Schaatswereld verbaasd over kracht van Kuipers Tigchelaa stapte uit Atjes schaduw HANS VAN HELDEN VERBITTERD PFROMMER: „SPRINTEN ZWAK" Vrees Bleeker ongegrond Afwachten voor sprintselectie -rizr— Ook Stiens laatste record sneuvelde Dweilshow" ft Jan Heida: Droom wereldkampioen uit ASSEN De kille stilte zaterdagavond in het schaatskamp te Rolde sprak al boekdelen. De klap, die Harm Kuipers een paar uur eerder had uitgedeeld aan de natio nale selectie had de stemming toch wel even doen dalen. Dat er met de Drent rekening moest worden gehouden was duidelijk maar dat zijn overmacht op de eerste dag al zo groot zou zijn, daarop had eigenlijk nie mand gerekend. De spanning verdween derhalve al snel uit het toernooi, en toen Harm in de zondagochtendzon ook nog even de 1500 m op zijn naam bracht, toen kon thuisrij- der Kuipers zich in feite weer als de nieuwe kampioen laten huldigen. Leen Pfrommer: „Dat Kuipers zo sterk zou rijden had ik ook niet verwacht. Hij heeft sterk gereden. Ik heb bewonder ing voor Harm's prestatie. Wij zijn op de 500 meter te ver achtergebleven. Maar in de breedte is de sterkte bij ons wel toegenomen." In de tweede rit op de 500 meter maakte Kuipers zich zaterdag al los van Pfrommer's kerngroep. Met een tijd van 41.49 bleef hij als enige all-rounder onder de 42 seconden. Ook de tot favoriet gedoodverfde Klaas Vriend moest met 42.9 bij Kuipers ach terblijven. Pfrommer: „Die 500 meters hadden zeker een halve seconde sneller gekund. Op eer der gehouden wedstrijden heb ben ze laten zien dat het er wel in zit, maar op dit toernooi is het er niet uitgekomen." Maar ook op de 5 km konden Pfrommer's stayers niet aan de macht van Kuipers knagen. On gekend sterk finishte hij in 7.45.91, daarmee stayers als Kleine en Derksen achter zich latend. AANVAL De in het laatste paar startende Klaas Vriend zou de aanval op Kuipers dan tenslotte moeten openen, maar Klaas Vriend liet het hopeloos afweten. Moeizaam draaide hij zijn rondjes. Ui teindelijk projecteerde het elek tronische scorebord een tijd van 8.04.72 voor de Noord-Hollan der, die als een berg tegen het rijden in de laatste rit had opge zien. Pfrommer: „Het te lange wachten na de 500 meter heeft Klaas parten gespeeld. Hij hoor de steeds die goede tijden van die anderen, terwijl hij maar moest toekijken. Als hij eerder had gereden dan had hij onget wijfeld sneller gegaan." En zo bleef er van favoriet Vriend een teleurgesteld man over. Vriend had er zelf ook geen verklaring voor: „Ik heb gewoon gefaald", oordeelde hij later over zijn matige 5 km. „Het was een afgang". Een la chende derde in dit toernooi was Kuiper's trainer Dik Boon: „Wat dacht je, wij waren blij dat Vriend tot favoriet was ge bombardeerd. Voor ons was dat goed zo. Natuurlijk zat er veel tijd tussen, maar wij hebben voor onze jongens een apart sfeertje gekweekt om ze een beetje af te leiden. Niet steeds over schaatsen praten." OPZET Boon slaagde In zijn opzet. Twee afstanden waren winnend door Kuipers afgesloten en de kerngroep zag hun favoriet te rugvallen in de brei van de middelmatigheid. De 1500 m zou het herstel moeten brengen. In een stevige bries maar in een verrassend doorkomend zonne tje openden Gompen en Wou denberg de rij en met respect. 