VULTINK VERDIENDE TITEL T afeltennistitels voor Overbosch en Renee Fierlier Sportwereld Verrassende kampioen Muller (anker kader 47/1 1 EX-TOPTENNISSER VERMOORDDE VROUW Biljarttop weer naar Rotter dam Semeente wil De ilithof geen miljoen geven -;jDe Ruiter op dreef in damstrijd Phoenix: Ook succes zonder een sponsor i —BEVERWIJK Daar stond hij dan de nieuwe luropese kampioen anker kader 47/1. Dieter Müller, }~~\e kampioen van Duitsland, de Berlijner met de ivarte kuif. Hij en niemand anders was de kampioen in Europa. Zijn directe opponent Hans Vultink, de Itelhouder van vorig jaar had het in de sporthal 'an Beverwijk niet gered. stop" verklaarde Hans Vultink naderhand, eraan toevoegend, dat hij er wel toestemming voor gevraagd had. Het mocht niet baten. De titelverdediger uit Groenlo werd onder de tafel gespeeld: 300 om 63 caramboles in 12 beurten. Daar tegenover stond dat Dieter Müller op een formidabele manier Francis Connessons uit Frankrijk had afgestraft. In drie beurten was het afgelopen met een slotserie van maar liest 269 caramboles. Connessons mocht nog wat in de nastoot doen, maar verder dan 150 caramboles kwam de jonge Fransman die het toer nooi toch nog wat beneden zijn kunnen had gespeeld, toch niet. Voor de Duitser betekende het in ieder geval een nieuw Duits record. Door zijn partij in drie beurten uit te maken. Het oude record stond op een moyenne van 75.00:, Müller maakte er in Beverwijk precies 100.00 van. De beslissing was geforceerd. Wanneer Vultink de avondpartij van diezelfde Connesson zou verliezen en Müller de tafel zou aanvegen met de Spanjaard Galvez dan was de titelhouder onttroond. Müller had inderdaad weinig moeite met de Spanjaard. Vanaf aquit legde hij maar liefst 102 caramboles op het laken, terwijl de Spanjaard niet verder kwam dan 1 carambole. Maar Galvez kreeg de kans om terug te ko men. Na drie beurten had hij Vultink was stil. Wat triest hij de biljartzaal rond, iarbij hij nog een voorspelling Met het wereldkampioen- Ihap doe ik het beter. Het blijft jdepk voor mij sport, ook al was "27 j dertien caramboles van de tel verwijderd. Ik heb mijn est gedaan, meer kan ik niet. terifi de woorden van Dieter "Mul- jr waren terecht. Ze klonken iet vreemd na in de goed bezet- sporthal van Beverwijk. „Ei- tnlijk is Vultink de kampioen, ezien zijn spel, maar ik mag cPO|fet niet zeggen, want ik ben het te altijd bescheiden Müller, die ich in feite op de wereldtitel- irijd meer had voorbereid dan [1 het toernooi in Beverwijk, eef bescheiden. Ook nadat ie- ereen hem van alle kanten feli- Iteerde met het behalen van eze Europese titel, d/at de aangekondigde partij 31 an de waarheid had moeten 5 ijn op de laatste dag van dit juropese kampioenschap 47/1 •OÖHjssen Vultink en Müller was in »ite zaterdagavond al niet meer .Ttldbdig. Eerst was er het verlies ekomen van Hans Vultink, de ïan uit Groenlo, in de partij tgen de oudgediende, d.e Span iard Galvez. Een verlies dat 0. (ts duidelijker werd geaccen- ■■■leerd door een vreemd ind ent. Na zes beurten liep eerst lans Vultink de zaal uit, ge- olgd door de arbiter. De Span iard keek eens rond en verliet zaal eveneens. „Een sanitaire stri] MOSKOU Het Russische blad Sovjetski Sport heeft gisteren bericht, dat de voormalige toptennisser Tomas Lejoes een langdurige gevangenisstraf te wachten staat wegens moord op zijn vrouw. De nu 36-jarige Lejoes won in 1959 het junioren-toernooi van Wimbledon en vormde in de zestiger jaren met Aleksander Metreveli een succesvol Daviscup-koppel. Lejoes is de laatste jaren niet meer in het buitenland uitgekomen. Uiterste concentratie. Dieter Müller had er succes mee. Hij verraste Hans Vultink, de titelhouder. zich opgetrokken tot 37 en "Mul ler was blijven staan op 150. In de vierde beurt weer 14 voor Galvez en een poedel voor