oofdstad reest heroïneslag België putten wil gas uit zijn kolenvoorraad Ti Bazooka-aanslag op Orly: Israëlische Boeing gemist fff 1 I li ji J Leerplan ontwikkeling: nieuw service-instituut voor het onderwijs Vloerverwarming voordelig, maar weinig toegepast Thijs van der Lee laat ontruiming van boerderij toe jtolNSDAG 14 JANUARI 1975 LEIDSE COURANT PAGINA 7 Drughandel in Italië via begrafenis inze correspondent) ■"..JlOME De Napolitaanse politie heeft een uitgebreide handel in valse bankbiljetten en drugs ontdekt. De over geheel Italië opererende bende had haar hoofdkwartier bij de begrafe nisonderneming van een jonge Napolitaan. De man leverde keurig werk en de plechtig zwarte auto's van zijn bloeiende bedrijf reden hun droeve last naar alle delen van Italië. Maar onder de baren lagen de stapels jEjl bankbiljetten opgestapeld en tussen de omvangrijke bloem kransen zaten de zakjes drugs verstopt. De politie werd ach terdochtig, omdat de begrafe nisondernemer de laatste tijd een opvallend groot aantal rit ten verzorgde. STONEHOUSE AFGETREDEN INDEN (DPA) Oud-minister John Stonehouse"heeft tot grote opluchting van de Britse La- 1 bourpartij gisteren in Australië ajn functie van parlementslid ui het Lagerhuis neergelegd. Vi- «e-voorzitter Edward Short van de Labourpartij deelde dit gis teravond mee. Sinds november '1974 is Stone- house in het nieuws geweest. Hij was toen van het strand van Miami in de V.S. verdwenen en had de indruk achtergelaten dat hij bij het zwemmen was verongelukt. Spoedig daarna rees de verdenking dat dit geënsceneerd was, omdat geen lijk werd gevonden en financië le mislukkingen van Stonehou- se aan het licht kwamen. De sceptici kregen gelijk: Stone- house bleek in Australië, te zijn waar hij even voor kerstmis wfrd gearresteerd. Daar pro- teerde hij met een vals pas poort een nieuw leven" te begin- Griekse junta kan worden vervolgd ATHENE (RN) Het Griekse parlement heeft een wetsont werp aangenomen, waarin de machtovername van april 1967 door het leger een staatsgreep wordt genoemd. Dit opent de mogelijkheid van berechting van de leiders van de junta. Het wetsontwerp, door de rege ring ingediend, bepaalt dat de democratie nooit legaal is afge schaft en dat de machtsoverna me geen revolutie was die haar eigen legale status had gescha- m pen, zoals de leiders van de junta stellen. Junta—leider George Papadopou- los en een 50tal leden van zijn militaire bewind kunnen nu worden vervolgd wegens hoog verraad, hetgeen met de dood kan worden bestraft. MEER GEBRUIK VAN ZANDSTEEN IN DE BOUW UTRECHT (ANP) De bouw bond NW maakt zich ongerust over het steeds vaker voorko mend gebruik van zandsteen bij de natuursteenbewerking. Volgens de bond loopt daar door de gezondheid van de na tuursteenbewerkers gevaar. Zij lopen namelijk het risico, silico- se een longziekte - te krijgen. De arbeidsinspectie moet toe stemming geven voor het ver werken van zandsteen, maar de bond schrijft in zijn blad „De Bouwer", dat de indruk be staat, dat dit te vaak en te gemakkelijk gebeurt. Huis te koop met spook LONDEN (RN) Een Londense makelaar biedt in het dorp Clophill in Bedfordshire een landgoed te koop aan dat ooit is bewoond door Catherine van Aragon, eerste en verstoten ge malin van koning Hendrik de achtste. De koper moet behalve 75.000 pond sterling, ook stalen zenu wen hebben, want „Cainoe", zoals het huis heet, heeft een inwonend spook. Of het Cather- me is die door de gangen rond waart weet de makelaar niet. heroïneslag. Hoofdin specteur G. Toorenaar van de narcoticabriga de: „We hebben aanwij zingen dat een syndicaat van Chinese drughande laren een partij van 500 (Van onze correspondent Piet Snoeren) AMSTERDAM Nu de grote papaveroogsten in het Verre Oosten binnen De heroinebuit in Brussel kwam te voorschijn uit koffers, zijn, vreest de Amster- meloenen, sigarettenpakjes