CRICKETBOND WIL AANTAL BONUSPUNTEN VERHOGEN Bloemlezing van 25 klassieke s Om wedstrijden attractiever te maken Studentenorkest komt 23 januari in Congresgebouw Kies een goede auto, maar evengoed een garage die aandacht voor uneeft. n PAGINA 6 I.F.1DSE ("Ol'RANT VRIJDAG 10 JANUARI 1975 (Van onze sportredactie) DEN HAAG De teruglopende be langstelling voor cricket in Neder land is al jarenlang een doorn in het oog van de fervente aanhangers van deze „king of sports". In het achter ons liggende cricketseizoen werden van allerlei zijden suggesties geop- Dezcr dagen kwam het 96-jari- ge HCC, de vereniging roet de rijkste staat van dienst met een plan, waarvoor men de clubs uitkomend in de hoofd-, eerste- en overgangsklasse hoopt te winnen en dat voor de hoogste klassen een inde ling in vier poules van zes teams propageert waardoor het aantal wedstrijden van 14 naar 10 wordt teruggebracht perd om het spel voor de beoefenaar èn de toeschouwer aantrekkelijker te maken, nadat het invoeren van het bonuspunt voor de snelstscorende partij bij een draw enkele jaren gele den niet tot het aanvallender cricket had geleid, dat men er van gehoopt had. 55 overs per innings voorstelt. De Koninklijke Nederlandsche Cricketbond, die al sedert 1972 in de lagere klassen proeven neemt met zogenaamde expe rimentele wedstrijdbepalingen komt na lang bestuderen met een geheel ander plan, dat zij op de algemene vergadering op 1 maart aanstaande ter ta fel wil brengen. De voornaam ste wijzigingen op het huidige wedstrijdreglement zijn het te rugbrengen van de speeltijd van zes-en-een-half-uur naar zes uur en eveneens een maximum inningsduur, name lijk van drie uur voor de eerst- battende partij met een mini mum van 55 overs. Maar waar het plan HCC de draw geheel wil afschaffen wie de meeste runs maakt wint wil de KNCB deze niet alleen handhaven, maar om tot attractiever lees aanval lender cricket te komen het aantal bonuspunten nog ver hogen. Wie het snelst scoort bij een draw krijgt nog steeds z'n bo nuspunt maar de laatstbatten- de partij kan nog 'n extra punt veroveren als 80% van het to taal van de eerstbattende team wordt gemaakt. De puntenver deling zou bij een onbeslist dus 1—1, 2—1, 2-2 of 3—1 kunnen worden. Voor een tie beide elftallen scoren evenveel runs, maar van de laatstbattende partij moeten wel alle wickets geval len zijn wordt aan beide teams drie punten toegekend. Bij een gewonnen partij blijft de verdeling 5—1, tenzij de verliezer het snelst heeft ges coord, wat dit team een bonus- punt en dus de verdeling 52 oplevert. Deze regeling zou dan voor de hoogste klassen tot en met 2-A1 en 2-A2 gelden, voor de lagere afdelingen zou de speel tijd tot 5 uur worden terugge bracht met een maximum van 2 3/4 uur of 50 overs per in nings. Het klinkt allemaal erg inge wikkeld en in feite is het dat ook voor de toeschouwer, die 'ns even naar cricket komt kijken en zich niet voortdu rend ophoudt in de buurt van de scoringsboeken. Wordt cric ket straks alleen maar bezoch» door accountants en leden van de rekenkamer, worden de scorers vervangen door boek houders en wordt het spel al leen maar gespeeld door jon gelui met een tien voor wis kunde en een rekenliniaal in- plaats van een cricketbat? Mr. Klaarenbeek, die zich bij zonder intensief met de nieu we formule heeft beziggehou den, zag het niet zo somber in. „Het publiek zal aantrekkelij ker en aanvallender cricket zien. Daar is het tenslotte om mam begonnen. Het kan al spoedig zelf beoordelen hoe de kansen staan". Een moeilijk punt blijft echter de indeling met acht teams en veertien wedstrijden. Zit het weer tegen, dan zal de compe titieleider, die op de eerste pinksterdag hoopt te begin nen, maar met een vrij om vangrijk internationaal pro gramma zit toch wel in moei lijkheden komen. Temeer