KABINET DEN IRRITEERT DE UYL AR Nog 172 dagen» Koop en draag uw valhelm nog vandaag! WREVEL IN PVDA OVER VREDELING Bemoedigend gesprek Ford met Israëlische premier 7 feidoeGomo/nf ,,Drie heilige harten verantwoorden zich voor de rechtbank amiol^zen VROUW HIELD KINDEREN JARENLANG VERBORGEN op Bulldozer stuit 265 granaten gebouwd uit veiligheid Nog maar 2 weken en'tis al 1 februari! 1%JDAG 17 JANUARI 1975 LEIDSE COURANT PAGINA 9 Onderscheiden. Mn.i De scheidend voorzit- van het Nederlands I97^hristelijk Werkgevers verbond. de heer P. van Joven, is benoemd tot •ommandeur in de orde ""Tan Oranje Nassau. De iiersierselen werden ""iem gisteren tijdens de ifscheidsreceptie in tasteel Oud-Wassenaar jmgehangen door mi- iister Boersma (rechts), n het midden minister lubbers. inder huizen 1 december HAAG (ANP) In de bet 1974 werden 2000 wo- [en minder voltooid dan in imber 1973. Het aantal wo- |en dat in aanbouw werd >men was eveneens kleiner: I in december 1974 tegen I in december 1973. Er wer- 12600 woningen voltooid, blijkt uit cijfers die giste- werden gepubliceerd door ministerie van Economi- i Zaken. iet hele jaar 1974 werd be tten aan de bouw van J00 woningen en werden 500 woningen voltooid. Het al in uitvoering zijnde wo- |en was in december 1974 F00. De gemiddelde bouw- van in 1974 voltooide wonin- was 12,2 maanden. RAGEN OVER ÏNSIOENEN ERKLOZEN tECHT (ANP) Iemand die kloos is moet kunnen blij- sparen voor zijn pensioen, schrijft de industriebond F in een brief aan minister tsma van Sociale Zaken. In brief attendeert de bond de v lister op het feit dat bij klozen een gat ontstaan in i pensioenopbouw. Dat zal elost kunnen worden door Ie uitkering de premie voor pioenvoorzieningen op te ne- aldus het CNV. collectieve ontslagen probe de bonden over het alge- jn een regeling te treffen ie rziet in een voortzetting van pensioenopbouw op vrijwilli- )asis. Indien echter geen geld ïhikbaar is ontstaan moei- tieden. De bond vindt deze atie onaanvaardbaar en Bgt de minister op korte ter- ji met een aanvaardbare re- 1 ig te komen. 00 doden nder in Duits rkeer ENCHEN (UPI) - In de Duit- Bondsrepubliek zijn in het rkeer vorig jaar 2.000 doden inder gevallen dan in 1973. ït dodencijfer van 14.200 in het laagste van de afge- jen 15 jaar, zo meldt de Duit- automobilistenclub (ADAC). 972 waren er 18.811 doden in t verkeer op de Duitse wegen 1973 16.302. Vorig jaar i strikter snelheidsbeper- ;en van kracht op de auto egen. 4rd irtugezen lietogen orsocialisten SABON (Reuter—AFP) eveer 20.000 Portugezen jen gisteravond deelgeno- een massabijeenkomst ondersteuning van de socia-# sche partij in haar verzet :n een door de communisten ispireerd plan alle vakbon- te verenigen in een grote "centrale. Salgado Zenha, de so- istische minister van justitie, m|mde het „voorstel" een teken verraad aan de vrijheid van vereniging'.' Hij beschuldig de communistische partij het schenden van de regels democratie, het voeren van anti-socialistische campagne iet pogen een enkele vakbe- [ing in te stellen naar het rbeeld van die onder het ou- ■echtse bewind van Caetano. uteur Cronin achtoffer unstdiefstal ÜGY. Zwitserland (AP) l de villa van de schrijver J thibald J. Cronin zijn schil- ijeh, beeldhouwwerken en lere kunstvoorwerpen met i totale waarde van bijna een Ijoen gulden gestolen, inin, die afkomstig is uit lotland, woont al 14 jaar in itserland. Hij ontdekte de (stal eerder deze maand toen terugkeerde van een korte itervakantie. de gestolen kunstvoorwer- behoren drie oude Chinese 'ren uit het Tang