i S-mariniers voor speciale training in Frans kamp Dr. Mansholt wil veroordeling Henry Kissinger CeidocSomotit Israël: Grote mogendheden kunnen oorlog niet voorkomen Van Veen: overleg met vakbeweging moet hersteld Pleidooi voor variabele pensioenen (Peinig kans )p verlenging kerstbestand CAUSE JUSTIFIES THIS/ teun voor rojecten ïugdige erklozen ,JrOENSDAG 15 JANUARI 1975 I FIDSE COURANT «o PAGINA 13 (OORD-IERLAND an onze correspondent Roger Simons) )NDEN De kans dat de IRA het Noordierse rstbestand, dat morgen te middernacht ver- ijkt, een tweede maal zou verlengen en dit keer ij langdurig, is heel klein geworden. ;rlyn Rees, de Britse minister van Ulster heeft het Lagerhuis een voorzichtige verklaring afge- |d, die tevredenheid veroorzaakte in protestant maar bittere teleurstelling en ontevredenheid republikeinse kringen van Ierland. Het was es erkennelijk om te doen geen boze reacties te lokken vanwege militante protestanten, die n sinds kerstmis verdenken van een komplot Ulster te verkopen aan de republikeinen. Hij ed geen duidelijke beloften, maar liet wel door- lemeren, dat als het bestendig rustig bleef in ster, alle politieke gevangenen zouden vrijgela- worden. Maar zelfs dan zou hun vrijlating nog eidelijk moeten geschieden. "Er is niets dat dit rechtvaardigt". Door dit welsprekende bord worden de inwoners van Belfast er aan herinnerd dat het kerstbestand morgen te middernacht afloopt en dat er meer doden zullen vallen dan de thans geregistreerde 1144, indien dit bestand niet voor onbepaalde tijd verlengd wordt. (Van een onzer verslagge vers) Utrecht De Ned. Christe lijke bond van overheidsper soneel (NCBO) en de vereni ging van werknemers in bank- en verzekeringsbedrijf en administratieve kantoren (BVA) vinden dat het voor werknemers mogelijk moet zijn om van de 60e verjaar dag af de werkzaamheden te (Van onze correspondent Jan Drummen) - Een detachement Amerikaanse uitmakend van de Zesde Vloot is in het militaire ^eidingskamp van Canjuers in Zuid-Frankrijk aange- >r speciale training waarvan aangenomen rdt dat deze in verband staat met de Amerikaanse i het Midden Oosten een militaire operatie Ontketenen indien de olietoevoer grotendeels afgeslo- mocht worden. rs hebben na een aanpassingstraining in de Sfornische woestijn in de laatste twee Weken al aan jchepings- en invasie-oefeningen deelgenomen aan feciliaanse kust. Canjuers dat nabij Draguignan in IZuidfranse departement Var niet ver van de Mid dellandse Zeekust ligt, is een van de grootste Franse militaire oefenterreinen en het 61ste gemengde genie bataljon van het Vreemdelingenlegioen is daar gestatio neerd. De woestijnervaring van de legionairs en de terreinstructuur van het kamp van Canjuers zouden er op kunnen wijzen dat de Amerikaanse mariniers daar hun training perfectioneren om de dreiging (of bluf) van minister Kissinger kracht bij te zetten. Aan de aankomst van de Amerikaanse eenheden in Canjuers is generlei ruchtbaarheid gegeven maar men heeft de indruk dat er enkele lekjes zorgvuldig gefabri ceerd zijn om een psychologisch effect te bereiken in verband met eerder genoemde dreiging of bluf. Het beschikbaar stellen van Franse oefenterreinen aan Amerikaanse militaire eenheden komt geregeld voor ook al heeft Frankrijk zich enige jaren geleden uit de militaire structuur van de NAVO teruggetrokken. Overigens is er sedert enige tijd een ontegenzeggelijke toenadering tussen Frankrijk en de NAVO vast te stellen, met name sedert Giscard d'Estaing president van de republiek is geworden. Intussen heeft Parijs op generlei wijze gereageerd op deuitlatingen van Kissinger om in geval van „uiterste noodzaak" in het Midden-Oosten militair tussenbeide