sperientje brak loopbaan onbevoegd Jentagon: YF-16 Wendbaarder en neller dan YF-17 Rockefeller: Acties CIA tot op de bodem uitzoeken Thieu beschuldigd van aannemen steekpenningen Noordier zoekt steun Nederland tegen Vatikaan CeidAc6otMU/nt LANGER DIENEN EN LAGERE WEDDE IN SURINAME Nederland erg jeugdig pTSDAG 14 JANUARI 1975 LEIDSE COURANT PAGINA 9 antoorbediende werkte vier jaar in ziekenhuizen ECHT (ANP) Een 27-jarige Utrechtse oorbediende heeft zich vier jaar lang onrechte uitgegeven als gediplomeerd leegkundige. In twaalf ziekenhuizen in m Utrecht is hij als zodanig opgetreden, nan viel door de mand toen hij vorige tijdens een college van leerling-ver- gsters en -verplegers de pijnstiller aspi- een antibioticum noemde. oplettende leerling-verpleegster maakte eind aan de loopbaan van de onbevoegd leegkundige, toen zij vorige week de an het zieknhuis vertelde dat de een asperientje tot antibioticum be stempelde. Het ziekenhuis informeerde de inspecteur van de Volksgezondheid die op zijn beurt de officier van justitie inlichtte. Uit het onderzoek bleek, dat de man drie jaar mulo en een jaar hbs achter de rug had. Hij kwam de ziekenhuizen binnen als uitzendkracht. Als daar al om getuigschrif ten werd gevraagd, toonde hij vervalste brieven op officieel briefpapier van zieken huizen waar hij eerder had gewerkt Volgens de politie werd hij, als hij eenmaal door het uitzendbureau was gestuurd, klakkeloos aangenomen als verpleegkundige of docent- verpleegkundige in de ziekenhuizen. Hij vertelde altijd gediplomeerd hbs-er te zijn en de diploma's a en b (psychiatrie) te hebben behaald. Ook gaf hij zich uit voor kandidaat-medicijnen. In zijn kennissen kring had hij de reputatie opgebouwd docto randus medicijnen te zijn en co-assistent in het Academisch ziekenhuis in Utrecht. Hij 'stond ook als zodanig in het Utrechtse tele foonboek. Hoewel de man gehuwd was en een druk bezet leven leidde, vond hij toch de tijd om diverse verpleegsters het hof te maken. Een van de verpleegsters kreeg hij zelfs zo ver, dat ze hem behalve haar charmes ook een bedrag van 4000 gulden aanbood. eggebruikers !n te slecht ECHT Uit een in op til van Veilig Verkeer Ne- gehouden onderzoek zo'n 2600 weggebruikers 1 dat 45 procent van de te mensen één of meer af ingen van het gezichtsver- n vertoonde. lij het onderzoek betrokken i waren allen vrijwilli- zodat de steekproef niet sentatief is voor de totale i weggebruikers. Maar de het licht gekomen resulta- geven wel een behoorlijke atie, aldus het WN. verdere analysering van de egevens toont aan, dat in eftijdsgroep van 60 jaar en r bij 70 procent één of afwijkingen van de ogen geconstateerd. Het laagst lit percentage bij de groep jaar, namelijk 35 procent M-SLANG De operateur' 0t het Rembrandttheater in, m riem werd in het weekeinde b- bs een filmvoorstelling in cabine verrast door een fe meter lange boa-constric- [De slang was ontsnapt uit a. terrarium van de bioscoop, n.deskundige heeft het dier 'i) Bkt en teruggezet in het ter- s- tan. Het publiek heeft van van de slang niets ge- Saigon (UPI) Politici van de oppositie in Zuid-Vietnam hebben President Nguyen Van Thieu er van beschuldigd zich voor 7 miljoen dollar te laten omkopen om het Parijse vredesverdrag te aanvaarden. Eveneens is een klacht ingediend bij het Zuidvietnamese opperste gerechtshof tegen Van Thieu's vrouw, omdat zij op onwettige wijze aan grond zou zijn gekomen. De beschuldiging van omkoperij aan het adres van de president staat in een document dat is ondertekend door Vietnamezen die in de Verenigde Staten wonen en is door politici in Saigon aangevoerd „als nieuw bewijs van president Thieu's illegale mone taire manipulaties". In het document, ondertekend door Le Tsji Cong, voorzitter van de „Vereniging van Overzeese