Het wonder van de biljarter die klinisch dood was EERSTE AVOND DRIE TA TENTEN LEVERDE OP Cricket wordt sport doordenkert j es van LAMBERT VAN LEURS OGEN STAAN WEER HELDER Joan Haanappel trainster Uithof VULTINK NU WEER WEL liechelman kampioen 3 N. Moras schitterde Zuidhollandse bokstitels 10 DINSDAG 14 JANUARI 1975 LEIDSE COURAN' PACINA 11 ENSCHEDE Het gaat goed met Lambert van Leur. Drie weken nadat hij tijdens het in Enschede gehouden biljarttoernooi en het Nederlands kam pioenschap 47/2 werd getroffen door een zware hartinfarct kijkt de biljarter uit Oss weer vol vertrouwen naar de toekomst. Het strenge dieet heeft tot gevolg gehad dat hij nogal wat pondjes is kwijtgeraakt, zijn ogen staan weer helder. „En dat" aldus Van Leur, „is eigenlijk een wonder. Ik ben er pas later achtergekomen hoe slecht ik er aan toe ben geweest. Een dag nadat ik in het ziekenhuis was opgenomen, dachten de doktoren dat het afgelopen was. Mijn hart heeft zelfs even stilgestaan. Ik was klinisch dood. De overlevings kansen waren minimaal. Dankzij de fantastische verzorging ben ik er in dit Enschedese ziekenhuis weer bovenop gekomen. Het is werkelijk formida bel wat ze voor me hebben gedaan". Deze week hoopt Lambert van Leur het ziekenhuis „De Stadsmaten" te kunnen verla ten om in zijn woonplaats Oss verder te herstellen. „Als ik had gewild, had ik vorige week al weggekund. Maar ik wil eerst mijn vrouw nog een wat ik straks allemaal weer mag doen. Als ik het haar vertel, gelooft ze me toch niet". Daarmee doelt Lambert van Leur op de prettige medede- Veel plezier ling van de hem behandelende arts dr. Masson eerder vorige Leur: „De dokter heeft gezegd dat ik me in de toekomst weer met mijn hobby's zal mogen bezighouden. Alleen dingen, waar ik me aan erger en die ik met tegenzin doe, moeten achterwege blijven. Mijn vak als slager kan ik niet meer uitoefenen. Daar lig ik, eerlijk gezegd, niet wakker van, want ik deed het de laatste jaren toch al niet graag meer. Van daar dat ik nu al bezig ben mijn zaak te verhuren. Hoe we ons in de toekomst financieel moeten redden, weet ik nog niet, maar dat zal best lukken. Ik geloof dat ik verzekerd ben tegen arbeidsongeschiktheid en als dat niet zo is vinden we ook wel een oplossing. Het be langrijkste is, dat ik er nog ben. Het zal nog wel een half jaartje duren voordat ik weer zo'n beetje hersteld ben, maar ook dat is geen probleem". keer hier laten komen. Ze week, dat hij voortaan niet moet zelf van de dokter horen alles behoeft te laten. Van Lambert van Leur heeft zich nog niet verdiept in wat daar na komt. Hij wil echter wel kwijt, dat hij de hoop om ooit aan de biljarttafel te kunnen terugkeren nog niet heeft op gegeven. „Biljarten is nu een maal mijn grote hobby. Ik heb het nooit primair gesteld om dat er ook brood op de plank moest komen, maar ik heb toch altijd met enorm veel ple zier gespeeld. Deelnemen aan een Nederlands kampioen schap betekende vier dagen ir« dè belangstelling staan. Ik had me voorgenomen met het ka- derspelen te stoppen en me te gaan toeleggen op driebanden. Ik speelde dat al in de Europa Cupcompetitie en het lag me wel. In het kader waren mijn kansen erg klein geworden. Bovendien leek vijftig jaar me een mooie leeftijd om daarmee te stoppen. Toch had ik het een stuk verder kunnen bren gen. In 1954 werd ik nationaal kampioen klein biljart met een gemiddelde van ruim 58. Ik speelde toen sterker dan Henk Scholte en Tini Wijnen. Omdat ik mijn werk echter belangrij ker vond, ben ik een jaar of acht gestopt. Pas in 1962 be- Op een punt hadden de doktoren goed nieuws voor Lambert van Leur; hij zal zich weer met zijn hobby's, waaronder biljarten, mogen bezighouden. Hoogtepunt In twaalf seizoenen biljarten veroverde Lambert van Leur een keer een nationale titel in de ereklasse. Dat was in 1972- '73 in het ankerkader 71/2. „Dat kampioenschap", zegt Van Leur, „is het hoogtepunt van mijn loopbaan. Vergele ken met Vultink, Scholte en Wijnen was ik maar een klein tje, maar als over vijftig jaar de erelijst van het 71/2 nog eens wordt bekeken, staat