OPNIEUW HOGERE AUTOPRIJZEN I [CITROEN CX 2000: Toyota vernieuwt Corolla Ijsbergen kunnen voor zoet water zorgen Autobeurzen in 1975 Ford-nieuws 1 Ford-nieuws 2 auto van het jaar Nieuw verkeersbord Steeds meer vraag naar luxe fietsen „Polo", nieuwe auto van Volks wagen/Audi DINSDAG 14 JANUARI 1975 LEIDSE COURANT n WEGWIJS onder redactie van Nelleke de Boorder pagina 13 DEN HAAG Opnieuw hebben vier Nederlandse importeurs van personenauto's besloten de prijzen van hun produkten te verhogen. Met ingang van de vorige maand werden Citroën, Simca-Chrysler en Sunbeam, Skoda en enkele typen van Ford duurder. 16 december j.l. een prijsverhoging van gemiddeld vijf procent toegepast.De Simca 1000 LS kost nu 6.995,-, de 1100 LS 9.095,- en de Chrysler 2 litres .(automaat) ƒ15.695,-. Voor de Sunbeam 1300 S moet nu 8.995,- worden betaald en voor de Plymouth met 7 tot ruim 8 procent. De goedkoopste Citroën, de 2 CV 4, kost nu ƒ6.495,-, de Ami 8 ƒ8.340,-, de GS Break 11.315,- en de D Special 17.655,-. Het goedkoopste model van Skoda (de S 100) kost 6.995,-, terwijl de duurste uitvoering (de S 100 R) 8.957,- moet opbrengen. De prijsverhoging bij Skoda werd eveneens begin van de vorige maand van kracht. Op 9 december j.l. zijn de Escort- en Taunus- modellen van Ford circa vier procent duurder gewor den. Voor de Escort 1100 L 2^3eurs betaalt men thans f 9.118,- en voor de Taunus 1600 L 4-deurs 12.261,-. LEUSDEN In navolging van de prijsmaatregelen van de moederfabriek in West-Duitsland heeft ook de Nederlandse importeur van Volkswagen en Au di/NSU in Leusden besloten alle modellen met uitzondering van de nieuwe Audi 50 in prijs te verhogen, variërend van 1,5 tot 2,5 procent. De prijs verhoging is begin januari van kracht geworden en is lager uitgevallen dan op de thuismarkt het geval .vas (gemiddeld 3,5 procent). De Kever 1200 kost nu f7.696,-, de Passat 12.197,-, de Golf extra 10.248,-, de Scirocco 13.496,-, de Audi 80 12.296,- en de Audi 100 L 16.089,-. Dat de status van de fiets is veranderd en dat door de gebruikers hogere eisen worden gesteld, wordt onder andere bewezen door de overal ter wereld stijgende vraag naar fietsen met versnellin gen. In Amerika telt een fiets zonder versnellingen nauwelijks mee. Een fiets met tien versnellingen is aan de overkant van de oceaan heel gewoon. In Nederland zijn wat dit betreft de verlangens nog wat bescheiden. Hier gaat het vooral om fietsen met drie versnellingen, een versnelling snaaf die in vele gevallen'hetzij bij de aankoop, hetzij in een reeds in gebruik zijnde fiets nader hand moet worden ingebouwd, hetgeen een kost baar karwei is. Ook het kwalitatief hoogwaardige leren fietszadel zit duidelijk in de lift. De omzet van kernleren Brooks-zadels is de laatste ander half jaar sterk gestegen. AMSTERDAM Ook Ford Nederland komt begin van dit jaar met autonieuws uit. In januari verschijnt er een geheel vernieuwde Escort op de markt, die vooral qua uiterlijk aanzienlijk zal verschillen met het huidige model. De motoren: een 1100 en 1300 versie, speciaal bestemd voor de sportieve rijder. De nieuwe Escort is op de Brusselse autosalon te zien en wel op de beide laatste dagen van deze tentoonstelling in januari. SASSENHEIM De Citroën CX 2000 is uitgeroepen tot de auto van het jaar 1974. De jury bestond uit 48 journalisten uit 14 Europese landen. Zes bladen in Europa hebben deze verkiezing in handen: L'Equipe uit Frankrijk, Stern uit Duitsland, The Daily Telegraph Magazine uit Engeland, Quattroroute uit Italië, Vi Bilagare uit Zweden en Autovisie uit Nederland. De organisatie wordt elk jaar bij toerbeurt door één van deze bladen verzorgd. Ditmaal was L'Equipe in Parijs verantwoordelijk voor de goede afloop. De Citroën CX 2000 kreeg 229 punten toegekend, waardoor dit Franse ontwerp zeer overtuigend als winnaar uit de