Hoe reageert nieuwe garde og bevrijding van vertrek At je? VERRASSENDE WINST TRANSOL IN TEL AVIV Hans Vultink leert steeds elke dag och zege Atje Onzekerheid beheerst Harm Kuipers in zijn laatste toernooi Lars Carlsson moet rally rijden in ons land gaan stimuleren Elftal Den Haag ongewijzigd Vrijdag 10 januari 1975 LEIDSE courant 'haitske pijlman sophie westenbroek annie borckink SIPPIE TIGHELAAR ■RIES Onthullend citaat uit een ge- iprek met de gisteren uit Inzeil terugge- eerde damescoach Gerard Maarse: Atje Keulen zal ons meer missen dan rij haar". De herinnering aan de grote fwezige op de morgen beginnende tijd om de vakante damesschaatstitel I Assen houdt de emoties toch bezig, 'ie van het tot de kernploeg behorende jftal (Sijtje van de Lende, Sippie Tig- lelaar, Sophie Westenbroek, Annie prckink en Haitske Pijlman) zal plaats smen op de moeizaam door Atje Keu- n prijsgegeven „troon"? m zinnige voorspelling lijkt ondoenlijk. De rijd- irs van de nieuwe generatie zullen een „helse" Inpetitie moeten uitvechten. Ook Gerard Maarse n („eerlijk") niet zeggen wie favoriet is. zijn llen bijna allemaal even sterk en de onderlinge rschillen zullen kleiner dan ooit zijn. Een andere fister zie ik in het algemeen klassement niet bij tvijftal komen". tijdbom is afgesteld. -De spanning valt te Ijden. Deze sfeer aan de vooravond van het iderlandse kampioenschap dames is anders dan iders. De laatste zes jaar, langer zelfs, was altijd H een duidelijk „vertrekpunt" sprake. Eerst phten èn Stien Baas-Kaiser èn Atje Keulen-Deel- ja op het scherp van de snede en later, na het |cheid van Stien, bleef Atje als enige over die Nederlands kampioenschap kon winnen, st maar de realiteit was niet anders. Al die 1 moest de „rest" tegen een brok frustratie fchten. Hoe hard ook werd getraind, het perspec- Dp een betere dan Atjes positie was niet groot ral de het langst bij Maarse ingelijfde rijdster, "s Tigchelaar, leed zichtbaar onder deze frus- Zij wilde nu eindelijk ook weieens de r opeisen. Maar hoewel zij op de langere inden ongeveer de evenknie van Atje was, |n zij nooit door haar gebrekkig sprintvermogen. (Van onze sportcorrespondent) DHOVEN De B-kampioen op de lange baan, lïrrit Woudenberg uit Alkmaar heeft gisteravond de kunstijsbaan in Eindhoven de eerste wed- ijd om de Heinekentrofee 1975 gewonnen. Wou- nberg was in de eindsprint enkele meters sneller n Jos Raaijmakers uit Hoensbroek, Wim van Jven en Albert Weijs. Atje Keulen won bij de milllllllllllllflIlimilllllllllllllllllllllllllllllUIUIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII Het wordt het aanstaande weekeinde interessant te zien hoe de nieuwe garde reageert op de „bevrijding". Zal Sippie Tigchelaar eindelijk de verwachting kunnen inlossen dat ze eens de sterk ste van Nederland wordt? Grote twijfels omgeven deze voor de hand liggen de vraag. De eerste wedstrijd van het seizoen, om de IJssel-cup, eindigde al in haar nadeel. Fries vechtersbaasje Sophie Westenbroek dreef Tigche laar weer naar de achtergrond. Door de grotere onderlinge concurrentie weet Gerard Maarse het nu ook niet meer. De „cijfers*' uit Inzeil van de laatste dagen, toen het ijs redelijk was, het weer was eerder in de voorbereidingstijd slecht, hebben hem de overtuiging ^gegeven, dat Haitske Pijlman in vorm was. „Ze' reed vooral zondag op de sprint erg sterk en kwam ook goed mee op de 1000 en 1500 m". Maar achter deze aangename verrassing plaatst Maarse ook een vraagteken. Deze tijden, realiseert hij zich, zijn onder goede omstandigheden op een nagenoeg ideale baan neergezet. Dat was bijzonder voor Haitske Pijlman het grote voordeel. De veel voor komende wind in Nederland in dit jaargetijde kan voor een uitgebalanceerde rijstijl