daar toch de naam Van Leur op. Zoiets geeft voldoening. Daarom zal het voor mij ook moeilijk zijn afstand te doen van het biljarten. Als ik mijn leven ermee op het spel zou zetten, speel ik natuurlijk nooit meer. Maar als het even kan, hoop ik toch weer een partijtje te spelen, en dat hoeft echt niet aan de top te zijn. De plaatselijke competitie in Oss is voor mij al goed ge noeg". Lambert van Leur gelooft niet, dat de zware hartaanval die hem op de middag van zater dag de 21ste december 1974 trof tijdens een partij tegen de Hagenaar Wim van Deventer, het gevolg is van de inspannin gen van het biljarten. „Voor mij", zegt hij, „was het biljar ten altijd ontspanning. Ik heb me nooit zitten opvreten als mijn tegenstander aan een lan ge serie bezig was. Ik was niet zoals Vultink en Velthuis, die in zo'n situatie onrustig op hun stoel zitten te wippen. Ik heb altijd goed kunnen toekij ken. En ls ik speelde, was het echt niet zo, dat ik me moest forceren. Omdat het spel me nauwelijks opwond hoop ik dat het nog niet helemaal is afgelopen, maar nogmaals, als ik mijn leven ermee in gevaar Vultink Van Leur heeft in Enschede niet over gebrek aan belang stelling te klagen gehad. Vriend Hans Vultink bezocht hem tot dusverre dagelijks. Uit alle delen van het land bereikten de Brabander blij ken van medeleven in de vorm van brieven, bloemen en fruit manden. „Gisteren kreeg ik er nog een van de WV in En schede. Dat vond ik geweldig leuk want ik ken die mensen niet eens. Ik heb zoveel brie ven en kaarten gehad, dat het voor mij niet mogelijk zal zijn iedereen persoonlijk te bedan ken. Ook ter gelegeneid van de jaarwisseling kreeg ik stapels post Ik denk, dat ik maar kaarten laat drukken. Het zou te veel werk zijn om al die mensen een brief terug te schrijven". TON VAN DALEN 1ECHT In Utrecht zijn gis- iren de nederlandse kam- pioenschappen voor c en d ju- I nioren, zowel jongens als meis- 3ej f jes, gehouden. De uitslagen zij- s r n: Jongens c-junioren: 1. Roy Helf Riechelman 90.233 punten (500 m. 43.30 §ec. 1500 m. 2.20.8). 2. Harm van de Pol 92.067. 3. Henk Muilerman 92.733. Jon gens d-junioren: 1. Ton Mulder 97.350 (48.1 1000 m 1.38.5). 2. Hein Duinkerken 97.800. 3. Menno Boelsma 99.600. 2 lleisjes c-junioren: 1. Maike Sip- ma 97.950 (48.0 1000 m. 1.39.9) 2. Ietje Timmer 98.500. 3. Jans Sankema 99.650. Meisjes d-ju- i moren: 1. Jillie van der Steeg 100.057 (50.3 1.40.9) 2. Ria Visser 104.200 3. Rina Meekma 105.000 tl 1 SYDNEY De Australische zwemster Narelle Moras heeft 1L tijdens wedstrijden in Sydney op de 800 meter vrije slag een tijd gemaakt van 8 minuten 50.8 seconden, slechts weinig boven het wereldrecord, dat met 8.47.59 op naam staat van de Amerikaanse Jo Harshbarger. Narelle Moras, een jonger zusje i<* van de vroegere wereldrecord- houdster Karen, versloeg ver rassend Jenny Turrall. Deze won wel de 400 meter vrije slag, in 4.21.7. .Sonya Gray maakte op de 100 en 200 meter vrije slag tijden van 59.2 en 2.05.3 Zij won ook de 200 meter vlinderslag, in een 'tijd van 2.24.7. Sally Lockyer zegevierde op de 400 meter vrije slag 5.07.6. Joan Haanappel wordt waarschijnlijk trainster op De Uithof. (Van onze sportredactie) DEN HAAG De mogelijkheid is niet uitgesloten dat Joan Haanappel trainster gaat worden op De Uithof. Het is de bedoeling in het Haagse schaats- centrum tijdens de zomermaanden een trainingscen trum voor kunstrijden te stichten. Ook zijn er volgens de heer Hoogduin van het stichtingsbestuur plannen tot het stichten van een ijshockeyschool. DORDRECHT Nieuwelingen, de naam zegt het, zijn boksers die tegenstander en clubgenoot aan het begin van hun loopbaan in de ring staan. Ze moeten Kusters. eens beginnen maar de meeste amateurs beginnen te vroeg. Ze De Districts Technische Commis- zeuren hun instructeur het hoofd dol of ze in de ring mogen, sie sprak op deze avond een En zo kwamen er gisteravond in het toch bezette „Americain" te Dordrecht prijzen van de plaatsen 10,—, 15,— en 25,— gulden en dat wordt dus grif betaald, hoe vreemd het moge klinken te veel aanstaande pugilisten