Autoslopers nog steeds plaag voor Leiden-Noord „DOR HOUT GEMEENTE IN TAKENPAKKET KAN PAS GEKAPT IN BEGROTING VOOR 1976 ,,Met dit winkelcentrum is algemeen belang niet gediend DKD blijft Woerden goed volgen Zoeterwoudse zaak-w. c.99 zit oud-raadslid Van Leeuwen dwars DINSDAG 14 JANUARI 1975 l.F.IDSE COURANT PAGINA 5 dat hij tot b. en w. heeft gericht, deels al zelf een antwoord door erop te wijzen: „Volgens de burge meester en de politie maken de slopers gebruik van een leemte in de Algemene Plaatselijke Verordening; het is verboden rommel op straat op te slaan, niet om datzelfde op een open vrachtwagen te doen". (Van een ohzer verslaggevers) Leiden Volgens het gemeenteraadslid L. Bei jen, die al bijna vier maanden lang zijn best doet om Leiden-Noord te bevrijden van de overlast van vrachtwagens, hebben zijn pogingen tot nu toe maar bitter weinig succes gehad. Met name in de Marnixstraat, zo vindt hij, worden de bewoners nog steeds geconfronteerd met de storende Het raadslid wijst erop dat in de parkeervakken in aanblik van autowrakken en met de hinderlijke de Marnixstraat al sinds 20 december een oplegger herrie die de slopers maken. Nadat hij dat begin' november van het vorig jaar al eerder heeft gedaan wil hij het college van b. en w. daarom binnenkort opnieuw interpelleren (ondervragen) over deze pro blemen. Op de eerste plaats wil hij dan van b. en w. weten waarom er van politie-zijde niet meer is gedaan om de ongewenste sloperij in de Marnixstraat van een aan de Gabriël Metzusstraat gelegen speciaal terreintje voor de ambachtelijke slopers is het raad slid verheugd, maar hij voegt daaraan toe: „Helaas biedt dat niet de garantie dat deze slopers ook van dat terreintje gebruik zullen maken en zeker niet dat zij dl hun rommel uit de Marnixstraat zullen verwij deren". tegen te gaan. Bijen geeft daarop in het schrijven Over de plannen van b. staat waarop drie autowrakken. Ook aan het eind Bijen wil daarom dat b. en w. zonodig met voorstellen mkomen die het mogelijk maken wel tegen slopers op te treden die hun autowrakken op vrachtwagens stapelen. Bovendien geeft hij het college in overwe ging het gedeelte van de Marnixstraat ten noorden van de Willem de Zwijgerlaan af te sluiten voor vrachtauto's dan wel voor auto's met hoge asdruk- ken. van de Marnixstraat (waar een parkeerverbod geldt) en op het straatje bij de Van Voorthuijsenschool staan volgens hem regelmatig vrachtwagens met autowrakken. Hij signaleert dat hier sloopwagens worden overgeladen en nog steeds op straat wordt gesloopt. voor het aanwijzigen Walerpolo-competitie in Kring Gouwe-Rijnstreek Van onze waterpolo-medewer- ker Leiden. Na een korte rustpe riode is enkele dagen gele den in diverse zwembaden de polocompetitie van de Kring Gouwe Rijnstreek weer volop gaan draaien. Een belangrijke wedstrijd in die startfase was de ontmoe ting tussen de zeventallen van D.K.D. uit Leiderdorp en Vivax uit Oegstgeest Voor beide teams spelend in de eerste klasse heren was het van groot belang niet de aansluiting met kop loper Woerden te verliezen. D.K.D. heeft deze wedstrijd, die sportief verliep en goed geleid werd, vooral dank zij meer snelheid en goed uit verdedigen in zijn voordeel weten te beslissen. In de eerste periode wist Yap door een goed afstandschot de stand op 10 te brengen, de tweede periode bracht ondanks een man meer si tuatie voor D.K.D. geen ver andering. In de derde periode bracht Wouters de stand op 20 en hoewel D.K.D. door slecht uitverdedigen en onnodig balverlies van Vivax meer malen in kansrijke positie is geweest is in deze stand