2.15.90 en 2.15.38 etaleerden zij de mogelijkheden. Piet Kleine dook er met 2.13.28 al direct onder, maar later zou blijken dat deze tijd van een kernploeglid toch ook niet om over naar huis te schrijven was. Kuipers was opnieuw de man die duidelijk maakte dat de Oranjerijders van Pfrommer toch niet schitterden zoals je van tot in de puntjes begeleide schaatsers mag verwachten. Kuipers dook ver onder de tijd van Kleine: 2.09.83. Hermannes Moek, ook een pupil van Dik Boon eiste de tweede plaats voor zich op met 2.12.39. Vriend herstelde zich redelijk met 2.12.55. Kuipers: „Die 1500 me ters vielen mij wel tegen van de jongens. Het was ver beneden hun stand wat ze presteerden. Het was dan ook wel een verras sing voor mij dat ik zomaar 3 afstanden kon winnen en dat ik nu een naar punten voorsprong kon pakken. Ik had zeker van Klaas Vriend meer tegenstand verwacht en eigenlijk ook van Piet Kleine". TEGENSTAND Die tegenstand kreeg Harm Kui pers pas op de 10 km. In de rit tegen zijn streekgenoot Piet Kleine moest hij afhaken, maar die rit had voor Kuipers nauwe lijks waarde. Met zijn drie ritze- ges stond zijn nationale titel gis termiddag al vast. Kuipers kon het aanvankelijk nog bijhouden, maar moest halverwege de rit afstand nemen. „Die 10 km's van de kernploeg waren wel goed. Maar ik zat ook even stuk en dacht aan allerlei dingen en dan is het net of je ontzettend moe wordt". Klaas Vriend had op die 10 km in de eerste rit al laten zien wat de mogelijkheden waren. Kleine dook dan ook on der de tijd van Vriend: 16.14.33 tegen 16.27.81. Winnaar werd tenslotte Jan Derksen met 16.06.97, twee seconden te wei nig om de tweede plaats in de algemene rangschikking van Kleine over te nemen. Harm Kuipers had zijn titel ge prolongeerd met een ongekende overmacht. Nederland lijkt voorlopig nog te moeten wach ten op een echte doorbraak van de nationale schaats-elite, die zich op de twee-daagse niet vor stelijk presenteerde. Pfrommer: „Er is toch echt voor geknokt Derksen was boos toen hij die 2 seconden tekort kwam, dat' zegt toch genoeg. Ik vind die voorsprong van Harm Kuipers dan ook niet verontrustend. Nog niet althans, want we zullen er nog wel naartoe groeien. Als op de Europese kampioenschappen blijkt dat die nog hetzelfde is dan wordt het tijd om na te denken. Maar daar geloof ik nog niet in." TON DE WIT ASSEN Eppie Bleeker heeft in Assen zijn nationale sprinterstitel geprolongeerd. Na afloop van het twee daagse evenement toonde de 25-jarige onderwijzer uit het Friese Balk zijn vreugde over deze prestatie. „Ik had nooit verwacht dat ik weer kampioen zou worden. De prestatie van Jos Valentijn vorige week in Inzeil, had toch wel indruk op mij gemaakt. Op de eerste dag van het schaatskampioenschap had ik twee afstanden gewonnen en dat gaf wat zelfvertrou wen." Zaterdag legde Eppie Bleeker de basis voor zijn tweede nationale sprinttitel. In zijn rit tegen Jan Bazen zorgde Eppie Bleeker voor de snelste tijd (40.59) van de dag. Nog geen 24 uur later bewees de Fries opnieuw in een uitstekende vorm te steken. Gisteren was hij nog sneller. Tegen rivaal Jos Valentijn moest hij weliswaar de ritzege aan de ex-prof laten (40.15) maar Bleeker's tijd (40.54) was voldoende om zijn leidende positie na drie afstanden te behouden. Op de 1000 meter bleek Eppie Bleeker eenhonderdste van een seconde voor Jos Valentijd, die daardoor niet meer langs Bleeker kwam. Wil van der Plas. (Van onze sportredactie) Assen De selectie voor het WK, straks ook in Assen, levert geen probleem op. TC- woorzitter Wim Zeekant: "De eerste vijf van dit toernooi hebben zich geplaatst". De ploeg voor het WK sprint (15 en 16 febr in Göthenborg) staat nog niet vast. "In de voorbereiding stijd doen zich een aantal wedstrijden in Davos, Ma donna en Cortina voor. De daar gemaakte tijden zullen beslissend zijn voor het drietal dat wordt uitgezonden". Gerard Maarse vangt de totaal uitgeputte Annie Borckink in zijn armen op. ALMA ATA De Russische schaatsenrijdster Tama ra Koeznetsova heeft zondag tijdens wedstrijden op de Medeo-baan van Alma Ata het wereldrecord op de 3000 meter verbeterd en gebracht op 4 minuten 44.69 seconden. Het oude record stond sinds 16 januari 1971 op naam van Stien Baas-Kaiser (Davos) met 4.46.5. Vorig jaar reed de Russin Nina Statkevitsj een tijd van 4.43.0, maar deze tijd is niet als wereldrecord erkend, omdat de wedstrijden niet officieel waren aangevraagd bij de ISU. Dat is met deze wedstrijd wel het geval. 