Allerlei(ds) Welzij nsraad Leiden in een impasse Overrompelende start Projekt jVoor voetgangers in Leiden langer - groen licht Leiden zal S-4 mogelijk boycotten „Erfpacht went" I '■WOENSDAG 15 JANUARI 1975 LEIDSE COURANT IVan een onzer verslaggevers Leiden De gemeenteraad heeft gisteravond besloten om de afstelling van de verkeerslichten in Leiden zó te veranderen Men, dat de voetgangers meer tijd krijgen om over te steken, ilieto Hoeveel langer de voetgangers-lichten op groen worden gezet en of de verlenging op alle kruispunten in gelijke mate zal Pap worden doorgevoerd, is daarbij niet vastgelegd. 223 Ook met betrekking tot een tweede categorie vriendelijk siraj verkeer, de fietsers, werd een besluit genomen dat het hun in Leiden wat gemakkelijker zal maken. De raad bepaalde namelijk dat b. en w. nu met spoed voorbereidingen moeten G treffen om te komen tot gemarkeerde fietsroutes in de binnenstad. Verder kreeg het college de opdracht dit tegen de zin van de VVD om er bij de eerste en tweede kamer op aan te dringen de wet zó te wijzigen dat in binnensteden en H woonwijken een maximum snelheid kan worden ingevoerd van 30 km. Dort Ook legde de raad gisteravond vast dat bij de verbetering umi van ^et wegdek in straten die niet zijn bedoeld voor ume doorgaand verkeer, deze in principe alle worden voorzien Fi: van verkeersdrempels. De aanleg van drempels zal alleen Jfn' achterwege worden gelaten als de bewoners daar tegen zijn. Hilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Van een onzer verslaggevers liden De Leidse gemeenteraad twijfelt ernstig aan de zin Iran de plannen zoals die op dit moment bestaan voor de aanleg van de Provinciale Weg S-4 tussen Katwijk en Leiden. B. en w. zullen er daarom bij Gedeputeerde Staten op aandringen om die plannen opnieuw te bezien. Als het resultaat van dat hernieuwde onderzoek voor de raad onbe vredigend is zal hij mogelijkerwijs weigeren zijn medewerk ing aan de aanleg te verlenen. Tot deze afspraken is de raad gisteravond gekomen. Belang rijkste bezwaar tegen de S-4 ligt in de vrees dat de verbin ding het landschap ten westen van Leiden grondig zal aantasten. Naar het oordeel van wethouder Waal staan de huidige plannen voor de nieuwe weg niet onwrikbaar vast: „Ik heb de indruk dat het tracé zoals dat nu wordt voorge staan, minder hard is dan men wel suggereert." Een alternatief voor de S-4 is al enige tijd geleden ontwikkeld I.HA door de werkgroep Valkenburg/Katwijk. Een advies over de 'consequenties die Leiden uiteindelijk zou moeten verbinden aan uitvoering van de S-4 volgens de huidige plannen, willen b. en w. tegelijkertijd uitbrengen met een nota over het al dan niet wenselijk zijn van de aanleg van rijksweg 11 tussen Leiden en Alphen aan de Rijn. In het kader van de Leidse verkeersproblematiek droeg de raad het college gisteravond voorts op de mogelijkheden te 1 onderzoeken voor een betere ontsluiting van het stations- I plein. Dat zou dan moeten gebeuren bij de aanleg van de Schiphollijn. Verkoop gemeentewoningen aan bewoners denkelijk niet op korte termijn Van een onzer verslaggevers Leiden Wethouder Verboom zal de mogelijkheid onderzoe ken op korte termijn, om over te gaan tot verkoop van gemeentelijke woningwetwoningen aan de bewoners. Dat heeft hij gisteravond toegezegd aan het WD-raadslid Langerak. De wethouder zei in principe sympathiek te staan tegenover het voorstel, maar te twijfelen aan de haalbaar heid van verkoop op korte termijn. Belangrijkste probleem dat snelle overdracht in de weg staat is volgens hem dat de te verkopen woningen zich in goede staat moeten bevin