SOJOEZ GEKOPPELD AAN SALJOET ft>idée<2owa/nt Ford bevestigt steun aan Kissinger in beleid Midden-Oosten Reis positiever dan verwacht Enka verkort werktijd voor 2800 man Onderzoek naar ramp Flixborough hervat Monteur door zoon omgebracht Weer staking bij transportbedri j f Surinaamse oppositie kondigt felle acties aan tegen onafhankelijkheid MAANDAG 13 JANUARI 1975 LEIDSE COURANT Prof. Heertje: Drastische verlaging belastingen bepleit DEN HAAG „In een uiterst gematigd Interview in de Haagse Post heeft de minister van financiën, de heer Duisen- berg, geiegd dat de overheidssektor niet onbeperkt kan worden uitgebreid. Dit nieuwe geluid is aanleiding een dringend beroep te doen op de Nederlandse rege ring de belastingen drastisch te verlagen". Aldus zondagmiddag prof. dr. A. Heertje, hoogleraar in de economie aan de univer siteit van Amsterdam, in het radiojour naal van de AVRO. Prof. Heertje zei onder meer dat het er naar uit ziet dat president Ford van de Verenigde Staten het roer radikaal zal omgooien door de belastingen op grootscheepse wijze te ver lagen. Prof. Heertje is van oordeel dat Nederland dit voorbeeld moet volgen. Hij zei ervan overtuigd te zijn dat zodoen de de werkloosheid snel zal teruglopen en de inflatie zal worden afgeremd. MOSKOU (AP-AFP) - De twee kosmonauten van de Sojoez-17 hebben gisteren hun ruimtevaartuig op perfecte wijze gekoppeld aan het ruimtelaboratorium Saljoet-4 en zich daarna geïnstalleerd in het ruimtelaboratorium. Commandant Alexej Goebarev en boordwerktuigkundige Georgy Gretsjko, beiden voor het eerst in de ruimte, hebben de koppeling tussen de sojoez en de Saljoet „op briljante wijze" uitgevoerd, aldus heeft het vluchtleidingscentrum in Moskou laten weten. De terugkeer in de dampkring van de tweede trap van de grote raket ,,Saturnus-5' die in mei 1973 werd gebruikt voor de lancering van het ruimtestation „Skylab" is goed afgelopen. Het Amerikaanse bureau voor lucht- en ruimtevaart (NASA) deelde zaterdag officieel mee, dat het grootste stuk van de in totaal 38 ton wegende tweede trap op 1.000 mijl ten westen van Gibraltar in de Atlantische oceaan terecht is gekomen. Volgens het bureau wordt aangenomen dat het merendeel van de trap ii dampkring is verbrand. Deze verklaring was bedoeld om de ongerustheid in verscheidene delen van de wereld weg te nemen, die was ontstaan nadat de NASA zelf vrijdagavond had laten weten dat 50 tot 100 stukken van de Saturnus-raket in een aantal landen zouden kunnen vallen. Daarbij werden Italië, Saoedi-Arabië, Australië, Nieuw- Zeeland, Mexico, de Verenigde Staten en Frankrijk genoemd. NEW YORK President Ford zou gebruik van antwoord op een zeer hypothetische vraag leest, geweld In het Midden-Oosten niet willen uitslui- zei hij niet dat geweld zou worden gebruikt om ten indien de vrije wereld of de industriële een prijswijziging tot stand te brengen, wereld gewurgd zou worden. Dit schrijft het Amerikaanse tijdschriftTime. In een exclusief vraaggesprek met Time zei de president het eens De president toonde zich vervolgens ongerust over te zijn met de opvatting die minister Kissinger de situatie in het Midden-Oosten waar het oorlogs- onlangs uitte in Business Week. Ford zei dat het gevaar zeer ernstig is. Dit wordt steeds groter als woord wurging het sleutelwoord is. Als u zijn geen actie op gang komt voor verdere vooruitgang voordat die stap zou worden ondernomen." bruik van geweld in de oliecrisis zouden kunnen overwegen als geïndustrialiseerde geïndustrialeer- De secretaris-generaal