Die ter Müller. Maar in plaats van de strijd af te ronden zoals Gal vez 's middags ook had gedaan met Vultink, miste de Span jaard opnieuw. In drie beurten maakte Dieter Müller het toen uit. Een serie van 21, gevolgd door 84 en 45 maakte de 300 caramboles vol. Galvez bleef staan in de zevende beurt op 94 caramboles. Vultink die inmid dels tegen Connessons op het tweede biljart zijn partij was begonnen, moest winnen. Een serie van 84 caramboles in de eerste beurt, terwijl Connesson bleef hangen op 14 caramboles, was in feite voor de man uit Groenlo een bijzonder goed uit gangspunt. Ook de tweede beurt bleef in het voordeel van Vul tink. Connesson klom op tot 126 caramboles en strandde op een reste dedans. Vultink toverde nog even een serie van 113 op de tafel, maar in de vierde beurt kwam Connesson langs Vultink: 226 om 216. Het geforceerde spel van Vultink betekende ook de nederlaag. Met een serie van 53 in de zevende beurt kwam Vultink 287. Connesson kwam niet verder dan 274. Maar de risico's die Vultink vervolgens moest nemen om de ballen in een goede positie langs de ka- derlijnen te brengen, een drie banden waarvan de nauwkeu righeid ontbrak, gevolgd door een afwijkende trekstoot met een totaal averechtse uitwerk ing, bracht hem in moeilijkhe den. Connesson maakte de res terende 25 caramboles terwijl Vultink in de nastoot niet ver der dan 1 kwam. In negen beur ten was Vultink 13 caramboles van de Europese titel afgeweest. Nu kwam de man uit Groenlo („ik blijf lachen, omdat ik na een partij me al weer concen treer op de volgende ontmoe ting") op een achterstand die hij op de laatste dag in het toernooi in zijn partij tegen Dieter Müller niet goed meer kon maken. De strijd Müller-Vultink eindig de overigens wel in een groot succes voor Hans Vultink. Met 300 caramboles tegen 77 voor Müller in zeven beurten bleek overduidelijk, dat de inspiratie bij de Duitser ontbrak! Hans Vultink verklaarde zich duidelij- k: „Op het wereldkampioen schap in Rotterdam zal ik me revancheren. Niet voor de wed strijd maar voor mijn verlies van de Europese titel". Vultink vijzelde met deze slotpartij zijn algemeen gemiddelde op tot 33.04. De andere Nederlander Jean Bessems, die in het Noord hollandse Berkhout de nationale titel in het 47/1 veroverde, is dit toernooi duidelijk tegengeval len, of zoals vice bondsvoorzit ter Lageweg het vertaalde: „Jean mist nog de directe wed strijdroutine". Het is daarom juist zo jammer, dat hij de pnt- moetingen van zaterdag niet heeft benut om te winnen". In tien beurten rekende Bessems af met de Westduitser Siebert, terwijl hij met de Oostenrijker Stenzei veel meer moeite had. Maar in zijn laatste toemooipar- tij was de motivatie er niet om met goede dingen voor de dag te komen. In vier beurten kwam de stille Limburger op 31 ca ramboles, terwijl Scherz er dank zij een serie van 47 caram boles op ruime voorsprong kwam te staan. Na de negende beurt: 173 om 290, maar' dat betekende vooralsnog uitstel van executie, want Scherz faal de. Bessems trouwens ook. In de dertiende beurt maakte Scherz het uit 300 om 182. PIET TEELING (Van onze sportredactie) BEVERWIJK Het toernooi om het wereldkampioenschap anker kader 47/1 zal definitief in Rotterdam worden gehou den. Dat verklaarde gister middag de Rotterdamse dis trictsvoorzitter van de Konin klijke Nederlandse Biljart bond J. lil. Huige op een pers conferentie in de sporthal te Beverwijk. Vlak na het Europees kam pioenschap driebanden in Rot terdam. werd het districtsbe- stuur al benaderd om het door Marseille terug gegeven toer nooi te organiseren. Rotterdam zal speciaal voor dit toernooi de medewerking van de gemeente krijgen. Ook al omdat men er de beschik king krijgt over de nog te ope nen sporthal in de Prins Ale- xanderpolder. Aan het wereld kampioenschap toernooi