Allerlei(ds) De Wisse's houden het meubel in ere Controle op winkeldiefstallen bij de Gruyter roept weerstanden op MAANDAG 6 JANUARI 1975 LEIDSE COURANT PAGINA 3 iirii: lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll^ Leiden - Een aantal van de regel matige klanten van de vestiging van De Gruyter aan het Bevrij dingsplein heeft de laatste maanden nogal wat bezwaren geuit tegen de wijze waarop bij de kassa's van dit filiaal tassen- controle plaats heeft. Een drie tal borden die de bedrijfslei ding in de zaak heeft laten op hangen, wijzen de klant erop dat de kassiére hem kan ver zoeken zijn boodschappentas te openen en dat in geval van diefstal zonder voorbehoud de politie zal worden gewaar schuwd. De leiding van het fi liaal is hiertoe overgegaan om winkeldiefstallen, waardoor in totaal zo'n 3% van de omzet verloren gaat, te doen i De heer H. C. Kwik, secretaris van het wijkcomité Aktief heeft reeds tot twee keer toe via pu blicaties, in het wijkblad de be- zwaren van de klanten ver woord. Het resultaat daarvan was een reactie van de directie van De Gruyter, waarin de ba- weegredenen voor de controles worden toegelicht Tot stopzet ting is het echter nog niet geko men; dit ondanks het feit, dat vele klanten zich voor het in slaan van hun levensmiddelen inmiddels tot een ander groot kruideniersbedrijf, dat op een steenworp afstand van De Gruyter is gevestigd, wenden. De bezwaren van de heer Kwik zijn de volgende: "Het gaat mij om een brok vrijheid. Je stopt artikelen in het wagentje en je gaat naar de kassa om te beta len. Daar wordt je dan door een meisje van vijftien zestien jaar gecontroleerd. Die vraagt je om je tas open te maken. Dat is dan wel geen verplichting, maar als je het niet doet, word je voor snotaap gezet Ze la chen je gewoon uit, als je wei gert. Ze hebben daar toch het recht niet toe. Dat er controle moet zijn, kan ik billijken, maar laten ze dan bedrijfsre- chercheurs in dienst nemen, om die uit te oefenen. Je gaat toch niet voor gek staan voor een paar van die jonge meisjes". Assistent-bedrijfsleider van De Gruyter, de heer H. Metz vindt het allemaal een beetje overdre ven: "Er is helemaal geen ver plichting om aan de controle- mee te werken; niemand wordt voor gek gezet. Dat gebeurt wel bij onze collega's. De zaak ligt namelijk zo, dat we hier in de buurt met alle winkeliers beslo ten hebben de controle in te voeren en die aan de hand van borden toe te lichten. Bij Albert Heyn bijvoorbeeld nemen ze steekproeven. Daar zijn wij op tegen. De ene klant wel en de ander niet Dan sta je wel voor gek natuurlijk". Mevrouw Kwik, vroeger een vaste bezoekster van De Gruyter kreeg bij het weigeren van de ren van?£antwoordthiermee zichzelf van diefstal beschul digt"? "En dat van een meisje van hooguit zestien jaar. De vlammen slaan je gewoon uit", vertelt mevr. Kwik. De leeftijden van de kassiéres liggen volgens de heer Metz tus sen de zeventien en de eenen twintig jaar. Dreigementen worden volgens zijn zeggen niet geuit "Er wordt binnen het he le concern gewerkt aan een mo gelijk betere oplossing voor dit probleem. Feit is echter wel, aldus Metz, dat het percentage winkeldiefstallen van drie bin nen zeer korte tijd tot twee is terug gelopen" Op het argu ment van de klanten dat ook het personeel diefstallen pleegt (een recent onderzoek in Neder landse grootwinkelbedrijven, wees het personeel zestig pro cent van de diefstallen toe), ant- woort Metz:" Ook het personeel wordt aan het eind van de dag gecontroleerd". t Hoofdinspecteur van politie H. Oudman zegt tenslotte desge vraagd, dat De Gruyter het recht heeft tot controle over te gaan. Op de vraag of hij de wijze waarop de controle wordt uitgevoerd «.<>k de meest geluk kige vindt, gaf hij geen com mentaar. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiw brengt de carnavaleske groet „Alaaf" uit en trekt de champagne fles open. vereniging De Hutspotten Van een onzer verslaggevers Leiden De Leidse carna valsvereniging De Hutspot ten heeft burgemeester Vis zaterdagavond tijdens het nieuwjaarsbal in het Anto- nius Clubhuis benoemd tot ere-lid. De heer Vis mag nu zijn leven lang alle feesten van De Hutspotten bijwo nen. Prins Jaco I reikte tijdens het bal de jaarorde uit de 3-Oc- tober Vereeniging, die met bijna het gehele bestuur aanwezig was. De orde werd in ontvangst genomen door voorzitter mr. Ruyter de Wildt. Het was aanvankelijk de be doeling dat burgemeester Vis en de bestuursleden van de 3-October Vereeniging maar een uurtje zouden blij ven. Het werd veel langer. De burgemeester ging pas tegen middernacht weg, de bestuursleden nog veel later. onder redactie van Ton van Brussel, tel. 071-22244 tst. 17 Hondenshow De Kyrtologen Vereniging Rijn land houdt zondag 19 januari a.s. haar jaarlijkse clubmatch in de Groenoordhal. Zes ras hondenkeurmeesters zullen in totaal zo'n 250 honden keuren. Van elk der verschillende ras sen wordt eerst de beste hond aangewezen. Uit de mooiste van elke groep wordt tenslotte de beste hond van de show geko zen. De clubmatch is van 10 tot 17 uur. Entree volwassenen f 250, kinderen f 1,- Franciscus Band De Franciscus Band houdt op 11 en 18 januari een zgn. band avond in het Antonius Club huis. Mare 4L Het optreden be gint beide avonden om 20 uur. Hervormde gemeen te De leden van de Leidse her\rorm- de gemeente moeten dit jaar f 600.000 aan vrijwillige bijdra gen opbrengen, wil de centrale kerkeraad van de hervormde gemeente de eindjes aan elkaar kunnen knopen. De begroting over 1975 bedraagt f 1.222.000. Het tekort wordt geraamd op f 135.0000. Naar verwachting zal dit worden gedekt uit de wekelijkse collecte voor de „in standhouding van het pasto raat". Slaapwandelaar (10) viel van dak Een 10-jarig jongetje uit de Dijk- straat heeft zaterdagmorgen vroeg al slaapwandelend een ang stig avontuur beleefd. In volle slaap kroop hij via een raampje het dak op, gleed daarop uit en viel naar beneden. Gelukkig werd de val enigszins gebroken door een ander raam, waar hij dwars doorheen ging. Hij kwam wonder boven wonder nog redelijk goed terecht, met alleen wat snijwond- jes in het gelaat. Vormingscentrum De „Stichting Vorming Werkende Jongeren" te Leiden, heeft de beschikking gekregen over een video-rekorder, compleet met camera en portable-set. Hier door is het niet alleen mogelijk om programma's van televisie op te nemen en die in het vor mingsprogramma te gebruiken, maar kunnen de deelnemers ook zélf hun programma 's ma ken. Dit zou kunnen betekenen: een reportage over werk. wo nen, \Tije tijd, etc., maar ook het zelf vervaardigen van een speelfilm ligt nu binnen bereik. Het vormingscentrum is met deze nieuwe aanwinst erg ingeno men De aanschaf werd mede mogelijk gemaakt, dank zij een forse gift (van 5.000,-) uit het Anjerfonds. Tandarts in Meren wijk In de Mcrenwijk vestigt zich bin nenkort een tandarts: de heer M. H. van Nieuwland. B. en w. zijn ermee akkord gegaan dat hij zich vestigt in de maisonette Uilenhorst 10. Scholen verhuizen In het schoolgebouw van de lavo en de leao aan de Bloemfon- t eins tra at worden in de toe komst gehuisvest het Pedologi sche Instituut en de Pedologi sche School, die nu nog in een gebouw aan de Langbrug zit ten. Zoals bekend betrekken de lavo en de leao medio volgend jaar een nieuw schoolgebouw op het complex Cronestein tus sen Kanaalweg en Lammen- schansweg. Wat er met het ge bouw aan de Langebrug gaat gebeuren is nog niet bekend. Mogelijk zak beschikbaar ko men aan de brandweer of