van de NAVO, mr. J. Luns de wereld met wurging zou worden bedreigd. Minister Van der Stoel terug uit China en Japan (Van een onzer verslaggevers) SCHIPHOL - De Chinese minis ter van Buitenlandse Zaken zal binnen afzienbare tijd een te genbezoek aan Nederland bren gen. Zijn Japanse ambtgenoot heeft het zelfde voornemen. Er Is stellig belangstelling voor meer contacten". Aldus minis ter Van der Stoel, die vanmor gen op Schiphol is teruggekeerd van een elfdaagse reis naar het verre oosten. De bewindsman verklaarde in China geen spoor te hebben be merkt van agressieve bedoelin gen. Anderzijds heeft het land volgens hem het belang van de ontwapeningsdialoog tussen oost en west onderschat. De chi nezen büjven teveel pleiten voor waakzaamheid jegens de groot machten - met name de Sovjet Unie. Er zijn geen verontrusten de aanwijzingen, maar volgens China streeft het land naar te veel invloed. Daarom willen de Chinezen een sterk en onafhan kelijk Europa. Volgens minister Van Der Stoel is de reis positie ver verlopen dan hij had ge hoopt Hij had een onverwachte - belangstelling aangetroffen die met name tot uiting kwam in zijn onderhoud met premier Ts- joe-en-lai, die zeer goed op de hoogte bleek van de internatio nale ontwikkelingen. In Japan is minister VanStoel naar zijn zeggen erg onder de indruk gekomen van zijn bezoek aan het door de atoombom woeste Nagasaki. Het heeft hem gesterkt in zijn overtuiging dat alle regeringen ter wereld hun best moeten doen om de spreiding van kernwapens te voorkomen en om de proefex plosies stop te zetten. BERGEN OP ZOOM (ANP) De vervoersbonden van NKV, NVV en CNV hebben zondagmiddag opnieuw een staking uitgeroepen bij het internationale transportbedrijf Meeus b.v. in Bergen op Zoom. De vakbonden willen onder meer dat Meeus een ontslagaan vraag voor zeven chauffeurs intrekt. Volgens de heer J. Bevers, districtsbestuurder van de vervoersbond NKV, zijn dat juist de zeven mensen die vooraan hebben gestaan, bij de staking die op 8 december vorig jaar plaatsvond. Het merendeel van de chauffeurs legde toen het werk neer om bij de werkgever af te dwingen dat per 1 januari de c.a.o. zou worden ingevoerd. Na onderhandelingen was de directie van Meeus bereid dat te doen en dat is inmiddels ook per 1 januari gebeurd. Direkteur Meeus wilde wel praten als vanmorgen gewoon gewerkt zou worden. De b.onden gingen daar niet op in. Zij wilden eerst praten, dan werken. De ontslagaanvrage is volgens Meeus een gevolg van werkvermindering. Dat het zeven betrokkenen bij de vorige staking betreft, noemde hij toeval. UTRECHT (ANP) Enka kunstvezelproduktiebedrijf in Enunen (onderdeel van Akzo) heeft voor een periode van zes weken werktijdverkorting aangevraagd voor 2800 man personeel. De vakbonden die vorige week door de directie zijn ingelicht, gaan met de werktijdverkoring akkoord, zo heeft een districtsbestuur der meegedeeld. In november en december kreeg Enka in Emmen (evenals enkele andere Enka-vestigingen elders in het land) ook al werktijdverkor ting. Toen ging het om 100 man. Dat men nu voor de derde keer werktijdverkorting heeft moeten aanvragen en dan nog wel op veel grotere schaal vindt zij oorzaak in het feit dat de voorraden blijven groeien. En dat terwijl de afzet op de kunstvezelmarkt stagneert. Dat laatste komt doordat de texteilfabrikanten destijds bij het losbarsten van de oliecrisis grote voorraden aanlegden omdat ze zagen aankomen dat de grondstofprijzen, dus ook die van kunstve zels, omhoog zouden gaan. Een andere