Rockefeller leidt onderzoek CIA- spionage ÊcidócSommtt Saigon moet raketaanval doorstaan VRACHTSCHIP VAART BRUG IN TWEEEN Geen resultaat op conferentie Cairo Vier gewonden bij steekpartijen in Amsterdam HEROÏNEGEBRUIK IN NEDERLAND WEER GESTEGEN Helft katholieken trouwt niet meer ,,voor de kerk" PLO is niet tevreden Zuivering in Tripoli: twee doden Amsterdam vergiste zich CALLAGHANIN LOESAKA AKKOORD IN ANGOLA Ambassadeur Roemenië bij vliegramp omgekomen MAANDAG 6 JANUARI 1975 PAGINA Bemanningsleden pijler van de brug weggevoerd. Hobart (DPA) - Tenminste tien maar mogelijk 20 mensen zijn omgekomen toen gisteren een vracht schip tegen een pijler van de Tasmanbrug in Ho bart, op het Australische eiland Tasmanië voer. Twee stukken van elk honderd meter van de brug stortten in de rivier de Derwent. Een auto viel in het water, een tweede op het vrachtschip, waar brand uitbrak. Het vrachtschip, de Britse Lake Illawara is kort na de aanvaring gezonken. Er was een bemanning van 42 man aan boord. De pas tien jaar oude Tasmanbrug verbindt met haar 1200 m lengte het oostelijke deel van Hobart met de rest van de Tasmaanse hoofdstad. Vijf dode zeelieden van het vrachtschip zijn geborgen. De Lake Illawarra zonk kort na de botsing met de brug. Een woordvoerder van de politie zei dat het aantal doden mogelijk nog zal stijgen aangezien nog mensen vermist worden. De ingestorte brug bij Hobart. AMSTERDAM (ANP) Bij twee steekpartijen in de nacht van zaterdag op zondag zijn in Amster dam vier mensen gewond geraakt. Om half een stak een 49-jarige Maleisier uit Amsterdam een 36-jarige landgenoot uit Utrecht met een mes enkele malen in de buik. Aanleiding daartoe was een ruzie om geld. Vervolgens werd het vluchtende slachtoffer nog eens in de hals gestoken. De dader liep een gebroken arm op toen hij door omstanders werd overmeesterd. Ruim een uur later werd een nachtclubportier aan het Rembrandsplein door een Turk in zijn linker hand gestoken. De portier wilde de Turk wegens diens gedrag uit de zaak verwijderen. Zijn collega, de 28-jarige R. Bronkhorst kwam hem te hulp en liep steken in de hartstreek op. De Turk verdween spoorloos en de slachtoffers brachten op eigen gelegenheid een bezoek aan het Binnengasthuis, dat ze na behandeling weer konden verlaten. DEN HAAG (ANP) In het afgelopen jaar is 28,5 kilo heroine in beslag genomen tegen 23 kilo in het jaar daarvoor. De forse stijging werd vooral veroorzaakt door het in beslag nemen van heroïne in gemeenten bulten Amsterdam, de her- oinestad bij uitstek. In Amsterdam daalde de aangetroffen hoeveelheid heroine van 23 kilo in *73 tot 18,5 kilo in het afgelopen jaar. Minister Van Agt meent, dat het heröineprobleem momenteeluitwaaiert over Ne derland vanuit Amsterdam. Naast de hoofdstad zijn het volgens hem Rotterdam, Eindhoven en Den Haag waar de handel in heroine toeneemt. Over het aantal verslaafden aan heroine zijn geen exacte gegevens bekend. Volgens de schattingen gebruiken dagelijks drie tot vijfduizend mensen HILVERSUM Ongeveer de helft van de kath olieken trouwt niet meer voor de kerk. Dit heeft mgr. Simonis van Rotterdam gisteravond gezegd in een interview in het Avro-radioprogramma „Vanavond laat nieuws". De bisschop zei, dat het huwelijk, net als alle instellingen, momenteel een beetje in de kou staat. Een tweede reden kan zijn, dat jongeren zich niet meer zo snel willen binden, en een derde is „de geweldige devaluatie" van het huwelijk als een liefdesband voor het leven tussen twee mensen, aldus de bisschop. Hij zei te vrezen, dat het huwelijk steeds meer een burgerlijke formaliteit wórdt Om dat te voor komen, meende hij onder meer dat een