te komen. In zeke re politieke en militaire Franse kringen verklaart men dat een Amerikaanse interventie in het Midden Oosten onwaarschijnlijk is meer om militair-technische dan om diplomatieke redenen. I HAAG Vandaag treedt nieuwe regeling jeugdige Uozen in werking, die" mi ff Boersma van Sociale Za- heeft aangekondigd in de Tim-nota bestrijding van rkloosheid. Het gaat om het meren van projecten voor ;dige werklozen van 15 tot met 22 jaar met tijdelijke inciële steun van de rijks- rheid. Voor die regeling is niljoen gulden uitgetrokken, geld is bestemd voor projec- van overheidsorganen en in- ingen op sociaal, maat- appelijk en cultureel terrein, >p het gebied van de maat- ippelijke gezondheidszorg, andere „zinvolle werk- i" komen in principe verder de bedoeling om behulp van andere instru- o.a. de studiekostenre de jeugdige werklozen id in het arbeidsproces in extielbende itsnapt chietend tilan politie jlDHOVEN Vijf leden van 'textielbende' zijn in de eht van maandag op dinsdag jschietend ontsnapt aan rijk- klitiemannen die een val had ji gezet bij een schuur in de tneente Someren (Brabant), (ar men gewend was na een Uk van auto te verwisselen, i mislukte poging om de ben- (eden te arresteren schreef de a litie toe aan de duisternis en li moeilijk begaanbare ter- politie kent de identiteit van van de vijf. Zij zouden deel naken van een bende, die bezighoudt met diefstal van iel en electronica. Ook zou- zij zich schuldig maken aan terroriseren van mensen. i de vijf mannen is bij vuurgevecht vermoedelijk in schouder of de bovenarm akt, aldus de politie. loosterling dievenpad ÏRMOND Een klooster, van de trappistenabdij Lil- 1» te Echt (L.) heeft bekend aantal oude gravures te en ontvreemd, kloosterling, een postulant, ïd de waardevolle gravures boeken. Het is nog niet be- hoeveel gravures het gaat en welke waarde zij nwoordigen. kloosterling werd gistermid- België, waar hij op re- was, aangehouden en rgeleverd aan de rijkspolitie frmond. De man wordt nog ier verhoord. Huis van Bewaring "Beatrixhaven", in Maastricht, dat in het voorjaar in gebruik zal worden genomen. Het moderne ingerichte complex heeft vele nieuwe snufjes op het gebied van de veilig heid. Het heeft geen tralies, maar speciaal glas. Er wordt ook ge bruik gemaakt van al lerlei nieuwe techni sche vindingen, zoals tv-camera's op de gan gen. Er is plaats voor 228 veroordeelden. De bouwkosten werden geraamd op ongeveer 30 miljoen gulden. BRUSSEL Dr. Mans- holt, oud-voorzitter van de Europese commissie, wil dat Henry Kissinger wordt veroordeeld voor de rol die deze heeft ge speeld in de onderdruk king in Latijns Amerika en met name in Chili. Ten overstaan van het Russel- tribunaal, dat in Brussel'bijeen, is, zei hij dat de Amerikaanse bewindsman persoonlijk betrok ken is geweest bij de Chili-affai- re van het Amerikaanse con cern ITT en dat hij daarom „verantwoordelijk kan worden geacht voor de val van de demo cratische regering in Chili". Omdat Kissinger niet in Ameri ka is berecht zou het Russel-tri- bunaal dat maar moeten doen. De toespraak van Mansholt, die voor een groot deel ook gewijd was aan de invloed van de mul tinationale ondernemingen in Latijns-Amerikaanse en andere ontwikkelingslanden, werd her haaldelijk onderbroken door ap plaus van de leden van het tri bunaal. Dit gebeurde met name toen hij uitvoerig inging op de doelmatigheid en de aanzienlij ke macht van de Noord-Ameri kaanse multinationals, waarvan, naar hij zei, de geheime activi teit moeilijk is te controleren en bloot te leggen. Hij voorzag dat „binnen een tiental jaren 70 pro cent van de wereldeconomie wordt gecontroleerd door onge veer 200 van dergelijke op inter