Lonen in de bouw WINKELIERS MOGEN ZELF OPENINGSTIJDEN BEPALEN het kan vriezen of dooien Arbeidsplaatsen inzet opvolging Starfighter Cao nagenoeg rond DRIE DODEN IJzeren staaf doorboort auto hvoering deel III uitgesteld VOORDEEL-NIEUWS TAPIJT-PROFIJT m Massale demonstratie een Portugees vakverbond Akkoord over Voorburgs deel Utrechtse baan (Soma/ni Woensdag 15 januari 1975, 65e jaargang no. 20917 (ort Rapenburg 2, Leiden, postbus 11. telefoon 22244 - Giro 103003 - Bank Amro-bank N V Leiden Directeur-hoofdredacteur F. J. Plug Adj. hoofdredacteur: J. J. Hallewas Chef-redacteur J W C Uhrertenties (excl. B.T.W.) f 0.42 per mm. Telefoontjes f 3,85 Klachten bezorging, telefoon 22244 (1800 tot 19 00 uur) Abonnementen per week f2.69. kwartaal f 34.76. jaar f 135,15 losse nummers 50 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Opgeknapt Ned. II om 20.36 uur tv-spel „Twee jaar opgeknapt". O.m 21.50 uur Werkwinkel. Ned. I om 20.21 uur „Informatie op woensdag" met de film ..Thief. Zacht weer. Eerst opklaringen maar later op de dag meer bewolking moge lijk gevolgd door regen. Matige tot krachtige wind uit zuid tot zuidwest Maximumtemperatu ren omstreeks 12 graden Morgen zon: 8 41—16.59. Maan: 9.52—21.46. Schev. hoogw. 5.23-17.33. Laagw. 1.17-13.29. (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT Na het mislukken van het centraal akkoord is gisteren toch het eerste grote loonak- koord voor 1975 bereikt: een c.a.o. voor de bouw. In grote lijnen werden werkgevers- en werkne mersdelegaties het eens over een cao voor deze bedrijfstak, waarin 300.000 mensen werken en waarvan er 50.000 werkloos zijn. Partijen zijn het eens over een loonsverhoging van 1,6 procent en een extra verhoging van 1,50 gulden per week raor groep 3 (de laagstbetaalden), die bovendien kan rekenen op een vloer van 175 gulden per procent prijsstijging. De andere loongroepen krijgen deze vloer in de prijscompensatie De vakantietoeslag wordt met een kwart procent verhoogd tot 7 1/2 procent. Uitbreiding van vakantie komt er dit jaar niet, maar in 1976 kunnen de bouwvakkers rekenen op een aaneengësloten vakantie van drie weken, een primeur in de bouwnijverheid. 55-jarigen en ouderen krijgen drie dagen extra vakantie, waardoor zij vijf dagen vakantie meer krijgen dan hun jongere collega's. Morgen wordt nog nader gesproken over enkele zaken, zoals de verhoging van de pensioenen met een half procent. Waarschijnlijk zal de voorzitter van het cao-gesprek, oud-mi- nister Veringa, van vakantie terugkomen en morgen het bouw-akkoord officieel bekendmaken. Voorzitter Van Commeneé van de Hout- en Bouwbond CNV bevestigde het bijna voltooide akkoord. „Ik vind het resultaat met slecht voor een bedrijfstak met zoveel frustraties. Het tan de werkloosheid niet bevorderen", zei hij. De ruim 50.000 ^werkloze bouwvakkers profiteren ook mee van de cao-verbe- B tering: hun werkloosheidsuitkeringen worden per 1 januari B 'jl gebaseerd op de nieuwe overeenkomst In de rij bij gaar keuken Kleine Cambod-* jaanse vluchtelin gen, die als ge volg van het oor logsgeweld weg vluchtten uit Ph- nom Baseth, vor men een lange rij om te proberen bij een gaarkeu ken wat eten te bemachtigen. Het kleine meisje op de voorgrond ziet tot haar afgrijzen, dat de zo juist verkregen soep door een gat in de bodem van het pannetje weg loopt. NIEUW-VENNEP (ANP) De Rijkspolitie heeft gister avond op rijksweg 4 bij Nicuw-Vennep een auto aangetrof fen met drie doden en twee zwaargewonden. De wagen was doorboord door de ijzeren rong (staander op de laadbak) van een vrachtwagen en tegen een boom gebotst. Hoe de rong in de wagen terecht is gekomen is de politie niet bekend. Een kilometer verderop werd een tweede rong gevonden. De identiteit van de inzittenden is onbekend. Vermoedelijk zijn het Joegoslaven. De auto was gehuurd in Amsterdam. De vreemdelingenpolitie probeert achter de identiteit van de slachtoffers te komen, maar is daarin nog niet geslaagd. Eventuele getuigen worden verzocht zich in verbinding te stellen met de gemeentepolitie Haarlemmermeer onder tele foonnummer 02503-4941. Ook wil de politie inlichtingen ont vangen over de vrachtwagen, die de rongen heeft verloren. ■Volgens nieuw wetsontwerp e parlementaire redactie DEN HAAG Winkeliers zullen in de nabije toekomst zelf kunnen bepalen, zij het binnen zekere grenzen, op welke uren van de dag zij hun winkels