Nieuw hockey team op de goede weg WËk.w^ Minimale zeges Anderlecht en RWD Molenbeek Tiieiaspiraties Ben Velthuis in finale vernietigd Topper bleef onbeslist Fransz stopt wellicht met voetballen Toernooi Barcelona bewees: Bayern start 'moeizaam' Japanse trip Van Gerwen en Koot in finaie omnium amateurs MAANDAG 6 JANUARI 19ï BARCELONA Het machtsver toon van Nederland in het hockey- toernooi van Barcelona was giste ren voldoende om Horst Wein, de Spaanse Coach tot enkele opmer kelijke uitspraken te brengen. "Nederland heeft er verstandig aan gedaan nu reeds de oude gar de te vervangen. Het is ontstellend welke kwaliteiten de nieuwe spe lers al bezitten. Waarschijnlijk komt het toernooi om de wereldti tel in Maleisië nog te vroeg voor Nederland en zal West-Duitsland sterker zijn. Maar tijdens de Olympische spelen van Montreal zou de volgorde al best andersom kunnen zijn. Dan zijn de Duitse topspelers, die ook al tegen de dertig lopen, opgebrand." Het Nederlands hockeyelftal nieuwe stijl- heeft dit weekeinde in zonnig Barcelona vriend en vijand duidelijk gemaakt dat het wegvallen van een handvol prominenten geen afglijden naar de grauwe middelmaat hoeft in te houden. Toen zaterdagmiddag tijdens het internationale driekoningen- toernooi bleek dat de Real club de Polo voor het duel tegen de wereldkampioenen was hetschapen in vrijwel het nationale Spaanse team vonkte .er iets in de Oranje- ploeg. Direct na het begin werd een onstui mig tempo aangehouden, waar de Span jaarden al vrij snel amechtig van werden. Als door een toverstaf aangeraakt verlie pen de combinaties vrijwel vlekkeloos en voordat de tegenstanders beseften in welk wespennest zij zich hadden gestoken stond Nederland al met 2—0 voor. In de 7e minuut profiteerde Boerma keurig van een blunder van de Spaanse verdediger J. Ca bot en twee minuten later scoorde Ties Kruize hoewel hij de eerste strafcorner, die Nederland gedurende dit hockeyfestival mocht nemen, niet al te zeker inschoot. Coach Cees Tania had in vergelijking met de wedstrijd van vrijdag tegen Maleisië Wouter Kan uit het elftal gelaten en startte met Lunter als linkshalf naast Steens. Re servedoelman Doyer mocht een wedstrijd meemaken in de plaats van Sikking, Dij kerman was opnieuw laatste man met als vleugelverdedigers Jorritsma (rechts) en Pierik (links). De voorhoede was ongewij zigd gebleven met Mundt, Leegers, Kruize en Boerma. Gedurende de gehele eerste helft speelde Nederland tegen de poloclub bijzonder geïnspireerd, hetgeen bewonde rend applaus aan het publiek ontlokte. Nederland had nog pech toen een onbe heerste charge van de Spaanse doelman Twose tegen de bijkans onvervangbare André Bolhuis geen strafbal opleverde. De Nederlandse show, waar ook de momen teel in Spanje bivakkerende oud-coach Ju les Ancion getuige van was, duurde precies één helft. Na de rust kreeg Doyer meer werk op te Jtnappen wat hem goed afging. Boerma toonde in de 50e minuut een goal- tjesdief te zijn na een beoordelingsfout van Twose (3—0). Het was zijn derde treffer in dit toernooi. Dit betekende voorlopig tevens het laatste Nederlandse wapenfeit. De Spanjaarden werden sterker doch slaagden er niet meer in een doelpunt te produceren. In de 55e minuut schoot R. Cabot uit zelfs een strafslag naast Zondag moest Nederland volgens het pro gramma tegen Spanje aantreden, maar in het veld bleek de Westduitse coach Horst Wein slechts een vijftal echter internatio nals te hebben opgesteld. Oranje verscheen in vrijwel de zelfde samenstelling als de dag ervoor (alleen Doyer en Sikking wis selden van plaats), maar het heilige vuur ontbrak ditmaal en in een vrij