nationaal niveau opererende on dernemingen, die onderling ster ke banden hebben". De uitbrei ding van deze multinationals vormt „een nieuw kapitalisme op wereldniveau dat voor elk afzonderlijk land oncontroleer baar is en zelfs voor de EEG", aldus dr. Mansholt. beperken en om eerder dan op 65-jarige leeftijd met pen sioen te gaan. In tegenstelling tot het on langs gepubliceerde plan van het N.K.V. om 'vervroegde pensionering mogelijk te ma ken teneinde arbeidsplaatsen vrij te krijgen voor jeugdige werklozen (de oudere werk nemer zou dan als aanvul lend pensioen, een deel van de w.w.-uitkering van de jeugdige krijgen) gaan NC BO en BVA er van uit, dat werknemers die het werken op oudere leeftijd zwaar valt, niet gedwongen moeten wor den tot hun 65e te blijven doorwerken. De BVA suggereert de plicht tot betaling van aow-premie op 62-jarige leeftijd en in een later stadium op 60-jarige leeftijd te laten vervallen. De uitkering van de aow-pen- sioenen zou geleidelijk aan naar de 60-jarige leeftijd moeten worden vervroegd. De premievrijdom op 62- of 60-jarige leeftijd (een soort compensatie voor het lagere pensioen als gevolg van het vervroegde pensioen) zal wel een premiestijging van aow- aww tot gevolg hebben. De BVA is van mening dat dit geaccepteerd moet worden uit een oogpunt van solidari teit met de oudere werkne mers, die in deze turbulente tijd van fusies, automatise ring. verandering van werk zaamheden en dergelijke in de verdrukking dreigen te geraken. De bonden hebben aan de regering gevraagd een studie te maken over de invoering van variabele pen- MAATSCHAPPELIJK AKKOORD (van onze parlementaire redaktie) DEN HAAG Voorzitter Mr. Chr. van Veen van het Verbond van Nederlandse Ondernemingen wil deze week nog contact zoeken met de vakbeweging om na te gaan of het overleg over nog lopende zaken kan worden hervat. Dat overleg, vastgelopen tijdens de onderhandelingen over het centraal akkoord, zou in eerste aanleg moeten worden gevoerd tussen de voorzitters van de centrale organisaties. Uiteindelijk moet ook de overheid er bij komen. Mr. Van Veen hoopt aldus te komen tot een soort maatschappelijk akkoord. De VNO-voorzitter toonde zich gisteren tijdens een persconferentie nogal somber over 1975. Deskundigen verwachten een economische opleving halverwege dit jaar, maar Mr. Van Veen vreest, dat herstel zeker tot eind 1975 op zich zal laten wachten, temeer omdat de reeds getroffen regeringsmaatregelen pas op een wat langere duur effect kunnen hebben. Nu reeds moet alles op alles worden gezet, zo meent de heer Van Veen, om van 1975 een goed startpunt voor een betere economische toekomst te maken. Dat houdt met name volgens hem in dat de rijksoverheid meer en betere faciliteiten voor de ondernemingen moet verlenen (prijzen, belastingen, vergunningbeleid) en wel dus danige dat er op korte termijn soelaas kan worden geboden. Uitbreiding van de produktiecapaciteit zou dringend nodig zijn zo zei hij. Die capaciteit is slechts weinig opgelopen de laatste tijd en als de economie weer aan trekt zal de capaciteit snel maximaal benut zijn, wat weer spanningen veroorzaakt. Het bedrijfsleven moet dan ook snel geholpen worden, opdat er geïnvesteerd kan worden. „We moeten alle zeilen bijzetten, opdat de financiële positie van de bedrijven niet verder wordt aangetast," In het gesprek tussen ondernemers en vakbeweging zullen werkgelegenheid en inflatie centraal moeten staan, vindt mr. Van Veen. Het vinden van goede oplossingen vraagt grote inventiviteit en bereidheid om naar elkaar te luisteren. De VNO-voorzitter sprak de hoop uit dat tijdens de CAO-onderhan- delingen in de bedrijfstakken loonstijgingen op een verantwoord niveau