99 (Van onze sportredactie) ASSEN De organisatoren van het nationale schaatskampioen schap in Assen hebben de sport als „kijkspel" bepaald geen dienst bewezen. In twee dagen hebben de 4413 betalende toeschouwers meer ijsdweilen dan schaatsen gezien. Op de eerste dag van het kampioenschap kwam de dweilmachine zevenmaal op de baan en werden er zeven pauzes van ruim 20 minuten ingelast. Ook zondag werd er uitvoerig gedweild. Achtmaal kwam de machine de baan in, waardoor het publiek het afgelopen weekend in het totaal 15 maal 20 minuten (precies 5 uur) naar een „dweildemonstratie" heeft zitten kijken. Assen „Sippie groeit en de rest ook". Deze in teressante uitspraak ken schetste helemaal het door „kroonprinses" Tig- chelaar inderdaad gewon nen damestoernooi om het kampioenschap van Nederland. Bondscoach Gerard Maarse had al lang zien aankomen dat de oudste kernploegrijd ster het meeste recht had op de eervolle nalaten schap van de ook in As sen aanwezige Atje Keu len-Deelstra maar weiger de haar rol als favoriet te erkennen uit angst voor de psychologische druk. De ook bevreesde Sippie Tig- chelaar zette in de week voor het NK daarom het masker van de onschuld op en zei verbaasd: Waarom ben ik bij voorbaat de kroonprinses van Atje. Mijn tij den in het voorzeizoen waren helemaal niet best". Dit geza menlijke streven om Sippie niet met de favorietenrol te belasten sorteerde inderdaad effect. Rus tig vertrekkend vanuit een ver beterde sprintpositie (48.40 sec.) zette de zichzelf zijnde Tigche- laar het toernooi langzaam maar zeker naar de hand. Ver voor het begin van haar race op de drie km. haar specialiteit drong de gedachte zich al op van een zegevierende afloop. Goed, na de duizend meter stond Annie Borckink nummer een in het algemeen klassement en vleide ook Sophie Westen broek zich met de illusie nog altijd Sippie op afstand te hou den, maar de kroonprinses van Atje moest toen al het gevoel hebben gehad nooit meer zo'n kans op het NK te krijgen. „Ik was voor Annie niet bang meer maar met Sophie was ik voor zichtig. Ik moest ongeveer zes seconden op haar goedmaken. Normaal kan dat. Maar omdat Sophie in Inzeil al eens 4.55 en ik 4.51 op de 3 km had gereden was ik niet zeker van mezelf". Spannend Dat idee toch een flinke achter stand te moeten overbruggen was zeer spannend voor het pu bliek (in totaal 4500 man, de organisatiekosten kwamen er rijkelijk uit). Hoewel het lange afstandsvermogen van Sippie algemeen bekend is vormde de vraag: „wat kunnen Annie en Sophie eigenlijk op de 3 km?" een interessant vooruitzicht.- Niemand wist het precies te voorspellen. Ook Maarse huiverde. „Eerlijk heidshalve verbaasde het me dat Annie Borckink na drie af standen aan de leiding ging. Zij reed een heel sterk toernooi". De uitslag van de loting voedde de gevoelens van onrust enigs zins. Sippie had namelijk de pech in de eerste rit te moeten starten en vormde zodoende een „inspiratiebron" voor andere la ter startende rijdsters. Maar de echte Tigchelaar stond toen ei genlijk pas op. Eenmaal in de baan, rijdend tegen de ook sterk stayerende Sijtje van de Lende, schudde zij de frustaties van vroeger van zich af en vloog als het ware krachtig op het eind doel af. Hoe krachtig bleek la ter. Eerst reed Sophie zich on der verre van ideale omstandig heden „stuk" op de scherpe tijd van Sippie (5.01.22) met 5.12.03. En daarna tekende zich een nog groter drama af. Annie Borc kink ontmoette zeer vroeg de man met de hamer en lag na 1000 m al drie