Allerlei(ds) Vernieuwbouw die de eeuwen vasthoudt PIETERSWIJK WIL BUSLUSLIJN IN BINNENSTAD Woensdag 8 januari 1975 LEIDSE COURANT pAfclNA 3 egermuseum O gesloten Nan een onzer verslaggevers) ;x. 15 G< ïiden Het legermuseum Generaal Hoefer aan de '!kh Pesthuislaan is sinds giste- ren t'jdelijk gesloten, in ver- band met de bouwvalligheid van het achtergebouw, het zgn. Pesthuis. Het bestuur heeft tot deze maatregel be- BU sloten op advies van de rijksgebouwendienst. Nog spro', deze maand zullen maatre- inea gelen worden getroffen om n het voorgebouw, dat niet *1 bouwvallig is, toegankelijk te maken voor publiek, zo- maj dat een deel van de collectie tentoongesteld kan blijven. Over de restauratie van het Pesthuis wordt overleg ge pleegd met de betrokken mi nisteries. 22EaEconomisch klas ^plan voor deze 19J regio komt 193 i o volgende maand Van e r» onzer verslaggevers 1 LEIDEN De Kamer van [Koophandel voor Rijnland zal volgende maand zijn lang verwachte Regionaal Economisch Plan presente- Dat heeft de sécretaris de Kamer gisteravond I aangekondigd tijdens een vergadering van de commis- sert sie voor economische aange- *3 legenheden. B! economisch gebeuren in de regio dat tot op zekere hoog- te de consequenties kan I voorspellen van beslissingen deze sector worden genomen. Centrale doelstel ling van het plan is, zo ver- woordde een van de mede werkers van de Kamer hét I ter vergadering, "binnen de agat grenzen van de totale maat- schappelijke contekst te ko- men tot een optimaal econo- L misch rendement". Het Plan is tot stand gekomen in sa- nenwerking met prof. Lam- booy, die zich heeft gespe- I cialiseerd in regionale eco- j nomie en verbonden is aan het economisch instituut van 0 (1 de universiteit van Amster- "Jiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiii Jpt: ïmisme over nabeltelevisie "jn Leidse regio aai Van een onzer verslaggevers ten. LEIDEN We ïouder Van 't t Aken is optimistisch ge- 3d' stemd over de mogelijkhe- den om in Leiden en omlig- (S gende gemeenten te komen tot een gezamenlijk net van (S kabeltelevisie. Half januari hoopt hij de eerste ronde van overleg hierover te kun nen voltooien. De wethouder zei dat gisteravond tijdens een vergadering van de ge- Ij meenteraadscommissie voor economische aangelegenhe- den. Als blijkt dat de ver schillende gemeentebesturen het inderdaad eens worden zullen zij in samenwerking met elkaar een machtiging aanvragen bij de PTT voor de aanleg van een kabelnet. Tot de gemeenten waarmee Van Aken overleg voert be horen Oegstgeest, Leider dorp, Voorschoten, War- m mond en Zoeterwoude. Naar de wethouder meedeelde on- i derzoekt een technische [Werkgroep momenteel de meest geschikte situering van de antenne-mast van het kabelnet. Die zou aanvanke- icl lijk worden bevestigd aan de ill 70 m hoge schoorsteen van je het vuilverwerkingsbedrijf. w: Maar de vraag is nu gerezen ui of de schoorsteen wel vol- fr doende hoog is. Als men tot t( conclusie komt dat dat niet mi het geval is. zou een afzon- iaf derlijke mast moeten wor- d! den opgericht. Het is de be- 3 doeling dat de betrokken ge meenteraden zich na half ja- d nuari gaan buigen over de et mogelijkheden en proble- ,1 men die de invoering van kabeltelevisie met zich mee brengt. IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIINIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIItlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllh LEIDEN Het bestuur van wijkvereniging Pieterswijk wil de gemeente voorstellen een zogenaamde „busluslijn" in de binnenstad te laten rijden wan neer de Breestraat in verband met riool werkzaamheden moet worden afgesloten. De route van de nieuwe buslijn zal van af de marktroute naar het sta tion lopen. Vandaar wordt de cityring gevolgd tot aan de Ko- revaarstraat. Dit betekent dat passagiers, ko mend uit de richting Leider dorp kunnen uitstappen, waar ze dat altijd doen. Voor de te rugweg zouden ze bij dezelfde bushalte kunnen instappen, om