gedegener voorbereiding op het huwelijk een noodzaak was. Ook zouden mensen wat ouder moeten trouwen, dan nu het geval is. GRANAAT UIT ARM VERWIJDERD In het Vietnamese buurland Cambodja, waar de oorlog nog niets van zijn grimmigheid verloren heeft, heeft een 34-jarige vrouw, Ngo Sar Saban, een vreemd soortige operatie ondergaan. In een openlucht-hospi taal. ingericht in het voetbalstadion van Phnom Penh, moest een granaat uit haar arm worden verwijderd, waardoor zij anderhalve maand geleden was getroffen toen zij - zoals zovele Cambodjaanse vrouwen doen - haar man op het slagveld vergezelde Het forse projectiel was tot haar geluk niet geëxplodeerd. WASHINGTON (Rtr/AP) Vice-president Nelson Rockefeller heeft de leiding van een speciale com missie van onderzoek die de beschuldigingen van illegale binnenlandse spionage door de CIA moet nagaan. De CIA zou duizenden Amerikanen heb ben laten bespioneren, hetgeen bij de wet verbo den is. De commissie heeft drie maanden de tijd gekregen om haar rapport uit te brengen. Ook het ministerie van justitie heeft de zaak in onderzoek. De commissie bestaat uit acht leden onder wie Ronald Reagan, oud-gouvemeur van Californië en Lyman Lemnitzer, oud-opperbevelhebber van de NAVO-strijdkrachten. President Ford achtte het onderzoek noodzakelijk, nadat hij kennis had genomen van een rapport van CIA-directeur William Colby, naar aanleiding van beschuldigingen in de pers, en na besprekin gen met zijn ministers van buitenlandse zaken en defensie, Kissinger en Schlesinger. Er waren daar bij teveel onbeantwoorde vragen gebleven, aldus perschef Nessen van het Witte Huis. De commissie zal ook moeten nagaan of de be staande waarborgen tegen overtreding van de bevoegdheden door de inlichtingendienst afdoende zijn. Desgewenst zal de commissie aanbevelingen doen. De zaak kwam aan het rollen toen de New York Times onthulde dat de CIA duizenden tegenstan ders van de oorlog in Vietnam had „gescreend" en rapporten over 10.000 Amerikanen had laten aanleggen, onder wie leden van het Congres en het Hooggerechtshof. Dit zou zijn ontdekt door de huidige minister van defensie Schlesinger, toen deze in 1973 korte tijd als CIA-directeur optrad. Zijn voorganger Helms heeft het echter ontkend. Voor Rockefeller is het de eerste belangrijke taak als vice-president. Het resultaat kan belangrijk zijn met het oog op de verkiezingen van volgend jaar. Demonstratie Zaterdagmiddag is er op de Dem in Amsterdam een demonstratie ge houden. met de eis dat Wladimir Boekovski wordt vrijgelaten. Het is drie jaar geleden dat de thans 32-ja- rige schrijver-dichter en biologiestu dent in de Sovjet Unie tot 12 jaar gevangenisstraf werd veroordeeld. Deelnemers aan deze demonstratie waren onder meer: acteur Henk van Ulsen, psychiater Jan Foudraine, au teur Maarten Biesheuvel, kamerlid Eric Jurgens. dominee J. J. Buskens en wethouder Roel van Duyn van Amsterdam Criminaliteit TWEE HOGE POLITIECOMMANDANTEN hebben in het begin van het nieuwe jaar gewaarschuwd voor stijgende criminaliteit in Nederland; ze kunnen het weten, want zowel de Haagse hoofdcom missaris Pijster als commandant van de rijkspolitie Paul zijn afgelopen jaar met hun manschappen bij talrijke voorvallen in actie moeten komen, helaas niet in de laatste plaats bij gewelddadi ge misdrijven. De waarschuwing van politiecommandanten is niet toevallig; van hun kant is de laatste jaren diverse malen aangedrongen op versterking en betere uitrusting van het politiekorps. Onderwereld en, al dan niet politiek, terrorisme vergen soms van de politie het uiterste om de burgerij voldoende rechtsbescherming te geven. Het erge is bovendien, dat