kerken zet gelovigen op "Kerkbalans" £eidoe Sou/tont IA bespioneerde #000 Amerikanen n het buitenland Weekend Gevallen cheque... ieningsverschil ver vervanging ran Starfighter een nieuw blad dat best kneuterig wil zijn Van der Stoel stelde energie en economie aan de orde Tekort aan geschoolden in Rijnmond f T hBIJDAG 10 JANUARI 1975 I EIDSE COl'RANT dit gisteren bij de introductie van de actie ..Kerk- 4500 parochies, gemeenten en lokale kerken. i een onzer verslaggevers) RECHT De kerken in Nederland zijn voor - intfMliS procent van hun inkomsten afhanke- le =cüe van zeven kerken gericht op het van de bijdragen van hun leden. Als dat van vaste b.jdragen voor het op gang hou. rentage daalt lopen de zaken zeker vast. De pa"£hles Semeentem De ache, de derde %eu zijn arm en hebben geen achterdeurtjes, J™* gevoerd van 13 tot 25 januan. 'moeten het hebben van de bijdragen, die door S ,voordeur" Kerkbalans binnenkomen. eigen vermogenspositie neer op 111 gulden per i gezamenlijke landelijke financie- Weliswaar beschikken de kerken samen over een katholiek, 107 gulden per hervormde en 85 gulden vermogen plus reserves i réén miljard gulden, per gereformeerde. van vaste bijdragen voor Jiet.op gang houden van maar dit vermogen wordt meer dan volledig in f beslag genomen door kerkgebouwen, pastorieën Het is een misvatting, aldus mr. Nelissen, dat de andere gebouwen, alsmede inventarissen daar- kerken hun jaarlijkse uitgaven uit eigen vermogen subsidies of andere bijdragen van de overheid aande- zouden kunnen bestrijden. Alleen al de ouder- arm zijn op een publikatie van het Centraal Ook wat betreft obligaties (162 miljoen) Bureau voor de Statistiek, waarin de resultaten len (acht miljoen) is er tegen de achtergrond van houdskosten van (kerk) gebouwen en de afschrij- d-minister mr. R. Nelissen, penningmeester zijn neergelegd van een onderzoek naar de finan- de 4500 lokale eenheden geen sprake van formida- vingen zijn veel hoger dan de opbrengsten uit de bisschoppelijke beheerscommissie stelde ciële positie van de kerken in 1970 en 1971 onder bele bedragen Omgerekend per hoofd komt de bezittingen. (Van een onzer verslaggevers) EN HAAG. Tussen de Nederlandse en Belgische ministers van efensie schijnt een duidelijk verschil van inzicht te bestaan of Europese solidariteit een grote rol moet spelen bij het kiezen het militair vliegtuig, dat de Starfighter zal moeten vervangen, inister van den Boeynants, de Belgische minister van Defensie eent, dat de Europese solidariteitsgedachte sterk moet meespelen de keuze. Minister Vredeling de Nederlandse minister stelde steren vast, dat hij een even grote Europeaan is als zijn Belgische illega, maar dat hij daarmee niet alles van buiten Europa moet wijzen. ■ankrijk wil de Mirage F.l E, een van de kandidaten voor de tvanging van de Starfighter naar voren schuiven als een duide- k Europees produkt, dat de Europese economie stimuleert België iderschrijft dit standpunt en schijnt veel te voelen voor het ranse toestel. De Amerikanen beslissen volgende week over het lervangen van de Amerikaanse Starfighters. In de komende maan- [den zullen Nederland, België, Denemarken en Noorwegen beslissen, aldus minister Vredeling, vannacht bij terugkeer uit Frankrijk. De grote zomerten toonstelling van het Singermuseum te La ren is een collectie japanse kunst uit het bezit van de Ver eniging voor Japanse Kunst. Te zien zullen zijn o.m. prenten, rolschilderingen, keramiek, zwaardsieraden, netsuke's lakwerk. Boeren demon streerden vanmor gen voor het Am sterdamse Tropen museum waar een vergadering van de COPA (samenwerk ingsverband van Europese landbou worganisaties) wordt gehouden. De boeren hadden ter ondersteuning van hun actie span doeken en vee mee gevoerd. ia WASHINGTON Het Amerikaanse ministerie van heeft in 1970 de geheime inlichtingendienst iden-DIA verzocht de gangen na te gaan van 9.