pas nadat ze met de bus de „lus" (station-cityring) hebben gemaakt in de oorspronkelijke busroute te komen. Oegstgees- tenaren die met de bus in de stad willen komen zouden, moe ten blijven zitten tot aan de Korevaarstraat, om voor de te rugweg de nu bereden route over de markten te kunnen vol gen. Het bestuur zal de gemeente de suggestie doen een proef met dit plan te nemen, eventueel met speciale „luslijndiensten" met speciale busjes, voordat de Breestraat wordt afgesloten. Tijdens een gisteren gehouden vergadering konden de bewo ners van de Pieterswijk zich uitspreken over het plan. Nadat de heer J. Doove, voorzit ter van de wijkvereniging zijn ongenoegen had gespuid over „dat geheimzinnige gedoe" met de plannen over afsluiting van de Breestraat, kon de heer Van der Kaay lid van de gmeentelij- ke verkeerscommissie meede len dat de plannen voor riole ring nog steeds niet rond zijn. „Welke busomleidingen de bus sen moeten geopperd, volgen is eveneens nog in studie. Het eer ste plan dat is geopperd, is de marktroute open te stellen voor bussen en fietsers uit twee rich tingen", aldus de heer Van der Kaay. „flessehalzen" Volgens enkele bewoners is dit plan niet haalbaar gezien de velo „flesse halzen" in de route. Bovendien zullen alle verkeersinstallaties moeten worden omgebouwd. last in de Pieterswijk en de wijk Maredorp-Oost besproken. Het is niet ondenkbaar dat het verkeer met bestemming „bin nenland" zijn weg zal zoeken naar de Langebrug en het Ra penburg. „Er moet daarom ge zorgd worden voor zo min mo gelijk parkeerruimte in deze straten", aldus de heer Doove. „Hierdoor zal het stadsverkeer gedwongen worden parkeer plaatsen te zoeken op de daar voor bestemde terreinen" Over igens is hem gebleken dat het vooral „langparkeerders" zijn die de meeste ruimte innemen. „Wanneer die naar perkeerter- reinen kunnen worden gediri geerd, is er voldoende ruimte voor de winkelende kortpar- keerders, waarvoor de parkeer plaatsen bestemd zijn". Ook in Maredorp blijken de lang parkeerders (winkeliers en hun personeel) de meeste overlast te bezorgen. „We zijn het eens na gegaan door het noteren van kentekennummers", vertelt de heer Van der Ende, voorzitter van wijkvereniging Maredorp. „Daarbij is ons gebreken dat het hebben, uitsluitend door hen en hun personeel wordt gebruikt. Het gevolg ishebben, uitsluitend door hen en hun personeel wordt gebruikt. Het gevolg is dat wij met al dat blik Een bewoner sprak de vrees uit dat door het oplossen van het parkeerprobleem in de ene wijk, de andere wijk met' het probleem wordt opgescheept Hij sprak de wens uit dat de wijkverenigingen uit de binnen stad om de tafel zouden gaan zitten, alvorens met een vas tomlijnd plan naar de gemeente te gaan. Dit werd hem door de heer Doove toegezegd. iiiiiiiiuiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii 111111111111111111111111111111111111111111111111111111111 LEIDEN Er begint fleur te komen aan de „latijnse" zijde van de binnenstadse Lokhorststraat. Naast de Latijnse school, die kreupel onder een eeuwenoude last staat te smeken om een opknapbeurt, blozen in oud-rose twee pandjes, die enige tijd geleden als weer levende monumentjes in hun woonfunctie werden hersteld. De kleuren op de stenen zijn nog wat experimen teel, want de één prefereert een wat bruinere tint, terwijl een ander tot een iets vrolijker toon geneigd is. „Kijk maar op de schilderijen van de Gouden Eeuwers: onze voorouders hielden in de stad van wat speelse kleuren. Zo bruin als onze oude city's er thans uitzien, was het een eeuw of drie terug nog niet", onderwijst goedgemutste Taco Mulder. Taco Mulder (41, op doortocht naar de 42) is een architect met frisse oude ideeën. Samen mei collega Wim Hofman - die op dit punt ook heel wat kan ver tellen -bouwt hij binnen de vóói de wind liggende Stichting Dio genes aan het herstel van een oud stadsgezicht. De Lokhorst- straatpandjes 18 en 20 zijn de eerste vruchten van hun arbeid; no. 22 nadert