geen wijziging meer geko men. Door deze overwinning staat D.K.D. nu met 9 punten uit 6 wedstrijden op de tweede plaats achter koploper Woerden die met één wed strijd meer 11 punten heeft verzameld. In de tweede klasse heren heeft Boskoop het deze week op moeten nemen te gen S.V.O. uit Groot Am- mers. In deze wedstrijd heeft Bos koop, gehandicapt door het ontbreken van twee vaste spelers, geen kans gezien een overwinning te behalen, wat gezien de stand op de ranglijst toch wel in de lijn der verwachting lag. Door massaal in de aanval te gaan is S.V.O. in de le perio de op 10 gekomen. In de 2e periode zag Verbey, gebruik makend van een vrije positie in een man meer situatie kans de gelijk maker te scoren. De 3e pe riode bracht wel scorings kansen voor beide zevental len, een afrondend schot bleef echter uit Nadat van der Kraats in de 4e periode de stand op 2—1 had gebracht slaagde S.V.O. er in om in een alles of niets offensief in de laatste secon den van de wedstrijd de ge lijkmaker te scoren. De stan den zijn als volgt Ji le ZUL/LGB 5 Zoeterwoude Morgenavond WIOIinillfniniIlflllllHIlllIllli gaat Progressief Zoeterwoude (PvdA, PPR. D'66 en PSP) in Ons Huis geanimeerd praten over een winkelcentrum, waar voor grond is gereserveerd tus sen de Dorpsstraat en de Dr. Bouwdijkstraat. Eigenlijk ziet men dat (bescheiden) winkel centrum niet zó erg zitten. Eer der denkt men aan alternatie ven zoals een plantsoen en dorpshuis. Het CDA zo heeft woordvoerder Duindam onom wonden verklaard is hele maal vóór het winkelcentrum. Men acht voldoende waarbor gen aanwezig voor de bestaan de zaken. Bovendien zou het achterwege laten van winkel bouw een zodanige financiële last betekenen voor de gemeen te, dat andere toekomstige voorzieningen in de komende jaren niet meer haalbaar zijn. Nu zijn we op het punt geko men, dat Ben van Leeuwen „grote lariekoek" roept Ben van Leeuwen is niet onbe kend in de politieke Zoeter woudse keuken. Hij was twee jaar raadslid voor de Vrije Lijst; thans is hij WD-er. Ben van Leeuwen is de zoon van een graficus en vakbondsbe stuurder en heeft ongeveer 13 jaar in zijn vrije avonduren aan een geestelijke bagage gebouw- d: hij studeerde talen en was een van de eerste gediplomeer de marketing-managers in Ne derland. Hij zit gebakken in de reclame en public-relations, in marktonderzoek en personeel- sleiding. Van Leeuwen weet waarover hij het heeft, zijn ach tergrond staat er garant voor. Ben van 37 heeft een bloeiende vestiging aan het Watertje en mag zich daarom winkelier noemen. Om de term „midden stander" moet hij hard lachten. ,Rooie WD-er" Ie noemen Ben de „rooie WD- er". Hoe dat zij: „ik heb de pest Deze panden aan politiek amateurisme", zullen moeten Zoals nu w«r met dat winkel- worden ge. centrum, het belangrijkste ge- beuren in Zoeterwoude. ,Jk sl?°P' om het weet, dat B en w dit koste wat winkelcentrum het kost willen doorzetten. In te realiseren, de beginjaren 1960 werd het plan opgevat, in de dorpskern een winkelcentrum op te zetten. Men begon gronden en panden te onteigenen. In 1972 heeft het CEMK (Centraal Instituut Midden- en Kleinbedrijf) op verzoek van de gemeente een rapport samengesteld, een ba lans opgemaakt van het Zoeter woudse winkelapparaat. De probleemstelling was daarbij, dat het winkelarsenaal eerst in 1980 vergroot diende te worden met. .600 m2. Dat is toch Consument niks! De bestaande winkeliers hebben uitbreidingsuiogelijk- Ben van Leeuwen formuleert lijk, de gronden aan een projec tontwikkelaar gesubsidieerd te verkopen, die er dan b.v. een groot discountbedrijf op