belangrijke afnemer van kunstvezels de nieuwbouw„stagneert" zelf en van een en ander ondervindt Enka nu de gevolgen. De direkteur van een dierentuin In het Zuidfranse Frejus, en één van zijn mede werkers. zijn gis teren toen zij het leeuwenverblijf binnen gingen om de dieren In een kooi te drij ven. door vier leeuwen ver scheurd. De leeu wen vielen hen onverwacht aan en doodden de mannen. Oe di rekteur van een naburige dieren tuin heeft daarop de leeuwen dood geschoten. Poli tiemannen zijn hier bezig met hun onderzoek. Naast hen één van de vier dode leeuwen. (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN Prof. John Ball, hoofd van de faculteit metallur gie van het Imperial College in Londen, is er zeker van, dat de rampspoedige explosie van af gelopen juni in het Anglo-Ne- derlandse scheikundige bedrijf „Nypro" te Flixborough, in het Engelse graafschap Lincolnshi re, veroorzaakt werd door een breuk in een van de permanente buizen van de fabriek. Aanvankelijk was men van me ning, dat de oorzaak van de ontploffing gezocht moest wor den in een slecht uitgevoerde tijdelijke reparatie, waarbij ge bruik gemaakt werd van een buis, die te smal was. Zo zou dan een lek ontstaan zijn waar uit brandbaar cyclohexaan ont snapte. De geweldige explosie kostte het leven aan 28 perso nen. Ruim honderd mensen werden gewond. De schade aan de fabriek en aan woningen in de omgeving was zeer groot. Het gerechtelijk vooronderzoek van de ramp is vandaag hervat in het Rembrandt-hotel van de Londense gemeente Kensington. Het is toevertrouwd aan een speciale rechtbank, die bestaat uit ambtenaren van het Britse laboratorium van industriële ge zondheid en veiligheid. De eer ste zittingen hadden plaats in juli 1974. Half oktober werd het vooronderzoek geschorst tot 4 november. Korte tijd later liep het vast, zodat het weer ge schorst moest worden, ditmaal tot 13 januari. Een van de ex perts verklaarde na de laatste schorsing: „Het is niet zo een voudig als wij aanvankelijk dachten". Israëlische acties in Zuid-Libanon BEIROET (Reuter-AFP-UPI) Een groot aantal Isrdlische mili tairen, gesteund door pantser wagens, is vanmorgen voor de tweede keer in 24 uur het Liba nese dorp Kfar Sjoeba binnen gedrongen. Dit heeft een woord voerder van Palestijnse guerril lastrijders meegedeeld. „Er bevindt zich vandaag/zon dag niet een israëlische soldaat meer in Zuid-Libanon. Israëli sche commando's hebben zater dagavond in Zuid-Libanon we gen en kleine bruggen opgebla- in een actie die was gericht op het voorkomen van Palestijn se terreuraanslagen, aldus het opperbevel in Tel Aviv. De sol daten doodden een Palestijnse guerrillastrijder die het vuur op hen had geopend, waarna ze zich zonder eigen verliezen weer terugtrokken. Vrachtwagen stort van viaduct: een dode EINDHOVEN (ANP) Zater dagmorgen is in de gemeente Eindhoven een trekker met op legger van een viaduct over de snelweg Eindhoven-Tilburg ge stort. De chauffeur, de 32-jarige J. Ramaekers uit Stein, kwam daarbij om het leven. De trek ker was geladen met een lege Koelcontainer. De wagen is eerst tegen de vangrail gebotst en toen naar beneden gestort. De oorzaak is onbekend. In Lopik reed de 62-jarige L. Schinkel in het water voor zijn huis en verdronk. De man leed aan vallende ziekte. Vermoed wordt, dat de man een toeval heeft gehad. In Beilen werd gistermiddag het echtpaar Jonker uit Dwingeloo op de fiets aangereden door een achteropkomende personenau to. Het echtpaar (beide 64) over leed ter plaatse. In Oss kwamen