Bende oefende zware terreur uit Eindhoven Rotterdam wil volledige vergoeding van olie-schade Koop en draag uw valhelm nog vandaag! 1974 t'T' »-*!< m LOTERIJ-DIREKTEUR WERD DOOR SPANJE UITGELEVERD Kamerlid overstelpt met reakties na aanval op buitenbussen PTT Voor tuinbouw viel niet helemaal tegen Generaal P. Arrupe kapittelt Jezuiten Over 3 weken is het al i februari! Randkrant iTRIJDAG 10 JANUARI 1975 LE1DSE COURANT/ PAGINA 7 975 Vele duizenden Volkswagens staan op I Staten is de autoverkoop sterk gedaald. De' n groot terrein bij de Amerikaanse stad export van Volkswagen naar Amerika daal- Duston te wachten op een koper. Mis- de in 1974 met 30 procent, hien vergeefs, want ook in de Verenigde lozambique aat stroom «veren aan luid-Afrika iHANNESBURG (AP) De re dering van Mozambique zal de levering van stroom van de Cabora Bassa-dam aan Zuid- fcfrika toestaan, zo berichtte steren de Zuidafrikaanse ra- lio. De enorme dam zal halver wege dit jaar gereed zijn; de aanvoerlijnen naar Zuid-Afri- ka zijn al klaar. enorme dam zal halverwege dit jaar stroom gaan leveren; de aanvoerlijnen naar Zuid- Afrika zijn al klaar. De Cabora- lassa-dam, die met Zuidafri- taans kapitaal is gebouwd, was voor de omwenteling in Portu- al een van de belangrijkste loei witten van de Frelimo-gue- illastrijders. Ze slaagden er lauwelijks in de dam zelf te «reiken, maar wisten door aanvallen op aanvoerlijnen wel ie bouw te bemoeilijken. De leverantie van stroom zal Mo zambique de grote Zuidafri kaanse leningen voor de dam noeten afbetalen. Volgens een log door de Portugezen met uid-Afrika gemaakte afspraak tal Zuid-Afrika ongeveer 65 >rocent van de elektriciteitspro- luktie afnemen. Uiteindelijk vil Mozambique echter de tota- I i produktie zelf gebruiken. Ilan de dam is sinds 1968 ge- ■J ouwd. m.i merika levert raai jagers aan aoedi-Arabië «SHINGTON (AP/Ktr.) i. Saoedi-Arabië heeft een over- enkomst gesloten met de Ver- nigde Staten over de levering an straaljagers voor een be- ::.v circa 756 miljoen dol- bijna 1,9 miljard gulden. Iet gaat om een niet bekend emaakt aantal Northrop F-5 J^ers, plus de levering van ij's reserve-onderdelen en de oplei ding van Saoedi-arabische pilo- en. oedi-Arabië beschikt al over irie eskaders F-5 jagers en be- telde vorige maand in Fran krijk 200 tanks, 250 pantserwa- ;ens en luchtafweersystemen. n het kontrakt met Amerika is !e bepaling opgenomen dat de traaljagers niet aan andere anden doorverkocht mogen morden. De Verenigde Staten lebben Saoedi-Arabië ook de evering van de moderne Phan- om F-4 jagers voorgesteld, loewel regeringswoordvoer- n Washington zeiden niet levreesd te zijn voor een bewa- (eningswedloop in het Midden- losten, zijn volgens waame- riers Saoedi-Arabië en Perzië lezig te streven naar een nachtspositie in het betrokken [ebied. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Rotterdam wil van het Rijk een volledige vergoe ding van de schade die de gemeente heeft geleden door de energiekrisis. Het gemeentebestuur heeft het college van b. en w. opdracht gegeven weer met het kabinet te gaan praten. De raad meende gisteravond unaniem, dat de toegezegde vergoeding van 24 miljoen gulden niet geaccepteerd kon worden, terwijl de werkelijke schade op 46 miljoen geraamd wordt. Wethouder J. Riezenkamp van Fi- Rijk. Hij had de regering voor- nanciën zei zeer teleurgesteld te gesteld, dat Rotterdam 'eender zijn over de bijdrage van het de van de schade zelf zou dra gen als een soort „onderne- mersrisiko". Maar