daar de wintersporters de voet balcompetitie dreigt uit te lo pen en de hockeyers willen steeds eerder (nu al begin au gustus) beginnen het cricket steeds meer in de tang nemen. En twee-derde van de cricket- velden zijn des winters voor hockey gereserveerd. De KNCB ziet het nog niet zo zorgelijk. Hun nieuwe voorstel en de praktijk zal moeten leren of het in de toekomst voor verbetering vatbaar is zou voor twee seizoenen gel den. Op 1 maart komt het in een buitengewone vergadering ter tafel en op de jaarlijkse algemene ledenvergadering op 19 april zou dat laat zijn. In tussen heeft HCC volgende week dinsdag alle vertegen woordigers uit de hoofd-, eer ste- en overgangsklasse bij el kaar om de stemming te peilen over hun voorstel, waarbij de initiatiefnemer in feite meteen zelf een stap terug doet door z'n derde elftal in feite te laten degraderen. Hoe de ontwikkelingen verder ook mogen zijn, beide partijen zijn het over één punt eens: de eerste battende partij mag niet langer dan 55 overs aan de wickets staan. Voor 'n ieder, die het behoudende cricket in Nederland in de laatste jaren heeft gezien een verademing. We zijn in ieder geval op de goede weg om er ook in ons land van cricket weer „the king of sports" te maken. Studenten moeten tegenwoor dig beter op hun studietijd let ten dan vroeger. Het was dus de vraag of er zich nog genoeg zouden aanmelden om zich een maand beschikbaar te houden voor het Nederlands Studente norkest, dat sinds 1952 elk jaar opnieuw wordt geformeerd. Re- petitietijd en tournee werden daarom dus wat ingekort zodat ze nu drie weken in beslag ne men, en zie: uit alle delen van het land toonden universitaire studenten en leerlingen van het Hoger Beroepsonderwijs op nieuw veel enthousiasme. Men kon zelfs selectief te werk gaan bij het samenstellen van een ensemble van 75 musici, er was een kern van 35 die verleden" jaar ook al meededen, en men had bij uitzondering ook ge noeg contrabassen en altviolen. Op zijn tournee ten bate van gehandicapte en ontheemde stu denten voor dat mooie doel kon vorig jaar 18 000 gulden worden afgedragen! komt het orkest onder Maarten Smit don derdag 23 januari in het Haagse Congresgebouw. Het program ma vermeldt de zelden te horen eerste symfonie van de 26-jarige Tsjaikowski, die dit werk zelf een „winterdromerij" noemde. Verder spelen de blazers een militaire „Zapfenstreich" van van Beethoven, Herman Jeuris- sen, die studeert aan het Til- burgs Conservatorium, is solist in het vierde hoornconcert van Mozart Willem Laakman van de Nederlandse Opera draagt twee Papageno-aria's uit „Die Zau- berflöte" voor. Zoals altijd, zou ook nu een Nederlands werk worden uitge voerd, gemaakt in opdracht van en afgestemd op de mogelijkhe den van het Studentenorkest. Ton de Kruyf componeerde een absurdistische mini-opera, waarin Laakman als solist zou optreden en die Jean-Paul Franssens zou regisseren. Au teursrechtenmoeilijkheden met de Franse schrijver, die het dra matische gegeven leverde, ble ken op korte termijn onoplos baar zodat deze première helaas niet kan doorgaan. Men rekent er op dat men het werk in 1976 wél zal kunnen brengen. Nu ko men er de aria's uit „Die Zau- berflöte" voor in de plaats. Exposities Rijksmuseum voor Volkenkunde: Steenstraat 1, tel. 32641. Ma. t/m za. 1017 uur, zon- en feestdagen 13—17 uur. Tot 8 januari de tentoonstelling „Zuidzee uit de doeken", het leven en werken op het Zuidzee-eilandje Moce (Fijigroep). Rijksmuseum van de geshledenls der Natuurwetenschappen Steenstraat la, tel. 23084. Ma t/m za 10-16 uur. zon- en feestdagen 1316 uur. Tot 2 maart de tentoonstelling „Ge zondheid en Medische technieken". Koninklijk Nederlands Legermuseum: Pesthuislaan 7, tel. 35241. Wegens verbouwing tijdelijk gesloten. Rijksmuseum van Oudbeden: Rapen burg 28, tel. 