Allerlei(ds) ïinister Boersma c econfronteerd met 'eidse problemen Sfeer in Leidse gemeenteraad positief" IJSDAG 14 JANUARI 1975 LEIDSE COURANT PAGINA 3 5 $n onze verslaggever. er\ Misschien heeft Leiden er gisteren niet veel van gemerkt Klve degenen die de glanzende zwarte limousine bewonder- B maar de minister van Sociale Zaken, drs. J. Boersma, bracht werkbezoek aan de gemeente. In het kader van de AR-actie komen terug", waarbinnen Kamerleden en AR-bewindslie- ,tussen de verkiezingen door streken en plaatsen in ons land om het contact met de kiezer te bewaren. Toen de iter gistermiddag in de Chr. Scholengemeenschap „Visser 't werd ontvangen, moest men hartelijk lachten om „Wij terug". Gisteravond, tijdens een ontmoeting met kiezers :ijleden, in een bescheiden aantal aanwezig in de Stadsge- »1, wist de minister nog niet wat die hilariteit precies te had. Bin werden er door'de leer- Ook op het vraagstuk van het nji van de scholengemeen- drukken van de werkloosheid heel zinnige vragen ge- in ons land (200.000 straks) had aan de bewindsman van de minister niet zo'n heel nieuw ^Revolutionairen huize. Zo gezichtspunt. Het verlagen van Ul1! oon scholier zich af, wat de loonkosten zag hij in Neder land niet zo erg zitten.„Wel moeten we streven naar een zo gering mogelijke loonkostenstij ging. We zullen moeten oppas- piister dacht van de „be- (Hverkloosheid", lieden die ken tientje meer liever niet dan wel. De heer Boers- vist van het misbruiken de sociale voorzieningen l („er zijn altijd wel men de dat proberen") „Dat |i slechte zaak die ik af- ■Maar van niemand heb ik en bewijs gekregen, dat er pierland zo heel veel meri- Bjn die niet werken zo pret- ^ïden. Verreweg de groot- J"bep van de werklozen zijn pjjaal geen profiteurs", al- ejinister Boersma. :^iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii> Éjkspel voor in VRSWOUDE Het sten van de Hazers- dse volleybalvereniging 32«. toch altijd nog bezetter r »de tweede plek op de ran- vet van de eerste klas van de °5pse" afdeling van de Ne- o, heeft zich knap laten issen door rode lantaam- jer Salvo. Dit team dwong n, dat overigens moest reden met een aantal spe cie om studieredenen wei- ■*ijd voor training hebben, 1-2 af. gerste damesteam, mid- Jioter in de eerste klas j)s", moest LUSV eer :siaan. Van het herenfront de andere uitslagen: i2-Sportclub Oegstgeest rion 3-LUSV 5 3-0, Orion iini/Kangoeroes 5 0-3; da- iui Orion 2-DVO 1 2-2; Orion t ?C 3 2-2; Orion 5-Sportclub '(n| 2 0-3. Hlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll. ibrugge groeide in 1974 in onze correspondent 1 RUGGE Het inwonertal jjje gemeente Woubrugge is j [14 toegenomen met 133. 3-rts een geboorte-overschot 0353 en een vestigingsover- Et van 80 personen. Het aan- Iwoners per 1 januari 1975 aagt nu 4164. Hieronder iden zich 2041 vrouwen. In Uil bedroeg het aantal inwo- 11112816. In 1965, 3000 en in stonden 3532 personen ge beerd. miimiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiH 'jerlijke stand Voor de Leidse kantonrechter Vrijspraak door fout in dagvaarding Van onze rechtbankverslagge ver Leiden „U is ten laste ge legd dat u in de Hoofdstraat te Sassenheim.... „Klopt niet", luidde de reactie van verdachte op de eerste woorden van kantonrechter Van Dijke, ,,'t was niet in de Hoofdstraat, maar in de Hoekstraat". Wat kan je als kantonrechter dan anders nog doen dan het proces verbaal opgemaakt door een bevoegd ambtenaar erop na lezen? Dit gedaan hebbende .kwam men inderdaad tot de conclusie dat men op de griffie een fout had begaan. En daar fouten altijd moe ten worden gestraft gebeur de dit ook hier: de officier van justitie zag zich genood zaakt vrijspraak te vragen, omdat de dagvaarding on juiste gegevens