binnensmuurs - nog ineengezakt van buiten - conserverende de voltooiing. Diogenes heeft conserverende beide bouwheren verbonden tot een koppel: „voor het overige werken we voor onszelf, maar voor Diogenes hebben we een combinatie gevormd om alert en slagvaardig te kunnen zijn", aldus Taco Mulder, „en het gaat goed, hè Wim?" „Jazeker, Taco, het gaat hèèl goed", beaamt Wim Hofman, die met e'n 33 jaar wat korter in het vak zit dan Taco, maar toch al heel wat restauratiekneepjes kent. Zo is Wim al een jaar of drie aan zijn eigen monumenta le woning aan de Hooigracht bezig. Ook daar herrijzen eeu wen na een periode van verval. Lokhorst- straatpand is geen dure gril Elitair Wim Hofman heeft zich kortgele den een beetje pijnlijk geamu seerd toen hij in onze L.C.-ru- briek Allerleids een berichtje aantrof met als inhoud: Dioge nes gaat weer pandje restaure ren voor 293.000 gulden. „Pand je", noemen ze dat. Drie ton voor een pandje. Die jongens van Diogenes smijten met geld alsof het niets is. Dat moet men vast denken," vreest Wim Hof man. „We hebben het al eens eerder gehoord: Diogenes zou elitair" aandoen en bouwen voor de happy few. Die indruk willen wij voorkomen. Het geld krijgt de stichting, die uiteraard geen winst maakt, door lenin gen. We werken nu een paar jaar en hebben de wind een beetje mee door subsidies in het kader van de werkloos heidsbestrijding. Ook is ons prestige versterkt door de sfeer van vernieuwing in de binnen stad, ofschoon deze arbeid lou ter vernieuwing en geen nieuw bouw is." Na een bezoek aan „pandje" 22 - na halsbrekende toeren te hebben verricht in een bouw- wereldje waar alles overhoop ligt en geen trap garant staat voor lijfsbehoud - moet je wel tot de conclusie komen, dat er sprake is van een aanzienlijk pand. Aanzienlijk naar om vang, maar ook als formidabele onderneming. Het is als een oud lichaam waarvan de ge wrichten door nieuwe worden vervangen. De indeling van het huis blijft het oude patroon vol gen, zodat een ruimtewerking ontstaat die veel groter is dan in moderne woningen mogelijk is. Nummer 22 krijgt drie ap partementen, zeer royalé'eenka- merwoningen. Die komen in het voorhuis. In het achterhuis, ook wel „tuinhuis" genoemd („het is een veredelde schuur aan een binnenhofje geweest", aldus Mulder), wordt één woning ge realiseerd. Huren Hoge huren? Restauraties zoals deze vergen veel geld, „maar", zo zegt Hofman „Studenten huisvesting vraagt voor een kleine woonruimte al zo'n 150 gulden per maand, de Stichting Huisvesting Werkende Jonge ren doet er nog een schepje bovenop: huren van tegen de 250 gulden zijn geen uitzonder ing. Dan heb je in de Lokhorst- straat 18 een complete woning voor 375 gulden en voor no. 22 kun je straks rekenen op huren tussen de 300 (voorhuis) en 600 gulden (achterhuis). Maar daar is dan wel comfort bij dat be paald niet „middeleeuws" meer aandoet. Als we nu subsidie van Volkshuisvesting zouden kunnen krijgen, komen we met die huren veel lager te liggen. Maar daar weten we niets van, want dit is nog geeen echt reha- bilitatiegebied. Wat we bereikt hebben is een volledige restau ratie, goed voor opnieuw 400 jaar". Hofman en Mulder zouden het zo gek nog niet vinden, als Dioge nes ook huizen ging opknappen die in goede staat verkeren. „We werken nu bij de gratie van de werkloosheid, maar we zouden ons ook ten "dienst kun nen stellen van de mindere beurs. Het wachten is op een goed structuurplan voor de bin nenstad; niet meer dat stukje voor stukje aanpakken. Het moet een totaalplan zijn, waar binnen wel - zoals door staats secretaris Schaeffer wordt ge wenst - met „plukjes" gewerkt kan worden waarvan een stra ling voor het geheime gebied uitgaat". Arbeidsintensief Er werken heel wat mensen in Een foto van de achterzijde van de woningen aan de Lokhorststraat. Rechts het reeds gerestaureerde pand, links het nieuwe vernieuwbouw project van Diogenes. het Lokhorstpand, gewone tim merlieden, die na een paar jaar werken in de