De ene topclub na de andere struikelt in het Zuiderpark Feyenoord met de ware Van Hanegem Ook PSV onder indruk van "inzet en nog eens inzet" FC Den Haag traint prestatiegericht Einde loopbaan Wytze Couperus? Vier klassedoelpunten tegen ontredderd Twente Coerver en Indonesië Gele kaarten In de lucht starend van blijdschap ligt de door het enthousiaste publiek tot „Henkie" omgedoopte Van Leeuwen na te genieten van zijn doelpunt. Ook bij anderen was de vreugde groot. (Van onze sportredactie) DEN HAAG - De vraag waarom FC Den Haag dit seizoen in het Zuiderpark zo sterk speelt, is te beantwoorden met een blik op een training te werpen. Boskov stelt zijn weekprogramma af op de tegenstander van elke eerstkomende zondag. Legt de punten bloot waarop gelet moet worden en tracht in zijn selectiebestand "dubbelgangers" te vinden. De jonge Van Vrees wijk imiteerde daarom de afgelopen week de Zweed Ralf Edström en bereidde de achterhoede van FC Den Haag lang zaam voor op zijn eigenaardigheden. "Deze aanpak is helemaal prestatie-gericht", zegt manager Hartmann. "Ik, voor mij. houdt het erop dat dit de juiste benadering voor FC Den Haag is." (Van onze sportredactie) VELSEN - Het is nagenoeg zeker, dat de loopbaan van de vroegere international Wytze Couperus, die zijn laatste voetbal jaren slijt bij Telstar, als gëeindigd moet worden beschouwd. Couperus heeft last van zijn hart en zal volgens trainer Joop Castenmiller (Telstar) niet meer kunnen spelen. Castenmiller: "Wytze Couperus heeft al geruime tijd hartklach ten. Afgelopen week liep zijn hartslag op tot 210 en dat alleen al bij een beetje over en weer koppen. Het is niet de eerste keer dat Couperus klachten heeft. Hij heeft zich inmiddels in een ziekenhuis laten onderzoeken. Ik houd het erop, dat Coupe rus nooit meer zal spelen." DEN HAAG De in druk dat PSV ook dit seizoen weer geen kam pioen van Nederland wordt werd gisteren door het opnieuw zeer felle FC Den Haag kracht bijgezet. Precies eender als twee weken geleden, toen Ajax in het Zuiderpark ontzet een knieval maakte, kwam de eenheid van Boskov in de ban terecht van het momenteel zo geliefde ka raktervoetbal. Geen mooi maar wel zenuwslopend spel, waarvoor het publiek (20.000 toeschouwers slechts) warm liep. Inzet en nog eens inzet opende weer de weg naar een spektakelstuk van de eerste orde. Waarin PSV zich bijna verslikte toen „Henkie" van Leeuwen zijn moeilijkste kans verzilverde. Weer een nieuwe sensatie hing in de lucht. FC Den Haag bouwde de tweede helft ijverig voort aan de be geerde reputatie dit seizoen als een soort kampioenendoder versleten te worden. Bijna leek deze "titel" reëel haal baar. FC Den Haag won de strijd in de achterhoede en op het middenveld. Vrij safe werd de voorsprong dus verze geld. Maar deze verwachting kwam niet uit, want PSV red de een kwartier voor het einde wat er te redden viel. Uitgere kend de zich irritant gedragen de Rene van der Kerkhof dook uit de onoverzichtelijke ver warring voor het doel van FC Den Haag op als een en al blijdschap en liep treiterend lang met zijn armen omhoog over het veld. Het Zuiderpark walgde, misgunde PSV deze gelijkmaker en ontketende een ontzettend boe-geroep. De spanning verdween en FC Den Haag mag nog van geluk spreken dat het in de slotpe riode niet door de knieën ging. Van der Kuylen zocht een keer in helemaal vrijstaande positie de verkeerde hoek uit en richt te daarna wel goed en hard, maar trof het niet dat de paal de bal tegenhield. De grimmi ge trainer Kees Rijvers wees later niet met nadruk op deze gemiste kansen en bekende ge- chrokken dat PSV heel dicht bij een nederlaag was geweest. Alle opmerkingen in de trant van „een punt laten liggen boorde hij de grond in door te stellen, dat PSV toch nog met een punt naar huis terug keerde. Deze opvatting gaf het totale wedstrijdbeeld