zullen worden overeengekomen en dat in de komende jaren de loonkostenstijging zal verminderen. „En het laatste waar we in 1975 op zitten te wachten is een winstafroming." Cultuurbeleid DE STELLING „KUNST IS geen onderwerp van staatszorg" waarmee vorige eeuw in Nederland gewerkt werd, is in onze tijd omgezet in een regel met andere strekking: kunst is bij de overheid een onderwerp van voortdurende zorg. Dit niet alleen vanwege de belangstelling bij de overheid voor de sociale positie van de kunstenaar. Als onderdeel van de cultuur wordt kunst beschouwd als een essentieel stuk samenleving. Tot voor kort was het, dat de overheid met de maatschappelijke beteker\is van kunst en cultuur meegroeide; toevallig werd dit nog onderstreept, doordat bij een kabinetsreorganisatie in de zestiger jaren cultuur en maatschappelijk werk onder hetzelfde departe mentale dak terecht kwamen. Gelukkig? Bij die vraag blijven we vooralsnog een paar vraagtekens zetten, omdat het wegen van de voor- en nadelen tot nog toe slechts een kleine doorslag aan de voordelenkant heeft opgeleverd. Niet te loochenen valt intussen dat, sedert „cultuur" losgemaakt werd van het ministerie van „onderwijs", Nederland een actief cultuurbeleid van de zijde der landelijke overheid te zien heeft gekregen; met name de ministers Klompé en Van Doorn hebben de vaart erin weten te brengen. Dat er daarbij bewust naar gestreefd wordt om de basis waarop de Nederlandse cultuur staat te verbreden, is alleen maar een extra waardering waard. TOCH ACHTEN WE OP wat langere termijn problemen bij dit cultuurbeleid niet uitgesloten. Namelijk op het moment dat de overheid, bewust of onbewust, gaat proberen de richting waarin de cultuur zich beweegt te beïnvloeden. Van sommige kanten wordt de overheid onder druk gezet om zelf een standpunt in te nemen in de controverse of bij kunst het esthetische element moet domineren dan wel dat de maatschappe lijke betrokkenheid (het geëngageerd zijn) de hoofdrol spelen moet. In de kunstenaarswereld en bij degenen die hierbij nauw betrokken zijn, laait de discussie soms hoog op met vragen als: Moet de eigentijdse kunst bij muziek, toneel, literatuur en beeldende kunst en geen duidelijke voorkeur krijgen op het .ijzeren repertoire"? Moet het nieuwe niet systematisch geïntroduceerd worden, ook al blijkt de belangstelling ervoor bij het grote publiek gering? Ver dient het geen uitgesproken sympathie van de overheid, als de samenhang tussen culturele ontplooiing en maatschappelijke ont wikkeling als een noodzakelijkheid wordt opgediend? Zulke geluiden klinken sommigen sympathiek in de oren; anderen voelen zich op die manier tegen de haren ingestreken. Ze vrezen een praktijk welke uiteindelijk zal neerkomen op zo iets als een onderwijssysteem op basis van de staatsschool: uitgaande van één dominerende geestesrichting welke dan, om het leuk te laten klinken, het etiketje „democratisch" opgeplakt krijgt OVERZIET MEN DE CULTURELE ONTWIKKELING - in de wereld en ih eigen land dan heeft die inderdaad nauwe verbanden met het voor- en achteruitgaan van de maatschappelijke samenleving. Maar ze wordt even duidelijk gekenmerkt door een grote mate van pluriformiteit. Ze zit in vrijwel alle belangrijke culturele stromingen. Die waren en bleven mogelijk, omdat kunst en cultuur zeer zwarte perioden uitgezonderd nooit bij aecreet of bij wettelijke bepalingen werden vastgesteld. Nu de overheid een actief cultuurbeleid voert, zal ze ervoor hebben te zorgen dat bij actieve en passieve cultuurbeoefening ook in het vormingswerk de pluriformiteit voorop wordt gesteld. Het persoonlijk geëngageerd zijn van een minister, staatssecretaris of kunstenaar is een goede