bus kwam. Op de tweede plaats eindigde Golf van VW, die 164 punten toegewezen kreeg. De Audi 50, van hetzelfde concern, kwam op 71 punten, de Volvo 200 met 31 punten, de Alfetta GT met 28 punten, de Mercedes 240 D met 24 punten, de Lancia Beta met 20 punten, de Seat 133 met 6 punten, de Peugeot 504 V6 met 5 punten, de Ford Capri met 1 punt en 2 punten gingen nog naar andere merken. De verkiezing van de auto van het jaar werd voor de twaalfde maal gehouden. Het was de tweede maal dat Citroën deze onder scheiding kreeg. De uiterlijk nogal gewijzigde Corolla-30 van Toyota (Van een onzer verslaggevers) j Den Haag Een maand geleden heeft I Toyota de nieuwe Corolla 30 bij de dealers ondergebracht, ter vervanging I van de Corolla 1200 waarvan alleen de „economie" in beperkte produktie blijft, j Vermoedelijk moesten eerst de modellen 1200-de-luxe aan de man zijn gebracht, voor de Corolla 30 het volle daglicht mocht zien. De verschillen tussen het oude en het nieuwe type zijn voornamelijk uiterlijk. In technisch opzicht zijn van wezenlijk belang het gescheid§n remcirquit en de rembekrachtiger die bij het nieuwe type standaard zijn aangebracht. De „30" staat op iets grotere banden, de wielbasis is iets vergroot evenals de spoorbreedte. De „30" heeft er voorts een veiligheids- stuurkolom bijgekregen en een veiligere kooiconstructie. Uiterlijk is de op de achterwielen aange dreven Corolla 30 wat moderner; de voorzijde is vereenvoudigd, de achterzij de licht glooiend. Paradepaardje moet kennelijk worden het model 30 de luxe, waarvan het frontpaneel zeer compleet en luxueus aandoet Een goede radio met ingebouwde luidspreker is onder meer bij dit type standaard. Een dag met de nog niet ingereden (be drijfswagen) van Pluym uit Pijnacker leverde de volgende gegevens op: benzi- negebruik van 1 op 12, exact waarbij inbegrepen stadsritten en een paar uur. snelweg met een gemiddelde snelheid van 100 km/u. De Japanse radiaalbanden gaven de „30" een zeer behoorlijke wegligging, waarbij van nat wegdek en stevige zijwind weinig De 1166 cc-motor voorin houdt zich ook boven de 120 km koest. Aanjager in 4 standen en ruitenwisser in 2 snelheden ilaten zich evenmin horen in deze Toyota die tot in details rammelvrij is gecon strueerd. Het nieuwe type wordt geleverd als economie, automatic, de luxe hardtop coupé en stationwagen. Het model 30 de Luxe kost 9.999 gulden. Prijsverhogingen worden voorlopig niet verwacht Brussel: 15 t/m 26 januari, personenauto's, bedrijf sauto's, aanhangwagens en opleggers, onderdelen. Amsterdam: 13 t/m 23 februari, personenauto's, toebehoren. Genève: 13 t/m 23 maart, personenauto's, carrosse rieën, toebehoren. Barcelona: 12 t/m 22 april, personenauto's, bedrijf sauto's, onderdelen en toebehoren, garage-uitrus ting. Frankfort: 11 t/m 21 september, personenauto's, onderdelen en toebehoren, bedrijfsauto's, garage uitrusting. Parijs: 2 t/m 12 oktober, personenauto's, onderde len, en toebehoren, garage-uitrusting. Londen: 15 t/m 25 oktober, personenauto's, onder delen, toebehoren, garage-uitrusting, motorcara vans. Er is een nieuw verkeersbord verschenen: een routebord voor gevaarijke stoffen. Dit bord geldt voor transporteenheden, die een zodanige route volgen, dat bebouwde kommen zoveel mogelijk worden vermeden. Het routebord is oranje met een blauwe pijl en stip. De pijl geeft de richting aan, die de voertuigen met bepaalde schadelijke stoffen moeten volgen. De Citroën CX 2000, die uitgeroepen is tot de auto van het jaar 1974. AMSTERDAM Ford Nederland heeft tevens de Taunus-serie uitgebreid met een luxueus uitgevoerde stationcar. Deze wagen, de Taunus GXL, heeft als krachtbron een 1600 cc 4 cilinder motor, die 88 din-pk levert. Tot de standaarduitrusting behoren onder meer een toerenteller, een dubbeltonige claxon, een met leer bekleed