ook veel beter, weer. FC Den Haag dat niet alleen Ajax thuis aftroefde, maar ook Feyenoord dit sei zoen bijna op de knieëen dwong (uitslag 3—3, na 20 en 32) produceerde in het Zuid erpark voetbal dat van nieuwe allure is. De man achter deze "image" is trainer Boskov. De Joegoslaaf onderscheidt zich niet alleen in woorden ("Ik wil aanvallend voetbalzien") maar ook in daden. Zijn op stelling van spelers en het tac tisch concept dat hij elke week voorbereidt kenmerkt zich door de gedachte geen angst te kennen. Voor hem telt het belang van aanvallen veel zwaarder dan de vrees voor een nederlaag. Dat Boskov, voor wie in Den Haag het respect steeds groter wordt, dit goed ziet, blijkt uit de reacties van het publiek. Zij zijn enthousiaster en spon taner dan ooit. De herinnering aan de periode „Happel" en „Jezek" kan wel eens terugke ren. Zeker wie bedenkt dat FC Den Haag de recente succes sen behaalt met een ploeg <lie gemiddeld "22 jaar is. Dat lage leeftijdscijfer komt in het huidige spel van FC Den Haag tot uitdrukking. Het is namelijk allemaal niet zo fraai wat gepresteerd wordt maar de inzet vergoedt veel. Het percentage voor balwinst is hoog. Ook in de thriller van gisteren heeft dit voordeel een belangrijke rol gespeeld. PSV begon immers helemaal niet slecht. Er werd gedurfd aange vallen en de eerste indruk was dan ook een totaal andere dan verwacht. PSV was sterker. Maar toen dat geen snel resul taat opleverde en zelfs het uit zicht daarop beperkt bleef, kwam FC Den Haag langzaam in zijn oude doen en maakte duidelijk dat er met de ploeg niet meer te spotten valt. De achterhoede (met vóór Mans veld weer Ouwehand, Van Vliet en Korevaar) hield een voudig de veelbesproken aan vallers van PSV (vooral Ed ström en Van der Kuijlen) in bedwang. Zelden werden ze gevaarlijk, zeker voor de rust De wedstrijd kreeg een beslis sende wending, toen het mid denveld van FC Den Haag be ter ging draaien. Perazic, Kila en Jol brachten gezamenlijk het "contact" met de voorhoe de tot stand en dan draait FC Den Haag. Vooral Ling. Hij presteerde het weer om Dey- kers, toch een erkende aanval lende back, grotendeels af te stoppen en verder haast elke kans te baat te nemen om hem te verrassen. Wat resteerde was na de rust de over zijn toeren rakende Deykers. Ten slotte greep de uitmuntende scheidsrechter Beck in en schreef hem op wegens her haaldelijk spelbederf. Ling zelf: "Toch was Deykers niet ruw of gemeen. Hij speelde haast elke bal met zijn li chaam." Maar hoe gevaarlijk FC Den Haag met Ling kan zijn, on dervond PSV vooral in de tweede helft. Het scheelde maar een haar of de voor sprong van FC Den Haag was veel gemakkelijker en eerder tot stand gekomen. Een voor zet van Ling bereikte Van Leeuwen, die vrijstaand en be heerst de meest geschikte hoek uitzocht. Precies naast, een centimeter of tien mis schien. Deze misser bleef niet lang in de herinnering, want het was de geroutineerde Perazic die een vrije trap onmiddellijk nam terwijl de PSV-ers nog met Beck in verhitte discussie waren. Ling ging weer langs Deykers, hevelde de bal hoog voor en bereikte opnieuw Van Leeuwen, die voor de tweede en laatste maal Nordqvist van zich afschudde. Ditmaal laai den de emoties wel op want de veel moeilijkere kans be nutte Van Leeuwen meer dan voortreffelijk. De druk van het moeten aan vallen viel weg en de spanning groeide met de minuut. PSV leek verslagen. FC Den Haag voetbalde met veel rust. Maar de enige keer dat PSV zich losrukte was het raak. Een gelijkspel kreeg gestalte. Daar na had het nog heel anders kunnen lopen Hans de Bruyn. SCOREVERLOOP 65. Van Leeuwen, 1—0, 75. Reno van dc Kerkhof 1-1 Scheidsrechter: Beek. Toeschouwer»: 20.000. FC Den Haag: Thic; Mansveld. Ouwe hand. Van Vliet, Korevaar; Kila. Pe razic. Jol; Ling, Van Leeuwen, Bres. PSV: Van Bevercn; Van