den. Dat zal waarschijnlijk nopen tot renovatie. Wethouder Verboom ging akkoord met het voorstel van Lange rak om in de binnenstad aktief aan te sturen op aankoop van leegstaande panden om daarin grote gezinnen onder te brengen die over onvoldoende woonruimte beschikken. Op dit moment zijn bij het gemeentelijk bureau huisvesting 43 woningzoekende gezinnen ingeschreven met 5 of meer kinde ren. Onder hen bevinden zich 20 buitenlandse gezinnen. viiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiin Van een onzer verslaggevers Leiden „Tot dusver ben ik geen zaken tegengekomen die niet zijn doorgegaan vanwege de erfpacht Ik heb de indruk dat men steeds meer aan erfpacht went, ook al omdat dit in steeds meer gemeenten wordt ingevoerd." Dat antwoordde wethouder Waal gisteravond in de gemeente raad op vragen van het raadslid Peters (PvdA). Een uit spraak over entuele uitbreiding van het gebied waarop de erfpacht-regeling van toepassing is, wilde de wethouder niet doen: „Dat wordt urgent wanneer we een besluit moeten nemen over de ontwikkeling van de Stevenhofjespolder." Waal beklemtoonde de noodzaak om ook de Leidse randge meenten ertoe te bewegen het principe van de erfpacht te aanvaarden. Raad begroot door Van een onzer verslaggevers Leiden De Leidse gemeenteraad is er gisteravond weer niet in geslaagd de behandeling van het financieel kader van de begroting af te ronden. De behandeling zal waarschijnlijk worden voortgezet op maandagavond aanstaande. De raad is vorig jaar aan de begroting begonnen mét het voornemen vóór kerstmis klaar te komen. Of: Roodkapje wordt door Wolf BOO bedreigd Van e r verslaggevers Leiden De Stichting Welzijnsraad Leiden is mokkend het nieuwe jaar ingegaan. Gisteravond speelde zich voor het dagelijks en algemeen bestuur en staf - het geheel onder leiding van voorzitter dr. L. J. Menges - het vraatzuchtige sprookje Roodkapje en de Wolf af, met in de hoofdrollen de Welzijnsraad en BOO (een gemeentelijke commissie die de betwijfelde reorganisatie van het ambtelijk apparaat van Leiden begeleidt). Erg verhelderend was de vergadering aan de Stationsweg niet. Het was weer het onderonsje over structuren, adviezen, conclusies en modellen, maar het meest kenmerkende van het tafelgesprek was de felheid waarmee sommige raadsleden eikaars standpunten betwistten. Voer voor sociologen. Voorzitter Menges voegde zich geheel in het jargon, begaf zich voorzichtig en aftastend formulerend op weg naar een „concensus", maar uiteindelijk zag hij meer heil in het draaien van een sjekkie. Een enkel Welzijnsraadslid hield wijselijk zijn mond, maar in de strijdbare hoeken werd als vanouds fel van leer getrokken ten bate van de om alles en nog wat smachten de Leidse bevolking, die in eerste aanleg baat zou mogen vinden bij een functionele raad als de Welzijnsraad (fura - een benaming, die door Sportstichting-directeur Piet Biegstraaten, die vroegtijdig een goed heenkomen zocht „naar" werd genoemd) Gisteren was het een furie van een fura, die Welzijnsraad. Er werden termen gebruikt, waarvan de één hoopte, dat ze de volgende dag in de pers zouden verschijnen, en een ander weer niét. Voor zover \ye het konden beoordelen, bleef de pers er koud onder. Er waren een paar „koncept-brieven" die de gemoederen danig beroerden. Alles draaide min of meer rond de vraag: Wat gaat er met de fura's -met name de Welzijnsraad - dit jaar gebeuren? „Wat doen wij hier nog?", was een doordringende hartekreet. De wethouders Oosterman en Tesselaar laten alles in duisternis, en dót voor bëleidslieden die, uit de school van de voormalige oppositie komend, eens de