Vietnamezen in Noord-Amerika" staat dat een Amerikaanse generaal in 1972 naar Saigon ging met een cheque om van Thieu's handtekening onder een akkoord tussen de president en de communisten te kopen. Het document dateert al van 18 december 1972, maar het bereikte Saigon pas in het afgelopen weekeinde. De heer W. McGrath, één der leiding gevende personen van het godsdienstige en politiek leven in Noord-lerland, die in Nederland steun zoekt. (Van onze corespondent) AMERSFOORT De reformatiegetrouwe kern van de Noordierse bevolking zoekt steun in Nederland. Gisteren heeft een van de leidinggevende personen van het gods dienstig en politiek leven in Ulster, de heer W. McGrath getracht die steun te verwerven dooï persvertegenwoordi gers uiteen te zetten dat het in het conflict in Ulster niet gaat om de verovering van grondgebied of het omverwerpen van de ene politieke ideologie door een andere, hoewel deze doeleinden natuurlijk wel een rol spelen in die strijd. In wezen is het Ulsterse conflict, zo zei hij, niets anders dan een op verkleinde schaal tot uitdrukking gebrachte inspan ning van alle kwade machten in de historie, die nu hun krachten in het veld brengen „tegen de Heere en tegen zijn gezalfden". De strijd wordt steeds intensiever, zei hij, en toont steeds meer zijn ware betekenis in verband met het welzijn en de vrijheid van de mensheid. Daarom hebben de protestanten van Ulster de hulp nodig van christenen in de gehele wereld. Waar de toehoorders van McGrath op zaten te wachten, op een spoortje verdraagzaamheid en naastenliefde, kwam niet. Wel kreten: „Ierland wordt geregeerd door het Vatikaan", „er zijn krachten aan het werk om van Ierland een tweede Cuba te maken" en „wij hebben geen verdediging in Ulster tegen de Engelse regering, die gedicteerd wordt door Dublin en het Vatikaan." Maar ook beangstigende uitspraken als: „We geloven dat het noodzakelijk kan zijn elke straat gewapender hand te verde digen." En op de vraag hoe veel slachtoffers dat wel kan vergen: „Hoe kun je de prijs van je erfgoed uitdrukken, in duizend of in tienduizend levens?" Hoewel de heer McGrath ook nog verscheidene malen op merkte dat de Noordierse kinderen, die hier op vakantie komen in Nederland worden gehersenspoeld, moest hij toch toegeven dat hij dat niet kon bewijzen. flllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll||||||||||||||||||||||||llllllllllllllllllllll,lllllllMll„l,ll„„l, ClA-direkteur Colby (links) betreedt, vergezeld van zijn assistenten, de regeringsgebouwen in Washington, waar hij gisteren als eerste getuige moest verschijnen voor een commissie onder voorzitterschap van vice-pre sident Rockefeller, die een onderzoek instelt naar de activiteiten van de CIA WASHINGTON (AP) James R. Schlesinger, de vroegere direc teur van de Amerikaanse geheime dienst (CIA), heeft gezegd dat bij een onderzoek naar de activiteiten van de dienst een klein aantal .overtredingen' aan het licht was gekomen. Schlesinger, die tegenwoordig de post van minister Van defensie bekleedt, legde zijn verklaring af voor de commissie die door president Ford in het leven is geroepen om een onderzoek in te stellen naar de berichten dat de CIA zich aan binnenlandse spionageacti- viteiten heeft schuldig gemaakt. In zijn eerste zitting luisterde de uit acht leden bestaande commis sie naar verklaringen van CIA-directeur William Colby en van twee van zijn voorgangers, Schlesinger en Richard Helms. Colby, die naar verwacht wordt de commissie op de hoogte zal brengen van de bevindingen van zijn eigen onderzoek naar de beschuldigingen, verscheen op de vergadering kort nadat vice-presi dent Nelson Rockefeller, die het onderzoek leidt, had verklaard dat ,deze commissie slechts een doel heeft, namelijk deze kwestie tot op de bodem uit te zoeken'. De