de samenleving in haar ontwikkeling daar voor de politie nog een aantal taken bovenop stapelt. OM ER TWEE TE NOEMEN: vrijheid van meningsuiting en het eerbiedigen van de belangen van verdachten en veroordeelde delinquenten wegen tengevolge van een maximale toepassing van de democratische gedachte in ons land heel zwaar. Onder drang van theorieën van psychologen, psychiaters en sociolo gen gaat de overheid zeer ver met het nemen van risiko's bij het toelaten van demonstraties en acties; tegenover het aanal veroor deelden in gevangenissen en verpleeginrichtingen die terecht profi teren van een grotere vrijheid, staat een onrustbarend toegenomen aantal ontsnappingen, waarvan meestal recidivisme een direct gevolg blijkt te zijn. Tegenover dit groeiend aantal risiko's is de politie bij haar preventieve en repressieve taak sterk gehandicapt; het prestige van de politie heeft - anders dan wel eens beweerd wordt - bij het uitvoeren van die taken minder hinder van enkele excessen die in haar gelederen helaas niet ontbreken, dan van de algehelo devaluatie waaraan gezag in Nederland onderhevig is. Hoewel iedereen die waarschuwt, nu nog een valse zedenpreker genoemd wordt, zal binnen niet al te lange tijd toch erkend moeten worden dat de overstap van de streng-besloten naar de radicaal open samenleving te ruim genomen werd. Erzijn daarbij nonnen gedevalueerd waarbuiten ook een eerlijk-open samenleving niet kan leven. Hiernin staat de politie voor dezelfde hindernis als ieder opvoeder, met dien verstande dat ze bij incidenten het nadeel heeft van het enige direct-grijpbare stuk overheid te zijn. ER WORDT NOGAL EENS VLUG boos gereageerd, als het verwijt valt dat onze politieke overheden mede debet aan het groeien van de risiko's voor de samenleving en dus voor de wctsbeschermers zijn. Toch is dat verwijt lang niet altijd ongegrond; onze overheden zijn zo'gevoelig geworden voor verwijten wegens machtsgebruik en wetsbescherming dat ze bereid schijnen troebele zaken onder de noemer „democratische vrijheid" te laten brengen. Een bewinds man die dit niet doet, heet dan snel autoritair of ongevoelig voor nieuwe ontwikkelingen. Er zou al heel wat gewonnen zijn als onze overheid en wetenschaps mensen eerlijk ervoor uit kwamen, dat hun beleid risiko's schept en als ze zich de moeite getroosten om de toelaatbare grenzen van deze risiko's gewetensvol te bepalen. Dit gebeurt vaak niet Ergens is de toenemende cirminaliteit, mede een gevolg hiervan. Weeroverzicht DE BILT - Ook vandaag bevon den wij ons nog in zachte en vochtige oceaanlucht die door een krachtige westelijke stro ming tot diep in oostelijk Euro pa wordt gevoerd. De stroming wordt in stand gehouden door een hogedrukgebied boven de Middellandse Zee en depressies boven Skandinavie. Vorst van enige betekenis komt dan ook met uitzondering van de Noord elijker regionen van de Skandi- navische landen en oostelijk Rusland, in Europa niet voor. Overigens staat ons morgen enige daling van de temperatuur te wachten. Een depressie die van morgen nog in de nabijheid van Schotland lag, zal naar het zich laat aanzien naar Zuid-Skandi- navië koersen. Haar koufront zal morgen over ons land trek ken. Met de dan naar noordwest rui mende winden wordt lucht van de poolstreken aangevoerd, waarin zich boven het relatief warme water van dc Noordzee regen- hagel en natte sneeuw buien zullen vormen. Vooruitzichten voor woensdag: Wisselvallig en enige daling van temperatuur. Weersvooruitzichten in cijfers: Voor woensdag: Aantal uren zon: 0 tot 3, Min. temp.: omstreekst 4 graden. Max. temp.: omstreeks 7 gra den, Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 