek beter zijn maar wat heeft de voorrang? Je moet het publiek toch boeien, blijvend. Inderdaad, dat vergeten wij ook wel eens. Het is funest als je een veilige voorsprong hebt om dan rustig aan te spelen. Dan moeten er in elk geval veel doelpunten vallen. Is het publiek ook tevreden. Ik houd me er maar aan vast dat juist het scoren vóór het duel met Roda bij ons sterk was. Daar staat tegenover dat ons spelpeil in thuiswedstrijden over het algemeen bene den ons kunnen is gebleven. Moeten we iets aan doen tegen PSV want een gelijk spel is gunstig voor Ajax. En voor PSV natuurlijk HERMAN VAN BERGEM Joop van Daele (een na de "hoogste"), de laatste barrière vóór Eddy Treytel. René v.d. Kerkhof "Door een blessure niet kunnen spelen, doet pijn. Zo'n helse schreeuw van de tribunes ook." RIJSWIJK - Leo van der Kroft relativeert graag. Dat bevordert zijn rust en evenwich tigheid in zijn optreden. Soms verbaast zijn vrouw zich nóg daar over. „Ik begrijp niet dat je zo gemakkelijk over bepaalde dingen heen kunt stappen. Heb je het er dan niet moei lijk mee?". Kort gezegd: neen. De ervaren Leo van der Kroft kan tegen kritiek. Het vorig jaar leverde hij het grote bewijs. Tij dens Feyenoord—Ajax keurde hij een geldig doelpunt van Van Hane gem af en schaamde zich later niet zijn onge lijk te erkennen. „Ik heb het op de TV ook gezien. Het was een fout van me. Maar je kon aan de reacties in het veld zien hoe moeilijk buitenspel was te constateren. Bij na niemand protesteer de." De buitenwacht stapte betrekkelijk een voudig over dit foutje heen omdat Van der Kroft perfect „in de geest en de sfeer van de wedstrijd" had gefloten. Een duidelijk bewijs van persoonlijkheid, karak ter. zelf-overwinning zelf- overwinnen drukte zijn stempel op Leo van der Kroft, die naderhand vaak nog sterker floot en aan het einde van het seizoen scheidsrechter van het jaar werd. Zijn visie daarachter berust te op het denkbeeld: Wie zich verontsjchuldigt be schuldigt zich. Of, zoals hij later in het gesprek zou zeggen: „Met kennis bereik je veel maar met karakter meer". Het ver werken van kritiek past in deze filosofie. „Als je daar niet tegen bestand bent moet je aan dit werk nooit beginnen. Dan kan je jezelf niet zijn. Topscheidsrechter- en eist geestelijk erg veel van je en de trai ning is ook zwaar. Je moet daarom voor elke wedstrijd klaar zijn. Wie aarzelt moet het niet doen. Dat kan niet meer in het huidige, steeds harder wordende voet bal. Ik heb in mijn car rière moeten afschrijven voor vier buitenlandse wedstrijden, waaronder Leeds United, een be langrijke. Het kostte me geen moeite." Zelfkri tiek is een vertrekpunt van Van der Kroft voor deze stellingname. Bijna elke dag vraagt hij zich af of zijn beslissingen wel juist zijn. Dat zelf onderzoek ligt in zijn aard opgesloten. „Ik heb het er nogal eens over op een lezing voor jon gere scheidsrechters. Dan benadruk ik altijd dat zesje van vroeger. Dat was belangrijk. Van de negens op zo'n cursus leer je weinig, maar van deze net-voldoende wél. Dat besef je eigenlijk vooral later". Hagenaar Leo van der Kroft (45 jaar, nog an derhalf jaar betaald scheidsrechter; „ik ga niet langer door") praat gemakkelijk. Hij heeft al die jaren dat hij nu al bezig is leren inzien hoe betrekkelijk zijn inbreng is en kan de positieve en negatieve kanten van de scheidsrechtcrij geluk kig omturnen tot een evenwichtig patróón waarop