zitting van Rockefeller's commissie vormde slechts een eerste stap in het onderzoek naar de beschuldigingen dat de CIA in strijd met zijn door het Congres goedgekeurde opdracht, dossiers heeft bij ggehouden over duizenden Amerikanen. Twee senaatscommissies zijn van plan om later deze week hoorzit tingen over de kwestie te houden en ook in het Huis van afgevaar digden gaan stemmen op om de zaak door een speciale commissie te laten onderzoeken. Openheid CDA-fractieleider H. Driessen heeft de wethouders Waal en Ooster man tijdens de gisteravond gehouden gemeenteraadsvergadering nogal fel aangevallen omdat zij in het openbaar, harde kritiek hebben geuit op de Rijksuniversiteit. Driessen zei dat de wethou ders hierdoor het aanzien van Leiden hebben geschaad en verweet hun gebrek aan zelfbeheersing en verantwoordelijkheidsgevoel. Waarschijnlijk doelde hij daarbij vooral op uitlatingen van wethou der Waal, die de Leidse universiteit vorige maand van "chantage" beschuldigde. Naar het oordeel van de wethouder verdiende de universiteit die kwalificatie omdat rij na jarenlange onderhandelin gen op het allerlaatste moment een aantal nieuwe - voor Leiden riskante - voorwaarden heeft verbonden aan de overdracht van de Leeuwenhoek-gronden aan de universiteit De irritatie van Driessen die overigens sprekend over interne zaken zijn meestal weloverwogen mening ook niet onder stoelen of banken pleegt te steken, is in zoverre te begrijpen dat de beschuldi ging "chantage" vrij hard overkomt. Ietwat ongenuanceerd en niet .helemaal "beschaafd" misschien. Om maar bij dit voorbeeld te blijven: de uitlating kan de sfeer van de onderhandelingen mogelij kerwijs verslechteren en deze daardoor bemoeilijken. Daar staat dan wel tegenover dat het ook best een nuttig effect kan hebben om op zijn tijd je tanden te laten zien. Maar daar staat bovendien tegenover - en dat is natuurlijk van veel meer gewicht dat door zo'n uitspraak een stukje openheid van bestuur wordt geschapen. Door tijdens een openbare vergade ring onomwonden naar voren te brengen dat hij een bepaalde gedragswijze van vertegenwoordigers van de universiteit/het rijk als "chantage" taxeert en aangeeft waarom, laat een wethouder rijn achterban ruiken aan wat er in de kamer van de "Hoge Heren" wordt gebakken. Hij geeft zijn achterban de gelegenheid zich een oordeel te vormen over wat er op hoog niveau allemaal wordt bedisseld. En dat is zó belangrijk dat eventuele schade aan het „beschaafde" blazoen van Leiden daar tegenop .weegt. In de ogen van een hoop mensen zal dat blazoen door zo'n open mentaliteit er misschien zelfs wel op vóóruit gaan. Gerechtvaardigd pleidooi EEN BEETJE WEGGEHOOND werd rijn laatste cri-de-coeur: de oproep die mr. Van Boven bij rijn aftreden als voorzitter van het Christelijk Werkgeversverbond deed om het vertrouwvol overleg aan de top van het bedrijfsleven op korte termijn te hervatten. De vakcentrales vinden, dat de werkgeversdelegatie, waarvan Van Boven lid was, te weinig gedaan heeft om het sluiten van een centraal akkoord voor 1975 mogelijk te maken. Het appèl om het overleg in de Stichting van de Arbeid te hervatten is nu overgenomen door een der vakcentrales: het C.N.V.; niet de machtigste centrale, maar soms wel de meest reële. Is het pleidooi dat dit verbond nu houdt, objectief gezien ook niet een gerechtvaar digde èn noodzakelijke zaak? NEDERLAND KAMPT MET een werkloosheid, waarvan zelfs de minister-president blij zal rijn, als haar dieptepunt de tweehonderd duizend mensen-zonder-werk niet passeren zal. Er zijn rond de jaarwisseling enkele leuke mededelingen gedaan over een mogelijk herstel van de wereldeconomie, maar de eerste concrete voorteke nen van de opwaartse tendens rijn in Europa nog niet waargeno men. In tegendeel: zelfs het