Ccidóc Qowun/nt EB Jbië houdt estvliegtuig okker aan de grond tas kreeften. STRIJD IN ULSTER WEER OPGELAAID Hergebruik afvalwater kan bedreiging vormen Overleg cao metaal dreigt vast te lopen Nog nooit vertoond! REGEN VOORKWAM GROOT OVERSCHOT AARDAPPELEN liiiiiiiiiiiiiiniii 65,6 miljoen voor Zoetermeerlijn ort Rapenburg 2, Leiden, postbus 11telefoon 22244 - Giro 103003 - Bank Amro-bank N V Leiden Directeur-hoofdredacteur F. J. Plug Adj hoofdredacteur J J Hallewas Chef-redacteur J. W C Leune. dvertenties (excl. B.T.Wf 0.42 per mm. Telefoontjes f 3.85 Klachten bezorging telefoon 22244 (18 00 tot 19 00 uur) Abonnementen per week f 2.69 kwartaal f 34.76 jaar f 135.15 losse nummers 50 cent Vrijdag 17 januari 1975, 65e jaargang no. 20019 Gréco Ned. I om 20.21 uur Juliette Gréco in de Van Speykshow. Ned. II om 21.35 uur Kung Fu. WISSELEND BEWOLKT Wisselend bewolkt met plaatse lijk een bui. Meest matige wind uit zuid tot zuidwest Maximum temperaturen circa 8 graden. MORGEN ZON: 8.39-17.02 Schev. hoogw.: 6.21-18.36. Maan: 10.27-23.57 Laagw: 2.13-14.31. illlllllllllllllllllllll rinses trig inses Margriet, van haar vier- kind in ver- chting is. K>pt zondag 19 nuari, met haar izin. haar 32ste jaardag te vie- lllllllllllllllllllllllllll! BELFAST (Reuter UPD In Noord-Ierland zijn gisteravond laat weer schietpartijen uitge broken. Dit gebeurde enkele uren nadat het ierse republikeinse leger (IRA) had aangekon digd het bestand niet langer te zullen verlengen, en nog voor donderdag om middernacht offi cieel zou aflopen. Het bestand was kort voor kerstmis ingegaan en werd nadien nog eens voor twee weken verlengd. Een woordvoerder van het Britse leger meldde gisteravond dat een militair in een arm en een been was geschoten, vermoedelijk door twee mannen die kennelijk bezig waren een bom te plaatsen bij een krachtcentrale in de buurt van het dorp Tandragee, 56 km ten zuidwesten van Belfast. De schutters konden ontsnappen. Schie ten werd ook gehoord in de voornamelijk kath olieke wijk Falls Road in Belfast, enkele uren voordat het bestand zou aflopen, terwijl in het noordelijke deel van de stad vier schoten werden afgevuurd op een politiewagen. De straten van de Noordierse hoofdstad waren tegen midder nacht verlaten met uitzondering van legerpa trouilles op volle sterkte, die eerst drastisch waren verminderd sinds het bestand op 22 de cember van kracht werd. Zoals bekend hebben de IRA-leiders een gebrek aan verantwoordelijk heid van de Britse regering als motief genoemd voor hun besluit het bestand niet te verlengen. Daarmee kwam een eind aan een periode die de bevolking van Noord-Ierland een rust bezorg de die ze sinds jaren niet had gekend. Zowel in Londen als in Belfast is het besluit van het IRA met teleurstelling en zelfs woede ontvan gen. In Dublin werd met fakkellicht omvangrijk gedemonstreerd tegen het besluit van de provisionele vleugel van de IRA om het verlengde bestand in Noord-Ierland te annuleren en de vijandelijkheden te heropenen. Beschuldiging spionage misverstand Een archieffoto van de Fokker-VFW 614. i onzer verslaggevers) HIPHOL De Libische autoriteiten ben sinds woensdag een testvliegtuig de Duits-Nederlandse vliegtuigin- ie VWF-Fokker vastgehouden op denking van spionage. Het testvlieg- f, het tweede prototype van de VWF voerde proefvluchten uit vanaf on harde woestijnbanen. De bemanning staande uit de Deense gezagvoerder if Nilsen, twee Westduitse piloten en Irï De VWF 614 is de nieuwste produktie van VWF-Fokker die op moeilijk begaanbare terreinen kan landen. De VWF 614 heeft twee straalmotoren boven de vleugels en is daardoor uniek in burgerluchtvaart De serieproduktie van het toestel ver koopprijs ongeveer elf miljoen gulden is begonnen in augustus. Het toestel is bestemd voor de burgerluchtvaart en kan 40 passagiers over korte afstanden ver voeren. De VWF-Fokker heeft al bestel lingen voor tien toestellen. Het prototype met voor enkele miljoenen aan electronische apparatuur aan boord, maakte woestijnlandingen om het landen op ruwe velden verder te vervolmaken. In de neus van het toestel was een filmca mera ingebouwd, die alle vluchten en landingen registreerde. Die film is door de Libische autoriteiten in beslag geno men. Het toestel was al vijf dagen bezig met de proefvluchten en wilde woensdag naar Bremen terugvliegen. Bij Fokker meent men, dat de de be schuldiging van spionage op een misver stand berust „Waarschijnlijk zijn de ad ministratieve voorbereidingen niet hele maal correct geweest We verwachten, dat de problemen snel opgelost worden." Zowel de Fokker-directie als het ministe rie van Buitenlandse Zaken verwachten, dat de affaire met een „sisser" zal aflo pen. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Tijdens de tweede onderhandelingsdag over de c.a.o. voor de Groot-metaal zijn de tegenstellingen tussen werkge vers en vakbonden duidelijk aan het licht getreden. Vakbonds woordvoerder W. Wamsteeker moest gistermiddag dan ook vast stellen, dat zijn optimisme van maandag aanzienlijk was bekoeld. Het is zeer de vraag, of men volgende week dinsdag de onderhan delingen zal kunnen afronden, zoals de bedoeling was. Zoals ook maandag reeds was gebleken zijn de tegenstellingen bij deze onderhandelingen vrijwel identiek met die welke het gesprek over een centraal Akkoord deden mislukken. Meningsverschillen bestaan over extra loonsverhoging voor de laagstbetaalden en nivellering, over het opnemen van alle werknemers in de c.a.o., de openheid van inkomens, de bevoegdheden voor de onderne mingsraden, extra aandacht voor oudere werknemers en verhoging van de bijdrage van de ondernemers voor vakbondsactiviteiten. De heer Wamsteeker verklaarde gistermiddag, dat hij het onjuist zou vinden om immateriële zaken, waarover men het niet eens kan worden, terug te spelen naar de Stichting van de Arbeid, zoals men in de bouwnijverheid heeft gedaan. Omdat men over die zaken in de Stichting geen eensluidend standpunt kon vinden, werd regeling van deze kwesties overgelaten aan het c.a.o.-overleg in de bedrijfstakken. Het gaat volgens de heer Wamsteeker niet aan, deze kwesties en vooral de kwestie van openbaarheid van inkomens terug te schuiven. „De verantwoordelijkheid is door de Stichting bij de bedrijfstakken gelegd". De partijen ""bij de metaal-cao gaan vóór volgende week dinsdag in beraad over de standpunten, die tot dusver over en weer zijn ingenomen. Dodelijke lekkernij KYOTO (ANP) Een bekende Japanse acteur, Mitsugoro Ban- do. is gisteren in Kyoto overle den na het eten van engelvis. Hij was 68 jaar. Engelvis is een Japanse lekkernij, maar met een gevaarlijke eigenschap: de vis bevat een zakje krachtig dodelijk gif. Volgens de statis tieken heeft de engelvis in 1974 22 slachtoffers gemaakt Vlot Het zes ton wegende stalen vlot „The Last Genera tion" met aan boord twee Bel gen en een Marokkaan is na een reis van 81 dagen over de Atlan tische Oceaan in Port of Spain, de hoofdstad van Trinidad, aan gekomen. Breuk Zweden heeft de betrek kingen met de Zuidvietnamese regering in Saigon formeel ver broken. Dit heeft minister van buitenlandse zaken Sven An- dersson in het parlement ver klaard. Coup Bolivia verijdeld LA PAZ (Reuter) De rechtse Boliviaanse rege ring van president H. Ban- zer heeft meegedeeld een samenzwering om haar om ver te werpen te hebben ontdekt van linkse groepe ringen. Volgens minister van voor lichting Asbun zijn achttien politici die bij de samen zwering betrokken waren naar Paraguay gedepor teerd en bevinden zich 17 mensen onder arrest, onder wie twee priesters. KET-ROKERS .OMEN AAN IUN TREKKEN USSEL (ANP) Sinds enkele lagen worden er in de vliegtui- en van de Belgische lucht- aartmaatschappij Sabena spe- iale plaatsen gereserveerd roor niet-rokers. Dat geldt voor lie lijnvluchten in zowel de erste klas als de „economy- Het aantal en de situatie Ian die speciale niet-rokers- llaatsen verschilt per vliegtuig- (rpe, maar tie niet-rokers-plaat- len maken nooit minder dan 20 n het totaal uit vereenkomst Frankrijk en ïba hebben een overeenkomst or samenwerking op het ge- an handel, economie en. chnologie gesloten, waardoor 'ankrijk een belangrijk deel n het huidige vijfjaren- an van Cuba. 1LIK I een magneetinstallatie hoopt n 3000 ton blik uit 120.000 ton '«vuil te halen. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De problemen waar de boeren in het natte najaar mee te maken hebben gehad, hebben ook een keerzij de: als de oogstomstandigheden normaal waren geweest, was er zeker een aardappeloverschot ontstaan met lage prijzen. Dit zei gisteren dr. C. van Beukering, voorzitter van het hoofdproduktsehap voor akkerbouwprodukten. Door de re gen is een redelijk prijspeil voor de producenten ontstaan. Toch, zo erkende hij, is voor veel aardappeltelers een uiterst moeilijke situatie ontstaan, ook omdat de export naar Duits land erg klein is gebleven. Het ministerie van Landbouw streeft ernaar de getroffen boeren eind februari hun toegezegde tegemoetkomingen uit te betalen. Volgens het ministerie gaat het om 4000 boeren. [ADVERTENTIE Vollen coals en mantels. Ruime keus in modellen en kleuren. M: 36/50 mantelspecialist cd*. JBJti DUURREKORD BREIEN Stan Watin (36), een acteur en voormalige taxichauffeur in New York, heeft zich verwoed geworpen op breiwol en -naalden. Dit met het oogmerk het duurrekord breien op zijn naam te brengen. Hij hoopt het uit te houden tot a.s. maandag. Drs. J. Viersen: Onvrede met C.H.U. (Van een onzer verslagge vers) Rotterdam - Drs. J. Vier sen, oudwethouder Haven werken te Rotterdam en thans C. D. A.-voorzitter in de Rotterdamse gemeente raad dreigt te bedanken voor de C.H.U., wanneer de houding van deze partij te genover het C.D.A. niet verandert. Hij heeft al be dankt als lid van de raad. De heer Viersen, een van de grote voorstanders van het C.D.A., laat zijn stap afhangen van de C.H.-Unie raad op 8 februari. Dan zal een beslissing vallen. Hij vreest echter, dat de Unie raad zal besluiten, dat „on der de bestaande politieke- situatie niet één lijst voor de komende kamerverkie zingen mogelijk is". Overigens heeft de heer Viersen al geruime tijd be zwaren tegen de politieke opstelling van de C.H.U. Hij zal als zijn bedanken een feit wordt, rechtstreeks lid van het C.D.A. worden. (Van een onzer verslaggevers) van 150 spaarzame gegevens bekend waivu aver het schadelijk effect ervan op de gezondheid. De DEN HAAG Deskundigen uit alle delen van gevolgen op langere termijn zijn onbekend. In het de wereld die deze week in Amsterdam bijeen drinkwater blijken ook een tiental zeer giftige zijn om, met het oog op het dreigend tekort aan chemische stoffen te zitten. drinkwater, de mogelijkheden te bezien van her- £>e voorlopige conclusie van een onderzoek in gebruik van afvalwater, zijn tot de conclusie Amerika onder bewoners die gezuiverd water uit gekomen dat met spoed uitgebreide studies nood- de Mississippi drinken, is, dat er aanwijzingen zijn zakelijk zijn over de gevolgen van het gebruik dat mogelijk leverafwijkingen, leverkanker, kan van dit water voor de volksgezondheid. optreden wanneer men bloot staat aan bepaalde verontreinigingen in het water. Hoewel volgens het In de KRO-actualiteitenrubriek Echo constateerde rijksinstituut een vergelijking met de Rijn (voor een functionaris van het Rijksinstituut voor de 6 miljoen Nederlanders wordt hieruit drinkwater drinkwatervoorziening vanmorgen, dat het nogal betrokken) niet helemaal opgaat, is de Amerikaan- verontrustend is dat van de duizend in het afval- se ontdekking toch wel een extra reden om de water aangetroffen chemische stoffen er slechts studies met spoed ter hand te nemen. UTRECHT (ANP) De Spoorwegen hebben grote bedragen uitgetrokken voor de aanleg van de Schiphollijn (Den llaag-Lei- den-Amsterdam) en de Zoetermeerlijn. Respectievelijk zijn daar bedragen voor uitgetrokken van 582 en 65,6 miljoen gulden. Dit zijn onderdelen van een groot investeringsplan van de NS, dat totaal een bedrag van 1,7 miljard zal gaan kosten, mits men toestemming van het rijk krijgt om de plannen uit te voeren. Van het totaalbedrag zal 902 miljoen worden gestoken in verbete ring en modernisering van het bestaande net en 754 miljoen uitgetrokken voor het aanleggen van nieuwe lijnen en toebehoren. maar voor alle sterrenbeelden hebben wij een astrologisch paspoort beschikbaar. Een rijk geïllustreerd boek waarin u alles over uw sterrenbeeld kunt lezen. Geel ons uw sterrenbeeld én de opgave van een nieuw kwartaalabonne ment op onze krant, en per omgaande ontvangt u het 'paspoort'.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 1