dat van 20 tot 23 maart wordt gehouden zal de Koninklijke Nederlandse Biljartbond twee deelnemers afvaardigen, kam pioen Jean Bessems en Hans Vultink. (Van onze sportredactie) )EN HAAG De kans op de wereldkampioenschappen ijs hockey in De Uithof met een „tweede ring" is zeer gering. De heer Lindhout hoofd van de afdeling jeugd, sport en recrea tie van de gemeente Den Haag: pnDe heer Klok is erg voorbarig {Igeweest in zijn uitlatingen. Als 'gemeente zien we een tweede ring en een verbouwing van een miljoen aan De Uithof niet zit ten. Het zou te gek zijn voor veertien dagen topijshockey een ijshal voor nog eens een miljoen te verbouwen. Dan komt in feite het prof-ijshockey voor zoiets nog eerder in aan merking. Wat kan je voor een miljoen op sportgebied niet al lemaal Hoen". g CTRECHT Dammer De Ruiter isbt is na vier ronden in de halve w finales van het Nederlands kampioenschap nog steeds zon- 1 der puntenverlies. r; pjlij won afgelopen weekeinde in Utrecht respectievelijk van S. Kf de Jong en Van Beek. UITSLAGE proèp een; derde ronde: Goudt—Van der Meerendonk 1—1, ScholtenLig- acrj terink 1—1, Visser—Weemer 1—1, >rstj Van der Sluis—Schotanus 1—1, Roe- nfn senkampHermelink 0—2. Vierde ronde: v.d. Meerendonk—Her melink 0—2, Schotanus—Riesen- kamp 2—0, Wemer—v.d. Sluis 1—1, Rigterink-Visser 0-2, Goudt— Scholten 2—0. Q Stand aan de kop: 1. Hermelink en Goudt 7 punten, 3. Schotanus 6, 4. v.d. Sluis, Visser en Wemer 4 punten. Groep twee, derde ronde: Van Westcr- loo—Germain 1—1, Van Tilborg—D. de Jong 0-2, Bronstring-Clerc 1-1, De Boer—Van Beek 20, De Ruiter, S. de Jong 2—0. 'erl Clerc—De Boer 2—0, D. de Jong 4 t Bronstring 1—1, Van Westerloo 2.", Van Tilborg 1—1. De stand aan de kop in groep twee is: 1. de Ruiter 8 punten, 2. D. de Jong 6, 3. Bronstring 5. 4. Germain en Clerc 4 punten. _TENNISZEGES VOOR OKKER EN ir ^HERMES (Van onze sportredactie) DEN HAAG - Tom Okker heeft kort voor het begin van het j" grote proftoemooi in Philadelp- Ie' hia, waarvoor hij als vierde is geplaatst, een leuke "opsteker" rld gekregen. Hij won een mini- n toernooi in Chattanooga door Marty Riessen met tweemaal 7—6 te verslaan. Die winst le verde hem 12.000 gulden op. n F red Hemmes werd winnaar van het eerste evenement van het wintercircuit. Hij versloeg in Harderwijk Klaas Visscher in e(. de finale met 46, 6—2, 6—1. ,n, Eerder had Hemmes gezege- vierd over Hordijk (64, 3—6, 6—21 en Sanders (36, 6—3, 3>- Visscher versloeg in de halve finale Nick Fleury met 7—6, 62. Elly Appel greep de eerste prijs bij de dames door Ada Bakker met 62, 60 te verslaan. IOC BLIJFT ACHTER MONTREAL STAAN AMSTERDAM Na een bijeen komst die vrijdag en zaterdag in Amsterdam is gehouden en waarahn Lord Killanin, voorzit ter van het Internationale Olympisch Comité en de vice- presidenten Willi Daume (WDld) en Herman van Kame- beek (Ned) hebben deelgeno men, heeft het IOC het volgen de communiqué uitgegeven: "Naar aanleiding van verschil lende berichten aangaande de problemen rond de Olympische Spelen 1976 in Montreal hebben de president en de vice-presi- denten in voortdurend contaét gestaan met het organisatieco mité om duidelijkheid te krij gen over de situatie in Mont real. Het organisatiecomité in Montreal heeft in oktober 1974 in Wenen aan het IOC en de internationale bonden een rap port verstrekt over de stand van zaken in Montreal. Sedert dien hebben zich echter ver scheidene moeilijkheden voor gedaan. Het IOC steunt het or ganisatiecomité in het vinden van een acceptabele oplossing omdat de Spelen op de vastge stelde data moeten plaats vin den. Het organisatiecomité zal zo spoedig mogelijk in Europa rapport uitbrengen aan de pre sident en de vice-presidenten van het IOC. De leden van het IOC, de internationale bonden en de nationale Olympische co- mité's zullen