anderen soms jaloers zijn. „Ik heb me in dat opzicht vaak ge spiegeld aan de groten. Aan Rinus Michels op het wereldkampioen schap bijvoorbeeld. Elke close-up op de tv straal de karakter en rust van hem af." Morgen kan, nee moet Van der Kroft als scheidsrechter bij Feye noord—PSV bewijzen een vaderlandse topper puntgaaf te kunnen af fluiten. Hij ziet er niet tegen op. „Wie angst heeft om fouten te ma ken maakt ze. Ik ben er niet bang voor." De per soneelschef van het bouwbedrijf Intervam staat na de het vorig jaar perfect geleide klas sieker Schotland—Enge land (alleen toever trouwd aan de grootste arbiters uit Nederland, zoals Van Ravens. Horn en Van der Meer) op het hoogtepunt van zijn car rière en dat idee be haagt hem toch wel. Toch maakt de „Kuip" morgen kennis met een enigszins andere Van der Kroft, ten opzichte van het vorige seizoen. Hij staat namelijk hon derd procent achter het besluit van de scheids- rechterscommissie de grensrechters dit seizoen in de meeste gevallen te laten uitmaken wie bui tenspel of niet staaL Van der Kroft neemt het op voor de betaalde grensrechters. Aan het einde van het seizoen staan niet minder dan negen „Linesmen" op de nominatie af te vloeien. Dat is rijkelijk veel en hij waarschuwt voor een probleem. „De nieuwe instructies van de grens rechters vragen om een bepaalde aanpassing. Het kan naar mijn idee niet goed zijn wanneer in die overgangsperiode teveel mensen ineens wegvallen. Wellicht kan een aantal grensrechters dispensatie voor een jaar krijgen". Met dit pleidooi wil Van der Kroft geen afbreuk doen aan de kennis van de doorstromende ama teurs. Maar zij missen de benodigde ervaring en dat kan met een af scheid van zoveel een aparte moeilijkheid vor men. HANS DE BRUYN Zijn systeem van fluiten is erop afgestemd en hij blijft daarom meer dan anders „hangen" in het veld. Dat scheelt hem een fractie of drie, vier. Die tijdwinst benut Van der Kroft zeer na drukkelijk voor bij-za ken. Zoals het langer overzien van een neteli ge situatie of het meer aandacht besteden aan een betere communica tie met het publiek, mid dels hand en gebaar. „Ik sta dan ook nog hele maal achter het besluit en blijf de mening toege daan dat een voorval met Van Hanegem, zoals het vorige jaar bij Feye noord—Ajax, nü minder kan voorkomen". Van der Kroft, met de Willem II trofee In de hand, is niet bang voor het „foutje" van het vorige seizoen. aan de kant bleef. "Ook dat doet pijn, Je wilt voetballen. Het gaat goed met het elftal en waanneer je juist in zo'n periode moet uitvallen, is dat een ware straf". René van de Kerkhof is van mening, dat PSV nog steeds vooruit gaat. "Dat moet ook wel, want we trainen hard. De inzet is aanwezig en alle spelers hebben enorm veel voor elkaar over. Bovendien is de oude kern, in tegenstelling tot andere jaren, vrijwel bijeen gebleven. Alleen Bertus Quaars en Peter Dahlqvist zijn nieuwelingen in de ploeg en die hebben zich bijzonder snel aangepast". Vanzelf sprekend gaat de aandacht van René van "de Kerkhof speciaal uit naar de big match in de Kuip. "Ik hoop natuurlijk dat we winnen", zegt hij. maar met een gelijkspel zullen we ook zeer tevreden zijn. Dat staat onder de huidige omstandigheden vrijwel gelijk met een overwinning. Ik hoop dat het een interessante en voor het publiek aantrek kelijke wedstrijd zal worden, een ware propaganda voor het voetbal, dat de laat ste tijd te