dc gemeentelijke sociale dienst, die ook op de Langebrug zijn gevestigd Zowel dc brandweer als de GSD kampen met ernsti ge ruimtenood. Mishandeling Een 20-jarige student uit Leiden is zaterdagmorgen vroeg op de Rijnsburgcrweg door twee jon gens van 19 jaar uit Wassenaar mishandeld De twee jongens dwongen de student die op de bromfiets reed. te stoppen en sloegen en schopten hem daar- Leidse agenda Stadhui*. Openbar" vergadering raadwom. nernnumlKh» aangelegenheden, aarv- (Uad vre.r de Milieuhygiëne, aanvang H W Moriiwi 10. Opmbtn vtr|*d«rln| Advtea. Apnlh-kendlenal: Ravena[—theek. Hivim IS, »nd van 1B 00 SOH-Trlcfonlacha Hulpdlenal tel lUSt. Leiden - „De stoel van sach- tigheid en rust, staat In het ewig huis des heeren, voo* haar, die op gemack ben .w, met hun gemoed bij god verkeeren; hoe sacht een aardige seetel ry, hi breekt ten laatste en gaad v oor- by". Een loflied op de stoel en haar schepper „de stoe- lemaker" uit „de spieghel van het nK->selyk bedryf", van de a» «--'Jende eeuwse schrijver r- graficus Jan Luyken. Len uitstervend ras, die meubelmakers. Een ambacht zoals zovelen, waarvan de waarde nu, driehonderd jaar later, niet meer In geld is uit te druk ken. - Dat hiermee een werkelijk waar devol vak verloren is gegaan mag misschien blijken uit het feit dat bij mijn weten nog geen enkele auteur een loflied heeft geschreven (behalve dan die in satirische zin) op de machine, die uiteindelijk de concurrentie strijd met de „stoelemaker" heeft gewonnen. Het hierdoor bij tallozen gevormde pessimis me kan wellicht wat worden ingedamd bij de gedachte dat Je zo af en toe nog wel de schamele resten van dit oude meesterschap tegenkomt. Op de Haarlemmerstraat in het bedrijf van Wisse Snelder- waard bijvoorbeeld, leeft de ou de geest nog enigszins voort. De inmiddels 74-jarige Jan Wisse startte daar vijftig jaar geleden zijn eenmansbedrijfje, waar hij stoelen, tafels en „druivenkas- ten" vervaardigde. Zijn winkel is nu uitgegroeid tot een meu belzaak, maar achter de winkel, in de Van der Werfstraat is nog steeds een werkplaats te vin den, waar reparaties en restau ratie van meubelen worden uit gevoerd. Het enthousiasme van vader Wisse is overgeslagen op zijn zoons Jan (46) en Gerard (32) en op zijn kleinzoon Frans (17), zodat het voortleven van de genoemde „oude geest" voorlopig nog gewaarborgd is. Met zoon Gerard, die in '52 besloot zijn boterham in het bedrijf van zijn vader te verdie nen, blikten we terug in die vijftig jaar. Druivenbuffetten „Vader is inderdaad nog een ech te meubelmaker. In '24 begon hij in een klein werkplaatsje in de Clarasteeg. Daar maakte hij uitschuifbare eettafels en „drui venbuffetten". Dat waren een soort dressoirs met twee lades en twee deurtjes, daarop zat dan een druivenschaal. Dat beeldhouwde ie zelf met allerlei Die eettafels ver- De Wisse's in hun zaak aan de Haarlemmerstraat. Van' links naar rechts: 'Jan Wisse, z'n zoon Frans, z'n moeder, z'n broer Gerard en z'n vader. lemmerstraat. Dan liep hij met zijn handkar met soms wel vijf tafels tegelijk naar die winkel. Op een gegeven moment had ie daar genoeg van en wilde voor zichzelf beginnen. Dat was in 1927". ,In de hoedenwinkel van Jan Harteveld, zat vroeger een café dat toen al een jaar leeg stond. Op een vrijdag heeft hij al zijn spullen in die winkel uitgestald "en op zaterdag ging het open. De hele dag niets verkocht. In dat café heeft hij een jaar geze ten. Toen kreeg hij een tip van oude Al berd a van „Rembrand", de schilderswinkel, dat er een paar huizen verder een pand leeg stond. Weer op een vrijdag heeft hij toen de hele boel ver huisd en op zaterdag is de zaak geopend. Op die hele dag heeft hij toen één bloementafeltje van 2.65 verkocht." den. Hij is toen naar