Wie 's Heer en naam gebruikt zal van het spel verstoken zijn" Houtskool kokosdop redder in de nood Degelijk, zuinig en handig Breien blijft HUISHOUDEN VAN OT EN SIEN MEDISCHE RUBRIEK a^tiiSA Alaïtó* VOOR DE VROUW een lichte jerseycombinatie. Hij draagt een Hoe kreeg grootmoeder het toch alle maal voor eikhar? Zonder automatische wasmachines; zonder tornado's van bio logische witmakers; zonder ook een al te ruime beurs die het tegenwoordig makkelijker maakt om iets dat een bee tje versleten is, meteen maar door iets nieuws te vervangen; zonder de zieken fondsen, die een doktersbezoek mogelijk en betaalbaar maken. Greet Buchner is dat nagegaan, en heeft allerlei oude huis-, tuin- en keukenmiddelen bijeenge bracht in „Het Huishoudboek van Ot en Sien". „Aalbessenvlekken", zo lezen wij „ver dwijnen door een paar druppels water- stofperoxude (6%) op de stof te sprenke len, die daarna boven de stoom gehouden wordt. Dit mag alleen bij witgoed worden toegepast. Gekleurde stoffen zullen we moeten trachten schoon te krijgen door het betten van de vlek met zuivere alco hol". De ring van zelfvertrouwen verdwenen door het gebruik van knoflook of uien, krijgt u volgens Sien weer terug door te kauwen op een paar blaadjes salie, wijn ruit of pepermunt. Vers peterseliesap schijnt ook wonderen te verrichten. Brandzalf maakte men uiteraard ook zelf. En wel door reuzel te kneden met de binnenste groene bast van de twijgen van de linde. Lakens werden door grootmoeder niet zo makkelijk weggegooid. Wanneer ze in het midden dun werden, werd het precies middendoor gescheurd, met de zelfkan ten aan elkaar genaaid en aan de randen keurig omgezoomd. Of van dun gewor den lakens werden slopen gemaakt. En dat er niets tegen verkoudheid zou zijn? „Welnee", zegt Sien: „Doe wat pas uitgeknepen citroensap in de holle hand en snuif het met kracht met de neus op. In plaats van citroensap mag ook wel melk gebruikt worden. En verder drinkt u natuurlijk flink wat thee van vlierbloe sem of van duizendblad". Deze, en nog tientallen andere tips staan in dit grappige boekje. Bijzonder handig om in huis te hebben voor allerlei klusjes, waarvan men niet zo gauw weet hoe het op te knappen. Lonneke van Koot Het Huishoudboek van Ot en Sien door Greet Buchner. Uitgeverij: Er\'en Tho mas Rap Amsterdam (J 9,50). Het „ganzebord" symboliek door de verschillende getallenreeksen, (b.v. 6 plus 3. de kwade 9). Even getallen werden gewantrouwd. Die brachten kwade reeksen. De 4 kon ermee door, want die leverde samen met de 5 een goede 9 Amstelveen Ze staan er met de neas op, jonge en oudere mensen: spellen uit grootmoeders tijd, te zien in een soort reizende tentoonstelling. Na het Stede lijk Museum kwamen ze bij Museum Aemstelle, Amstelveen. Volgende étappe is Museum Mr. Simon van Gijn, Dord recht (18 jan-23 febr). Gemeente museum Arnhem (1 maarte april). Het is alle maal het liedje van zo'n 75 tot 100 jaar geleden. Terug naar toen. Oma is „in". Nog even en we gaan weer weer 'een avondje vergulden'. In Aemstelle 46 spellen, waarmee vorige generaties zich „vermaakten". Oude bordspelen hadden opvoedkundige waar de. De spelregels van het Ganzebord heetten .Onderrichtingen", bijvoorbeeld: „Wie de pot benadeelt, is zijn recht quyt van mee te spelen, zo lang tot dat weer opnieuw begonnen wordt en moet daar enboven voor die reis eens zo veel inzet ten als de anderen. Die vloekt of onder het spelen 's Heeren Naam gebruikt zal in het geheel van het spel verstoken zijn". Behalve