vlak duel bleef de stand 0O.Er werd te veelvuldig door het midden gespeeld en de "scoops" van de naar zijn vorm zoekende Ties Krui ze ("zo'n toernooi geeft hem nou eenmaal geen kick", vergoeilijkte Tania) bereikten hun doel zelden. Boerma werd nauwelijks in het spel betrokken en Lunter kon het op het middenveld niet helemaal bijbenen. Alleen ausputser Dijkerman bleef de rust zelve en gaf de Spaanse aanvallers, die in de slotfase nog gevaarlijk kwamen opzet ten, geen kans. Zelfs aanvoerder Bolhuis, die steeds luider begon te mopperen, speel de dit keer niet foutloos en verzuimde het wapen van de dieptepass te hanteren,Hij probeerde in de tweede helft uit alle macht strafcorners te forceren, maar dat lukte slechts één keer. Het trio Bolhuis (aange Spektakel op het hockeyveld. Een Nederlandse international slaat de bal zo hard in dat een Spanjaard de schrik in de benen vliegt. ver) - Dijkerman (Stopper) - Kruize (schut ter) kon in drie wedstrijden slechts vijf strafcorners repeteren, beduidend minder dan andere equipes. Cees Tania, die zijn pupillen vandaag nog aan het werk zet tegen West-Duitsland, had een leerzaam weekeinde achter de rug.' "Zaterdag heb ik waargenomen dat er overtuiging in het spel kan zitten als dat nodig is", zei hij analyserend. "Zondag werd de vinger op de zwakke plek gelegd toen we er tegen een zwakkere tegenstan der niet door konden komen. Nederland heeft nimmer problemen gehad zich op te peppen voor wedstrijden tegen sterke lan den. Het gaat er echter in elk toernooi om ook de mindere goden te verslaan. Je moet, winnen wat je winnen kunt. In ieder geval hebben we hier al kunnen bemerken dat we qua spelinhoud een redelijk uitgangs punt hebben. Als de basis eenmaal is gevormd gaan we verder op variaties oefe- Toernooizege van poloteam De Kikvorsen Amersfoort Het 19e Interna tionale Waterpolotoernooi om de Van Haselenbeker in het nieuwe Sportfondsenbad te Amersfoort is gewonnen door de officieuze Nederlandse ploeg, Kikvorsen. De ploeg van Ivo Trumbic bleef ongeslagen. HZC Robben werd tweede en winnaar van vorig jaar, het Hongaarse Egri Dozsa eindigde op de derde plaats. Uitslagen: HZC/De Robben AZ PC 4—1 (0—0, 0—1, 2—0 2—0), Kikvor- seEgri Dosza (Hon). 7—5 (2—1, 2—1, 32, 01, Barceloneta (Spa)—AZ PC 1-3 (0-2, 0-0, 1-0, 0-1) Kikvorsen —HZC/Öe Robben 5-4 (2—0, 1—1, 1—1, 1—2).Egri Dos za—Barceloneta 6—6 (12, 1—2, 2-2, 2—0). Kikvorsen-AZ PC 9—1 (3-0, 2—0, 3—1, 1-0). HZC Robben—Barceloneta 7—2 (1—0, 2—1, 1—0, 3—1) Egri Doz- sa-AZPC 7-5 (1-2, 1-1, 2—0, 3—2). Kikvorsen—Barceloneta 7—2, (3-0, 2—1, 0—0, 2—1). HZC Robbe- n—Egri Dozsa 6—5 (2—1, 3—1, 2—1, 1-2.). indstand is: (resp. gespeeld, ge- men, doelcijfers): Kikvorsen 48 28-1; HZC Robben 4—6, 23—13, Egri Dozsa 4—3, 23—26; AZ PC 4—2, 10—21; Barceloneta 41,11—23. Ulestraten Ben Velthuis heeft in het toernooi om de Nederlandse biljartitel in het anker kader 71/2 zijn gevechten met Hans Vultink en JeanBessems toch nog verloren. De Oldenzaler, die een sterke start maakte, kreeg op zaterdagavond tegen Louis Rijvers zijn eerste verlies te incasseren, maar behield toch zijn titelkansen, omdat hij in de finale Hans Vultink zou ontmoeten. Deze laatste partij is voor Velthuis een enorme deceptie gewor den, want Vultink versloeg hem met vernietigende cijfers: 300-7 in vijf beurten. Zelfs de tweede positie in de rangschikking was niet voor Velthuis weggelegd, omdat Jean Bessems door een zege op Piet Dekker alsnog voorbij ste vende. Hans Vultink pakte aldus in Ule straten voor de derde keer de nationale titel in het 71/2, met het- sterke algemeen gemiddel de van 37.10, hetgeen aanzien lijk beter