zaak; even goed als zijn voorliefde voor de kunst van gisteren. Maar in het namens de gemeenschap gevoerde beleid moet de pluriformiteit voorop staan. Men zou het kunnen vergelijken met de overheidszorg ten aanzien van de massa-media. Weeroverzlcht DE BILT: Een koufront bracht £mjtprd«m de afgelopen nacht en ochtend Decicn in ons land plaatselijk regen. |f'j,?wve De minimumtemperaturen ble- pén Heldor ven hoog: 10 tot 11 graden. Dat Luchthaven Roi- zijn waarden, die gezien de tijd vu«5ni«n van het jaar opmerkelijk ge- Zuid-Limburg noemd mogen worden. De zuid- elijke stroming die deze zeer Barcelona zachte lucht aanvoert wordt enerzijds in stand gehouden b™»»""* door depressies die via Schot- Frankfort land naar Noord-Skandinavië Hcütnki trekken en anderzijds door een inn«brurk hogedrukgebied boven zuidoos- telijk Europa. Vorst van beteke- Lwamo" nis komt met uitzondering van Londen het hoge noorden van Skandi- 5£id™Jbur" navië in Europa dan ook niet Mainnn meer voor. Het frontensysteem "j^hên van een via de Britse Eilanden nic* noordoostwaarts koersende de- o«io pressie zal morgen opnieuw voor veel bewolking en regen Split zorgen. Het blijft zacht Wrnen°,m Vooruitzichten voor vrijdag: c«*aBUnra „Eerst af en toe regen, later M meer opklaringen en geleidelijk Nc*w yorlT' minder zacht. t«i aviv XVi L regen '|2 O.'l grli. brw. 12 0 Prins opent wildpark. Als voorzitter van hot Wereld Natuur Fonds heelt prins Bomhard gisteren In het Spaanso Montejo een nieuw wildpark gopend. Do Spaanso prins Juan Carlos (rechts) bood de prins de helpende hand. Koopjes De gevechten om de beste uitverkoopjes zijn weer losgebrand. Overal in het land heb ben koopgrage lieden al de nacht doorge bracht op stretchers en stoelen om maar als eerste het TV-toestel voor één cent te be machtigen. In Drachten brachten twee johgens de hele nacht voor de deur van een juwelier door om een Zaanse- en een Hindeloperklok voor een halve cent en een papieren gulden in de wacht te slepen. JERUZALEM (UPI) - De Israëlische minister van voorlichting, Yariv, heeft gisteren verklaard dat de grote mo gendheden geen nieuwe oorlog in het Midden-Oosten kunnen voorkomen, omdat Egypte en Syrië meer tanks en gevechtsvliegtuigen hebben dan enig land in het westen, de Verenigde Sta ten uitgezonderd. In antwoord op vragen van leden van een Italiaanse delegatie die bij hem op bezoek was, zei Yariv dat Cairo en Damascus beschikken over 1.000 ge vechtsvliegtuigen en 4.500 tanks. President Sadat van Egypte wil een gebaar van goede wil van de kant van Israël bij voorkeur een beperkte terugtrekking aan het Egyptische, het Syrische en het Jordaanse front voordat hij zal instemmen met een ver lenging van het mandaat van de vredes macht van de V.N. dat in april afloopt. Tot een bezoekende groep Franse juris ten zei hij gisteren dat het Suezkanaal niet zal worden heropend als de Israeli- sche strijdkrachten in Sinai niet verder oostwaarts gaan. De leider van de Palestijnse Bevrij dingsbeweging, Yasir Arafat heeft kri tiek uitgeoefend op het feit dat de Arabische, olielanden hun rijkdom in vesteren in Europa en de Verenigde Staten. Dit terwijl Arafat's guerrilla strijders zich deze winter geen nieuwe laarzen konden veroorloven. Ik kon ze geen nieuwe laarzen geven. En dit jaar moeten zij het met een zomeruniform doen, aldus Arafat in een interview dat werd gepubliceerd in het Libanese dagblad Al Anwar. Ik heb ook de vleesrantsoenen moeten verkleinen vanwege de beperkte hulp bronnen van de PLO. Deze situatie is des te pijnlijker wanneer men ziet dat grote hoeveelheden Arabisch geld naar de Verenigde Staten en Europa gaan.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 13