openstellen. Zij mogen ten hoogste 55 uur per week open zijn en moeten de zaken vóór 5 uur 's morgens en na 18.00 uur 's avonds gesloten houden. Binnen deze grenzen zijn de winkeliers vrij. Naar vrije keuze mogen zij bovendien op één avond (maar niet op zaterdagavond) tot 21.00 uur 'open blijven. Deze nieuwe regeling staat in het ontwerp Winkel sluitingswet, dat staatssecretaris Th. M. Hazekamp vandaag bij de Tweede Kamer heeft ingediend. De vrijheid van de winkelier staat tegenover de huidige wet, die de gemeenten en Kamers van Koophandel grote bevoegdheden geeft bij het vast stellen van een koopavond, halve-dag-sluiting en' vakantiesluiting. Evenals nu moeten de winkels op zondag gesloten blijven, maar als men wegens geloofsovertuiging de wekelijkse rustdag op een andere dag houdt mag die andere dag als "zondag" gelden. Nieuw is, dat Nieuwjaarsdag, Tweede Paasdag, Hemel vaartsdag, Tweede Pinksterdag en de beide Kerst dagen ook als zondag gelden. Daar staat tegen over, dat de 55-uur-regeling niet geldt in een week, waarin een van deze dagen op een werkdag valt. Voor de koopavonden in verband met Sint Nico- laas en Kerstmis wil het wetsontwerp toestaan, dat winkels op vijf werkdagen voorafgaande aan elk der beide gelegenheden 's avonds tot 9 uur open mogen blijven. Winkeliers moeten op een door de gemeente ge waarmerkte aankondiging op de winkelruit ken baar maken, wanneer de zaken geopend zullen 'zijn. Op die manier is controle mogelijk op de naleving van de wet. Voor de ambulante handel blijft het bestaande 1 systeem gehandhaafd (omdat controle minder een voudig is). De gemeente kan wel een koopavond voor deze handel instellen. QHB Handgranaten gevonden DEN BURG - Bij het af graven van "een duin in Den Burg op Texel zijn gisteren 30 handgranaten gevonde. De pro jectielen lagen in een houten kist die totaal verteerd was. De mijnopruimingsdienst heeft het gevaarlijke spul vernietigd. 'Van een onzer verslaggevers) DEN' HAAG De invoering van deel III van kt kentekenbewijs wordt uitgesteld tot na 1 Itóruari. De minister van Verkeer en Waterstaat keft hiertoe besloten als gevolg van de opgelo- len achterstand bij de verwerking van de gege vens. De nieuwe datum van invoering is nog niet lekend, deze is afhankelijk van het moment zarop de Rijksdienst voor het Wegverkeer de hterstand heeft weggewerkt, uiterste datum voor het insturen van de witte aanmeldingskaarten die verkrijgbaar zijn op het postkantoor, blijft 31 januari. Deze kaarten zijn bestemd voor de automobilisten die nog geen acceptgirokaart hebben ontvangen. De Rijksdienst voor het wegverkeer moet momenteel nog een half miljoen van deze aanmeldingskaarten verwerken. In de periode tot de invoering van deel III moeten' de autobezitters die al over de nieuwe toevoeging beschikken bij een eventuele verkoop ervoor zor gen dat de overschrijving correct gebeurt. Er worden nog geen vrij war ingsbewijzen uitgegeven. ADVERTENTIE] Voor degenen, die slaapkamers of ande re meubelen zoeken KRANKZINNIGE PRIJZEN VOOR HARTSTIKKE MOOIE DINGEN Kom eens kijken wat we U te bieden hebben U zult versteld staan. OOSTERDWARSSTRAAT 7 LEIDEN Maandags gesloten - parkeerruimte genoeg [ADVERTENTIE GROTE UITVERKOOP TÓONKAMER MEUBELEN Rundlederen: Chesterfields 2-, 3- en 4-zlts 2- en 3-zlts-ban- ken Wlngchalrs Dames- en herenfauteulls Eiken met rundlederen stoffering. eiken aanbouwwanden eethoeken salontafels Losgeld geëist De Britse poli- "e heeft bekendgemaakt dat «en losgeld van bijna 300.000 gulden 5 van geëist voor de vrijla- o .0,1 een Brits meisje dat ■naandag reeds in de nabijheid van de stad Birmingham is ont- Joerd. Het gaat om de 17-jarige Lesley Whittle, studente en oehter van een rijke transpor- wndernemer. Marchais Georges Marchais, secretaris-generaal van de Fran se communistische partij, is gis teravond na een hartaandoening in een ziekenhuis opgenomen. ADVERTENTIE] orgelspelen? nedi 1&50M JUHRiwU LISSABON In de Portugese hoofdstad Lissabon zijn gister avond ongeveer 80.000 demon stranten op de been geweest om kracht bij te zetten aan hun eis dat de Portugese vakbonden opgaan in één enkel vakver bond. Een demonstratieve mars door het centrum van de stad vormde de climax van maan denlange pogingen van commu nistische zijde in de toekomsti- De socialistische partners van de communisten in de voorlopi ge Portugese regering verzetten zich tegen een wettelijk geregel de vereniging van de vakbon den. Maar de socialistische lei der Mario Soares wees berich ten van de hand als zou de socialistische partij door de kwestie uit de regering stappen. De beweging van de Strijd krachten steunt het plan voor één vakverbond. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Zowel de Euro pese luchtvaartindustrie als de Amerikaanse vliegtuigfabriek General Dynamics hebben een offensief ingezet om de Europe se mogendheden die de Star fighter gaan vervangen in hun keuze van opvolging te beïn vloeden. Het vergroten van het' aantal arbeidersplaatsen in de bestellende landen, wordt door 'de vliegtuigindustriën als be langrijk argument aangevoerd. De Amerikaanse vliegtuigindus trie General Dynamics, produ cent van de YF 16, waarop de keuze van de Amerikaanse luchtmacht is gevallen, heeft een co-produktie programma aangebben dat voorziet in 25.000 arbeidsplaatsen in de vier lan den die de orders zouden kun nen gaan plaatsen. In Neder land zouden 18 bedrijven bij de produktie als onder-aannemer worden betrokken. De Europese vliegtuigbouwers 'hebben gisteren in Brussel ge pleit voor dc aanschaf van Eu ropese toestellen. Allen Green wood, voorzitter van de Europe se vereniging van vliegtuigcon structeurs zei, dat een half mil joen Europese werknemers is betrokken bij de Europese in dustrie. Wordt gekozen voor een Amerikaans vliegtuig. dan- wordt de eigen industrie sterk verzwakt. Het Nederlands Instituut voor Vliegtuig- en Ruimtevaart ont wikkeling (NIVR) zou het kabi net hebben geadviseerd de Mi- rage F 1 te kiezen. Een overwe ging daarbij zou zijn een moge- ■lijke bundeling van de Europe se vliegtuigindustrie. Deutsche Bank: meerderheid in Mercedes (Van onze correspondent Frans Wennekes) Bonn Met een onverwachte coup heeft de „Deutsche Bank" voor ongeveer 2 miljard mark een aandelenpakket van „Mer cedes" opgekocht om te verhin deren, dat het naar het Midden- Oosten zou verdwijnen. De „Deutsche Bank" beschikt nu over 56 procent van deze aan delen, maar zal het ingevolge de kartelwet hiervan een deel moeten afstoten. Enige tijd geleden werd de finan ciële wereld van de Bondsrepu bliek opgeschrikt door het be richt, dat Koeweit 14 pet. van de aandelen van Mercedes had gekocht. Hiervoor betaalde de emir van het Arabische land ruim 1 miljard mark. Financiële deskundigen nemen aan, dat het nieuwe pakket van 29 pet. relatief minder heeft opgebracht. Het is namelijk af komstig van de industriële groep van Friedrich Flick, die kennelijk een financieel offer heeft willen brengen om de aandelen in het binnenland te houden. Het lijdt geen enkele twijfel, dat de Arabische olies jeiks bereid waren een veel gro ter bedrag op tafel te leggen. De poging om te verhinderen, dat dan 43 pet. van de Mercedes- aandelen in het Midden-Oosten zou zijn beland, hebben echter resultaat gehad. De laatste tijd deden er steeds meer specula ties de ronde, dat de sjah van Perzië zijn oog op het pakket van Flick had laten vallen en de onverwachte overname door de „Deutsche Bank" bewijst, dat zij niet geheel ongegrond Zoetermeer krijgt tweede aansluiting (Van een onzer verslaggevers) VOORBURG— B. en w. van Voorburg en de ministers Westerterp (Verkeer en Waterstaat) en Gruyters (Volkshuis vesting en Ruimtelijke Ordening) hebben gistermiddag een akkoord bereikt over de aanleg van het Voorburgse deel van de Utrechtse Baan (Rijksweg 12). Als gevolg van deze overeenstemming kan Zoetermeer nu lijn tweede aanslui ting op de rijksweg krijgen. Overeenstemming werd bereikt over het zogenaamde „hoog- spoorviaductenplan": zowel de weg als de naastgelegen spoorbaan komen vanaf de Vliet over viaducten te lopen tot voorbij een toekomstige nieuwe oost-westverbinding ter hoog te van de Haagse Maanweg. De verwachting bestaat dat dc weg in 1981 gereed is. Tot die tijd komt er een tijdelijke koppeling aan het Haagse gedeelte van de weg, dat al bijna gereed is. Tegelijk met deze koppeling over één anderhalf jaar wordt de nieuwe Zoetermeerse aansluiting opengesteld. Totale koten van het project bedragen honderd en tien miljoen gulden. U kunt het duidelijk aflezen van deze fraai gestyloerde thermometer, gemaakt van weerbestondig kunststofmate riaal U krijgt deze „blijkmaker" kado als dank voor het opgeven van één nieuwe kwartaalabonnee.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 1