sec. achter op het favoriete schema. Daarna kreeg zij ook nog de dreun te verwer ken per ronde telkens drie volle seconden te verliezen. Er was geen rem meer op te plaatsen: 5.18.26. De kracht van Sippie Tigchelaar was bewezen: De op volgster van Atje bekend. Maar se: „In deze wedstrijd op de 3 km had ik graag de rest van de wereld erbij gehad. Ik dacht niet dat iemand momenteel ster ker dan Sippie rijdt. Mijns in ziens pakt zij dit seizoen nog het wereldrecord". Prognose De gedachte aan Atjes wereld kroon ontlokte een gewaagde prognose. „Hopenlijk kan Ne derland dit seizoen op het WK toch een hoofdrol vervullen". Maarse achtte deze voorspelling zinnig omdat Sippie Tigchelaar in Assen eigenlijk nog niet kon laten zien tot wat zij op de sprint in staat is. Zij was als enig kernploeglid gestart in de binnenbaan wat een nadeel volgens insiders was van een luttel aantal seconden en kon uiteindelijk toch terugzien op een zeker vergeleken me^' concurrentie behoorlijke si. van 48,40 sec. Qua tijd schien niet zo opzienbai maar voor de omstandigh wel. Maarse verwacht met vertrouwenwekkende begin einde van haar mogelijkhi nog niet bereikt te hebben, zit een duidelijke groei in sprint. Het zal me dan ook verbazen als ze dit seizoen der betere omstandigheden tijd in de buurt van de 45 neerzet". Terugval Annie Borckink, de vro door Stien Baas getrainde rassing van Assen viel oj drie km terug naar een vi plaats, omdat ook Sijtje vai Lende haar, met 5.07.59, inhaalde in het algemeen kli ment Haitske Pijlman ben dit echter niet. Maarse ovei sterkste rijdster van het voo zoen: „Je merkte in dit toer dat Haitske een groot brok tine mist. Zij kwam op de en 1000 m, haar special minder goed voor de dag ik verwachtte. Dan ben je v< ren in dit veld. Toch blijf ik mijn standpunt dat zij ons paardje van de ploeg is". Concluderend dacht Gei Maarse na twee dagen strijd om de vacante tite kunnen stellen dat de vijf sters uit de kernploeg zeer delijk hadden gedomineerd sfeer onderling is geweldig" constateerde verder het te treuren dat er zo'n groot gaapt met de resterende B-i sters. „Toen ik uit Inzeil ku had ik de stille hoop dat de wellicht dichter bij de top zijn gekomen. De omstandij den, waaronder hier en in In getraind moest worden, wa weinig verschillend". Christa Jaarsma uit Aln maakte de beste indruk van achtervolgende groepje i sters. Haar schaatsontwikke vertoont veel gelijkenis met i pie. Ook zij heeft moeite op sprint (48.51 sec.) het con met de top tot stand te bren maar revancheert zich ontej zeggelijk op de langere afst den. Haar race op de drie was er een overtuigend bev van. Met 5.16.57 liet zij A-i sters als Borckink en Pij ln achter zich. Een beperkt o misme over haar toekomst li dan ook niet misplaatst. ASSEN Het venijn zat ook bij de twee daagse strijd om de nationale schaatstitels weer in de staart. Brie send stapte Hans van Helden op de nationale schaatstrainer af. "Be dankt hè, Pfrommer", wierp hij in de rich ting van de schaats- baas. Hans van Helden, op me disch advies afwezig op de nationale, kon het niet ver kroppen dat hij niet door de landelijke technische com missie was gekozen in de ploeg die zich in Davos gaat voorbereiden op de E.K. Van Helden's rugblessure lijkt in middels zover te zijn genezen dat hij zijn achterstand in conditie mag proberen weg te werken om zich dan via onderlinge wedstrijden mis schien alsnog te plaatsen voor de wereldtitelstrijd in Oslo. "Maar", zo besliste de technische commissie bij monde van voorzitter Wim Zeekant, "Hans van Helden gaat niet mee naar Davos. Maar hij mag zich in Heeren veen onder leiding van Henk Gemsen voorbereiden. Kui pers, Kleine, Derksen, Vriend en Peter van de Kant, gevallen op de 500 meter, maar