restauratie gespe cialiseerd' raken. Elk detail vraagt aandacht. „Het is bijzon der arbeidsintensief bouwen, óók voor de architecten," meent Taco Mulder, die het verleden naar de toekomst doortrekt. In eerste instantie zijn er restan ten van een 14e eeuws houtske let gevonden, daaromheen heb ben de navolgende periodes hun aandeel in de wooncultuur van de Lokhorststraat geleverd. Na de 19e eeuw is de zaak gaan verpauperen, toen er pakhuizen in de panden werden gevestigd. Half februari wordt het voorhuis opgeleverd, het „thuinhuis" een" maand of vijf later. Tegen maart begint Diogenes de ver nieuwbouw van de percelen 30 en 32 aan de Hogeword, hoek St. Jorissteeg. Daar komen drie fikse appartementen (woningen van zo'n 90 vierk. meter) en twee achterhuizen - tegen het water aantot stand. Een oor spronkelijke wens van Dioge nes was, het „vierkant" tussen Lokhorststraat, Schoolsteeg, Langebrug en Pieterskerk gracht aan te pakken. De tijd zal het leren. Als er één schaap over de restauratiedam is, vol gen wellicht de andere ook. In elk geval is een brief van Dio genes naar het college van B en W onderweg waarin de stich ting te kennen geeft, de restau ratie van de Latijnse school te willen aanvatten en tevens de afbouw van de hoek Lokhorst straat-Pieterskerkgracht, waar vroeger ook woonhuizen ston den. Thans is het nog een par- keerplaatsje voor „rijdende op stallen", naast het houten speel tuig van de city-jeugd der Pie terswijk. Hofman: „Ziet u, met een hoek pak je meteen twee straten..." •un Su Er zit leven in de vernieuwbouw, óók in de binnenstad Dat is mede .te danken - vinden Hof man en Mulder - aan de voort varendheid van de Stichting Diogenes. Taco Mulder, de blondgebaarde architect, stelt vast: „Men gelóóft er nu in; we hebben de steun van gemeente ambtenaren en de Rijksdienst voor Monumentenzorg, die door het enthousiasme van Diogenes werden overtuigd.." 1975 is het Monumentenjaar; in dit jaar moeten veel projecten een aan zet krijgen: modern leven inte greren in oude gebouwen. Dat is wat met name Diogenes doet. Als we beide zegslieden mogen geloven (en waarom zouden we dat niét?), ligt de stichting op de loer om het verval en de verkrotting van een eerbied waardige overlevering, die aan de vooravond van de 21ste eeuw (wat zijn 25 jaar nu eigen lijk helemaal?) een moderne leefgemeenschap zo veel posi tiefs en „eigens" te bieden heeft, een hak te zetten. Als er geen Hofmans en Mulders en zovele andere warmbloedige conserveerders waren, zou een rijke bouwkunstige erfenis ver molmen en een Gouden Eeuw al gauw een vergeten eeuw zijn. Als daar inspanningen voor no dig zijn, dan moeten die geho noreerd worden. „Er wordt bij Diogenes serieus gewerkt", zegt Taco Mulder, over een kop hete koffie heen; „er wordt niet met geld gesmeten. Budgettair-tcch- nisch houden we alles sterk in de gaten". Het gaat erom, de organische structuur van een oude Leidse binnenstad te her stellen en vast te houden, het hart van een samenleving niet te laten verdorren. „Terug naar Oegstgeest", riep eens een Wol kers mateloos; „terug naar de city", zo trekt een Diogenes de minnaars van oud-Leiden aan. Taco Mulder heeft het gecon stateerd: „er is een merkbare tendens: terug naar het monu ment." Weer de strikte identiteit van het huis, een huis dat onder een eigen naam bekend staat, iets wat je in een nieuwe wijk niet kent. Zoals eens de Leydse Courant werd uitgegeven bij De Klopper, op de Breedestraat omtrent de Plaatsteeg... Er zijn al genoeg nummers in deze we reld. Ton Pieters Kaartavond NKV Roelofarendsveen Van een onzer verslaggevers Roelofarendsveen De plaatse lijke afdeling van het Neder lands Katholieke Vakverbond organiseert komende vrijdag avond om acht uur haar jaar lijkse klaverjas- en sjoelavond, waarbij, zoals altijd, een groot aantal vleesprijzen op het spel staan. Alle leden van het N.K.V. worden, natuurlijk met hun da mes, in de Alkenburcht ver wacht Zoals gebruikelijk zijn er geen inleggelden. onder