zo snel mogelijk op de hoogte gebracht worden van de ontwikkelingen." Lord Killanin had tevoren (vrij dag) het organisatiecomité ech ter telefonisch verzekerd dat het IOC geen plannen heeft Montreal de organisatie te ont nemen. De moeilijkheden in Montreal zijn veroorzaakt door een staking van ijzervlechters die o.m. aan het Olympisch sta dion werken. DEN HAAG Bij het vlekkeloos georganiseer de kampioenschap om de Haagse tafeltennistitels werd toch nog een kriti sche kanttekening ge plaatst. Door de organi satoren zelf nota bene. Zij wezen het nieuwe in delingssysteem, dat twee jaar geleden door de NTTB werd ingevoerd unaniem af. Dat systeem, opgezet om orde te scheppen in de lawine van klassen die de tafel- tenniscompetitie kent, gaf reden tot grote onte vredenheid, zo hebben de organisatoren gemerkt. Penningmeester Wim Bekker van de Haagse af deling: "Je krijgt rare verhoudingen. Zo kan het voorkomen dat een sterke tweedeklasser moet inschrijven in een klasse, waar ook zwakke overgangsklassers in spe len. Het verschil is veel te groot." Als het aan de Haagse afdeling lag, werd de nieuwe kwalifica tie-indeling, in den lande zelden bekritiseerd, overboord gegooid. "Het wordt anders als het plan doorgaat om de promotie- en degradatieklassen (waarin voor de toernooi licenties geen onder scheid wordt gemaakt, maar die in praktijk natuurlijk grote ver schillen in speelsterkte oplevert, red.) af te schaffen. Dan krijg je zuivere verhoudingen". Wat de junioren betreft, waar de voornaamste titels zaterdag in Sporthal Overbosch gingen naar B. de Kruyf (meisjes) en R. Regeer (jongens) is de Haag se organisatie afgeweken van de landelijke eisen. Waarschijnlijk tot ergernis van de "grote" bond. "We zullen er nog wel wat van horen", vertelde Wim Bek ker, "als je de landelijke inde ling volgt, hadden we voor de A-klasse misschien drie inschrij vingen gehad en een paar in B en een hele rits in C". Op eigen houtje deelde de organisatie een nieuwe A-klasse in. De "eigen wijze" handelswijze leidde tot een vlekkeloos verloop, hetgeen ook voor gisteren gold. toen de landelijke bepalingen wel wer den gevolgd. Een uitstekende organisatie, het is een traditie geworden in het Haags tafeltenniskampioen schap dat is uitgegroeid tot een gigantisch (627 deelnemers speelden in twee dagen meer dan 1500 partijen) evenement. Ook volgens gewoonte speelde het Delftse Phoenix een hoof drol. Dat is des te opmerkelij ker, omdat vele concurrende verenigingen over een sponsor beschikken. Phoenix niet. Elise Compeer, voor het eerst finalis- te in het damesenkelspel: "De sfeer bij ons is zo goed -we gaan vaak met z'n allen uit- dat een sponsor geen moeten is. Ik bij voorbeeld vind het helemaal niet noodzakelijk betaald te worden". Gezelligheid gaat voor, met die instelling speelt het Delftse damesteam toch in de ereklasse. Het is wel een aanwijzing voor het huidige peil. Luister naar Renee Fier lier. nog niet zo lang geleden bereid om alles op te offeren, als zij maar ver kwam. "Ik train, als ik zin heb. Soms veel, soms weinig, wel altijd nog fa natiek. Veel toernooien loop ik niet meer af. Al dat gezeur aan mijn hoofd hoeft niet meer van mij". Zij werd toch Haags kampioene. Na interessante strijd, al was het alleen maar om de vraag wie Nora Bakker zou gaan op volgen. Margreet Kooman, Mar jan v.d. Helm (beiden Evro/Sal- amanders) Elise Compeer en Renee Fierlier waren de vier sterksten die tot de halve eind strijd doordrongen. Renee Fier lier bleek ondanks een blessure de sterkste. Zij schakelde res pectievelijk Margreet Kooman en Elise Compeer uit. Ook de heren zouden in elk geval een nieuwe titelhouder krijgen, omdat kampioen Ed van Bemmelen, toch al geen voorstander van toernooien, be sloot nu hij in militaire dienst zit niet naar Den Haag te reizen. Voor Phoenix