dit spel, een voettocht door het leven, dat ook tot het huisraad hoorde van Hugo de Groot: „het Nieuwe ganze bord der constitutie uit 1724". De geschie denis wordt altijd geprojecteerd op het jeugdspel. Daar ligt: „Nederlandsche Rijnspoorweg-gezelschapspel" en goeie mop; „Met de tram". „Groot Eiffeltoren- spel" geinspireerd op de Wereldtentoon stelling in Parijs (1:536 ware grootte) en het Kozakkenspel, toen de Kozakken in 1813 in Nederland waren. Die oude bord spelen .werden vroeger, als ze niet in gebruik waren ter versiering aan de muur gehangen. Misschien komt ook dit terug want een grote zeepfabriek gaat bordspelen met de oude prentjes erop binnenkort als attractie voeren. Uit de spellen van toen springt ook de loodzware ernst van de Nederlander uit die tijd naar voren. Het rijmkwartet is een verrukkelijk medium om te moralise ren: „En de arme moeder komt weerom. Daar staat Reiniertje bleek en stom. Zijn handjes doen hem, ach zoo' zeer. Hij heeft geen enkel duimpje meer." Die had de kleermaker er voor het gemak maar afgeknipt omdat hij erop zoog. Bloedig, maar opvoedend! De achtergrond van het kwartetspel is mooi hypocriet. Onze voor ouders zaten nogal eens met de moraal in hun maag. Kaartspel was eigenlijk zondig tijdverdrijf. „Des duivels prente- boek". Wat deden de slimmerds? Langs een omweg grepen ze toch naar de verbo den kaart, maar dan in onschuldige ver momming. het kwartet, dat meteen lek ker kon dienen ter „leering", want ze lieten geen kans ombenut om de kinde ren in woord en beeld voorbeelden te stellen. De nostalgie slaat weer eens haar slag in een brok jeugdsentiment: brave jo chies met poedeltjes op de prentjes van bordspelen en kwartet. Gordijnen met kwasten, keurige „heeren" te paard, da mes met queue de Paris en waaier. Maar de mensen zien het helemaal zitten om weer te doen als toen. Ans Blaauboer, conservatrice van Aemsteille, vertelt dat er druk met de spellen wordt gespeeld op de tentoonstelling. De jeugd is er gek op. Maar ouderen vinden het ook leuk. „Het is verbijsterend om te zien hoe het publiek zich laat leiden door een trend, die overal tot uiting komt De boeken van Rie Cramer stuiven de toonbank over. Koloniale stoelen kunnen er niet genoeg gemaakt worden. Lampekappen krijgen weer balletjesgarnering. Niet lang meer of we gaan terug naar de hooikist TINY FRANCIS Gebreide strandcombinaties en korte pulli's halen de eind streep zomer 1975. De kimo noachtige strandvesten zijn zeer goed te combineren met thuis- kleding. Evenals de beha. die aan een maagband is gebreid. (Falke modellen) Volgend seizoen zullen zelf ge breide kleren weer hoge ogen gooien. Pullovers, gebreide vesten, cardigans. Lange jak ken voor koele avonden van hopelijk lange, zonnige dagen, korte zonnepulli's voor op een terrasje. Nieuw is de gebreide strandbeha met bijpassend vest, die overigens ook als top bij een lange broek of rok informeel thuis kan worden gedragen. De neutrale lengte tot even over de heupen zal het winnen, de extreem lange slobbervesten schijnen een beetje uit te raken, hoewel sommige vrouwen, die ze goed staan die helemaal niet hoeven te verbannen. We leven in een vrij land... Korte vestjes zijn weer vaak mouwloos, goede kans voor bruine armen. Het kleurgam- ma bouwt op krachtige grond- tinten, die kunnen oplichten tot pastels. Tendenskleur in deze groep is „Flamingo" ge poederd oranjeroze (zoölogen zijn van mening dat deze mo dekleur niet helemaal klopt met de kleur van de veren der