Ö00 Ameri- g^Unen in het buitenland, onder wie critici van de fdentorlog in Vietnam en leden van de zwarte panters. is bekendgemaakt door James Devine, een hoge la^hinctionaris vanhet Amerikaanse ministerie van t9i&|ostitie. Tel Van een onzer verslaggevers DEN HAAG misschien is de formule van Nederlands nieuwste weekblad "Weekend" wel kneuterig, maar dan wel een kneuterigheid waar honderdduizenden erg mee in hun schik zijn. Dit is geen beoordeling van de kritische buiten staander, maar de terminologie die de reclame-afdeling van het blad zelf gebruikt, ter introductie van Weekenddat maandag 13 januari in een start-oplage van 200.000 exempla ren een graantje tracht mee te pikken uit de gouden ruif. De formule van Weekend wordt reeds met veel succes gehan teerd door het evenbeeld "Story". Uitgeverij "Actie'68 bv" te Haarlem heeft gelukkig om de adspirant-koper niet in verwarring te brengen i.p.v. "Story" gekozen voor de titelkop "Weekend". De bladspiegel van Weekend is iets kleiner dan van Story, zodat haar lezers iets minder krijgen opgediend van de simpele maar doeltreffend gebleken formule: „Boorde- vol"priveetjes" van binnen- en buitenlandse beroemdheden, overgoten met de gouden glans van Europa's vorstenhuizen, toegevoegd een snufje internationale jet-set, en opgediend in een aantrekkelijke, kleurige en handzame verpakking". Rechterbeen van Nixon aangetast SAN CLEMENTE (Reuter) - Ex-president Richard Ni xon die gisteren 62 jaar is geworden heeft nu last ge kregen van zijn rechter been, dat tot dusver gezond was. De artsen zijn bezorgd over Nixons slechte eetlust en zijn gewichtsverlies, zo heeft rabbijn Baruch Korff, een oude vriend van Nixon bekendgemaakt. Korff, die Nixon juist had bezocht, zei dat Nixon gauw moe is. In oktober is Nixon geopereerd aan ade rontsteking in zijn linker been. Daarna trad een in wendige bloeding op die hem bijna het leven kostte. Zijn artsen zeiden indertijd dat zijn rechterbeen niets mankeerde. Voorstel AVNM: Spaarloon voor dienstplichtige. UTRECHT De Algemene Vereniging van Nederlandse Militairen (AVNM) stelt voor een spaarloon voor dienstplich tigen in het leven te roepen, waarmee de veelgehoorde klacht dienstplichtigen gooien het geld toch maar over de balk zou worden teniet gedaan. De gehele wedde boven 500 netto zou moeten worden vast gezet in de vorm van een rente dragend spaarloon. Het ge spaarde zou aan het eind van de diensttijd moeten worden uit gekeerd. Dit voorstel staat in twee rap porten van de AVNM, waarin wordt gesteld dat een minimum loon voor dienstplichtigen poli tiek een haalbare kaart is. Het voorstel zou naar de mening van de AVNM in de Tweede Kamer een meerderheid van 120 zetels halen. WEER ONTSLAG IN BISDOM ROERMOND ROERMOND Mgr. GiJ- sen van Roermond heeft gisteren pater Nelen ont slagen als directeur van het Diocesaan Instituut voor Internationale Solida riteit (Divis Limburg). In zijn plaats is benoemd de oud-missiebisschop Theu- nissen, die tevens per 1 februari benoemd is tot vi caris missiewerk in Roer mond. Divis Limburg is een in Roermond gevestigd mis sie-instituut. Reden voor het ontslag is het verschil in visie tussen pater Nelen en mgr. Gijsen over inhoud en betekenis van het mis siewerk, aldus de pers dienst van het bisdom. Spanje door droogte geteisterd MADRID (Reuter-AFP) - Grote gebieden van 20 Spaanse pro vincies zijn tot rampgebied ver klaard als gevolg van een van de ernstigste droogten van de eeuw. Dit heeft een woordvoer der van het ministerie van land bouw meegedeeld. Het zwaarst getroffen zijn de zuidelijke provincies van Anda- lusië, de centrale vlakte van Castilië en het westelijke gebied van Estrcmadura, dat aan Por tugal grenst. De droogte die in sommige streken al twee jaar aanhoudt, zal ernstige gevolgen hebben voor de landbouw, de veeteelt en de drinkwatervoor ziening. Volgens de voorzitter van de vakbond van landbou wers en veehouders is de natio nale economie niet meer in staat de geleden en de verwachte ver liezen op het gebied van de landbouw en de hydro-elektri- sche energievoorziening op te vangen. )e bedoelirg van deze operatie ïot»^ het buitenland, die binnen de 2.10 evoegdheden van de CIA valt dus legaal is, was na te gaan er sprake was van buiten- Telhndse invloed op de onrust op Amerikaanse universiteiten n andere ordeverstoringen in e Verenigde Staten in die pe- iode. De namen van de te be- "ekt door het ministerie justitie. Devine zelf had de- e lijst twee maal