bevatte. Hoewel een dergelijk gebeuren doorgaans hoge uitzonder ing is waren er gisteren twee gelukkigen die dit genoegen ten deel viel. Naast voor noemde inwoner van Voor hout hoorde ook automobi list Van der B. vrijspraak vragen. In de dagvaarding had de officier opgenomen, dat hij op 21 december 1973 in Warmond een brommer had aangereden, terwijl deze overtreding in werkelijkheid had plaatsgevonden op 12 april 1974. Bij kleine schrijvingen wil men toch nog wel eens tot een veroor deling overgaan, maar dit keer was de fout te groot. De zaak werd beëindigd meneer kon gaan. Verder was er nog die merk waardige zaak van de Zoe- terwoudse vrachtwagen chauffeur. Hij was bij zijn zuster op de koffie geweest maar toen hij weg reed bleek er ineens een sierstrip en groene verf aan zijn acht- tonner te zitten, van een au to die achter hem gepar keerd stond. Verdachte ont kende bij hoog en bij laag, dat hij achteruit had gere den, zoals de officier in haar telastelegging beweerd had. De officier bleek echter on vermurwbaar (ze schrapte weliswaar het „achteruit rij den"), maar handhaafde haar eis: 60.- boete. De kantonrechter was het hele maal met haar eens e moest verdachte dan zelf maar proberen uit te maken hoe hij dan wel aan die sier strip verf van zijn achter buurvrouw was gekomen. sen, dat we via de spiraal naar beneden niet de jaren '30 terug krijgen. Matiging zou al een belangrijk pluspunt zijn", aldus de heer Boersma. De minister bezocht gistermiddag ook de Soiale Werkplaats van Leiden (Gem. Dienst Sociale Wer Werkvoorziening) aan de Willem Barentsztraat, die de „modernste" werkplaats in ons land genoemd mag worden. La ter maakte de heer Boersma, vergezeld van de wethouders Van Aken en Oosterman, per gemeentelijke auto een rondrit langs projecten voor aanvullen de werkgelegenheid, zoals zwembad De Zijl, de schouw burg, renovatiewoningen aan de Van Hogendorpstraat en een paar wallekanten. Het voltallig college van B en W zat daarna in het stadhuis op de minister te wachten met een lijst vol wensen, waarbij opnieuw de aanvullende werkgelegenheid ter sprake werd gebracht. Me vrouw Geelkerken-Brusse, oud raadslid en gastvrouwe van de minister, meende dat er een positief gesprek was geweest. B en W mochten van de heer Boersma hun dringende wen sen op papier zetten en daarna naar de minister persoonlijk opsturen. Dat zou kunnen hel pen. Gisteravond had het bestuur van de AR-Kieskring Leiden een bijeenkomst in de Stadsgehoor zaal belegd, waarbij mevrouw Geelkerken voorlas uit Spreuk en. Dat weerhield minister Minister Boersma (midden) tijdens zijn bezoek aan de Sociale Werkplaats. Boersma er niet van, zijn be zoek aan Leiden bijzonder pret tig en leerzaafn te hebben ge vonden. De minister, die voor treffelijk had gegeten in huize Geelkerken en daarom de in druk wekte niet zo veel te zul len zeggen, vertelde niettemin die middag aan B en W geen loze beloftes te hebben gedaan, doch meer en in hoofdzaak te hebben geluisterd. Verder dacht hij, dat het totstandko men van het kabinet Den Uyl later niet bijgezet zal worden in de leerboekjes als schoolvoor beeld van hoe een regering moet worden gevormd. Minister Boersma noemde voor een onthutst zwijgend broeder lijk gehoor het jaar 1975 als het jaar der waarheid voor het ka binet. „Vast staat, dat het rampzalig zou zijn als Neder land voortijdig een crisis zou meemaken. Hoe belangrijk je een democratie ook mag ach ten, je zou daarmee in een ge vaarlijk vaarwater terecht kun nen komen". De vooruitzichten voor 1975 noemde de minister niet rooskleurig, gelet op de ontwikkeling van de werkloos heid en de nasleep van de olie crisis die zijn weerga niet heeft op het gebied van internatio naal overleg sinds 1945: „so ciaal-economisch gezien gaat 1975 behoren tot de slechtste na-oorlogse jaren". Overigens noemde de heer Boersma de partij-politieke .situatie in ons land één van de slechtste in de wereld: 14 fracties op 150 Ka merleden... Tenslotte stond het voor hem vast, dat de toekom stige combinatie van Neder landse christen-democraten ge kenmerkt zal moeten worden door een herkenbaar uitgangs punt en een duidelijk herken baar program van actie, waar uit onze relatie tot het evangelie blijkt, „maar het CDA zal ook geen achteraan-komertje mo gen zijn..." Antillianen ontvoeren en verkrachten verkoopstertje uit Leiden Van een onzer verslaggevers Lelden - Een 16-jarige Leidse verkoopster is zondagnacht in een pand aan de Amster damse Herengracht door een tweetal in Amsterdam wonende Antilianen (20-19) verkracht. Het meisje liep zondagavond rond half elf de trappen van het Leidse station af, waar zij tevergeefs had gewacht op een vriend en vriendin. Voor haar, op het Stations plein, stopte een blauwe Volswagen met de twee An tillianen. De bestuurder vroeg haar de weg naar Am sterdam, terwijl hij het por tier geopend hield. Het meis je leunde ietwat naar binnen om zich verstaanbaar te ma ken en werd daarop door de achter in de wagen zittende duo-passagier vastgegrepen en onder bedreiging mee naar Amsterdam genomen. Daar aangekomen, werd zij in een huis aan de Heren gracht door de beide jon gens verkracht. Na afloop werd het meisje in de auto naar het Leidse station terug gebracht De verkoopster deed kort daarop aangifte bij de politie. Gisteroctend rond half tien zijn de daders in Amsterdam, aangehouden. Het meisje kon zich vaag het kenteken van de auto herin neren, hetgeen het onder zoek aanzienlijk heeft be spoedigd. De beide daders zijn voor zover bekend nog niet eerder met de politie in aanaking geweest Eén van hen heeft reeds een bekente nis afgelegd. llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllUD Dameselftal Leiden Tweeëndertig meisjes hebben gisteravond op het ter rein van de Leidse voetbalver eniging LFC hun uiterste best gedaan om zoveel mogelijk op vallende dingen te doen. Tij dens een voetbalwedstrijd uite raard met als inzet een plaatsje in het Leids damesvoetbalteam. Gisteravond werd, onder lei ding van trainer H. Lens en sportmasseur J. Smit, de eerste selectiewedstrijd gespeeld. 27 januari krijgen de meisjes een tweede kans om te laten zien wat ze kunnen. Op de foto de voltallige ploeg „publiektrek- UIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIUIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII onder redactie van Ton van Brussel, tel. 0 71-22244 tst. 17 gens werden de cijfers „bijge werkt" waardoor de inleg aan- J zienlijk werd verhoogd. Het lukte de monteur met de ver- Dln^.f Janiur| valsing in Leiden vierduizend gulden en in Tilburg dricdui- g f*. 1 ergaderinf raadt- zend gulden op te nemen. In sud'hul."'-* O"nb^/ T een luxe hotel in Utrecht leefde hij royaal van het geld. De rechtbank zal op 24 januari L Vonnis wijzen. Morawcg lO Openbare vergadering» t - Openbar* vergadering Grof vuil Etherpiraten In samenwerking met de PTT-op- sporingsdienst heeft de Leidse politie het afgelopen weekeinde wederom een drietal etherpira ten het zwijgen opgelegd. In de Wiekelhorst werd zaterdag nacht om een uur een amateur zender opgerold en aan de Wil lem de Zwijgerlaan werd wat later een piraat betrapt. Deze laatste bleek dusdanig fanatiek, dat hij in de loop van de zon dag zijn activiteiten al weer met een ander apparaat voortzette, waarna de politie hem echter weer een bezoek bracht en ook deze apparatuur in beslag nam. Bijeenkomst voor blinden Zaterdag a.s. is de eerste bijeen komst dit jaar voor de leden van de drie blinden bonden. De bijeenkomst is in het lokaal van de speeltuinvereniging Zuider kwartier aan de Anjelierstraat. De heer Lubach zal een lezing houden over drinkwaterwin ning, -zuivering en -distributie. Aanvang 14 uur. De speeltuin is te bereiken met de buslijnen 13, 14-, 40. 