veel negatief in het nieuws is geweest Zowel Feijenoord als PSV zijn aanvallende ploegen,. Veel doelpunten zijn er echter niet te verwachten, al hoop ik er wel op. De ploegen zijn waarschijn lijk te veel aan elkaar gewaagd". Verkeerd Over het gelijkspel van afgelopen zondag tegen MW kan René van de Kerkhof kort zijn. "Als we in de eerste acht minuten wat meer geluk hadden gehad, waren er zeker twee, misschien zelfs drie ingegaan. Dan was MW zeer waarschijn lijk naar een grote nederlaag gespeeld. Nu viel alles bij ons verkeerd uit. Boven dien maakte MW kort voor de rust gelijk, en ging toen in de tweede helft zo defensief spelen, dat er geen doorko men meer aan was". PSV wacht volgens René van de Kerkhof nog een moeilijke wedstrijd, na Feije noord. Dat is de inhaalwedstrijd in En schede tegen FC Twente. "Voor mij altijd een zeer moeilijke tegenstander", bekent hij. "Het zijn tenslotte je oude vrienden. Mijn broer en ik hebben daar niet voor niets drie jaar gespeeld. Je wilt je oude maten echter ook laten zien dat je nog meer vooruit bent gegaan. Dat geeft aan de andere kant weer een zekere impuls aan je spel". Terugkomend op het huidige voetbal "Ik ben van mening dat het spel, sinds we nu bijna vijf jaar geleden in het betaalde voetbal terecht kwamen, enorm veel har der is geworden. Het woord hard is zelfs nog te zacht uitgedrukt. Ik zou willen zeggen: gemener. Er staan voor beide partijen vaak zeer grote financiële belan gen op het spel, te groot om door men senbenen te worden gedragen. Ook de scheidsrechter krijgt een steeds grotere verantwoordelijkheid. Ik vind dat ze nog strenger moeten optreden. Ze moeten ook één lijn trekken. Het moet volkomen hetzelfde zijn, of een wedstrijd van Feije noord, Ajax, PSV of Exelsior wordt ge floten. Helaas wordt er nogal eens met twee maten gemeten. Neem nu het geval Willem van Hanegem. Dat is natuurlijk een lachertje. Van Hanegem krijgt drie gele kaarten, en dat betekent voor iedere andere speler een schorsing. De straf- commissie geeft echter vijfhonderd gul den boete. Dat werkt frustraties in de hand. Bovendien heeft hij zondag tegen Roda JC zijn derde boeking gekregen. Dat staat gelijk met de gele kaart. Ik ben benieuwd wat nu weer wordt gedaan om hem tegen ons toch in het veld te krij gen". EINDHOVEN - René van de Kerkhof is na het gebeurde met Gerrie Mühren tij dens de wedstrijd PSV-Ajax de gebeten hond op de Nederlandse voetbalvelden. Een week nadien, toen PSV op bezoek moest bij FC Amsterdam, was het ook raak. Als de PSV'er aan de bal was, klonk boegeroep, en de fluitconcerten waren niet van de lucht. Ook weken later ondervond Van de Kerkhof nog de na- weëen van het gebeurde in Eindhoven. "Ik hoop dat het snel voorbij zal zijn. Het doet je toch wel wat als zo'n vol stadion zich zo vijandig opstelt. Tijdens de wed strijd hoor je het niet zo goed, maar wanneer je op het veld komt of tijdens de rust, wanneer je het veld weer verlaat, gaat zo'n helse schreeuw ujt duizenden kelen je toch wel door merg en been". René van de Kerkhof is de laatste maan den nog meer in het nieuws geweest Een hardnekkige blessure, juist voor de wed strijd om de Europa Cup II tegen Gwar- dia Warschau opgelopen, hield hem zes weken van het veld. Telkens werd gewag gemaakt van zijn heroptreden, maar steeds weer oordeelde clubarts Van de Breker, het beter dat hij nog een week

Leidse Courant | 1975 | | pagina 11