die suggestie werd niet overgenomen. In de raadsvergadering was de PvdA-fractie van plan het voor stel van b. en w. te steunen over de 16 miljoen „eigen risiko". CDA-fractieleider Viersen, oud- havenwethouder, diende echter een motie in: men meende dat er genoeg argumenten zijn om een volledige schadeloosstelling uit Den Haag te krijgen. Ui teindelijk steunde ook de PvdA deze motie. handen aan 't stuur ogen op de weg, dank zij deVariomatic EINDHOVEN (ANP) De politie van Eindhoven heeft in de afgelopen maanden stelselmatig een grote ben de opgerold, die goed was voor een lange reeks van vermogensdelikten, zware terreur en smokkel van hasj. Er zijn 25 arrestaties verricht. Vier verdachten zitten nog opgesloten in Frankrijk en Spanje. Leider van de bende was de 21-jarige B. van V. Van de bende maakten ook diens vader, broer en oom deel uit. De moeder van een van de bendeleden heeft een jaar in Spanje gevangen gezeten in ver band met hasjsmokkel. In de afgelopen twee jaar heeft de bende bij vele honderden inbraken voor meer dan een miljoen gulden geroofd. Daarvan is niets terug gevonden. Een van de hoofddaders zou van de buit een huis hebben gekocht. De belangrijkste bron van inkomsten vormde de smokkel van hasj. Vele honderden kilo's werden vanuit Ma rokko naar Nederland gebracht. De terreur die de bende uitoefende was ver schrikkelijk. In tientallen cafe's in Eindhoven sloeg men de inboedel kort en klein om er zo grip op te krijgen. In alle gevallen lukte dat. Dat gebeurde ook met snackbars en sex-clubs. Vijf mensen werden tijdens akties zodanig mis handeld dat zij voor lange tijd in het ziekenhuis opgenomen moesten worden. De bendeleden maakten er volgens een politiewoordvoerder een sport van sigarettepeukjes uit te drukken op de lichamen van het vrouwelijk personeel van sex-clubs. Meerder malen werden meisjes in sex-clubs onder bedreiging verkracht. In twee gevallen heeft de bende zich schuldig gemaakt aan poging tot doodslag, op oud-ben deleden. Een van hen werd een dag lang ver hoord tijdens zware mishandeling. Een ander werd dwars door het hoofdgeschoten. Een aantal malen werden mensen gedwongen hun dure auto's af te staan. Ging men daar niet op in, dan werd de auto volledig vernield. Bij de inbraken waren tapijten, kleurentelevi sies, antiek en dure auto's favoriet. De angst voor de bende is zo groot, dat toen de drie hoofddaders nog op vrije voeten liepen, niemand durfde praten. Zelfs nu deze in de gevangenis zitten oefenen ze via tussenperso nen nóg druk uit op eventuele getuigen. Een maal, aldus de politie, is een man dwars door een raam van een flat op de tweede verdieping gesprongen toen hij een bendelid zag aanko men en daarna dwars door een raam een andere woning binnengevlucht Dit kap:tale gebouw in Londen, aan Corn wall Terrace met uitzicht op het Regent's Park, heeft driejaar leeg gestaan. Het gebouw is nu gekraakt door een groeiend aantal jongelui, die het zich met hun hebben en houwen in de gelambrizeer- de zalen gemakkkelijk hebben gemaakt. Het gebouw was vroeger de residentie van de hoge commissaris voor Nieuw Zeeland. De Britse overheid zal nu bekijken wat er met het gebouw moet gebeuren. v! OTTERDAM (ANP) Spanje heeft de 35-jarlge ex-Ioterlj-dlrec- 1®ur Albert B. naar Nederland uitgewezen. Sinds maandag zit '9; hij in een cel van het Rotterdamse huis van bewaring. De man, Directeur van de SUFA (Algemene Loterij Nederland) heeft zich ruim een half miljoen gulden toegeëigend. Hij was naar Spanje n fegaan