tijdperk en grote schilderijen van een foedraal n de hand van de de eeuwse Zuidnederlandse folder Hendrik van Lint. ROME De 42-jarige Emesta Lanzarotti uit Turijn heeft haar zes buitenechtelijke kin deren uit angst dat men ze haar zou afnemen, jarenlang in haar kleine woning verbor gen gehouden. De kinderen in de leeftijd tussen tien maan den en negen jaar werden goed verzorgd, maar ook de ouderen hadden nog nooit een boom, een auto of een gras veld gezien. De uit een Alpendorp afkom stige vrouw was in de jaren af. Ze placht tot de laatste van de Italiaanse economische dagen van de zwangerschap- schok op toen men haar eerste deren te kunnen onderhouden, kind van haar wegnam en in Toen het geheim van de vrouw veel kinderen hebben, maar ze schreeuwde ze: „Het zijn mijn i i l _-n i kinderen. U kunt ze me niet afnemen". Dat is toch gebeurd en de kinderen zijn in een kinderte huis geplaatst. (Van een onzer verslaggevers) op zekere hoogte zelfs noodzakelijk vindt Mr. Aantjes verwijt de progressieven ook, Den Haag - De AR-fractieleider mr. Aantjes voor het land. dat zij er te veel van overtuigd zijn het heeft in het partijblad Nederlandse Ge- De gang van zaken rond het huurbeleid alleenrecht te hebben op het gebied van de dachten weer een waarschuwende vinger noemt mr Aantjes illustratief voor de ma- zorg voor de zwaksten. opgeheven naar het kabinet-Den Uyl. Het nier waarop de beslissingen tot stand ko- Tenslotte nog een waarschuwing aan het machtsvertoon dat het vaak ten toon men. Het beleid wordt teveel bepaald door adres van de P.v.d.A. "Als deze partij op spreidt, irriteert de A.R. Op deze manier beslissingen waarbij partijen na felle strijd haar voorjaarscongres ten opzichte van de loopt het kabinet volgens mr. Aantjes de beurtelings een overwinning op punten zijn NAVO het voorbeeld van de PPR zou gaan kans 1977 niet te halen. Hij laat er gelijk gegaan. Daaruit moet volgens mr Aantjes volgen en het Atlantisch bondgenootschap ook worden verlaard dat het kabinet het als hoeksteen van ons veiligheidsbeleid zou wapen van het "onaanvaardbaar" gebruik twijfelachtig worden, dan zou dit voor de in gevallen die op zichzelf van ondergeschikt AR-fractie onaanvaardbaar zijn; met zijn belang zijn. consequenties voor het kabinet-Den Uyl." op volgen, dat dit hem zou betreuren, dat hij, gegeven de omstandigheden, de samenwerking tussen socialisten en chris ten-democraten niet alleen wenselijk maar TEXEL Ophet eiland Texel Wereldoorlog terecht geko- in de buurt van paal 22 is men. gistermorgen tijdens graaf- De munitie bestaande uit 6 werkzaamheden een bulldozer kisten met 265 mortiergrana- op een flinke hoeveelheid ten kaliber 40, een doos ge- Duitse munitie uit de Tweede weerpatronen en wat c leidingen voor de mortiergra naten is op het strand tot ont ploffing gebracht door de mij- nopruimingsdienst uit Culem- borg. Het vermoeden bestaat dat er nog meer munitie verborgen ligt, die begraven werd door een bataljon Russische militai ren, dat in de Tweede Werel doorlog aan Duitse zijde vocht en aan het einde van de oorlog in opstand kwam. Het strand zal met detectors worden afge zocht. Over opvolger Starfighter Amsterdam (ANP) de P.v.d.A. is volgens het socialistisch Tweede Kamerlid Dankert nogal wat wrevel ontstaan over de houding van minister Vredeling van Defensie in verband met diens standpunt, over de opvolger van de Starfighter. Minister Vredeling houdt vast aan een keuze tussen de Mirage, de Saab-Viggen en de Amerikaan se Cobra en YF-16. „Wij hebben nooit tegenargumenten