in de ring die er nog niet thuis hoorden. Er waren ook uitzonderingen. De Rijswijkse instructeur Jan Nicolaas bracht er twee. Zwaargewicht Kooyman leverde winst voor de zwaarste klasse tegen v.d. Willik (Westland) met worden. recht het klapstuk van de Zo staat ook de lichtwelter Soetis- avond af. De (te dikke) Westlan der bleek over een enorm incas seringsvermogen te beschikken want de rechtsen en linksen van de rechtsvoorstaande Kooyman troffen hem keer op keer. Het enige dat Kooyman moest doen, was uit de voor al rechtse hoek van v.d. Wil lik te blijven want die was kei hard. Kooyman deed dat, hoe wel hij er in de derde ronde, toen v.d. Willik een wanhoop soffensief inzette, moeite mee had. Kooyman had trouwens naar rechts moeten draaien om die hoek te ontlopen. Hij draai de naar links. Niettemin lever de hij, gezien de N-klasse, een uitstekende partij die hem me teen kampioen maakte van Zuid-Holland en hem het recht verschaft in de C-klasse door te boksen. Kooyman kan een aan- ma, eveneens van Nicolaas, er voor. Hij bokste in het toernooi om de Zuidhollandse titels, dat gisteren begon, slechts een hal minuut in de halve finale uiterst terecht oordeel uit. Om dat zowel de vedergewicht v.d. Graaf (Gouda) als de bantam- gewicht Assegaff (Bouwlust) geen tegenstander hadden, bok sten zij een prestatiepartij. Zij presteerden in het geheel niets, zodat zij ook geen titel toegewe zen kregen. Vooral het optre den van Assegaff was meelij wekkend. Hij was helaas niet de enige die door zijn instruc teur te voorbarig was uitgeko zen om op de premièreavond van de titelstrijd te acteren. tegen Mi se rus (Kristalijn, Den Maandag 20 januari voortzetting Haag). De eerste de beste venij- in „Amicitia", Den Haag. nige serie eindigde voor de man De uitslagen: Junioren: finale zwaar- Kristalijn in k.o. Een welter C. van Eijk (Bouwlust. Dordt) rechtse hoek velde het vonnis over hem. Soetisma kon weinig laten zien maar zijn serie, waar- (c'rroswijk)" in vrijwel alle stoten verwerkt - waren, stempelde hem tot een talent Des te verwonderlijker dat Nicolaas ook de junior Van Heulen in de ring bracht, totaal onervaren en dan ook terecht door de scheidsrechter naar _zijn hoek gestuurd in de eerste Knoop (Bouwlust); hal< finales lichtwelter C: Smit (Croos- wijk, R'dam) w.o.p. van Kusters jswijk). Atdemis (Bouwlust) finale omdat tegenstander werd afgekeurd; halve finales lichtgew. C: Vermeer (De Haan. Schiedam) w.o.p. van Tel (Crooswijk). Bachau (Nico laas. Rijswijk) wint door interventie in eerste ronde van Van Heulen (Ni colaas). ronde omdat het krachtsver schil met Bachau (Bouwlust) veel te groot was. Nieuwelingenklasse: weltergev DEN HAAG De morrende geluiden deze zomer dat het Nederlands competitiecricket door de behouden de instelling van sommige teams helemaal op de verkeerde weg en er als kijkspel meestal niets meer aan was, hebben hun echo gevonden in het winter seizoen. H.C.C. heeft vertegenwoordigers van de clubs uit de hoogste drie klassen bij elkaar geroepen voor een bespreking over het wijzigen van de spelregels, de K.N.C.B. is niet achter gebleven en stuurde- na drie jaar experimenteren in de lagere regionen de verenigingen nieuwe wedstrijdregie- Theoretisch menten toe om deze in een buitengewone Algemene vergadering op 1 maart te behandelen. Belangrijkste winstpunt het tweede de zege en dus vijf in plaats van twee punten. De verontwaardiging in het cric ketwereldje zou dan geen gren zen kennen. En toch staat in de wedstrijdreglementen dat het. mag. Zo zijn er nog meer voor beelden te noemen. Cricket is dan een spel voor doordenker tjes geworden. groep speelt in de overgangs klasse tegen het uitgeschakelde H.C.C. III. H.C.C II trekt het eerst naar de wickets en scoort in 55 overs 200 runs. H.C.C. III komt met nog één over te gaan op 123 voor 4. Zes ballen later is het derde all out. voorstellen is het beperken v de innings van de eerstbattende partij tot maximum drie uur 1 met een minimum van 55 overs. De toch al gecompliceerde pun- tentelling wordt nog ingewik kelder scoort dan de winnaar