46246. Ma t/m za 10.00-17.00 uur. zo. 13.00-17,00 uur. Stedelijk Museum De Lakenhal: Oude Singel 28—32. tel. 44044 Ma t/m za 10.00—17.00 uur. zo 13.00—17.00 uu- r. Een nieuw onderdeel van de per manente expositie, tw. glas en zilver, is te bezichtigen. Galerie Van der Vlist. Botermarkt 3. tel. 22806. Di t/m za 10.00—17.00 uur Tot 7 feb. wandkleden en grafiek. Drukkerij De Bink: Rooseveltstraat 2, tel. 22841. Ma t/m vr. 8.00—17.00 uur. Van 16 jan. tot 28 feb. fototentoon stelling van Pieter Tjepkema. Atelier „De Scherf': Nassaulaan 41, Oegstgeest, tel. 50220. Ma t/m za 9.0018.00 uur. Zondags geslote- n.Expositie van Ans v/d HeideKort en Ans Kwakernaak—v/d Heide. Schilderijen, houtbranden, glasbui- gen. keramiek, mozaiek, tegels. Galerie Heulf: Hoflaan 7. Wassenaar, tel. 01751—12185. Di t/m za 10 00-17.00 uur; di 20.00-22 00 uur Zondags geopend na afspraak. Van 8 februari tot 1 maart tentoonstel ling Schilderijen van Victor Bouter, aquarellen van Gert Hendriksen, ke ramische plastieken van Peter Hars- De Schakel": Berkenhoven 13, Leid- schendam, tel. 274192. Tot 1 februari Wandkleden van Lydia Luyten en etsen van Pol Jong, beide leden van werkgroep „De Bange Duivel". Dag. geopend behalve zondag. Belastingverhogin gen in Zevenhoven Van onze correspondent ZEVENHOVEN Inwoners van Zevenhoven krijgen dit jaar te maken met een aantal belastingverhogingen. De reini gingsrechten worden verhoogd tot 45 en de opcenten perso nele belasting worden van 200 naar 250% gebracht. De hon denbelasting is vastgesteld op 40, terwijl de woonforensen- belasting met 15% wordt ver hoogd. Deze belastingmaatregelen zijn deze week door de gemeente raad goedgekeurd. Een krediet van 19.385 is be schikbaar gesteld voor de open bare verlichting aan De Dobbe. Een perceel van 37 m2 grond van de Polder Nieuwkoop wordt tegen een prijs van 12 per m2 aangekocht. Het bedrag voor het onderwijs per leerling is op de begroting verhoogd van 215 naar 255. De partij Gemeentebelangen wees op de noodzaak van be hoefte planning voor de wo ningbouw en gaf te kennen een realisering van de kruising van de Dorpskern, waarbij het aan zien van het dorp niet wordt aangetast, toe te juichen. Vol doende middelen zijn daar ech ter nog niet voor aanwezig. Zij toonde zich tevens een voor stander van het bomenplan. Ook hiervoorontbreken het ko mend jaar de gelden. Dan iel-Wayen berg Platen met fragmenten van bekende klassieke muziek ra ken weer „in" bij de disco- produktie. Wat betekent dat ze hiervoor bij de consumen ten een belangstellende markt hebben ontdekt. Onder de ti tel „Vijf-en-twintig maal goud" komt HMV met een dubbelalbum <C 181-25139/40) aan de behoefte tegemoet. Waarbij de prijs maar dit maal in guldens ook al op 25 uitkomt. Er zitten diverse kwaliteitsop namen in het album; van be roemde orkesten onder meer onder leiding van Von Kara- jan. Sir John Barbirolli, Yehu- di Menuhin, André Previn en André Cluytens. Voor klavier- vertolkingen zorgen John Og- don, Walter Gieseking en Da niel Wayenberg; de laatste on der meer in d§ bekendste Lie- bestraum van Liszt en Van Beethoven's „Für Elise", dat men in zijn vertolking .nu eens goed in de maat hoort spelen. Op alle toeren klinkt muziek De bloemlezing van orkest- Werk brengt virtuoze naast ge voelige stukken: in het laatst genoemde genre onder meer de bekende „Air" van Bach (3de suite), „Letzter Friihling" van Grieg en de wals uit „Eu- gen Onegin". De virtuositeit overheerst; om enkele voor beelden te noemen: de Uren- dans uit „La Gioconda", de Sabeldans van Khatchatoe- rian, de Vuurdans van De Fal- la, de Walkürenritt van Wag ner en het Perpetuum Mobile van Strauss. Verder diverse stukken uit balletten van Tsjaikovsky en het grote succes van de Lon- dense „proms": „Land of hope en glory". Als piece-de-restis- tance