een te groot nadeel in Assen zijn voor een repetitie van de prestatie. Oudere en krachtiger rijdsters hebben volgens hem dan ook veel meer kans goed door de Nederlandse weersomstandigheden heen te ko- Weinig marge Dus toch Sippie Tigchelaar of Sophie Westen broek. De visie van Gerard Maarse laat een weinig grotere marge over. Opvallend is echter het over het hoofd zien van Pietie Postma. Deze jeugdkampioene van Nederland, die het vorig seizoen al als het grootste talent van de laatste tijd werd beschouwd, heeft vanaf half oktober deel uitgemaakt van de dames kernploegl Na de wedstrijden in Oost-Berlijn, waar zij goed voor de dag kwam, drie keer eerste Nederlandse zelfs, keerde zij in overeenstemming met de af spraak terug naar de Friese schoolbanken. Wybe Kort, haar trainer, spuide onmiddellijk na terug keer kritiek op Maarse: „Ik wist niet wat ik zag toen ik haar weer zag rijden. Haar techniek was totaal veranderd. De voeten stonden te veel naar buiten onder het rijden. Zij schaatst daardoor veel verkrampter dan vroeger". Maarse kan er nu om lachen en ontkent de negatieve invloed van deze veranderingen. Hij verwijt Kort: „Internationaal schaatsen is iets anders dan op een been jeugd kampioen van Nederland worden. Maarse ontkent het grote talent van Pietie Postma echter niet en verwacht dat zij de enige is die zich op enkele afstanden tussen de kernploegleden zal rijden. HANS DE BRUYN lll)Hll))IHimiHHIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIlHIIHIIHIIHIIlllllHllllllllllllllllllllllllllllll)l)lIIIIKMlllll ASSEN Onzekerheid be kruipt de Nederlands kam pioen Harm Kuipers. De weer favoriet voor de herentitel zijnde Drent heeft erg veel pech in de voorbereidingstijd op het Nederlands kampioen schap schaatsen gehad. Giste ren zei de rijder die ook dit jaar weer buiten de kernploeg om trainde in Assen: „De voorbereiding verschilde wei nig met andere jaren maar toch veronderstel ik dat ik op een achterstand sta. Door het -miserabele weer kon ik nog niet één 10 km rijden. Ik ben in december een paar dagen in Davos geweest maar ook toen trof ik het niet. Meer dan drie dagen kon ik niet trai nen." Een ander nadeel is dat Kuipers de laatste drie weken niet kon starten in wedstrij den. „Persoonlijk dacht ik dat dit ook een belangrijke factor was." De in ons land teruggekeerde rijders van de kernploeg wij zen weliswaar ook op het slechte weer in het Westduitse schaatsoord Inzeil, maar dat was nog altijd veel beter dan de omstandigheden in Neder land. Herencoach Leen Pfrom- mer gaf dat gisteren ook toe: „Harm zit dit jaar inderdaad erg slecht Ondanks het feit dat de omstandigheden ook voor de herenkernploeg tegen vielen, geloof ik dat mijn ploeg toch klaar is voor dit toer- Dat kan je van Kuipers niet zeggen. Zijn verwachtings beeld is een prooi van onze kerheid. Maar met betrekking tot de prognose op langere, termijn heeft de aankomende ortopaedische chirurg de knoop definitief doorgehakt. Dit jaar wordt zijn laatste schaatsseizoen. Hij kan de stu die, het gezin, en het schaatsen niet meer combineren. „Alt hans het is niet verantwoord meer", legt Kuipers (27 jaar nu) rustig uit. „Dit jaar werd het eigenlijk al te veel. Ik zit in het voorlaatste jaar van (Van onze sportredactie) ASSEN Als vervanger van de met rugklachten tobbende Hans van Helden zal op het 'toernooi in Assen Ad Overde- vest aantreden. Deze knaap is evenals Van Helden uit Bra bant naar Heerenveen ver- ■huisd om daar zijn sport beter te kunnen beoefenen. mijn studie medicijnen. Na mijn dagtaak rijd ik als een gek naar Haren, waar mijn vrouw klaar staat om me de schaatstas te overhandigen. En dan ga ik nog eens pijlsnel naar Assen, 's Avonds laat kom ik dan pas eten." Dat is zeker