80 pro cent. Kans op een geheel droog etmaal: 50 procent CAIRO (AP) De ministers van Egypte, Syrië en Jordanië en een delegatie van de Palestijnse bevrijdingsorganisatie (PLO) zullen op 15 februari in Damascus bijeenkomen voor verdere besprekingen over het conflict tussen Jordanië en de PLO. dér dat er resultaten waren geboekt. De Arabische Liga maakte na afloop bekend dat de problemen dermate gecompliceerd liggen, dat er nog een aantal gespreks ronden noodzakelijk is om ze op te los- PLO-woordvoerder Jasser Abed Rabbo heeft duidelijk laten blijken dat zijn orga nisatie verre van tevreden is over de besprekingen in Cairo. Hij zei, overigens zonder in details te treden, dat de confe rentie niet aan de doelstellingen had beantwoord. De radicale palestijnen die niet in PLO-verband zijn georganiseerd hebben de conferentie van Cairo aan de kaak gesteld als een „defaitistische con cessie aan het regiem van koning Hoes sein." Het volksfront voor de bevrijding van Palestina (PFLP) en het PFLP-algemcen commando hebben in een gezamenlijke, te Beiroet verspreide, verklaring gezwo ren hun pogingen Hoessein van de troon te verstoten voort te zetten, ongeacht de uitkomst van het overleg. Hoessein heeft de Palestijnse guerrilla's in 1970 uit zijn land verdreven en de conferentie van Cairo was bedoeld om de twee partijen tot een verzoening te brengen. Padvinders in Engeland ontwapend LONDEN (AFP) - De ca. 500.000 britse padvinders zullen het moeten stellen zonder een van de belang rijkste onderdelen van hun uitrusting als man nen van het bos. De poli tie acht het padvinders- mes een te gevaarlijk wa pen als het in verkeerde handen komt Voor het eerst sedert de oprichting van de padvin dersbeweging zullen de volgelingen van Baden Powell in groot-brittannië er nu op uit moeten trek ken zonder het bekende padvindersmes. BEIROET (AFP) - De zuiver ingsactie die de politie en het leger «in Libanon gisteren tegen een bende misdadigers in Tripo li heeft gevoerd, heeft het leven gekost aan een politieman en een burger. Vier mensen zijn gewond, dertig zijn gearres teerd. Dat zijn op vier na alle misdadi gers die Tripoli een half jaar lang hebben geterroriseerd. De vier hebben zich verschanst in een gebouw dat door politie en militairen is omsingeld. SAIGON, (Rtr/UPI/AP). Strijdkrachten van de revolu tionaire regering van Zuid- Vietnam hebben vanmorgen een buitenwijk van Saigon met raketten beschoten. Het was de eerste raketaanval op de hoofd stad sinds december 1971. Daar naast gaat de strijd in de door de Vietkong vrijwel veroverde provinciehoofdstad Foeok Binh, op ruim 100 kilometer ten noorden van Saigon, nog steeds voort. De troepen van president Thieu houden er nog een uitge breid ondergronds bunkercom plex bezet. Zij zouden er voor drie maanden munitie en voed sel hebben, maar vermoed wordt dat zij zullen proberen te ontsnappen. Zaterdag hebben de revolutio naire troepen de defensielinies van de stad doorbroken en zijn de stad binnengetrokken. De be richten waren overigens ver ward en tegenstrijdig. Een groot deel van de inwoners van de stad, voornamelijk vluchtelin gen, zou gewond zijn geraakt en honger lijden. Met de vrijwel voltooide ver overing van de stad hebben de revolutionairen de gehele pro vincie Foeok Long in handen gekregen. Eerder waren een groot aantal districtshoofdste den veroverd. De actie in de provincie was half december be gonnen. Daarbij is de strate gisch belangrijke weg 14 naar Cambodja voor de regering in Saigon verloren gegaan. Ook in het buurland Cambodja hebben de revolutionaire troe pen, de Rode Khmer, hun acties verhevigd. Op enkele kilometers van de hoofdstad