besproken Ret Richard Ober, toen CLA- pecialist inzake ondermijnende Ji terroristische organisaties. ..Washington Post" meent at deze lijst met namen van het ninisterie het begin kan zijn eweest van de verboden spio- age-activiteiten tegen Amerika an in de Verenigde Staten zelf. De laatste weken is een contr overse ontstaan over bewerin- dat de CIA zich schuldig hebben gemaakt aan bin- flandse spionage tegen een Amerikanen. President ord heeft daarop een commis- van onderzoek ingesteld om beschuldigingen te onderzoe- polgens de Democratische Se nator Richara Schweiker is de VlA eind november begonnen pet verzoeken aan Amerikaan- r bedrijven, mee te werken aan pn geheime studie betreffende pujtenlandse vervoerssystemen. pchweiker wil het Congres laten onderzoeken of de CIA wegens beschuldigingen van binnen landse spionage toch al danig in opspraak, zich bezig houdt met industriële spionage. LONDEN Bankdirecteur David Hill uit 1 behoeft geen formele bankcheque te gebrui- Southampton had er genoeg van dat een \ken. Al schrijft hij de geijkte formule uit op grappige cliënt, een student, hem steeds che- een baksteen of op toiletpapier; dat is om het ques presenteerde, geschreven op eieren. even als het schrift en vooral het getal maar Dat kan in Engeland. Wie in Engeland een \duidehjk leesbaar is. David Hill had al een bankrekening heeft met de nodige dekking, I lade vol met kwalijk riekende „cheques". Toen de student onlangs weer kwam met ziji eicheque, was David Hill er als de kippen bij nam het ei aan en liet het vallen. „Sorrv mijnheer; deze cheque is ongeldig geworden De cliënt had geen ander ei bij zich om ee we cheque uit te schrijven. TOKIO (ANP) Economie en energie waren de belangrijkste onderwerpen die minister Van der Stoel gisteren met de Ja panse premier Miki en zij- nambtgenoot Miyazawa heeft besproken. Minister Miyazawa is voor een bezoek aan Neder land uitgenodigd. Met premier Miki besprak mi nister Van der Stoel de interna tionale situatie, de resultaten expansie. Volgens de Japanse staatstelevisie was evenwel de bezetting van de Franse ambas sade in Den Haag door Japan ners het voornaamste onder werp van gesprek. Beide be windslieden betreurden dat bij deze zaak Japanners betrokken waren. Minister Van der Stoel sprak ook zijn bezorgdheid over ver breiding van kernwapens uit. de Europese topconferentie Miyazawa verzekerde hem dat het Duitse en Nederlandse Japan op korte termijn het ver drag programma voor economische Grond wets wijziging geen halszaak TUSSEN HAAR GEWONE, veeleisende werk door zit de regering ook nog voor het probleem dat ze een paar ingewikkelde „algemene zaken" moet proberen op te lossen. Bijvoorbeeld de grondwetsher ziening. Uit de voorlopige reacties van de Tweede Kamer is al gebleken, dat het kabinet—Den Uyl een zware dobber zal hebben om de volksvertegenwoordiging te winnen voor voorstellen zoals die opgesloten liggen in de regeringsnota grondwetsherzieningsbe- leid. Gekozen formateur, kiesdrempel, districtenstelsel, lijstverbin- ding, het zijn allemaal zaken waarvoor zeker als ze aan elkaar gekoppeld worden de parlementaire meerderheidsmening nog niet in het verschiet ligt WAT INTUSSEN OOK VAST STAAT, is dat de grondwetsherzie ning voor de publieke opinie geen levende kwestie, laat staan een halszaak is. De interesse is vooral te vinden in politieke partijen en bij deskundigen in het staatsrecht De grotere massa raakt alleen geïnteresseerd, als politici beweren dat andere problemen (demo cratisering, economische kwesties, sociaal welzijn) veel beter gere geld zouden kunnen worden, als kiesstelsel en regeringsformatie maar anders geleregeld waren. En dat is nu juist een onbewezen stelling; er zijn verschillende politieke ontwikkelingen aan de gang welke niet afhankelijk zijn van wijzigingen in het functioneren van de parlementaire democra tie. Het is zelfs niet uitgesloten dat bepaalde wijzigingen in het kiesstelsel via polariserende consequenties zullen leiden tot een uitholling van de echte democratie, als gevolg waarvan in een volgend hoofdstuk van het leven van de Nederlandse staat gevaar lijke ontwikkelingen te signaleren zouden kunnen zijn. DAAROM