is dan het eindmoyen- ne dat de kampioen van vorig jaar, Jean Bessems, bereikte: 26.58. Vultink kwam in dit toernooi moeizaam op gang, maar naar mate de strijd vorderde, bewees hij overduidelijk zijn capacitei ten ten aanschouwen van een publiek, dat deze vormstijging in eerste instantie maar moei lijk kan verkroppen, omdat de lokale favoriet Jean Bessems het liet afweten." Zaterdagavond al wees alles er al op dat de Achterhoeker de titel zou inpalmen, zelf versloeg hij medeconcurrent Bessems (300- 284 in zeven beurten) en op de andere tafel ging Velthuis on verwacht ten onder tegen Rij vers: 245-300 in 16 beurten. Bes sems was door het verlies uitge schakeld en de beslissing moest vallen in het duel Velthuis-Vul- tink. In ruim een uur volbracht Vultink zijn taak. Klap In de derde beurt kwam hij met een serie van 203 op 317. Velt huis stond toen nog op drie. De Oldenzaler is deze klap niet meer te boven gekomen en met reeksen van 19 en 64 snelde Vultink naar de finish, Velt huis op zeven achterlatend. Het moyenne van Velthuis zak te door deze afstraffing be hoorlijk, ai bleef het met 22.75 nog uitermate behoorlijk. Jean Bessems, na afloop van de partij tegen Vultink hevig ont goocheld, omdat hij in de na- beurt dertien punten van een remise af bleef (hij had reeds een serie van 123 gemaakt, maar miste toen een eenvoudi ge hoekbal), werd alsnog twee de. Hij zal Nederland nu verte genwoordigen in de strijd om de Europese titel, die begin maart in Essen wordt gespeeld. Opmerkelijk was dat Wim van Deventer met zijn algemeen ge middelde van 14.00 de degrada- tiegrens (die ook op 14 was gesteld) exact evenaarde. Al leen Piet Dekker, de man die vorig jaar in deze spelsoort nog als tweede eindigde, bleef er met een eindmoyenne van 12.28 punten onder. Uitslagen vijfde ronde: Van Devente- r—Bessems 100/300/9; Dekker Sundquest 300/190/15; Rijvers—Vul tink 76/300/6; Van Nijnatten—Velt- huis 232/300/15; zesde ronde: Sund quest—Van Nijnatten 300/116/8; Van Deventer—Dekker 300/300/24; Vultin- k—Bessems 300/284/7; Velthuis—Rij vers 245/300/16; zevende ronde: Sundquest—Rijvers 300/112/11; Van Nijnatten—Van Deventer 300/187/15; VelthuisVultink 7/300/5; Dekker— Bessems 60/300/12; Eindstand: 1. Vultink 12-269-37.10; 2. Bessems 10-146-23.78; 3. Velthuis 9-139-22.75; 4. Sunquest 7-123-18.67; 5. Rijvers 6-91-16.02; 6. Dekker 5-91- 12-28; 7. Van Nijnatten 4-99-15.50; 8. Van Deventer 3-121-14.00. Toen Bayern München op het vliegveld van Tokio arriveerde, werd de Duitse spitsspeler Gerd Muller belaagd door handtekeningenjagers. TOKIO De Westduitse kampioen en Europese bekerhouder Bayern München heeft in Tokio de eerste wedstrijd van de trip door Japan tegen het Japanse nationale amateur-elftal moeizaam met 1-0 gewonnen. Weiss maakte het enige doel punt van de ontmoeting in de vijfde minuut na een door Beckenbauer geleide tegenaanval. Bayern had niet de beschikking over onder meer Hoeness, Roth, Zobel en Mayer. De vervanger van laatstgenoemde Hugo Robl zorgde met drie briljante reddingen na rust ervoor, dat de winst in Duitse handen bleef. Het nationale stadion in Tokio, waar de wedstrijd werd gespeeld, was gevuld met 70.000 toeschouwers. Günther Weiss scoort in de vijfde minuut de enige en winnende treffer voor Bayern München. AMSTERDAM De kans is gróót dat Jan Fransz zijn voetballoopbaan beëindigt. De oudste speler uit de eredivisie (37) werd door trainer Pim van de Meent van FC Amsterdam voor het duel tegen Roda JC gepasseerd. Fransz was zelfs niet met zijn ploegge noten meegereisd naar Kerkrade en had de voorkeur gegeven aan het bezoeken van het duel Haarlem- NAC. „Het