het volgend seizoen niet meer op te brengen. Dan gaat Harm Kuipers namelijk wer ken in het Academisch zieken huis in Groningen en zal hij dag- en avonddiensten moeten draaien. „Mijn besluit is daar om onherroepelijk." HANS DE BRUYN atje keulen AVIV Ondanks vinst inde uitwedstrijd tegen Maccabi Tel Aviv j heeft Transol RZ, aan de eerste twee duels in de kwartfinalegroep van jhet toernooi om de jeuEuropese beker niets ^overgehouden. De Rot terdamse ploeg zegevier de gisteravond zeer ver rassend voor 10.000 toe- chouwers met 91-90 (rust 4343) over Macca bi, maar aangezien de eerste wedstrijd, vorige week in Rotterdam met een negatief saldo van negen punten was geëindigd (8594), boek ten de Israe-liërs de be ste totaalscore en zij ontvangen de winstpun ten. speelde dan vorige week in Ahoy, leken de kansen op een volledige rehabilitatie ruim schoots aanwezig. De Neder landse vertegenwoordiger leid de na zeven minuten met 24-11, maar een time-out van de Israë lische coach brak het ritme, waarna Maccabi tot het rustsig- naal geleidelijk inliep. Twaalf minuten na de hervatting had Transol nog weer een voor sprong van zes punten, maar kort daarop moest Lerman Battle die in de eerste helft de meeste punten maakte, naar de kant met vijf persoonlijke fou ten. Kort voor het einde trof dit ook Dekker. Van Maccabi ver dween Minkin met vijf 'pee- In Stockholm speelden Real Madrid en Alviks gelijk met 80-80 (37-38. De Spanjaarden hadden thuis gewon nen ipet 97-54, en waren op geen enkele wijze in gevaar. 50, 50, 171 DEN HAAG - Het rally-rijden, de stief- 172 moederlijk bedeelde tak van de autos- 173 port, krijgt dit jaar een impuls. Terwijl 171 de auto-industrie vanwege de slechte economische ontwikkeling gas moest te- 72 rugnemen, kregen de amateurs hun kans. 71 De begroting van General Motors voor 72 Nederland is gelijk aan die van vorig jaar, de verdeling is veranderd ten gun ste van de rally-rijder. De recreatieve waarde van de rittensport wordt onderschat. Zo'n 60.000 mensen beleven er per jaar plezier aan. Dat is toch een stadion als de Kuip vol". Waar mee sportadviseur Bob de Jong de op richting van het Opel Dealer Team Hol land verklaart. De sportadviseur van de sportcommissie van de vereniging van Nederlandse general Motors dealers (een van de vele onuitsprekelijke namen in de autosport) voegt er aan toe: "De rallys- Port begint volwassen te worden". Met de klemtoon op begint, want zover is Nederland nog niet. Het bewijs daar door is het aantrekken van de Zweedse bob de jong toprijder Lars Carlsson, wiens belang rijkste opdracht een adviserende taak is. Bob de Jong: "hij is er vooral om de mensen die moeilijkheden met reparaties hebben, voor te lichten. In Nederland bestaan op dat gebied nogal wat misver standen". Carlsson, die zijn sporen verdiende in rally-evenementen (hij werd vorig jaar kampioen van West-Duitsland) zal ook met Bob de Jong een combinatie vormen in een aantal wedstrijden meetellend voor het Nederlands kampioenschap. Van het eerste optreden de Monte Carlo- rally, 15 januari wordt zoveel verwacht, dat ze het voor Nederlandse begrippen ongewoon hoge startnummer 9 kregen toegewezen. Carlsson's belangrijkste werk (De Jong: "Nog nooit hebben we een rijder van zoveel klasse in Nederland gehad"), blijft echter het stimuleren van de amateurs. "De amateurs", benadrukte Bob de Jong gisteren tijdens een perscon ferentie in Nieuwspoort, "krijgen grote voorrang". Lars Carlsson voor wie het nieuwe werk een experiment is, hij blijft voorlopig een jaar, zal daarom ook bij sommige evene menten een team vormen met jonge ta lentvolle rijders. Andere vorm De rallysport krijgt ook in andere vor men steun van General Motors. Bob de Jong: "meedoen aan