om zich te onttrekken aan de Nederlandse justitie. Hij ral vermoedelijk volgende maand voor de rechter worden ge- - bracht. Gesprek met Amerika over KLM verder in Nederland DEN HAAG (ANP) - Minister Westerterp van Verkeer en Wa terstaat heeft ingestemd met het Amerikaanse voorstel de luchtvaartonderhandelingen tussen Nederland en de Ver enigde Staten op 27 januari aanstaande in Nederland te hervatten. Een woordvoerder van zijn minis terie zei gistermiddag dat i nister Westerterp deze derde gespreksronde over het passa giersvervoer van de KLM op de Noordatlantische route Nederland zelf zal leiden. De Amerikaanse onderminister van Vervoer, Raymond Wald- mann, leidt de Amerikaanse de legatie. Waar de onderhandelin gen precies zullen worden ge houden, is nog niet bekend. DEN HAAG De telefoon van ties, het Tweede Kamerlid Jan Beekmans (D'66) uit Huppel bij Niet alleen van mensen bij wie de Winterswijk staat de hele dag buitenbussen het i roodgloeiend. Sinds hij deze week aan staatssecretaris Mi chel van Huiten (Verkeer en Waterstaat) heeft gevraagd wie er moet opdraaien voor de ve~- nielingen van de PTT-buiten- bussen, die in de nieuwjaar snacht het doelwit van vuur- jaarsnacht zwaar te verduren hebben gehad, ook de mensen die in het algemeen bezwaar hebben tegen de hen door de PTT opgedrongen buitenbussen luchten hun hart bij de heer Beekmans. De klachten komen vooral uit het oosten, maar ook der aktie gevoerd tegen de bui tenbussen. „Sommige staan wel 500 meter of meer van huis af. En dan is de PTT-service nog zo slecht: ze bezorgen post tus sen tien en twee uur, maa is geen peil op te trekken. Moet je eens indenken wat dat voor oudere mensen vooral in winter betekent, om even meter te lopen om te kijken of je post hebt gekregen". (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Voor de groenten- en fruitteelt was 1974 geen geweldig jaar, maar over het alge meen is er geen reden om te spreken van een slecht jaar. Dit zei giste ren de voorzitter van het Produktschap voor Groenten en Fruit, de heer D. van Arcken, in zijn nieuwjaarsrede. De De buitenlandse afzet verliep resultaten waren door- e°ed. hoewel de groei de stookkosten laag bleven. De vraag naa.- glastuinbouwpro- dukten bleef op de Europese markt goed op peil. terwijl de konkurrentie uit Oost-Europa iets minder was dan in voor gaande jaren. Daardoor kwam een vrij vlotte afzet tot stand die echter de inflatie niet kon kompenseren. In het algemeen was volgens hem 1974 „een be trekkelijk moeilijk jaar in een overgangssituatie." prijs van tuinbouwprodukten, wat mogelijk moet zijn als de huidige vraag blijft bestaan." gaans net niet genoeg om het hoofd te bieden aan de sterke kostenstij gingen, waardoor de verzwakking van de fi nanciële weerstand van de tuinders verder ging. Dat de resultaten toch niet tegen vielen, aldus de heer Van Arc ken, kwam ondermeer door de zachte winter '73/'74 waardoor Evenals de teelt had de invoer te maken met een verzadiging van de markt voor de belang rijkste produkten. Voor de glas tuinbouw zag de heer Van Arc ken voor dit jaar de grootste onzekerheden in het energie probleem. De prijs van gas en olie lijkt flink hoger te worden en op weer zo'n zachte winter moet men niet rekenen. „Er zal dan ook een aanzienlijke verho ging moeten komen van de 16 mei vorig jaar had B. in Rotterdam terecht moeten haan. Hij bleef echter op Ibiza, daarheen hij twee maanden eerder vertrokken was. Dit met Medeweten van de officier van lustitie die veel vertrouwen