gaat op dit moment allemaal wat moeilijk met FC Amsterdam", aldus Fransz, „en het ligt voor de hand dat dan de oudste spelers het eerst daarvan de dupe worden". Fransz wilde zich nog niet defini tief uitlaten over het afsluiten van zijn lange betaalde carrière, die zijn hoogtepunt vond in het succesvolle optreden van FC Amsterdam in het toernooi om de Europa Cup, hetgeen voor Fransz de eerste activitei ten op Europees niveau betekende. Fransz voelt er in ieder geval niets voor om een rol als wisselspeler op zich te nemen en slechts op te draven als men hem nodig heeft. Vandaag neemt Frans zijn beslis sing over al of niet stoppen. Den Ilaag De grote strijd in de eerste divise tussen Eindhoven, num mer een, en Heerenveen, nummer twee, heeft geen beslissing ge bracht. Het werd na een boeiend duel 1-1. FC Groningen, dat tegen SC Amersfoort een zege van 3-1 boekte, profiteerde hiervan en kwam weer wat dichterbij. Ook NEC, dat Volendam met 1-0 achter zich liet, na derde. SC CAMBUUR-FC VVV 2-1 (2-1). 23. Vercoulen 0-1. 40. Dc Groot' 1-1, 44. Dc Groot 2-1. Scheids rechter: Draaisma. Toeschou wers: 4000. FC GRONINGEN—SC AMERS FOORT 3—1 (1-0). 44. Jens. 10. 48. Theunisscn 1-1. 65 Jensen 2-1. 75. Gritter 3-1 Scheidsrechter: Ram. Toe. schouwers: 5500. VITESSE-PEC Zwolle 2-0 14)). 25 Bursac 1-0. 77. Rubrech 2-0 Scheidsrechter: Berrevoets Toeschouwers: 4000. FSC-VEENDAM 1-1 (1-0). Prauser 1-0. 88. Oldcnburger 1-1. Scheidsrechter: Bcukman, Toeschouwers: 3000. FC VLAARDINGEN-FC DORD RECHT 2-2 (1-0). 15. Roodbol 1-0. 55. Breuer 1-1. 75. Huijei 2-1. 87. Warner 2-2 Scheids rechter: Mulder. Toeschouwers: 1000. IIERACLES—FC DEN BOSCH 41 (2—1). 8. Van Duiven 1—0. 27. Grobben 2-0. 40. Peltzcr 2-1 55. Lalopua 3-1. 60. Lalopua 4-1 Kandidaten schaaktitel GRONINGEN Dc slotronde In het schaaktoernooi om het Eu ropees juniorenkampioenschap tc Groningen wordt spannend. Door dc overwinning van de Zweed Schneider op de Engel se favoriet John Nunn in de achtste ronde en dc zege van de Pool Borkowski op de Zwit ser Bichsel wordt dc eerste plaats voorlopig gedeeld door drie spelers; Borkowski, Sch neider en Nunn. Bij dit drietal zal zich waarschijn lijk ook Paul van der Sterren' voegen, want hij heeft in de afgebroken partij tegen de Hongaar Szekely goede winst kansen. Slaagt Van der Sterren erin de afgebroken partij tot een goed einde te brengen, dan komt hij ook op vijf punten te staan en blijft Szekely hetzelfde aantal behouden. In de laatste ronde zijn er dan vijf kandida ten voor de Europese junioran- titel 1975. Uitslagen achtste ronde groep A: Grinfeld (Isr Di.-ks (Ned) 1-0; Von der Sterren (Ned)-Szekely afg Borkows ki (Pol)-Bichsel (Zwi) 1-0; Mclnaohn (Fra)-Podzlelny (WDI) 0-1; Schneider (Zwc)-Nunn (Eng) 1-0. 1. Szekely 5+1; 2. Borkowski. Schnei- der en Nunn 5; 5. Podzielny 4-1/2; 6. Van der Sterren 4+1; 7. Grinfeld 3-1/2; 8. Bichsel 3; 9. Dicks 2-1/2; 10. Mcinsohn 1-1/2. Boksfinales in Leeuwarden Van onze sportredactie DEN HAAG De Leeuwarder boksvereniging „Olympla" heeft van de Nederlandse Boks Federatie de finales van dc nationale kampioenschappen toegewezen gekregen. De eind strijden zulten np maandag 14 april worden gehouden. In de sporthal „Bilgaard" waar de tocschouwersaccommodatle tot 12 A 1400 zitplaatsen zal wor den uitgebreid. Rotterdam Na een onderbre king van drie weken is gisteren voor 2000 toeschouwers weer een wieier prgogramma afge werkt in het Rotterdamse sport- pailgis. Het was de kwalificatie voor het Nederlands kampioen schap omnium amateurs, waar van de finale zal worden gehou den op zondag 12 januari. De kwalificatie vergde twee ritten. De