redactie van Ton van Brussel, tel. 071-22244 tst. 17 De Zevensprong Deze week is een vergadering ge houden tussen de Wijkvereni ging „Plan Noord" en clubhuis „De Zevensprong" om een eer der gerezen conflict uit de we reld te helpen. Het bleek, dat de inzichten van beide partijen practisch op één lijn lagen, zo dat na deze bespreking gehoopt en verwacht mag worden, dat de moeilijkheden uit de weg geruimd zijn en er een goede basis voor samenwerking is ge vonden. Er zal een experiment worden gehouden met een de mocratische struktuur, waarbij besturen, stafkrachten en vrij willigers samen het beleid gaan bepalen. De enige tijd geleden aangeboden bemiddelings diensten van enkele leden uit de gemeenteraadscommissie van c.r.m. zijn dus niet nodig gebleken. De gemeenteraads commissie zal wél uitvoerig geinformeerd worden over de gang van zaken. Kalkarheffing Het gemeenteraadslid L. Bei jen (PPR/PSP/D'66) vindt dat de gemeente Leiden zich, in haar kwaliteit van electriciteit-ver- bruikster, moet aansluiten bij de Kalkar-weigeraars en het voor de financiering van de kern-reactor bestemde bedrag derhalve apart moet voldoen. Beijen heeft dit gisteravond naar voren gebracht tijdens een ver gadering van de gemeente raadscommissie voor economi sche aangelegenheden. Naar zijn oordeel is een dergelijke gedragswijze consequent omdat de meerderheid van de gemeen teraad zich in het verleden te gen de kalkarheffing heeft uit gesproken. Wethouder Van voor hen een speciaal terrein te Aken heeft beloofd Beijens reserveren hoopt Van Aken dit voorstel in het college van b. en probleem voor goed uit de we- w. aan de orde te stellen. reld te helpen. Terrein voor autoslopers Wethouder Van Aken heeft een terreintje op het oog dat naar zijn oordeel geschikt is om te worden toegewezen aan am bachtelijke autoslopers in Lei den. Welk terreintje dat is kon hij gisteravond, tijdens een verga dering van de gemeenteraads commissie voor economische aangelegenheden, nog niet zeg gen. Wel deelde hij mee dat volgende week de beslissing zal vallen. Zoals bekend hebben de kleine autoslopers vooral in het Noorderkwartier de afgelopen tijd veel overlast bezorgd. Door Grof vuil 3e Havenstraat, le 2c en 3e Gortestraat, Geregraeht, Leven daal. Oranjeboomstraat. Cath- rijnenstraat. Barbarasteeg, St Jorissteeg, Koenesteeg, Nwe Brugsteeg. Wielmakersteeg, Ho- geweerd Watersteeg, Plantage, Utr. Veer, Veerstraat. De grof vuil wagen van de ge meen telijke reinigingsdienst komt morgen langs de volgende straten in Leiden: Zoetcrwoud- sesingel (van Lammenschans- weg tot Hoge Rijndijk), v. d. Brandelerkade Durieuxstraat, T. Siegenbeekstraat, Rooden- burgerstraat, de Mey van Streefkerkstraat Cobetstraat, de Ridderstraat, Thorbecke- straat, Wasstraat, de Laat de Kanterstraat, Cronestemkade, P. J. Blokstraat, Frumlaan, de Gijselaarstraat, Kernstraat, Verdamstraat. Korevaarstraat, Plantsoen 4c Binnenvestgracht, Rijnstraat, Kraaierstraat, 2e en Promoties De heer B. Af. van UIdcn, als uroloog verbonden aan het Sint Laurentiuszickcnhuis in Roer mond, is vanmiddag aan de Leidse universiteit gepromo veerd op een proefschrift geti teld „De musculatuur van de blaashals en de uretha poste rior bij de man". Promotoren waren de Leidse hoogleraren Donker en Landsmeer. Voor het onderzoek werd een subsi die toegekend door de Stichting „De Drie Lichten" De heer B. Af. Bas, bio-chémikus aan het R. K. Ziekenhuis De Goddelijke Voorzienigheid in Sittard, is vanmiddag aan de Leidse universiteit gepromo veerd op het proefschrift „Stu dies on Coagulase-thrombin". Promotor was prof. dr. H. C. Hemker. Het ministerie van on derwijs en Wetenschappen en de Ncdcrlundse Hartstichting verleenden subsidie voor het onderzoek. Telefooncel gekraakt Aan de Sophiastraat is deze week wederom een telefooncel ge kraakt. Het gcldbakje met een vermoedelijke inhoud van f 170 verdween en er werd een schade van f 180 aangericht.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 3