alle wedstrijden voor het Nederlands kampioenschap komt op 50 mille. Wij zorgen dat het aanzienlijk goedkoper kan". Voor equi pes die met een auto van General Motors uitkomen wordt een startpremie (van 100 gulden) betaald, staan servicewagens klaar en worden voor iedere start bijeen komsten belegd om deelnemers zoveel mogelijk te steunen. Bovendien wordt de best geklasseerde ploeg in het Neder lands rally-kampioenschap beloond met de Opel Sportbokaal waaraan de geld prijs van 4.000 gulden is verbonden. Kees Kooman Uitslagen Europees kampioen schap 47/1: Scherz (Oos)Vul- tink 162/300/9; Conncsson (Fra)Stenzei (Oos) 300/197/19; Galvez (Spa)—Siebert (Wdl) 172/300/16; Bessems-Müller (Wdl) 132/300/14; tweede ronde: Stenzei—Vultink 28/300/6; Scherz-Connesson 300/220/16; Siebcrt-Muller 251/300/16; Gal- vez-Bessems 300/117/9 Stand: 1. Vultink 4/106/40.00; 2. Muller 4/120/20.00; 3. Galvez 2/86/18 80; 4. Scherz 2/84/18.48; 5. Siebert 2/160/17.21; 6. Connesson 2'MD/I 4 85. 7. Brssems 0/45/10,82; 8. Stenzei 0/63/8.92. BEVERWIJK: „Zodra ik problemen zie In de sport, hoeft het voor mij niet meer. Dan stop ik er onmiddellijk mee. Ik beoefen de sport louter voor mijn plezier. Het moet een hobby blijven. Daarom accepteer ik een nederlaag ook vaak met een blijmoedig gezicht. Misschien ben ik wel de enige biljarter ter wereld, die een vcrlicspartij lachend verwerkt. Voor mij is zo'n partij verleden tijd. Ik concentreer me dan alweer op de volgende. Als je dat niet doet, kun je nooit lange tijd aan de top blijven staan". Hans Vultink is favoriet Europese kampioenschap ka der 47/1 (vorig jaar behaalde hij deze titel in Düsseldorf voor het eerst met een algemeen gemid delde van 21.21), maar ervaart het favoriet zijn niet als een druk. Vultink: „Natuurlijk weet ik dat er in elk toernooi weer erg veel van me wordt ver wacht, maar een buitenstaan der houdt zich daar veel meer mee bezig dan ik. In een zo sterk bezet toernooi als dit heb je o zo weinig nodig om te- verliezen. En een verliespartij weegt nu eenmaal zwaar. Per slot van rekening ben je met topmensen onder elkaar. Maar dat neeamt niet weg, dat ik winst van de tegenpartij erg goed kan waarderen. Bij biljar ten en in het bijzonder bij het 47/1 ben je van zoveel kleinig heden afhankelijk". Zo eenvoudig als zijn speelwijze lijkt, zo ongekunsteld is wereld- blemen niet zo intensief op dit voor hem zo belangrijke kam pioenschap (Vultink hoopt slechts zich te plaatsen voor de strijd om de wereldtitel 47/1, want in deze spelsoort wil hij 's werelds beste zijn) kunnen voorbereiden. Vultink: „Nadat ik vorige week kampioen van Nederland kader 71/2 werd, heb ik slechts een paar dagen gehad om mij orii te schakelen. Dat is erg kort, maar ik kan het niet helpen dat beide toernooien zo kort achter elkaar vallen. Dat zijn zaken van de biljartorganisatie, en ik heb mij daar slechts bij aan te passen. Als voorbereiding op dit toernooi had ik zeker vier vijf weken moeten uittrekken. Het is gebleven bij een partijtje op maandag en wat uitprobe ren van een aantal figuren op dinsdag. Daarna heb ik geen biljart meer gezien. Hoe het afloopt zie ik wel." manier van spelen lijkt soms wat ongeïnteresseerd, maar dat is bepaald niet het geval. Ik trek me er alleen geen barst van aan, wat mdn om me heen van mij denkt. Ik wil slechts mijn eigen spel spelen en liefst zo goed mogelijk. Biljarten fas cineert mc. Er zijn zo verschrik kelijk veel mogelijkheden, dat ik nog alle dagen leer. Als ik weer een nieuwe mogelijkheid heb uitgedacht, denk ik vaak: hoe is het mogelijk, dat ik dat tijdens die partij niet heb ont dekt Ik ben er steeds mee bezig het perfecte te bereiken. Mis schien daarom speel ik ogen schijnlijk zo eenvoudig en Den ik er zo