twee om het leven. Een 32-jarige reed met zijn bromfiets tegen een lantarenpaal en overleed ter plaatse. Een 23-jarige jongeman overleed in het ziekenhuis, half uur nadat hij met zijn auto tegen een andere wagen gebotst. Een 91-jarige man uit 's-Graven- land liep met gespreide de weg op, kennelijk c auto aan te houden. Een eerste auto kon hem nog net ontwij ken; een tweede reed hem aan. De man was op slag dood. Toch collecte EEN HERZIENE BESLISSING van B. en W. heeft tot gevolg, dat Den Haag niet meer behoort tot de gemeente welke volgende week een straatcollecte ten bate van het socialistisch verkiezingsfond» in Portugal weigeren. Het herzien van de beslissing neemt niets weg van de bezwaren welke wij in het algemeen tegen de toestemming voor de onderhavi ge collecte hebben. In tegendeel: die bezwaren zijn nog vergroot door een paar feiten welke de laatste dagen bekend geworden zijn. TEN EERSTE DAT volgens de Portugese wet de kosten welke voor verkiezingspropaganda gemaakt worden, een bepaald maxi mum niet te boven mogen gaan. Ten tweede de splitsing welke zich vorige week in de socialistische partij van Portugal heeft voorgedaan, waarbij naast de romppartij vanSoarez een meer links-gerichte partij is komen te staan. De argumenten waarmee de Partij van de Arbeid haar collecte ten bate van de Portugese zusterpartij verdedigt, verliezen hierdoor nog aan kracht en het bezwaar dat Nederland zich mengt in democratische verkiezingen elders, gaat steeds zwaarder wegen. HET ENIGE PvdA-ARGUMENT dat overblijft is, dat met Soarez de democratie in Portugal staat of valt. Een beweging welke niet meer dan een hypothese is en welke, na de recente gebeurtenissen in Portugal, ook in links-Nederland met gemengde gevoelens beoordeeld zal worden. DE BILT Vandaag bevonden we ons de gehele dag ir. een krachtige zuidwestelijke lucht stroming van vrij zachte en droge lucht, zodat er maar wei nig bewolking voorkomt. sie bij IJsland en een gebied met hoge barometerstanden bo ven de Middellandse Zee. De zuidwestelijke stroming zet zich tot ver in Noordwestelijk en Noordelijk Europa voort zich morgen in de omgeving van Schotland bevinden. Fron ten van dit lagedrukgebied zul len morgen verantwoordelijk zijn voor veel bewolking waar uit regen of motregen zal val len. Vooruitzichten voor woensdag: Aanhoudend wisselvallig en max. temperaturen omstreeks 8 gra den Weersvooruitzichten in cijfers woensdag: heeft in Zuid- en Midden-Scan- Aantal uren zon: 0 tot 3 dinavië de vorst dan ook weer Min. temp.: omstreeks 5 graden geheel verdreven. Een aktieve Max. temp.: omstreeks 8 graden Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 60 procent Ierland aankwam koerst snel Kans op een geheel droog etmaal: naar het noordoosten en zal 30 procent PARAMARIBO Voorzitter J. Lachmon van de Surinaamse oppositiepartij VHP heeft ln verband met de komende onaf hankelijkheid van zijn land ac ties aangekondigd. In een brief aan de voorzitter van de Suri naamse raad van ministers schrijft hij dat zijn Hindostaan- se partij de in het afgelopen Jaar getoonde lankmoedigheid zal beëindigen en dit Jaar zowel binnen als buiten het parle ment diverse activiteiten zal ontplooien. Met de acties wil de VHP, zo schrijft Lachmon, voorkomen dat het land ln een gevaarlijk avontuur wordt ge stort Verder wil de VHP dat de nationale onafhankelijkheid ROTTFBnAM (ANP) Ee° ^jarige monteur uit Rotterdam is ROTTERDAM (ANH diens met een hamer, zaterdagmorgen door zijn zoon en bracht. De pohtle heeft een mes en een