Kraay, Willy van de Kerkhof, Nordqvist. Deijkers; Quaars, Strik, Van der Kuylen; Rent- van de Kerkhof, Lubsc, Edström. ROTTERDAM Welk een stimulans gaat er van Willem van Hanegem uit als hij in vorm is en er zin in heeft. Meermalen kan hij „griepend" over het veld lopen, geplaagd door een slecht helende blessure. Soms is zijn vorm dalend en zwoegt hij tegen zichzelf. Maar zoals gisteren tegen FC Twente straal de de ware Van Hanegem en droeg hij zijn ploeg. Onnavolgbare acties, lepe passjes, heersend waar hij opdook en dat was overal is Willem van Hanegem de grootmeester die een gehele wedstrijd bepaalt. En met zijn grandioze pass dwars over het veld, waarmee hij de defensie van FC Twente finaal door midden spleet, legde hij ook de basis voor de grote zege van 40, vier klassedoelpunten. Van dat moment af sloop er een zekere angst in de Twentse linies, vooral in de laatste. Als een tegenstander zulk een strateeg bezit, is het levensgevaarlijk achter ook maar iets te ondernemen dat op deelnemen aan een aanval lijkt. En als Feyenoord eenmaal zeker van de winst kan zijn en dat was, het na 20 is het alsof er plotseling een laatste, tegenwerkend, palletje wordt omgezet. Dan troeft de ploeg de tegenstander af met „snelschaakvoetbal", wordt de bal van vrije man naar vrije man geschoven en loopt de opponent er eigenlijk voor spek en bonen bij. Dan groeit Feyenoord naar de grote vorm en is er in ons land momenteel geen ploeg tegen bestand. Ook niet FC Twente, zich lang koesterend in de waan dat misschien toch nog een rol in de strijd om de hoogste eer was weggelegd. Daaraan kwam gisteren een eind. Het „losse" Feyenoord speelde tenminste een klasse beter. Feyenoords derde treiter en Kristensens tweede. De Deen wachtte even met schieten „ik zag Gross toespringen en dacht: eerst even laten vallen" en scoorde toen moeiteloos. Overigens speelde heel Feyenoord toen al moeiteloos. ROTTERDAM - Wiel Coerver, Feyenoords trainer, werd na tuurlijk gevraagd naar de juistheid van de geruchten dat hij van de Indonesische Voet balbond een aanbod had ge kregen daar in dienst te tre den. In dergelijke zaken doet Coerver altijd geheimzinnig, antwoordt hij omzichtig. "Ik zal alles moeten bekijken, af wachten wat er gaat gebeuren. Ik heb nog de tijd tot mei/ju ni." Geen ontkenning, geen be vestiging, wel: de tijd zal het leren. ROTTERDAM - Twee gele kaarten deelde scheidsrechter Corver uit Halverwege de tweede helft kregen Van Ha negem en Drost wat onenig heid. Er werd geduwd, aan Drosts shirt getrokken en Cor ver toonde eerst Van Hanegem en daarna Drost het geel. Maar zo erg was het nu ook weer niet om zo te straffen. Corver: "Het zou te gek zijn als ze daarvoor zouden wor den gestraft. Ze liepen wat te dollen. Een schorsing zou on begrijpelijk zijn.Spitz Kohn: "Was de trap die Van Hane gem Thijssen gaf niet veel er ger!". De Kromme had in £|e eerste helft inderdaad Thijs sen lelijk geraakt Corver had op zijn formulier geschreven: "Omdat ze ongenoegen met el kaar haddentussen haakjes: slaags raakten." Dat laatste had hij later weggeschrapt. Het blijft een merkwaardige ontwikkeling dat Feyenoord eerst dan geheel loskomst als er een brok veiligheid is ont staan. Want het ging de eerste twintig minuten bepaald niet eenvoudig. FC Twente door stond een beginoffensief, waaruit drie kansen op rij voor Willy Kreuz ontstonden. Doelman Volkmar Gross red de eenmaal, Kreuz schoot twee keer over. De grote achterban zou Feyenoord dan willen zien als in een periode van 2—0. In die periode had de ploeg van Spitz Kohn het duel een ande re wending kunnen geven, om dat toen de doelrijpe kansen ontstonden. Jan Jeuring kopte in vrije positie echter finaal verkeerd waardoor de bal niet naar het doel maar er vanaf zweefde, een enorm schot van Overweg op de plaats van de geblesseerde Willem de Vries