41, 42 en 60. Uitstap pen Lammenschansweg, bij Ko- ninginnelaan le zijstraat links en daarna weer le zijstraat links. BlommeshoE gaat niet door De voorsteüing van het toneelspel ,J31ommeshof" die komende vrijdag in de versie van het Belgische keldertheater „Arca" in het Rijnlands Lyceum zijn Nederlandse première zou bele ven, gaat niet door. De groep zou niet in staat zijn geweest de repetities voor dit spel voor vrijdag af te ronden, aldus de schouwburgdirecteur Van Dam. Belangstellenden zullen echter op een nog nader te bepalen datum in staat worden gesteld de voorstelling in Lei den te zien. Ook de achtste wedstrijd van DIOK in de rugbycompetitie is een geweldige overwinning voor deze burger rugbyploeg geworden. De derby tegen LSRG II was een harde, maar bovenal faire ontmoeting op een moeilijk bespeelbaar veld aan het Piet Paaltjespad. In de tiende minuut scoorde Bob del Prado de eerste try voor DIOK (0—4) na een korte kick van Peter Brandt door de LSRG- verdediging. Hoewel het Leidse Studententeam zeer sterk in de scrum stond, kon het niet ver hinderen dat de burgers door hun uitstekend teamwork bij de rust reeds een score van 0—14 hadden bereikt In de tweede helft draaide de DIOK-machine op volle toeren. Door de stevige tackles van LSRG dreigde er nog al eens balverlies voor DIOK maar de aansluiting van de DIOK halfspelers was bij zonder goed. Zo goed. dat door tries van ópnieuw Bob del Pra do, Peter Brandt, les Neute boom en Dick Alting de eind stand van deze aantrekkelijke match maar liefst 058 voor DIOK werd. Daniël Rouat ver zilverde maar liefst 7 van de 11 conversies. Oók DIOK II stond de Leidse studenten geen punt toe en zegevierde met 310 Vervalser De grof vuilwagen van de ge meentelijke reinigingsdienst komt morgen langs de volgende straten in Leiden: Jacq. Urlus- plantsoen, A. Noordcwierlaon, C. Schuytlaan, Diepcnbrock- laan, Joh. Verhulststraat, Ri chard Holstraat, Obrechtstraat, Churchilllaan, Willem Pijper straat, Peter van Anrooystraat, Joh. Wagcnuarlaan, Valcrius- straat, Van Blankcnburgstraat, Julius Röntgenstraat, Mozart- straat, Bernard Swecrstraat, Sweelincklaan, Eduard van Beinumstraat, Brückncrstraat, Debussystraat, Ravelstraat, Chopinstraat, Moesorgskistraat, Caesar Franckstraat, Verdi- straaL Schubcrtlaan, Mahler- straat, H&ndelstraat, Boctho- venlaan, Vivaldistraat, Bach- straat, Corellistraat, Toscanini- laan, Bcrliozpad, Rossinistraat, Lisztpad, Mendelssohnkade, Wagnerplcin. Brahmslaan, Ts- jaikowskikade, Sibcliusstraat, Bartokstraat. Kcnnydylaan, Max Regerlaan, J. Haydnlaan, Apollolaan, Smétanastraat, Pa- ganinilaan, Scarlattistraat, Gricgstraat, Donizettilaan, Bi- Praethuy» Srhollngtbl^ecnkomst Palentl Rijksmuseum voor Volkenkunde Steer straat 1, film over kunst cn ambacht ti Mexico, aanvang 14.30 uur. ;>othrkrradirnsl: Tot Hulp der JHI9aandag van 11 30—14. uur en donderdagavond van 10—21 uur. SOK-Telefonlache Hulpdienst: tel. ZS202. Leidse bioscopen Een 20-jarige monteur uit Leiden stond gisteren voor de Haagse rechtbank terecht omdat hij in diverse plaatsen van ons land middels vervalsingen in spaar- TJnix/Praitpit bank boekjes forse bedragen UILlVCISllLll had géind. De officier van justi tie eiste tegen de monteur een gevangenisstraf van acht maan den waarvan twee maanden voorwaardelijk. Er werd door de Leidenaar en zijn medewer kers bij postkantoren een spaarrekening geopend met een klein bedrag als inleg. Vervol- Bij Koninklijk Besluit