stuurwiel, halogeen lampen, luxe tapijt op de vloer, kaartentassen, een benzinetankdop met slot, elektrische ruitenwis- sersproeier (ook op de vijfde deur) en sportwielen. De Taunus GXL kost 15.451,- LEUSDEN Nadat kortgeleden Volkswagen en Audi zijn samen gegaan en als eerste produkt van die sanwerking de Audi-50 uitkwam, staat er nu een nieuwe „combinatie-auto" op stapel die de naam „Polo" krijgt. Het Duitse concern heeft met die naam de verwantschap willen aangeven met de iets grotere „Golf" van Volkswagen. De Polo, een eenvoudiger uitvoering van de Audi-50, zal dit voorjaar worden gepresenteerd. De wagen krijgt een 1100 cc motor. Hei aardige van de wetenschap In de VS heeft men een oude gedachten- gang, stammend uit 1850, weer opgevat: men wil opnieuw proberen ijsbergen uit de omge ving van de zuidpool naar Amerika te tran- «porteren. Het is de bedoeling om met be hulp van deze ijsbergen de watervoorziening in bepaalde delen van de VS te verbeteren. Voorgesteld wordt om ijsbergen uit de an- tarctica (zuidpool) niet met sleepboten naar de VS te slepen, maar de gevaarten zelf met buitenboordmotoren uit te rusten om zo het 14 000 km lange traject op eigen kracht af te laten leggen. Eerst moet een en ander nog beproefd worden op enige kleine ijsbergen. Volgens recente berekeningen is ongeveer zeventig pet van de aardse zoetwatervoor- faad in de zuidpoolijskap opgeslagen. Van de antarctische schelfijsgordels kalven gere geld delen af die als reusachtige ijseilanden op drift raken. Zij bereiken soms de grootte van het eiland Sylt bij de Duits-Deense grens. Zeer geschikt voor transport zijn de vlakke tafelijsbergen, omdat die niet zo ge- ptakkelijk kantelen. Men heeft ook wel eens met de gedachte gespeeld om zo'n reusachti ge tafelijsberg tot voor de kust van Zuidwest Afrika te slepen. Dit zou het klimaat derma te kunnen beïnvloeden, dat er regen valt in de kurkdroge Kalahariwoestijn (Botswana). Teer Er wordt vaak beweerd dat de teersubstan- ties in tabak en tabaksrook de hoofdoorzaak zijn voor de kwalijke gevolgen van roken. Volgens de Zwitserse onderzoekers Leuch- tenberg en Zbinde is dit niet geheel juist. Volgens hen zijn de boosdoeners de hete gassen in de sigarettenrook (koolmonoxide, stikstofoxide en koolwaterstofverbindingen). Celculturen van hamsterlongen vertoonden duidelijk ziekelijke afwijkingen toen zij eni ge dagen lang aan sigarettenrook waren blootgesteld. Deze afwijkingen waren: ver schrompeling van de long en vermindering van de macrofagen (cellen die in staat zijn bacteriën en andere ongerechtigheden op te slokken). Dit effect bleef achterwege als men alleen de taai vloeibare teerachtige substanties op de longen liet inwerken. Eiland Zolang de aardkorst nog niet helemaal ver stard is en de massa daaronder niet afge koeld, verandert het aangezicht van moeder aarde nog voortdurend, in de vorm van nieuwe bergen en eilanden. Zo was daar de geboorte van Anak Krakatau (kind van Kra- katau), van een eiland even ten zuiden van IJsland en van een vulkaan in Mexico. Men' is nu bezig met het bestuderen van een nieuw eiland, dat onlangs zomaar uit de diepte van de Stille Oceaan is opgerezen als gevolg van onderzeese vulkanische activitei ten. Het ligt in de buurt van Nisjinosjima, behorend tot de Boninarchipel. 1000 kilome ter ten zuiden van Tokio. Het heet dan ook Nisjinosjima Sjinto_ (Nieuw Nisjinosjima). Sedert zijn geboorte is het eiland flink ge' groeid hetgeen er op duidt dat het onderzee se vulkanisme nog niet tot rust is gekomen. De lengte is 560 meter, de breedte 250 meter en de hoogte 52 meter boven de zeespiegel. Dat is al aanmerkelijk groter dan het zuste- reiland Nisjinosjima. S. Zeventig percent van de aardse zoetwatervoorraad ligt opgeslagen in de zuidpoolijskap.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 13