tegen goedkopere vliegtuigen als bijvoorbeeld de tweemotorige Tiger van Northrop gekregen", zei de heer Dankert gisteren bij terugkeer op Schiphol dit Amerika. Het kamerlid Dankert kiest wel voor de Tiger die volgens hem de Russische Migs evenaart. Het is een wat ouder type vliegtuig, maar is steeds verbeterd en kost aanzienlijk minder, dan de toestellen, waartussen nu een keuze gemaakt zou moeten worden", meent de heer Dankert. Hij zei van mening te zijn, dat de Tiger voldoet aan de eisen voor Centraal Europa. In luchtmachtkringen verluidt echter, dat de Tiger het op grote hoogte tegen de Russische Migs moet afleggen. De Mig-21 vliegt op grote hoogte altijd nog 400 km sneller dan de Tiger, aldus luchtmachtdeskund igen f motor voorin,variomatic achterin; de ideale gewichtsverdeling vooreen kleefvaste wegligging Sherry-verbruik sterk gedaald DEN HAAG (ANP) - De sterke groei van de Nederlandse wijn consumptie is het afgelopen jaar verminderd. Voornamelijk kwam dat doordat de sherry, die de laatste tijd in Spanje erg duur betaald moest worden, veel minder aftrek vond. Het verbruik ervan liep met ruim 20 pet terug, van 31.941.692 tot 24.818.000 liter. TERUG NAAR TURKIJE In. dichte drommen staan Turks-Cypriotische vluchtelingen in de rij voor enkele tenten op de Britse basis Paramali op Cyprus. De Britten hebben besloten Turken, die naar Turkije willen met vliegtui gen over te brengen. Dit heeft geleid tot felle protesten van Grieks Cypriotische zijde. Zwitserse specialist verdacht van euthanasie ZURICH De Zwitserse hoog leraar Urs Himmerli, een voor aanstaand specialist voor in wendige ziekten en geneesheer- directeur van een kliniek in Zürich, wordt ervan verdacht de dood van ongeneeslijk chro nische ieken bevorderd te heb ben. De gemeenteraad van Zürich heeft besloten hem voorlopig te schorsen. Er is een onderzoek tegen arhmerli ingesteld we gens mogelijke toepassing van euthanasie in verband met een gesprek tussen hem en het hoofd van de gemeentelijke ge neeskundige en gezondheids dienst van Zürich. WASHINGTON De Ameri kaanse president Ford en de Israëlische vice-premier Yigal Allon hebben gisteren een lang durig gesprek gevoerd over het midden-Oosten waarbij enige vooruitgang schijnt te zijn ge boekt naar een regeling met de Arabische landen. In een ver klaring van het Witte Huis heette het dat Ford de ernst had onderstreept waarmee hij de situatie beziet. Allon echter maakte een voldane indruk na het gesprek, evenals Henry Kis singer die hem vergezelde. Kis singer sprak later van een zeer vriendelijke en zeer bemoedi gende bespreking. Bovendien meldden diplomatie ke kringen in Washington dat Israël een verdere militaire te rugtrekking in de Sinaï zou heb ben voorgesteld tot een afstand tussen 30 en 50 kilometer van het Suezkanaal. Maar de Israe li's zouden terughoudend zijn om aan de Egyptenaren de stra tegische berga passen af te staan in de zone die door Israël zou worden ontruimd. De Egyptische president Anwar Sadat geeft Israël nog drie maanden de gelegenheid zich aan alle arabische fronten terug te trekken. Doet Israël dit niet dan zal Egypte niet langer meer meewerken aan de vredesinitia tieven van de Amerikaanse mi nister van Buitenlandse zaken Henry Kissinger. Ik accepteer niets minder dan een Isaëlische terugtrekking op alle drie de fronten binnen de komende drie maanden, aldus Sadat in een interview met het Libanese dagblad Annahar, dat gisteren werd gepubliceerd. Huisschilder wellicht vermoord De Amsterdamse huisschilder Hendrik Brouwer (65). wiens