stuk touw om nel leven beide daders aangehouden en ingesloten. wetreecaan De echtgenote van het slachtoffer was zaterdagmorgen weKegean om boodschappen te doen in gezelschap van haar Ouus Haar man en haar andere zoon lagen op dat moment nOg in O® Omstreeks elf uur kwam de vrouw thuis, maar haar zoon VT0€g haar nog even weg te gaan omdat er moeilijkheden waren. Deze moeilijkheden kwamen vaker voor omdat de man vaak dronken was. De zoon, die het altijd voor zijn moeder opnam, achtte het beter, dat zijn moeder nog een paar uurtjes wegbleef. Drie uur later probeerde de vrouw haar man telefonisch te bereiken. Toen dat niet lukte belde zij de politie om eens poolshoog te te gaan nemen. Deze trof de man aan badend in zijn bloed. De doodslag was volgens de politie het gevolg van een ruzie. De monteur was vrijdagnacht dronken thuis gekomen en had zaterdag morgen zijn 19-jarige zoon en diens 21-jarige vriend het huis uit willen zetten. Daarop zou de zoon hem te lijf zijn gegaan met een hamer en een mes en hem tenslotte met een stuk touw hebben gewurgd. De vriend zou de monteur daarbij hebben vastgehouden. De doodslag zou zijn gebeurd tussen negen en elf uur, toen de moeder boodschappen aan het doen was. Beide daders gaven zich zonder verzet aan de politie over en hebben inmiddels bekend. Het slachtoffer wordt hier op een brancard uit zijn huls gedragen. borgen en op de meent demo cratische wijze met zoveel mo gelijk Inspraak wordt verwo- ■ealIJkL Lachmon constateert dat de Su rinaamse regering het aanbod van zijn toch grootste partij van het land heeft genegeerd on* samen te werken bij de verwe zenlijking van de onafhankelijk heid. De politicus verwijt de re gering dat zij een nationale zaak als de onafhankelijkheid bo- schouwt als een partij-aangele genheid. Hij meent dat de houding van de regering ertoe heeft geleid dat bij het overgrote deel van Het Surinaamse Surinaamse volk grote ongerustheid en onze kerheid is ontstaan, die eerder toe- dan afneemt Naar schatting vijfduizend In donesische Surinamers hebben gisteren in Paramaribo een be toging gehouden tegen de huidi ge Surinaamse regering. In pamfletten werd de regering Ar- ron machtsmisbruik verweten en dictatoriale neigingen. Javaanse afgevaardigden uit de drie politieke partijen SRI, KT- PI en NPS organiseordon de demonstratie. De KTPI en de NPS, Nationale Partij Surina me, maken deel uit van de rego- ring. Het Javaanse statenlid Somo- hardjo van de NPS, de partij van premier Airon, werd zater dag voor het organiseren van de demonstratie uit zijn functie ge stoten aJs voorzitter van het In donesisch presidium van de par tij Mevrouw Hannie van Leeuwen. Tweede-Kamerlid voor de ARP, heeft zaterdag tijdens een stu dieconferentie van de.Arjos ln Utrecht, een beroep gedaan op de Surinaamse regering om in het kader van de komende onaf hankelijkheid alles in het werk te stellen om polarisatie ln het binnenland te voorkomen. „De regering Arron zou met de op positie moeten gaan samenwer ken en de onafhankelijkheid in ieder geval mede moeten laten dragen door alle rassen. Op de Nederlandse regering, deed mevrouw Van Leeuwen een beroep om eindelijk een* serieus werk te maken van do integratie van de Surinamers in onze samenleving. Tot nu toe li het daarmee knudde geweest, VOnd mevrouw Van Leeuwen. &1a de Surinamers hier niet in «nlpVing integreren, kun de salDcIU overtuigen nen ze slrsKS I» werk- van de noodiaBK kracht voor Surinam" baar te maken.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 5