zijn dr. R. can de Bruyn Ouboter en dr. H. F. 18 ,r 1 PVr.K. Kindcrmatinee ..De laatste Robin Hood" Knaap beiden gewoon lector ,i„cnwo 1430 uur tri zo 14oo en I6.IS in de experimentele natuurkun- uur Nochivoorstciimg .piay it again. de aan de Leidse Universiteit, Sami" 18 jr. vr en *a 23J0 uur aan deze universiteit benoemd Trtanon. breestra tot gewoon hoogleraar met de- Mary/cra^L/Ay" 4ag I0 00 *n2l I! - - dag zelfde leeropdracht llkiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiini IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIINIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII1IIIIIII1IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIM IIIIIIIIHIIIIIIIIIIIlIHHUIIIIIIIHIIIIIinillllllllllllll lesmeester Vis in fforjaarstoespraak: 6611 onzer verslaggevers De burgemeester en de heer Ham zeiden dit gisteravond in de toe ral1 Volgens zowel burge- Uster Vis als het CDA-raad- ari Ham blijkt het optreden september vorig jaar van links programcollege in Ben geen nadelige conse- Bities te hebben voor de B waarin de gemeenteraad 34 rijk aantal leden van de raad zich beschouwt als politieke te genstander van de grootst mo gelijke meerderheid van het college van b. en w." (de burge- meester zelf is lid van de WD). In zijn Nieuwjaarsrede sprak kan die sfeer „zeker positief „De spanningen die door deze burgemeester Vis overigens wel worden beoordeeld, met name situatie naar verwachting wor- van spanningen binnen het als men rekening houdt met de den veroorzaakt", zo vervolgde ambtelijk apparaat en wel in omstandigheid dat een belang- de heer Vis, „hebben voorzover verband met de reorganisatie spraken die zij in de raad hiel den ter gelegenheid van de eer ste vergadering in het nieuwe jaar. Volgens de burgemeester ik heb kunnen waarnemen, niet geleid tot zodanige persoonlijke wrijvingen dat daardoor de sfeer waarin vergaderd werd, negatief werd beïnvloed" plannen. Een uitwerking van principiële besluiten die dien aangaande vorig jaar zijn geno men zal volgens hem ook in 1975 „nog zeer veel aandacht en tijd, vooral ook energie en in casseringsvermogen vergen van de zeer velen die hierbij ten nauwste betrokken zijn". „Het valt niet te ontkennen", al dus Vis dat dit zal moeten bete kenen dat dat daardoor mis schien voor een aantal andere zaken minder, aandacht, tijd, energie en ook geld beschik baar zal zijn. Een nauwkeurige prioriteitsbepaling zal ons naar ik hoop, behoeden voor een onevenredige aanwending van onze werkkracht". iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiin iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Leiden De constatering van burgemeester Vis dat de politieke situatie in Leiden niet heeft geleid tot persoonlijke wrijvingen kwam niet op alle buitenstaanders die de gemeen teraadsvergadering gisteravond bijwoonden helemaal over tuigend over. Althans een zweem van persoonlijke wrijving werd toch wel waarneembaar toen CDA fractie leider H. Driessen zei dat hij zich beledigd voelde door het optreden van wethouder Van Dam op de vorige week gehouden Nieuwjaarsreceptie van b. en w. Driessen signaleerde dat de wethouder daar, nadat hij de gelukwensen van KVP-voor- zitter, de heer Wenter, in ontvangst had genomen, op zijn beurt de voorzitter het beste wenste maar alleen in het persoonlijke vlak. „Je partij moet wel kapot" had de wethou der daar toen -en hij weersprak dat gisteravond niet- rondborstig aan toegevoegd. Als wethouder Van Dam zich in het vervolg niet wat meer intoomt bij het afroepen van onheil over de KVP zullen de confessionelen moeten overwe gen van bijeenkomsten als de Nieuwjaarsreceptie weg te blijven, zo waarschuwde de CDA-fractie-leider uimmhuimimimin

Leidse Courant | 1975 | | pagina 3