zou vestigen. Dit zou de huidige winkeliers om zeep helpen, alt hans de meeste. voos „Wat er in Zoeterwoude neer zakt? Nou, nou. Eigenlijk wil ik helemaal niet met je klet sen erover. Het is voos in Zoe terwoude. Waarom kan een winkelcentrum niet? Ik ben voorstander van een w.c., als het dan maar inderdaad het algemeen belang (de consu ment) dient. Daarbij moet je je wel zakelijk afvragen, welke branches in Zoeterwoude in een nieuw centrum bestaans mogelijkheid hebben. Het is pe perdure grond, want sinds '62 is men aan het onteigenen. Die grond is nu onbetaalbaar ge worden. Als het dan maar het algemeen belang diende, want men werkt met gemeenschaps geld. Ik zie alleen bestaansmo gelijkheid voor een bloemen- zaak, drogisterij en kinderboe tiek. Geen kledingmagazijn voor amper 5000 mensen, geen grote radio- en tv.-zaak". Ben van Leeuwen noemt een w.c. een „vrij omvangrijke samen bundeling van winkels". .Het is onmogelijk, dit in Zoeterwoude, mede met het oog op de be staande winkelvoorzieningen, te realiseren. De consument die „echt" wil winkelen, kan in Z.'woude niet terecht. Nu en in de toekomst niet. Als ik een kostuum wil kopen (in Z.'wou de heb ik een keus uit 10 kos tuums), ga ik toch naar de stad. In het dorp kun je geen volledi ge collectie samenstellen. Nee, ik acht een w.c. in Zoeterwou- de-dorp niet in het belang van de consument Het is wel moge- der, rap voor de vuist weg: „Zoeterwoude is bovendien als we het over het nieuwe dorp hebben een jonge forensen gemeenschap, waar man en vrouw samen werken om het relatief dure huis te kunnen bekostigen. De vrouw winkelt overwegend daar waar ze werkt. Als lid van de commissie Middenstand heb ik er meerma len op aangedrongen, de me ning van de consument te vra gen. Maar dan wel zodanig, dat de consument in kennis zou worden gesteld van hetgeen in elk geval niet haalbaar zou zijn. Dat is tot nu toe niet gebeurd". ■- Ook zegt Van Leeuwen als missielid „voor winkeliers aan gelegenheden" de toezegging te hebben afgedwongen, dat in het nieuw te vormen winkelappa raat uitsluitend aanvullende branches zouden mogen ko men. „De uitspraak die nu uit de raad met name de heer Duindam wordt ge hoord, namelijk dat de Zoeter woudse winkeliers in elk geval voorrang hebben bij de vesti ging in het nieuwe w.c., is mijns^ inziens én onrealistisch en lich-' telijk hypocriet Er is geen za kenman (die kan rekenen) be reid om tegen belangrijk hoge re kosten zijn bedrijf te ver plaatsen zonder uitzicht te heb ben op een beter inkomen. Dit geldt toch zeker voor de econo mische situatie anno '75, waarin men maar al te zeer geneigd is, inspanningen te belonen met een fiscale nekslag", i- „Ik begrijp verdomd goed, dat de gemeente met een levensgroot probleem zit Dat vind ik vooral naar voor burgemeester Det- mers en zijn rechterhand, se cretaris Wingelaar. Bijzonder vervelend. Toch wordt ver wacht, dat echte bestuurders, die het welzijn van een gemeen schap moeten bevorderen, de voor dat welzijn juiste beslissin gen zullen nemen. Ik voelde niets voor dit gesprek omdat dit winkelcentrum op basis van mijn ervaringen als raadslid en commissielid, de „zaak w.c." ,au,uaal ,v„ voor mij al lang geen discus- Hó« het"rij:"ifcn van Leeuwen la siestuk meer is bijzonder gebrand op de reac- Dat ook het huidige college zo Ues van de Zoeterwoudse con- nodig het „utopische w.c.