had in B. Op Ibiza dreef mevrouw B. een souvenirwinkeltje. Hd 1973 kwam aan het licht, dat B- een half miljoen gulden had •geleend" van een drukkerij in Wageningen. Hij had daar ver bid dat de SUFA een hotel *ilde laten bouwen en maakte Jebruik van een valse verkla- l>ng waarin stond dat hij ge machtigd was geld te lenen. Later bleek dat B. zelf op Ibiza Jen hotel was begonnen met lat geld. Wegens gebrek aan tokses moest hij dat hotel weer •nel verkopen. Bovendien heeft *ij van de SUFA zelf 79.000 lulden verduisterd. Het niet naar Nederland willen komen is B. duur komen te staan: sinds zijn arrestatie op 22 juli heeft hij in diverse slechte ge vangenissen gezeten in Spanje en Frankrijk. Eis 18 maanden tegen aanstichter gevangenis- oproer GRONINGEN (ANP) Acht- tien maanden gevangenisstraf heeft de officier van Justitie gisteren bij de rechtbank in Groningen geëist tegen een 23- jarige Groninger die betrokken was bij het gevangenisoproer in deze stad op 4 augustus. ROME (Reuter/CIO Gebrek aan discipline en uitdaging van het pauselijk gezag bren gen het risico met zich, dat de grootste religieuze orde van de kerk onbestuurbaar wordt. Schending van geheimhouding is een van de ernstigste moei lijkheden voor het bestuur van de orde. De generaal van de jezuiten, pa ter Pedro Arrupe (67) zei dit tot de 237 afgevaardigden van de bijna dertigduizend jezuiten in honderddrie landen, die mo menteel in Rome bijeen zijn voor de tweeëndertigste congre gatie van de orde. Hij zei, dat hij de orde moeilijk kon leiden als sommigen zich vrij voelden om zelfs zijn vertrouwelijke op merkingen door te geven aan nieuwsmedia. Pater Arrupe zei ook, dat paus Paulus zich pijnlijk getroffen voelde, dat Jezuiten, die een speciale gelofte van gehoor zaamheid aan hem hadden af gelegd, in het openbaar zijn daden bekritiseren, alsmede door de manier waarop veel Jezuiten de katholieke leer in onderricht en in tijdschriften doorgaven. Alle geruchten dat er van wege deze situatie spra ke zou zijn van spanning tussen hem en de paus wees hij echter volledig van de hand. Vakcentrales wijzen huidige kernenergie- projekten af UTRECHT (ANP) - De drie vak centrales NVV, NKV en CNV hebben gisteren in Utrecht het op korte termijn uitbouwen van de kernenergie In Neder land onaanvaardbaar genoemd op grond van wat nu bekend is over de gevaren ervan. De vakorganisaties reageren hier mee op de cnergienota van nister Lubbers. De vakcentrales zeggen dat de nederlandse regering zich zaf dienen terug te trekken uit het Kalkar-projekt (de bouw een snelle kweekreactor) roepen de regering tevens op om bij de andere deelnemende landen (West-Duitsland, België en Luxemburg) stappen te dernemen hetzelfde te doen. Na een periode van vijf jaar zal opnieuw bezien moeten worden of zich ontwikkelingen hebben voorgedaan die maken dat ker nenergie wel verantwoord kan worden toegepast, zo zeggen de vakorganisaties. Fundamentele doorbraken op technisch ge bied achten zij hiertoe nodig. Het jaar van de vrouw is be gonnen: in bus en tram staan vrouwen nu hun plaats af aan Gluurder Op onderzoek uitgegaan in antwoord op een telefoontje van een ongeruste vrouw, trof politieagent Belding uit Red wood City ir. Californië in een donkere hoek van haar huis een man aan. Belding ging met de man naar de voordeur en vroeg aan de vrouw of ze de gluurder soms kende. „Of ik hem ken", riep de vrouw uit, „hij is mijn man en hij stinkt weer naar drank ook". Te duur Een Britse badmeester, 1.85 meter lang en ruim 