het crisis- comité gegaan om hulp. De huur, die eigenlijk veel te groot was, werd gehalveerd en de belastingschuld werd kwijtge scholden op de voorwaarde dat hij nu elke week de huur zou betalen. Fooienpotje Belastingschuld (,In '33 veranderde er wat. Hij maakte toen de stoelen niet meer helemaal zelf. De rompen kwamen van de fabriek. Die moest je dan zelf bekleden en beitsen. Met dat beitsen is hij z'n reukvermogen kwijtgeraakt In '37 begon de narigheid. Hij had schulden bij de huiseige naar en de belastingen. De zaak ging dicht en vader ging een baan zoeken. Na twee. drie da- niks kon vin- „Mijn moeder had van vroeger, toen zij nog werkte, een fooien potje. Daar hebben ze toen vier weken van geleefd. De zaken hepen opeens veel beter. Al het geld dat werd verdiend, ging meteen weer terug in de zaak. Zo kregen we veel voorraden. In de oorlog hebben we daar profijt van gehad. De meubels werden geruild voor eten." Vader Wisse maakte toen nog steeds meubelen zelf. Na de oorlog was er natuurlijk het probleem dat er geen materiaal te krijgen was. Er is toen zelfs een periode geweest dat hij pa pieren meubelen maakte. Van een stevig soort karton. Zijn zwager Snelderwaard, die na de verhuizing van de werk plaats naar de winkel in het café in de zaak was gekomen, had die inmiddels weer verla ten. De klanten van het bedrijf waren vooral in de Rijnstreek Bushalte „In die tijd was er op de'Haar- lemmerstraat nog verkeer uit twee richtingen. De Bus van Maarse en Kroon stopte hier precies voor de deur. De men sen rolden als het ware zo de winkel binnen Dat kun je nu nog merken. Ik ken nog steeds elk straatje en steegje in Oud- Ade en Roelofarcndsveen. Als Je je klanten niet beduvelt en kwaliteit geeft, komen ze altijd bij je terug. Dat gaat dan van vader op zoon en moeder op dochter Na de oorlog werd het steeds moeilijker om zelf meubels te blijven maken. De fabrieken namen dat werk veelal over. Het eiken van vroeger ver dween. Daarvoor in dc plaats kwam het Old Finish. Daarna weer het Gotische eiken, een lichte soort van het huidige ei ken". Gekleurde meubelen „Toen is er heel kort een periode geweest, dat er gekleurde meu bels op de markt kwamen. Dat was in de vijftiger jaren. We hebben hier nog wel rood-wit- blauwe dressoirs gehad. Niet naast hebben we nog een stof- feerderij met volop werk. En natuurlijk nog de reparaties. Mensen komen met ouwe stoe len en kasten. We proberen die zoveel mogelijk op te knappen, maar dat gaat vrij snel in de papieren lopen Het arbeidsloon, is al 29 per uur. Eigenlijk is het niet meer te betalen. Je moet het als een hobby zien. anders kan je er beter niet aan beginnen" Jozefbeeld maakt van geperst hout Daar na kwam het blanke eiken en het teak. Nu hebben we alleen nog eiken staan. Dat is weer helemaal in" „De meubelwinkel is wel het be langrijkste geworden. Daar- Vader Wisse in nu bijna helemaal uit de zaak. Alleen als er bestel lingen moeten worden wegge bracht trekt hij er in zijn grijz^ Dafje op uit. Bij het weggaan komen we hem nog tegen, in het kleine huixkamertje achter de winkel. Ook daar tref je dezelfde goeie ouwe tijd. Een beeld van Sint Jozef aan de wand met een schijnbaar eeu wig brandend waxine-lichtje er voor. Wisse mag nu een beetje van zijn rust genieten. Zijn zoons hebben het zware werk overgenomen en sedert kort bleek de uitdrukkelijke wens van kleinzoon Frans het werk vsn „opa" te mogen voortzet ten. ,Ja", zegt moeder Wisse, „er moet nou hard gewerkt worden in het pakhuis Met al die feestdagen gaat er zoveel tijd verloren". Ton van Brussel Burgemeester Vis j ere-lid [carnavals Burgemeester Vis bedankt voor het ere-lidmaatschap. Nog vele \aren kunkt oprechter met 'n bloemetjevan Fleu

Leidse Courant | 1975 | | pagina 3