KAN HET KABINET-DEN UYL bij de verdere behan deling van de nota niet ontkomen aan een duidelijk een bevredi gend antwoord op de vraag, of er op dit moment wel echt behoefte bestaat aan een totale grondwetsherziening. Te meer omdat allerlei evoluties nog in volle gang zijn zonder dat men de consequenties ervan al kan overzien. De ontwikkelingen welke gaande zijn, kunnen de por welke zou vooortvloeien uit bepaalde staatkundige veranderingen missen, zonder dat het algemeen welzijn er schade van ondervindt. Integen deel, wij vrezen dat veel van wat tot nog toe voorgesteld werd, ergens toch terug te brengen valt tot opportunisme of de interesse sfeer van al dan niet wetenschappelijke hobbyEsten. Slechte elementen om er een grondwetsherziening aan op ie hangen. DE BELT Ook morgen zal ons land zich in zachte lucht bevin den, waarbij de regenkansen vrij klein zijn. In de afgelopen nacht bleef het vrijwel overal droog. De minimumtemperatu ren lagen tussen 7 en 8 graden en daarmee nauwelijks onder de maxima van gistermiddag. In West-Europ komt nu geen vorst meer voor met uitzonder ing van de berggebieden en van Noord-Scandinavië. Wel is er de afgelopen dagen vooral in Scandinavië, Finland en Oost- Europa een flink pak sneeuw bijgekomen, /tko Vooruitzichten voor zondag: Vrij zacht met eerst af en toe regen of motregen en later op klaringen. Aantal uren zon: 1 tot 5. Min. temp.: omstreeks 3 graden. Max. temp,: omstreeks 7 graden. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 90 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 60 procent. Een trots heer P. G. Schmetz, chef kok In Vlis- singen, zet hier de zilveren koksmuts op het hoofd, dlo hij even tovoren won in de Natio nale kookwed- strijd in het con grescentrum van do RAI. te Am sterdam waar de Horecava wordt gehouden. Proloog wil schadeloos gesteld worden EINDHOVEN (ANP) De to- neelwerkgrocp Proloog heeft besloten een civiele procedure aan te spannen tegen het Twee de Kamerlid mevr. S. van Vee- nendaal (DS'70) voor de geleden schade ten gevolge van de ge-, ruchtmakende uitspraken van het Kamerlid. Over welk be drag het precies gaat, is niet bekend. Proloog zal in elk geval een claim indienen van 7000 gulden voor de kosten van de korte gedingen. Tevens zal de toneel- werkgroep een claim indienen voor een aantal niet verkochte voorstellingen. De International Aart Club The Hague exposeert van 25 januari tot 9 februari werk van leden in Panorama Mesdag, Zeestraat 65b Den Haag. In het Singermuseum te Laren is van 11 januari t/m 16 februari de reizende tentoonstelling „Le venslang zitten" te zien. Van 25 januari t/rri 23 februari wordt werk getoond van kunstenaars uit de weense school van het fantastisch realisme Van 26 ja nuari t/m 16 februari worden schilderijen van Frederik Aar- jen getoond. Bet persbureau TASS meldt dat op 7 en 8 januari in Moskou bijeenkomst is gehouden de raad van ministers van fensie van de landen van pact van Warschau. ROTTERDAM (ANP) - In te genstelling tot verschillende streken in Nederland, ook van die rest van Zuidholland, is de situatie van de arbeidsmarkt te Rotterdam veel gunstiger. Rijn mond heeft zelfs behoefte aan 1260 metaalarbeiders. Zodra de weersomstandigheden verbeteren zal de werkloosheid in het rayon Rotterdam zeker afnenemen, aldus de direkteur van het Gewestelijk Arbeidsbu reau te Rotterdam. De voorzitter van de Kamer van Koophandel voor de Beneden- Maas, ir. B. Wilton, wees hierop gisteren in zijn nieuwjaarsrede eveneens. Hij stelde vast, dat Rijnmond een tekort aan ge schoolde arbeidskrachten in verschillende bedrijfssectoren heeft. Dit geldt volgens ir. Wil ton zelfs voor de bouwsector. De -Nederlandse Volksdansver eniging gaat een aantal instruc tiecursussen geven. In Den Haag wordt op 10 maandag avonden een curus internatio nale volksdansen gegeven, afge stemd op degenen die werk zaam zijn in het onderwijs, jeugdwerk e.d. De cursussen worden gegeven in het gymnas tieklokaal van de Prins Mau- ritsschool aan de Resedastraat Inlichtingen en aanmeldingen: Ned. Volksdansvereniging. Pro veniersstraat 9b Rotterdam, tel. 010-246383.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 9