uitslagen luiden: tswedstrijd: 1. Hans Koot; 2. J. Kuiken; 3. A. Deusing; 4. M. Rietveld; 5. F. Grootzwagers; Afvalwedstrijd: 1. Gerri van Gerwen, 2. W. van Helvoirt, 3. G. Minneboo, t. G. Slot. 5. P. Maas. Brian Kidd van Arsenal ziet kans de bal nog net langs doelman Crawford (links) van York City te tikken. Het doel punt zou echter worden af gekeurd. België De laatste speeldag in de eerste helft van de Belgische competitie leverde geen verrassingen op. RWD Molenbeek bleef met een ongewijzigde voorsprong op Anderlecht (vijf punten) lijstaanvoer der. Het kostte de Brusselaars echter wei de nodige moeite. Bij Oostende werd een gelukkige overwinning van 2-1 be haald dank zij treffers van Wellens en Koens. Voor de thuisclub doelpuntte Mortier. Nico de Bree in het doel van RW'DM zag herhaaldelijk ballen tegen zijn doelpalen ketsen. Met dat geluk haalde RWDM winnend de streep. Ook Anderlecht behaalde de minimale winst. In het Astridpark hield het bezoe kende Beerschot de schade op 1-0. Drie minuten voor tijd zorgde Van der Eist voor de treffer na een pass van Rensen- brink. FC Antwerp rukte op naar de derde plaats via een royale overwinning van 4-0 op FC Mechelen. Bij de rust was het nog l-u door een doelpunt van Kodat. In de tweede helft brandde de Oostenrij ker Riedl los. Hij scoorde een hattrick. De stand: 1. Racing White 19 31. 2. Anderlecht 19 26. 3. Antwerp 19 25. 4. Beerschot 19 24. 5. Club Brugge 19 24. 6. Standard 19 24. 7 Cercle Brugge 19 22. Engeland Sinds zaterdag is Wimbledon ook een begrip op voetbalgebicd. De amateur- club uit de Londense wijk overleefde de derde ronde van het toernooi om de Engelse voetbalbeker door in Burnley met 1-0 te winnen van Burnley, topploeg uit dc eerste divisie. Even verrassend was het gelijke spel van Altrincham, een andere amateurploeg, bij Everton, met plaatsgenoot Liverpool, Newcastle en Leeds favoriet bij de book makers voor de bekerstrijd. Het was toch een goede dag voor de amateurclubs, want de vijf verenigingen, die tot de derde ronde waren doorgedrongen, hand haafden zich. Behalve Wimbledon won ook Leatherhead, dat Brighton met 1-0 versloeg en er daarmee voor zorgde dat Brighton voor het tweede jaar in succes-' sie door een vereniging van buiten de League werd uitgeschakeld. Stafford Rangers hield Rotherham (vierde divisie) op 0-0 cn Wycombe Wanderers bereikte hetzelfde tegen Middlesbrough, nummer twee uit de eerste divisie. Schotland In de eerste divisie van de Schotse Lea gue heeft Rangers zich naast Celtic aan de kop van de ranglijst geplaatst. Hangers deed het door in Ibrox-park met 3-0 van Celtic te winnen. De politic had de verkoop van slechts 75.000 kaarten toegestaan voor deze topper uit de Schot se competitie. Er bleef geen kaart onver kocht en in strijd met de traditie waren er weinig moeilijkheden op de tribunes. 10-32 (49-16), 2 Ranser» 10-32 3. Hibernian 19-28, 4. Dundee United 19-23. Italië In de Italiaanse competitie leed leider Juventus tegen oud-landskampioen La- zio uit Rome een nederlaag van 1-0. „Juvc" moest daardoor toezien hoe de voorsprong op de Romeinse ploeg tot één punt werd teruggebracht. Achtervolgers Napoli en Intcrnazionale profiteerden ten dele van het verlies van Juve door hun wedstrijd doelpuntloos gelijk te spelen. Opvallend was de ruime zege (2—0) die AS Roma behaalde in deuitwedstrijd tegen Lancrossi. Deze Ro meinse ploeg, die eerder dit seizoen aan een come-back begon, kwam daardoor tot op 4 punten van leider Juventus. De itand Juventu» 12-18. Lazio 12-17. Napoli 12-14, AS Roma 12-14, Florentine 12-13, Inter 1213.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 7