op de overige afstan den sterk voor de dag ko mend zullen naar Davos af- Hans van Helden op de tribune. spuwde. "Ik word toch vrese lijk gedupeerd", bralde hij, "dit is geen eerlijke kans. Als ik me in Heerenveen kan voorbereiden waarom moet de ploeg dan naar Davos. Als je een wedstrijd mist krijg je meteen een schop onder de Van Helden's woede won aan kracht. De toeschietende dr. Ab Rozijn ontfermde zich ui teindelijk over de hevig te leurgestelde 'rijder, die eer ter Johnny Olof blijven er wedstrijden in het kader van het vierbanentoernooi over. De Nederlandse sprintkam pioen Eppie Bleeker en Jan Bazen vergezellen de all- rounders uiteraard op hun tocht. Kwaad De beslissing evenwel zette kwaad bloed bij Van Helden, die hierover dan ook zijn gal der op de dag overigens zijn kritiek had geuit het rijden van zijn voormali ge ploeggenoten. "Als het slecht weer is op de training gaan ze er niet tegenaan", liet hij weten, waarmee hij de matige prestaties van de kernploeg begeleidde. "Ik ga op een training altijd tot het uiterste. Maar als Pfrommer zegt rij op de 5 km maar 8.20 dan doen ze het ook. Zo kom je er natuurlijk nooit achter tot hoever je kunt gaan". Maar voorlopig hoeft Hans van Helden ook dat niet meer te doen. Onder Gemsen zal hij een trainingsachter stand van vijf weken zien weg te werken, maar dan nog is hij er niet zeker van dat hij mag starten op de wereldkampioenschappen in Oslo. Pfrommer: "Dan zal hij met de reserve en de num mer vier van de EK eerst selektiewedstrijden moeten rijden om te zien wie de sterkste is. Misschien dat Hans nog voor de WK - sprint in aanmerking komt, maar dat moeten we afwach ten". Hans van Helden heeft er voorlopig genoeg van. Of hij ingaat op het aanbod van de Heerenvcense training moet nog worden afgewacht. Veel er voor voelen deed hij giste ren niet, evenmin voor het aanbod om in Noorwegen bij Kees Verkerk te komen trai nen. Het blinde vertrouwen dat Van Helden ooit in coach Leen Pfrommer had, lijkt gisteren een forse deuk te hebben opgelopen. Assen Op de baan die hij precies twee jaar geleden wereldkampioen bij de junioren verliet, stond de 21-jarige Heida uit Scharsterbrug dit weekend voor een bijzonder z« examen. Hij moest zich waarmaken. Dat examen gelukte niï ging Heida bijzonder explosief uit de startblokken met een keu tijd van 42.46 op de sprint achter „aileskunner" Harm Kui en de toen nog subliem draaiende Klaas Vriend. Maar ev< de Grootebroeker sneuvelde ook Jan Heida op de 5000 m. was een enorme teleurstelling. Die wind zat me lelijk dw Daardoor kwam ik niet in m'n ritme". Heida strandde op tijd van 8.14.17 en bereikte daardoor een twaalfde plaats. II hem destemeer teleurstellend, omdat hij vanaf december eigei erg bewust de schoolboeken naar het tweede plan heeft verw en zich met gretigheid had vastgebeten in het schaatsexamen. vorig seizoen heb ik een heel erg slecht seizoen gehad, missel dat de druk van de wereldtitel teveel voor mij is geweest, jaar ben ik met meer overleg te werk gegaan en vanaf deceu) heb ik er erg hard aangetrokken". Jan Heida slaagde er niet in op de tweede dag nog iets g te maken. Bij het laatste dozijn deelnemers stond hij aan de kal „Na de titelstrijd is het voor mij gebeurd, enkel nog wat baanu strijden. Verder richt ik me helemaal op de studie om op 9 een studietentamen met succes te kunnen afronden". „Ik zie niet meer terugkeren, omdat ik de hele voorgeschiedenis selectiewedstrijden en dergelijke niet kan opbrengen. Belangrij voor mij is mijn maatschappelijke positie in het komende seizoi Toch wel „uitgeteld" verliet Jan Heida datzelfde Assen, waar destijds de basis legde voor een droom, die geen werkelijkl is geworden. Reinder Bos

Leidse Courant | 1975 | | pagina 16