naast dit vele vuurwerk nog een badinerie uit Bach's 2de orkestsuite en een canon voor drie stemmen van Jo- hann Pachelbel; dit laatste, evenals een adagio van Bach, voortreffelijk gespeeld door het kamerorkest van Toulou- Een typerende „U vraagt, wij draaien"-plaat Het moet gek lopen, als er niet iets bij zit, wat u graag horen wilt. G. Plattelandsvrouwen Alkemade starten met „burenhulp" Van onze correspondent ROELOFARENDSVEEN In de gisteren gehouden jaarver gadering van de afdeling Alke made van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen is voorzit ster mevr. Heemskerk met alge mene stemmen herkozen en heeft mevr. Bergman na zeven jaar haar bestuursfunctie aan mevr. Zwartelee overgedragen. De voorzitster sprak in haar openingswoord van een gunstig 1974, waarin het aantal leden sterk is gegroeid en waarin de boeken met een batig saldo van 364 werden afgesloten. Tijdens de bijeenkomst werden plannen geopperd om een in tensieve „burenhulp" op gang Taberna wordt omgedoopt in De Fuik Van een onzeb verslaggevers Oegstgeest De Stichting Jeugd- en jongerenwerk Oegstgeest te brengen, met een tafeltje- dekjeservice voor bejaarden en alleenstaanden. Voor de realisa tie is nog een groot aantal vrij willigers nodig (inl. Bureau Maatschappelijke Hulpverle ning en aan de Goggstraat 11). Diverse leden van de vereniging brachten verslag uit van de cur sussen, die het afgelopen jaar werden gegeven. De voorzitster beloofde in een later stadium nog mededelingen te doen over activiteiten in het kader vah het jaar van de vrouw. opent zaterdagmiddag om twee uur haar vernieuwd gebouw Taberna, dat bij deze gelegen heid wordt omgedoopt in „De Fuik". Op donderdag-, vrijdag, zaterdag- en zondagavond zal het gebouw voortaan open staan voor jongeren van zestien jaar en ouder. Daarnaast start op donderdag avond een gesloten groep. Uit de bezoekers werden op korte termijn een aantal commissies gevormd, die de voorbereiding van de activiteiten op één avond per week moeten gaan treffen. In aansluiting op de opening wordt zaterdag een open huis gehouden. Frankrijk revalueert goud (Van onze correspondent) PARIJS Frankrijk heeft zijn goudreserve ruim gerevalueerd waarmee het zijn financieel-econonomische situatie aanmerkelijk verbeterd heeft maar waarmee de ontwaarding van de dollar geaccentueerd wordt. Verder zal deze dollar-ontwaarding er moge lijk toe kunnen leiden dat de aardolie binnen afzienbare tijd in Europese valuta's in plaats van in dollars betaald zal moeten worden. De Franse wisselvoorraden (goud en deviezen) waren in december met een miljard franc gedaald. Door nu de goudvoor raad te revalueren tot een prijs die ongeveer overeen komt met de vrije markt-prijs van dit edelmetaal heeft Parijs zichzelf de mogelijkheid geschapen deviezenleningen aan te gaan met deze gerevalueerde goudvoorraad als onderpand. De daling var Franse wisselreserves in december is overigens minder een gevolg van de verhoogde aardolieprijzen dan wel van de aan ItaTië verstrekte zogenaamde solidariteitslening van twee miljard franc. Claimemissie Amrobank AMSTERDAM (ANP) De Amrobank gaat 1.458.616 nieuwe aande len elk groot 20 nominaal uitgeven tegen de prijs van 52,50 per aandeel met voorkeursrecht voor aandeelhouders in de verhou ding van nominaal 20 nieuw kapitaal op nominaal 200 bestaand kapitaal. Over 1974 zal een dividend worden uitgekeerd van per aandeel (vj. 3,60), zo heeft de bank meegedeeld. Op de 9,75 pet obligatielening 1975 per 1981-1985 groot 100 min ten laste van de Amrobank is tot een zodanig bedrag ingeschreven dat de toewijzing gering zal zijn. Rijnsaterwoude ziet molenfilms Van onze correspondent RIJNSATERWOUDE In het Nutsgebouw wordt vanavond een filmavond gehouden, u bij een drietal films worden vertoond over molens. De heer