flamingo's...) verder pastel groen, peper en mais. De laat ste tint kunnen we ook klas siek „sahara" noemen of „ecru". Maar koper en het obligate zwart zijn evenmin te versmaden. Jerseys zijn mees tal naturel. Vier artsen van het Londense Guy's Ziekenhuis zeggen in het laatst uitgekomen nummer van de British Medical Journal dat zij al grote successen hebben geboekt bij het redden van mensen die een overdosis alcohol en medicijnen hadden gebruikt. De goede resultaten zijn te danken aan een speciale •houtskool van kokosdoppen, die wordt gebruikt als filter voor de zuivering van het vergiftigde bloed. Eén van de eerste mensen die met de nieuwe methode werd gered was een 31-jarige arts die zich van het leven had willen beroven met 167 slaappillen en een halve fles whiskey. De methode waarbij het bloed van de patiënt door het filtreerhoutskool wordt gezuiverd van toxische stoffen heet haemoperfusie. Na zeven uur was de ademhalingsfunctie van de arts weer normaal en de patiënt herstelde geheel, aldus het artikel. Onder de feitelijke gebeurtenissen die de auteurs als referentiemateriaal opgeven bevindt zich: een 23-jari- ge verpleegster die thuis bewusteloos werd aangetrof fen met een leeg potje kalmeringsmiddelen (fenobar- bitalum) naast zich; een 56-jarige vrouw die een doos pillen had geslikt en zich verder had verdoofd met een fles sherry; een verslaafde aan methadon die een overdosis van een ander middel had genomen en zeven andere patiënten. In al deze gevallen had de kokos-houtskool succes. Twee patiënten overleden ondanks de behandeling. Voor hen kwam de hulp echter te laat, omdat het hart al stil was gaan staan en er sprake was van ernstige hersenbeschadiging door zuurstofgebrek. De artsen geven toe dat het filtreren van bloed over houtskool niet nieuw is. De tot dusver vaak fatale neveneffecten zijn echter voor een groot deel over wonnen, schrijven zij, door de introduktie van een nieuwe deklaag voor het houtskool, beschreven als een synthetische hydrogeL Onderhuidse pil Een groep wetenschapsmensen van het Massachu setts Instituut voor Technologie (MIT) heeft een. nieuw anti-conceptiemiddel ontdekt: een capsule die onder de huid wordt ingeplant en ongeveer één jaar werkt. Bij ratten en honden is het middel voor honderd procent doelmatig gebleken, maar pas over drie jaar zal met het middel wordeti geëxperimen teerd bij vrouwen. Volgens dr. Paul Newberne, leider van de groep onderzoekers, lost de capsule volkomen op in het weefsel, net zo als garen dat bij operaties wordt gebruikt voor hechtingen. Vitamine A Jaarlijks worden zo'n 20.000 kinderen op de wereld ongeneeslijk blind door gebrek aan vitamine A. lilt staat in een gids van 70 pagina's, uitgegeven door de Wereldgezondheidsorganisatie. In deze gids wor den onder meer richtlijnen verstrekt voor een Juiste voeding. De Wereldgezondheidsorganisatie noemt het blind worden van de kinderen „één van de grootste schan dalen van deze tijd", omdat het maar om kleine hoeveelheden vitamine A gaat dip gemakkelijk ver strekt kunnen worden. De kwaal kan worden voorko men als men de kinderen visiever in smakelijke vorm geeft. De Wereldgezondheidsorganisatie wijst er dan op dat veel mensen meer vitaminen gebruiken dan nodig is. „Dit gebeurt speciaal in de V.S. waar men grote hoeveelheden vruchtensap pleegt te drinken". NOSTALGISCHE SPELLEN TENTOONSTELLING Oud kwartetspel met belerende rijmpjes Brave kinderen aan het spelen.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 7