stoffelijk overschot op 3 januari in de Amstel werd aangetroffen is vermoedelijk niet door gewo ne verdrinking om het leven gekomen. De politie vermoedt dat er misdrijf in het spel was. Het feit dat de man, tegen zijn gewoonte in, geen enkel papier op zak had, heeft de politie tot deze constatering gebracht. De Amsterdamse recherche ver zoekt een ieder, die inlichtingen kan geven, contact op te nemen met de groep Ernstige Delicten van de Amsterdamse politie, tel. 020-759111, 752399 of 752277. Griezelig DAT DE VAKBEWEGING zich ongerust maakt over het nog steeds toenemende aantal bedrijfssluitingen, bedrijfsinkrimpingen en aanvragen tot werktijdverkorting, ligt voor de hand. Soms blijkt zo'n noodmaatregel onvermijdelijk; vaak worden er van ondernemerszijde steekhoudende motieven aangevoerd. Maar het blijft een griezelige zaak. Vooral omdat herhaaldelijk zowel voor buitenstaanders als voor mensen die er dicht bij betrokken zijn op een onverwacht moment aan de noodrem getrokken wordt De vakbeweging begint vooral argwaan te koesteren ten aanzien van het fors-groeiende aantal aanvragen tot werktijdverkorting; de vraag is gesteld, of deze aanvragen wel allemaal noodzakelijk zijn en of er geen sprake is van een of andere vorm van manipulaties. IN HET ALGEMEEN ZAL die vraag moeilijk te beantwoorden zijn; dikwijls zijn aanvragen tot werktijdverkorting weer een noodmaatregel om erger kwaad bedrijfssluiting - te helpen voorkomen. Aanwijsbaar is dat de Nederlandse export voor grote moeilijkheden staat en dat in menige bedrijfssector de voorraden vanuit het standpunt van economische rentabiliteit gevaarlijk groot zijn. Maar dat alle bedrijven die werktijdverkorting aanvragen, in financiële moeilijkheden dreigen te komen, lijkt ons ook geen te garanderen zaak. De overheid zal wellicht haar economisch controle-apparaat kwantitatief en kwalitatief moeten uitbreiden, om hier een slagvaardig beleid mogenlijk te maken. WAT WIJ VOORAL GRIEZELIG vinden is dat de publieke opinie- en misschien ook wel onze regering- zelfs bij benadering niet weet, wat de natie op dit gebied nog te wachten staat Er zijn aanwijzingen dat enkele bedrijfssectoren het nog heel moeilijk zullen krijgen en dat menig kleinere onderneming dicht bij de rand van faillissement staat. Over welke cijfers terzake beschikken zij, die beslissen moeten? Weeroverzicht DE BILT In de westelijke stro- HSjj" ming boven de Oceaan trekken Eindhoven storingen mee die het weer in Jwï, P ons land een wisselvallig karak- Twente ter geven. Gisteren passeerde zo'n regengebied ons land waarbij in het zuidwesten in 24 uur tijd in Vlissingen 15 milii- ^êrtjjr. meter regen werd opgevangen. Bordeaux Vandaag trekt een regengebied gSuSdvt over ons land en ook voor mor- ceneve gen moet men er rekening mee JteU'nkl houden dat eèn frontale storing Koj^nhlgen het weer in ons land zal beheer- ijsbon sen. De temperaturen blijven hoog voor de tijd van het jaar. Vooruitzichten voor zondag. Af en toe regen en vooral aan van- m*,\ kelijk zeer zacht. Weersvooruitzichten in cijfers oïïi voor zondag; Par Aantal uren zon: 0 tot 4. Min. fpli temp.: omstreeks 5 graden. sto. Max. temp.: omstreeks 9 gra- den. Kans op een droge periode c"ï van minstens 12 uur: 80 pro- 1,1,0 cent. Kans op een geheel droog JjjS etmaal: 60 procent. Tel. molrrgcn b 0 Locarn ,"E onbew. 