gevoelig voor, als ik uit mijn concentratie wordt ge- GERRIT ZWIERS Burgemeester Bruinsma van Beverwijk maakt kennis met de deelnemers aan het biljarttoernooi. Van rechts naar links: Muller, Bessems en Vultink. iiiiiiiililiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiliiiliiliiiiiliiiiiii GYS naar nederlaag met een monsterscore (Van onze sportredactie) DEN HAAG Het Groningse GYS Is gisteravond op de hoky het slachtoffer geworden vaa een ploeg die alles uit een wed strijd wilde halen wat moge lijk was. Met maar liefst 22-0 (8-0, 6-0, 8-0) zegevierde Duy- vestein Wintersport in deze wedstrijd voor de competitie Nationale Nederlanden. De Haagse doelman Harry van Bilsen heeft bijna geen enkel gevaarlijk schot op zijn doel gehad. Het Groningse GYS, al uitgeschakeld voor een plaats bij de eerste zes Nederlandse teams die straks voor het kam pioenschap van Nederland gaan spelen, kwam zonder top- spelers Tobias en Toren naar Den Haag en had het team aangevuld met enkele junioren. In do eerste periode werd doel man Martin Lccflang acht keer het nakijken gegeven. In de tweede en derde periode, met de jeugdige Groenveld in het doel. ging het voor GYS ieta boter. Deze doelman keerde nog fraai enkele schoten. De 22—0 is de grootste uitslag in dit seizoen. Eerder in de compe titie had Tilburg Trappers al eens met 21—2 van GYS gewon- kampioen Hans Vultink in zijn Wie Vultink in het verdere praten. Niets ver- iOQp van het toernooi treft, de raadt dat hij tot de topsporters van dc wereld behoort. Toch heeft zich reeds een probleem aangediend. Hans Vultink heeft zich door organisatorische pro- hoogblonde. frele Groenloér ziet tegen niemand op: „Onder druk ben ik niet kapot te krij gen. Ik lijk naar buiten uit mis schien erg gemakkelijk, mijn Lotto-toto DEN HAAG Gegevens lotto: deelnemers: 979.106; inleg 3 745.380.- prijzen: 1.899.005.-; Ie prijs: geen winnaars; 2e: 1 win naar: 326.429,-; 3e: 272 s: 1.527,-; 4e: 11.423 46.-; 5e: 10.437 46.- TOTO: deelnemers: 267.845; in leg: 744.857,-; prijzen: 383.972,-; le prijs; 1 winnaar: 171,688,-, 2e: 82 winnaars: 1.078, 3e: 943 winnaars: 131,-; Jackpot ko mende zondag 148.523,-. (Van onze sportredactie) De opstelling is als volgt: Doel: Thie: joued komt 8,5 V°H uir Doel: DEN HAAG Na het succes achter Ouwchand, Mansveld, Van »-• tegen PSV heeft Vujandin Bos- Vliet en Korcvanr, midden Kila, Pc- kov uiteraard geen wijzigingen razic cn BJol; v^?r: VajJ D**"- aangt-bracht üfTjn ïïul vïor S2.ÏÏ»5K de uitwedstrijd tegen Sparta. De Spartanen staan op een ge- JEUGDELFTAL deblde aasde plaat, mei AZ^'67 Louwerens; ochtor: Quellhorst. Toeti dc CaluwC en Lander», midden v d Wulp. Lochtcnbergh en Berckcn- ip; voorDc Geer, Vreeswijk en Rob M01 met een voorsprong van punten op de Zuiderparker: 14.30 u jeugd van Wager t het Zuiderpark tegen de nee «peelt niet vonw .rt tegen NAC: een sc ijk, en lOÓ- boete. Topscorers (Jim Paulson (6). Hnrry Turk (4), Tony Palmacino (5), John van Bilsen (1), Peter Nooycn (2), Lesley Tanxcr (1) en Ron Gcrk (1). IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIU1IUIIUIIUII Geen dreigbrief voor Corver (Van onze sportredactie) DEN HAAG - Het gerucht dat scheidsrechter Charles Corver, die afgelopen zondag Fcye- noordFC Twente leidde, dreigbrieven zou hebben ont vangen en ook op andere wijze moeilijkheden zou ondervinden, is niet juist. Vanuit zijn huis te Voorburg meldde mevrouw Corver: „Dreigbrieven? Als ze een brief met het verslag uit de Twentse Courant een dreigbrief noemen, is dat wel overdreven. Er zijn inderdaad wat brieven gekomen naar normale, met af zender erop. Nee hoor, er is niets aan de hand". Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll

Leidse Courant | 1975 | | pagina 11