100 kilo zwaar, die het bij het stijgen van de voedselprijzen niet meer zag zitten, heeft besloten over te gaan tot het eten van gras. De 54-jarige Walter Cor nelius uit Peterborough is overigens een enthousiast her-, bi voor. „Ik eet er heel wat van per dag. Gras en klaver heb-' ben een enorme voedings waarde en geven mijn spieren wat meer kracht". Als enige' luxe permiteert hij zich wat melk bij zijn dagelijkse quan tum van twee kilo gras. Verschalkt Een tippelaarster die de politie van Vancouver herhaaldelijk in de luren had gelegd is door een slimme rechercheur ver schalkt De politieman zat in zijn surveillancewagen te wachten op een collega toen de prostitué hem vroeg „ben je een agent?". Hij pakte zijn kladboekje en schreef ,jk ben doofstom". Zij pakte zijn pen en krabbelde „heb je zin in' een verzetje?". „Ja", schreef de agent, „wat voor een verzet je?" „Kom mee naar mijn ka mer, 30 dollar", antwoordde ze. De rechercheur pakte zijn boekje terug en schreef de verpletterende volzin „u staat onder arrest". Afgehakt De moordbrigade van de poli tie van Flensburg heeft zich enige tijd het hoofd gebroken over de afgehakte hand die met oudejaar door kinderen op straat was gevonden. Bij het onderzoek stootte zij op een inwoner van Harrislee bij Flensburg, die bekende dat hij de hand gevonden had gebon den aan het stuur van zijn auto. Boos over de kwalijke grap had hij het al in staat van ontbinding verkerende li chaamsdeel weggeworpen. Al spoedig daarna bleek, dat men niet met een vreselijke mis daad te maken had, maar dat de hand, geconserveerd in een met alcohol gevulde glazen pot, deel had uitgemaakt van leermateriaal op een school. Toen de pot was gaan lekken en het grootste deel van de alcohol was weggelopen, had men de 100 jaar oude hand weggegooid. Wie haar aan het stuurwiel had gebonden is een raadsel gebleven, over de op lossing waarvan de politie zich niet meer druk wenst te ma- it Bier Een Zweedse bierbrouwerij heeft - althans vanuit reclame- technisch oogpunt - eer inge legd met de verkoop van bier in blik waarop afbeeldingen van naakte vrouwen en schut tingwoorden voorkomen. Het zogeheten „pornobier" wordt momenteel alleen gëexpor- teerd naar Denemarken, waar 'de verkoop bijzonder vlot gaat. Wij hadden op zo'n af trek van pornobier niet gere kend", zei de verkoopleider, ,jnaar het is tenslotte niet on gewoon dat de bierdrinker het oog gaarne laat rusten op een welgeschapen vrouw terwijl hij zijn dorst lest". De Zweed se brouwerij was eerst naar de befaamde Deense brouwerijen van Tuborg en Carlsberg ge stapt. Maar deze vonden por no-etiketten op hun superieure bier beneden hun waardig heid. Inflatie De werknemers van een fa briek van breigoederen in het Engelse Leicester hebben vrij willig afgezien van een loons verhoging van bijna 18 gulden, waarop zij volgens hun ar beidscontract recht hadden. De 370 werknemers, voor het merendeel vrouwern, besloten op een vergadering tot deze vrijwillige bevriezing van hun Joon om daarmee een bijdrage te leveren in de strijd tegen de inflatie en om de werkgelegen heid niet in gevaar te brengen. „Als we de loonsverhogong hadden aangenomen, zouden de produkten van onze fabriek duurder zijn geworden, er zou den minder bestellingen ko men in dat betekent minder werk voor ons", zei een wer kneemster. Hun vakbond, die bij onderhandelingen met de werkgever deze verhoging er door had gekregen, voelt zich echter in zijn hemd gezet.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 7