rendement van de maatregelen welke het kabinet-Den Uyl tot dusverre getroffen heeft, dreigt overschaduwd te worden door een verder teruglopende afzet, overproduktie, teruglopen van het rendement van bedrijven dus van verdere inkrimping van de werkgelegenheid. MISSCHIEN WORDT ER door bedrijfstaksgewijs overleg hier of daar wat bereikt. Maar de beslissingen welke nodig zijn voor een nationale politiek welke perspectief biedt worden zo niet bereikt.1 Een sneeuwbal die nu gaat rollen kan een lawine veroorzaken. Die hebben we nu beslist niet nodig. E President Ford tijdens zijn televisierede waarin hij voorstelde de inkomsten- en vennootschapsbelasting met 16 miljard dollar E te verlagen. 1 Belastingverlaging in VS Washington (AP) De Amerikaanse president Ge rald Ford heeft verklaard dat de Verenigde Staten or de op zaken in eigen land moeten stellen en aange kondigd dat hij zal streven naar een verlaging van de federale inkomstenbelas ting met 16 miljard dollar. De plannen van de presi dent zouden er toe kunnen leiden dat de individuele belastingbetaler over 1974 tot 1.000 dollar minder in komstenbelasting behoeft te betalen. De belastingverlaging was de belangrijkste maatregel in een pakket van een reeks voorstellen betreffen de de economie en de ener-, gievoorziening dat Ford in een landelijk door radio en televisie uitgezonden toe spraak vanuit Het Witte Huis bekendmaakte. Een ander belangrijk punt in het pakket is: de onmiddel lijke heffing van een tarief op buitenlandse ruwe olie te beginnen ter hoogte van 1 dollar per barrel en oplo pend tot 3 dollar per barrel in de komende drie maan- jjllllllllHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII Hllllllllllllllltlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Landelijke aktie anti-abortus AMERSFOORT Negen anti abortusorganisaties in ons land willen de komende weken door een massale voorlichtings- er handtekeningenaktie gaan wer ken aan „de bewustwording var het Nederlandse volk voor wa' betreft de abortusproblema tiek". De organisaties, verza meld in het comité „Redt hei ongeboren kind" pleit voor gelij ke bescherming van iedereen ook ongeborenen vanaf de be vruchting, om uitbreiding van de sociale wetgeving voor aan staande moeders en om verrui ming van de adoptiemogelijkhe den. Vier politieke partijen, de SGP. GPV. RKPN en Boeren partij hebben hun radio- en tv- zendtijd ter beschikking gesteld van de aktie. Acties Nederhorst Het perso neel van Nederhorst Staal B.V. in Eindhoven beraadt zich op het ogenblik samen met de vak bonden over eventuele acties in verband met de voorgenomen overplaatsing van het bedrijf naar Gorinchem. Bij Nederhorst Staal B.V. werken 138 man. Het bedrijf is de afgelopen vier jaar viermaal van eigenaar verwis seld. „De overplaatsing betekent verhuizen of 170 kilometer pen delen per dag. Voor geen van beide mogelijkheden voelen we iets," aldus een ondernemings- raadslid. ïjen politieke beslissing BINGTON (AP) hebben als op- tr van de Starfigh- -n de eenmotorige van de General «^mics Corporation- voorkeur gegeven at dit straaltoestel wendbaarheid, ver ing en stabiliteit tre voordelen biedt niet de tweemotori- fF-17 van Northrop geval is, zo heeft woordvoerder van Amerikaanse minis- van defensie ver klaard. „De YF-16 voldeed aan alle prestatie-eisen, die wij hadden gesteld en de YF-17 voldeed niet aan alle eisen", aldus de woordvoerder. Het toe stel kan een snelheid van ongeveer 2400 km/u behalen. De woordvoer der ontkende dat politie ke overwegingen bij het besluit een rol hadden gespeeld: „Het Pentagon heeft uitsluitend reke ning gehouden meL.de prestaties van de con currerende toestellen". De kosten van ontwikke ling van de YF-16 zullen waarschijnlijk acht per cent lager liggen dan bij de YF-17 het geval zou zijn