en flessen, damse politie een ware de gokwereld in Amsterdam, De nieuwe smokkelroute vroe- maar ook over de lucratieve ger was Marseille het centrum handel in „hard drugs". We zijn gaat vanuit de „gouden drie- net op tijd gewaarschuwd. Het was een boedbad geworden". Van de 60 arrestanten bleken er 38 illegaal in Nederland te verblijven. Ze zullen worden tot 600 kilo heroïne Ne- Ev"Sfe^t afgei„pe„ week- einde is voorkomen dat een smokkelkaravaan met 44 kilo heroïne (marktwaarde zeven miljoen) Amsterdam bereikte. Op de luchthavens van Wenen en Brussel werden in totaal 22 Maleisische Chinezen gearres teerd. Ze waren in Koeala Loempoer aan boord van een Sabenatoestel gegaan in het ge zelschap van vrouwen en kinde ren om de aandacht af te lei den. De heroïne bleek verbor gen te zitten in whisky- en cog- nacflessen, speelgoedberen, dubbele bodems van koffers, bussen talkpoeder, uitgeholde meloenen, pakjes sigaretten derland wil binnen smokkelen, met een marktwaarde van tegen de 100 miljoen gulden". Het afgelopen weekeinde kreeg Amsterdam een voorproefje van wat het misschien te wach ten zal staan. Dank zij een ano nieme tip kon de politie op het nippertje een bloedige oorlog tussen twee concurrerende ben des voorkomen. Bij een inval in het gokhuis Chun-Kiu aan de Zeedijk werd een moordcom mando van 60 Chinezen aange troffen, die op het punt stonden een andere groep in de Binnen Bantammerstraat aan te pak ken. De tientallen binnenstor mende agenten konden negen op scherp gestelde pistolen in beslag nemen plus een groot aantal steek- en slagwapens. Een woordvoerder: „De inzet van de strijd tussen beide par tijen Hongkong-Chinezen en Singapore-Chinezen is de he gemonie over de zeer uitgebrei- hoek" Laos, Cambodja en Ma leisië per vliegtuig naar Euro pese hoofdsteden en vandaar per trein of auto naar Amster dam. Vervolgens wordt de her oine verhandeld naar steden als Den Haag, Rotterdam, Gronin gen, Eindhoven en Arnhem de nieuwe brandhaarden van druggebruik maar ook naar België, waar het gebruik van verdovende middelen begint toe te nemen, naar Düsseldorf. Frankfurt en Parijs. In'Düssel dorf vond de politie dit week einde 120 gram zuivere heroïne in een trein. Een passagier trok tot zijn verbazing uit de auto maat op het toilet een envelop pe met het verdovende middel in plaats van een schone han- doek. Hieruit blijkt dat de Am sterdamse handelaren de Trans Europa Express gebruiken voor de heroïnesmokkel. zelfs condooms. Hoofdinspec- Volgens hoofdinspecteur Toore- teur Toorenaar: „Oude trucs die de Chinezen al lang toepas sen. Maar op zo grote schaal is er nog nooit gewerkt. Het zijn de grootste hoeveelheden tot nu toe. Het bewijst dat het ernst is met de tip die we hebben gekregen, dat 500 of 600 kilo heroïne onderweg is naar Ne derland. kopen de smokkelaars de heroïne in voor 5000 gulden per kilo. Na het transport is de waarde vertienvoudigd. Tot halve grammen verwerkt ten slotte, brengt diezelfde kilo in de detailhandel tenslotte 150.000 gulden op. De koeriers meestal zelf verslaafden krijgen per tocht 4000 gulden. Brussel In een laboratorium te Paturgares bij Luik is een com missie van deskundigen bezig met het ontwikkelen van een nieuwe methode om kolenla- gen te vergassen. De commissie bestaat uit deskundigen onder wie mijningenieurs en mede werkers van het atoomcentrum in Mol. De bedoeling is perst, ontstaat ontbranding en worden de kolenlagen ver warmd tot circa 1400 graden. De tweede fase bestaat uit het pompen van water in de kolen- lagen. Dit water verdampt door de hitte van de lagen, vermengt zich met het mijngas en vormt aldus een rijk gasmengsel. In de derde fase wordt het gas mengsel naar 'het aardopper vlak gebracht, na eerst onder gronds te zijn gezuiverd. België putten uit een hoeveel heid van 5 tot 10 miljard ton kolen in Zuid-België terwijl de reserves in de