en bij een draw een extra bo- nuspunt voor de laatstbattende Partij, die 80% van het aantal runs van de tegenstander scoort. deze Het winstpunt voor de verliezer zonder-bonus blijft en dat zou wel eens een knelpunt kunnen worden. Want neem het geval dat H.C.C. II in de eerste klasse tegen H.C.C. III als eerste 200 runs scoort. H.C.C. III komt met nog één over te gaan op 120 voor 7. De puntenverdeling lijkt 2—1 (H.C.C. III kan de 160 nodig voor 22 niet meer halen maar is zeker ook bij verlies Om meteen Doorgestoken kaart zegt de bui tenstaander, maar de aanvoer der van H.C.C. III kan bewijzen dat zijn team zijn sportieve plicht heeft gedaan. Wie nog even verder gaat, komt tot de verrassende ontdekking dat cricket-net als bridge, scha- De oplossing: Zelfs al had H.C.C. ken en dammen-vol theoreti- de laatste zes ballen uit het van het ene punt) i sche mogelijkheden zit. Mis schien verschijnen er dan wel in de kranten speciale cricke trubrieken, waarin de lezer ie dere week problemen krijgt voorgelegd, die hij met enige spitsvondigheid op papier kan uitwerken. r te beginnen: gunt H.C.C. II kanshebber in de kop- veld kunnen lichten, dan was het totaal maar 159 runs en niet voldoende voor het extra-bo- nuspunt dat op 160 ligt. Dus geeft de aanvoerder zijn spelers de opdracht om de bal niet over de boundary te slaan maar wel op iedere gebowlde bal (aange raakt of niet) als een bezetene te gaan lopen. Alle zes resteren de wickets vallen door run-out. Geen prestatie Uit die juniorklasse kwam overi gens een boksertje te voor schijn dat kan uitgroeien tot een grote aanwinst. Dat is de jeugdige Smit (Crooswijk, Rot terdam), een pertinent talent, die al veel correct uitgevoerde zen) wint door k._ stoten tot zijn beschikking heeft sto?? __(Wostland); maar te veel alleen het hoofd zocht van zijn fysiek sterkere voorronde icht: Verkerk (Gou da) w.o.p. van Damsteeg (Te Pas. Den Haag), Van Gemercn (Gouda) w.o.p. van Kramer (Bouwlust), Sla- man (Westland) w.o.p. van Ton (Hui zenaar, R'dam); voorronde midden gewicht: Kerklaan (Westland) w.o.p. van Abderasak (Kristalijn, Den Haag); halve finale lichtwelter Soe tisma (Nicolaas) wint door k.o. eerste ronde van Miserus (Kristalijn); halve finale halfzwaar Wezenaar (Te Pas) w.o.p. van De Mooy (Gouda); finale lichtgewicht Van Egmond (Bouhui- Hans Vultink kwam op zijn eerder genomen besluit terug. finale zwaarge wicht Kooyman (Nicolaas) i v.d. Willik (Westland). HERMAN VAN BERGEM, GROENLO Hans Vultink heeft alsnog besloten deel te nemen aan het toernooi om het In Wijk aan Zee werd gisteren de loting verricht voor de eerste ronde van het vandaag gestarte Hoogoven Schaaktoernooi. Op de foto van links naar rechts de grootmeesters Gligoric, Portisch. Hübner. Smejkal, Browne en Ree welke vandaag in de eerste drie partijen om de punten streden. Europees kampioenschap 47/2, dat van 6 tot en met 9 februari in Troyes (Frankrijk) wordt ge houden. Aanvankelijk zou de Nederlandse en wereldkam pioen in deze spelsoort van deelneming afzien. In Troyes wordt met M.L.-ballen gespeeld en dat zou voor Vul tink, die meer geïnteresseerd is in het wereldkampioenschap 47/1 waar met Super Aramith wordt gespeeld, in te korte tijd een aanpassing vergen. Nu Rot terdam echter de organisatie van het wereldtoe^nooi om het eenstootskader van 20 tot en met 23 maart van de Franse bond heeft overgenomen (oor spronkelijk 26 februari—1 maart in Marseille) vindt Vul tink het tijdsbestek tussen bei de toernooien groot genoeg. Voor Christ van der Smissen be tekent deze beslissing een grote teleurstelling. Nadat Vultink had laten weten eerst niet naar Troyes te gaan. zou Van der Smissen, tweede bij het natio nale kampioenschap 47/2 achter de Groenloër, zijn plaats inne men. Vultink had dat voorne men evenwel nqg niet officieel bij de bond kenbaar gemaakt Zodat er voor de KNBB (Ko ninklijke Nederlandse Biljart Bond), nu hij op zijn besluit is teruggekomen, geen enkel pro bleem bestaat Vultink wel en Van der Smissen niet in te schrijven.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 11