-idee" sument: „Ik zou erg «raag die meningen willen losweken'' Leeuwen. „Toen ik lid van de WD werd dacht ik van een verstandige club lid te worden. Toen ik WD-wethouder Maan echter enkele weken geleden in de manege van wethouder P. de Jong naar zijn mening rond het w.c. vroeg, wist hij niets anders op te merken dan: ik sta wel achter dat w.c. Nou ja, toen dacht ik: Iaat maar. Moge lijk was het toch verstandig geweest, La.v. deze zaak bij oud-fractielid Cees Straver te blijven". „Kijk, en nou kom ik to the point: ik heb aan alles wat zich op kosten van de gemeenschap als amateuristisch manifesteert de pest. Ik herinner me levendig de waarschuwing van mijn va der die vele malen is gevraagd als raadslid van Alphen: „jon gen", zei die, .jongen, begin er niet aan. Dat is niets voor jou". Na mijn afscheid van de raad zei Detmers me, dot een van zijn vrienden (een zakenman in het Utrechtse) hetzelfde was overkomen. Gezien de comple xiteit van de problemen is het onmogelijk, dat je, gelet op je beperkte tijd als raadslid, je een oordeel verantwoord kunt vormen. Tijd is de overheersen de en bepalende factor. Je voelt wel (nu ze de raadsleden gaan salariëren) dat juist de ama teurs hun best zullen doen om in de raad te komen. Mogelijk ga ik - als het genoeg betaalt - ook weer mijn best doen om erin te komen. Het meest erger lijke als amateurtjes politiek willen gaan bedrijven, is vooral als ze daarbij collegaraadsleden adviseren om eerst één of ande re cursus Gemeenteraadslid te gaan volgen. Alternatief van Ben van Leeuwen voor de w.c.-gronden: een dienstencentrum met bank, PTT. petit restaurant en enkele, qua branche aanvullende, boe tiekjes. „De gemeente heeft al enkele keren geschermd met de belangstelling van b.v. PTT en een paar Zoeterwoudse onder nemers voor een vestiging in het w.c. Als dan gevraagd werd' naar de prijs waarvoor men belangstelling zou hebben, staakte het gesprek. Wie be langstelling voor vestiging heeft, dient de gemeente eerst te vragen om een vaste offerte voor de vierkante-meterprijs in het nieuwe w.c. Erg vies wat ik nu zeg, maar als marketing des kundige moet ik helaas bij mijn standpunt blijven, dat een w.c. in Zoeterwoude, zonder grote schade aan te richten aan het huidige winkelbestel, een bij zonder onrealistische zaak is. Er is bewezen, dat zelfs een z.g. discountbedrijf in Zoeterwoude geen schijn van kans heeft. Het bedrijf aan de Keorwcer is niet weggegaan alleen onder druk en inspanning van de plaatselij ke overheid, doch juiRt en voor al omdat het economisch niet haalbaar bleek" moet realiseren, betreurt Van —Ton Pieters Kleuter scholen in Binnenstad voldoen niet aan minimaal leerlingen aantal Van een onzer verslaggevers Leiden B. en w. willen voor komen dat de openbare kleuterschool aan de Mare- singel en die aan de Rijns- burgersingcl moeten worden gesloten door de minister van onderwijs en weten schappen ontheffing te vra gen van de regel dat kleuter scholen dienen te worden opgeheven als hun leerlin gen-aantal gedurende drie achtereenvolgende jaren on der een bepaald minimum is gezakt Voor Leiden is dot minimum vastgesteld op 60 en beide kleuterscholen hebben in de jaren 1972, 1973 en 1974 aan dat minimum niet voldaan. Vorig jaar telde de school aan de Maresingel gemid deld 39,1 kleuters en de school aan de Rijnsburger- singel 42,1 kinderen. B. en w. vinden dat de twee scho len moeten worden behou den omdat zich in de directe omgeving geen andere scho len bevinden die de kleuters uit deze buurt zouden kun nen bezoeken wanneer de twee genoemde worden ge sloten. Veilingen 29—57. Rozrn Gametic 30—36, Mou- u 'X Somo 64-78. Balin- StreiltxJa 2.05—2.20. Catalnl, Loiüfe Wltwc, Beauty of Volerv TrophyTummy, ter 90—1,40, Snow Star, Golden Apeldoorn, Micky Mouse 1,60-2,10. Apeldoorn. Carlo