niet zo erg, omdat er altijd nog ene Peter Over bosch meedeed. Op papier had hij concurrentie te duchten van clubgenoot Van der Borg en veelvoudig Haags kampioen Pe ter Joëls die tevergeefs zocht naar ziin oude vorm. In praktijk Winnaar en grote verliezer bijeen. Links Peter Joëls, wiens succesjaren nu wel voorbij zijn en Peter Overbosch die in sporthal Overbosch zijn klasse bewees. reikte Theo Louwers (Avanti) verrassend tot de finale. Peter Overbosch was daarin van aparte klasse. Phoenix was er blij mee. Er werd onderstreept, dat een sponsor niet altijd borg hoeft te staan voor prestaties. Ook gezelligheid is blijkbaar een belangrijke graadmeter. KEES KOOIMAN Voor uitslagen zie uitslagenpagi- MEIJEL Toon Karsmakers heeft zondag in Meijel een na tionale motorcross met Belgi sche deelneming in de 500 cc klasse gewonnen. In de kwartli ter klasse ging de eerste plaats naar Gerard Rond (Bennekom) op Yamaha. De combinatie Ton van Heugten/Dick Steenbergen zegevierde met een Yamaha in de zijspan-klasse. HEEL Frans Kooiman (Weert) heeft zondag in Heel een trial gewonnen, die meetelt voor de strijd om het Nederlands kam pioenschap. Kooiman kreeg 21 strafpunten. De tweede plaats was voor Simon Koots (Am- hem) met 23 strafpunten. Tjieu Schreurs (Grathem) en Piet Kuipers (Lochem) deelden met 27 strafpunten de derde plaats. Strafmaat I Wiel Coerver heeft ge lijk gekregen. Na Feyenoord—FC Twen te zei hij dat het onge lofelijk zou zijn als Van Hanegem (en Drost) een schorsing zouden krijgen voor hun „dollen". De tuchtcommissie van de KNVB gaf hen resp. 500,- en 250,- boete met de motiver ing dat Van Hanegem een „aardige" stra flijst heeft en Drost de laatste twee jaar niet over de schreef was gegaan. Van Hanegem heeft zich al meer dan eens verzet tegen het terugkomen op vroe gere straffen. „Dat is voorbij, daarvoor ben ik gestraft", pleegt hij dan te zeggen. Maar hoe grandioos voetbal ler hij ook kan zijn, Van Hanegem is, wat in de burgerrecht- spraak wordt ge noemd, een recidivist. En ook in de burger- rechtspraak wordt daarmee rekening ge houden. Nochtans mag men 2ijn verba zing uitspreken over de straffen die zijn uitgesproken. Van Ha negem, met straflijst, 500,- boete; Drost, twee jaar „schoon", 250,- boete; Bassant (Excelsior), nog nim mer gestraft, een wed strijd voorwaardelijk en 150,- boete. Strafmaat II Het is begrijpelijk dat „het publiek" er niet veel van snapt. Er blij ken geen uniforme strafmaten te zijn, wat in de burgerrecht spraak wel het geval is. Een advocaat kan zijn cliënt tevoren meedelen hoeveel straf op een delict staat. Bij de KNVB tast men immer in het duister. Het verdient aanbeveling dat de tuchtcommissie ook eens een lijst aanlegt van de wijze waarop de strafmaat wordt bepaald. Elke speler, maar ook het publiek, zou dan tevoren weten waar men aan toe is, al kunnen er, als bij de burgerrechtspraak, verzachtende omstan digheden zijn. Maar de strafmaat staat dan in elk geval in princi pe vast en dat zou al een hele winst zijn, mits deze ook open baar wordt gemaakt. Het publiek zal zich tevens nauwer bij het voetbalgebeuren be trokken voelen. Opvallend Opvallend aspect in het damesschaatsen is de geruisloze overschake ling op een andere mentaliteit. De voor gaande jaren door Atje Keulen geregeer de kernploeg was lou ter en alleen afge stemd op dé prestatie. Dit seizoen kan bonds coach Maarse ook aandacht besteden aan andere zaken. De sfeer in de groep is afgestemd op de men taliteit van de nieuwe rijdsters. Maarse schijnt vooral zelf ple zier in zijn nieuwe op dracht te hebben. Hij voorspelt het dames- schaatsen een nieuwe en goede toekomst. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiuiiiiiiimin ADVERTENTIE} Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll

Leidse Courant | 1975 | | pagina 11