Welzijnsraad stormachtig leven hebben ingeblazen. Vraagtekens alom rond het functioneren van de Wel zijnsraad, twijfels over het uitbrengen van adviezen, hetgeen in het verleden al niet tot zijn recht was gekomen. „We worden gemanipuleerdWéér zo'n verwijt aan het adres van het gemeentebestuur. Opbouwwerk, dat in de ijskast gelegd zou worden. Een kille toestand, die geen warmte kon brengen in de raadsdiscussies. De Welzijnraad Welzijnsraad een „ekstern orgaan", dat door BOO als ambtelijke afdeling werd bestempeld. Deze raad verzoekt thans de gemeenteraad, de verdere concretisering van de BOO-plannen t.a.v. de „eksterne organen" stop te zetten en „eerst in onderling overleg de nieuwe plaats van deze organen tussen overheid en burgerij te zoeken". Vervolgens dient een eksterne BOO-commissie de reorganisatie van de eksterne organen voor te bereiden. Ekster- ner kan het nauwelijks. Een andere koncept-brief van dit eksterne orgaan behelsde de informatienota Opbouwwerk in wijken en buurten, gericht aan het college van B en W. Een paar jaar geleden had het college de Welzijnsraad verzocht om een advies inzake de structurering van het opbouwwerk in Leiden. De concept-brief zegt thans: „Een antwoord in dié zin kunnen wij u echter niet geven. Over de strukturering van het opbouwwerk bestaan namelijk bij de belang hebbenden verschillende visies, zoals tot uitdrukking komt in de nota en vooral de bijlage betreffende de hearings die wij over dit onderwerp hielden met vertegenwoordigers van buurt- en klubhuizen, wijkkomitees en politieke partijen. De Welzijnsraad is niet de plaats om een Salomonsoordeel uit te opreken, die funktie hoort aan de Raad van Leiden en haar (bedoeld is: hem) wensen wij veel wijsheid bij deze taak toe". Uitspraken van voorzitter Menges: „We moeten ons concentreren op het voortbestaan van de Welzijnsraad" en „Wat meer een princi pieel standpunt bepalen t.a.v. de gemeentelijke reorganisatie: dat zou toch eens moeten gebeuren in 1975". De Welzijnsraad Leiden (toch al geen homogene groep) toonde zich gisteren als een non-figuratief schilderij waarvan men er op de Stationsweg 28 een paar in afdruk bezit: je kunt er geen wijs uit worden.... CDA probeerde vergeefs Pomonavelden voorgoed aan sport toe te wijzen Van een onzer verslaggevers Leiden Een voorstel van het CDA-gemeenteraadslid Bosch om de Pomonaterreinen definitief aan te wijzen voor de sport, is gisteravond door de gemeenteraad van de hand gewezen. PvdA en de combinatie PPR/PSP/D'66 stemden tegen, WD en CDA vóór. Wethouder Tesselaar zei een nadere bezinning op de, toekomst van het Pomona-complex noodzakelijk te vinden. Daarbij wees hij er ondermeer op dat definitieve toewijzing inhoudt dat de terreinen uit het gemeentelijk grondbedrijf moeten worden genomen. Om dat mogelijk te maken, aldus de wethouder, zou de gemeenteraad een krediet van 3 miljoen moeten voteren en de financiële mogelijkheden daartoe acht hij niet aanwezig. Op dit moment draagt de toewijzing van de Pomona-terreinen voor sport-doeleinden nog steeds een tijdelijk karakter. In samenhang met een definitieve bestem ming voor de sport, werd in het voorstel Bosch ook gevraagd om een grondig herstel van de sportvelden. Het CDA-raadslid hield gisteravond een vurig pleidooi voor de bouw van een sporthal in de Merenwijk. Naar zijn oordeel zou deze de Groenoordhal in zijn functie van sporthal grotendeels kunnen vervangen. Bosch acht dit zinvol omdat volgens hem kleine sporthallen als bijvoorbeeld de 5-meihal een veel rendabeler exploitatie mogelijk maken dan bij gedeeltelijk gebruik van de Groenoordhal haalbaar