P. van Beek, een oude molen maker, die zijn bedrijf een paar jaar geleden aan zijn zoon c droeg, heeft het programma georganiseerd. De eerste film toont het vervoer van een lenromp naar Warmond, v. bij indertijd zelfs een r moest worden overgestoken. De tweede gaat over het stuntwerk dat een jonge molenmaker en zijn mannen moesten uithalen om in ëen fikse storm een mo len in Gemert (N.B.) te monte ren. Uit 1931 dateert de derde en laatste film „De stoere wer kers". Al het vertoonde materiaal is ge filmd door de heer Kroon uit Amsterdam. De toegang is gra tis, wel wordt om de kosten te dekken een collecte gehouden. Eventuele baten worden be schikbaar gesteld aan de Rijn landse Molenstichting. Universitair nieuws Aan de Rijksuniversiteit in Utrecht zijn geslaagd voor: Kand. ex. Godge leerdheid: mevr. P.C. Smelt-Spren- ger, Delft. Kand. ex. psychologie: J.J.M. Duyndam. Delft. Kand.ex. so ciale geografie: K.J. Philipsen, Voor burg. Doet. ex. sociale geografie: A. Mojet, Den Haag. Artsexamen: D.A.- L.G. Aelvoet. Den Haag. A. van den Berg. Maasland. Kand.ex. natuur kunde: R. Boers, Don Haag. Doct.ex. natuurkunde: W.J.M. Kickert. Delft. Kand.ex.biologie: A.G. Hoekstra, Den Haag. A P. Noordam. Leiden (cum laude). Doct.ex. biologie: R.H. Kemmers, Oegstgeest (cum laude). Doct.ex. farmacie: mej. M. de Wilde, Leidschendam. MO-B ex. biologie: A.C. Hoekstra, Den Haag. Aan de Rijksuniversiteit in Leiden is woensdag de heer B.M. van Ulden - uroloog bij het Sint Laurentius ziekenhuis in Roermond - op het proefschrift getiteld "De muscula- tuur van de blaashals en de urethra posterior bij de man" gepromoveerd tot doctor in de geneeskunde. Aan de Rijksuniversiteit van Leiden is woensdag de heer B.M. Bas op het proefschrift getiteld "Studies on coa- gulase thrombrin" gepromoveerd tot doctor in de geneeskunde. Markten EIERPRIJZEN BARNEVELD (9 jan. - Coop. Veluwse eierveiling: aanvoel 3.563.609 stuks (volgens veilinglijst 2.063.520 stuks) stemming kalm. Prij zen in guldens per 100 stuks: eieren van 50 gram 9,37—9,79; van 55 gram 9,95—10,26; van 60 gram 10,58—10,58; van 65 gram 10,9411,72. EIERVEILING BARNEVELD - Aan voer 1.256.100 stuks, stemming ma- tig. Prijzen in guldens per 100 stuks: eieren van 52—53 gram wit 9,71, bruin 9,88; van 56—57 gram wit 9,97; van 61—62 gram wii 10,67, bruin 10,57; van 64—65 gram wit 10,60. EIERMARKT BARNEVELD - Aan voer ca. 2.700.000 stuks, handel kalm, afloop traag. Eieren van 50—54 gram 9,75—10,15 per 100 stuks, kg-prijs 1.95—1.88; van 57—61 gram 10.40—10.90 per 100 stuks, kg-prijs I,821,79; van 64—67 gram II,60-12,90 per 100 stuks kg-prijs 1,81—1,93. Witte eieren van 60-67 gram 100 stuks lager. i Carol 25—32, Sonia 62—86, k Trophy 90-1,15, A I 260-720, BI 800-1370, B 23.160, 0,219; Anthurii 71. 2.058; Euphorbia 240. 0.218; Fresia 3.175. 1.280. Hyac Grootbl. 4.580, 0,288; 1 6.7027, 1,542; Brilliant 2.255. 0,872; Tulpen 2e 0.511; Rozen kJbl imp 900, 0.24S; Nare kou.gr imp 350. 0.686; Dlv. snijbL imp 8 305, 1.087; Div. snijbl. imp 3 740. 0,871; Azalea 224, 2.857; Begonia 75. 2.500. Cyclaam 448. 0.427; St. Paulea 544, 0,775; Div. potplanten 679, 1,747; Gladiolen-ardent 3.720, 0,378, Gladio len Carmen 750, 0,344, Glad Eurovision 16.550, 0,454; Glad Molicre 1.750, 0,341; Gl. r Fncndship 200, 0,360; GL Spie A Span I Een goede auto, die vindt u in met 4 vestigingen in Leiden de nieuwe generatie VW's en omgeving (er is er altijd en Audi's. één bij u in de buurt). De Golf. de Scirocco. de Passat, Kamsteeg koopt de Audi's. Concepten van de toekomst, met spreek woordelijke zekerheden van VW/AUDI, versterkt met di unieke computer-diagnose. Ze worden u van harte aanbevolen door Kamsteeg. maligc verkoop-si Wel voor blijvend tevreden klanten. Vandaar extra aandacht.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 6