Kempen, steeds volgens officiële ramingen, op 10 tot 15 miljard ton worden geschat bij een diepte tot 2000 meter. binnenkort ergens in de Bori- Het experiment in de Borinage nage met een experiment te beginnen dat wanneer het succes heeft voor een bijna onuitputtelijke bron van ener gie kan zorgen. De Belgische regering gaat al akkoord met het experiment. Het wachten is nu nog op toestemming van de EEG-commissie die ook nog vereist is. Naar' wij vernemen bestaat de nieuwe methode om kolen te vergassen, zoals die in de labo ratoria te Patarages wordt uit gedokterd, uit drie fasen. Tij dens de eerste fase wordt lucht in de onderste kolenlagen ge waar is nog niet precies bekend zal plaatshebben in een laag halfvette kolen op een diepte van plm. 600 meter, wordt het experiment een succes, dan kan Duits plan: koelwater voor huisverwarming BONN (UPI) West-Duitsland is van plan het hete water dat verbruikt is in de turbines van de elektriciteitscentrales te gaan gebruiken voor het ver-, warmen van huizen. Per jaar kan het gebruik van de 45 mil joen kubieke meter kokend wa ter op die manier een bespa ring van 115 miljoen ton olie opleveren. Het water zou door buizen naar de huizen worden vervoerd. „Er komt dan ook geen roet meer uit de schoorstenen en de lucht wordt dus schoner", aldus Wolf Schmidt-Küster, de man die door het ministerie van ontwik keling en technologie met het project is belast. Het project staat nog in de kinderschoenen. Men wil er 200 miljoen mark aan besteden en het moet eind deze eeuw zijn verwezenlijkt. Dan zullen de centrales warmte leveren aan alle gemeenten met meer dan 40.000 inwoners en daarmee eenvierde van de hui dige brandstofconsumptie be- PARIJS (AFP/Rtr/AP) 1\vee onbekend ge bleven mannen hebben gisteren op de Parijse luchthaven Orly met een bazooka, een buis vormige raketwerper, twee projectielen afge vuurd, waardoor een Joegoslavische DC-9 werd getroffen. Even te voren waren de 31 pas sagiers van het toestel uitgestapt. Slechts een Joegoslavische steward en een Franse politie man, die het toestel net inspecteerde, werden gewond. Het tweede projectiel raakte een ge bouwtje. De mogelijkheid bestaat dat de aanslag werd uitgevoerd door tegenstanders van het be wind in Joegoslavië. Het is echter veel waarschijnlijker dat de aanslag gericht was op een Israëlische Boeing-707 van El Al, die op het moment van de aanslag het Joegoslavische toestel passeerde, op weg naar de startbaan voor een vlucht naar New York en Montreal. Het toestel had 136 passagiers en een bemanning van zeven personen aan boord. Het hoofd van de politie op de luchthaven heeft verklaard dat het bijna onmogelijk' was geweest het Israëlische toestel te De getroffen DC—9 van de Joegoslavische luchtvaartmaatschappij met het gat boven een van de vensters. In Beiroet werd aanvankelijk verklaard dat de Palestijnse verzetsbeweging Zwarte Sep tember de verantwoordelijk heid voor de aanslag opeiste. Later werd namens deze groe pering verklaard dat de com mando-groep alle aktiviteiten reeds lange tijd geleden had gestaakt. De Palestijnse Be vrijdingsorganisatie heeft de aanslag veroordeeld als een „intrige tegen de Palestijnse De daders zijn ontkomen in een witte auto, waarmee zij vanaf een platform voor am bulances hun aanslag hadden uitgevoerd. Later werd de au to met de bazooka in een voor stad van Parijs teruggevon den. Bij het tweede schot was volgens een ooggetuige van de aanslag de voorruit van de auto verbrijzeld. Op dat mo ment bevond de politiescherp- schutter, die op het dak van het stationsgebouw patrouil leerde, zich juist aan de ande re kant van het dak. Bij hun vlucht hadden de daders zo veel haast, dat zij een geladen pistool lieten vallen. De politie is een grote zoekaktie begon-. De Israëlische minister van voorlichting Jaariv heeft de hoop uitgesproken dat de aan slag op Orly „de wereld toont wat er op het spel staat, wan neer men het terrorisme de vrije hand laat." Leegstand: meer dan 107.000 woningen DEN HAAG (ANP) Op 1 okto ber van het afgelopen jaar stonden er in Nederland 107.700 woningen leeg. Ten op zichte van april van het vorige jaar betekent dit een toene ming van 7.200 woningen (7 procent). Het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft dit be rekend voor het ministerie van Economische Zaken. Van de 107.700 leegstaande wo ningen waren er 10.200 zo bouwvallig dat zij niet meer voor bewoning geschikt waren., Van de wel bewoonbare lege woningen bevinden zich de meeste in het westen van het land (50.600). Verreweg de meeste leegstaande woningen zijn de zogenaamde „oude" wo ningen, die al een keer be woond zijn geweest, terwijl het aantal leegstaande nieuwe wo ningen afnam. Dit laatste houdt aldus het CBS in, dat de vraag naarjiieuwe' woningen groter is geweest dan de woningpro ductie in die periode. Siberië warm Ook Siberië be leeft dit jaar een ongebruikelijk zachte winter, zo meldt het Rus sische persbureau Tass. In plaats van de voor de tijd van het jaar gebruikelijke 30 40 graden vorst is de temperatuur er nu vijf graden boven nul en valt er regen. IADVERTENTIE J blauwtje gelopen? stimorol kopen! (Van een van onze verslag gevers) Den Haag Minister van Kemenade van onder wijs heeft gisteren de oprichting bekend ge maakt van de politiek nogal omstreden Stich ting voor de leerplan ontwikkeling (SLO). De ze stichting is een nieuw service instituut voor het basis- en voortgezet onderwijs. De belang rijkste taak van de SLO is het ontwerpen van modellen voor leerplan nen, schoolwerkplannen en onderwijs leerpak ketten. Tot de andere taken van het insti tuut behoren de coördinatie van de bestaande tamelijk versnipperde werkzaamhe den op dit gebied en het geven van adviezen aan de minister en de scholen en onderwijsor ganisaties. De plannen voor de oprichting van de SLO leidden enkele maanden geleden tot heftige kritiek van de kant van de op positiepartijen in de Tweede Kamer. Met name het CH-ka- merlid van Leijenhorst be speurde in de bewindsman een aanval op de grondwettelijke onderwijs vrijheid. Tijdens een op zijn initiatief gehouden spoeddebat in de Kamer kon Van Léijen- horst zijn beschuldigingen ech ter niet waarmaken. Een ruime meerderheid van de Kamer schaarde zich achter Van Ke menade. Deze heeft er gisteren de nadruk op gelegd dat de door de SLO te vervaardigen modellen nooit als verplichte leerplannen voor het onderwijs zullen gelden, maar dat het on derwijs volkomen vrij zal zijn de produkten van dc SLO al dan niet te gebruiken. Vanuit het onderwijs zal ook om mo dellen gevraagd kunnen wor den. De scholen zullen zo alle ruimte behouden om hun eigen' identiteit en opvattingen tot ontwikkeling te brengen in de door de SLO vervaardigde mo dellen, aJdus de minister. De stichting zal werken voor de ontwikkeling van experimen ten, maar ook voor vemicwu- wing van bestaande vormen van onderwijs. BEEMSTER (ANP) De veehouder Thijs van der Lee heeft gisteren na bemiddeling van de huisarts J. O. Laan zijn verzet tegen de ontruiming van zijn boerderij in Midden-Beemster opgegeven. Eerder op de morgen had hij gedreigd zichzelf zijn vee en de hooivoorraad in brand te steken. Van der Lee moest zijn boerderij ontruimen, omdat het bedrijf plaats moet maken voor een viaduct, dat wordt aangelegd in een provinciale weg dwars door de Beemster. De veehouder weigerde zijn boerderij te verlaten, omdat de gemeente hem op 1 oktober een vergunning verstrekte voor de bouw van een nieuwe stal elders, maar die later weer introk. Die intrekking was mede te wijten aan acties van Van der Lee's broer Klaas, die vanwege een erfeniskwestie ruzie heeft met zijn broer. Maandag konden smeekboden van Thijs' vrouw en kinderen de veehouder er aanvankelijk