is. LEIDEN De tijden zijn veran derd. Jarenlang was het de ge woonte dat een universitair lus trum bekroond werd met een of ander klassiek toneelwerk, maar het klassieke stuk van het komende lustrum dient meer als blikvanger vooraf. Zo kon den de bezoekers van het LAK- theater gisteravond, vier maan den voor de officiële start van alle festiviteiten, kennismaken met een adaptatie van „Trijntje Cornelis" van Constantijn Huy- gens. Een betere start had Pro jekt 75 zich niet kunnen wen sen. Als dit een indicatie is van wat ons nog allemaal te wach ten staat, dan is er alle reden om de verwachtingen hoog ge spannen te houden. Het eerste pluspunt was de uitste kende bewerking van Jef Sen- teur. Hij heeft de tekst van Huygens met zozeer gemoderni seerd, maar eerder aangepast aan de eisen van het moderne toneel en met name het ama teurtoneel. Al te lange uiteen zettingen zijn rigoureus wegge werkt, literaire litteraire con structies zijn teruggebracht tot een vlotte toneeltaai en een en kele scène is terwille van het dramatische evenwicht ver plaatst. Een tweede succes was de „alge hele integratie". Van de drie hoofdrolspelers(sters) was er slechts één afkomstig uit het studententoneel: de tweede is de afgelopen jaren actief ge weest bij de toneelgroep Impe rium en de derde is actief ge weest bij het Stedelijk Gymna sium en Litteris Sacrum. Alle drie bezaten zij dus een behoor lijke dosis routine, maar gister avond hebben zij stuk voor stuk zichzelf overtroffen. De meestal nogal gereserveerde Barbara Barendrecht maakte van de titelrol een uitbundige en speelse Leidse volksvrouw met het juiste evenwicht tussen dé vereiste onnozelheid als zij te grazen wordt genomen en vrouwelijke doortraptheid wan neer zij weer bij haar man is teruggekeerd. Hanca Leppink maakte van het hoertje Marie een smeuïge en geraffineerde slons. Haar spel was in aanzet even intuïtief als anders, maar toonde in de uitwerking een grote mate van doordachtheid, heid. Haar vriend Francesco werd door Marcel Maas met een grandioze flair neergezet. Zijn zelfverzekerde spel en per fecte timing stak mijlenver uit boven de aarzelende schreden, die hij voorheen op de planken heeft gezet. Eervolle vermeldin gen gaan naar Bruno Meeuw- sen, die na slechts enkele repe tities een uistekende Passchier wist neer te zetten, en Daan Iken als de knecht Kees. Na tuurlijk waren er in het spel hier en daar enkele oneffenhe den, maar die mogen groten deels worden toegeschreven aan premièrezenuwen en aan de merkbaar onder de spelers rondwarende griep. Dat er een dergelijke voorstelling (in een uitmuntende aankleding en met uitstekende kostuums) van de grond kwam, mag voor al worden toegeschreven aan de beide regisseurs Pieter van Empelen en Roel Polak. Zij hadden Huygens stuk terecht niet benaderd als literaire cu riositeit, maar als een gewone klucht, die fnet een grote vaart over het voetlicht moest wor den gebracht. Om dit te be werkstelligen brachten zij „Trijntje Cornells" zonder pau ze en geënscèneerd als simul taantoneel en beide oplossingen bleken uitstekend te werken. Rustpunten werden nu gevon den in liedjes, die uitermate functioneel door de handeling heen gevlochten waren, maar die een enkele keer hun effect (nu nog) helaas misten. Uniek is de mogelijkheid om deze voorstelling voor slechts 25 gul den op iedere plaats te laten opvoeren. Het lijkt me dat niet alleen club- en buurthuizen maar ook middelbare scholen moeten trachten hier op ruime schaal van te profiteren. Inlich tingen op telefoonnum mer 46907. Paul Korenhof. onder redactie van Ton van Brussel, tel. 071-22244 tst. 17 