en volledig baas, vooral in de lucht, over Willy Kreuz werd door Treytel tot hoek schop verwerkt. En dat doelpunt van Jan Jeu ring uit een counter. Op een pass van Zuidema kwam Jeu ring vrij en schoot in. Geen buitenspel! Grensrechter Ma- tcna vlagde niet, scheidsrech ter Corver floot wel. Er was geen twijfel: het was geen buitenspel. Spitz Kohn later: „Er werd niet gevlagd maar wel gefloten en wat moet je" dan? We raken eraan gewend dat we er twee moeten maken wil er een tellen". Waarmee hij zijn kritiek op de beslis sing van Corver leuk verpak te. In dit geval zou men inder daad ervan uit kunnen gaan dat de wedstrijd een ander verloop zou hebben gekregen. Meestal is het doeloos praten achteraf maar ditmaal niet want FC Twente op voor sprong is gevaarlijker dan zonder treffers. Dat bleek al snel, na zestien minuten toen Willlem' van Hanegem een passje onderschepte en van "even over de middenlijn een juweel van een lange pass gaf die precies Theo de Jong be reikte. Hij was meteen vrij, kon doorlopen en scoren: 10. Tien minuten later voerde Kohn zijn eerste wissel uit, Bruggink voor Oranen. Kohn: „Het zijn geen excuses want Feyenoord heeft verdiend ge wonnen, maar Oranen had last van zijn Achillespees. Drost speelde met een dichte keel en Zuidema had zaterdag zijn oma begraven, aan wie hij zeer gehecht was. Hij was er met zijn gedachten niet hele maal bij". Geen verontschuldi gingen voor de nederlaag voor het „zachte" FC Twente dat een aantal voortreffelijke spe lers bezit maar geen uitgeba lanceerde eenheid is, die nog geweld werd aangedaan om dat Zuidema, een kwartier voor tijd vervangen door Ach terberg, er nic-t helemaal bij was en Pahlplatz een dikke onvoldoende haalde. Dan blijft er van een aanval niet veel over. Bovendien mist Twente een strateeg als Van Huncgem. Maar welke ploeg heeft dat wel? FC Twente zakte dan ook ont stellend terug toen Kristensen zeven minuten na de rust 20 had gemaakt via de rug van Ressel. Kristensen: „Ik deed er voor de rust met opzet niet zoveel aan. Ik dacht, als het moeilijk wordt, brand ik na de rust los". Het was inderdaad in die eerste helft niet zo sim pel geweest voor Feyenoord. Wiel Coerver: „In de eerste helft zat Twente feller op de bal dan wij. Maar het is altijd al een lieve ploeg geweest. Pahlplatz, Mühren, Zuidema, Thijssen, klassespelers maar te lief". Waarop Kohn later repliceerde: „Feyenoord moet niet denken dat het op 9 fe bruari voor de beker bij ons ook zo gemakkelijk zal gaan". Want het ging gemakkelijk na 20. FC Twente was aangesla gen, Fcyendoord ging over tot „snelschaak". Lange tijd bleef de bal dan in Rotterdams bezit en werden de Twcntenaars tu reluurs gespeeld: „Hakje, tik je, passje, van man tot man. En bovendien brak kristensen, voor de rust spelend als een Tommy Cooper, wiens trucs steeds mislukken, volkomen los. Alles lukte dan ook bij hem toen hij zijn doelpunt had gemaakt. Daarentegen ging bij Twente steeds meer mis: onzuivere passes, jammerlijke misver standen, geen veerkracht om zich alsnog een „brede borst" te maken en het onheil trach ten te voorkomen. Twente werd weggespeeld. Nog een treffer van Kristensen, en een van Ressel die op links een solo ondernam, de bal over Drost wipte en toen scoordè, waren het gevolg. Coerver: „Ik heb altijd al ge zegd: de blessures zijn verdwe nen en dan komen wij, dan tonen we weer de oude kracht". HERMAN VAN BERGEM Scoreverloop: 16. Dc Jong 1-0. 52. Kristensen 2—0. 05. Kristensen 3—0, 76. Ressel 4—0. Scheidsrech ter: Corver. Toeschouwers: 49.047. Fryenoord: Treytel; Schneider, Vun Daelc, Rosbergen, Vos; Jon- sen, De Jong, Vun Hanegem; Res sel. Kreuz. Kristensen. FC Twente: Gross; Van Ierse!, Drost, Overweg. Oranen (Brug- ginki, Thijssen. Van der Vall. Müh ren. Jeuring. Zuidema (Achter berg). Pahlplatz,

Leidse Courant | 1975 | | pagina 9