niet van weerhouden twee vaten benzi ne van 200 liter voor een deel over de hooiberg uit te sprenkelen. Om tien uur arriveerde de politie met versterking. Die lukte het aanvankelijk niet om Van der Lee tot rede te brengen. De huisarts van de veehouder, die later bij de boerderij verscheen, slaagde daar wel in. Aan het eind van de ochtend liet Van der Lee zich gewillig naar een politie-auto leiden. Zijn gezin heeft inmiddels een Nieuwbouwwoning betrokken. Klaas van der Lee had de gemeente erop gewezen dat de bouw van de stal van zijn broer in strijd was met de agrarische bestemming van het betreffende gebied, zoals vastgelegd in het streekplan. Thijs had, toen de vergunning werd ingetrokken, al Thijs van der Lee voor zijn nu ontruimde woning. De vijftienduizend gulden uitgegeven aan de fundering van de stal. zandhopen voor de aan te leggen weg reikten al tot het De koeien worden nu door de ontruiming dakloos. huis. Utrecht (ANP) Vloer verwarming biedt vele voordelen boven de ge bruikelijke methoden van huisverwarming, zoals centrale verwar ming. Doch onwennig heid bij producent en consument verhindert een ruimere toepassing van dit systeem. Dit schrijft ingenieur J. Cannegieter in het tijd schrift „De Ingcniqur". Als voordeel noemt hij in de eerste plaats de grotere behaaglijkheid die wordt bereikt door het optimale evenwicht tussen stralings en lucht temperatuur en door het verwarmen „van onde ren op" Het blijkt dat de mens zich het prettigst voelt bij een combina tie van warmtcafgifte door stra ling en door luchtcirculatie. Het huidige systeem van verwar ming door middel van radiato ren berust bijna geheel op luchtcirculatie, waarbij de luchttemperatuur maatgevend is. Bij vloerverwarming bereikt men een oppcrvlaktetempera- tuur die iets hoger ligt dan de luchttemperatuur en die vol gens het principe „warme voe ten en koel hoofd" door de mens als het prettigst wordt ervaren, aldus ingenieur Can negieter. Hij schrijft verder dat bij vele verwarmingssystemen nogal wat energie verloren gaat door grote glasoppervlakten. Bij vloerverwarming daarentegen kan door de aanwezige stra- lingswarmte de luchttempera tuur lager liggen waardoor ven- tilatieverliezen minder worden. Als nadelen van vloerverwarming noemt ingenieur Cannegieter het feit dat het systeem slechts optimaal toepasbaar is in steen achtige vloeren en dat gebruik ervan in hoogpolig tapijt de stralingsafgifte sterk beperkt. Olielanden verdienen in vijf jaar 400-500 mld. BRUSSEL (ANP) De stijging van de energieprijzen levert de aardolie-exporterende landen een inkomensverhoging van ze ventig tot tachtig miljard dollar per jaar op. Zestig A vijfenzes tig miljard daarvan moet door de geïndustrialiseerde landen gedragen en tien A vijftien mil jard door de ontwikkelingslan den. In 1978 zal de inkomens- verhoging voor de olieproduce rende landen tussen de tachtig en honderdtwintig miljard dol lar liggen. Dat betekent bij el kaar geteld een waarde van driehonderdtachtig tot vijfhon derd miljard dollar in vijf Jaar. Deze cijfers komen uit een giste ren in Brussel gepubliceerd rapport van het 'comité voor de economische politiek, dat op 18 februari vorig jaar door de Eu ropese ministerraad werd inge steld. Het totale tekort over de periode 1974-1978 zal voor de gehele Europese gemeenschap vermoedelijk tussen dc zestig en negentig miljard dollar lig gen. De Europese gemeenschap zal in de komende Jaren voor drie grote problemen komen te staan. Ze zal genoegen moeten nemen met een langzamere stij ging van de levensstandaard. Ze zal in toenemende mate goe deren moeten produceren be stemd voor export naar oliepro ducerende landen en voor de omschakeling in de energiesec tor. In de derde plaats zal ze geconfronteerd worden met een toeneming van werkgelegen- heidsoverschotten.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 7