geweest; gedeelte lijk omdat de YF-16 een reeds bestaande motor zal gebruiken. De aan schaf van de YF-16 zal de Amerikaanse lucht macht ongeveer 6.7 mil joen dollar (ruim 18 mil joen gulden) gaan kos ten. Daarbij is rekening gêhouden met nog te maken kosten van re search en ontwikkeling. In het contract is een inflatiefactor van percent opgenomen. De woordvoerder zei niet te weten of de vier NAVO- landen (Nederland, Bel gië, Denemarken en Noorwegen) de voorkeur zouden geven aan een Amerikaans vliegtuig boven de Franse Mirage, maar zei wel goede hoop daarop te hebben. Bewoners van het Zuidlibanese dorpje Kfar Sjoeba laten, staande op de puinhopen van hun huis, zien wat er heel bleef van hun woning na Is raëlische comman do-acties: een ge deukte waterboiler. Tijdens de felle ge vechten tussen Li banese schutters en Palestijnse guerril las enerzijds en de Israëlische troepen anderzijds bleef er gisteren in het dorp nauwelijks een huls onbeschadigd. DEN HAAG Nederland zal, door zijn betrek kelijk sterke bevolkingsgroei, over tien jaar een van de minst vergrijsde bevolkingen van de OESO-landen zijn. In Europa zal dit het land zijn met de jeugdigste bevolking. Deze voorspelling staat in een rapport van de OESO (Organisatie voor Economische Samenwerking en Ontwikkeling). In die studie werden 17 landen betrokken, d.w.z. alle West-Europcsc landen (behalve Spanje, Finland en Turkije), Japan, de VS en Canada. In 1985 zal Nederland met Japan en Canada een bevolking hebben, die voor meer dan 659e bestaat uit mensen die aan het arbeidsproces deelnemen (tussen 15 en 64 jaar). Een groot gedeelte zal bestaan uit jonge, een klein deel uit oude mensen. Iets minder jeugdig zullen de VS. Engeland, Frankrijk, Ierland en Noorwegen rijn. Tot de landen, die een zeer geringe of zelfs dalende bevolkingsgroei hebben, behoren Bel gië, Duitsland, Zweden, Zwitserland, Italië en Portugal. In 1985 zal hun bevolking voor een groot deel uit oude mensen, voor een zeer klein deel uit jonge mensen bestaan. (van onze parlementaire redac tie) DEN HAAG De dienstplicht in Suriname zou moeten wor den verlengd van 16 naar 18 maanden. Tevens zou de wedde van dienstplichtigen aan de Su rinaamse maatstaven moeten worden aangepast, en dus om laag moeten. Dit zijn enkele conclusies van de Surinaams- Nederland.se commissie die de organisatie van de toekomstige Surinaamse krijgsmacht heeft voorbereid. De commissie was eenstemmig over de omvang van het eigen leger als Suriname onafhanke lijk wordt: ongeveer 900 man, van wie 200 man burgerperso neel. De huidige troepenmacht bestaat uit circa 1100 man. De commissie is er overigens niet in geslaagd een eensluidend ad vies aan de beide regeringen uit te brengen. Uit het eindrapport, dat gisteren is gepubliceerd, blijkt dat er meningsverschillen bestaan - de belangrijkste be treft de uitrusting van het leger met patrouilleboten en helicop ters. De Surinaamse sectie van de commissie vindt boten en helicopters noodzakelijk voor de bewaking van zee, grensrivieren en oerwoud, maar de Neder landse sectie vindt dat niet tot de militaire taak horen. Luchtpiraat gearresteerd WASHINGTON (AP) Een passagier van een Boeing 727 van de Amerikaanse luchtvaartmaatschappij Eastern Airlines heeft gisteren geprobeerd de piloot te dwingen koers te zetten naar San Juan Puerto Rico. Na de landing op de internationale luchthaven Dulles nabij Was hington werd de man echter gearresteerd. De autoriteiten zeiden dat de man rijn eis bekend maakte toen het vliegtuig, dat van Atlanta op weg was naar Philadelphia, zich boven het plaatsje Lynchburg in de staat Virginia bevond. De man werd gearresteerd nadat op Dulles de 47 passagiers en de bemanningsleden van de Boeing waren uitgestapt.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 9