Ion, Madarn Spoor 1.40—1.89, Aladdin 4,00, Tulpen gemengd 1,60—1.99 p. boa. Katwijk/Rijn. 13 rt p kist: A l 6 90-9 3( I 7.00-12.80; B II 2 10-7.20, 6 30-7 70, C II 3 605 tj, bleckscldert 13—22; boerenkool 13—29, breekpeon t aspecn 129.000 kg. Rijnsburg, 13 Januari, Bloe Anjer. Am 7120 0.218. froesla 989 1.909. Narcis Carlton k 63228 0,766, snijbloemen 391 1.01 Div anijbloemen 8" n imp 6260 0.662, Div Potplanten 36 1.990. n-ardent I860 0,303, n 19060 6,422, JO 0,240, 0,372. Veemarkt Leiden (13 Jan.) - Aanvoer: totaal 3046, flachtrundcren 1733, vet te kalveren 1, varken* 292, cchnpcn of lammeren 1020. Prijzen in gulden 6.00. 2e kwal. 5.05-5.40, koele. kwal. 5,45-6,00, 2e kwal. 4,85-5,25, 3c kwal. 4,40-4,60, alachtvarkens extra kwal. boven notering, le kwal. 2,60- 2,63, 2c kwal. 2,38-2,6, 3c kwal. 2,56- 2,68, alachtzcugvn 1,85-1,95 en zware varken* 2,20-2.30. prijzen in gulden* per atuk: schapen 140-200 en lamnio- ron 170-250. Overzicht (rc*p. aan voer, handel en prijzen) «lachtrunde- ren groot-redelJJk-icta logcr, varken* normaaJ-matig-lager en schapen en lammeren normnal ru*tlg-stnblol. (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN „Welke gemeentelijke taken kunnen worden verminderd of beëindigd, wéér we dor hout kunnen kappen in het gemeentelijk taken pakket, kan ik op dit moment nog niet beoor delen. Dat moeten we in de loop van dit jaar orfclerzoeken en financiële gevolgen zal dat pas hebben voor de begroting 1976". Welhaast ten overvloede heeft wethouder Van Dam (financiën) dit gisteravond, tijdens de voortgezette behandeling van de Leidse begro ting 1975, nog eens voorgehouden aan de WD die zich nog steeds afvraagt of het wel nodig is op de begroting voor dit jaar 245.000 extra uit te trekken voor het aantrekken van meer ambtenaren. In een alternatief financieel kader voor de begroting heeft de WD naar voren gebracht dat de druk op het ambtenaren-appa raat zou kunnen worden verlicht door in plaats van extra ambtenaren aan te trekken, de taak stelling aan te passen binnen het kader van de huidige formatie. Wethouder Van Dam be nadrukte ook dat de WD zelf kennelijk niet weet in welke gemeentelijke taken zou kunnen worden gesnoeid. Het voorstel van de liberale fractie om de op de begroting opgenomen vijf ton voor de reorganisatie van het ambtelijk apparaat te schrappen kon in de ogen van Van Dam evenmin genade vinden. „De gemeente raad heeft het besluit om tot de reorganisatie over te gaan al medio 1974 genomen", aldus de wethouder. „Wij zijn verplicht dat besluit zo snel mogelijk uit te voeren en niet in de verre toekomst zoals de WD wil". De geestelijke vader van het liberale alternatiel voor het financieel kader, de heer Van Duijn, bracht daar tegen in dat de uitvoering van het besluit destijds aan de voorwaarde is gebonden dat de te nemen maatregelen bij brede lagen van het ambtelijk apparaat instemming zouden vinden. Op dit moment is dat volgens hem bepaald nog niet het geval. Van Dam meent van wel: „De ambtenaren hebben een spreek buis in het Georganiseerd Overleg en dat heef! zich uitgesproken vóór de ontwikkelingsplan- Het is de bedoeling dat de gemeenteraad d« algemene beschouwingen en de behandeling van het financieel kader van de begrotini vanavond afrondt, waarna vervolgens dr stemmingen plaatsvinden over de ingediende moties en amendementen en tenslotte de vast stelling van het financieel kader geschiedt Waarschijnlijk volgende maand zal dan dr begroting in zijn uiteindelijke vorm aan dr raad ter vaststelling worden aangeboden.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 5