18 08 mist 11 0 I. bow. 20 0 (Van onze correspondent Jan Schils) BRUSSEL - In Bergen in Zuid-België is gisteren het pro ces tegen de drie gebroeders Melchior uit die stad, die een godsdienstige secte oprichtten, hun volgelingen met een nep- drankje van allerlei kwalen van zweetvoeten tot leveraan doeningen toe beloofden te verlossen en een minderjarig meisje ontvoerden om er de maagd Maria van te maken, pas goed begonnen. Het drietal, André, Roger en Victor Melchior, noemde zich „de drie heilige harten". De oud6te van het drietal, Roger, riep zichzelf uit tot paus en dreigde het minderjarige meis je in 1972 dat ze verdoemd zou worden, als ze haar toenmali ge verloofde niet de bons zou geven en „Paus Jean" zou vol gen. Na een plechtigheid in Beauraing werd het meisje. Carmen Duverchin op klaar lichte dag in het centrum van Bergen in een auto gelokt en naar Parijs en later naar Zwit serland gebracht, om er „ge louterd" te worden. Nu, twee jaar later, doet de inmiddels volwassen gewor den en getrouwde Carmen haar relaas. Een kloosterzus ter, een monseigneur en een vroeger sectelid kwamen ver tellen hoe de vork aan de steel zat. De kloosterzuster noemt Carmen een meisje, dat ge makkelijk te beïnvloeden was. De monseigneur, vicaris-gene raal van het bisdom Doornik, zegt, tot verbazing van de rechtbank en de toehoorders, dat hij eerst wel wat in de secte zag en zelfs zijn imprc- matur gaf aan een bidprentje van „paus Roger". Maar de monseigneur mgr. Thomas, Het drietal blijkt veel mensen te hebben opgelicht in de zin, dat ze met dood en eeuwige verdoeming werden bedreigd als ze geen afstand deden van hun aardse bezittingen. Op de ze manier werden enkele sec- teleden van hun geld en onroe rende goederen verlost en de gebroeders Melchior wisten daar wel raad mee. Met hun wondergeneesmiddel „pian- too" een brouwsel dat bestond uit olijfolie en aftreksel van planten, verdienden zij schat ten geld. Zij produceerden dat goedje in een fabriek in Noord-Frankrijk, die inmid dels op last van de justitie is gesloten. verbrak alle banden met de drie broers en met de „maagd Maria", toen dezen niet schroomden om zelfs heilige missen te gaan opdragen. lil Stonehouse blijft nog Lagerhuis LONDEN In Britse labour- kringen heerst grote ergernis over het besluit van de naar Australië uitgeweken Lager huisafgevaardigde en oud-mi nister in een Labourkabinet John Stonehouse, zijn Lager huiszetel voorlopig niet op te geven. Stonehouse heeft dit voor zijn advocaat in Melbourne laten meedelen. De advocaat probeert Stonehouse een verblijfsvergun ning te verschaffen en als parle mentslid zou hij daarop betere vooruitzichten hebben. Voor het kabinet van premier Harold Wilson is de ex-minister met zijn onduidelijke zakelijke transacties en aangewreven pas poortvervalsing een uitgespro ken blok aan het been gewor den. Verwacht wordt dat het kabinet Wilson een procedure in het Lagerhuis zal aanspannen om Stonehouse van zijn kamer lidmaatschap te ontheffen. en dan stapt deze sport- figuur in Tenerife aan boord van een vissersschuit om met een gehuurde hengel 23 sardines alsmede 1 inktvis te vangen welke door een lief hebbende echtgenote fantasie rijk zullen worden bereid. Als u over 172 dagen in plezierige oorden wil vertoeven, moet u nu toch echt wel gaan bekijken wat zo de mogelijkheden zijn. Bij Amro Reizen bijvoorbeeld. Daar kunt u alle vakantiekanten op. 'n Vliegreis of cruise met Neckermann, 'n autocartrip met Europa Express, 'n Rijncruise met Holland River Line, 'n droombungalow van Rent-a-home.do Amro reisadviseurs geven u graag alle inlichtingen. De uitgebreide folders liggen vooru klaar bij de Amro Banken met het Amro Reizen vignet.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 9