Phnom Penh bereidt een grote strijdmacht zich voor op een massale aanval op de stad. Tweede slachtoffer brand Vlissingen VLISSINGEN (ANP) - In het Rotterdamse Dijkzigtziekenhuis is gisteren de 14-jarige Veroni- que Benteux uit Parijs overle den. Zij is het tweede slachtof fer van de brand op nieuwjaars morgen in het Vlissingse pen sion Abri. Tijdens de brand kwam al een 2-jarig Frans jon getje om het leven. SHOW De gemeentelijke brandweer van To kio heeft vanmor gen zijn jaarlijkse nieuwjaarsshow groots aangepakt: meer dan 100 wa gens en 5 helikop ters namen aan de feestelijkheden deel. Een groep brandweerlieden demonstreerde his torische acrobati sche toeren op bamboeladders, ter wijl moderne lad derwagens hoog stuntwerk lieten zien. AMSTERDAM (ANP) - De Amsterdammers die op 27 ok tober hun verjaardag vieren zijn ten onrechte uitgenodigd om gratis de feesten ter gele genheid van het 700-jarig be staan van de hoofdstad bij te wonen. Volgens de weten schappelijk journalist Gertop van Wageningen is de 27—ste oktober namelijk niet de da tum waarop Amsterdam is ge sticht. Volgens hem heeft het gemeentebestuur zich vergist en is de datum 9 november. Volgens Gerton van Wagenin gen heeft Amsterdam geen re kening gehouden met Paus Gregorius 13. die in 1582 tien dagen op de kalender over sloeg. Hij deed dat omdat de kalender tien dagen op de werkelijkheid achter was gaan lopen doordat men toen wel een schrikkeljaar kende, maar deze niet ééns per honderd jaar oversloeg. De werkelijke stichtingsdatum is 9 novem ber. Overigens maakt het geen verschil voor de uitnodigingen voor de feesten, want die zijn op 1 januari gehouden zodat de inwoners die op 9 novem ber zijn geboren gewoon pech hebben gehad. LOESAKA De Britse MINISTER van buitenlandse zaken, James Callaghan, is zaterdag in de Zambiaanse hoofdstad Loesaka gearri veerd na wat hij noemde een openhartige gedachtcnwisseling met premier John Vorster van Zuid-Afrika over het constitutionele geschil tussen Rhodesië en Engeland. „Ik heb nu een duidelijker beeld van de houding van Zuid-Afrika inzake de kweslie-Rhodesië, zo verklaarde minister Callaghan. De Britse bewindsman zou zijn Zambiaanse ambtgenoot Vernon Mwaanga vandaag op de hoogte stellen van de inhoud van zijn besprekingen met Vorster. Engeland en Zambia, die achter de schermen aan een oplossing in Rhodesië werken, zijn overeengeko men hun politiek in deze-zaak te coördineren. - MOMBASA (Reuter) De drie Angolese bevrijdingsbewegingen zijn het na drie dagen van besprekingen in de Keniase hoofdstad Mombasa eens geworden over een gezamenlijk programma waar mee zij naar de onafhankelijkheidsonderhandelingen met Portugal zullen gaan die 10 januari beginnen. De volksbeweging voor de bevrijding van Angloa (MPLA), het nationaal front voor de bevrij ding van Angola (FNLA) en de nationale unie, voor de totale bevrijding van Angola (Unita) maakten zondag bekend dat zij tot het verlangde verenigde front waren gekomen. BOEKAREST (ANP) - De Roe meense ambassadeur in Neder land en zijn vrouw zijn vermoe delijk gedood bij een ongeluk dat zich op 29 december met een Roemeens vliegtuig op een binnenlandse vlucht heeft voor gedaan. Er waren 33 passagiers en een bemanning aan boord. Alle inzittenden kwamen daar bij om het leven. Naar in Boeka rest verluidt zaten de ambassa deur, Mihail Bujbr-Sion on zijn echtgenote in het toestel. Op 30 december deelde de Roemeense ambassade in Den Haag mee dat ambassadeur Bujor-Sion en zijn vrouw op 29 december als gevolg van een ongeluk in Roe menië om het leven waren geko men. Zij waren daar op vakan tie.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 5