Vrouwengilde Het Katholieke Vrouwengilde heeft bij het begin van Het jaar van de vrouw" een ingrij pende bestuurswisseling onder gaan. Tijdens de jaarvergade ring gisteravond in het zaaltje naast de Petruskerk trad mevr. A. de Wit af als penningmeeste- resse, mevr. L. Goes als secreta resse, en mevr. J. Rooy als ge woon bestuurslid. Mevr. B. Noordman legde bovendien haar taak neer als redactrice van het Gildennieuws. Mevr. De Wit is opgevolgd door mevr. A. van Polanen, mevr. Goes door me it. S. Montanus. Het bestuur wordt gecompleteerd door me vr. M. Moerer, mevr. L. Hugens (beiden bestuurslid) R. Eerd- man (vice-voorzitster) en mevr. M. Westermann (presidente). Als redactrice van het Gilden- nieuws zal mevr. A. Zandvliet voortaan worden bijgestaan door de dames De Wit. Goes, Noordman, Moerer, Eerdmans; staand: de dames Westermann, Montanus, Van Polanen en Zandvliet. dat de nieuwe regeling ertoe zal bijdragen dat aan dc leegstand van 130 maisonettes in de Me-' renwijk een einde komt. Verkeersslachtoffers De 72-jarige N. Jansen uit Leiden is gisterochtend in het Acade misch Ziekenhuis aan de gevol gen van een verkeersongeval overleden. De Leidenaar werd vorige week met zijn fiets op de Zijlsingel door een auto aan gereden. Hij liep hersenletsel en inwendige kneuzingen op. Een ander verkeersslachtoffer, die 76-jarige A. van der Weij- den stierf eergisteren aan zijn verwondingen. De heer Van der Weijden reed in november van het vorige jaar met zijn fiets op de Vijf Meilaan onder een auto. van zeven pakjes marihuana. Uit de hal van verzorgingsflat „Statenhof" aan de Bachstraat zijn een tweetal met dc hand geknoopte Berbertapijten ge- stolen, ter waarde van f 1776. Grof vuil Runderbal runderhal bij de Groenoordhal, verloopt „stroever" dan ver wacht. Dat heeft wethouder Van Aken (economische zaken) gister avond meegedeeld tijdens de vergadering van dc gemeente raad. De wethouder zei „rede nen te hebben om aan te nemen dat het plan van de bouwcom missie voor het einde van de Maisonettes De tot nu toe aan gegadigden voor een maisonette gestelde voorwaarde dat zij een gezin met twee kinderen moeten heb ben, komt te vcn-allen. Voor taan wordt bewoning van dit type flats in principe toege staan aan iedereen die een goedkopere woning achter laat. Wel dient de huur van de mai sonnette (een flatwoning die uit twee verdiepingen bestaat) bo ven de f 250 te liggen. Hiertoe heeft de gemeenteraad gisteravond besloten op voor stel van het raadslid Duives- teijn (PvdA). Gehoopt wordt Marihuana Een 18-jarige Leidenaar zonder beroep en een 22-jarige Leidse student zijn maandagnacht op heterdaad betrapt bij het stelen van een aantal planken van het bouwwerk aan de Langegracht. Bij een nader onderzoek van de politie op de kamer van de student, bleek deze in het bezit De grof vuil wagen van de ge meentelijke reinigingsdienst komt morgen langs de volgende straten in Leiden: Paramaribo- straat, Corantijnstraat. W. dc Zwijgerlaan. Abr. Crijnssen- straat, Van Riebeeckhof, J.P. Coenhof, Pieter Bothstraat, Struyvesanthof, Alb. Agnes- straat, Ch. de Bourbonhof, Jul van Stolberghof, Anna van Bu- renhof, Marnixstraat (van W. de Zwijgcrlaan tot Volkstuinen). Zwarte Pad en Merenwijk. He rensingel (van Medussastraat tot Julianastraat), Juliana- straat, Julianakade, Sophia- straat, Anna Paulownastraat, Alexanderstraat, Prinsenstraat, Oranjestraat. Lusthoflaan, Dil- lenburgstraat. Nassaustraat, Mee kien burgerstraat, Os- en Paardelaan, Bernhardkade, Marijkestraat Margrietstraat, Irenestraat. Bernhardstraat, Beatrixstraat.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 3